Акція проти варварських забудов у м.Києві

5 років ago Інформ центр 0

23 березня 2017 року представники Політичної Партії “ПАТРІОТ” спільно з громадськими організаціями “Громада Андріївського узвозу”, “Барви життя”, “Стоп свавілля” та громадської ініціативи “Громадянський актив України” провели акцію, спрямовану проти варварської забудови на території охоронної зони об’єкта ЮНЕСКО “Собор святої Софії та прилеглі чернечі будівлі”.

Виступаючі дали вкрай негативну оцінку діям київських очільників, котрі фактично ігнорують існування цієї проблеми та дають протизаконні дозволи на будівництво у вказаній зоні.
Учасники акції прийняли текст відкритого листа до Генерального директора ЮНЕСКО та постійного представника нашої країни при цій організації, Надзвичайного і повноважного посла України у Французькій Республіці, що додається.
 

Генеральному директору ЮНЕСКО

пані ІРИНІ БОКОВІЙ,

Постійному представнику України при ЮНЕСКО

надзвичайному і повноважному Послу

України у Французькій Республіці

ОЛЕГУ ШАМШУРУ

 

ВІДКРИТИЙ ЛИСТ

КИЯН, ГРОМАДЯН УКРАЇНИ, ГРОМАДСЬКОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ

“ГРОМАДА АНДРІЇВСЬКОГО УЗВОЗУ” ТА ГРОМАДСЬКОЇ ІНІЦІАТИВИ

«ГРОМАДЯНСЬКИЙ АКТИВ УКРАЇНИ»

 

Вельмишановна пані генеральний директор!

Україна, як член ООН та ЮНЕСКО, однією з перших приєдналась до міжнародних документів в галузі збереження нерухомого культурного надбання – Гаазької конвенції про захист культурних цінностей (1954 р.) та Венеціанської хартії про збереження та реставрацію пам’яток і визначних місць (1964 р.), взявши на себе міжнародну відповідальність за збереження архітектурної спадщини.

Однак за останні місяці в Києві на території буферної (охоронної) зони об’єкта ЮНЕСКО “Собор святої Софії та прилеглі чернечі будівлі” та поряд з її межами відбулось різке пожвавлення будівельної діяльності, яка справедливо викликає обурення громадськості.

Проблема полягає у хаотичній комерційній забудові міста, що часто відбувається не тільки з порушеннями національного законодавства, але й містить корупційну складову. Це явище характерне для всього міста, але історичний центр з його нашаруваннями архітектурних, культурних та природних пам’яток потерпає найбільше, зазнає масштабної руйнації історичної цілісності і самобутності Києва. Умисно доводяться до стану руїни об’єкти культурної спадщини, зокрема за адресами: вул. Софійська, 20/21, Володимирська, 41/27, Ярославів Вал,1, Велика Житомирська, 32. Прецедентом руйнування самобутнього середовища новітньою архітектурою неприйнятних габаритів та архітектурно-планувального рішення є, наприклад, скандальне спорудження будівлі Театру на Подолі на Андріївському узвозі 20б, у безпосередній близькості від буферної зони пам’ятки “Собор святої Софії та прилеглі чернечі будівлі”. Вказана новобудова порушує архітектурний, природний та культурний ландшафт історичної вулиці ‒ унікальної пам’ятки містобудування.

Спорудження кожної з цих новобудов несе загрозу прилеглим пам’яткам та викликало хвилю не лише протестів, а і судових спорів, в яких громадськість виборює своє право на збереження історичного центру, де “Собор святої Софії та прилеглі чернечі будівлі” є не тільки пам’яткою світового значення але і символом і реальною надією на збереження культурної спадщини Києва.

Це не пафосні слова – міжнародні угоди ЮНЕСКО були і залишаються вагомим чинником, що обмежують будівельне свавілля комерційних забудовників, невігластво і корупцію чиновників, кричущу некомпетентність випадкових людей на посадах Міністерства культури чи мерії. Світовий авторитет і дипломатична вага Вашої організації є, без пербыльшення, останнім аргументом, що гальмує нищення історичного Києва. З іншого боку міжнародне значення ЮНЕСКО – є суттєвим аргументом мобілізації громадянських активістів і містян, які отримують додаткові важелі боротьбі за збереження власної історії та культури – адже буферна зона дозволяє зберегти історичний центр.

