Підбірка актуальних новин за 14 вересня

4 роки ago Інформ центр 0

Ініційований Литвою проект “План Маршалла для України” стане проміжним інструментом для мотивації реформування економіки на той час, поки Україна не отримає членство у Європейському Союзі.

Про це заявив екс-прем’єр Литовської Республіки, співавтор “Плану Маршалла для України” Андрюс Кубілюс під час спільного українсько-литовського прес-брифінгу за ініціативи “План Маршалла для України” щодо довгострокової фінансової підтримки реформ в Україні, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“На жаль, як ми знаємо, будучи членом Європейського Союзу, всю ситуацію в ЄС, який досі ще переживає деякі глибокі проблеми: Brexit, біженці тощо, поки що ми не бачимо, щоб Україні та іншим державам Східного партнерства найближчим часом запропонували перспективи членства у ЄС. Ми цю дійсність розуміємо. Ми боремося за те, щоб Україна та інші країни Східного партнерства якомога швидше отримали якраз ось таку перспективу”, – заявив Кубілюс.

За словами чиновника, за останні роки як з боку України, так ЄС було зроблено багато. Зокрема, був отриманий безвізовий режим і почав працювати Договір про асоціацію.

“Питання стоїть, а що далі? Коли ми розуміємо, що пропозиція щодо членства у ЄС поки що не з`явилася на робочому столі, ми тоді запропонували ось цей План Маршалла як проміжний інструмент, для того щоб це дійсно допомогло тримати мотивацію до реформ як у суспільства, так і політиків”, – констатував екс-прем’єр.

Він зазначив, що щорічні плановані інвестиції у розмірі 5 млрд дол. будуть спрямовуватися не на стабілізацію ситуації, як це було раніше, а безпосередньо на розвиток української економіки.

“Якщо Україна отримає 5 млрд дол. річних інвестицій прямо у реальну економіку, а не на стабілізацію фінансової ситуації, куди йшли всі перші грошові суми, як і МВФ, так і ЄС, зростання української економіки вийде на рівень 6-7%. І це був би якраз той результат, для досягнення якого як раз мотивація на реформи буде підтримуватися”, – резюмував Кубілюс.

 

Ініційований Литвою “План Маршалла” для України допоможе повернути довіру міжнародних фінансових установ та забезпечити зростання економіки Україні до 5-7%.

Про це заявив перший віце-прем’єр-міністр – міністр економічного розвитку і торгівлі України Степан Кубів у четвер, 14 вересня, під час спільного українсько-литовського прес-брифінгу щодо ініціативи “План Маршалла” для України про довгострокову фінансову підтримку реформ в Україні, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Наші колеги з Європи представили нам чіткий план. Цей план є в двох площинах. Площина перша – допомога ініціативної групи нам на європейському майданчику, і друга – використання двосторонніх відносин між Україною і Литвою для допомоги, консультацій, формування відповідної конкретної стратегії в часовій лінійці на 2018-2020 роки, як середня перспектива, і в дальній перспективі цей план Маршалла – до 10 років”, – поінформував Кубів.

За словами віце-прем’єра, план передбачатиме щорічне фінансування у розмірі 5 млрд доларів для підняття української економіки.

“Про що йдеться конкретно? Це залучення і повернення довіри фінансових міжнародних установ, про спільне проведення фінансування швидких проектів змін. Ми говоримо про не менше 5 млрд дол. на рік… І ми говоримо про дуже важливий аспект – ріст економіки від 5 до 7%. Це попередні параметри”, – наголосив віце-прем’єр-міністр.

Як повідомлялося, “Новий європейський план для України” (так званий “план Маршалла” для України) є ініціативою Литовської Республіки для допомоги Україні на 2017-2020 рр., що передбачає, серед іншого, план економічної, фінансово-інвестиційної підтримки, включаючи послідовне посилення стратегічного діалогу Україна – країни Заходу, для забезпечення євроінтеграції України. Ініціатива “План Маршалла” для України передбачає підтримку реформ, спрямованих на економічне зростання України, зокрема, приватизацію та реформу держпідприємств, створення адекватних інструментів фінансування інвестицій, а також підтримку малого та середнього підприємництва.

 

Для досягнення рівня розвитку економіки сьогоднішньої Польщі Україні потрібно мати щорічний приріст ВВП з 2017 по 2025 роки у розмірі 8,7%.

Про це заявила заступник директора з наукової роботи та зовнішніх зв’язків Інституту суспільно-економічних досліджень (ІСЕД) Крістіна Аврамченко під час прес-конференції, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“За нашими розрахунками, для того, щоб наздогнати сьогоденну Польщу за рівнем  ВВП  на душу населення, українська економіка з 2017 по 2025 рік має зростати в середньому 8,7% щороку”, – заявила Аврамченко.

Вона додала, що пришвидшити розвиток української економіки можна лише за допомогою інвестицій в реальний сектор економіки.

За словами Аврамченко, уряд України має розробити інвестиційну стратегію, яка дозволить залучити необхідний обсяг коштів.

Як повідомлялося, Кабінет міністрів України заклав в проект держбюджету на 2018 рік прогноз зростання економіки в країні на рівні 3%.

 

Досягнення процвітання й миру у світі можливе лише за умови міжнародного партнерства.

Про це заявив прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо, повідомляє кореспондент Укрінформу.

«У розбудові кращого світу багатосторонність є визнанням того, що ми стаємо сильнішими разом. Канада переконана, що колективний мир і процвітання можуть бути досягнуті лише через різноманітне й значуще партнерство», – сказав Трюдо.

За його словами, досягти цього допоможе сучасна Організація Об’єднаних Націй. «Сучасна ООН, націлена на вирішення викликів і використання можливостей 21-го століття, забезпечить світле майбутнє для усіх нас», – зазначив глава уряду Канади.

