Величні постаті – Іван Миколайчук

2 роки ago Інформ центр 0

В цей день, 15 червня  народився видатний український актор, режисер та сценарист. На його рахунку – 34 ролі в кіно, 9 сценаріїв та 2 режисерські роботи. За своє недовге життя – тяжка хвороба забрала Івана Миколайчука у 46 років – він встиг не лише стати улюбленцем глядачів, а й завоювати звання душі українського поетичного кіно.

 І.Миколайчука називали аристократом духу, блискучим самородком, а радянська влада оголосила «неблагонадійним» та «націоналістом». Тим не менш, без зірки минулого століття не проходив жоден радянський фільм, Миколайчук став своєрідною обов’язковою складовою вітчизняного кіно    60-70-х років.

Український актор народився у багатодітній сім’ї у селі Чортория Кіцманського району Чернівецької області. Акторським мистецтвом Миколайчук захопився з самого дитинства: у 12 років грав у сільському самодіяльному театрі. У кіно дебютував ще студентом – у курсовій режисерській роботі Леоніда Осики «Двоє».

Загальне визнання і любов кіноглядача актор отримав після ролі Тараса Шевченка у фільмі «Сон» та Івана Палійчука у картині Сергія Параджанова «Тіні забутих предків».

Серед інших відомих робіт Миколайчука – «Білий птах з чорною ознакою» (1970), «Пропала грамота» (1972), «Вавилон ХХ» (1979) – власний фільм Миколайчука як режисера. «Вавилон ХХ» був справжнім вибухом в українському кіно. Він увібрав в себе все найкраще, що міг йому дати Миколайчук-актор (Фабіан), Миколайчук-сценарист, Миколайчук-режисер і Миколайчук – автор музичного оформлення. У 1980 році кінострічка була відзначена призом «За найкращу режисуру» на Всесоюзному кінофестивалі у Душанбе.

 Постійні потрясіння, заборони творчих задумів, «табу» на фільми зіграли не останню роль у долі молодого актора. 3 серпня 1987 року Івана Миколайчука не стало.

Шевченківською премією його нагородили посмертно, а звання народного Іван Васильович так і не отримав. Однак і без цього став улюбленцем глядачів.

«Я не знаю більш національного народного генія… До нього це був Довженко», – так про Миколайчука сказав Сергій Параджанов.

Політична Партія «ПАТРІОТ» вшановує пам’ять про видатного актора, режисера, сценариста українського кіно. Партія вважає, що він один з тих,хто надихав українських художників, акторів, співаків та письменників 60-70-х років минулого століття, які шукали українські корені і колорит у радянську епоху.

Прес-служба партії