Підбірка актуальних новин за 28 травня

2 роки ago Інформ центр 0

Україна вимагає звільнення заручника Кремля Сущенка

Міністерство закордонних справ України наголошує на політичній вмотивованості переслідування українського журналіста Романа Сущенка і вимагає його звільнення.

Про це у  Twitter  написала речниця МЗС Мар’яна Беца – Укрінформ.

“Вчергове наголошуємо на політичній вмотивованості справи, вимагаємо звільнити журналіста Сущенка – заручника агресії РФ”, – зазначила вона.

Як повідомляв Укрінформ, сьогодні у Московському міському суді відбулося засідання у справі незаконно затриманого у Москві українського журналіста Романа Сущенка, на якому пройшли дебати сторін обвинувачення і захисту. Обвинувачення просило для журналіста 14 років колонії суворого режиму. За словами громадського захисника Сущенка Марка Фейгіна,  вирок  буде оголошено 4 червня 2018 року.

Як повідомлялося, власного кореспондента Укрінформу у Франції Романа Сущенка, порушуючи міжнародні правила, затримали 30 вересня 2016 року в Москві, куди він прибув з приватною поїздкою.

7 жовтня йому висунули обвинувачення в «шпигунстві». У ФСБ Росії заявили, що  Сущенко  є співробітником Головного управління розвідки Міноборони України. В ГУР Міноборони це спростували.

Мосміськсуд продовжив арешт Сущенку до 16 вересня.

Путінські  псевдо-прокурори просять 14 років для Сущенка

В опереточному псевдо-Мосміськсуді звинувачення попросило 14 років в’язниці для заручника кремлівського режиму-терориста Романа Сущенка.

Про це в  Твітері  повідомив громадський захисник українця Марк Фейгін.

“Звинувачення попросило 14 років для Романа Сущенка”, – написав він.

Як повідомлялося, власного кореспондента Укрінформу у Франції Романа Сущенка в порушення міжнародних правил затримали 30 вересня 2016 року в Москві, куди він прибув з приватною поїздкою.

7 жовтня йому пред’явили звинувачення у «шпигунстві». У ФСБ Росії заявили, що  Сущенко є співробітником Головного управління розвідки Міноборони України. В ГУР Міноборони це спростували.

Мосміськсуд продовжив арешт Сущенка до 16 вересня.

 

Сущенко виступає з “останнім словом”

На засіданні Мосміськсуду у справі незаконно затриманого в Москві українського журналіста Романа Сущенка, після дебатів сторін він почав виголошувати “останнє слово”.

Про це громадський захисник Сущенка Марк Фейгін повідомив Укрінформу.

“Роман почав своє “останнє слово”, – сказав Фейгін.

Як повідомлялося, власного кореспондента Укрінформу у Франції Романа Сущенка, порушуючи міжнародні правила, затримали 30 вересня 2016 року в Москві, куди він прибув з приватною поїздкою.

7 жовтня йому пред’явили обвинувачення в “шпигунстві”. У ФСБ Росії заявили, що Сущенко є співробітником Головного управління розвідки Міноборони України. У ГУР Міноборони це спростували.

Мосміськсуд продовжив арешт Сущенка до 16 вересня.

У понеділок у Мосміськсуді сторона обвинувачення просила для Романа Сущенка 14 років колонії суворого режиму.

 

Псевдовирок Сущенку може наблизити його звільнення – Геращенко

Псевдовирок незаконно затриманому у Москві українському журналісту Роману Сущенку може теоретично наблизити вірогідність його звільнення, але для цього необхідна готовність Москви.

На цьому наголосила перший заступник Голови Верховної Ради, представник України в Тристоронній контактній групі з врегулювання ситуації на Донбасі Ірина Геращенко у  Facebook – Укрінформ.

«Сьогодні відбудеться чергове судилище у справі Романа Сущенка. Очікується, що прокуратура озвучить вимоги вироку і ув’язнення. Чи наближає вирок вірогідність звільнення Романа? Теоретично так! Тому що політв’язнів, яких нам вдалося витягти з російської тюрми (на жаль, тільки 3 і ще 2 прикордонників), нам передали після псевдовироків, які ми ніколи не визнаємо», – зазначила Геращенко.

Водночас вона підкреслила, що псевдовирок ще не означає автоматично «готовність Москви передати українській стороні Сущенко».

«Бо ж ми роками чекаємо від Москви хоч якоїсь відповіді на вимогу передати Сенцова, Кольченка, Карпюка, Клиха, Виговського, інших бранців, яким давно винесено вироки», – наголосила вона.

Як повідомляв Укрінформ, у Московському міському суді наразі відбувається засідання у справі незаконно затриманого у  Москві  українського журналіста Романа Сущенка, на якому проходять дебати сторін обвинувачення і захисту. Відомо, що сторона обвинувачення вимагає для журналіста 14 років ув’язнення.

Громадський захисник Сущенка Марк Фейгін припускає, що вирок у справі  може з’явитися в середині червня.

Власного кореспондента Укрінформу у Франції Романа Сущенка в порушення міжнародних правил затримали 30 вересня 2016 року в Москві, куди він прибув з приватною поїздкою.

7 жовтня йому пред’явили обвинувачення у «шпигунстві». У ФСБ Росії заявили, що Сущенко є співробітником Головного управління розвідки Міноборони України. В ГУР Міноборони це спростували.

Мосміськсуд продовжив арешт Сущенка до 16 вересня.

 

Фейгін вважає, що чорновий варіант вироку Сущенку вже готовий

У своєму «останньому слові» на засіданні Мосміськсуду незаконно затриманий у Москві український журналіст Роман Сущенко не визнав вину і попросив винести йому виправдувальний вирок.

Про це громадський захисник українця Марк Фейгін повідомив Укрінформу.

«Під час свого «останнього слова» Роман Сущенко заявив, що він як і раніше не визнає вину і попросив винести йому виправдувальний вирок», – сказав Фейгін.

На його думку, деталі судового засідання, яке проходило в понеділок у Мосміськсуді, можуть свідчити про те, що буде прагнення ухвалити «рівноважний вирок». «Як відомо, за статтею, в якій обвинувачують Романа Сущенка, могли попросити і строк 20 років. Проте під час промови обвинувачення говорилося про відсутність обтяжуючих обставин, про позитивну характеристику з місця роботи Сущенка. З огляду на те, що є практика, коли суд призначає строк менший, ніж просить обвинувачення, думаю, в даному разі, може йти мова про вирок 11-14 років», – вважає Фейгін.

Він також звертає увагу на те, який невеликий термін, тиждень, п’ять робочих днів, призначений для написання вироку. Це може свідчити, як про те, що вирок, причому «рівноважний», начорно вже готовий, так і про те, що є прагнення закінчити процес до початку Чемпіонату світу з футболу, щоб не «укрупнювати проблему». Особливо на негативному для Кремля фоні у зв’язку з безстроковим голодуванням, оголошеним українським кінорежисером Олегом Сенцовим.

Громадський захисник також наголосив, що, на його думку, в ході судового процесу захистом було досить очевидно показано, що Сущенко – професійний журналіст, проти якого була організована операція російських спецслужб, у ході якої для проведення ОРЗ (оперативно-розшукових заходів) був втягнутий давній приятель Сущенка. І відповідно в цілому все обвинувачення «притягнуте за вуха». Навіщо все це робилося – питання відкрите, можливо, просто для того, щоб мати ще одного заручника, аргумент в якихось подальших перемовинах.

Як повідомлялося, власного кореспондента Укрінформу у Франції Романа Сущенка, порушуючи міжнародні правила, затримали 30 вересня 2016 року в Москві, куди він прибув з приватною поїздкою.

7 жовтня йому висунули обвинувачення у «шпигунстві». У ФСБ Росії заявили, що Сущенко є співробітником Головного управління розвідки Міноборони України. У ГУР Міноборони це спростували.

Мосміськсуд продовжив арешт  Сущенку  до 16 вересня.

В понеділок у Мосміськсуді сторона обвинувачення попросила для Романа Сущенка 14 років колонії суворого режиму. Засідання суду, на якому буде винесено вирок, розпочнеться 4 червня о 15:30.

 

Фейгін – про термін для Сущенка: Сподіваюся, Кремль буде обачним у бажаннях

В Московському суді сьогодні повинні озвучити термін, який обвинувачення просить для Романа Сущенка.

Про це в  Твітері  написав громадський захисник українця Марк Фейгін – Укрінформ.

“Сьогодні в Мосміськсуді пройдуть дебати сторін у справі українця Романа Сущенка, обвинуваченого за ст. 276 КК. Від сторони обвинувачення ми почуємо про затребуваний термін покарання для мого підзахисного. Сподіваюся, Кремль буде обачним у бажаннях, оскільки Вишинському запросять відповідно”, – зазначив він.

Як повідомлялося, власного кореспондента Укрінформу у Франції Романа Сущенка в порушення міжнародних правил затримали 30 вересня 2016 року в Москві, куди він прибув з приватною поїздкою.

7 жовтня йому пред’явили звинувачення у «шпигунстві». У ФСБ Росії заявили, що Сущенкоє співробітником Головного управління розвідки Міноборони України. В ГУР Міноборони це спростували.

Мосміськсуд продовжив арешт Сущенка до 16 вересня.

 

#SaveSentsov: на акції збирають підписи львів’ян під листом до АП

Мистецька акція на підтримку Олега Сенцова та інших політв’язнів Кремля розпочалась на площі Ринок у Львові.

Про це повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Учасники акції на підтримку Олега Сенцова та політв’язнів Кремля збирають підписи під листом до Адміністрації Президента з вимогами забезпечити створення і функціонування посади спецуповноваженого у справах українських політв’язнів, забезпечити ефективну допомогу родинам політв’язнів, інформувати суспільство про дії щодо звільнення політв’язнів, винести питання звільнення усіх політичних в’язнів на обговорення під час 44 саміту G-7»,- зазначила речниця міськради Христина Процак.

Як повідомляв Укрінформ, глобальна акція #SaveOlegSentsov на підтримку українського політв’язня Кремля Олега Сенцова відбудеться 1 і 2 червня у багатьох містах світу.

Раніше Президент України Петро Порошенко зазначав, що “не існує жодних міжнародних переговорів, ні з нашими європейськими партнерами, ні з нашими американськими партнерами, де б ми не піднімали питання необхідності якнайшвидшого звільнення українських заручників, які незаконно утримуються як на окупованій території, так і політичних в’язнів, яких Росія тримає в тюрмах окупованого Криму і на території Російської Федерації”.

Як повідомлялося, український режисер  Олег Сенцов  був затриманий у березні 2014 року російськими спецслужбами в анексованому Росією Криму разом з активістом Олександром Кольченком. Їх обвинуватили в організації терактів на півострові. У серпні 2015 року суд у Ростові-на-Дону засудив Сенцова до 20 років колонії суворого режиму. Кольченко отримав 10 років колонії. Обидва вину не визнали.

Сенцов оголосив безстрокове голодування 14 травня 2018 року, заявивши, що припинить його лише у разі звільнення всіх українських політв’язнів, які утримуються в РФ.

 

Сенцов погодився на підтримуючу терапію — Мін’юст Росії

Український політв’язень Олег Сенцов, який голодує 15-й день, погодився на підтримуючу терапію.

Про це пише  Громадське  з посиланням на повідомлення Федеральної служби виконання покарань Росії – Укрінформ.

«На цей час засуджений  Сенцов, який відмовився від прийому їжі, перебуває під динамічним наглядом медичних працівників закладу, де він відбуває покарання. Сенцов почав отримувати підтримуючу терапію, на що він дав свій дозвіл», — заявили у пенітенціарному відомстві РФ.

