Підбірка актуальних новин за 16 травня

8 місяців ago Інформ центр 0

16 травня

 

В Україні починає роботу місія МВФ

З 16 по 22 травня 2018 року Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку України (НКЦПФР) відвідає місія технічної допомоги Міжнародного валютного фонду, яка вивчатиме стан ринку управління активами в Україні.

Про це повідомляється на сайті НКЦПФР.

“У рамках співпраці України з Міжнародним валютним фондом з 16 по 22 травня 2018 року НКЦПФР відвідає місія технічної допомоги, в яку увійдуть експерти Департаменту монетарної політики та ринків капіталу МВФ Ейя Холтінен та Річард Стобо. Експерти МВФ вивчатимуть стан ринку управління активами та законодавчу і нормативну базу, яка регулює зазначений сегмент. Впродовж візиту відбудеться низка зустрічей з представниками ринку управління активами, саморегулюючими організаціями та органами державної влади”, – повідомляє регулятор.

Упродовж 2015-2016 років на базі НКЦПФР відбулось три місії технічної допомоги МВФ, зокрема з таких питань: у жовтні 2015 року – з розширення повноважень і зміцнення незалежності НКЦПФР; у квітні 2016 року – з самофінансування Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку; у липні 2016 року – з боротьби зі зловживаннями з цінними паперами та розкриття інформації емітентами. Міжнародні експерти проводили аналіз діяльності комісії, досліджували системні проблеми українського ринку цінних паперів, здійснювали оцінку проектів законодавчих змін, які готувалися для вирішення таких проблем.

 

Комітет ЄП підтримав виділення Україні мільярда макрофінансової допомоги

Комітет Європарламенту у закордонних справах проголосував проект резолюції про надання Україні нової програми макрофінансової допомоги обсягом до 1 млрд євро.

Водночас, основним у цьому питанні є комітет з міжнародної торгівлі, який ще має також ухвалили своє рішення перед винесенням документу на пленарне голосування, повідомляє кореспондент Укрінформу.

Серед головних вимог Європарламенту щодо започаткування нової програми макрофіндопомоги для України є боротьба з корупцією, забезпечення незалежності суддів, а також формування Центральної виборчої комісії з представників політичних сил, представлених у Верховній Раді.

Як повідомляв Укрінформ, на початку березня Єврокомісія затвердила і внесла пропозицію щодо започаткування нової (четвертої) програми макрофінансової допомоги України обсягом до 1 млрд євро з метою економічної стабілізації та проведення структурних реформ.

Усі транші фінансової допомоги можуть бути виплачені після виконання українською стороною визначених умов, включаючи імплементацію економічних реформ та вжиття подальших кроків з інтенсифікації боротьби з корупцією.

Загальний обсяг зобов’язань з надання Україні макрофінансової допомоги з боку ЄС на реалізацію реформ визначений у розмірі 12,8 млрд євро, з них 2,8 млрд вже було надано за попередніми програмами.

Наприкінці квітня міністр фінансів України Олександр Данилюк висловив сподівання, що Європарламент розгляне питання надання Києву нової програми макрофінансової допомоги до 1 млрд євро на пленарному засіданні у червні.

 

Уряд вніс до Ради проект основних напрямів бюджетної політики

Кабінет міністрів зареєстрував у Верховній Раді проект постанови про Основні напрями бюджетної політики на 2019-2021 роки.

Картка законопроекту оприлюднена на сайті парламенту, проте текст наразі недоступний.

Зазначається, що проект одержано Верховною Радою 16 травня та передано на розгляд керівництву парламенту.

Як відомо, уряд затвердив проект Основних напрямів бюджетної політики на 2019-2021 роки (бюджетна декларація – ред.) 18 квітня 2018 року. Водночас – з умовою доопрацювання документа у триденний термін.

Документ визначає основні напрямки бюджетної політики на 2019-2021 роки та містить макропрогноз, що застосовуватиметься при створенні проекту бюджету. Показники можуть корегуватись залежно від реальної економічної ситуації.

Згідно з проектом, прогнозується, що номінальний ВВП у 2019 році складе 3 733,9 млрд грн, реальний ВВП – 3,6%, інфляція (грудень до грудня) – 6,5%. Дефіцит бюджету-2019 планується на рівні 2,2% ВВП. Граничний обсяг держборгу не має перевищити 56% ВВП.

Середній обмінний курс гривні запланований на рівні 30,5 грн за долар.

Рівень безробіття – визначений на рівні 8,9%.

Прожитковий мінімум зростатиме тричі за рік: з січня 2019 – до 1 853 гривні, з липня – до 1 936 гривень, з грудня – до 2 011 грн.

