Підбірка актуальних новин за 26 травня

2 роки ago Інформ центр 0

На саміті НАТО у Брюсселі обговорять безпеку чорноморського регіону

Під час запланованого на липень цього року саміту НАТО у Брюсселі особливу увагу буде приділено питанням зміцнення безпеки чорноморського регіону.

Про це проінформували у прес-службі посольства Румунії у Вашингтоні за підсумками зустрічі радника президента Румунії із зовнішньої політики Богдана Ауреску з радником президента США з національної безпеки Джоном Болтоном, повідомляє власний кореспондент Укрінформу.

«Під час зустрічі сторони домовилися, що на липневому саміті НАТО у Брюсселі особливу увагу буде приділено питанням безпеки в регіоні  Чорного моря. Обговорювалося також і питання проведення у вересні у Бухаресті саміту Ініціативи «Трьох морів» (Чорного, Балтійського й Адріатичного)», – говориться у повідомленні.

Ауреску і Болтон обговорили також ситуацію у Республіці Молдова і Україні і хід переговорного процесу з Придністровського врегулювання.

ПА НАТО: у Варшаві назвали найбільш вразливе місце для гібридних дій Росії

Захід повинен подбати про захист стратегічних ліній комунікації, зокрема морських кабелів, які несуть основний масив глобальної інформації. Це зараз є одним з найбільш вразливих місць, що може бути ціллю Росії.

На цьому у своїй доповіді, представляючи проект звіту “Протидія гібридним загрозам, що виходять від Росії: актуалізація” під час суботнього засідання ПА НАТО у Варшаві заявив британський парламентарій лорд Джон Джоплінг, повідомляє власний кореспондент Укрінформу.

“Рапорт окреслює також питання, які раніше не оприлюднювалися. Це, наприклад, питання кращої охорони морських кабелів, які несуть 97% глобальної інформації. Власне, глобальна комунікація є найбільш вразливою для зовнішнього впливу”, – заявив лорд Джоплінг.

Прикладами такого інформаційного впливу він назвав “хуліганські дії” Росії щодо створення фальшивої інтернет-сторінки Європейського центру з протидії гібридними загрозам у Гельсінках чи розповсюдження вірусу NotPetya, який завдав значних фінансових збитків на Заході.

Джоплінг зауважив, що хімічну атаку у британському Солсбері, за якою стоїть Росія, не можна сприймати як якийсь виняток, а як “частину продуманої стратегії, яка має на меті послабити і поділити вільний світ”.

За його словами, президент РФ Володимир Путін назвав НАТО ворогом, хоча насправді це відмовка, аби відвернути увагу російського суспільства від серйозних внутрішніх проблем у Росії.

Британський парламентарій констатував: Москва наважилася на гібридні дії проти Заходу, які мають на меті використати його слабкості, але без необхідності застосування 5-ї статті Вашингтонського договору. Він додав, що щось подібне було і під час Холодної війни, але зараз ці дії  Москви  є “особливо ефективними” з огляду на нові технології.

“На відміну від СРСР, Росія вже не пропагує конкретної ідеології, не намагається переконувати, а, скоріше, хоче посіяти хаос, що значно простіше. Звідси і виникає російська підтримка для усіляких невеликих партій на Заході, незалежно від того, чи вони крайні праві, чи крайні ліві”,- підкреслив  лорд Джоплінг.

Він наголосив, що спектр гібридних можливостей Росії є широким: пропаганда, дезінформація, політичний хаос тощо.

Делегат ПА НАТО від Великої Британії зауважив, що гібридні дії координуються Росією у різний спосіб, хоча Москва, звичайно ж, заперечує свою причетність  до цього.

“Зрештою, це є типовим для Росії… Росія, яку в чомусь звинувачують, говорить просто: це не я. Однак, придивляючись до цих дій потрібно задати питання: а кому ще, крім Росії, це вигідно?”, – звернув увагу політик.

Він додав, що Кремль “розцвітає” в цій атмосфері непевності, хто стоїть за конкретними гібридними діями.

Водночас, позитивною новиною він назвав те, що на Заході в останні роки зростає усвідомлення гібридних дій Кремля. Він зазначив, що НАТО, ЄС, ЗМІ і громадянське суспільство на Заході вже роблять кроки щодо протидії пропаганді, захисту інтернет-мереж.

“Створено різні інструменти протидії російським загрозам – Європейський центр протидії гібридним загрозам, StratСom та інші”, – зазначив лорд Джоплінг.

Політик зауважив, що Кремль не будує поділів і напруги у західних суспільствах, а лише використовує та поглиблює їх.

“Відтак, ми повинні зосередитися не на тому, що робить РФ, а на собі: маємо відповідально реагувати на проблеми, будувати відпорне громадянське суспільство”, – наголосив британець.

З цією метою потрібно використовувати позитивний досвід країн, які мають значні успіхи у формуванні відповідальної поведінки громадян в інтернет-просторі, зокрема Фінляндії та Швеції.

“Мій рапорт підтверджує, що можна багато навчитися у країн, які не належать до НАТО, але змалечку вчать дітей як діяти в інформаційному просторі”,- підкреслив політик.

Лорд Джоплінг звернув увагу на два обличчя Росії: у Москві хочуть керувати як це робив Сталін, але жити як російський мільярдер Абрамович.

“Це неприйнятно, щоб прокремлівські російські плутократи і корумповані урядовці могли спокійно тримати свої брудні гроші і купувати дорогу нерухомість на Заході. Ці привілеї їм має бути урізано”,- наголосив політик. Відтак, більшим має бути контроль за тим, як їхні гроші потрапляють на Захід.

На його переконання, це матиме більший вплив на Путіна і наближених до нього осіб, ніж усі інші заходи.

Делегат ПА НАТО висловив думку, що лідери країн Альянсу під час саміту у липні повинні подумати над зміною стратегічної концепції Організації, яка відповідала б на проблеми сьогодення. Він звернув увагу, що нинішня стратегічна концепція НАТО, яка прийнята в 2010 році, є застарілою і недосконалою, оскільки Росію там описано як стратегічного партнера Альянсу. На переконання політика, у ній зараз треба передбачити положення, що  гібридні загрози можуть викликати реакцію НАТО.

Лорд Джоплінг поінформував, що він представив у Варшаві лише проект рапорту щодо протидії гібридним загрозам Росії, а кінцевий документ буде презентовано на міжнародному форумі з безпеки у канадському Галіфаксі наприкінці року.

 

Польща пропонує включити Могеріні до Нормандської групи

Нинішній Нормандський формат переговорів по Донбасу не є ефективним. Відтак, його потрібно розширити за рахунок інших учасників – ЄС та США.

Про це під час суботнього засідання Парламентської асамблеї НАТО у Варшаві заявив глава МЗС Польщі Яцек Чапутович, повідомляє власний кореспондент Укрінформу.

“Якщо йдеться про  Нормандський формат, то ви самі можете оцінити, наскільки він ефективний. Можна мати певні сумніви, чи досягнуто цілей, які декларувалися цієї групою країн (Німеччина, Франція, Україна, Росія). Я не хочу критикувати, не хочу шукати причин такого стану справ, але мені здається, що потрібно включити також й інших акторів (до формату — ред.)”,- повідомив Чапутович.

Він підкреслив, що не має на думці Польщу, а весь Євросоюз, який повинна представляти високий представника ЄС із закордонних справ та політики безпеки Федеріка Могеріні. Крім того, до формату мають долучитися також і США як важливий актор у сфері безпеки та провідна країна в НАТО.

Крім того, більшу роль у розв’язанні ситуації на сході України, на думку Чапутовича, має відіграти ООН.

“Вона має вимагати свою присутність у вигляді миротворчої місії. Це нелегко, адже вимагає згоди Радбезу ООН, але цю ініціативу треба просувати”,- констатував Чапутович.

Як додав глава МЗС Польщі, Захід не повинен пристосовуватися до думки, що конфлікт в Україні триває і не видно шляхів його розв’язання.

 

Відносини НАТО і Росії перебувають у глибокій кризі – МЗС Польщі

Відносини НАТО з Росією перебувають у “глибокій кризі” з огляду на агресивні дії РФ в Україні та щодо країн Заходу. Потрібно зміцнювати оборонні можливості України і посилювати потенціал НАТО на східному фланзі для відлякування Росії.

Про це під час суботнього виступу на засіданні Парламентської асамблеї НАТО у Варшаві заявив глава МЗС Польщі Яцек Чапутович, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“На жаль, відносини НАТО з Росією перебувають у глибокій кризі. У діях і все ще агресивній позиції Москви не з’явилося жодних елементів, які обгрунтовували б зміну позиції Альянсу, яку названо “варшавським компромісом”, – cказав Чапутович.

Він уточнив, що “варшавський компроміс” (від прийняття цього визначення на саміті НАТО у Варшаві в 2016 році — ред.) означає послідовне відлякування Росії з одночасною готовністю до діалогу в залежності від активності Кремля на міжнародній арені.

