Вишиванка як самоідентифікація

1 рік ago Інформ центр 0

Для людей старшого покоління вишиванка завжди була атрибутом приналежності до української нації, відчуттям себе часткою великого народу. Бо ж від народження до смерті вишиванка супроводжувала їхнє життя. Зберігалися ці витвори мистецтва, зазвичай, у скринях, там, де господині тримали найдорожчий сімейний скарб, зазвичай і той, що передавався із покоління в покоління.
Ця ниточка зв’язку із історичною епохою і позиціонування себе українцем саме через ношення національного одягу витравлювалася із свідомості українців за більшовицько-комуністичної радянської влади, при якій дозволялося одягати такий одяг лише артистам чи у певні, визначені владою, дні. Бо ж найбільшою загрозою для існування тодішньої влади була громадянська гідність, що найпотужніше концентрувалася в українському націоналізмі. То ж все, що було дотичним до нього, витравлювалося нещадно.
Те, що ідея проведення «Всесвітнього дня вишиванки» народилася у молодіжному середовищі Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича і згодом була підтримана в суспільстві і за кордоном, свідчить про відродження духовності нації, зростання потенціалу і перспективи українського народу та світового українства. Сьогодні сприйняття України через вишиванки демонструють багато друзів нашої країни в різних куточках світу, що не може не тішити.
Я вже згадував про те, що вишиванка була в маленьких українців від народження. Ось і зараз цю ідею варто реалізувати вже на цьому етапі нашого державотворення. З минулого року в областях реалізується ініціатива щодо надання сім’ям при народженні дитини “Пакета малюка”. Такий бебі-бокс – гарна підмога батькам (в міжнародній практиці такий досвід використовується давно, приміром у фінів вже 60 років).
Так от, було б доречно, як на мене, додавати до цього пакунку вишиванку. А готувати цей символічний подарунок варто б запросити школярів, студентів, небайдужих громадян, які б вишивали одяг з душею і майстерністю. Можливо, на цьому б постав громадський рух чи інша ініціатива. Та однозначно, ми б зробили разом велику справу.