 

Гройсман каже, що проблеми підприємств – не причина для зарплатних боргів

Проблеми українських підприємств не можуть бути причиною нарощування заборгованості із заробітних плат і неприпустимо перекладати їх на плечі робітників.

Про це сказав Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман під час засідання уряду, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Проблематика підприємств не може бути перекладена на плечі робітників. Вимоги до роботодавців, які не платять робітникам, будуть жорсткими. Готуємо доручення главам ОДА – посилити роботу з несумлінними роботодавцями”, – сказав Гройсман.

Він подякував Міністерству юстиції за створення юридичних механізмів впливу на роботодавців, які мають борги.

Зокрема, почав роботу реєстр боржників, пройшла велика роз’яснювальна кампанія щодо захисту інтересів робітників.

“Ми вибрали правильний підхід. Будемо діяти жорстко. Заблокуємо все для горе-керівників. Ситуація буде повністю публічною. Персональна відповідальність голів ОДА буде посилена. Звертаю увагу, що більшість підприємств-боржників – державної форми власності”, – сказав Гройсман.

За інформацією Міністерства юстиції, наразі динаміка виплати зарплати зросла на понад 70%. Щомісячне стягнення заборгованості становить 73 мільйони гривень, що є  рекордним для України показником.

 

Мін’юст запустив публічний реєстр неплатників зарплати

Міністр юстиції Павло Петренко оголосив про запуск на сайті Мін’юсту публічного реєстру підприємств-неплатників зарплати.

Про це він сказав під час засідання уряду у середу, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“З сьогоднішнього дня ми запускаємо на сайті Мін’юсту окремий розділ – публічний реєстр неплатників зарплати, де кожен працівник, громадяни, представники бізнесу зможуть знайти інформацію по своїх контрагентах, у яких виникає заборгованість по зарплаті перед працівниками”, – сказав Петренко.

Він наголосив, що на початку року зафіксовано близько півмільярда гривень заборгованості по зарплатах по всій країні.

“Це заборгованість, яка знаходилась на примусовому виконанні у органах юстиції по всій країні. Тобто це та заборгованість, яку українці підтвердили рішеннями суддів або відповідних комісій, і звернулись до Міністерства юстиції щодо стягнення такої заборгованості”, – сказав Петренко.

Він зауважив, що ця заборгованість скупчилася протягом кількох років, а то і протягом 5-7 років.

“З початку дії програми Міністерства юстиції нам вдалося стягнути 170 мільйонів гривень на користь 13 тисяч українських працівників… Ми вивели щомісячне стягнення заборгованості по заробітній платі на рекордну цифру, якої ніколи не було у Міністерства юстиції – це 73 мільйони гривень по всій країні”, – зауважив Петренко.

У Мін’юсті  переконані , що є всі шанси погасити всі борги по зарплатах , які зафіксовані рішеннями судів до кінця року.

“3алишиться окрема частина підприємств, які були штучно доведені до банкрутства, і не має можливості, щоб стягнути кошти на користь українських робітників”, – сказав Петренко.

Він зауважив, що для Мін’юсту немає винятків щодо форми власності підприємства-боржника.

“І приватна компанія, і державне, і комунальне підприємства – всі мають виконувати законодавство і виплачувати зарплату”, – наголосив Петренко.

Також уряд схвалив пакет рішень щодо покращення механізму погашення заборгованості по зарплатах в Україні.

Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман дав доручення керівникам обладміністрацій долучитися до роботи штабів Мін’юсту щодо вирішення проблеми невиплати зарплати.

 

Мінфін залучив до бюджету 318 мільйонів від продажу держоблігацій

Міністерство фінансів України 15 травня 2018 року за допомогою дорозміщення облігацій внутрішніх державних позик (ОВДП) залучило до державного бюджету 317,829 млн гривень.

Про це повідомляється на сайті міністерства.

«За результатами проведення планових розміщень облігацій внутрішньої державної позики 15 травня 2018 року, до державного бюджету залучено 317 828 604,70 гривень», – йдеться в повідомленні.

За даними Мінфіну, було задоволено 19 заявок на покупку ОВДП із 22 поданих.

Зокрема, від продажу облігацій за допомогою дорозміщення ОВДП до бюджету вдалося залучити: із датою погашення 7 листопада 2018 року — 89,988 млн грн (середньозважений рівень дохідності — 17,20%); із терміном погашення 6 лютого 2019 року – 75,444 млн грн (середньозважений рівень дохідності — 17,19%); із терміном погашення 10 квітня 2019 року – 54,534 млн грн (середньозважений рівень дохідності — 17,00%); із терміном погашення 6 травня 2020 року – 97,863 млн грн (середньозважений рівень дохідності — 16,15%).