У федеральній служби також заявили, що на час відмови від їжі у Сенцова «не зареєстрували погіршення стану здоров’я».

«На сьогодні стан його здоров’я задовільний. Із засудженим регулярно проводяться бесіди про негативні наслідки для організму, які наступають за тривалого голодування», —йдеться у заяві ФСВП.

Український політв’язень Олег Сенцов 14 травня оголосив голодування. Таким чином він вимагає відпустити всіх українців, утримуваних у Росії та анексованому Криму.

 

Росія пригрозила НАТО “контрдіями” у разі просування до її кордонів

Якщо НАТО буде просуватися до кордонів Росії, офіційна Москва може завдати контрудар у відповідь, “щоб збалансувати паритет, який порушується щодня”.

Про це заявив прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков, передає  ТАСС – Укрінформ.

Таке занепокоєння у Кремлі, зокрема, викликала інформація про створення військової бази США у Польщі.

“Коли ми фіксуємо поступову експансію військової структури  НАТО  у бік наших кордонів, безпосереднє наближення інфраструктури НАТО до наших кордонів, це, звичайно, аж ніяк не сприяє безпеці та стабільності на континенті”, – підкреслив він.

За його словами, “ці експансіоністські дії, звичайно ж, призводять до контрдій з боку російської сторони, щоб збалансувати паритет, який порушується щодня”.

“Створення військової бази США в Польщі – це, звичайно, суверенне рішення кожної країни, якщо таке рішення приймається. Але наслідки для загальної атмосфери безпеки на континенті, звичайно, є очевидними”, – заявив Пєсков.

Раніше ЗМІ стало відомо, що Польща висловила готовність виділити до 2 мільярдів євро зі свого бюджету для фінансування постійної військової бази США на своїй території.

Наразі в рамках операції Atlantic Resolve у Польщі на ротаційній основі розміщується американська танкова бригада чисельністю близько 3,5 тисяч військовослужбовців.

 

Дуда назвав Росію найсерйознішою загрозою глобального світу

Президент Польщі Анджей Дуда під час останнього дня Парламентської асамблеї НАТО у Варшаві заявив, що Росія являє собою найсерйознішу загрозу глобального світу. За його словами, ключем до забезпечення безпеки євроатлантичного регіону є зв’язки між Європою і Північною Америкою. Про це з посиланням на Польське радіо повідомляє УНН.

Глава Польщі підкреслив, що необхідно прагнути до зміцнення цих зв’язків, а також зазначив, що найкращою інвестицією США в світі є стабільність і безпеку в Європі.

“Для всіх нас важливо розвиток політики безпеки і оборонного співробітництва в Євросоюзі, а також розвиток співробітництва ЄС з США . Зміцнення обороноздатності європейських держав розширює можливості всього Північноатлантичного альянсу, в тому числі США”, — заявив президент Польщі.

Дуда зазначив, що Росія являє собою найсерйознішу загрозу безпеці Європи і світу.

“Напад на Грузію в 2008 році, а також незаконна анексія Криму та військова інтервенція в Україні в 2014 році показують, які реальні наміри Росії. Події останніх днів довели, що Кремль дозволяє собі робити замаху при використанні хімічної зброї на території держав НАТО і втручатися в демократичні процеси”, — підкреслив Дуда.

За словами Анджея Дуди, другою серйозною загрозою є дестабілізація ситуації на південних кордонах НАТО, де діють терористичні угруповання, які загрожують всій Європі.

Нагадаємо, прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький під час ПА НАТО у Варшаві заявив, що “Північний потік-2”  становить загрозу для енергетичної безпеки ЄС і є гібридною зброєю, спрямованою на ЄС та НАТО.

 

НАТО не може допустити “Іловайського котла” для своїх військ – польський маршалок

Війська країн НАТО не можуть опинитися в ситуації, в якій були українські війська в 2014 року під Іловайськом, коли їх обстрілювали з території Росії, але з політичних причин вони мали заборону відповідати на це власним вогнем.

На цьому, виступаючи в понеділок на засіданні Парламентської асамблеї НАТО у Варшаві, наголосив маршалок Сенату Польщі Станіслав Карчевський, повідомляє власний кореспондент Укрінформу.

“Важливою політичною декларацією, яка повинна вийти з ПА НАТО у Варшаві, є визнання, що територія агресора не може бути ані юридично, ані політично більш захищеною ніж територія країни, яка є жертвою агресії. Це правило має бути фундаментом процедури реакції НАТО на можливу агресію на будь-яку з країн-членів Альянсу”,- наголосив Карчевський.

На переконання спікера вищої палати польського парламенту, необхідною є чітка декларація, що у випадку явної чи прихованої агресії щодо будь-якої країни  НАТО, тобто такої, яка ведеться силами без розпізнавальних знаків і національної приналежності, відповідь НАТО буде рішучою, а територія агресора “не вважатиметься недоторканою”.

“Цю декларацію потрібно зробити завчасно, аби вона не мала характеру ескалації, а попередження і відлякування”,- резюмував маршалок Сенату.

Весняна сесія ПА НАТО у Варшаві, яка тривала чотири дні, завершується в понеділок.

 

“Північний потік-2” є гібридною зброєю, спрямованою на ЄС та НАТО – прем’єр Польщі

“Північний потік-2” становить загрозу для енергетичної безпеки ЄС і є гібридною зброєю, спрямованою на ЄС та НАТО. Про це сьогодні завив прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький під час ПА НАТО у Варшаві, передає  УНН  з посиланням на wPolityce.

“Північний потік-2” становить загрозу енергетичній безпеці та солідарності Європи, це нова гібридна зброя, спрямована на ЄС і НАТО, це отруєна таблетка європейської безпеки“, — наголосив він.

М.Моравецький підкреслив, що “Північний потік-1” дозволив Росії залучити кошти на розвиток армії, а пізніше — на агресію проти Грузії та України.

Як повідомляв УНН, раніше прем’єр-міністр України Володимир Гройсман, перебуваючи у Брюсселі, заявив, що на “Північний потік −2”  має поширюватися дія третього енергопакета ЄС.

 

Санкції проти Росії мають бути продовжені – глава МЗС Польщі

Санкції проти Російської Федерації мають бути продовжені. Про це заявив міністр закордонних справ Польщі Яцек Чапутович журналістам у Брюсселі, передає УНН з посиланням на Польське радіо.

Глава МЗС Польщі, як пише видання, зазначив, за місяць країни Європейського Союзу повинні вирішити, що буде далі з обмеженнями стосовно Росії.

За його словами, “мусять бути якісь ефекти, зміна поведінки Росії в міжнародній системі, щоб ці санкції пом’якшувати, та нічого на це не вказує”.

Нагадаємо, у своєму Twitter журналіст “Радіо Свобода” у Брюсселі Рікард Йозвяк повідомив, що Рада Євросоюзу планує наприкінці червня  розглянути питання продовження ще на півроку санкцій проти Російської Федерації  (РФ).

 

Президент СКУ приїхав до Португалії говорти про провокації Росії

Президент Світового Конгресу Українців Євген Чолій відвідав Португалію, де на зустрічах з представниками парламенту та політичних еліт країни обговорив шляхи запобігання провокаціям Росії.

Про це у Facebook повідомив голова Спілки українців у Португалії Павло Садоха – Укрінформ.

«Головне питання – запобігання проведення на території європейської країни – Португалії – заходів, що організовує Російська Федерація і які містять елементи агресії, ксенофобії, міжнаціональної ворожнечі та пропагують терористичні організації ДНР/ЛНР. Як це сталося 6 травня у Лісабоні на організованій російським посольством акції «Безсмертний полк», – повідомив Садоха.

28 травня відбулися зустрічі у парламенті Португалії з віце-президентом парламентської групи Соціал-демократичної партії Португалії (PPD/PSD – найбільша парламентська група) Рубіною Берардо, головою міжпарламентської групи дружби «Україна–Португалія» Рікардо Бещігою та заступником Вищого комісара з питань міграції Ромуналдою Фернандеш.

Україну на зустрічі представляли Президент Світового Конгресу Українців Євген Чолій, Надзвичайний та Повноважний посол України у Португалії Інна Огнівець, голова Спілки українців у Португалії Павло Садоха, другий секретар посольства Валерія Насташенко.

Як відомо, 6 травня у Лісабоні, перед відкриттям пісенного конкурсу “Євробачення-2018” було проведено акцію “Безсмертний полк”, учасники якої несли, зокрема, прапори Л/ДНР. Пізніше російські ЗМІ повідомили, що у акції також брала участь російська співачка, яка представляла свою країну на конкурсі, Юлія Самойлова.

 

Кримські татари чекають від Німеччини підтримки – Чийгоз

Путіну не змусити Україну відмовитися від Криму, а кримських татар – від України, але для того, щоб домогтися деокупації, потрібна підтримка Німеччини і в цілому Заходу.

Про це в понеділок в Берліні говорили заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтем Чийгоз, директор Кримського інституту стратегічних досліджень Арсен Жумаділов і програмний директор Кримського Будинку Алім Алієв, передає кореспондент Укрінформу в ФРН.

«Сподіваємося, що ФРН займе більш рішучу позицію щодо якнайшвидшої деокупації і проявить ініціативу щодо створення майданчика переговорів, а не тільки обмежуватися невизнанням окупації… Ми хочемо, щоб ви почули про наші проблеми, щоб допомогли і підтримали. Ми без вас не виживемо», – звернувся до експертам, політикам та активістам на подіумної дискусії у Фонді Конрада Аденауера Ахтем Чийгоз.

У цей же день він обговорював тему з керівництвом відомства федерального канцлера.

Чийгоз запевнив, що за минулі 4 роки Україна зміцніла, навчилася захищати свою територію.

«Але все одно ми без вашої допомоги це чудовисько не зупинимо», – продовжив думку заступник голови Меджлісу. Він не погодився з думкою із залу про те, що Росія – могутня держава. «Вони не потужні, вони підлі і підступні, вони – боягузи. Вони не змогли зламати, маючи такий репресивний апарат, кілька десятків людей, які сидять в тюрмах. Вони не зламають Україну і не зможуть поставити на коліна Європу», – охарактеризував РФ політик.

Заступник керівника Меджлісу підкреслив важливість дотримання санкцій та небезпеку спроб засунути кримське питання на задній план порядку денного міжнародної політики.

«Безумство бандитську владу треба зупинити, і ми повинні це зробити», – заявив політик.

Алім Алієв запевнив німецьких слухачів, що опір кримськотатарського народу носить виключно мирний характер, незважаючи на те, що Росія намагається провокувати татар на дії. Він повідомив, що вже підготовлений список персональних санкцій проти тих, хто порушує права людини на півострові. Його подадуть в міжнародні структури.

 

Придністров’я: у Римі пройдуть переговори в форматі “5+2”

Черговий раунд переговорів з Придністровського врегулювання у форматі “5+2” пройде в столиці Італії Римі.

Як поінформували в місії ОБСЄ в Кишиневі, переговори пройдуть під головуванням спеціального представника діючого голови ОБСЄ щодо Придністровського врегулювання, посла Франко Фраттіні, повідомляє власний кореспондент Укрінформу в РМ.

“На переговорах обговорюватиметься хід реалізації досягнутих у листопаді 2017-го і квітні 2018-го років домовленостей (між Кишинівом і Тирасполем), визначатимуться часові рамки реалізації інших домовленостей, а також нові пріоритети переговорного процесу з Придністровського врегулювання”, – йдеться в повідомленні.