У сучасних реаліях Української держави, ускладнених економічним та військовим тиском, загостренням боротьби з корупцією, уряд очевидно потребує допомоги громадськості у справі збереження культурного надбання. Наприклад, пожвавлення антикорупційної діяльності в Україні і викликало агресію забудовників в останні півроку, що прагнуть якнайшвидше використати ще збережені можливості корупційних схем, недосконалість законодавства і відсутність єдиної пам’яткоохоронної політики в місті.

Пані Генеральний Директор!

Підкреслимо, що посилання на авторитет Вашої організації є механізмом реального впливу на збереження світової і національної спадщини Києва, що дозволить не лише впливати на уряд, але й мобілізувати громадськість міста, надаючи нам додаткові важелі впливу, так необхідні в нинішній час.

  1. За умов загострення економічної і корупційної ситуації в місті Київ потребує постійної присутності і моніторингу з боку головного офісу ЮНЕСКО. навіть така увага буде значним стримуючим фактором для загроз руйнуванню міста.
  2. Нам необхідно введення однозначного мораторію (та підтвердження в цьому непохитної позиції ЮНЕСКО) на будь-яке нове будівництво та реконструкцію нерухомості зі збільшенням габаритів на території існуючої буферної зони.
  3. Існує нагальна потреба збільшення існуючої буферної зони ЮНЕСКО з включенням прилеглих особливо цінних територій, які складають невід’ємний комплекс історичних та архітектурних нашарувань розвитку міста навколо об’єкту ЮНЕСКО.
  4. Зокрема, мова йде про пам’ятку містобудування національного значення “Замкова гора – Андріївський узвіз”, де комплексно поєднані історичні, архітектурні ландшафтні об’єкти та зелені зони.
  5. та територію Державного історико-архітектурного заповідника “Стародавній Київ”, де сконцентровані нашарування різних епох, стилів, та історичних періодів міста, що гармонійно представляють тло на якому існує “Собор святої Софії та прилеглі чернечі будівлі”

Довідку про ці об’єкти ми наводимо в додатку 2, рис 2 до цього листа. Ці об’єкти і мали статус пам’яткоохоронних зон, зберігаючи історичну структуру міста, однак, протягом років, вони позбавлялись юридичного статусу для забезпечення можливості неконтрольованої але комерційно прибуткової забудови. Ми направляли листи і вимоги по цих об’єктах Президенту України П.Порошенку, Прем’єр-міністру В.Гройсману, однак ці листи були переадресовані мерії, яка очевидно не зацікавлена в подоланні будівничого свавілля. Включення цих об’єктів до буферної зони ЮНЕСКО здійснить значний вплив на Уряд, що змушений буде вдатися до більш активних дій зі збереження культурної спадщини, та дати змогу українській громаді ефективніше відстоювати свої права в збереженні історичного міста в часи кризи.

  1. І буферна зона, і історичний центр Києва вимагають чітких дій по ревіталізації, світових норм реставрації та містобудуванні, однозначних рекомендацій по вдосконаленню пам’яткоохоронного законодавства на основі міжнародного досвіду. Ми просимо, наскільки це є можливим в рамках Вашої компетенції та статуту ЮНЕСКО, сприяти вирішенню цих проблем хоча б в експертній чи дорадчій формі. Авторитет ЮНЕСКО, дозволить скликати поважну міжнародну конференцію з проблематики Києва, а сам випадок будівництва у буферної зони ЮНЕСКО пропонувати як експериментальний майданчик застосування міжнародного досвіду розв’язання подібного роду проблем силами міжнародних пам’яткоохоронних інституцій.

Київ у нинішніх складних умовах структурних реформ, загострення корупційної боротьби, вимагає особливої уваги і підтримки ЮНЕСКО в частині забезпечення зберігання і світової спадщини ЮНЕСКО. Розширення буферної зони дозволить забезпечити збереження світового об’єкту “Собор святої Софії та прилеглі чернечі будівлі”, а також дасть змогу громаді активніше відстоювати збереження історичного середовища і культурну цілісність історичного центру Києва, що склався навколо стародавнього собору та комплексу його монастирських будівель.

Міжнародна вага та авторитет ЮНЕСКО, порушення цих питань на міжнародному і державному рівні справить значний вплив на Уряд та сприятимуть активному вирішенню складних питань пам’яткоохоронної діяльності у місті зі 1500-річною історією.