Микола Голомша: Росія видає обмін за виконання рішення трибуналу

6 місяців ago Інформ центр 0

Офіційний Кремль використовує заручників, щоб реалізувати свої інтереси і видати обмін за виконання рішення Міжнародного трибуналу з морського права. Таку думку у коментарі «Радіо Свобода» висловив лідер партії «Патріот» Микола Голомша.

«Справа у тому, що якби Росія виконала вимоги трибуналу, то Кремль би відпустив українських моряків і повернув українські кораблі без будь-яких умов і без будь-яких обмінів. Обмін відбувається за взаємною таємною двосторонньою схемою, а у випадку з моряками ми маємо справу з дією міжнародного права. Росія не виконала рішення трибуналу з морського права з точки зору міжнародного права. Росія хоче забрати людей, які скоювали злочини на території України і засуджені за українським законодавством, в обмін на звільнення людей, яких вони зробили заручниками, незаконно затримали, утримують і засудили за надуманими звинуваченнями», – сказав він.

«Україна вимушена віддати Росії злочинців в обмін на те, щоб звільнити своїх громадян, адже Конституція України визначає, що людина є найвищою цінністю. Так і у США, і в Ізраїлі – будь-яким способом намагаються витягнути своїх людей із неволі. Росія просто використовує цю ситуацію, щоб забрати своїх злочинців і уникнути можливих санкцій за невиконання рішення Міжнародного трибуналу з морського права, а можливо, й послабити санкції Заходу проти неї. Зрозуміло, що Україна програє у цій ситуації», – зазначив політик.

На переконання Миколи Голомші, щоб посилити свою позицію, Україна мала б щодня інформувати світ через компетентних експертів про порушення міжнародного права, до яких вдавалася і вдається Росія, відібравши в України Крим і проводячи агресію на Донбасі. «Я не розумію і не приймаю ситуацію, коли держава Україна і її високопосадовці бояться називати речі своїми іменами, бояться належно кваліфікувати ситуацію і дії Росії, відповідно до українського законодавства і міжнародного права» – підкреслив він.

Микола Голомша наголосив на потребі термінової ратифікації Римського статуту: «Це треба зробити негайно і ставити питання у Гаазькому трибуналі про злочини проти людяності і агресію Росії проти України, а разом з цим висувати супутні вимоги про притягнення до відповідальності конкретних осіб та стягнення компенсацій за завдану шкоду».

Крім іншого, стаття 4 закону України «Про оборону» каже, що якщо чужоземна армія перетнула кордон, то треба давати відсіч ще до указу президента і має тривати воєнний стан до повного звільнення території, зауважив Микола Голомша.

«У нас воєнний стан не був запроваджений, і світ не розуміє, що у нас відбувається. Тому кажуть і про «повстання сепаратистів», і про «громадянську війну». На мій погляд, минула влада невірно зрозуміла закон «Про оборону». Там мовиться не про оголошення війни, а про оголошення воєнного стану в країні або на частині території країни. А далі були Мінські домовленості, які, наголошую, не є міжнародним документом, а лише домовленістю між певними особами. Так от, Україні треба було одразу після захоплення моряків заявити, що вона виходить з Мінського процесу через брутальне невиконання його умов Росією. А якщо тоді пропустили, то вже зараз – після загибелі морпіхів треба було вийти з Мінських домовленостей. Але при цьому треба на усіх можливих медійних майданчиках і усіма можливими способами інформувати світ, чому ми це робимо, треба пояснювати, що відбувається і чому Україна вдається до таких дій. А оскільки Україна цього не робить, то вона програє Росії, а Росія диктує свої умови і заводить Україну і світ у підготовані пастки», – констатував лідер партії «Патріот».