Він також оголосив, що відвідає Генеральну асамблею ООН наступного тижня, аби «висловити відданість посиленню багатосторонності й заснованого на правилах світового порядку, покращити дотримання прав людини, у тому числі гендерну рівність й збільшення можливостей жінок, а також підтримати цінності різноманітності й інклюзивності».

Як повідомлялося, Генеральна асамблея є основним органом  ООН, який приймає рішення по окремих важливих питаннях, у тому числі рекомендації щодо миру та безпеки та вибори членів РБ ООН.

 

Члени Ради Безпеки ООН зберуться на екстрене засідання у форматі закритих консультацій у п’ятницю після того, як режим Північної Кореї здійснив ще один пуск ракети в порушення попередніх резолюцій РБ ООН та засудження світової спільноти.

Про це Укрінформу повідомило телефоном джерело в Постійному представництві при ООН.

“Завтра, на вимогу США і Японії,Рада Безпеки проведе закриті консультації у зв’язку із запуском ракети Північною Кореєю. Початок засідання запланований на 15-у годину за Нью-Йорком”, – зауважило джерело.

Як повідомляв Укрінформ, режим Пхеньяна в ніч на п’ятницю  здійснив запуск ракети. За попередньою інформацією, встановлено, що це була балістична ракета, яка перетнула повітряний простір Японії поблизу острова Хоккайдо о 7:06 ранку за місцевим часом.

На початку тижня Рада Безпеки ООН одностайно прийняла резолюцію щодо запровадження нових санкцій проти Північної Кореї. Сполучені Штати, які ініціювали резолюцію в РБ ООН, зауважили, що ці санкції є найжорсткішими проти КНДР за всю попередню історію.

 

Державний департамент США оголосив у четвер пріоритети, на яких зосереджуватиметься під час 72-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН, яка стартувала цими днями в Нью-Йорку.

З відповідною заявою виступила у Вашингтоні речник Держдепартаменту США Хезер Науерт, передає власний кореспондент Укрінформу.

“Державний секретар Рекс Тіллерсон і Державний департамент визначили кілька ключових цілей у нашому співробітництві з міжнародним співтовариством. Ми маємо п’ять пріоритетів на цей рік”, – зазначила представник зовнішньополітичного відомства США.

Серед них, за її словами, конкретні кроки, спрямовані на реформи в  ООН; широкі та багатосторонні зусилля для перемоги над ІДІЛ та іншими терористичними організаціями; гуманітарна допомога та допомога біженцям; деескалація конфлікту в Сирії; протистояння загрозі миру та безпеці, що становить Північна Корея.

Науерт зауважила, що делегацію США на Генасамблеї ООН очолить держсекретар Тіллерсон, однак президент Дональд Трамп та інші високопоставлені представники уряду США приєднаються до участі в роботі ГА ООН.

Представник Держдепу також повідомила, що Білий дім невдовзі оприлюднить розклад роботи та зустрічей президента США під час його перебування наступного тижня в Нью-Йорку.

 

Державний департамент США підтвердив, що російська сторона вилучила з користування співробітників американських консульських установ в РФ закріплені раніше місця для паркування велосипедів.

З відповідною заявою виступила в четвер речник Державного департаменту США Хезер Науерт, передає власний кореспондент Укрінформу.

“Ми можемо підтвердити, що паркувальні місця, які раніше були виділені для нашого консульського персоналу в Росії, недавно були вилучені. Ми плануємо порушити це питання перед міністерством закордонних справ Росії, обговорити це з ними”, – зауважила речник  Держдепу.

Водночас, вона підкреслила, що “не характеризуватиме це як щось на кшталт дій у відповідь” в рамках обміну санкціями та іншими скороченнями на дипломатичному рівні.

За її словами, у Вашингтоні налаштовані на “просування вперед у відносинах з російським урядом”.

При цьому Наурет назвала зустріч заступника держсекретаря США Тома Шеннона з його російським колегою Сергієм Рябковим “позитивною”.

 

Управління контролю за іноземними активами (OFAC) Міністерства Фінансів США оголосило про введення санкцій проти 11 підприємств та фізичних осіб, в тому числі двох авіакомпаній з українською “пропискою”.

Про це йдеться в  офіційному повідомленні Мінфіну, оприлюдненому в четвер – Укрінформ.

“Сьогодні OFAC запровадив санкції проти 11 юридичних та фізичних осіб за участь у підтримці санкціонованих представників Ірану, а також шкідливої діяльності у кіберпросторі”, – зазначили в американському відомстві.

При цьому уточнюється, що під санкції потрапили, в тому числі, “два суб’єкти, розташовані в Україні, що надавали підтримку авіалініям, які перебувають під санкціями”, в тому числі пов’язаними з Корпусом вартових Ісламської революції Ірану. Йдеться про авіакомпанії з українською “пропискою” Khors Air і Dart Airlines, які співпрацювали з іранською “Caspian Air” та іракською “Аль-Насер”. Як зазначили в американському Мінфіні, компанії з України забезпечили своїх партнерів по бізнесу орендою літаків, а також послугами екіпажу та обслуговуванням.

Як повідомляє власний кореспондент Укрінформу у США, введені санкції не тільки обмежують доступ до майна та фінансів компаній, які потрапили до “чорного списку”, але також загрожують подібним покаранням для інших іноземних юридичних та фізичних осіб в разі виявлення будь-якої взаємодії з ними.

 

Міжнародній спільноті необхідно уважно стежити за дотриманням санкційного режиму проти Росії.

Таку думку висловив президент Світового конгресу українців Євген Чолій, передає кореспондент Укрінформу.