У переговорах, офіційна назва яких – “Постійна конференція з політичних питань у рамках переговорного процесу з Придністровського врегулювання у форматі “5+2”, братимуть участь Молдова і Придністров’я – сторони конфлікту, Україна,  ОБСЄ  і Росія – посередники, ЄС і США – спостерігачі.

Останній раз переговори в такому форматі пройшли наприкінці листопада 2017 року в Відні.

 

Стерненко хоче, аби справу про напад на нього розслідували не в Одесі

Екс-лідер одеського “Правого сектору” Сергій Стерненко, який після виписки з Одеської міськлікарні №1 продовжує лікування в одному із столичних медзакладів, вимагає змінити підслідність третього провадження щодо замаху на нього.

Про це він повідомив у  Facebook – Укрінформ.

“Вимагаю змінити підслідність останнього провадження по замаху на мене”, – зазначив Стерненко.

За його словами, розслідування замаху на вбивство “веде Головне слідче управління ГУ НП в Одеській області, а процесувальне керівництво здійснює облпрокуратура. Але ті, хто слідкував за новинами з Одеси, знають, що у мене із облпрокурором і з головним поліцейським триваючий конфлікт. Пов’язаний він з моєю участю в акції протесту заради захисту від забудови Літнього театру міста. Якщо прокурор Жученко просто дозволяв собі порушувати презумпцію невинуватості, і мене звинуватили в тому, чого я не робив, то генерал поліції Головін є фігурантом цієї справи. У тому провадженні, де я маю статус підозрюваного, він – постраждалий”, – зазначив Стерненко.

Виходячи з цього, він попросив передати матеріали досудового розслідування до будь-якого іншого регіону України, крім Одеси.

Крім того, поранений у руку Стерненко, в якого діагностували струс мозку, констатував дочасну виписку його з Одеської міськлікарні №1, що збіглося з публічною заявою радника очільника Одеського ГУ НП Руслана Форостяка про те, що нібито “ніхто з фігурантів цього кримінального провадження не потребує медичної допомоги”.

Наразі Стерненко перебуває в одному з київських медзакладів.

Як повідомлялося, ввечері 24 травня на 23-річного Стерненка та його дівчину,  журналістку телеканалу, було вчинено  напад. Стерненко стверджує, що відбивався від двох нападників і смертельно поранив одного з них ножем у живіт. Ножові поранення є в самого Стерненка і в другого нападника, якого поліція невдовзі затримала і відразу ж відпустила, надавши йому статус свідка.

Особи нападників на Стерненка встановлені, обидва не є жителями Одеси. Один з них, котрий загинув при відбитті нападу, 29-річний екс-десантник 25-ї аеромобільної бригади, що служив охоронцем. А другий – 30-річний безробітний з Чорноморська.

Поки що напад на Стерненка розслідують за ознаками ч.1 ст.122 (умисне середньої тяжкості тілесне ушкодження), ч.1 ст. 15, ч.1 ст. 115 (замах на вбивство) та ч.1 ст. 115 (умисне вбивство) Кримінального кодексу України.

 

Російські активісти скаржаться ЄСПЛ на заборону мітингів під час ЧС-2018

Члени Молодіжного правозахисного руху з Санкт-Петербурга поскаржилися до Конституційного суду Росії і Європейського суду з прав людини(ЄСПЛ) на заборону обирати місця для пікетів і мітингів під час чемпіонату світу з футболу.

Про це  повідомляє  “Коммерсантъ” – Укрінформ.

“Влада очистила міський простір від протестних акцій на період проведення Кубка конфедерацій і Чемпіонату світу з футболу”, щоб туристи не дізналися “про вимоги громадян дотримуватися зобов’язань і поважати права людини”, – йдеться в скарзі.

На думку активістів, чиновники “звільнені від обов’язку” аргументувати неможливість проведення заходу в конкретному місці, що дає владі «карт-бланш на вигнання будь-яких суспільно-політичних публічних акцій на околиці міста”, а також це призводить до надмірного обмеження свободи мирних зібрань. Заявники просять Конституційний суд визнати неконституційними спірні норми, а  ЄСПЛ  — практику їх застосування.

У скарзі йдется про президентський указ, згідно з яким з 25 травня по 25 липня 2018 року місце, час і кількість учасників публічних акцій в містах, в яких проходить чемпіонат світу з футболу, має визначати місцева влада за погодженням з МВС і ФСБ.

Із схожою заявою раніше виступила і міжнародна організація Human Rights Watch, нагадавши обіцянку FIFA “глобально дотримуватися у своїй діяльності прав людини”.

Чемпіонат світу з футболу пройде в Росії з 14 червня по 15 липня в 11 містах країни.

 

Євросоюз продовжив на рік санкції проти Сирії

Євросоюз продовжив на рік обмежувальні заходи, уведені проти режиму у Сирії.

Відповідне рішення ухвалила у понеділок Рада ЄС, повідомляє власний кореспондент Укрінформу у Брюсселі.

«Рада ЄС продовжила обмежувальні заходи проти сирійського режиму до 1 липня 2019 року. Беручи до уваги репресії, що тривають, відносно цивільного населення, ЄС вирішив зберігати обмежувальні заходи проти сирійського режиму та його прибічників відповідно до стратегії ЄС щодо Сирії», – заявили у Раді  ЄС.

За оновленими даними, до санкційного списку входять 259 осыб та 76 установ, відносно яких застосовані візові заборони та заморожування активів.

Загалом економічні санкції ЄС проти Сирії включають заборонну імпорту, обмеження в інвестиційній діяльності, блокування активів сирійського центрального банку, обмеження експорту деяких технологій та обладнання.

 

Повстанці на півдні Сирії заявили про об’єднання – ЗМІ

Кілька збройних формувань, які діють у північних сирійських провінціях Дераа і Кунейтра, прийняли рішення про об’єднання.

Про це інформують джерела в сирійській опозиції, повідомляє агентство  Anadolu – Укрінформ.

“Згідно з інформацією, деякі з підконтрольних Сирійській визвольній армії (СВА) загонів у Дераа і Кунейтрі в своїх акаунтах у соцмережах заявили, що вони об’єдналися, створивши нову “Армію  порятунку”, – йдеться у повідомленні.

Наголошується, що нове формування збереже прихильність процесу політичного врегулювання у країні і захисті мирного населення.

Примітно, що заяві передували повідомлення про підготовку силами режиму Башара Асада наступу на підконтрольні СВА території.

 

Павелко: Подаватимемо заявку на проведення Суперкубку УЄФА і фіналу Ліги Європи

Президент Федерації футболу України відзначив ідеальну організацію фіналу Ліги чемпіонів у Києві.

Президент ФФУ Андрій Павелко підвів підсумки фіналу Ліги чемпіонів в Києві. По це він розповів в інтерв’ю телеканалу  «Футбол 1» – Укрінформ.

«З організаційних питань не було жодного зауваження, жодної помилки, навіть якихось дрібних недоліків. Гості були вражені, бо знали, які зараз складні часи в Україні.

Було важко, але ми відпрацювали на найвищий бал. Думаю, в майбутньому ми маємо всі шанси за пропозицією Президента Порошенка подати заявку і провести Суперкубок УЄФА, а також фінал Ліги Європи.

Визначатимемось з містами. У нас є прекрасні стадіони – у Львові, Києві, Харкові, Одесі. Обов’язково зробимо так, щоб європейські свята футболу проходили в Україні і тішили наших уболівальників. Це нові економічні можливості для нашої країни», – сказав Павелко.

Нагадаємо, у фіналі Ліги чемпіонів у Києві «Реал» переміг «Ліверпуль» 3:1.

 

Понад 30 тисяч учасників та фанів фіналу Ліги чемпіонів залишили Україну

Понад 30,5 тис. учасників та вболівальників фіналу Ліги чемпіонів УЄФА вже залишили Україну.

Про це повідомляє  Держприкордонслужба – Укрінформ.

“Наразі співробітники Держприкордонслужби оформили на виїзд з країни понад 30,5 тисяч учасників та вболівальників фіналу Ліги чемпіонів УЄФА”, – зазначається у повідомленні.

Як прибуття, так і оформлення їх на виїзд з України в основному проходило в столичних аеропортах, а також на летовищах  Львова, Одеси, Харкова й Івано-Франківська. Крім того, велика кількість вболівальників, які були на футбольному святі, вибули через автомобільні пункти пропуску автобусами, автомобілями, невеликими організованими групами через західну ділянку кордону.

Як повідомляв Укрінформ, на НСК “Олімпійський” у Києві в суботу, 26 травня, відбувся фінал футбольної Ліги чемпіонів сезону 2017-2018 років. Футболісти мадридського “Реала” перемогли англійський “Ліверпуль” (3:1).

 

Макрон пообіцяв громадянство “людині-павуку” за спасіння малюка

Макрон пообіцяв біженцю з Малі громадянство за спасіння дитини

Біженцю з Малі, який врятував дитину від падіння з балкона, дадуть громадянство Франції і візьмуть у пожежники.

Про це було повідомлено під час зустрічі, що відбулася сьогодні в Єлисейському палаці, героя з президентом країни Еммануелем Макроном, повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Ні про що в ту мить не думав, думав, тільки врятувати його і, слава Богу, я його врятував», – розповів в інтерв’ю BFM-TV Мамуд Гасама, який за кілька годин, після опублікування ролика в інтернеті, став національним героєм.

Випадок стався в суботу ввечері, 26 травня, коли 22-річний Мамуд Гасама виліз по балконах на четвертий поверх будинку та врятував чотирирічну дитину, яка повисла. Мамуд був серед випадкових свідків інциденту, що стався у 18-му окрузі на півночі Парижа.

Наразі поліція  з’ясовує, чому дитина була без нагляду і могла опинитися в такій ситуації.

Асоціація «SOS-Расизм» звернулася до міністра внутрішніх справ з проханням вирішити проблему з документами Мамуд Гасама, який перебуває в країні нелегально, але виявив гідний поваги приклад героїзму.

 

Корупційний скандал: в Іспанії можуть оголосити недовіру прем’єру

В Іспанії 31 травня та 1 червня пройдуть дебати щодо оголошення вотуму недовіри уряду прем’єр-міністра Маріано Рахоя.

Про це  повідомляє  видання El Pais – Укрінформ.

“Спікер Конгресу Ана Пастор у понеділок встановила дату для обговорення на 31 травня та 1 червня”, – йдеться у повідомленні.

Минулої п’ятниці голова партії соціалістів  Іспанії  Педро Санчес вніс пропозицію щодо вотуму недовіри уряду Рахоя після того, як були оголошені вироки у так званій “справі Gurtel”, яка стала одним з найбільших корупційних скандалів у сучасній історії Іспанії. Народна партія, яку очолює Рахой, була засуджена як учасник схеми з незаконним збагаченням.

Видання зазначає, що поки не зрозуміло, яким чином Санчесу вдасться забезпечити 176 голосів необхідних для того, щоб вотум недовіри отримав підтримку парламенту, оскільки його партія має лише 84 місця в Конгресі.

 

Меркель закликала до боротьби з протекціонізмом

Канцлер ФРН Ангела Меркель переконана, що з загальними економічними проблемами треба боротися спільно, дотримуючись загальних правил.

Про це вона в черговий раз заявила, виступаючи в понеділок на Другому форумі Global Solutions в Берліні, передає кореспондент Укрінформу в Німеччині.

«Ми переконані, що відкриті ринки, ринкова система, заснована на багатосторонніх правилах з центром в СОТ, важливі. Справедлива і вільна торговельна система мають центральне значення… Ми проти протекціоністських заходів», – заявила Меркель.

Підкресливши, що глобальні проблеми можуть бути вирішені тільки глобальними підходами, канцлер зауважила, що «не всі поділяють таку думку». Мультилатералізм сьогодні перебуває під сильним тиском з боку тих, хто практикує протекціонізм та ізоляціоністське бачення.

