До річниці з початку роботи НАЗК

4 роки ago Інформ центр 0

Сьогодні, 15 серпня виповнюється перша річниця з початку роботи Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК), на яке громадськістю покладались великі надії стосовно того, що з моменту свого «запуску» воно мало б продемонструвати ефективну роботу по виявленню корупціонерів на всіх щаблях владної вертикалі. Що ж маємо як кажуть по «гамбурзькому рахунку»?

За період, що минув, у реєстрі НАЗК з’явилось більш ніж 1,2 млн. щорічних електронних декларацій чиновників, з котрих наразі перевірку проходять лише 339. Більше того, за даними цієї ж установи, повну перевірку пройшли й того менше – 39, з яких у чотирьох виявлено порушення, очевидно суттєві, оскільки вони передані для подальшого опрацювання в Національне антикорупційне бюро України (НАБУ).

Виникає логічне запитання: у чому причина низької ефективності діяльності НАЗК?

Слід зауважити, що існує низка об’єктивних причин, а саме: це і завеликий термін повної перевірки декларації (60 днів), а також можливо додавати ще 30 днів за потреби, це і замалий штат департаменту фінансового контролю (більш ніж 1,2 млн. декларацій перевіряють фактично лише 28 чоловік). Однією з головних причин, що суттєво гальмує перевірки є відсутність модулю логічного та арифметичного контролю, котрий би в автоматичному режимі звіряв би поля декларацій між собою, щоб виявити розбіжності та ранжувати декларації в порядку пріоритетності перевірки.

Все це так, але для більшості пересічних громадян залишається абсолютно незрозумілим сам механізм перевірки, що дозволяє робити припущення про їх вибірковий характер або небажання окремих посадових осіб відпрацювати чіткі і зрозумілі форми такого контролю/встановити певні незмінювані правила гри.

Чим же ще запам’ятався перший рік роботи НАЗК?

Головне – низкою перманентних скандалів, що супроводжували діяльність цього відомства (затвердження механізму перевірок розтяглося на місяці, обвинувачення в сумнівних перевірках, конфлікти з Мінюстом, скандал з преміями керівництва всередині якого спалахували конфлікти різної інтенсивності, які не закінчилися й до сьогоднішнього дня та інш.).

Однак з іншого боку – один рік роботи це не так вже й багато. І незважаючи на шалений саботаж існуючої системи агентство (хоча й з великими труднощами) запрацювало. Як кажуть побачимо, що буде далі, але вже зараз видно, що його ефективна робота багато у чому залежатиме від того, чи вдасться вибудувати НАЗК конструктивні відносини з НАБУ та Генпрокуратурою.

С.Балло