«Світовий конгрес українців закликає міжнародне співтовариство залишатися пильним та одноголосним у питанні підтримки цільових санкцій проти фізичних та юридичних осіб, які продовжують підривати територіальну цілісність, суверенітет та незалежність України», – сказав Чолій.

В українській організації привітали рішення Ради ЄС на півроку продовжити санкції проти Росії.

«СКУ  активно виступає за продовження санкцій проти фізичних та юридичних осіб з Російської Федерації, поки вона не буде вповні дотримуватись Мінських домовленостей та не деокупує Крим», – зазначили в СКУ.

Як відомо, Євросоюз продовжив персональні обмежувальні заходи проти російських, кримських посадовців, членів терористичних організацій в ОРДЛО, включаючи найближче оточення президента РФ Путіна. Це рішення у четвер остаточно ухвалила Рада ЄС. Обмежувальні заходи, які діятимуть й щодо деяких компаній та установ, працюватимуть до 15 березня 2018 року.

До санкційного списку включено 149 осіб та 38 компаній. Щодо осіб, санкції стосуються візових заборон та блокування активів на території ЄС. У «чорному списку» ЄС також залишиться новопризначений посол Росії у США Анатолій Антонов.

 

СММ ОБСЄ планує встановити камери відеоспостереження на КПВВ “Гнутове”, “Майорськ” та “Мар’їнка”, а також на контрольованій бойовиками горі Князя Ігоря в районі Станиці Луганської.

Про це повідомляє  прес-центр  штабу АТО – Укрінформ.

“На додаток до камер відеоспостереження, які вже використовуються, до кінця вересня поточного року СММ ОБСЄ планує встановити ще чотири камери відеоспостереження на контрольних пунктах вїзду-виїзду “Гнутове”, “Майорськ” та “Мар’їнка” (Донецька область), а також на горі Князя Ігоря в районі населеного пункту Станиця Луганська”, – йдеться у повідомленні.

Наголошується, що українська сторона Спільного центру з контролю та координації питань припинення вогню та стабілізації лінії розмежування сторін (СЦКК) сприяє СММ ОБСЄ у нарощенні спроможностей з дистанційного спостереження за безпековою ситуацією на Донбасі.

Зазначається, що на сьогодні з обох сторін лінії зіткнення СММ ОБСЄ використовує сім камер відеоспостереження, а саме: у населених пунктах Авдіївка та Широкине (Донецька область), на Донецькій фільтрувальній станції (ДФС), ділянках розведення сил та засобів № 1 “Станиця Луганська” та № 2 “Золоте” (Луганська область), № 3 “Петрівське” (територія ОРДО), а також на території шахти “Жовтнева” (територія ОРДО).

“Усі камери відеоспостереження СММ ОБСЄ, що встановлені на підконтрольній уряду України території, працюють у сталому режимі та своєчасно обслуговуються. У той же час камера на шахті “Жовтнева” (територія ОРДО) не функціонує впродовж тривалого періоду, з огляду на те, що бойовики не дають можливості представникам місії  ОБСЄ  провести її обслуговування. Також 8 серпня цього року бойовиками незаконних військових формувань ОРДО було виведено з ладу камеру відеоспостереження на ДФС (Донецькій фільтрувальній станції – ред.)”, – йдеться у повідомленні.

Українська сторона СЦКК наголошує на “необхідності сприяння з боку ОРДО у виконані мандату місії ОБСЄ, наданні доступу представникам СММ ОБСЄ для обслуговування камер відеоспостереження з метою забезпечення постійного та ефективного моніторингу режиму припинення вогню”.

 

Працівники Кіберполіції спільно зі слідчими Подільського управління столичної поліції припинили діяльність злочинної групи, яка виготовляла й збувала через Інтернет сильнодіючі лікарські засоби.

Про це  повідомив  начальник Департаменту кіберполіції Національної поліції України Сергій Демедюк – Укрынформ.

“До складу злочинного угрупування входили IT-спеціалісти, які забезпечували функціонування та просування Інтернет-магазинів, за допомогою яких реалізовувалися сильнодіючі лікарські засоби. Крім того за допомогою спеціально створеного call-центру зловмисники надавали консультації клієнтам, щодо вживання сильнодіючих лікарських засобів. Зазвичай покупцями були спортсмени, які вживали медпрепарати для підтримання своєї фізичної форми”, – розповів він.

За словами Демидюка, до складу злочинної групи входили шість осіб, ролі кожного з них були чітко розподілені. Усі платежі «проходили» через платіжні картки, оформлені на осіб, підконтрольних організаторам злочинної схеми.

Як зазначив керівник української кіберполіції, географія збуту лікарських засобів не обмежувалась кордонами України. Учасники злочинної групи продавали їх через Інтернет за межі країни.

“Сильнодіючі лікарські засоби потрапляли на територію України контрабандним шляхом. Деякі з препаратів виготовлялися безпосередньо на складі, орендованому членами угрупування”, – додав керівник Департаменту кіберполіції.

Поліцейські провели 16 санкціонованих обшуків за місцями проживання організаторів та співучасників злочинної схеми. Провели також обшуки у так званому call-центрі та на складі для зберігання заборонених на території України препаратів. У результаті  поліцейські  вилучили комп’ютерну техніку, мобільні телефони, сотні сім-карт, банківські платіжні картки та понад 70 тисяч доларів готівки. У їх приміщеннях правоохоронці також виявили наркотики, зброю та сотні тисяч пігулок сильнодіючих лікарських засобів.

14 вересня, одному із учасників злочинної групи судом обрано міру запобіжного заходу у вигляді арешту. Поліцейські проводять заходи направлені на затримання інших учасників групи. Слідство у справі триває.

 

Зниклого у Криму Рената Параламова жорстоко катували. Силовики відпустили його, він у важкому стані.

Про це на своїй сторінці у  Facebook  написав адвокат Еміль Курбедінов – Укрінформ.