Як повідомляв Укрінформ, на попередньому аукціоні, 8 травня, Мінфін отримав від продажу ОВДП 997 897 369,81 гривень.

 

Латвія продовжить політику санкцій проти РФ – голова Сейму

Латвія висловлює тверду підтримку Україні і продовжить політику санкцій проти країни-агресора через анексію Криму і ситуацію на Донбасі.

Про це заявила голова Сейму Латвії Інара Мурнієце під час зустрічі з Прем’єр-міністром України Володимиром Гройсманом, повідомляє Урядовий портал.

“Територіальна цілісність України для нас надважлива. Ми дотримуємося жорсткої політики засудження порушення Росією суверенітету України та анексії Криму. Санкції дуже важливі. Поки Росія не виконає Мінські угоди, ніяких змін у санкційній політиці не буде”, – зазначила Мурнієце.

Зі свого боку Гройсман запевнив її у тому, що високо цінує добрі партнерські відносини на всіх рівнях між двома країнами.

“Ми відчуваємо підтримку Латвії на міжнародній арені у питаннях суверенітету України, анексії Криму. Дякую за розуміння спільних загроз, які несе Росія для наших країн”, – сказав він.

У контексті таких загроз сторони обговорили декілька актуальних моментів, серед яких – будівництво газопроводу Nord Stream -2, а також введення в експлуатацію Керченського мосту, який будувався з порушенням всіх міжнародних правових норм і несе пряму загрозу українським безпековим, економічним та екологічним інтересам.

“Побудова Керченського мосту в Криму не може бути затверджена жодними цивілізованими нормами”, – зазначила голова Сейму.

Прем’єр-міністр наголосив, що Україна буде робити все для того, щоб у міжнародних судах добитися засудження протиправних дій Росії.

“Вже почали отримувати рішення міжнародних судів, які є справедливими. Вони засвідчують всі нахабні злочини Росії”, – наголосив Гройсман.

Він запевнив, що Київ був і залишається вірним партнером Латвії та всієї міжнародної спільноти – як з огляду політичних цінностей, так і виконання економічних зобов’язань, зокрема, по транзиту газу до європейських споживачів.

“Намагання побудувати Nord Stream-2 – це спроби Росії поставити в енергетичну залежність всіх партнерів. У цьому проекті немає економіки, лише політика. Для забезпечення газом споживачів у Європі є ГТС України, яка здатна на 100% виконати всі зобов’язання”, – додав Прем’єр.

Під час розмови сторони також відзначили позитивну динаміку двосторонньої торгівлі. За підсумками минулого року вона зросла на 27% – до $461,6 млн.

“Ми розраховуємо на розширення співробітництва в реальному секторі економіки, насамперед, у галузі сільського господарства та інфраструктури”, – зауважив Гройсман.

Як повідомляв Укрінформ, Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман 1-2 березня перебував з візитом у Латвії.

Він провів низку переговорів, у тому числі – з президентом Латвії Раймондсом Вейонісом та главою уряду Латвії Марісом Кучинскісом.

Делегації двох країн домовилися посилювати політичний діалог та нарощувати економічну співпрацю в контексті взаємного товарообігу, а також реалізації спільних проектів на ринках третіх країн. Сторони фіксують добрий рівень економічної взаємодії, зростання двосторонньої торгівлі і розраховують на активізацію інвестиційної співпраці.

 

Українська ГТС на 100% здатна постачати газ у Європу – Гройсман

Українська газотранспортна система на 100% здатна постачати газ до споживачів у Європі.

На цьому наголосив Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман під час зустрічі зі спікером парламенту Латвії Інарою Мурнієце, повідомив глава уряду в Тwitter.

“Один із різновидів гібридної зброї Росії: намагання побудувати Nord Stream 2. РФ хоче поставити в енергетичну залежність всіх партнерів. У цьому проекті більше політики. Для забезпечення газом споживачів у Європі є ГТС України, яка здатна на 100% виконати всі зобов’язання”, – заявив Гройсман.

Він запевнив Мурнієце у тому, що високо цінує добрі партнерські відносини на всіх рівнях між двома країнами. “Ми відчуваємо підтримку Латвії на міжнародній арені, у питаннях суверенітету України, анексії Криму. Дякую за розуміння спільності загроз”, – додав Прем’єр-міністр.

Зі свого боку спікер парламенту Латвії наголосила, що побудова Керченського мосту в Криму не може бути затверджена жодними цивілізованими нормами. “Наша думка незмінна: зберігати тверді санкції проти Росії через анексію Криму”, – сказала вона.

Як повідомлялося, президент Росії Володимир Путін у вівторок, 15 травня, відкрив автомобільний рух через новозбудований міст, що з’єднує РФ та анексований нею Крим.

Світова спільнота засудила будівництво Росією Керченського мосту.