“Без сумніву, нещодавнє застосування хімічної зброї на території Великої Британії не було зміною, на яку очікувалося (з боку Росії — ред.)”,- констатував Чапутович.

На його переконання, у переговорах з РФ не можна уникати таких “невигідних” для неї тем, як анексія Криму, війна на Донбасі, чи проблема з поверненням до Польщі уламків розбитого Ту-154М президента Лєха Качинського.

Чапутович наголосив, що агресія Росії проти України залишається для політики безпеки Варшави “найважливішим вихідним пунктом”, адже  Польща  – єдина країна ЄС, яка одночасно межує як з агресором – Росією, так і його жертвою – Україною.

Глава польської дипломатії зазначив, що Польща підтримує зміцнення оборонних можливостей України, зокрема і з використанням механізмів НАТО.

“Міжнародна спільнота не може забути про цей конфлікт (між Росією та Україною — ред.), який потрібно розв’язати мирним шляхом”,- констатував Чапутович.

На його переконання, Альянс повинен відновлювати свій потенціал відлякування й оборони і пристосовувати його до актуальних викликів.

 

Мовне питання: у суперечку України й Угорщини може втрутитися генсек НАТО

Угорщина не повинна блокувати співпрацю України та НАТО. Будапешт повинен по-іншому вирішувати свої проблеми з Києвом, а нинішні дії Угорщини в цьому напрямку є “неприпустимими”.

Про це під час суботнього засідання Парламентської асамблеї НАТО у Варшаві заявили делегати від Литви та Канади, передає власний кореспондент Укрінформу.

“Одна з країн Вишеградської групи намагаєтеся використовувати НАТО як інструмент для блокування зустрічі НАТО-Україна. Це неприпустимо і тому прошу наших угорських колег, аби вони сприяли тому, щоб угорський уряд не використовував  НАТО  як інструмент розв’язування проблем між Україною та Угорщиною”,- заявила делегат від Литви.

Делегат від Канади заявив, що він відвідував школи нацменшин в Україні, і там поважається право до використання рідних мов. Він підкреслив, що не має нічого дивного в тому, що  переглядається внутрішнє законодавство з метою пропагування рідної мови, адже це робиться в усіх країнах.

“Блокування однією країною процесу євроатлантичної інтеграції України для нас виглядає дуже проблематично і дивно з політичної точки зору”,- констатував делегат ПА НАТО від Канади.

Реагуючи на звинувачення, представник від Угорщини зазначив, що Будапешт “завжди демонстрував солідарність з Україною і НАТО”.

“Угорщина завжди солідаризувалася з Україною і буде підтримуватиме суверенітет і територіальну цілісність України, і засуджує нелегальну анексію Криму з боку Росії”,- підкреслив депутат угорського парламенту.

Водночас, він зауважив, що новим законом про освіту українська влада “замість зближення із Заходом будує націоналістичну країну”. Депутат зазначив, що цей закон створює багато проблем для угорської меншини у Закарпатті, відтак Угорщина хоче розраховувати на солідарність в цьому питанні з боку Альянсу.

Глава МЗС Польщі Яцек Чапутович висловив сподівання, що усі сумніви буде розвіяно, що дасть можливість провести засідання Комісії НАТО-Україна. Він зазначив, що говорив на цю тему декілька днів тому з угорським колегою Петером Сіярто і в наступний вівторок, 29 травня, поговорить про це з главою українською дипломатії Павлом Клімкіним.

“Думаю, що це – суперечка у колі сім’ї. Треба вивчити проблему і запропонувати вирішення, яке розвіє усілякі сумніви. Можливо, доцільно було б долучити третю сторону, яка допоможе, наприклад, генсека НАТО. Думаю, він має певні інструменти, аби вирішити цю проблему”,- констатував Чапутович.

Як відомо, Угорщина вже втретє блокує проведення Комісії Україна-НАТО на рівні міністрів через претензію до мовної статті українського закону про освіту.

 

У НАТО назвали режим Путіна більш авторитарним, ніж сталінський

Росія має понести відповідальність за порушення прав людини не тільки на сході України, але й в Абхазії та Південній Осетії.

Про це йшлося під час доповіді «Просування демократії та прав людини у чорноморському регіоні» на весняній сесії ПА НАТО в Варшаві, пише голова постійної делегації України в ПА НАТО Ірина Фріз у  Facebook – Укрінформ.

“У доповіді, що була представлена головним доповідачем Уллою Шмідт, зазначаються масові порушення прав людини на окупованих територіях України. Доповідачі підтримали тези щодо відповідальності Росії за порушення прав людини не тільки на сході України, але й в Абхазії та Південній Осетії”, – написала Фріз.

За словами Шмідт, швидке рішення конфлікту на Донбасі – нереалістично. Представники ПА НАТО визнають, що керівництво України прагне говорити з людьми, а не вирішувати конфлікт військовими методами. Ключове завдання сьогодні – припинення вогню, але жодного прогресу з боку самопроголошених республік не спостерігається.

В той же час доповідач чітко розподіляє ситуацію на Донбасі та в Криму. У доповіді міститься висновок про те, що країни мають посилювати тиск на РФ.

Шмідт зазначила у виступі, що Путін продовжив «незламний курс на авторитаризм, використовуючи механізми утисків та призначень в ручному режимі більше ніж Сталін свого часу. Він зацікавлений у збереженні вичерпно своєї влади».

Під час виступу української делегації вона акцентувала увагу на продовженні порушень міжнародного права Росією, зокрема в акваторії Азовського й Чорного моря.

“Росія є державою, яка створює прямі загрози євроатлантичному регіону. Підкреслила, що Україна не порушила жодного свого міжнародного зобов’язання законом про освіту, що підтверджено висновком Венеційської комісії, від 08.12.2017. Саме тому, блокування Угорщиною відносин та співробітництва  НАТО  з Україною є хибним прецедентом, який послаблює інституцію. Адже, якщо провести паралель, то Росія також зухвало використовує право вето в Радбезі ООН по резолюціях щодо реагування на ІГІЛ, події в Сирії тощо”, – зазначила Фріз.

На її думку, питання двосторонніх відносин, які використовуються для блокування співробітництва Альянсу з іншими держави, є хибним прецедентом, з якого потрібно спільно шукати вихід.

“Тому аргумент на кшталт, що не державна мова є зараз для України головним аспектом, який варто відстоювати, тим паче, якщо це створює перешкоди для міжнародного співробітництва, особисто я не сприймаю. Державна мова – це фактор нашої самоідентичності. Різні етнічні групи мешкають в Україні, але всі ми є громадянами нашої держави, що визначає наш обов’язок знати українську”, – додала Фріз.

 

Україна попередила НАТО про розробку в Росії хімзброї для гібридної війни

Україна запропонувала включити до спеціального рапорту з протидії гібридним загрозам Росії на Парламентській асамблеї НАТО у Варшаві положення про можливе застосування Росією біологічної та хімічної зброї в рамках гібридних дій.

Таку пропозицію у рамках суботнього засідання ПА НАТО у Варшаві озвучила голова постійної делегації України в ПА НАТО Ірина Фріз, повідомляє власний кореспондент Укрінформу.

“Нами було проаналізовано питання щодо активізації Росією досліджень, які спрямовані на розробку хімічної та біологічної зброї масового ураження, яку може бути застосовано Росією в рамках гібридних дій проти деяких країн. Я вам надам цей звіт. Можливо, ви зможете використати його для внесення ще одного пункту в якості гібридних загроз Росії для цивілізованих країн”,- повідомила Фріз.

Вона підкреслила, що хімічну і біологічну зброю, яка зараз розробляється в Росії, може бути використано в рамках гібридних дій не лише проти України, але всюди там, де Росія має свої інтереси.

Фріз зазначила, що в українському документі представлений аналіз, зокрема, щодо можливого використання Росією модифікованого вірусу віспи.

“Як мінімум останні три роки Росія веде дослідження вірусів геморагічних лихоманок, зокрема Ебола та Марбург, видаючи це за спроби розробки вакцин. Насправді мова йде про повернення до радянських розробок поєднання Ебола з вірусом віспи. Це підтверджує аналіз більш ніж п’яти тисяч позицій державних закупівель та наукової активності декількох російських установ, що знаходяться під МО РФ”, – зазначила Фріз у  Facebook.

Разом з цим, додала вона, інша дослідницька установа активно закуповує та проводить дослідження, що вказують на розробку нових бойових отруйних речовин з властивостями нервово-паралітичних газів. “Відповідна доповідь передана також до штаб-квартири Альянсу”, – наголосила Фріз.

Під час засідання  ПА НАТО  в суботу у Варшаві британський парламентарій Лорд Джоплінг представив проект спеціального рапорту з протидії гібридним загрозам Росії.