“Параламова жорстоко катували! Це все, що ми можемо сказати на даний момент. Він у важкому стані!”, – написав Курбедінов.

Як повідомлялося, в кримському селищі Нижньогірське в будинку Рената Параламова 13 вересня відбувся  обшук, після якого батька чотирьох дітей, який заробляє торгівлею на ринку, відвезли силовики. Родичі і друзі Параламова більше доби не могли зв’язатися з ним і встановити його місцезнаходження.

 

Глава Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров заявив, що за викраденням і вбивствами кримських татар в Криму стоїть ФСБ Росії.

Про це він написав на своїй сторінці в  Facebook – Укрінформ.

“За викраденням і вбивством кримських татар в окупованому Криму стоїть ФСБ Росії”, – написав Чубаров.

За його словами, “кримський татарин Ренат Параламов, житель сел. Нижньогірський (тимчасово окупований Крим), батько чотирьох малолітніх дітей, якого вчора (13 вересня) після нападу на його будинок і вчиненого “огляду” вивезли в невідомому напрямку ФСБ-шники, “знайшовся” лише сьогодні (14 вересня) в сильно побитому і жахливому психологічному стані”.

Як зазначив політик, про місцезнаходження Параламова не було відомо добу.

“Адвокати разом із рідними і близькими Рената зверталися в усі місцеві осередки російської окупаційної поліції і в Головне управління ФСБ Росії в окупованому Криму. І всюди вони отримували відповідь, що Рената Параламова “за ними” не значиться”, – повідомив він.

“Уже сьогодні (14 вересня) в першій половині дня ФСБшники стали стверджувати, що Параламова Рената вони відпустили додому ще вчора (13 вересня) о 16:00, а сьогодні він, мовляв, добровільно прийшов до головного управління ФСБ в Сімферополі, щоби доповнити дані їм вчора свідчення. Ще за кілька годин Ренат Парамалов подзвонив рідним з чужого телефону й сказав, що він знаходиться на Сімферопольському автовокзалі “Східний” і попросив приїхати за ним”, – повідомив  Чубаров.

За свідченням рідних, які приїхали за Ренатом, він сильно побитий і не може самостійно пересуватися.

“Кримськотатарська громадськість і родичі Параламова впевнені в тому, що якби його відкрите викрадення не набуло б учора і сьогодні настільки широкого резонансу, Рената би могли знайти лише мертвим, як було з іншими викраденими кримськими татарами”, – заявив глава Меджлісу кримськотатарського народу.

Один із друзів Параламова Умар Максудов розмістив у  Facebook  момент зустрічі зі зниклим кримським татарином.

 

Прем’єр-міністр Володимир Гройсман запевнив, що силові структури відмовляться від силових операцій на підприємствах.

Про це він написав на своїй сторінці  у Facebook  за результатами зустрічі з представниками бізнесу під головуванням Президента Петра Порошенка і за участі генерального прокурора Юрія Луценка, представників парламенту, уряду, силових структур – Укрінформ.

“Маски-шоу стоп! Домовились, що всі силові структури відмовляться від застосування силових операцій на підприємствах. Бізнес не може відчувати впевненість, коли є ймовірність будь-яких атак, в тому числі з боку держави”, – зазначив Гройсман.

Він також зауважив, що до кінця року буде проведено День дерегуляції в парламенті й ухвалено необхідні для вирішення нагальних питань підприємців закони.

Крім того, Глава уряду додав, що планується обговорити й ухвалити приватизаційне та концесійне законодавство, яке, на його думку, стане “ще одним механізмом залучення інвестицій в державу”.

Разом з тим, Прем’єр-міністр розповів, що розмова вийшла “відвертою та конструктивною” й у її результаті є рішення, які бізнес “гаряче” підтримав.

 

Антидопінгові організації 17 країн вважають, що збірна Росії не повинна брати участь в Олімпійських Іграх-2018 в Пхьончхані.

Після оприлюднених фактів про систематичні порушення Росією антидопінгового законодавства на попередній Олімпіаді в Сочі участь збірної Росії в Іграх-2018 знаходиться під великим питанням. Про це повідомляє  Sport Arena  з посиланням на BBC – Укрінформ.

17 антидопінгових організацій різних країн звернулися в Міжнародний олімпійський комітет (МОК) з вимогою усунути Росію від участі в Іграх в Пхьончхані. Такі вимоги мотивуються тим, що присутність Росії ставить під сумнів чесність і чистоту майбутньої Олімпіади.

Яким буде остаточне рішення МОК з приводу участі Росії в Іграх-2018, поки не відомо. Однак, з великою часткою ймовірності, залежатиме це рішення буде від результатів роботи комісій Дениса Освальда і Самуеля Шміда, які займаються перевіркою допінг-проб з Олімпіади в Сочі і розслідують можливу причетність до приховування допінгових порушень представників Міністерства спорту Росії.

Нагадаємо, зимова Олімпіада 2018 року відбудеться 9-25 лютого в південнокорейському Пхенчхані. До початку зимової Олімпіади  залишається менше 5 місяців.

Сьогодні офіційний сайт Олімпіади опублікував повну версію розкладу змагань:

 

Київська міська рада виділила Музею Революції Гідності ділянку площею 1,22 га.

Відповідне рішення підтримали 96 депутатів Київради, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Ми обов’язково маємо створити  Музей Революції Гідності, таким чином вшановуючи пам’ять героїв. Земельна ділянка на Алеї Героїв Небесної Сотні, 3, відповідає всім вимогам, містобудівній логіці та історичній зумовленості”, – зазначив заступник міського голови – секретар Київради Володимир Прокопів.