 

Уряд повезе оновлений план реформ у Копенгаген

Україна планує представити оновлений план реформ на другій конференції з реформ в Україні, яка відбудеться 27 червня  в Копенгагені.

Про це заявила віце-прем’єр-міністр із питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванна Климпуш-Цинцадзе під час зустрічі з міністром закордонних справ Швеції Маргот Вальстрьом у Стокгольмі, повідомляє Урядовий портал.

“Україна планує представити всебічно оновлений план реформ на другій конференції з реформ в Україні, яка відбудеться 27 червня 2018 року в Копенгагені. Ми з нетерпінням чекаємо участі Швеції у цьому заході високого рівня. Також очікуємо, що під час майбутньої Конференції обговорюватимуться нові інструменти фінансової підтримки ЄС за довгостроковим проектом – Європейським планом для України”, – сказала Климпуш-Цинцадзе.

Вона зазначила, що боротьба з корупцією, зміцнення демократичних інститутів та економічний розвиток є фундаментальними основами реформ, які здатні зробити непереможною будь-яку державу.

“І Україна вже на цьому шляху. Наразі триває активна робота, проекти десятків законів, спрямованих на економічний розвиток та впровадження Угоди про асоціацію, вже в парламенті”, – поінформувала вона.

Маргот Вальстрьом у свою чергу подякувала за запрошення на конференцію з реформ та висловила солідарність з Україною.

“Ми підтримує курс реформ, які провадить нині Україна. Швеція і надалі працюватиме з ЄС в інтересах України”, – пообіцяла глава МЗС Швеції.

Під час зустрічі сторони обговорили широке коло питань двостороннього та багатостороннього діалогу Україна-Швеція. Зокрема, йшлося про виконання Мінських угод, посилення санкційного тиску на Росію, співпрацю з ЄС, двосторонній діалог та поглиблення співробітництва в оборонному секторі, торгово-економічну співпрацю, гендерні питання, енергетичну та кібербезпеку тощо.

 

ДФС створюватиме механізм податкової співпраці у проекті Нового Шовкового шляху

Українська фіскальна служба має намір брати участь у напрацюванні ефективних механізмів податкового адміністрування в рамках реалізації проекту Нового Шовкового шляху «Один пояс-один шлях».

Ці домовленості були узгоджені на зустрічі високого рівня, в якій взяли участь 32 керівника податкових адміністрацій світу, в рамках міжнародної конференції «Один пояс-один шлях» в Астані, повідомляється на сайті ДФС.

За словами в.о. Голови ДФС Мирослава Продана, проект Нового Шовкового шляху (BRI; Belt and Road Initiative) є комплексним проектом, який охоплює чимало галузей національних економік країн-учасниць. Зокрема, мова йде про транспортну галузь, податковий, митний та освітній напрями.

«Механізм, який ми разом розроблятимемо, повинен бути направлений на зміцнення податкового управління та потенціалу адміністрування для всіх юрисдикцій, сприяння комунікаціям між країнами. Механізм слугуватиме платформою для обговорення проблем у сфері міжнародного податкового співробітництва, а також основою для обміну передовим досвідом та знаннями, що дасть можливість підтримувати зв‘язок з міжнародними партнерами», – зазначив Мирослав Продан.

Таким чином буде створений механізм для створення чесної, сучасної та прозорої міжнародної податкової системи загалом, і зручних для українських платників правил, зокрема. А, отже, і розвитку сприятливого бізнес-клімату.

Крім того, Мирослав Продан запропонував учасникам зустрічі розглянути можливість створення на базі Університету ДФС у Києві Податкової академії BRI. Саме тут за участі світових експертів та з використанням бази знань науковців Університету можна напрацьовувати механізми ефективного податкового співробітництва та готувати за новими стандартами спеціалістів для податкових адміністрацій світу.

Голова Державної податкової адміністрації Китаю Ван Цзюнь, якому і належить ідея створення проекту Нового Шовкового шляху, вважає таку ідею одним із варіантів, який варто розглянути.

Наступна зустріч на високому рівні, яка відбудеться у Пекіні, запланована на червень 2019 року. До цього часу податкові служби світу відпрацьовуватимуть механізми ефективного адміністрування на технічному рівні.

 

Суд повернув Насірову паспорт та продовжив його обов’язки ще на два місяці

Суд продовжив обов’язки, покладені на колишнього голову Державної фіскальної служби Романа Насірова, повернув йому внутрішній паспорт і скасував арешт годинників дружини.

Відповідне клопотання обвинувачення в середу, 16 травня, розглядав Шевченківський районний суд Києва, повідомляє «Судовий репортер».

Як розповів адвокат екс-посадовця Любомир Дроздовський, обов’язки було продовжено ще на два місяці.

