Чому в Україні починають підвищуватися зарплати

4 роки ago Інформ центр 0

За оцінками вітчизняних експертів, у поточному році сталого стану набуває тенденція підвищення заробітної плати представникам окремих видів професій, зокрема, тих, що мають попит за кордоном. Дефіцит кадрів, котрий набуває масштабу загальнонаціональної проблеми стосується у першу чергу, наприклад, будівельної сфери, ресторанного бізнесу, швейного виробництва та деяких інших.

Справа у тому, що введення безвізу відкрило набагато ширші можливості для українців, котрі не погодилися з вкрай низькими заробітними платами та рівнем соціальної захищеності і виявили бажання виїхати на роботу за кордон. Експерти фіксують випадки, які, до речі, набувають масового характеру, коли невеличкі СТО, ресторани та кав’ярні, швейні виробництва знімаються цілими колективами і виїжджають на роботу за кордон.

Дефіцит кадрів, що посилюється, призводить до того, що українські роботодавці мають піднімати заробітні плати своїм працівникам. Наприклад, за оцінками фахівців ресторанного бізнесу, якщо раніше поварам за зміну платили  500 грн., то зараз вже 700 грн., а до кінця року підвищення планується довести до 900 грн.

Або, наразі у Європі зараз великий попит на наших швачок. Враховуючи те, що за кордоном вони отримують 20 тис. грн.. і більше, українські власники швейних виробництв зараз менше 12-13 тис. грн. не пропонують кандидатам на вакантні місця у цій сфері. І це не межа. За прогнозами експертів цього сегменту ринку, до кінця року заробітна плата у цій галузі підвищиться ще на 10-15 відсотків.

До цього слід додати, що «стимулює» додавати заробітну платню роботодавцям ще й такі чинники як підвищення мінімальної заробітної плати  та тарифи на житлово-комунальні послуги, що виросли у декілька разів.

З іншого боку, професії, що не користуються попитом за кордоном значно відстають у рості зарплат. Це стосується, наприклад, медичних працівників, вчителів та деяких інших категорій працівників, яким анонсовано таке підвищення у рамках проведення медичної та освітньої реформ.

До чого це призводить? До того, що спорадичне, несистемне шарахання урядових структур у питанні заробітних плат призвело до створення штучних «ям», існування яких загрожує функціонуванню держаного механізму в цілому, і окремих його сегментів, зокрема.

Тому вважаю, що однією з реформ, які запроваджуються нинішньою владою, має бути реформа заробітних  плат в Україні. Вона має носити стимулюючий характер і враховувати, рівень професіоналізму, складності і ступеня відповідальності кожної з професій.

Окрім того, ідеологія такої реформи повинна мати на меті зупинити відтік мізків та кваліфікованих кадрів за кордон. А тим, хто виїхав, запропонувати систему преференцій, котра матиме на меті повернення трудових мігрантів  додому.

С.Балло