 

Австрійський канцлер закликав дати право прикордонній ЄС припиняти нелегальну міграцію в Африці

Канцлер Австрії Себастьян Курц запропонував наділити Агентство з контролю за зовнішніми кордонами ЄС (Frontex) повноваженнями боротися з нелегальною міграцією в третіх країнах за згодою місцевої влади. З такою заявою політик виступив в інтерв’ю газеті Welt Am Sonntag, опублікованому в неділю, передає УНН.

На думку канцлера, європейські прикордонники повинні “покласти край брудному бізнесу перевізників мігрантів і не давати їх судам здійснювати небезпечні рейси по Середземному морю”. Співробітників Frontex слід уповноважити затримувати нелегалів на зовнішніх кордонах Євросоюзу, надавати мігрантам допомогу і висилати їх, додав австрійський лідер.

Він заявив, що Австрія не схвалює введення обов’язкових квот для прийому біженців країнами ЄС, “особливо якщо вони не будуть враховувати приплив мігрантів у попередні роки”. “В основі дієздатної держави лежить право самій вирішувати, кого і в яких кількостях приймати”, — сказав політик.

Курц також висловив побоювання з приводу того, що проблема міграції підриває єдність ЄС. “Захід лає Схід, Північ скаржиться на Південь і навпаки. Я спостерігаю за цим із великою тривогою”, — підкреслив канцлер.

Нагадаємо, після закриття “балканського маршруту” в 2016 році шлях з Лівії Середземним морем став  основним  для мігрантів та біженців, які прагнуть дістатися берегів Європи. За даними Міжнародної організації з міграції, в 2017 році понад три тисячі людей потонули або зникли безвісти при спробі перетнути Середземне море, відпливаючи переважно з Лівії в напрямку Італії. У рамках європейської операції “Софія”, покликаної запобігати перетину Середземного моря нелегальними мігрантами, з 2015 року врятовано понад 42 тисячі осіб. За даними лівійської влади, на території країни зараз перебувають близько 700 тис. мігрантів.

Пік міграційного кризи в Європі припав на 2015-2016 роки, коли в країни ЄС прибутку 2,5 млн мігрантів з Близького Сходу і з Африки.

 

New York Times розкрила деталі розгрому російських “вагнерівців” у Сирії

Відчайдушні бої в Сирії, підтримувані російськими найманцями, не раз підводили до межі озброєного протистояння між Росією і США.

Про один такий бій, який відбувся 7 лютого, розповідається в статті «Як розгортався 4-годинний бій між російськими найманцями і командос США в Сирії» з посиланням на дані Пентагону, повідомляє  The New York Times – Укрінформ.

У штурмі брали участь близько 500 проурядових сил, у тому числі російських найманців, що погрожувало розпалити напруженість, яка вже загострюється між Вашингтоном і Москвою, пише автор. Було вбито від 200 до 300 атакуючих, інші відступили під авіаударами ВПС США, жоден американець не постраждав.

У бою були застосовані американські бойові літаки, у тому числі безпілотні літальні апарати, винищувачі-невидимки F-22, винищувачі F-15E, бомбардувальники B-52, бойові вертольоти AC-130 і вертольоти AH-64 Apache, а також системи залпового вогню Javelin. З іншого боку – танки, включаючи Т-72 російського виробництва, оснащені 125-мм гарматами, та інші транспортні засоби.

Пентагон назвав перестрілку в провінції Дейр-ез-Зор, яка межує з Іраком, актом самооборони проти підрозділу проурядових сирійських сил. Військові представники Сполучених Штатів розповіли, що спостерігали наближення сотень військ противника, транспортних засобів і артилерійських знарядь протягом кількох тижнів, які передували нападу. Американські військові чиновники, що здійснюють телефонний зв’язок із росіянами, неодноразово попереджали тих про зростаючу концентрацію військ, але російські військові заявили, що не мають контролю над бійцями, які збираються біля Євфрату (хоча американська система спостереження за радіопередачами показала, що наземні сили спілкувалися між собою російською).

У лавах тих, що наступали того дня, були солдати армії Асада, проте, за даними американської розвідки, більшість з них були приватними російськими воєнізованими найманцями і, скоріш за все, частиною групи “Вагнера”. За даними американської розвідки, їх завданням є захоплення та захист газових і нафтових родовищ для режиму Асада. Втім, уряд РФ стверджує, що його збройні сили жодним способом не брали участі у боєзіткненні.

Російські військові сказали, що загинули 4 громадян РФ (але, можливо, їх було в декілька разів більше), сирійські офіцери заявили про близько 100 загиблих. За даними американської сторони, загалом було вбито до 300 осіб.

Результат битви свідчать про те, що російські найманці і їх сирійські союзники опинилися не в тій частині світу, намагаючись провести масовий напад на американське військове розташування. Після вторгнення в Ірак 2003 року Центральне командування США удосконалило число озброєнь і логістику, координацію і тактику, говориться в матеріалі.

Перспектива зіткнення російських збройних сил і американських військ у  Сирії, де противники часів холодної війни займають різні сторони конфлікту, вже давно викликає побоювання, говориться в статті. У гіршому разі, це може втягнути обидві країни в кривавий конфлікт. Або, як мінімум, посилює напруженість між Росією і Сполученими Штатами, оскільки кожен з них прагне стати впливовим на Близькому Сході.

 

Білий дім відправляє передову групу в Сінгапур для підготовки саміту США-КНДР

Офіційний Вашингтон відправляє передову групу до Сінгапуру для організації саміту, запланованого на 12 червня, за участю президента США Дональда Трампа й лідера Північної Кореї Кім Чен Ина.

Про це, як зазначає американське видання Politico, повідомила в суботу речниця Білого дому Сара Сандерс – Укрінформ)

“Передова група Білого дому по зустрічі в Сінгапурі відправиться, як було заплановано раніше, для проведення підготовки (саміту – ред.), якщо він матиме місце”, – заявила представник адміністрації президента.

При цьому уточнюється, що  групу очолять заступник глави адміністрації Джо Хейгін та спеціальний помічник президента Патрік Кліфтон.

Як повідомляв Укрінформ, після оприлюдненого в четвер листа президента США Дональда  Трампа  лідеру КНДР Кім Чен Ину про скасування запланованої на 12 червня зустрічі, вже в п’ятницю глава Білого дому заявив, що переговори все ж можуть відбутися, як було заплановано раніше.

Крім того, в суботу пройшла незапланована зустріч між президентом Південної Кореї і КНДР. Переговори відбулися в Пханмунджомі в контексті продовження роботи над проведенням саміту за участю президента США.

 

Лідери Північної і Південної Кореї провели незаплановану зустріч

Лідери Північної і Південної Кореї Кім Чен Ин і Мун Чже Ін, провели незаплановану зустріч у Пханмунджомі.

Про це повідомляє ВВС – Укрінформ.

«Лідери Північної і Південної Кореї зустрілися в демілітаризованій прикордонній зоні між двома країнами», – йдеться в повідомленні.

Переговори проводилися в Пханмунджомі з 15:00 до 17:00 за місцевим часом.

Ймовірно обидві сторони продовжують спроби збільшити шанси проведення саміту США і Північної Кореї.

«Обидва лідери обмінялися думками … за успішне проведення Північно-корейсько-американського саміту», – повідомила прес-секретар президента Південної Кореї, зазначивши, що Мун оголосить про підсумки переговорів у неділю вранці.

Як повідомлялося, в четвер президент США Дональд Трамп скасував зустріч із Кім Чен Ином, заплановану на 12 червня, але пізніше припустив, що саміт все-таки може відбутися.

 

Тисячі французів протестують проти реформ у держсекторі

Тисячі французів, які виступають проти реформ президента Еммануеля Макрона у державному секторі, вийшли на вулиці країни протестувати.

Про це повідомляє Reuters – Укрінформ.

«Ми збираємося донести повідомлення й це повідомлення повинно бути почуто сильним лідером Еммануелем  Макроном», – заявив перед натовпом протестувальників у Марселі лідер лівої партії «Нескорена Франція» Жан-Люк Меланшон.

Окрім «Нескореної Франції» в організації демонстрацій взяли участь найбільша профспілка державного сектора CGT і ще близько 80 організацій.

Представники профспілок і поліція повідомили різні цифри по явці активістів. Згідно CGT у протесті в Парижі брало участь 80 000 осіб, а 250 000 осіб вийшли на вулиці по всій країні. Проте поліція заявила, що протест у Парижі притягнув 21 000 осіб.

Під час акцій протесту сталися зіткнення, семеро поліцейських постраждали.

Також повідомляється, що поліція затримала близько 35 демонстрантів.

Організатори чекають, що протести пройдуть щонайменше у 160 містах по всій Франції.

Нагадаємо, 5 травня на вулиці Франції також вийшли тисячі людей на знак протесту проти політики президента країни Еммануеля Макрона.

 

У Болгарії пройшли реабілітацію 75 українських воїнів

Україна та Болгарія активно співпрацюють у напрямку оздоровлення та реабілітації військовослужбовців Збройних сил України.