Дана територія знаходиться на алеї Героїв Небесної Сотні (Інститутська), 3, що у Печерському районі столиці. На відповідній земельній ділянці передбачається будівництво, експлуатація та обслуговування меморіально-музейного комплексу. Територія знаходиться у комунальній власності Києва.

Крім того, депутати надали Національному музею “Меморіал жертв Голодомору” земельні ділянки для експлуатації та обслуговування музею. За це рішення проголосувало 99 депутатів.

Так, зазначені земельні ділянки мають площу 0,7780 га і 4,42 га. Вони знаходяться на вул. Лаврській, 3 у Печерському районі столиці. Відповідні території перебувають в комунальній власності міста та надаються в користування музею на постійній основі. Земельні ділянки вільні від капітальної забудови.

 

Цього року Литва приділяє особливу увагу навчанням «Запад-2017» і під час їх проведення разом з союзниками по НАТО уважно відстежує ситуацію в галузі безпеки в регіоні.

Про це повідомив в коментарі кореспондентові Укрінформу відділ інформації і зв’язків з громадськістю МЗС Литви.

«Відсутність прозорості і двозначність щодо можливого агресивного сценарію також знижують передбачуваність і посилюють обгрунтовані побоювання сусідів Росії. Тому цього року ми приділяємо особливу увагу «Западу-2017». Разом з іншими союзниками по НАТО ми уважно стежимо за ситуацією в галузі безпеки в регіоні», – зазначається в повідомленні.

Далі уточнюється, що «Збройні сили Литви постійно працюють з союзниками для забезпечення безпеки нашої країни і регіону, включаючи будь-які можливі інциденти або провокації». «Разом з нашими союзниками ми виявлятимемо пильність, настороженість і готовність реагувати, якщо буде така необхідність», – резюмує МЗС Литви.

Литовські дипломати також дали розгорнутий опис контексту, в якому проходять  навчання: «Навчання «Запад-2017» вписуються в модель, яку ми спостерігаємо впродовж деякого часу: дедалі більш агресивна Росія, що значно збільшує свій оборонний бюджет і свою військову присутність. Ми спостерігаємо значну військову потужність Росії, у тому числі у Балтії і Чорному морі, Середземномор’ї, а також в Північноатлантичному регіоні. Більше того, Росія вже використала військові сили проти своїх сусідів, таких як Україна і Грузія. Таким чином, ці навчання мають військову мету, але вони також дають чіткий сигнал».

Як повідомлялося, російсько-білоруські навчання «Запад-2017» стартували 14 вересня і продовжаться до 20 вересня.

Детальніше про реакцію Латвії та інших країн Балтії на навчання, що почалися, читайте в  ексклюзивному матеріалі на сайті Укрінформу.

 

Стратегічні російсько-білоруські навчання “Запад-2017”, які розпочалися в четвер, несуть у собі цілий ряд загроз – від інцидентів до агресії.

Про це в ексклюзивному коментарі кореспонденту Укрінформу в ФРН сказав експерт Німецької ради зовнішньої політики Крістіан Моллінг.

“Найбільший ризик, що ми спостерігаємо в регіоні протягом 2-3 років, – це те, що там, де немає достатньої транспарентності і немає домовленостей, існує можливість інцидентів, і ми не хочемо, щоб справа дійшла до надзвичайних подій”, – відзначив Моллінг.

Він вказав на небезпеку таких випадків особливо в “геополітично високочутливому регіоні”.

Крім того, за словами експерта, у ситуації, коли більш як 10 тисяч солдатів знаходяться у дії, є побоювання, що існують “можливості аж до інтервенції”. І це саме те, чого побоюються східні партнери, країни Балтії, нагадав він.

Співрозмовник агентства додав, що загалом завжди є небезпека, коли така велика кількість людей і техніка починає рухатися і коли це не дуже транспарентно. Він назвав “трюком” спробу представити маневри з точки зору учасників нижче так званого рівня повідомлення, після якого потрібна присутність міжнародних спостерігачів.

Представникам інших країн,  НАТО, звичайно ж цікаво було б побувати на місці і подивитися, що можуть російські наступальні сили. У той же час Росія знає, що Альянс “відносно точно знає”, що там відбувається, сказав Моллінг.

 

Президент Литви Даля Грібаускайте вважає, що до російсько-білоруських навчань “Запад-2017”, які проходять недалеко від литовського кордону, Литва і її союзники по НАТО підготувалися краще, ніж до подібних навчань 4 і 8 років тому.

Про це повідомляє портал  Delfi  з посиланням на інтерв’ю глави країни на LRT 14 вересня – Укрінформ.

“Хочу порадіти, що ми підготувалися набагато краще, ніж під час навчань “Запад” у 2009 і 2013 роках. Зараз ми і найкраще підготовлені: у нас є більше інструментів для відлякування і оборони на нашій території, нам також допомагають наші партнери, наші друзі з НАТО – більше бачити, більше чути і більше знати”, – сказала Грібаускайте.

Вона також звернула увагу, що фактично навчання вже йдуть давно, хоча офіційно вони розпочнуться тільки сьогодні: “Навчання “Запад” вже йдуть, думаю, близько місяця. Ми бачили, як концентрується дедалі більше військ, як йде підготовка. Відтак, не варто концентруватися на 14-20 вересня, оскільки це так звана активна фаза, а насправді це VIP- частина, коли приїжджають гості, проходять показові навчання”.

Як повідомлялося, російсько-білоруські навчання  “Запад-2017” стартували на території Білорусі 14 вересня і триватимуть до 20 вересня.

 

Москва дрібними провокаціями під час російсько-білоруських навчань “Запад-2017” може спробувати протестувати систему реагування країн НАТО, а після завершення навчань може залишити в Білорусі елементи логістичного забезпечення своїх сил. 

