Відновлення історичної пам`яті

4 роки ago Інформ центр 0

В новітні часи, 14.03.1990 року, процес підняття національних прапорів над органами влади в Україні почався з міста Стрий. На жаль, на відміну від Києва чи навіть того ж Житомира, де подібні дати відзначаються святкуваннями, ця подія ніяким чином не відзначалася. Дійшло до того, що не лише в Україні першими прапороносними містами почали називати Тернопіль чи Дрогобич, а й самі стрияни забули яке місто першим в Україні підняло прапор.
У 2011 році Спілка громадських організацій «Новий Стрий», з ініціативи Костянтина Назаренка, вирішила відновити історичну пам’ять стриянам і Україні. Адже на той момент навіть у Інтернеті не було жодної згадки про цю подію. Зусилля виявилися успішними, з того часу в Інтернеті вже є безліч документальних доказів цієї події та відомості про неї внесені у Вікіпедію. Також, з того часу, зусиллями громадськості, ця дата широко відзначалася різноманітними неординарними акціями. У 2012 році на Майдані розгортався найбільший прапор України – рекордсмен. У 2013 було пошито та проведено церемонію посвячення прапора-правонаступника Першого Прапора України. 2014-го року проведено акцію-флешмоб на підтримку єдності України. У 2015 під цими прапорами було проведено перший публічний трибунал над міжнародним злочинцем – Путіним. 2016-го на території Меморіального комплексу «Борцям за волю» проведена танцювально-театралізована вистава присвячена підняттю Першого Прапора. Але з 2017-го натхнення у громадськості спало. Ініціативу підхопила шкільна молодь, що 14.03.2017-го організувала флешмоб на Майдані Незалежності. У 2018-му склалася загроза, що 14-го березня про цю історичну подію знову забудуть. Тож ініціативу продовження святкувань взяла на себе партія «Патріот».
Святкові заходи розпочалися о 14:30 год. по вул. Олесницького, 12 (музей «Верховина»). Перед початком ходи, було розгорнуто прапори-велетні: прапор –правонаступник Першого Прапора; Синьо-жовто-червоно-чорний Прапор ВПУ 34 та Прапор відділу культури Стрийської РДА. Похід пройшов маршрутом: Краєзнавчий музей – вул. Бобикевича, пр. Чорновола, пам’ятник Будителям, пам’ятник С. Бандері, Народний Дім, Меморіальний комплекс «Борцям за волю». Громадяни міста захоплено вітали колонну з національними прапорами, лунали вигуки «Слава Україні!», сигналили автомобілі.
На території комплексу відбулися короткі виступи учасників підняття перших прапорів Василя Бичка та Мирона Бальо.
Як зазначив ведучий заходу, голова управи Асоціації депутатів першого демскликання, заступник голови ЛОО ПП «Патріот» Костянтин Назаренко: «Сьогодні ми також відзначаємо День Добровольця, бо саме сьогодні на Майдані у 2014 році відкрилися перші добровольчі вербувальні пункти і перші добровольці прямо з Майдану пішли на Східний фронт. Але замислимося, чому їм довелося піти добровольцями на фронт? Тому що на Донбасі з органів влади були скинуті наші національні прапори і встановлені натомість прапори країни-агресора, російські прапори! От яке значення мають символи, особливо над органами влади. Тому ми надаємо таке велике значення сьогоднішньому дню, дню, з якого почалася переможна хода встановлення нашої символіки над органами влади в Україні!
Мені ця дата особливо близька, оскільки я сам встановлював перші національні прапори. Правда не тут і дещо пізніше від Стрия, у містах Ходорові та Жидачеві. Але мені добре відомі переживання того моменту та розуміння, не побоюсь цього слова, всесвітньо історичного значення цих подій, подій, які покладуть кінець московському імперському монстру.»
Емоційним та проникливим виявився виступ голови Жулинського осередку партії «Патріот» Мирона Баля, який першим в Україні, 03.03.1990 р., встановив прапор над органом влади – своєю сільською радою (на той момент він перебував на посаді сільського голови с. Жулин Стрийського району). Поділившись своїми спогадами про той час, згадавши всіх, хто приклався до цієї події він підкував молоді за участь в акції та висловив надію, що саме вона призведе до того, що Україна стане самою багатою в світі країною.
По завершенні заходу на території музейного комплексу членами партії «Патріот» було висаджене декоративне дерево в честь події.

Подяка Лесі Назаренко та Наталії Карпенковій за світлини події.