Про це повідомив Президент Петро Порошенко під час спільної з Прем’єр-міністром Болгарії Бойком Борисовим прес-конференції, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Протягом останніх років 75 військовослужбовців України пройшли оздоровлення в  Болгарії. А вже 9 червня  прийматимуть чергову групу українських військових в шпиталі Військово-медичної академії Болгарії.  Це є класична форма ефективної співпраці”, – сказав Порошенко.

Глава держави подякував Болгарії за таку співпрацю.

Як повідомляв Укрінформ, сьогодні з візитом Україні перебуває прем’єр-міністр Болгарії Бойко Борисов.

 

Уболівальники ЛЧ: прикордонники оформили понад 20 тисяч іноземців

Українські прикордонники вже оформили понад 20 тисяч вболівальників.

Про це  повідомив  речник Державної прикордонної служби Олег Слободян – Укрінформ.

“Лише з 08.00 в столичних аеропортах оформлено 11,1 тис. вболівальників. Загалом вже понад 20,2 тисячі”, – зазначив він.

За словами Слободяна, лише у суботу оформлено 43 чартери (вболівальників Ліверпуля-23, Мадрида-20).

Окрім цього, підкреслив він, в  аеропорту “Бориспіль”  застосовано групу реагування відносно громадянина Ірану, який назвався терористом. Також виявлено та відмовлено в пропуску двом російським журналістам.

Крім того, в аеропорту “Жуляни”  виявлено та заборонено в’їзд в Україну одному із лідерів ізраїльського кримінального угрупування.

Оформлення фанів триває.

Як повідомлялося, у суботу ввечері на НСК “Олімпійський” зіграють англійський “Ліверпуль” та мадридський “Реал” у фіналі Ліги чемпіонів.

 

Росіянин біля фан-зони в Києві вкрав білети на Лігу Чемпіонів

У Києві поліція затримала росіянина, який разом зі спільником вкрав у іноземної вболівальниці гаманець із грішми та квитками на фінальний матч Ліги чемпіонів.

Про це  повідомляє  прес-служба столичної поліції – Укрінформ.

“До працівників поліції, які несли службу з охорони публічної безпеки біля фан-зони на вулиці Хрещатик, звернулася громадянка Іспанії із повідомлення про пограбування: до них підійшли чоловіки і вирвали із рук гаманець, у якому були гроші та квитки на сьогоднішній фінальний матч Ліги чемпіонів”, – йдеться в повідомленні.

Правоохоронці терміново передали прикмети зловмисників своїм колегам. Патрульні поліцейські, які знаходилися з іншої сторони фан-зони, помітили двох чоловіків, зупинили їх та доправили до Печерського управління  поліції. Вже встановлено, що один із них – росіянин, інший – уродженець Донеччини, який перебуває у розшуку за скоєння шахрайства та підробку документів.

Чоловіків затримали в порядку ст. 208 Кримінального процесуального кодексу України.

Відомості внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ст. 186 (Грабіж) Кримінального кодексу України. Наразі слідчі вилучають записи з відеокамер спостереження, які знаходяться поряд із місцем події. Також триває збір доказової бази.

 

В Україну не пустили двох працівників КремлеЗМІ

Сьогодні прикордонники не пропустили в Україну двох громадян Російської Федерації, які виявилися представниками ЗМІ.

Про це  повідомляє  прес-служба Державної прикордонної служби України – Укрінформ.

“Сьогодні було відмовлено у пропуску двом громадянам Російської Федерації, які виявилися представниками ЗМІ. Іноземці прилетіли в Київ рейсами з Мінська та Тбілісі”, – йдеться у повідомленні.

Одного з них не пропустили через незаконне відвідування Криму. Крім того, він отримав заборону на в’їзд терміном на 3 роки.

Інший росіянин метою візиту зазначив відпочинок та перегляд матчу Ліги Чемпіонів, проте у ході прикордонного контролю працівники ДПСУ встановили його приналежність до російського телеканалу «Россия».  Чоловіка повернули в зворотному напрямку через не підтвердження мети прибуття в Україну.

Як повідомляв Укрінформ, станом на 14.00 співробітники Держприкордонслужби вже зустріли та оформили майже 18 тисяч громадян, при цьому лише сьогодні – 8 тисяч осіб. Кожному прикордонники роздають флаєри англійською та іспанською мовами, де іноземці можуть знайти корисну інформацію на час перебування в Україні.

На НСК “Олімпійський” у Києві в суботу, 26 травня, відбудеться фінал футбольної Ліги чемпіонів сезону 2017-2018 років.

У вирішальному поєдинку найпрестижнішого клубного турніру континенту зійдуться іспанський “Реал” і англійський “Ліверпуль”.

 

Після матчу ЛЧ УЄФА біля стадіону затримали 18 провокаторів – Крищенко

Правоохоронці в посиленому режимі працювали для недопущення провокацій під час фінального матчу Ліги чемпіонів УЄФА, який відбувся у Києві на НСК “Олімпійський”. Після поєдинку неподалік від стадіону затримали 18 осіб, які провокували бійку із вболівальниками. Їх доставили в управління для встановлення всіх обставин події і надання правової оцінки.

«На футбольному матчі були присутні близько 50 тисяч громадян. Усе пройшло досить спокійно. Було дві сутички між вболівальниками. Стюарди, а потім поліцейські вивели правопорушників, з якими поспілкувалися за межами стадіону. По закінченню матчу кілька молодиків намагалися вчинити бійку, однак правоохоронці затримали 18 осіб та доставили в районне управління поліції. У подальшому їх діям буде надана правова оцінка», – повідомив начальник Головного управління Національної поліції у місті Києві Андрій Крищенко.

Водночас керівник столичних поліцейських зауважив, що станом на 00:35 відбулася повна евакуація відвідувачів з НСК «Олімпійський», а частина вболівальників, а це приблизно до 5 тисяч фанів «Ліверпуля» із парку Шевченка вже відбула до аеропорту «Бориспіль». Ситуація на основних спортивних локаціях контрольована.

«Наряди продовжують у посиленому режимі охороняти правопорядок, аби попередити конфліктні ситуації і провокації. Якщо будуть сутички – будемо їх припиняти», – акцентував Андрій Крищенко.

У Київ на фінал Ліги чемпіонів прибули понад 20,2 тисячі вболівальників. Лише 26 травня у столицю прибули 43 чартерних рейси — 23 зі вболівальниками «Ліверпуля» та 20 з фанами «Реала».

До охорони правопорядку було залучено 10 тис. правоохоронців.

У суботу, 26 травня, у Києві відбувся фінал Ліги чемпіонів УЄФА. Мадридський «Реал» обіграв англійський  «Ліверпуль» (3:1) і став першим клубом в історії ЛЧ, який вигравав цей турнір тричі поспіль.

 

Порошенко з високими іноземними гостями прийшов вболівати на НСК “Олімпійський

На фінальний матч Ліги чемпіонів сезону 2017-2018 років між іспанським “Реалом” і англійським “Ліверпулем”, що відбувається на НСК “Олімпійський” у Києві прийшов Президент України Петро Порошенко разом лідерами ряду інших держав.

Як повідомив Порошенко на своїй офіційній сторінці у  Facebook, подивитися на гру разом з ним також прийшли Король Іспанії Хуан Карлос І, президент Естонії Керсті Кальюлайд та прем’єр-міністр Болгарії Бойко Борисов – Укрінформ.

“Вболіватимемо за класний футбол в серці України. Переконаний, сьогодні буде видовищна гра”, – зазначив український Президент.

Він також додав: “Яким би не був результат, для нашої країни – це вже перемога!”

Як повідомлялося, на НСК “Олімпійський” у Києві сьогодні, 26 травня, відбувається фінал футбольної Ліги чемпіонів сезону 2017-2018 років.

У вирішальному поєдинку найпрестижнішого клубного турніру континенту зійшлися іспанський “Реал” і англійський “Ліверпуль”. Зустріч розпочалася о 21.45.

В українській столиці зустрічаються дві найтитулованіші команди в європейському футболі. “Реал” може виграти Кубок чемпіонів у 13-й раз і втретє поспіль. “Ліверпуль” дійшов до фіналу вперше за 11 років і може завоювати трофей вшосте.

Суперники провели між собою 5 матчів, і усі – у головному єврокубку. “Ліверпуль” здобув три перемоги і зазнав дві поразки. На рахунку “червоних” шість голів, “Реал” забив чотири м’ячі.

 

Україна домовилась із Болгарією збудувати дорогу між Одесою і Варною

Президент Петро Порошенко під час зустрічі з прем’єр-міністром Республіки Болгарія Бойко Борисовим домовилися активізувати будівництво дороги по транспортному коридору між Одеською областю, Рені і Варною.

Про це повідомив Президент на своїй сторінці у  Facebook – Укрінформ.

