Митрополит Андрей Шептицький – духовний лідер української державності

12 місяців ago Інформ центр 0

Митрополит Андрей Шептицький – духовний лідер  української державності

 

«Християнин може і повинен бути патріотом.

Але його патріотизм не сміє бути ненавистю!

І не сміє накладати обов’язків, які противилися б вірі!

Те, що виглядало б на патріотизм, а на ділі було би ненавистю,

або противилося б вірі, не є справжнім патріотизмом».

Андрей Шептицький

 

29 липня 1865 народився видатний український церковний діяч, знаменитий митрополит Андрей Шептицький, настоятель Української греко-католицької церкви в 1900-1944 роках, Митрополит Галицький, охоронець Київського митрополичого престолу.

Життя та діяльність митрополита Андрея справили величезний вплив на розвиток Української Церкви. Греко-Католицька Церква під його багаторічним проводом стала розгалуженою та впливовою інституцією, важливим консолідаційним чинником і духовною опорою в змаганнях за державність України.

Меценатська діяльність Митрополита, як, зрештою, і сама його духовно-творча присутність у житті Галицької України відіграли колосальну роль у процесі формування національного обличчя української культури та стратегії її розвитку в XX столітті.

Послідовна і далекоглядна культурно-національна політика Митрополита найкраще виразилась у його конкретній благодійній діяльності – як засновника Національного музею у Львові, опікуна численних культурних установ, у тому числі першої в Галичині української мистецької школи О. Новаківського – і врешті, як спонсора багатьох українських митців. Крім того, він підтримував діяльність українських культурно-просвітницьких товариств «Просвіта», «Рідна школа», «Сільський господар».

Митрополит також займав активну громадянську позицію в політичному житті тогочасної Галичини. Він був депутатом Австрійського парламенту і Галицького сейму. Це давало йому змогу виступати перед урядом щодо підтримки українців у справі зміцнення їх прав у державі.

Митрополит Андрей Шептицький був гордістю, цвітом і окрасою нації. Це був подвижник, який на засадах моралі та культурної ідеї служив Україні, оберігав та примножував скарби свого народу, мріючи донести їх до майбутніх поколінь. Андрей Шептицький вважав розбудову культури головним стержнем утвердження нації. Усе життя тривала переконлива праця Митрополита, щоб розбудити ту внутрішню силу української культури, зміцнити й використати її на благо вільної держави.

Сьогодні ми повинні почути і дослухатися до слів Митрополита Андрея, висловлені в Пастирському посланні до духовенства (З декретів Собору 1942) про те, що: «…не у зовнішніх обставинах і не в політичній констеляції лежить розв’язка великих історичних завдань народу, а тільки у внутрішній силі його культури… Занепад культури якогось народу та її творчої сили – це більша трагедія для народу, як упадок держави, яка є тільки найважнішим засобом для розвитку культури» (Львівські Архиєпархіальні Відомості, [ЛАеВ], Львів, 1942, с.1-19.).

Для кожного українця ця незвичайно харизматична особистість – святий приклад для наслідування, адже його вчення справжньої віри і любові до ближнього, справжнього національного ПАТРІОТИЗМУ – заповіти на всі віки та всі прийдешні покоління.

«Усі, хто почуваються українцями і хотять працювати для добра України, нехай забудуть про які-небудь партійні роздори, нехай працюють в єдності і згоді над відбудовою так дуже знищеного … нашого економічного, просвітного і культурного життя. Тоді … на підвалинах солідарності і усильної праці всіх українців повстане соборна Україна не тільки як велике слово і ідея, але як живий, життєздатний, здоровий, могутній, державний організм, побудований жертвою життя одних, а муравельною працею, залізними зусиллями і трудами других». – навчає нас Митрополит і сьогодні його слова звучать дуже актуально.

Одним із головних завдань українського народу, за словами Митрополита, є єдність. Андрей Шептицький говорив: «Якщо хочемо всенаціональної Хати, бажанням глибоким і щирим, якщо та воля не є тільки фразою, ілюзією, то вона мусить проявлятися на справах, і ті справи мусять вести до єдності.».

«Завдання українського народу буде в тому, щоб створити такі суспільно-християнські обставини, які запевнювали б громадянам правдиве і стале щастя та мали досить внутрішньої сили, щоб поборювати відцентрові тенденції внутрішнього розкладу і успішно захищати межі від зовнішніх ворогів», – наголошував Андрей Шептицький.

Українці сьогодні захищають свою вільну державу і свою культуру від зовнішнього агресора.  Поборовши ворога, ми, врешті, повинні дослухатись до таких простих і мудрих порад великого духовного наставника та збудувати справжню «Рідну українську Хату» – таку, про яку мріяв сам Митрополит  Андрей Шептицький. Таку, якою бачать Україну ПАТРІОТИ, таку, якою всі ми будемо пишатися.

 

Перес служба партії.