Відтак Насіров зобов’язаний носити електронний браслет, не відлучатись з Києва, здати закордонні паспорти, прибувати за викликом до слідчого, судді чи прокурора та повідомляти про зміну місця проживання.

Дроздовський додав, що захист подавав клопотання про скасування обов’язків, але суд його не задовольнив.

Він також повідомив, що суд задовольнив два інших клопотання захисту: Насірову зобов’язали повернути внутрішній паспорт, який мали віддати ще в квітні та зняли арешт з годинників його дружини, які були вилучені під час обшуку.

За словами адвоката, внутрішній паспорт був вилучений під час обшуку як речовий доказ, а потім – переданий детективами до міграційної служби як документ, що дає право виїзду за кордон.

Як повідомляв Укрінформ, Насіров сам неодноразово заявляв про те, що готовий до захисту в суді та хоче якнайшвидшого розгляду його справи.

Екс-очільника ДФС звинувачують у зловживанні службовим становищем (ч. 2 ст. 364)  та службовому підробленні (ч. 1 ст. 366 КК). Насіров обвинувачується в тому, що в період 2015-2016 р.р. він незаконно дозволив компаніям нардепа-втікача Онищенка не сплачувати державі рентну плату за користування надрами. Ці дії Насірова завдали державі збитків на суму понад 2 млрд гривень.

Під час одного із засідань після призначення розгляду справи Насірова по суті прокурор САП Андрій Перов зазначив, що, якщо б у суді було зачитало скорочену версію обвинувального акту, то це б зайняло 1-2 засідання.

Як відомо, у березні 2017 року Кабінет міністрів відсторонив Насірова від виконання обов’язків до закінчення розслідування Спеціалізованої антикорупційної прокуратури і Національного антикорупційного бюро. У тому ж березні 2017 року Кабінет міністрів поклав виконання обов’язків голови Державної фіскальної служби на заступника голови ДФС Мирослава Продана.

31 січня 2018 року Роман Насіров був звільнений з посади голови Державної фіскальної служби.

Сам же Насіров подав позов до суду, щоб відновитися на посаді.

 

У Фонді держмайна прогнозують старт великої приватизації восени

У Фонді державного майна України розраховують, що вже в червні зможуть розпочати практичну частину реалізації малих підприємств, а старт великої приватизації почнеться восени.

Про це на круглому столі на тему: “Україна на шляху приватизації” сказав в.о. глави Фонду держмайна України Віталій Трубаров, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Мала приватизація стартує набагато швидше. Ми очікуємо, що в першій декаді червня ми зможемо почати її практичну реалізацію”, – сказав Трубаров.

Він уточнив, що список малої приватизації налічує близько 600 підприємств.

Трубаров відзначив, що велика приватизація фактично відбуватиметься восени.

 

Велика приватизація може початись з Центренерго – МЕРТ

У Міністерстві економічного розвитку та торгівлі вважають, що велика приватизація може розпочатись з продажу Центренерго.

Про це на круглому столі на тему: “Україна на шляху приватизації” сказав перший заступник міністра економічного розвитку і торгівлі України Максим Нефьодов, повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Є якісь об’єкти, які виглядають трохи простішими і мають йти на продаж першими. Ми сподіваємось, що Центренерго, по якому процес підготовки вже пішов доволі далеко, може стати першим за яким підуть інші», – зауважив Нефьодов.

Він зазначив, що інвесторів може лякати при заході на більшість підприємств їх складний фінансовий стан, або якісь суди чи розпочаті банкрутства.

Як повідомлялось, на минулому тижні Кабінет міністрів затвердив перелік великих державних підприємств, які планується приватизувати у 2018 році. До списку увійшли 26 держпідприємств.

 

Міністерствам дали місяць на передачу підприємств для приватизації

У разі визначення підприємства до приватизації, міністерства, в чию сферу управління входять указані об’єкти, мають 30 днів для їх передачі Фонду державного майна України.

Про це повідомив в.о. голови Фонду держмайна Віталій Трубаров на своїй сторінці у Facebook.

“Відтепер міністерства мають 30 днів на передачу підприємств, і якщо цього не відбудеться, то вони будуть передані рішенням уряду. Країні потрібна не банальна продажа, а прихід інвестицій, нових технологій, працюючі підприємства, робочі місця. І приватизація це зможе забезпечити”, – зазначив Трубаров.

При цьому, очільник ФДМУ повідомив, що мала приватизація, за планом, має запуститися вже в червні.

“Це об’єкти вартістю активів до 250 мільйонів, які продаватимуться на електронних майданчиках”, – уточнив він.

Велика приватизація наразі передбачає продаж 26 підприємств. При цьому, Трубаров підтвердив, що почнеться вона з продажу Центренерго.