“Також домовилися активізувати будівництво дороги по транспортному коридору між Одеською областю, Рені і Варною через територію Румунії. Ми сподіваємося залучити для цього матеріальні ресурси ЄС. Будемо робити все можливе, щоб в перспективі за декілька годин можна було легко доїхати з Одеси до Варни”, – написав  Президент.

Крім того, за словами Порошенка, важливим результатом переговорів сьогодні стало те, що вже в другій половині цього року відбудеться чергове засідання Спільної українсько-болгарської міжурядової комісії з економічного співробітництва, яка востаннє збиралася вісім років тому.

Як повідомляв Укрінформ, сьогодні в Україні з візитом перебуває прем’єр-міністр Болгарії Бойко Борисов.

 

Порошенко запрошує еміратську “DP World” розширити інвестиції в Україні

Президент України Петро Порошенко запросив «DP World» інвестувати не лише в розвиток портової інфраструктури, а й у залізничний транспорт та сільське господарство.

Про це він зазначив під час зустрічі з головою ради директорів та головним виконавчим директором групи компаній «DP World» Султаном Ахмедом бін Сулаїмом,  повідомляє офіційне інтернет-представництво Глави держави – Укрінформ.

Президент відзначив участь учать голови ради директорів групи компаній «DP World» у засіданні Національної інвестиційної ради та подякував за спільні зусилля із покращення інвестиційного клімату в Україні.

“Глава держави також наголосив на важливості збільшення можливостей для інвестування в Україні та запросив групу компаній «DP World» інвестувати не лише в розвиток об’єктів  портової інфраструктури. Співрозмовники обговорили плани компанії щодо участі у програмі приватизації в Україні та продовження інвестування в економіку нашої держави у галузях залізничного транспорту та сільського господарства”, – йдеться у повідомленні.

Голова ради директорів групи компаній «DP World» Султан Ахмед бін Сулаїм подякував  Президенту України  за можливість участі у засіданні Національної інвестиційної ради, назвавши цю зустріч дуже корисною для представників бізнесу.

DP World (Dubai Port World) – один з найбільших світових портових операторів.

Станом на 2011 рік, згідно зі звітом лондонської консалтингової компанії Drewry Shipping Consultants, компанія Dubai Worlds Ports стала третім найбільшим портовим оператором в світі.

 

Угорського депутата просять скласти мандат за вояж до Криму

Представники української громади в Угорщині закликали скласти мандат депутата Державного самоврядування українців Угорщини Анатолія Бурого, який торік їздив в окупований Росією Крим в обхід українського законодавства.

Заява, підписана представницею української меншини в парламенті Угорщини Брігітти Суперак та президентом Державного самоврядування українців Угорщини Юрія Кравченка, розміщена на сторінці угорських українців у  Facebook – Укрінформ.

“Ми різко засуджуємо будь-які відвідини депутатами українських самоврядувань окупованих територій України та участь в офіційних заходах, організованих окупаційною владою. Ми вважаємо абсолютно неприйнятними дії депутата Анатолія Бурого, які несумісні зі статусом депутата Державного самоврядування українців Угорщини, закликаємо його скласти повноваження депутата самоврядування та здати мандат”, – йдеться в заяві.

5 травня посол України в Угорщині Любов Непоп закликала українську громаду в цій країні дати «належну оцінку» візиту Бурого до анексованого Росією Криму.

Як йшлося в її заяві, депутат Державного самоврядування українців Угорщини, голова самоврядування українців ХХ району Будапешта Анатолій Бурий у травні 2017 року їздив до Алушти, де просував ідею налагодження контактів між Угорщиною й окупаційною владою Криму і давав інтерв’ю місцевим ЗМІ.

МЗС України неодноразово застерігало іноземних громадян і осіб без громадянства від незаконних поїздок до анексованого  Криму.

Міжнародні організації визнали окупацію і анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Верховна Рада України офіційно оголосила датою початку тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією 20 лютого 2014 року.

 

Археологи знайшли в Грушовичах ознаки поховання вояків УПА

На кладовищі у селі Грушовичі біля Перемишля у третій день археологічних розкопок під колишнім пам’ятником УПА виявлено деталі, які можуть свідчити про поховання в цьому місті саме вояків УПА.

Про це повідомила представник Об’єднання українців у Польщі Ольга Соляр, яка перебуває на місці розкопок, на своїй сторінці у  Facebook – Укрінформ.

“Біля скелету молодого чоловіка знайдено гудзик від німецької натільної білизни, яка була у загальному вжитку серед членів УПА. Один з черепів має тріщину у лобовій частині, що вказує на удар в момент смерті, або “добивання”, – написала Соляр.

За її словами, на цьому ж рівні, глибині одного метра, перебуває також скелет ще одного чоловіка.

Соляр зауважила: українська сторона вважає, що це може свідчити про швидке поховання жертв вночі серед інших, більш старших могил, і підтверджувати свідчення свідків того часу.

Секретар Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам’яті учасників АТО, жертв війни та політичних репресій Святослав Шеремета повідомив, що у двох похованнях на глибині 1,6-1,7 метра віднайдені монети, а саме польські гроші 1920-х років випуску, які були в обігу під час Другої світової війни, і навіть в часи німецької окупації.

Раніше заступник голови ІНП Польщі Кшиштоф Швагжик заявляв, що у випадку виявлення людських останків їх буде досліджено і перепоховано зі встановленням надмогильного пам’ятника. Натомість, якщо в цьому місці польські спеціалісти нічого не знайдуть, то пам’ятник не встановлюватиметься. Швагжик зазначив, що у первинному вигляді пам’ятник воякам  УПА, який існував до квітня 2017 року, не відновлюватиметься.

Як повідомляв Укрінформ, українсько-польські історичні відносини загострилися у квітні 2017 року, коли польські націоналісти за підтримки місцевої влади знищили на кладовищі в селі Грушовичі поблизу Перемишля пам’ятник воякам УПА. Відразу після цього Київ заблокував проведення поляками ексгумацій в Україні, наполягаючи на відбудові знищених вандалами за останні роки на півдні Польщі українських місць пам’яті.

 

Світове українство вимагає притягнути Росію до відповідальності за МН17

Світовий конгрес українців закликає міжнародне співтовариство притягнути Росію до відповідальності за причетність до збиття літака рейсу MH17.

Про це заявив президент Світового конгресу українців Євген Чолій, повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Світовий конгрес українців висловлює глибоке співчуття родинам та друзям жертв цього терористичного акту та закликає міжнародне співтовариство забезпечити відповідальність осіб, відповідальних за це», – сказав Чолій.

Він також закликав світ збільшити тиск на Російську Федерацію «з метою примусу її до виведення війська з України».

«Військова  агресія РФ  проти України забрала життя понад 10 тисяч осіб. Продовження щоденної ескалації насильства свідчить про необхідність міжнародного співтовариства посилювати дії, спрямовані на примусове виведення російських військ з території України, а також на розкриття дезінформації, яка поширюється владою держави агресора», – наголосив глава СКУ.

Як повідомляв Укрінформ, у п’ятницю Австралія та Нідерланди офіційно звинуватили Росію у відповідальності за знищення у липні 2014 року пасажирського Boeing-777 «Малайзійських авіаліній», що виконував рейс MH17 із Амстердама в Куала-Лумпур. На борту лайнера було 283 пасажири і 15 членів екіпажу, всі вони загинули.

24 травня Міжнародна спільна слідча група поінформувала, що літак був збитий над окупованою територією Донбасу 17 липня 2014 року ракетою, випущеною з зенітно-ракетного комплексу «Бук», який належить 53-й зенітно-ракетній бригаді ППО російських ЗС, що дислокується в Курську.

 

Через “замінування” столичного метро евакуювали 500 осіб

Через повідомлення невідомого про замінування п’яти станцій київського метро було евакуйовано 500 осіб.

Про це  повідомляється  на офіційному сайті Національної поліції – Укрінформ.

“Після ретельного обстеження небезпечних предметів не виявлено. На момент перевірки евакуювали близько 500 осіб”, – йдеться у повідомленні.

Проводяться заходи для встановлення особи, яка вчинила неправдиве повідомлення. Станції метро працюють у звичному режимі.

Як повідомляв Укрінформ, сьогодні о 13:20 на спецлінію 102 зателефонував невідомий чоловік. Він повідомив, що на п’яти станціях метрополітену Києва станеться вибух.

Правоохоронці провели огляд станцій “Гідропарк”, “Дніпро”, “Героїв Дніпра”, “Арсенальна”, “Лівобережна”, а також прилеглої до них території.

 

В Україні розробляють БМП нового покоління

Українські конструктори працюють у Харкові над БМП нового покоління.

Про це в Фейсбуці  повідомляє прес-служба Кабміну – Укрінформ.

“Наразі “Харківське конструкторське бюро ім. О. Морозова” розробляє бойову машину піхоти БМП-У, яка замінить БМП-1 та БМП-2. Її головним бойовим завданням буде транспортування та вогнева підтримка сухопутних підрозділів. За розрахунками конструкторів рівень захисту БМП-У буде на 10-12% вищий за БТР-4″, – зазначається в повідомленні.