“Це стосується не тільки економіки. Те, що завойований після Другої світової війни з таким трудом багатосторонній порядок і світ дуже легко втратити, європейці відчуває гостро, маючи конфлікти біля своїх дверей”, – сказала глава німецького уряду, згадавши при цьому Україну.

«Якщо європейці будуть говорити одним голосом, цей голос буде краще чути у світі», – заявила Меркель.

Вона переконана, що європейці повинні тісніше співпрацювати у всіх сферах.

У дводенному форумі беруть участь майже 1000 представників з десятків країн. Вони обговорюють широке коло питань-від економіки до політики, від проблем клімату до фейкових новин. Основна мета – виробити рекомендації для президентства Аргентинив G20.

 

Газпром подав апеляцію на скасування рішення суду у справі з Нафтогазом

У російському Газпромі вимагають скасувати рішення Стокгольмського арбітражу щодо спору з українським Нафтогазом, адже вважають, що рішення нібито написане не арбітрами, а «іншими особами».

Про це  повідомляє  «РБК» з посиланням на прес-службу російського газового монополіста – Укрінформ.

“Додаткове вивчення тексту рішення із залученням всесвітньо визнаного експерта-лінгвіста показало, що значна частина арбітражного рішення написана не арбітрами, а іншою особою. Очевидно, що ніхто не має права підміняти арбітрів”, – заявили у компанії.

У Газпромі відзначили, що рішення щодо цього спору має “надзвичайно високе значення” для сторін, а втручання сторонніх людей у судовий процес є порушенням арбітражної угоди.

“Висновок експерта-лінгвіста про авторство арбітражного рішення по транзиту є новим доказом серйозних порушень шведського права та арбітражного регламенту Торговельної палати Стокгольма при розгляді даної справи, що дає підстави для його повного скасування”, – заявили в Газпромі.

Нагадаємо: 28 лютого Стокгольмський арбітраж задовольнив вимоги  Нафтогазу до Газпрому  за позовом на транзит газу на суму 4,673 мільярда доларів США. Таким чином, за результатами двох арбітражів між компаніями на поставку і транзит газу, Газпром повинен доплатити НАК $2,56 мільярди.

 

Міносвіти може дати до 3 мільйонів за морські дослідження

Міністерства освіти і науки України відновлює морську науку. Вже стартував конкурс для дослідників і створюється концепція розвитку до 2023 року.

Про це повідомляє прес-служба  МОН – Укрінформ.

«Щороку, оголошуючи конкурс, ми затверджуємо пріоритетні напрямки, за якими учасники можуть подавати свої проекти. Цього разу таких напрямів 5: літературознавство, мовознавство та мистецтвознавство; соціально-історичні науки; право; інфраструктурні дослідження; а також вперше – морські дослідження», – розказав генеральний директор директорату науки МОН Дмитро Чеберкус.

Переможці отримають бюджетне фінансування, від 600 до 3 млн грн, на свої наукові розробки на 2 або 3 роки, починаючи з 2019-го.

За словами Чеберкуса, така новація є дуже важливою, адже анексія  Криму  завдала критичних втрат українському науково-дослідний потенціал в цій сфері.

«Після анексії ми втратили більшість ключових наукових установ та вишів, що досліджували моря, разом з їх інфраструктурою – лабораторіями, станціями, науково-дослідними суднами тощо. Зокрема, у нас відібрали контроль над унікальними базами даних багаторічних досліджень Світового океану, Чорного і Азовського морів. На жаль, науковий потенціал України в цій сфері зменшився до мінімуму за всі роки Незалежності. Однак зараз ми починаємо системну роботу над відновленням нашої морської науки», – зазначив очільник директорату.

Конкурс відбудеться в кілька етапів. До 1 липня триватиме перший, який проводять самі виші та установи в єдиній електронній системі «Наука в університетах». Відібрані роботи подадуть на експертизу до відповідних секцій. Це другий етап. На основі експертизи Наукова рада МОН затверджує перелік переможців конкурсу. Їх оберуть до 20 вересня.

 

Рабинович: Ми побудуємо сильну Україну після того, як виженемо злодійкуватих чиновників

Всі роки незалежності України нею правлять негідні і злодійкуваті менеджери, які грабують країну, прикриваючись ідеологічними гаслами. Щоб перервати цю “традицію”, на наступних виборах українці повинні проголосувати за нових політиків, які ще не були при владі — тих, які будуть будувати велику і успішну Україну. Таку заяву зробив народний депутат України, лідер політичної партії “За життя” Вадим Рабинович в ефірі авторської програми “Хто кому Рабинович” на телеканалі “112 Україна”.

“На цьому тижні українські політики коментували закінчення будівництва моста через Керченську протоку. Якщо Крим український, його хтось забрав і побудував там міст, а ми збираємося його повернути, то хіба це погано — повернути Крим з мостом? Або можна поставити питання по-іншому: а чому ми у відповідь нічого не будуємо або хоча б не відремонтуємо „втомлений“ Шулявський міст? Замість цього влада вже виділила гроші на будівництво каналу між материковою Україною і Кримом. Тобто, влада хоче захистити каналом Крим від решти України, перетворивши його на острів! Хіба це розумно — і у нас є на це гроші?”- обурився народний депутат.

Парламентарій упевнений, що Україною правлять погані менеджери, які грабують Україну 26 років поспіль, прикриваючись патріотичними гаслами, і єдиний рецепт від цієї хвороби — не голосувати за тих, хто був при владі.

“Не можна запрошувати в будинок людину, яка раніше вже обкрадала! Це ж очевидно! Нехай їдуть ті, хто грабує цю країну, хто народжує в Америці і скуповує будинки на Заході. Нам потрібно не розбридатися по світу, а об’єднатися — й усунути злодійкуватих чиновників, проголосувавши за нових політиків. Це ж очевидно: не можна довіряти тим, хто вже вас грабував… Вибирайте будь-якого іншого”, — закликав політик.

Він підкреслив, що ніколи не був при владі, а в політику пішов після того як побачив, що з нашою країною зробили горе-менеджери.

“Я і мої однодумці з партії “За життя“ закликаємо будувати незалежну, нейтральну, парламентську республіку за типом Швейцарії, пріоритет якої — заможність громадян, багатство і сила країни, розвиток агробізнесу, хай-тека і банківської сфери! Якщо у когось є інший план, краще нашого, — будь ласка, але тільки ніхто нічого не озвучує. Уряд не має плану, він живе від траншу до траншу, на подачки, — і нас привчає теж жити на подачки. Хіба це велика мета? Хіба велика мета — розібрати нас на органи?.. Ми пропонуємо великі цілі: матеріальне благополуччя громадян, економічне відродження, робота для молоді, гідна старість для пенсіонерів. Для цього розробили 10 головних кроків — і готові протягом року повернути ситуацію під контроль, а ще через рік починати шлях до справжнього великого майбутнього нашої сильної і багатої країни”, — підкреслив парламентарій.

За його словами, після перемоги на виборах партія “За життя” будуватиме велику Україну за прикладом того, як президент США Дональд Трамп будує велику Америку.

“Ми повинні будувати нашу країну і разом робити її великою, як це робить президент США Дональд Трамп у Штатах. Всі американські ЗМІ сказали, що він програє вибори, а він переміг — і ефективно реалізує свою передвиборну програму. І він готовий кого завгодно куди завгодно послати заради інтересів своїх виборців, американців. І це правильно, він же президент Америки… Ми повинні вчитися цьому у Трампа! У мене в робочому кабінеті висить портрет Трампа зі словами: „Треба вчитися у Трампа!“. І коли партія “За життя“ переможе на виборах, ми зробимо Україну великою!”- резюмував Вадим Рабинович.

 

Німеччина сподівається запобігти торговельній війні зі США

Міністр економіки Німеччини Петер Альтмаєр має намір зустрітися з американським колегою до кінця тижня і сподівається, що вдасться переконати американську сторону не вводити митні обмеження на експорт сталі та алюмінію з ЄС в США.

Про це  повідомляє  телеканал NTV – Укрінформ.

“Ми на початку вирішального тижня”, – заявив Петер Альтмаєр перед початком зустрічі глав мінфінів ЄС у Брюсселі в понеділок.

Він анонсував “інтенсивні переговори” з комісаром ЄС з питань торгівлі Сесілією Мальмстрем і міністром торгівлі США Вільбуром Россом, які, можливо, відбудуться на саміті Організації економічного співробітництва і розвитку в  Парижі  на початку червня.

За словами Альтмаєра, федеральний уряд використає найближчі дні, “щоб поговорити про таку угоду, яка відповідатиме інтересам усіх”. “Це означає, що ми готові погодитися з американцями по пунктах, які необхідні у взаємних інтересах”, – пояснив політик.

Як раніше повідомлялося, президент США Дональд Трамп відклав запровадження ввізних мит на сталь та алюміній для Євросоюзу, Канади і Мексики до 1 червня.

 

Супрун назвала міжнародні організації, які дають гранти українським медикам

Багато міжнародних організацій пропонують гранти й стажування для медичних працівників.

Про це на своїй сторінці у  Facebook  написала в.о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун – Укрінформ.

“Зараз багато міжнародних організацій пропонують гранти й стажування для медичних працівників. Медики платформи INgenius зробили цікаву добірку для колег, подивіться, можливо вам припаде до душі одна з них”, – зазначила вона, перераховуючи гранти.

1.Дослідницький грант від Асоціації Альцгеймера. Головна мета програми – вивчення хвороби Альцгеймера і пов’язаних з нею деменцій. Кандидат братиме участь у дослідницьких проектах, призначених для розробки методів лікування і поліпшення діагностики неврологічних захворюваннях. Дедлайн 10 серпня 2018 року.

2.Грант від Азійсько-Тихоокеанської спілки хірургії колінного суглоба, артроскопії та спортивної медицини (APKASS). Це міжнародна програма обміну для ортопедів. Програма має на меті зібрати кращих молодих ортопедів з різних куточків світу, встановити контакти між учасниками. Обрані учасники разом з викладачем будуть подорожувати Азією протягом 3-х тижнів. Вони відвідуватимуть наукові симпозіуми, ознайомлюватимуться з науково-дослідними установами та хірургічними процедурами, відвідуватимуть національну нараду зі спортивної медицини. Дедлайни різні.

3.Грантова програма від Американської асоціації хірургії кисті. Можна отримати фінансування для інноваційних проектів, пов’язаних з хірургією кисті. Резиденти хірургії кисті мають право подавати заявки. Проте фінансування обмежене (лише один кандидат з установи) – переможець одержить $ 5,000. Дедлайн: 27 серпня 2018 року.

4.Грант на публікацію дослідження в журналах від Асоціації досліджень зору та офтальмології (ARVO). Для тих, хто пише наукові статті щодо актуальних проблем офтальмології. Грант покриває витрати, пов’язані з публікацією, в одному з трьох журналів: IOVS, JOV та TVST. Заявки на отримання гранту розглядають лише щодо публікації оригінальних наукових статей. ARVO розглядає всі заявки на гранти публікацій, незалежно від країни учасника проживання. Немає ніяких географічних обмежень або пріоритетів. Дедлайну немає. Очікувати на відповідь 4-6 тижнів.

5.Щорічний навчальний грант від європейської ендодонтичної спілки (ESE). Програма для підтримки розвитку спеціалістів на ранній стадії їхньої кар’єри. Можна отримати фінансування наукових досліджень або інноваційних проектів у профільній галузі.

 

Хакери вже вкрали криптовалюти на $1,2 мільярда

З 2017 року було викрадено криптовалюти на суму близько 1,2 млрд доларів.