Таку думку в коментарі Укрінформу висловив польський експерт, радник глави МЗС Польщі Пшемислав Журавський вел Граєвський.

“Є декілька варіантів розвитку ситуації. Якщо різко загостриться ситуація на Далекому сході навколо Північної Кореї, то Росія може вдатися до якихось радикальніших дій. Якщо там буде спокійно, то передбачаю розгортання логістики в Білорусі поблизу кордонів Польщі та України для забезпечення підтримки наступальних дій значного військового компоненту”, – зазначив експерт.

За його словами, розміщуючи свої військові угрупування на південних кордонах Білорусі, російська армія виходить у глибокий тил української армії. Проте, на думку експерта, природні перешкоди – болота Полісся – практично роблять неможливим наступ з цього напряму. Натомість розташовуючи свій контингент західніше – на околицях Бреста, росіяни оминають ці природні перешкоди, що може бути “значним інструментом політичного тиску на Київ”, зазначив він.

Експерт підкреслив, що це також може бути елементом тиску та можливих провокацій щодо Польщі та Литви.

Журавський вел Граєвський наголосив, що президент РФ Володимир Путін знову потребує імперського успіху. Однак він його не матиме в Україні, оскільки пряме зіткнення з українською армією для нього було б “дуже коштовним”, а у випадку агресії щодо однієї з країн НАТО – “смертельно ризикованим”, сказав він і додав, що водночас розміщення нових російських військових баз в Білорусі може бути хоч і незначним, але черговим імперським успіхом Путіна.

Експерт не виключив дрібних провокацій з боку російських військ під час навчання “Запад-2017”, що може бути елементом тестування дій  НАТО, вивчення процедур реагування з боку потенційного супротивника.

Як повідомлялося, російсько-білоруські навчання “Запад-2017” стартують на території Білорусі 14 вересня і триватимуть до 20 вересня.

 

Газпром у серпні не зміг повною мірою задовольнити попит європейських споживачів на газ.

Про це повідомляється на сторінці “Укртрансгаз” у  Facebook – Укрінформ.

“З початку тижня значно зріс попит європейських споживачів на траспортування російського газу територією України, а саме, збільшились замовлення за маршрутом Україна-Словаччина до 206-215 млн куб.м/добу порівняно із середньодобовими 170-180 млн куб.м в серпні 2017 року. Однак  Газпром  не зміг подати для транзиту європейським замовникам очікувані обсяги природного газу та надіслав до Центрального диспетчерського департаменту “Укртрансгаз” зменшені заявки на транспортування в словацькому напрямку”, – йдеться в повідомленні.

При цьому зазначається, що російська сторона продовжує не виконувати технічні зобов`язання за контрактом на транзит газу з “Нафтогаз України” щодо дотримання контрактних тисків газу в магістральних газопроводах на вхідних точках, які знаходяться на російсько-українському кордоні, – газовимірювальна станція (ГВС) “Суджа” та ГВС Писарівка

Український оператор газотранспортної системи наголошує, що транзитні потужності “Укртрансгазу” на словацькому маршруті у вихідній точці ГВС Ужгород становлять 282 млн куб. м/добу, що значно перевищує поточний попит європейських споживачів.

Як відомо, на період з 11 по 22 вересня обхідний газопровід Північний потік, що проходить по дну Балтійського моря з Росії в Німеччину, зупинено для виконання планово-профілактичних та ремонтних робіт.

Україна готова забезпечити стабільне транспортування очікуваних європейськими замовниками об`ємів природного газу повною мірою, більше того, технічна потужність української ГТС дає можливість надійно транзитувати російський газ до країн ЄС обсягом більше 400-450 млн куб.м/добу по словацькому, угорському, польському та румунському газотранспортних коридорах.

 

Печерський суд відмовив ГПУ в клопотанні про призначення нічного домашнього арешту начальнику департаменту громадської безпеки Нацгвардії Володимиру Гриняку.

Суд призначив йому запобіжний захід у вигляді особистого зобов’язання, повідомляє  Цензор.НЕТ – Укрінформ.

Прокурори повідомили суду, що Гриняк не з’являвся за викликом слідчого і був оголошений у розшук в середині серпня.

Сам Гриняк стверджує, що перебував у відрядженні в зоні АТО.

Нагадаємо, під час Майдану полковник Володимир Гриняк був заступником голови Департаменту громадської безпеки. Департамент громадської безпеки – був “кураторським” для “Беркуту” та інших спецпідрозділів міліції. Положення від 2012 року, чинне на момент  Майдану, в одному з перших пунктів встановлює – Департамент громадської безпеки здійснює контроль за діяльністю “Беркуту”, надає підрозділу організаційно-методичну і практичну допомогу.

Володимир Гриняк підозрюється слідством в організації штурму Майдану 18 лютого і незаконному фінансуванні беркутівців, які протистояли мітингувальникам. Зокрема, за даними джерел, слідство вважає, що він передавав накази від Захарченка та Ратушняка відповідним підрозділам та їх командирам, а також керівникам нижчого рівня, зокрема Федчуку.

Щодо фінансування – мова йде про позаслужбові грошові заохочення, які отримували силовики, що брали участь у протистояннях з мітингувальниками. Слідство вважає генерала причетним до цих виплат.

 

 

Як предмет в школах України вивчають 30 мов. Вісьмома мовами викладають у початкових школах, де навчаються діти – представники національних меншин, шістьма мовами – у загальноосвітніх навчальних закладах.

Про це йдеться у відповіді Міністерства освіти та науки на запит Укрінформу.

“У загальноосвітніх навчальних закладах України здійснюється навчання шістьма мовами (українською, молдовською, польською, російською, румунською, угорською), у початковій школі вісьмома (українською, болгарською, молдовською, польською, російською, румунською, словацькою, угорською), як предмет вивчається 30 мов”,- повідомило  Міносвіти.