Конструктори прогнозують, що перший дослідний зразок машини випустять вже в 2019 році, а в 2020-х роках БМП-У надійде на  озброєння  української армії.

Нагадаємо, Президент Петро Порошенко доручив збільшити найближчим часом рівень укомплектованості українських бригад на лінії зіткнення сучасними протитанковими ракетними комплексами “Стугна”.

 

У столичному музеї знайшли несподіваний 200-річний артефакт

Працівники Національного науково-природничого музею в Києві виявили в одному з експонатів старовинну записку віком майже 200 років – Укрінформ.

Як повідомила прес-служба закладу на сторінці в  Facebook, давня етикетка випала з опудала червонодзьобого пелікана під час його очищення від пилу. Завдяки знахідці відкрили таємницю походження експонату, адже стара книга надходжень відділу зоології приховувала цю інформацію.

“Розшифрування вінтажного почерку дало змогу з’ясувати ім’я колектора. Це Ілля Гаврилович Вознесенський, який здобув червонодзьобого пелікана 15 жовтня 1840 року. Сталося це біля берегів Каліфорнії в гавані Бодега, яка носить ім’я іспанського капітана”, – йдеться в дописі.

Саме це місце згодом надихнуло Альфреда Хічкока на створення трилера “Птахи”, в якому пернаті істоти виступають втіленням крихкості та нестабільності відносин людини та природи.

Як раніше повідомляв Укрінформ, у Національному художньому музеї під час реставрації вхідних дверей знайшли шматочок дерева з «посланням із минулого» з іменами ще трьох людей, які 1900 року працювали на будівництві музею.

 

Парламентські партії на 99% живуть за державні кошти – КВУ

Парламентські політичні партії фактично повністю живуть за державні кошти.

Так, 99% витрат партій у 2018 році здійснювалися за кошти Державного бюджету України, повідомляє прес-служба КВУ – Укрінформ.

“За січень-березень партії сукупно витратили 85,2 млн грн, із яких 84,4 млн були грошима держбюджету”, – йдеться у повідомленні.

“Народний фронт” витратив за три місяці 20,2 млн (із них 99% – гроші бюджету), БПП – 28,7 млн (99%), “Опозиційний блок” – 6,3 млн (99%), “Самопоміч” – 20 млн (99%), Радикальна партія Олега Ляшка – 5,5 млн (95%), ВО “Батьківщина” – 4,2 млн (92%).

Упродовж І кварталу партії купували за державні кошти навіть такі товари першої необхідності, як миючі засоби, пакети для сміття, серветки, рушники, офісний папір і картриджі (зокрема, це відображено в звіті РПЛ).

Загалом НФ і Батьківщина найбільше державних коштів витратили на оренду приміщень (7,5 та 2,1 млн відповідно), БПП та “Опозиційний блок” – на місцеві осередки (17,3 та 3,5 млн), РПЛ – на зарплати (2,2 млн.), “Самопоміч” – на матеріальні витрати і оплату послуг (7,5 млн).

Традиційно частину коштів (6,3 млн.) партії спрямували на оплату реклами в ЗМІ. Найбільше коштів на пропаганду витратила “Самопоміч” – 2,9 млн.

“Залежність партій від держкоштів є небезпечною тенденцією. Якщо завтра партії перестануть отримувати ці гроші, то їм фактично доведеться закрити офіси і припинити існування. Це стане можливим, якщо партії не наберуть на наступних виборах до ВР 2% голосів. Тоді вони автоматично втратять право на держфінансування. Також важливо, щоб партії адекватно витрачали державні кошти. Спрямування грошей на роботу осередків та офісів є необхідними витратами, що сприяє детінізації та розбудові партій. Натомість, витрачання коштів на рекламу – це політичний піар, що суперечить ідеї держфінансування”, – зазначив голова КВУ Олексій Кошель.

Для зменшення залежності від держфінансування партії мали б залучати кошти від членських внесків та гроші від фізичних і юридичних осіб. Однак на разі цих коштів недостатньо для того, щоб покрити партійні витрати.

За даними НАЗК, у 2017 році Опозиційний блок отримав 6,6 млн грн від внесків фізичних та юридичних осіб. Виходячи з теперішніх витрат партії, цього вистачило б для того, щоб профінансувати діяльність лише за три місяці (за І квартал 2018 року партія витратила понад 6 млн). РПЛ отримала за рік 1,1 млн внесків (при цьому лише за січень-березень було витрачено більше 5 млн) НФ залучив за рік лише 6 тис. грн внесків, а витратив за І квартал – понад 20 млн.

 

Україна готує пропозиції для Заходу щодо посилення санкцій проти Росії

Київ представив Варшаві пакет пропозицій щодо посилення економічних санкцій проти Росії за окупацію Криму. Зокрема, пропонується накладення санкцій і на європейські компанії, які допомагали Росії будувати “кримський” міст – Укрінформ.

Про це в коментарі власному кореспондентові Укрінформу за результатами консультацій в п’ятницю у Варшаві повідомив перший заступник Постійного представника Президента України в Автономній республіці Крим (АРК) Ізет Гданов.

“Ми готуємо деякі пропозиції для ЄС та США щодо введення санкцій по окремих суб’єктах – європейських компаній, які брали участь у будівництві “кримського” мосту. Є немало компаній, які допомагали це робити”,- підкреслив Гданов.

Він поінформував, що ведеться також робота і щодо введення з боку Заходу санкцій проти російських компаній, які порушують норми міжнародного права: працюють на території тимчасово окупованого Криму й одночасно ведуть бізнес в Європі та США.

“Позиція Польщі дуже позитивна для України. Ми співпрацюватимемо й надалі, оскільки ці питання не вирішуються однією консультацією, а потребують подальшого опрацювання”,- констатував заступник представника Президента України в АРК.

Гданов наголосив, що безпроцентні утиски громадян України у  Криму, мілітаризація Росією  півострову, незаконне будівництво інфраструктури, фактичне захоплення Азовського моря  змушує Україну більш активно працювати над консолідацією зусиль з міжнародними партнерами щодо посилення економічного тиску на державу-агресора.

Як інформувало агентство, у Варшаві в п’ятницю відбулися консультації на рівні директорів договірно-правових департаментів МЗС України та Польщі щодо правових наслідків для Росії з приводу окупації Криму. Сторони наголосили на необхідності утримання, а також можливого посилення санкцій проти РФ за окупацію Криму і агресію на Донбасі. Польща стала першою країною, з якою МЗС України провело двосторонні консультації, присвячені виключно правовим наслідкам окупації АРК.

 

Геращенко назвала “гарячі” теми під час зустрічі з делегацією Червоного Хреста

За 4 роки війни представники Міжнародного комітету Червоного Хреста жодного разу не були допущені до тюрем на окупованих територіях Донбасу, що викликає глибоке занепокоєння.

На цьому наголосила перший заступник Голови Верховної Ради Ірина Геращенко під час зустрічі з делегацією Міжнародного комітету Червоного Хреста на чолі із віце-президентом Жилєм Карбоньє, розмістивши результати перемовин на своїй сторінці у  Facebook – Укрінформ.

“Ключові теми розмови – мандат МКЧХ, який розповсюджується на всю територію України, в т. ч. на тимчасово окуповані території. Той факт, що за 4 роки війни представники МКЧХ жодного разу не були допущені до тюрем на окупованих територіях, не могли зустрітися із заручниками, викликає глибоке занепокоєння суспільства і родин бранців. Також підняли питання доступу представників місії до політв‘язнів в  РФ”, – повідомила Геращенко.

Вона подякувала представникам МКЧХ за допомогу громадянам, які постраждали від війни.

За словами Геращенко, також були обговорені проекти співпраці, серед яких проект повної реконструкції зруйнованого бойовиками мосту в Станиці Луганській.

Крім того, перший заступник Голови парламенту розповіла про законотворчу роботу ВР в гуманітарній сфері, зокрема, про підготовку до другого читання закону про статус зниклих безвісти й роботу над законопроектом про гуманітарне розмінування.

Вона зазначила, що у зустрічі взяли участь український омбудсмен Людмила Денісова, представники Міністерства з питань тимчасово окупованих територій та Служби безпеки, долучені до роботи мінських груп, а також голова Луганської обласної військово-цивільної адміністрації Георгій Тука та заступник міністра закордонних справ України Сергій Кислиця.

 

Гройсман заявив про важливість підтримки видавництв в умовах інформвійни

З початку року в Україні видано більш як 5 тис. найменувань книг та брошур загальним накладом понад 7 млн примірників.

Про це  зазначив  Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман у привітальному листі з нагоди Дня працівників видавництв, поліграфії і книгорозповсюдження – Укрінформ.