“Велика приватизація – 26 підприємств, це перший пул підприємств, які покажуть бізнесу, насамперед закордонному, відкритість, прозорість і конкурентність у продажу державних активів. Центренерго буде першим великим підприємством, з якого почнеться велика приватизація. Після цього будуть енергокомпанії і ми розраховуємо на хороший результат”, – зазначив він.

За словами керівника Фонду держмайна, наразі стоїть питання відбору радника для проведення малої та великої приватизації.

“Поки відкрите питання чи ми будемо шукати радника по кожному об’єкту, чи можливо розділимо підприємства за секторальною ознакою”, – зазначив він у цьому зв’язку.

 

UA: Суспільне звітує за рік роботи

За рік роботи Національної суспільної телерадіокомпанії України обрано керівництво, реформовано структуру, оптимізовано штатну чисельність та змінено контент мовника.

Про це зазначається на сайті НСТУ.

“15 травня 2017 року виповнився рік як Наглядова рада Національної суспільної телерадіокомпанії України (НСТУ) шляхом таємного голосування обрала шістьох членів правління Суспільного, запропонованих головою правління Зурабом Аласанією”, – йдеться в повідомленні.

У НСТУ розповіли, що рік тому компанія складалася з 28 розрізнених державних мовників національного та локального рівня, окремих юридичних осіб, з роздутими штатами, мала контрольовану державою програмну політику, орієнтовану на виконання держзамовлення. Наразі це – публічне акціонерне товариство з незалежною програмною політикою, один український суспільний мовник з різними національними та регіональними платформами.

Крім того, за цей час відбулося розмежування творчої та адміністративної частини, проведено відкриті конкурси на посади керівників філій (менеджерів та продюсерів), у результаті яких вибрано 19 менеджерів і 22 продюсера. За даними мовника, серед вказаних керівників 22 жінки та 19 чоловіків, середній вік менеджерів – 36 років, продюсерів – 34 роки.

Також у НСТУ провели оптимізацію штатної чисельності: у жовтні 2017 року вона налічувала 7318 штатних одиниць, а у квітні 2018 року на майже 60% менше – 4510 штатних одиниць, майже 59% яких становлять творчі працівники.

Середня заробітна плата (з урахуванням премій, надбавок і виплат) за рахунок фінансової підтримки з державного бюджету) у лютому 2018 року в ПАТ “НСТУ” становила 7708 гривень.

У мовнику запевнили, що зміни відбулися і в змісті продукту, що виробляється, у тому числі й регіональними філіями.

“Контент, що виробляється філіями та демонструється в ефірі регіональних каналів, також різнився за якістю продукту. При цьому, у системі суспільного мовника кожна з філій має одні й ті самі цілі та завдання, а до контенту запроваджені єдині стандарти якості”, – зауважили в компанії.

Зазначається, що до змін у контенті також належать відмова від “токсичних” програм та “джинси”; створення Редакційної ради; конкурси (pitchings) для виробництва контенту; багатоплатформенний підхід; уніфікація сітки мовлення для регіональних філій; конвергентні новини.

До того ж, за даними НСТУ, уперше за останніх 20 років вітчизняне кіно з’явилося в сітці національного телеканалу на регулярних засадах у постійному щотижневому слоті, було відмовлено від політичної реклами поза межами виборчого періоду, запроваджено трансляцію та запис концертів з усього світу.

 

Проблеми у взаємодії держави та агробізнесу обговорюють на форумі у Києві

У Києві у середу проходить V Міжнародна конференція гравців аграрного бізнесу Agri Invest Forum, у ході якої більше тисячі учасників обговорять проблеми взаємодії держави та аграрного бізнесу.

Про це повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Сьогодні на форумі ми висловлюємо консолідовану позицію стосовно необхідності вирішення проблем в агросекторі, що повязані із несприятливим законодавством. Так, прийняте у 2017 році рішення про відміну відшкодування ПДВ при експорті сої та ріпаку призведе до збитків для аграріїв в 14-16 млрд грн на рік та нерентабельності вирощування цих культур», – зазначив заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук.

Під час панельних дискусій учасники також обговорюють перспективи відкриття ринку землі та аспекти захисту від рейдерських атак, збільшення мита на ввезення добрив з Росії, заходи оптимізації ведення бізнесу, інструменти фінансування та управління ризиками.

У ході конференції йтиметься про державну підтримку аграрної галузі у поточному році. Учасники проаналізують ефективність державних дотацій у 2017 та 2018 роках та обговорять дію механізму 25% державної компенсації за купівлю сільськогосподарської техніки вітчизняного виробництва.

