Укроборонпром як перехідна проблема національної безпеки

7 місяців ago Інформ центр 0

Кабінет Міністрів має намір найближчим часом виділити 32 мільйона гривень на фінансовий аудит державного концерну “Укроборонпром”. Про це заявив прем’єр-міністр на засіданні уряду. Якщо дослівно, то це звучало так: “Ми виділяємо сьогодні на поворотній основі 32 мільйона гривень для “Укроборонпрому” для того, щоб “Укроборонпром” розпочав глибокий фінансовий аудит своєї діяльності”.

Гарна новина і давно очікувана. Однак, як завжди, диявол ховається в деталях. Про повернення коштів говорити не будемо. Це, як кажуть, внутрішні проблеми уряду і концерну. А от про «глибокий фінансовий аудит своєї діяльності» варто сказати кілька слів.

Темою аудиту і взагалі доцільності існування цієї структури з позиції національної безпеки і зміцнення обороноздатності давно переймається експертне середовище, зокрема міжнародне, та громадськість країни. Та тривалий час їхні голоси не було чутно «нагорі». І тільки гучний скандал в період виборчих перегонів заставив можновладців повернутися до цієї теми.

Певний час тому Кабмін визначив терміни «проведення переговорних процедур щодо визначення аудиторської компанії для здійснення публічного фінансового аудиту Державного концерну «Укроборонпром». Цей термін завершується 25 травня.

Хоча, як свідчать експерти з питань національної безпеки, сама тема аудиту концерну розглядалася ще 2017 року і тоді пропонувалося проведення аудиту за рахунок донорських (а не державних) коштів. І тоді аудит мав бути дійсно глибоким, бо передбачав кілька окремих спеціалізованих напрямів: стратегічний, операційний, технологічний, юридичний і, власне, фінансовий. І проводитися він мав за міжнародними стандартами. Загальна сума аудитного тендеру складала 130 мільйонів гривень.

Сума у 32 мільйона гривень, яку пропонує виділити Кабмін і яку немає чим наразі повернути концерн «Укроборонпром», виглядає нічим іншим як імітаційною дією уряду. Тобто замість вирішення проблем, які накопичилися у концерні, а взагалі то у всій оборонній сфері, нас намагаються переконати в тому, що серйозних проблем насправді не існує.

Проблематика національної безпеки і оборони потребує невідкладного розгляду на всіх рівнях державної влади, зокрема у Верховній Раді, РНБО, Кабінеті міністрів тощо. І діяльність концерну «Укроборонпром» є однією з ключових у цьому масштабному блоці.

Аудит концерну має бути проведений. У необхідні для цього терміни і найголовніше – реальний, дійсно глибокий, після якого суспільство отримає відповіді на всі кричущі питання щодо стану і перспектив вітчизняної оборонної галузі.

Та проблема полягає ще й у тому, що саме ми хочемо отримати за результатами цього аудиту. Бо якщо лише удосконалення системи, яка була сформована для задоволення потреб тодішніх можновладців і ліквідації вітчизняного ОПК, то сенс цієї дії виглядає дуже сумнівним. Фактично це може стати черговим фіаско влади.

Якщо ж ми хочемо створити нову дієву систему оборонно-промислового комплексу держави, то тоді аудит має стати одним із ключових моментів цих нагальних перетворень.

Микола Голомша