Також у всіх загальноосвітніх навчальних закладах з навчанням мовами національних меншин вивчається як окремий предмет мова та література відповідної меншини.

“Думка про те, що розширення вивчення української мови в загальноосвітній середній школі для представників національних меншин України призведе до зниження якості вивчення національних мов, є хибною”, – зазначили у Міністерстві.

За даними Департаменту середньої та дошкільної освіти, в 2016-2017 навчальному році в Україні налічується 581 навчальний заклад з російською мовою викладання, в яких навчається 355 955 учнів; 75 шкіл (16 139 учнів) та 3 школи (2693 учні) – з румунською та молдовською мовами викладання відповідно, 71 школа (16 020) – угорською, 5 (1785) – з  польською мовою викладання.

При цьому діти – представники національних меншин мають змогу вивчати рідну мову факультативно і в гуртках. Також мови і літератури національних меншин викладаються як предмет в школах, де викладання ведеться державною мовою. Так, як предмет рідну мову вивчає в школах 919 тисяч маленьких росіян, 4 181 дітей, які належать до румунської спільноти, 1110 дітей угорської національної меншини, 2474 учня вивчають молдовську мову, 45 964 – польську. Також є класи, де мовою навчання є словацька – 145 дітей (218 вивчають рідну мову як предмет) і болгарська – 61 дитина (7 897 дітей вивчають болгарську як предмет).

Крім цього, як предмет вивчають рідну мову в українських школах гагаузи, греки, кримські татари.

В системі вищої освіти за спеціальністю філологія вивчають 29 мов, в тому числі кримсьтатарську, польську, російську, румунську, болгарську, білоруську, угро-фінські мови, східні мови.

У міністерстві зауважили, що незважаючи на те, що у всіх школах з навчанням мовами нацменшин викладається і державна мова, рівень оволодіння школярами нею вкрай низький, що підтверджується результатами ЗНО з української мови. Тому Міністерство розробило додаткові заходи щодо формування мовних компетенцій школярів, оволодіння ними як рідною, так і державною мовами, які включають в себе в тому числі і модернізацію навчально-методичного забезпечення шкіл, і підготовку педагогічних кадрів.

Водночас у МОН наголошують, що забезпечення навчання представників національних меншин здійснюється відповідно до Конституції України та законодавчих актів, а також “міжнародних норм та рекомендацій, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою та з урахуванням Гаазьких рекомендацій Верховного комісара ОБСЄ щодо прав національних меншин на освіту”.

 

В разі ухвалення президентом США рішення забезпечити Україну оборонною зброєю, інші союзні країни наслідують цей приклад й розпочнуть свої поставки.

Таке переконання висловив у коментарі Укрінформу колишній помічник міністра оборони США з питань України, Росії та Євразії Майк Карпентер.

“Ті, хто виступає проти надання Україні оборонної зброї, використовують одні й ті самі аргументи”, – зауважив Карпентер, який зараз обіймає посаду старшого директора в Центрі Байдена з питань дипломатії та глобальної взаємодії Університету Пенсильванії.

Один із таких аргументів полягає в тому, що Кремль не звертає уваги на втрати, а також на міжнародну реакцію на військові операції. “Це неправда. Втрати за агресію мають значення для Москви, й оборонна зброя підвищить справжню ціну відповідальності для Росії”, – зазначив експерт. На підтвердження цьому він зауважив, що в Росії жорстко обмежується інформаційне поле, а ті, хто хоче розповісти правду, стають жертвами режиму.

Інше твердження опонентів озброєння України зводиться до того, що європейська єдність порушиться, якщо США зробить такий крок. “Немає жодних підстав так вважати. Якщо Сполучені Штати нададуть оборонну зброю для України, я не маю жодних сумнівів, що багато наших союзників наслідують цей приклад”, – підкреслив колишній представник  Пентагону.

Третій основний аргумент, за його словами, це залякування, що надання Україні зброї спровокує Росію. “Обороняти свій суверенітет не є провокацією. Навпаки, Кремль спонукатиме більше слабкість та відсутність рішучості”, – наголосив фахівець.

Він також зауважив, що експертне товариство США рекомендувало і уряду, і Конгресу Сполучених Штатів посилити підтримку України в плані безпеки та надати їй оборонне озброєння для відстоювання власного суверенітету.

 

На Бессарабському ринку в центрі Києва розпочала роботу Щорічна зустріч Ялтинської європейської стратегії (YES) – “Чи став світ новим? І що це означає для України?”.

Як повідомляє кореспондент Укрінформу, у конференції беруть участь понад 350 провідних політиків, дипломатів, бізнесменів, громадянських активістів та експертів із 34 країн.

“Україна сьогодні переживає, мабуть, найбільші та найстрімкіші перетворення за всю історію існування. Проблема у тому, що глобальний світ, до якого вона прагне доєднатися, теж не перебуває у спокої – він стає рухливим та час від часу – непередбачуваним. Чи зможе Україна синхронізуватися із глобальними трансформаціями і стане прикладом для інших країн? Відповідь можна знайти лише тут, у Києві. І лише за допомогою глобального погляду на виклики і перспективи, які постали перед Україною”, – сказав у вітальному слові голова правління YES, екс-президент Польщі Александр Кваснєвський.

У відкритті заходу також взяв участь мер Києва Віталій Кличко, який привітав присутніх і зауважив, що він особисто був здивований вибором організаторами місця відкриття YES на Бессарабському ринку. Однак тепер він бачить, що це було вірне рішення. У цьому контексті Кличко зауважив, що він має намір внести “Бессарабку” до списку туристичних місць Києва.