Про це повідомляє  Reuters – Укрінформ.

«Одна з проблем, яку ми бачимо на додаток до злочинної діяльності, такої як наркобізнес і відмивання грошей за допомогою криптовалют, – це крадіжка цих токенів поганими хлопцями”, – заявив Дейв Джеванз, головний виконавчий директор компанії CipherTrace.

За оцінками Джеванза, з 1,2 млрд доларів було відновлено лише близько 20% або менше. Він переконаний, що правоохоронні органи мають повністю відстежувати ці злочини у глобальному масштабі.

Загальний регламент захисту даних (GDPR), введений у ЄС, на переконання Джеванза, негативно вплине на загальну безпеку Інтернету, а також допоможе  кіберзлочинцям.

«Обмежуючи доступ до важливої інформації, новий закон значно перешкоджатиме розслідуванню кіберзлочинності, крадіжок криптовалюти, фішингу, вимагання, шкідливого програмного забезпечення, шахрайства та криптомагінга”, – додав він.

Як повідомлялося раніше, експерти прогнозують, що торгове фінансування сільгосппродукції незабаром можуть надавати в криптовалютах.

 

Президент Італії доручив екс-співробітнику МВФ сформувати перехідний уряд

Президент Італії Серджо Маттарелла надав тимчасовому прем’єр-міністру Карло Коттареллі, екс-співробітнику МВФ, сформувати перехідний уряд, передає  УНН  з посиланням на DW.

За інформацією видання, президент Італії Серджо Маттарелла надав екс-співробітнику МВФ Карло Коттареллі мандат на формування перехідного уряду.

При цьому, як зазначає DW, сьогодні Коттареллі заявив, що готовий сформувати уряд, щоб провести у країні нові вибори, які мають відбутися восени цього або на початку наступного року.

Як повідомляв УНН, оголошений майбутнім прем’єр-міністром Джузеппе Конте  відмовився формувати уряд, підвищивши шанси нових виборів до парламенту.

Нагадаємо, в березні поточного року  в Італії пройшли парламентські вибори, за підсумками яких жодна з партій не отримала більшості. Правоцентристська коаліція на чолі з “Лігою Півночі” набрала 37% голосів, а євроскептики з “Руху 5 зірок” — 32,86%. Лідери обох політичних сил довгий час заявляли про прем’єрські амбіції, але 18 травня зійшлися на компромісній кандидатурі — Джузеппе Конте.

 

У МінТОТ заявили, що у Криму погіршився рівень освітлення населених пунктів

В окупованому Криму зафіксоване зниження рівня освітленості, що може свідчити про економічний спад. Такі висновки зроблені на підставі вимірювання освітленості півострова у нічний час завдяки супутниковим знімкам. Про це йдеться у повідомленні прес-служби Міністерства з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб, передає  УНН.

“Рівень освітленості тимчасово окупованої території Криму в нічний час за 2016 р. у порівнянні з 2012 р. може свідчити про зменшення рівня економічної активності у цей період. Висновки зроблені за результатами аналізу даних космічної зйомки”, -йдеться у повідомленні відомства.

За даними МінТОТ, найбільш видиме зниження рівня освітленості можна спостерігати у центральних районах окупованого Криму та для населених пунктів орієнтованих на надання лікувально-курортних послуг (Ялта, Алушта, Євпаторія — Заозерне).

“В той же час супутникові знімки зафіксували найменше зниження рівня освітленості для населених пунктів, в яких розміщені об’єкти Чорноморського флоту і ВС Росії (Севастополь, Феодосія, Джанкой, Новофедорівка) і в районі будівництва Керченського мосту (острів Тузла)”, — підкреслили у міністерстві.

У відомстві додали, що у якості вихідних даних для аналізу використано інформацію космічної зйомки з супутника Suomi-NPP (США) розміщеного на ресурсі NASA Earth Observatory.

Нагадаємо, ще у 2015 році під час масових відключень світла у Криму так званий глава анексованого півострова Сергій Аксьонов повідомляв, що  Крим збирається перейти на світлодіодне освітлення.

 

У КПВВ “Гнутове” виявили обладнання для майнінгу криптовалюти

У КПВВ “Гнутове”, що в районі проведення Операції об’єднаних сил, на виїзд до ТОТУ за маршрутом “Маріуполь-Донецьк” прибув громадянин України за кермом автомобіля марки “Шкода” у якого в багажнику знайшли обладнання для майнінгу (виготовлення) віртуальної валюти. Про це повідомила прес-служба ДПСУ, передає  УНН.

Як виявилося в ході перевірки прикордонників Донецького загону і представників ДФС зі складу Об’єднаних сил, чоловік намагався перемістити з приховуванням в особистих речах в багажному відділенні автомобіля техніку для виготовлення віртуальної валюти на загальну суму близько 122 тисячі гривень.

Чоловік зазначив, що такі комплектуючі мають попит на тимчасово окупованій території, тому таким чином він намагався підзаробити.

Товар вилучено представниками ДФС для прийняття правового рішення та притягнення громадянина до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.204-3 КУпАП (Порушення порядку переміщення товарів).

Нагадаємо, в аеропорту “Бориспіль” митники виявили незаконне ввезення на територію України  партії відеокарт для майнінгу (видобутку) криптовалют на 13 млн грн.

 

Держінспекторам можуть заборонити розглядати справи щодо порушення законодавства про харчові продукти

Міністерство аграрної політики України запропонувало внести зміни до закону “Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин”, відповідно до якого не державні інспектори, а суди мають розглядати справи про порушення цього закону. Відповідний проект закону оприлюднений на офіційному сайті Мінагрополітики, передає УНН.

Згідно з законопроектом, міністерство запропонувало, зокрема, частину 8 статті 66 цього закону викласти у новій редакції. А саме вказати, що “справа про порушення цього Закону, законодавства про харчові продукти та корми (далі — справа) розглядається судом.”

При цьому у чинному документі зазначається, що відповідна справа “розглядається компетентним органом або його територіальними органами. Від імені зазначених органів розглядати справи мають право головні державні інспектори та головні державні ветеринарні інспектори”.

Нагадаємо, з 4 квітня в Україні запрацювала  нова система контролю якості та безпечності харчових продуктів.

 

ФСБ затримала українця в окупованому Криму

Разом із українцем була затримана громадянка Росії – УНІАН.

В анексованому Криму співробітники Федеральної служби безпеки РФ затримали громадянина України нібито під час спроби збуту зброї. Про це повідомляється на сайті Федерального агентства новин із посиланням на повідомлення кримського управління ФСБ РФ. «Під час спроби збуту пістолета «ТТ» були затримані українець 1986 року народження і росіянка 1992 року народження», – йдеться в повідомленні.

Слідчі вирішують питання про порушення кримінальної справи за нелегальну купівлю, а також передачу, збут, зберігання, перевезення або носіння зброї та набоїв. Як відомо, 12 серпня 2017 року ФСБ Росії повідомила про затримання в окупованому Криму чоловіка, якого вони назвали «агентом СБУ» і звинуватили в підготовці диверсій на півострові.

Пізніше російські спецслужби оприлюднили відео затримання і допиту чоловіка. На камеру він назвав себе Геннадієм Лімешком, 1992 року народження, і зізнався в тому, що нібито готував диверсії на території Криму. У Міноборони України повідомили, що затриманий в Криму і оголошений ФСБ Росії «агентом СБУ» громадянин України Лімешко служив у Збройних силах України за контрактом та був звільнений травнем 2017 року через службову невідповідність. В СБУ назвали «черговою провокацією» повідомлення ФСБ Росії про затримання українського «агента».

 

Антикорупційна система України має прогалину – глава МЗС Данії

Україна повинна закрити прогалину у системі боротьби з корупцією та створити спеціалізований суд.

На цьому наголосив міністр закордонних справ Данії Андерс Самуельсен на міжнародній конференції «Розбудова стійкості України: реформи і боротьба з корупцією» у понеділок у Брюсселі, повідомляє власний кореспондент Укрінформу.

«Відсутньою ланкою в антикорупційному ланцюгу є незалежний вищий антикорупційний суд, який забезпечить притягнення до відповідальності корумпованих чиновників. Я переконаний, що Україна повинна заповнити цю прогалину, і створити відповідний суд», – наголосив глава МЗС Данії.

Він запевнив, що  Данія  залишається відданою та підтримує європейські прагнення українці.

«Ми усвідомлюємо, що стійка, безпечна і процвітаюча Україна є стратегічно важливим чинником не лише для України, але й для усієї Європи», – заявив глава данського МЗС.

Самуельсен анонсував, що питання прогресу реформ в Україні обговорюватимуться на конференції високого рівня, яка пройде 27 червня у Копенгагені.

 

Польські археологи заявляють, що в Грушовичах немає останків вояків УПА

Археологічні розкопки під колишнім пам’ятником УПА на кладовищі у Грушовичах поблизу Перемишля не виявили в цьому місці ознак поховання членів УПА.

Про це у понеділок повідомила представниця бюро пошуку й ідентифікації Інституту національної пам’яті (ІНП) Польщі Анна Шельонг, повідомляє  Dzieje.pl  – Укрінформ.

“Проведені археологічні й судово-медичні дослідження не дали підстав стверджувати, що на місці демонтованого пам’ятника, який прославляє УПА, виявлено могили членів цієї української формації”, – повідомила Шельонг.

Раніше представники української сторони на розкопках у Грушовичах інформували, що виявлено деталі, які можуть свідчити про поховання в цьому місті саме вояків УПА. Про це могли свідчити поховання кількох тіл на нетиповій глибині — одного метра, характер пошкоджень чашки черепу та знайдений біля людських останків гудзик від німецької натільної білизни, яку носили вояки УПА.

Раніше заступник голови ІНП  Польщі  Кшиштоф Швагжик заявляв, що у випадку виявлення людських останків їх буде досліджено і перепоховано зі встановленням надмогильного пам’ятника. Натомість, якщо в цьому місці польські спеціалісти нічого не знайдуть, то пам’ятник не встановлюватиметься. Швагжик зазначив, що у первинному вигляді пам’ятник воякам УПА, який існував до квітня 2017 року, не відновлюватиметься.

Як повідомляв Укрінформ, українсько-польські історичні відносини загострилися у квітні 2017 року, коли польські націоналісти за підтримки місцевої влади знищили на кладовищі в селі Грушовичі поблизу Перемишля пам’ятник воякам УПА. Відразу після цього Київ заблокував проведення поляками ексгумацій в Україні, наполягаючи на відбудові знищених вандалами за останні роки на півдні Польщі українських місць пам’яті.

 

Ексгумація останків з Грушович може розв’язати суперечку – Дещиця

Проведення ексгумації останків, виявлених на місці проведення археологічних розкопок під колишнім пам’ятником УПА у Грушовичах, може розв’язати суперечку між українськими та польськими експертами щодо того, чи останки належать бійцям українського підпілля.

Про це в коментарі власному кореспондентові Укрінформу повідомив посол України в Польщі Андрій Дещиця.

“Якщо зараз є різні інтерпретації українських і польських експертів щодо побаченого, значить потрібно продовжувати дослідження, зокрема, провести ексгумацію віднайдених решток (проведено лише археологічне і судово-медичне дослідження — ред.), щоб у жодної зі сторін не виникало сумнівів. У цій царині різні оцінки побаченого є небажаними, оскільки дають поле для різного роду спекуляцій”,- заявив Дещиця.

Він зауважив, що запрошення українських експертів до спостереження за розкопками показало відкритість польської сторони і налаштованість на співпрацю. Він оцінив це як “крок в доброму напрямку”.