“Лише за неповні п’ять місяців 2018 року в Україні видано більш як 5 тис. найменувань книг та брошур загальним накладом понад 7 млн примірників. Уряд розуміє важливість підтримки національної видавничої справи, особливо в умовах інформаційної війни. Тож ми і надалі популяризуватимемо українську книжку”, – написав  Гройсман.

З цією метою створено Український інститут книги, завданням якого є підтримка українського книговидання та розроблення загальної політики у книговидавничій справі. Гройсман висловив упевненість, що у перспективі робота Інституту позитивно вплине на стан книговидавництва в Україні.

Прем’єр висловив подяку усім фахівцям, причетним до виробництва та розповсюдження книжок та друкованої продукції. “Ваша робота є надзвичайно важливою для суспільства – вона посилює значення культурного та інтелектуального поля в суспільстві, залучає майбутні покоління до оволодіння знаннями. Бажаю Вам міцного здоров’я, успішних проектів та подальших досягнень у книговидавничій галузі”, йдеться у привітанні.

 

Росія визнала висновки МОК про допінгові порушення

Росія визнала відповідальність за допінгові порушення, виявлені Всесвітнім антидопінговим агентством (WADA) та Міжнародним олімпійським комітетом.

Як повідомляє  DW, міністр спорту РФ, глави російських Олімпійського та Паралімпійського комітетів запевняють, що Росія зробила висновки з допінгового скандалу – Укрінформ.

У листі на адресу WADA Росія вперше заявила про відповідальність за систематичні допінгові порушення.

“Серйозна криза, що вразила російський спорт, обумовлена неприйнятними маніпуляціями з антидопінгової системою, які були розкриті керівництвом WADA і Міжнародним Олімпійським комітетом”, – йдеться в листі, який цитує французька спортивна газета L’Equipe.

“Від імені організацій, які ми представляємо, ми щиро шкодуємо про маніпуляції й практики, що мали місце в Росії”, – вказується в цьому листі, який підписали міністр спорту РФ Павло Колобков, голова Національного олімпійського комітету РФ Олександр Жуков і президент Паралімпійського комітету Росії Володимир Лукін. “Ми б хотіли запевнити вас, що всі причетні організації вжили необхідних заходів для дотримання антидопінгових правил. Важливі реформи тривають, і ми з впевненістю заявляємо, що вони зроблять антидопінгову боротьбу в нашій країні ефективнішою”, – йдеться в листі.

У ньому також підкреслюється, що Росія винесла уроки з допінгового скандалу, який в 2016 році розгорнувся після звіту незалежного експерта WADA Річарда Макларена. Між тим російський міністр спорту Павло Колобков стверджує, що в листі, направленому WADA, визнаються не висновки доповіді Макларена, а рішення МОК про допінгові маніпуляції від 5 грудня 2017 року, яке базувалося на доповіді Самуеля Шмідта. Він заявляє, що з доповіддю Макларена  Росія  не згодна, оскільки вважає, що у ній зроблені бездоказові висновки.

Визнання Росією відповідальності за допінгові порушення – одна з важливих умов Всесвітнього антидопінгового агентства, яке в листопаді 2015 року тимчасово виключило Російське антидопінгове агентство (РУСАДА) зі своїх лав.

 

Невідомі розпилили сльзогінний газ у київській будівлі УПЦ КП

У приміщенні Київської Патріархії УПЦ КП увечері 25 травня невідомі розпилили сльозогінний газ.

Про це  повідомляє  прес-центр Київської Патріархії – Укрінформ.

“Двоє невідомих розпорошили сльозогінний газ, від чого постраждала економ Патріархії – монахиня Варвара. Своїх дій нападники ніяк не пояснювали. Невідомі втекли, їх розшукує поліція”, – йдеться в повідомленні.

Внаслідок інциденту інших постраждалих або якоїсь загрози немає, стверджують у прес-центрі.

В  УПЦ КП  припускають, що інцидент може бути викликаний бажанням якихось осіб чи сил загострити ситуацію в суспільстві та в церковному середовищі в умовах очікування рішення Вселенського Патріарха щодо видання Томосу про автокефалію Церкви в Україні.

Нагадаємо, 19 квітня Верховна Рада проголосувала за постанову щодо звернення Президента до Вселенського патріарха Варфоломія про надання томосу про автокефалію Православної церкви в Україні.

22 квітня Петро Порошенко заявив, що Вселенський Патріархат почав процедури, що необхідні для надання автокефалії Українській Православній Церкві.

 

Парубій сподівається на допомогу Грузії в отриманні автокефалії Українською церквою

Голова Верховної Ради України Андрій Парубій сподівається, що Грузія допоможе українській православній церкві отримати автокефалію. Як повідомляє прес-служба ВРУ, про це Парубій заявив на брифінгу, перебуваючи у Грузії з нагоди святкування 100-річчя Першої Республіки Грузія, передає УНН.

“Відновлення автокефалії, століття якої Грузія відзначала минулого року, фактично нога в ногу йшло з відновленням державності. Незалежна церква і незалежна держава будувались разом — і Грузія знає вагу і ціну важливості своєї незалежної церкви”, сказав Парубій.

У цьому контексті він висловив сподівання на підтримку Грузинської православної церкви.

“Ми дуже розраховуємо на підтримку і Патріарха, і Грузинської православної церкви прагнення України і усіх українців до створення української православної автокефальної церкви. Сподіваюся, що на рівні Президента і Спікера (Грузії — прим. Ред) ця ідея підтримана повністю, і я дуже сподіваюсь, що і Патріарх цю ідею підтримає”, — зазначив Парубій.

За його словами, ці питання вони проговорюватимуть як світська влада.

“Ми ні в якій мірі не прагнемо втручатися в релігійну сферу. Ми можемо тільки відображати інтерес і бажання українців і грузин”, — зазначив Парубій.

Голова Верховної Ради України пояснив: “Ми можемо лишень звертатися з проханням підтримати волю і прагнення українців і наголошувати на тому, яку деструктивну роль, на жаль, на етапах російської агресії відігравали деякі представники російської православної церкви, коли фактично церква використовувалась не як релігійна організація, а як політичний інструмент”.

Нагадаємо, 15 травня поточного року під час робочого візиту на Київщину Президент України Петро Порошенко заявив, що Україна зараз знаходиться  дуже близько  до отримання Томосу про створення єдиної помісної автокефальної церкви.

 

Бойовики гатять з артилерії й танків – 33 обстріли за добу

Минулої доби інтенсивність бойових дій в районі проведення операції Об’єднаних сил не зменшилася.

Як на брифінгу  повідомив  речник Міноборони Максим Праута, противник продовжує обстріли українських опорних пунктів, зокрема, із застосуванням заборонених Мінськими домовленостями ствольної артилерії та танків – Укрінформ.

“Загалом усі 33 ворожих обстріли, що були зафіксовані на лінії зіткнення минулої доби, визначені як прицільні. У підсумку, у бік наших військових, не враховуючи звичайне озброєння, противником було випущено понад 30 артилерійських снарядів калібрів 152 та 122 мм, понад 120 мінометних мін різних калібрів та здійснено 10 пострілів з танку. Нагадаю, що всі ці системи заборонені Мінськими домовленостями”, – зазначив Праута.

Він додав, що військовослужбовці Збройних Сил України 11 разів відкривали вогонь у відповідь, застосовуючи виключно дозволену Мінськими домовленостями зброю.

Зокрема, на Луганському напрямку минулої доби зафіксовано 6 прицільних обстрілів з боку противника, з них три – із застосуванням забороненого домовленостями озброєння.

Перший обстріл на цьому напрямку відбувся близько п’ятої ранку – противник відкрив вогонь по наших позиціях в районі Зайцевого, випустивши у наш бік 12 мінометних мін калібру 120 мм.

Після цього був обстріляний район наших опорних пунктів неподалік Новолуганського. Протягом двох годин ворог вів вогонь зі ствольної артилерії калібру 122 мм та мінометів калібру 120 мм.

Ще один обстріл із застосуванням забороненого Мінськими домовленостями озброєння зафіксований нашими військовими в районі Луганського. Тут протягом трьох годин противник вів вогонь з мінометів калібрів 120 та 82 мм, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

Також під вогнем з мінометів калібру 82 мм, гранатометів та стрілецької зброї різних калібрів двічі опинилися позиції Об’єднаних сил в районі Світлодарська та один раз – у районі Кримського.

На Донецькому напрямку зафіксовано 27 ворожих  обстрілів, переважно з гранатометів та стрілецької зброї різних калібрів. Водночас, зафіксовано п’ять випадків ведення вогню з артилерійських систем заборонених калібрів та танків. Характерно, що російсько-терористичні війська відкривають вогонь у світлу пору доби, навіть не маскуючись.

В районі Новотроїцького та Старої Миколаївки наші опорні пункти опинилися під вогнем важкої ствольної артилерії калібру 152 мм. Загалом ворог випустив у наш бік 20 снарядів цього калібру.

В районі Лебединського та Невельського ворожі танки здійснили по наших позиціях, у підсумку, 10 пострілів.

