«Домашнє завдання» для української влади

4 роки ago Інформ центр 0

Нещодавно у вітчизняних ЗМІ опубліковано інтерв’ю глави представництва Європейського Союзу в Україні Х.Мінгареллі, присвячене вступу в силу з 1 вересня поточного року Угоди про Асоціацію та Зони вільної торгівлі з ЄС (ЗВТ). У зв’язку із цим запам’яталося одне з інтерв’ю колишнього президента Польщі О.Кваснєвського, у якому він говорив про те, що у період вступу його країни до Євросоюзу найбільш ненависним словом для нього було словосполучення «домашнє завдання» (англійською – homework). Воно, за словами О.Кваснєвського, звучало кожного разу з вуст брюсельських бюрократів, коли польська влада порушувала графік просування на шляху до європейської спільноти.

Такі асоціації в мене викликало згадане інтерв’ю  Х.Мінгареллі. У ньому окреслені головні цілі і «домашні завдання» для нашої влади на найближчі декілька років.

Голова представництва ЄС вважає, що головне завдання, котре стоїть перед ними та українською владою полягає у якомога ефективнішій імплементації положень Угоди про асоціацію та ЗВТ.

Це, у свою чергу, передбачає адаптацію сотень законодавчих актів за європейськими нормами та певними процедурами. У ході цієї роботи має бути відпрацьований високий рівень міжвідомчої координації з одного боку, а з іншого – конструктивний підхід у роботі з Верховною Радою України.

Х.Мінгареллі зауважив, що головний пріоритет віддано економіці, а серед її секторів найбільш важливими є унормування норм та стандартів у наступних сферах: санітарії, фітосанітарії та ветеринарії, інтелектуальної власності, правил конкуренції, державних закупівель, а також стандартів і норм у багатьох інших секторах, включаючи сільське господарство та послуги.

Звісно, що одним з наріжних каменів успішності втілення цих документів є і буде ефективність боротьби української влади у зменшенні рівня корупції. Він відзначив, що незважаючи на певні здобутки на цьому шляху (створення та початок діяльності НАБУ, НАПК та САП) ще багато чого має бути зроблено задля того, щоб ці органи «виконували свої функції більш ефективно».

Таким чином, главою представництва ЄС в Україні було послано цілком чіткі та зрозумілі меседжі на Банкову та Грушевського як, у який спосіб будуватиметься двостороння співпраця з виконання положень Угоди про асоціацію та Зони вільної торгівлі.

Тепер, як кажуть, м’яч на стороні українських можновладців.

С.Балло, експерт.