У заході беруть участь представники ключових міністерств, народні депутати України, представники посольств, міжнародні організації (USAID, IFC, IMF, World Bank, EBRD) та ЗМІ.

 

У першому кварталі 38% українського експорту було за аграрною продукцією

У першому кварталі цього року українські аграрії експортували на зовнішні ринки продукцію на 4,3 млрд доларів США. Ця сума відповідає 38% від усього експорту України за січень-березень 2018 року.

Про це повідомляє Урядовий портал.

“Традиційно, найбільшу частку в аграрному експорті складають продукти рослинного походження, яких було експортовано на $2,2 млрд, у тому числі зернові культури – $1,6 млрд”, – йдеться в повідомленні.

Також було експортовано жирів та олії – на $1,2 млрд, готових харчових продуктів – на $0,7 млрд, живих тварин та продуктів тваринного походження – на $279 млн.

За І квартал 2018 року в Україну було імпортовано аграрної продукції на $1,3 млрд, що дозволило сформувати позитивне зовнішньоторговельне сальдо за цією групою товарів у $3 млрд.

У розрізі груп товарів в Україну було ввезено: живих тварин та продуктів тваринного походження – на $210 млн; продуктів рослинного походження – на $570 млн; жирів та олії – на $65 млн; готових харчових продуктів – на $498 млн.

 

В Україні запустили програму прозорого управління земельними ресурсами

ЄС та Світовий банк оголосили про старт 5-річної програми підтримки прозорого управління земельними ресурсами в Україні.

Презентація відбулася на прес-конференції в Києві у середу, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Програма діятиме у двох пілотних областях: Київській та Миколаївській. Вона включатиме технічну, консультативну, правову та освітню допомогу власникам сільськогосподарських земель”, – повідомила директор Світового банку у справах України, Білорусі та Молдови Сату Крістіна Кахконен.

За її словами, внаслідок мораторію (на продаж землі – ред.), орендна вартість приватних земель знецінена принаймні у 5 разів, і коли ринок землі буде відкритий, люди мають бути підготовлені.

“Політично і технологічно це дуже складні процеси. Важливо, щоб реформа відбувалася правильно”, – наголосила Сату Кахконен.

За її словами, це соціально чутлива тема, тому важлива координація різних гілок влади. Повинні бути обережними в умовах великої кількості рейдерських атак.

Голова представництва ЄС в Україні Хюг Мінгареллі зі свого боку зазначив, що співпраця ЄС з урядом України та Світовим банком створить передумови для ефективного верховенства права та поваги до кожного з власників та користувачів землі як передумови для підвищення продуктивності сільськогосподарської продукції та ефективної децентралізації.

“Ми приємно схвильовані з приводу великої зацікавленності до програми зі сторони областей, а також співпраці уряду на різних рівнях. Сподіваємось – це принесе відчутні результати та вигоди для всіх українців”, – наголосив Хюг Мінгареллі.

У грудні 2017 року Верховна Рада України продовжила мораторій на купівлю і продаж земель сільськогосподарського призначення, введений у 2002 році. Власники земельних паїв не можуть продати свою власність до 1 січня 2019 року або прийняття закону про обіг сільгоспземель.

За оцінками експертів, внаслідок мораторію орендна вартість приватних земель знецінена приблизно в 5 разів і її власники щорічно не доотримують 3 млрд дол. з оренди.

 

Німецький бізнес може допомогти Україні перевести сільське господарство у “цифру”

Німецькі компанії поки обережно, але з інтересом придивляються до ринку оцифровування сільського господарства України, вбачаючи в цьому шанси.

Про це йшла мова під час круглого столу в Посольстві України в Берліні за підтримки Німецько-Українського Форуму, Східного комітету німецької економіки та Foreign Concil on Economic Relations, передає кореспондент Укрінформу.

“У заході взяли участь представники важливих міністерств і відомств Німеччини, великих асоціацій, відбулася дуже гарна розмова. Вони бачать великі можливості в Україні, особливо у сільськогосподарському секторі”, – прокоментував агентству зустріч генеральний секретар Foreign Concil on Economic Relations Максиміліан Хоффманн.

Тему оцифровки в сільському господарстві він назвав дуже актуальною, хоча і відносно новою. Для неї на українському ринку для європейських, зокрема, для німецьких компаній відкриваються великі можливості, переконаний Хоффман. Круглий стіл він вважає першим кроком, щоб навіть показати шанси бізнес-можливостей в Україні, причому від німецьких підприємців.

“У мене склалося враження, що німецькі бізнесмени підходять до співпраці з вами, з дуже великими застереженнями, обережністю, але також і з усвідомленням того, що є дуже великі можливості. Я думаю, що це питання часу”, – каже Хоффманн. Він вважає, що зараз дуже важливий і потрібний “позитивний імідж, історія успіху”.