Дещиця підкреслив: якщо після додаткових досліджень будуть достатні підстави ствердити наявність останків осіб, які належали до УПА, тоді їх “бездискусійно слід поховати і поставити могилу, яка була б відповідно кваліфікована за польським законодавством”.

“Вірю, що обидві сторони проявлять добру волю, аби це питання було врегульовано без зайвих непотрібних емоцій”,- підкреслив посол України в Польщі.

Після проведення триденних археологічних розкопок у Грушовичах думки українських та польських експертів, які брали участь у розкопках, розділилися. Зокрема, секретар Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам’яті учасників  АТО, жертв війни та політичних репресій Святослав Шеремета, який був на місці розкопок, написав у Фейсбуці, що за попередніми висновками групи українських експертів серед 18-ти поховань є щонайменше три поховання воїнів УПА. “Це підтверджують спогади очевидців, архівні дані, характер та глибина поховань”,- підкреслив Шеремета.

Раніше представники української сторони на розкопках у Грушовичах інформували, що про поховання в цьому місці саме бійців УПА можуть свідчити наступні фактори: поховання кількох тіл на нетиповій глибині — одного метра, характер пошкоджень чашки черепу та знайдений біля людських останків гудзик від німецької натільної білизни, яку носили вояки УПА.

Натомість, польські експерти з Інституту національної пам’яті наполягають, що проведені археологічні й судово-медичні дослідження не дають підстав стверджувати, що на місці демонтованого пам’ятника виявлено могили членів УПА. Заступник голови ІНП Польщі Кшиштоф Швагжик висловив думку, що виявлено звичайне місце поховання людей, оскільки це кладовище діє ще з XIX століття. Він підкреслив, що польська сторона вважає: немає наукових аргументів, аби стверджувати, що йдеться про масові чи поодинокі поховання членів УПА.

“Немає підстав визнавати цю могилу воєнною. Для цього мусять бути однозначні докази”,- констатував Швагжик.

До цього заступник голови ІНП Польщі заявляв: якщо в цьому місці польські спеціалісти нічого не знайдуть, то пам’ятник не встановлюватиметься. Швагжик зазначив, що у первинному вигляді пам’ятник воякам УПА, який існував до квітня 2017 року, не відновлюватиметься.

Як повідомляв Укрінформ, українсько-польські історичні відносини загострилися у квітні 2017 року, коли польські націоналісти за підтримки місцевої влади знищили на кладовищі в селі Грушовичі поблизу Перемишля пам’ятник воякам УПА. Відразу після цього Київ заблокував проведення поляками ексгумацій в Україні, наполягаючи на відбудові знищених вандалами за останні роки на півдні Польщі українських місць пам’яті. Проблему не вирішено й досі. Польська сторона наполягає на розблокуванні можливості ведення пошуково-ексгумаційних робіт в Україні, а українська — на необхідності відбудови зруйнованих місць пам’яті.

 

П’ять президентів закликають Україну й Польщу не чіпати “історичні вразливості”

У світлі появи протиріч між Україною і Польщею в історичній площині необхідно не допустити до погіршення двосторонніх відносин. Обидві країни не повинні ставати заручниками складної історії, а мають шукати в ній те, що  об’єднує, а не ділить.

Про це йдеться у спільному зверненні, яке підписали колишні президенти України Леонід Кравчук, Леонід Кучма і Віктор Ющенко та екс-президенти Польщі Александер Кваснєвський та Броніслав Коморовський, повідомляє власний кореспондент Укрінформу.

“Поєднання і співпраця між Польщею та Україною в національних інтересах обох народів, має важливе значення для майбутнього всього регіону Центрально-Східної Європи і стратегічно важливе для безпеки східного флангу  НАТО  і ЄС, які стоять перед викликом, яким є російська агресія в Україні. Тому, з великим занепокоєнням сприймаємо явища, які спостерігаються останнім часом, і які загрожують поєднанню і співпраці”, – йдеться в заяві.

Вони підкреслили, що складне минуле має заохочувати нинішні покоління українців і поляків й надалі здійснювати зусилля щодо поєднання і співпраці з думкою про краще майбутнє обох народів і держав.

“Ми маємо навчитися поваги до відмінних історичних вразливостей і шукати в минулому, насамперед, те, що об’єднує. Ми повинні шанувати могили жертв колишніх польсько-українських конфліктів”, – наголошують президенти.

Вони додають, що складне минуле не можна затерти, але можна зробити з нього висновки з думкою про майбутні покоління українців і поляків.

“Тому ми закликаємо до захисту процесу примирення між нашими народами. Закликаємо до цього державну владу, а також суспільства обох країн, церкви, які особливо залучені до процесу примирення, місцеві органи влади, неурядові організації, ЗМІ, наукові середовища – усіх прихильників поєднання, зближення і дружби між нашими народами”, – підкреслюється в заяві. Президенти закликали вести постійний і терпеливий діалог, протидіяти проявам націоналізму й екстремізму, вести освітню діяльність, що спирається на правду і відповідальні історичні джерела, до взаємоповаги, посиленої співпраці істориків, вищих навчальних закладів, людей культури і мистецтва, вчителів та усіх, хто формує знання, мислення і чутливість громадян обох країн, особливо людей молодого покоління.

“Нехай пам’ять про невинні жертви колишніх польсько-українських конфліктів єднає наші країни і народи у спільних рефлексіях і спільному прагненні до майбутнього, що спиратиметься на співпраці та дружбі”, – резюмують екс-президенти обох країн.

 

Роскомнагляд вимагає від Apple припинити поширення додатку Telegram у РФ

Роскомнагляд направив в Apple лист з вимогою припинити поширення на території РФ розміщеного в AppStore додатки Telegram Messenger, а також розсилку його сервісних push-повідомлень для російських користувачів. Про це з посиланням на прес-службу регулятора повідомляє ТАСС, передає УНН.

Регулятор надіслав листа, в якому просить “в найкоротші терміни проінформувати про подальші дії компанії, спрямованих на вирішення цих проблемних питань”.

Це необхідно, щоб уникнути “можливих дій Роскомнагляду по порушенню функціонування зазначених вище сервісів”, йдеться в листі, зміст якого цитує прес-служба.

Як повідомляв УНН, Таганський районний суд Москви задовольнив позов Роскомнагляду  про блокування месенджера Telegram.

Нагадаємо, глава Мінкомзв’язку Росії Микола Нікіфоров не виключив, що  заходи блокування можуть торкнутися і Viber, якщо у ФСБ будуть проблеми з отриманням ключів шифрування.

 

Коли у мафії є своя країна – Росія

24-25 травня в Литві пройшов п’ятий Vilnius Russia Forum – Укрінформ

Головне – не переплутайте його з Форумом Вільної Росії, який також регулярно проходить у цій країні. ФВР проводиться групою російських опозиціонерів, близьких до Гаррі Каспарова. Приїхати на нього можуть всі охочі (з-за кордону) та всі, хто не побояться (з Росії). Обмеження для новачків є, але дуже помірні – достатньо 1-2 рекомендацій від учасників колишніх Форумів. Відповідно кількість учасників – сотні. Онлайн заходу транслюється у Мережі.

А ось з Vilnius Russia Forum історія дещо інша.

НАВІЩО ЦЕ ПОТРІБНО І КОМУ ЦЕ НЕ ПОДОБАЄТЬСЯ?

VRF організовується і проводиться Міністерством закордонних справ Литви. Кожне запрошення – суворо індивідуально. Це опозиціонери, журналісти, аналітики (причому останні дві категорії учасників не тільки з Росії, на Заході даний Форум також викликає стійкий інтерес). Кількість учасників – десятки. При цьому формат зустрічей – «off records».

Тобто про суть обговорюваного можна розповідати, але без конкретної вказівки, хто що сказав. Також просять не фотографувати учасників – з міркувань їхньої безпеки. Такі реалії російської гібридної диктатури. Так, за певних зусиль російські спецслужби могли б дізнатися про учасників VRF, всіх і кожного. Та навіщо, їм поки достатньо того, що ці люди самі не засвічують свою участь в даному заході…

Я був на всіх Форумах Вільної Росії, починаючи з другого. А ось на Vilnius Russia Forum – вперше. В чому ж побачив його цінність? У більшій відвертості та різкості формулювань. Тут, в умовах «off records» багато діячів, яких нерідко бачив і чув раніше, постають дещо інакше. Також, що важливо, видно, як складаються окремі питання порядку денного, які стосуються путінської Росії, її взаємовідносин з навколишнім світом, в тому числі Україною.

Традиційно перед кожним подібним заходом російську пресу починає, даруйте, ковбасити. Оцініть стилістику її повідомлень: «Засідання міської ради Вільнюса проходило напередодні чергового збіговиська російської “політеліти у вигнанні”. Цього разу на форум “Вільної Росії” завітав сам Михайло Ходорковський в супроводі Гарі Каспарова і Михайла Касьянова. А краї мантії “мучеників совісті” на плечах екс-власника ЮКОСа несуть фігурки трохи дрібніші – Володимир Кара-Мурза, Володимир Ашурков і Дмитро Гудков. Загалом, весь цвіт честі, розуму і совісті російської еміграції прибув до Литви».

Кострубато, плутано з потугою на «шутку юмора». Але особливо слід відзначити в цьому повідомленні очевидну брехню: «збіговисько російської “політеліти у вигнанні “», «цвіт… російської еміграції». Вибачаюсь, але половина з названих фігур (Касьянов, Гудков, Кара-Мурза) наразі ще не у вигнанні. Навіщо ж брехати так явно? Звичка? Чи якісь журналістсько-чекістські натяки на майбутнє? Нема відповіді, будемо спостерігати…

Варто лише згадати, що за подарунок отримала російська демократія від Литви – це рішення надати скверу біля посольства РФ у Вільнюсі ім’я Бориса Нємцова. Замість того, щоб радіти, що російське прізвище з’являється на мапах різних міст світу Кремль кожен раз ображається і бурчить, тим самим викриваючи свою якщо і не причетність, то вже точно зацікавленість в цьому вбивстві.

МЗС РФ ПРО «ЗАКРИТУ РУСОФОБСЬКУ СХОДКУ»

Відкриваючи Vilnius Russia Forum, глава литовського МЗС Лінас Лінкявічюс сказав гостям: «Ми завжди пам’ятаємо, що Росія не просто велика, а й дуже різна країна. І ви можете тут вільно збиратися, вільно говорити про все».

А після закриття Форуму він написав у своєму Twitter: «Важливо продовжувати діалог з російськими демократами, громадянським суспільством, говорити про наше спільне майбутнє в Європі. Литва завжди буде з демократичною Росією, з тією Росією, яка в 1990 році в Москві та Санкт-Петербурзі тисячами скандувала “Свободу Литві!” ».

Слова цілком акуратні й дипломатичні по відношенню до східного сусіда. Однак російський МЗС почало, знову ж таки перепрошую, ковбасити не менше, аніж медіа. У тому числі і по відношенню особисто до пана Лінкявічюса. Відразу ж після закінчення Форуму російське посольство у Вільнюсі заявило, що проведення на території Литви зборів «несистемних опозиціонерів з Росії» є відкритим втручанням у внутрішні справи РФ.

І тут також варто насолодитися формулюваннями: «Теми, обговорювані на подібних акціях, що проходять під патронатом литовських держструктур, не залишають сумнівів у тому, що йдеться про неприкриту провокаційно-підривну діяльність: зміна влади в Росії, її розвал, демонізація президента Росії і багато іншого».

Тут явно вбачаються три священні корови кремлівського режиму: незмінюваність влади, унітарна по суті країна, обожнюваний монарх-президент.