У свою чергу, засновник та член правління Ялтинської європейської стратегії Віктор Пінчук зауважив, що “зустріч YES – це місце, де глобальні та українські лідери можуть дати оцінку змінам у світі та їх значенню для України, а також запропонувати нові ідеї. Ми переконані, що форум робить вагомий внесок у підтримку позиціонування України в світі і започатковує необхідні дискусії між українцями та їхніми міжнародними партнерами”.

Відкриття YES вперше відбувається на “Бессарабці”, традиційному критому ринку, збудованому у 1912 році, аби показати місто як одну з найбільш вражаючих європейських столиць та продемонструвати українське розмаїття, підприємливість, інновативність та мистецький підхід до повсякденного життя. Таким чином YES прагне не тільки просувати Україну на політичному рівні, а й демонструвати світові її аграрний та урбаністичний потенціал.

За програмою форуму, у п’ятницю 15 вересня пленарні засідання YES розпочнуться виступом Президента України  Петра Порошенка. Промову буде присвячено ролі України у світі, що змінюється.

16 вересня – другий пленарний день відкриється промовою Прем’єр-міністра Володимира Гройсмана про поступ реформ в Україні та роль Євросоюзу в цьому процесі.

Крім того, відбудеться окрема сесія за участю генерального прокурора України Юрія Луценка та міністра закордонних справ України Павла Клімкіна.

Серед учасників панельних дискусій міністр оборони США (2006-2011) Роберт Гейтс; державний секретар Міністерства закордонних справ Великої Британії Алан Дункан; генеральний секретар НАТО (2009-2014) та член правління YES Андерс Фог Расмуссен; спеціальний представник державного департаменту Сполучених Штатів на переговорах з питань України Курт Волкер.

Онлайн-трансляція 14-ї Щорічної зустрічі YES проходитиме на сайті yes-ukraine.org, а також на веб-сайтах медіа-партнерів англійською та українською мовами.

Спікери форуму зосередяться на глобальних питаннях, таких як зрушення у геополітичному розподілі сил та зміни в світовій економіці. Окрему увагу приділять політиці нової американської адміністрації, глобальній безпеці, обговорять проблеми кібербезпеки та енергетичної безпеки.

 

Національна рада з питань телебачення і радіомовлення оголосила конкурс на отримання ліцензії на мовлення з використанням вільних радіоканалів.

Таке рішення Нацрада ухвалила на засіданні 14 вересня, повідомляє кореспондент Укрінформу.

Зокрема, місцеві мовники можуть взяти участь у конкурсі 12 вільних радіоканалів в одинадцяти населених пунктах Вінницької, Київської, Запорізької, Луганської, Львівської, Херсонської, Черкаської та Чернігівської областей.

“У загальному обсязі власного мовлення не менше 15% мають становити інформаційні передачі місцевої тематики і дозволяється ретрансляція програм виключно суспільного мовлення”, – уточнив голова  Нацради  Юрій Артеменко конкурсні умови.

Член Нацради Сергій Костинський пояснив, що саме така 15% частка інформаційних передач пов’язана з тим, що місцеві мовники мають фінансові потужності та людський ресурс на створення невеликого обсягу інформаційних передач.

“Звісно, вони можуть робити й більше. Але головна умова, аби не менше 15%”, – зазначив Костинський.

 

В анексованому Криму на деяких храмах Української православної церкви (Московського патріархату) зникли таблички про належність до цієї церкви. 

На деяких храмах взагалі немає написів “УПЦ МП”, на деяких написано “Московський патріархат”, повідомляє  Крим.Реалії – Укрінформ.

“Так, немає ніяких розпізнавальних знаків на Володимирському соборі в Херсонесі, а на новому храмі Преподобного Сергія Радонезького в Севастополі написано, що він належить “Сімферопольській і Кримській єпархії Московського патріархату”, – йдеться у повідомленні.

Зазначається, що на офіційному сайті Російської православної церкви Сімферопольська єпархія значиться у складі РПЦ. Однак сайт посилається на рішення Української православної церкви (МП) і наводить номери телефонів з українськими кодами, які зараз у Криму не працюють.

Архієпископ УПЦ (МП) Климент (Вечеря) заявив Крим.Реалії, що Кримська єпархія досі перебуває в складі УПЦ (МП), а таблички на храмах не є офіційними документами.

“На більшості православних храмів ніяких табличок не вішають. Для того, щоб дізнатися офіційну інформацію, необхідно звертатися до зареєстрованих державою статутів. На території Криму не існує канонічних православних парафій, що не належали до єпархії Української православної церкви. У всіх кримських храмах за богослужінням возноситься ім’я Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України”, – сказав він.

В Українській православній церкві Київського патріархату заявили, що таблички “Московський патріархат” на кримських храмах доводять “фальшивість заяв керівництва Київської Митрополії МП, що кримські єпархії належать до УПЦ”.

“Йдеться про те, що не тільки в Криму, але і в багатьох місцях материкової України Митрополія Московського патріархату, яка себе називає Українською православною церквою, не приймає цю назву або вживає обидві назви, із зазначенням належності до МП на першому місці. Найчастіше це зустрічається на сході і півдні України: Одеська область, Донбас. Однак і на захід від Києва теж це можна побачити. Тому практика подвійних стандартів в назві в цій структурі – поширене явище. Що стосується Криму, то ситуація для них обтяжена тим, що з політичних міркувань РПЦ формально залишила Крим у структурі УПЦ, але фактично вона підпорядкувала єпархії в Криму собі”, – заявив речник Київської патріархії, архієпископ Євстратій Зоря.

На початку цього року Московський патріархат в особі протоієрея Сергія Халюти висунув претензії на 24 об’єкти музею-заповідника “Херсонес Таврійський”. За словами директора “Херсонеса” Світлани Мельникової, передача в користування церкви об’єктів заповідника “завдасть йому величезних збитків”.