А в районі Широкиного відзначено застосування противником міномету калібру 120 мм.

Активність неприятеля також відзначалася в районах населених пунктів Водяне, Гнутове, Красногорівка, Мар’їнка, Невельське, Новоселівка Друга, Павлопіль, Старогнатівка та Широкине. У цих місцях бойовики російсько-окупаційних військ застосовували гранатомети та стрілецьку зброю усіх типів і калібрів. Найбільшу активність противник виявляв у районах Марїнки, Водяного та Широкиного.

 

Доба в ООС: зросла кількість поранених українських бійців

Минулої доби внаслідок проведення бойових дій на лінії зіткнення двоє військовослужбовців отримали поранення, один – бойове травмування.

Про це на брифінгу щодо ситуації на лінії зіткнення розказав речник Міністерства оборони України Максим Праута, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Унаслідок бойових дій двоє наших військовослужбовців отримали поранення, один – бойове травмування”, – зазначив речник МОУ.

Він розповів, що противник відкриває вогонь і у світлу пору доби, не маскуючись. “Інтенсивність бойових дій у районі проведення операції Об’єднаних сил не зменшилася, противник продовжує обстріл, зокрема – за допомогою заборонених Мінськими домовленостями артилерії та танків. На луганському напрямі зафіксовано 6 прицільних  обстрілів, на Донецькому напрямі зафіксовано 27 обстрілів”, – сказав Праута.

Раніше повідомлялося, про двох поранених українських військовослужбовців протягом доби. Їх життю нічого не загрожує.

 

В зоні проведення ООС тривають бої, загинув один і поранені чотири бійці ЗСУ

Ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишається контрольованою. Минулої доби, 26 травня, активні бойові дії тривали Луганському, Донецькому та Маріупольському напрямках.

Про це повідомляє прес-служба Об’єднаних сил у ранковому зведенні, станом  на 7.00 27 травня – Укрінформ.

Російсько-окупаційні війська 28 разів порушили режим припинення вогню з різних видів зброї, з них 2 рази відкривали вогонь з важкого озброєння. Підрозділи Об’єднаних сил вели активну оборону та давали адекватну відповідь по всій лінії зіткнення.

Окупанти вдалися до провокаційних дій в районах населених пунктів Кримське та Новотошківське, що на Луганщині. Ворожий обстріл наших позицій з мінометів в районі населеного пункту Кримське наражало на небезпеку мирне населення.

В результаті адекватної відповіді Об’єднаних сил, за даними розвідки, знищено командно-спостережний пункт батальйону 4-ї окремої мотострілецької бригади противника. Ворог поніс втрати – 4 загиблих та 5 поранених.

Активні бойові дії протягом доби тривали також в районах населених пунктів Луганське, Південне, Красногорівка, Кам’янка, Широкине.

Під час бойових дій минулої доби загинув один та зазнали поранення чотири наших військовослужбовця.

Днями двоє військовослужбовців однієї з механізованих бригад, що виконує завдання на Луганському напрямку, самовільно залишили військову частину. Військовою службою правопорядку та правоохоронними органами вживаються заходи щодо розшуку зазначених військовослужбовців.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано під час щоденного брифінгу представника об’єднаних сил.

 

У ЗСУ пропали двоє бійців, бойовики заявили про затримання “дизертирів”

З 14-ї окремої механізованої бригади Збройних сил України 25 травня пропали двоє військовослужбовців, наступного дня бойовики заявили про затримання українців.

У терористичній організації “ЛНР” заявили, що затримали двох “дезертирів” з 14-ї окремої механізованої бригади ЗСУ, які намагалися перейти через сіру зону. Про це повідомляють інформресурси бойовиків, пише  112.ua – Укрінформ.

“Сьогодні, 26 травня, двоє втекли з позицій озброєних бійців 14-ї окремої механізованої бригади ЗСУ були виявлені і затримані при спробі переходу через так звану сіру зону пильними військовослужбовцями народної міліції ЛНР”, – заявив офіційний представник так званого міністерства оборони “ЛНР” Андрій Марочко.

На сторінці 14-ї бригади у Facebook підтвердили, що двоє військовослужбовців 25 травня самовільно покинули розташування військової частини.

“25 травня два  військовослужбовці  самовільно залишили розташування військової частини, станом на сьогодні їх місце перебування не встановлено. Військовою службою правопорядку та правоохоронними органами вживаються заходи щодо розшуку зазначених військовослужбовців”, – йдеться у повідомленні.

 

Колишній бойовик здався правоохоронцям Донецької області

До поліції Бахмута (Донецька область) звернувся 26-річний мешканець с. Парасковіївка, який у 2014 році чергував на блокпосту терористів, а потім покинув лави бойовиків.

Про це повідомляє  сайт  Національної поліції Донеччини – Укрінформ.

Так, у червні 2014 року, піддавшись проросійській пропаганді, молодий чоловік вирішив у вільний від роботи на державному підприємстві час, служити терористам. Новобранець був направлений на блокпост, який розташовувався поблизу рідного села Парасковіївка.

Черговий мав оглядати автомобілі і перевіряти водіїв та пасажирів та блокувати переміщення української військової техніки. Після декількох днів “служби” найманець зрозумів, що ватажки бойовиків є звичайними злочинцями, тому добровільно покинув лави терористів і виїхав на пошуки кращої долі у  Росію.

Але життя на чужині виявилося не кращим, ніж робота на бойовиків, тому чоловік повернувся додому. Дізнавшись із засобів масової інформації про те, що є можливість звільнитися від покарання, чоловік вирішив скористатися шансом.

Наразі за даним фактом відкрито кримінальне провадження за ч. 2 ст. 260 «Створення не передбачених законом воєнізованих або збройних формувань» Кримінального кодексу України.

Після проходження перевірки і встановлення того, що на час перебування у лавах терористичної організації «ДНР» підозрюваний не вчиняв тяжких злочинів проти мирного населення, провадження може бути перекваліфіковано на ч. 6 ст. 260 КК України.

Нагадаємо, згідно з ч. 6 ст. 260 Кримінального кодексу України, особа, яка перебувала у складі збройних формувань, добровільно вийшла з них та повідомила про це органам державної влади, звільняється від кримінальної відповідальності.

 

Розвідка: російський “гумконвой” доставив бойовикам військове устаткування

Вчора з черговим російським “гуманітарним конвоєм” на тимчасово окуповані території бойовикам доставлено військові радіостанції та засоби індивідувального захисту. Про це під час брифінгу з посиланням на дані військової розвідки повідомив речник Міністерства оборони України Максим Праута, передає УНН.

“24 травня черговим російським “гуманітарним конвоєм“ на тимчасово окуповану територію Донбасу доставлено вантаж військового призначення для з’єднань і частин російських окупаційних військ, у тому числі радіостанції та засоби індивідуального захисту”, – сказав Праута.

Він зазначив, що російські “гуманітарні конвої” у реальності є одним із способів підтримки російських окупаційних військ та окупаційних адміністрацій на сході України, в першу чергу обладнанням та устаткуванням військового призначення.

Нагадаємо, з початку поточної доби бойовики здійснили п’ять обстрілів позицій  Об’єднаних сил  на Донбасі.

 

Free Sentsov: лист до Меркель підписали нобелівські лауреати

Більш як 360 активістів і відомих осіб підписалися під листом на ім’я канцлера ФРН Ангели Меркель і міністра закордонних справ Хайко Мааса із закликом проявити участь у долі українського режисера Олега Сенцова.

Збір підписів тривав 3 доби, розповіли кореспондентові Укрінформу ініціатори акції.

«Всього під листом поставили свої підписи 363 людини», – повідомили ініціатори .

У листі зазначається, що 11 травня 2014 року український кінематографіст і активіст  Олег Сенцов  і активіст Олександр Кольченко були заарештовані в російсько-анексованому Криму за публічну критику вторгнення Росії на український півострів і наводяться деталі «політичного шоу-випробування». У ньому говориться, що час від часу в засобах масової інформації з’являються повідомлення про можливий обмін ув’язненими і навіть передбачаються «обмінні списки» між Україною і Росією. Процес переговорів йде дуже повільно, немає публічної інформації про досягнуті компроміси, а близько 64 українських політичних ув’язнених як і раніше знаходяться в російських в’язницях. «Громадяни України страждають від необгрунтованих умов тримання під вартою і зазнають тиску і тортур. Вони втрачають фізичне і психічне здоров’я і назавжди відокремлені від своїх сімей», – пишуть активісти. Вони також наголошують на драматичному погіршенні стану здоров’я Сенцова у зв’язку з голодуванням.

«Олег Сенцов не має бути жертвою політичної несправедливості в Росії. Ми закликаємо вас зробити все можливе, щоб урятувати життя Олега Сенцова й полегшити звільнення українських політв’язнів», – закликали підписанти листа. Серед них лауреати Нобелівської премії Світлана Алексієвич і Герта Мюллер.