Спочатку скажений принтер російської Держдуми унеможливив чесне обговорення найпростіших політичних питань всередині країни. Та тепер вже й цього замало. Кремль хоче, щоб це стало неможливим і за межами РФ. За словами посольства Росії, Vilnius Russia Forum, організований МЗС Литви, нібито, «повністю дискредитує литовську дипломатію». І ось – увага! – персональна атака на главу литовського МЗС: «Особиста ж участь у цій закритій русофобській сходці міністра Лінкявічюса, який, зауважимо, є співголовою російсько-литовської міжурядової комісії зі співробітництва, що не вдарив, до речі, палець об палець в цій якості та в цьому напрямку, підтверджує його особливу особисту роль у процесі розвалу двосторонніх відносин».

«Закрита русофобська сходка» – гарненько сформульовано. Що тут скажеш, згідно з «принципом Нємцова» (робити саме те, що максимально не подобається Кремлю), VRF – надзвичайно важливе, корисне починання, яке неодмінно треба продовжувати.

СТАРИЙ СПОР: СХІДНА ЄВРОПА – НАТО – РОСІЯ

Важливо нагадати, що на Форум приїжджають не тільки російські політики, аналітики, журналісти, а й діячі з країн євроатлантичного партнерства. І суперечки часом спалахують дуже гарячі. Причому, розкол йде аж ніяк не по лінії росіяни-неросіяни. Інтелектуальні коаліції утворюються найрізноманітніші.

Ось, наприклад, спливла стара тема «Росія і НАТО». Деякі аналітики зі «старої Європи» почали посипати голову попелом, мовляв, політика розширення Альянсу на схід була помилковою. Як альтернатива був названий варіант створення у східній Європі «малого НАТО», Інтермаріуму, НАТО-біс. Продовжуючи тему, в тому ж дусі виступив російський політик, кажучи, що НАТО виявилося недостатньо лояльним, доброзичливим до Росії та її спроб (хай і несміливих) постукати в двері цієї організації.

І тут вже різко, але злагоджено виступили, як деякі російські аналітики, так і представники Східної Європи (Литва, Польща). Було резонно заявлено, що будь-яке «мале НАТО» в нинішніх умовах зростаючої агресивності путінського режиму було б не те що неефективним, а й вкрай небезпечним. Наявність декількох центрів прийняття рішень, можливість роздмухування суперечностей між ними, конфліктів – це традиційний і досить ефективний прийом Кремля. Тому наявність у 2014 році НАТО-А та НАТО-Б могло б мати катастрофічні наслідки аж до гібридної дестабілізації не тільки України, а й країн Балтії, а може бути, не тільки їх. (Що, варто зауважити, мало б важчі, ніж зараз, наслідки і для України).

Якщо ж говорити про інтеграцію у структури НАТО самої Росії, то навіть за єльцинських часів про це серйозно не йшлося. РФ хотіла для себе якихось особливих умов. І не готова була старанно виконувати чинні умови та критерії для вступу до структури.

Що ж до путінських заяв про можливий вступ до НАТО, то це було ще менш серйозно. І остаточно закінчилося, ледь Захід почав критикувати ВВП за переслідування свободи слова та зібрань. Путін-то бачив справу так, що в клуб демократичних країн можна буде пролізти зі своїми особливими уявлення про демократію…

Але в чому всі були єдині – так це в тому, що найбільшою помилкою було те, що після кількох хвиль розширення НАТО залишилися «сірі зони» (Грузія, Молдова, Україна). І от вони-то виявилися надзвичайно уразливими, а відтак такими, що провокують Кремль на використання зовнішньої агресії, як ефективного ресурсу не тільки в міжнародній, а й у внутрішній політиці.

За наявності в Москві такого режиму як зараз подібних «сірих зон» не має бути.

НЕ «ЩО РОБИТИ?» І «ХТО ВИНЕН?», А «ЗВІДКИ ГРОШІ?»

На обговоренні спливло ще одне давнє рубіжне питання (воно, до речі, жваво обговорювалося і минулого року). Наскільки потрібно розділяти поняття «Росія» і «уряд», «Росія» і «влада», «Росія» і «Кремль»?

Частина російських опозиційних політиків просила аналітиків і журналістів частіше розводити ці поняття. Також рекомендувалося усвідомити, що і з санкціями, причому не тільки економічними, по відношенню до Росії треба бути обачним, щоб «не відштовхнути народ». Для крайнього вираження цієї точки зору наводилася давні слова Бориса Нємцова «Країну не чіпати – негідників карати!» (Взагалі це вже сформований канон: фігура трагічно загиблого політика стала частим аргументом в актуальних суперечках).

Але і тут була отримана досить жорстка відсіч з російського ж боку. Журналісти та аналітики нагадали, що ці слова Бориса Юхимовича відносяться до 2012 року, коли тільки приймався Закон Магнітського. Й для того часу це формулювання дійсно було оптимальним.

Але після «кримнаша» у 2014-му ситуація принципово змінилася. Така широка підтримка населенням агресивної, анексіоністської політики керівництва країни призводить до необхідності настільки ж широкої відповідальності за прийняті владою рішення. Відповідно «країну не чіпати» не вийде – невибіркові удари по російській економіці неминучі.

Дуже важливим було оприлюднення та часте цитування на Форумі формулювання «злочинне угруповання» по відношенню до правлячого в Росії режиму. Що важливо, це не було лайкою, зопалу кинутою одним з доповідачів. Ні, він системно і аргументовано, хоча й стисло, показав становлення цього угруповання, що зароджувалося в Петербурзі у 90-ті (Тут доречно пригадати афоризм, що стає останнім часом популярним: «У кожній країні є своя мафія. Але у російської мафії є своя країна»).

Другий етап – вкрай важливо довести це розуміння про ЗУ, що править Росією до інформаційного поля, соціуму і політичних еліт країн Заходу. Оскільки неусвідомлення цього факту робить неефективним багато політичних і дипломатичних дій демократичних країн.

Наводився такий приклад. Персональні санкції, накладені Заходом на російських діячів, самі по собі, корисні, але недостатні. Чому? У демократичних країнах, де питання вирішуються через суд, встановити господаря власності простіше. В Росії ж ситуація принципово інша. Кримінальний світ має давні традиції передоручення власності. Утримувач «общака» не присвоїть чужі гроші не тому, що боїться, що у нього відберуть їх через суд, а тому, що розуміє: його за таке просто вб’ють «по понятіям». Подібно до цього і представники російської еліти (реально – злочинного угруповання) мають необмежені можливості втечі від персональних санкцій – через підставних осіб.

Тому підхід до Путіна, його оточення та їхніх грошей має бути зовсім іншим, таким, що можна визначити як «поліцейську стратегію». При появі (або виявленні вже наявного) вагомого капіталу з Росії має поставати запитання: «Звідки гроші?».

Тут Захід з його повагою до «презумпції невинуватості» довго виявляв нерішучість. Однак справу зрушено з мертвої точки після хіматаки на Велику Британію у «справі Скрипалів». Добре, якби цей досвід був перейнятий і в інших демократичних країнах.

НЕ ТАК ВЖЕ Й ПОГАНО. А Й НЕ ТАК УЖ І ДОБРЕ

Наразі ж доводиться констатувати, що багато негативних тенденцій останніх років на Заході не переламані. Хоча вже добре, що з’являється і проявляється розуміння хибності колишніх стратегій.

Це, наприклад, програш Заходу Кремля у комунікаційних стратегіях. Ще нещоавно той же власник Facebook Марк Цукерберг заявляв, що для боротьби з фейками просто потрібно більше правди. І це була спільна позиція західних медіа – для боротьби з інформатаками достатньо надавати різноманітну та правдиву інформацію. Що ж у підсумку? Сьогодні Цукерберг їздить виправдовуватися перед парламентськими структурами США і Європи. І в демократичних, інформаційно відкритих країнах в цілому приходить розуміння – ні, недостатньо!

У світі існує величезна кількість інформації. Але не в усіх громадян є бажання витрачати час і додаткові зусилля на пошук саме правдивої, несуперечливої інформації. Та й не всі володіють критичним мисленням. Росія і російська пропаганда ефективно користується цим, а також західними законами про свободу слова. З їх допомогою російські політичні союзники домагаються успіху за успіхом, збираючи значну кількість голосів в одній країні за іншою: Угорщина – Австрія – Італія. А значить, і тут потрібна інша стратегія протидії Кремлю, якої поки що немає.

Ще одне важливе питання – про стійкість путінського режиму і його здатності до самовідтворення. Так, з одного боку він, як і подібні до нього поліцейські режими в Латинській Америці, не надто стабільний і може обрушитися будь-якої миті – якщо прилетить якийсь «чорний лебідь». (Прозвучала цікава думка: якби трагедія «Зимової вишні», що засвідчила катастрофічну некомпетентність російської влади, відбулася не в Кемерово, а в Москві, то її наслідки могли б бути просто глобальними).

Але з іншого боку цей режим живучий і приблизно така ж ймовірність, що він може проіснувати досить довго, в тому числі, і після фізичної смерті нинішнього вождя. Аналітики звернули увагу на те, що не треба перебільшувати факти передачі влади в нинішніх російських елітах у спадок (Іванови, Фрадкови, Патрушеви, Рогозіни, тощо). Це, безумовно, є. Але є й інше. Через різноманітні контрольовані Кремлем молодіжні організації все ж з’явилася та існує система відбору соціально активних людей, що мають можливості для кар’єрного зростання. Тобто слова про повну відсутність у путінській Росії «соціальних ліфтів» – самообман.

І такий же самообман – надії на «непороту молодь», «навальнінську школоту». Їхня активність, з одного боку, не дуже об’ємна, з іншого – не надто стабільна. Перед потенційними молодими активістами ставиться такий вибір: а) провладні масштабні ініціативи з гарантованим бюджетом і перспективами кар’єри – вбудовування у владну вертикаль або ж б) опозиційна діяльність з постійними арештами, штрафами, ймовірною маргіналізацією. І не так вже багато тих, хто наважуються йти другим шляхом. Так, кожні 1-2-3 року в Росії відбувається спалах молодіжного активізму. Однак після відповідних активних дій поліцейського режиму вони сходять нанівець.

РОСІЙСЬКА ПОЛІТМОЗАІКА

Ну і наостанок … Хоча, можливо, з цього треба було починати – для заохочення публіки. У журналах і газетах таке друкується в рубриках «Калейдоскоп» або «Мозаїка» – набір цікавих фактів на різну тему, почутих на Vilnius Russia Forum.

Виявляється, у Великій Британії російські літаки зустрічають з лічильником Гейгера. Це наслідки «справи Литвиненка». Вжити подібних заходів після «справи Скрипалів» складніше, оскільки сама суть бінарної хімічної зброї в тому, що її компоненти, які провозяться окремо, нешкідливі та складні для встановлення.

Виявляється, 31 січня 2000 року, коли в ефірі телеканалу НТВ вийшла програма «Ляльки», тодішній виконувач обов’язків президента і прем’єр-міністр РФ Володимир Путін дивився її в прямому ефірі у себе вдома та страшено розлютився. Нагадаємо, що було в тій серії культової тоді програми – сюжет за казкою Гофмана «Крихітка Цахес». Цахес – злобний карлик, у якому завдяки чарам всі жителі міста бачать тільки хороше, а все, що він робить поганого, приписується іншим людям. Побачивши цей сюжет, Путін бігав по кімнаті, повторюючи: «Я його згною! Він буде сидіти в камері з туберкульозниками!».

І дійсно вже 13 червня 2000 року власник НТВ Володимир Гусинський був заарештований (за звинуваченням в шахрайстві в особливо великих розмірах) і був поміщений до Бутирської в’язниці. Невідомо, чи сидів він там з туберкульозниками, але з тих пір почався повзучий захват кращої на той момент телекомпанії країни (в керівника «Першого каналу» Костянтина Ернста, якого нині вважають геніальним і неповторним, конкурувати з НТВ виходило погано).

Микита Бєлих, системний ліберал, призначений в кінці 2008 року вже «за Медведєва», губернатором Кіровської області, на початку 2018 року одержав термін у вісім років позбавлення волі в колонії суворого режиму у дуже сумнівній справі про корупцію. (У Микити – великі проблеми зі здоров’ям, такий термін при неналежному медичного догляді може стати для 43-річної людини смертельним).

Виявляється, долю Бєлих було неважко передбачити ще у тому ж 2008 році. Він тоді прийшов на затвердження до прем’єр-міністра і тіньового очільника країни Володимира Путіна. Той зустрів новопризначенця підкреслено хамськи: «Ти чо такий товстий?». Микита тоді при зустрічі якось віджартувався. Але психологи чекізму кажуть – для Бєлих було б краще, якби він відповів також грубувато. Чекісти більше поважають тих, хто здатний грубіянити так само прямо. А тих, хто не відповів на удар, добивають.

І останнє. У день відкриття форуму міністр Лінкявічюс  опублікував у своєму Twitter цікаву новину, а на закритті форум підтвердив її: «Вважається, що Литва – країна без ведмедів. Але є такий цікавий факт – минулого року під час Vilnius Russia Forum на околиці Вільнюса був помічений бурий ведмідь. І в цьому році – те ж саме і теж під час проведення Форуму. Збіг?» …

Що ж, будемо сподіватися, що цей ведмідь залишиться єдиним хижаком, який вдерся на територію Литви. Власне, Vilnius Russia Forum проводиться і для цього теж. (Олег Кудрін, Вільнюс-Тракай)

 

Штаб ООС заявляє про загострення на Маріупольському напрямку

Ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишається контрольованою.

Про це на брифінгу заявив представник прес-центру Об’єднаних сил підполковник Віктор Шубец – Укрінформ.

“Упродовж минулої доби, 27 травня, інтенсивність бойових дій зменшилася. Російско-окупаційні війська порушили режим припинення вогню 22 рази, з них 4 рази застосовували важке озброєння. Наші війська давали адекватну відповідь противнику”, – розповів він.

За словами речника, на Горлівському напрямку  бойові дії  тривали в районах населених пунктів Світлодарськ, Зайцеве та Новгородське. На Донецькому напрямку – поблизу Шахти Бутівки, Красногорівки та Мар’їнки.

“Мала загострення ситуація на Маріупольському напрямку в районах населених пунктів Павлополь, Водяне та Широкине”, – зазначив Шубец.

Він додав, що на ранок 28 травня доля одного військовослужбовця Об’єднаних сил зі складу спостережного поста залишалася невідомою.

Криміногенна ситуація в районі виконання завдань операції Об’єднаних сил контрольована.

 

У полон до бойовиків потрапив ще один український військовий

Військовослужбовець 30-ї окремої Новоград-Волинської Рівненської механізованої бригади Збройних сил України, який зник на Донбасі 24 травня, потрапив в полон бойовиків.

Про це йдеться в повідомленні бригади в Facebook – Укрінформ.

“З відкритих джерел інформації стало відомо про місце перебування військовослужбовця нашої частини, який зник 24 травня. Найголовніше – що він живий, але згідно з попередньо отриманою інформацією, знаходиться у ворожому полоні”, – наголошується у повідомленні.

“З відео допиту військовослужбовця ЗСУ можна зробити висновок, що людина піддалася важкому психологічного впливу, знаходиться в стресовому стані, говорить плутано, має виснажений вигляд – ймовірно, через тривалу відсутність сну або фізичних тортур. Той факт, що військовий стверджує про абсолютну відсутність російських військ на території України, вказує на те, що з 19-річним хлопцем попрацювали представники російських спецслужб”, – йдеться в повідомленні прес-служби бригади.

На сайті “МВС ДНР” говориться, що уродженець Чернігівської області Володимир Воскобойник був затриманий в Докучаєвську на лінії розмежування. Чоловік нібито був нетверезий і мав при собі автомат з боєприпасами і ручну гранату.

 

Снаряд бойовиків вбив школярку в селищі поблизу Торецька

Під час обстрілу бойовиками н.п.Залізне неподалік Торецька Донецької області уламком снаряда вбита дівчинка.

Про це у  Facebook  повідомив перший заступник голови Нацполіції України В’ячеслав Аброськін – Укрінформ.

“Сьогодні в ході  обстрілів  бойовиками мирного Залізне (Торецьк) загинула неповнолітня дівчинка. Дитина вийшла на подвір’я, де була вбита уламком ворожого снаряда. На місці працює слідчо-оперативна група поліції”, – зазначив він.

Голова Донецької обласної військово-цивільної адміністрації Павло Жебрівський на своїй сторінці у  Facebook  повідомив, що «загинула 15-річна дівчинка, Дарія – учениця 9 класу ЗОШ № 7; три дні тому вона відсвяткувала свій день народження».

 

У нещодавно звільненому Південному на вибухівці підірвався місцевий житель

У нещодавно звільненому с. Південне поблизу Торецька чоловік підірвався на вибуховому пристрої.

Про це  повідомляє  прес-служба Національної поліції – Укрінформ.

“Житель прифронтового с. Південне поблизу Торецька біля свого будинку наступив на вибуховий пристрій. Постраждалого госпіталізовано з численними осколковими пораненнями.  Поліція  відкрила кримінальне провадження за фактом теракту”, – зазначається у повідомленні.

У поліції додали, що подія сталася вчора, 27 травня, о 17.00. Чоловіка доставили до лікарні з численними осколковими пораненнями кінцівок, грудної клітини та голови. Йому була надана необхідна медична допомога.

Попередня правова кваліфікація – ст. 258 (Терористичний акт) Кримінального кодексу України. Розпочато досудове розслідування.

Як повідомлялося, упродовж 8-17 травня селище Південне неподалік окупованої Горлівки повністю перейшло під контроль українських військових. На даний час ситуація в селищі складна, але контрольована. Бойове завдання з його утримання  виконує зведений підрозділ від 24 ОМБр.

 

Порошенко пояснив, які переваги отримала армія із Javelin

Президент України Петро Порошенко наголошує, що Javelin – це, перш за все, оборонна зброя.

Про це йдеться на його сторінці в  Фейсбуці – Укрінформ.

“Наші збройні сили будуть використовувати їх виключно у разі провокацій чи розгортання наступу бойовиків, підконтрольких Кремлю”, – зазначив він.

За словами  Порошенка, протитанковий ракетний комплекс “Джавелін”, який Україна отримала від США, працює за принципом “вистрілив-забув”.

“Оператор ракетного комплексу не має супроводжувати і коригувати політ ракети, поки вона наближається до цілі, – а залишає позицію безпосередньо після пуску”, – пояснив він.

Як повідомляв Укрінформ, наприкінці 2017 року адміністрація президента США Дональда Трампа ухвалила рішення про продаж Україні летальної зброї, у тому числі протитанкових ракетних комплексів Javelin. 1 березня Державний департамент США схвалив продаж Україні 210 протиракетних комплексів Javelin і 37 пускових установок до них на загальну суму близько 47 мільйонів доларів.

30 квітня стало відомо, що Україна отримала Javelin.

Javelin – американський переносний протитанковий ракетний комплекс (ППРК), призначений для ураження бронетехніки, танків, а також БПЛА, вертольотів і гвинтомоторних літаків, що заходять на посадку.

 

Угорщина проігнорувала розгляд у НАТО свого “мовного шантажу” – Фріз

У Парламентській асамблеї НАТО чітко усвідомлюють, що блокування Угорщиною євроатлантичної інтеграції України є «шантажем».

Про це в ексклюзивному коментарі власному кореспондентові Укрінформу сказала голова постійної делегації України при Парламентській асамблеї НАТО Ірина Фріз.

«Ми не спілкувалися з огляду на те, що під час обговорення цього питання у комітеті з цивільного виміру угорська делегація не була присутня», – зауважила голова української делегації в ПА НАТО.

Вона також відзначила, що парламентські делегації, які послідовно підтримують Україну, чітко розуміють, що нинішні дії Угорщини з блокування євроатлантичної інтеграції Києва є «виключно шантажем».

«Всі розуміють, що будь-яких обмежень для вивчення  етнічними меншинами своїх мов не існує», – зазначила вона.

Фріз наголосила, що в Парламентській асамблеї  НАТО визнають, що Україна є надійним і послідовним партнером Альянсу.

«У політичній площині в Парламентській асамблеї готові підтримувати Україну щодо набуття членства в НАТО», – переконана народний депутат.

Голова української делегації також повідомила, що Київ у вимірі діяльності ПА НАТО продовжуватиме акцентувати увагу світової спільноти на агресивних діях та нових агресивних проявах з боку РФ відносно демократичних країн, включаючи підтримку тероризму, кіберзагрози, дезінформаційні кампанії.

Як повідомляв Укрінформ, 25-28 травня у Варшаві пройшла весняна сесія Парламентської асамблеї НАТО.

 

Євросоюз закликає Росію визнати відповідальність за збиття MH17

Росія повинна визнати свою відповідальність за збиття пасажирського літака рейсу МН17 та співпрацювати зі слідством.

Про це заявила у понеділок високий представник у закордонних справах та політики безпеки Федеріка Могеріні, повідомляє власний кореспондент Укрінформу у Брюсселі.

«Ми закликаємо Росію визнати свою відповідальність та взяти участь у зусиллях із виявлення винних», – наголосила Могеріні.

Вона вкотре відзначила, що Євросоюз і всі 28 країн-членів повною мірою підтримують розслідування, яке проводить Спільна слідча група.

Як повідомляв Укрінформ, пасажирський Boeing-777 “Малайзійських авіаліній”, що виконував рейс MH17 із Амстердама в Куала-Лумпур, був збитий бойовиками на Донбасі у липні 2014 року. На борту лайнера було 283 пасажири і 15 членів екіпажу, всі вони загинули.

У вересні 2016 року JIT оголосила, що на підставі неспростовних доказів встановлено: літак був збитий ракетою зенітно-ракетного комплексу БУК 9M38, запущеною з контрольованої бойовиками території.

JIT складається з поліцейських і судових органів Нідерландів, Австралії, Бельгії, Малайзії та України.

 

Збиття МН17 є наслідком агресії Росії в Україні й світі – Столтенберг

Росія повинна взяти на себе відповідальність за збиття авіалайнера МН17 над окупованим Донбасом.

На цьому в понеділок під час засідання Парламентської асамблеї НАТО у Варшаві заявив генсек Альянсу  Йенс Столтенберг, повідомляє власний кореспондент Укрінформу.

“Я погоджуюся з урядом Нідерландів, який закликав Росію взяти на себе відповідальність за збиття цього літака”,- підкреслив генсек НАТО.

Він наголосив, що можна спостерігати за активними діями Росії, яка втручається в демократичні процеси, відповідає за кібератаки, інвестує в сучасні види озброєнь, “затираючи кордони між звичайним і ядерним конфліктами”, здійснюючи анексію Криму і дестабілізуючи Україну.

“Як наслідок цієї агресії ми бачили збиття літака МН17”,- констатував генсек НАТО.

Як інформувало агентство, 24 травня Міжнародна спільна слідча група поінформувала, що літак був збитий над окупованою територією Донбасу 17 липня 2014 року ракетою, випущеною з зенітно-ракетного комплексу “Бук”, який належить 53-й зенітно-ракетній бригаді ППО російських ЗС, що дислокується в Курську.