Тут має допомогти досвід інших німецьких компаній, які відомі, яким довіряють, у яких гарна репутація. “Вони повинні сказати: ми працюємо в Україні і нам це дуже подобається”, – радить Хофман. Він вказує, що існує ще дуже багато проблем, як в цілому на зовнішніх ринках, але Німеччина бачить “значне поліпшення, великий прогрес”.

 

Уряд змінив плани формування тергромад шести областей – Зубко

Уряд вніс зміни до перспективних планів формування територій громад Сумської, Одеської, Черкаської, Чернігівської, Волинської та Тернопільської областей.

Як повідомив Віце-прем’єр-міністр – міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ Геннадій Зубко, відтепер ці громади матимуть підстави для переходу на прямі міжбюджетні відносини з держбюджетом, інформує Урядовий портал.

“Громади зможуть самостійно забезпечити належний рівень надання послуг: у сфері освіти, культури, охорони здоров’я, соціального захисту, ЖКГ. Прийняття розпорядження дозволить виконати зобов’язання Уряду перед громадами щодо їх фінансового забезпечення, кадрових ресурсів та розвитку інфраструктури”, – зазначив Зубко.

Зокрема, в перспективному плані формування територій громад Сумської області уточнюється склад Глинської, Дубов’язівської, Лебединської, Липоводолинської, Миколаївської, Роменської, Синівської, Сумської, Садівської, Хотінської, Річківської громад, доповнюється Андріяшівською, Повівською, Шевченківською громадами, а також вилучаються Великочернеччинська та Юнаківська громади.

У перспективному плані формування територій громад Одеської області уточнюється склад Петрівської та Красносільської громад, а також доповнюється Мологівською та Таїровською громадами.

У Черкаській  області уточнюється склад Кам’янської та Мокрокалигірської спроможних громад, а також доповнюється Михайлівською громадою.

Також у перспективному плані формування територій громад Чернігівської області уточнено склад 4 громад і вилучено 1 громаду.

У  Волинській області уточнено склад 22 громад, доповнено 4 громади, із переліку спроможних вилучено Любитівську, Гіркополонківську, Ветлівську і Буцинську.У перспективному плані формування територій громад Тернопільської області уточнено склад Байковецької спроможної територіальної громади, а також доповнено Саранчуківською, Хоростківською, Зборівською, Лановецькою спроможними територіальними громадами.

 

Британія зацікавилася децентралізацією на Сумщині

Велика Британія зацікавилася процесом децентралізації на Сумщині.

Про це сказала другий секретар Посольства Великої Британії в Україні Ліза Тамвуд 15 травня під час зустрічі з працівниками Сумського Центру розвитку місцевого самоврядування, створеного за підтримки Програми “U-LEAD з Європою” та Мінрегіону України, повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Нас цікавлять процеси, які проходять в Україні загалом, і на Сумщині, зокрема. Децентралізація – це той шлях, який вам треба пройти, і ми відслідковуємо, що на ньому відбувається. Я дізналася сьогодні про економічну, політичну, суспільну ситуацію в регіоні. У будь-якому випадку можете розраховувати на нашу допомогу, але, власне, тільки ви самі, кожен, маєте згуртуватися і завершити цей процес», – наголосила дипломат.

У свою чергу керівник Сумського ЦРМС Олександр Хоруженко відзначив, що наразі область займає в Україні 7 місце за результатами створення ОТГ, однак цей показник міг би бути кращим.

«Ми не боремося за рейтинг. Що є то є. Однак маємо констатувати факт, що керівники сільських, селищних рад не виявляють ініціативи щодо створення ОТГ. Мабуть, це закономірно, бо вони переймаються за свій вплив, посади. Хоча практика доводить: якщо ти вчасно включився у процес децентралізації, отримуєш перевагу. Вона виявляється у створенні ЦНАПів, які вже ми відкрили у 2 ОТГ і маємо намір розширити їх кількість як мінімум до 20. Також громадам передаються і великі фінансові повноваження, вони самі тепер можуть розпоряджатися своїми коштами», – зазначив Хоруженко.

За підсумками зустрічі Тамвуд «взяла на олівець» усі озвучені під час спілкування питання, пообіцявши донести їх до свого керівництва.

Програма “U-LEAD з Європою” фінансується спільно Європейським Союзом і державами-членами Данією, Естонією, Німеччиною, Польщею та Швецією й підтримує реформу децентралізації та її секторальні напрямки.

 

ОТГ Житомирщини представили на виставці свої досягнення

Об’єднані територіальні громади Житомирщини активно вдосконалюють інфраструктуру, залучають інвесторів та розвивають туризм.

Своїми успіхами та планами на майбутнє вони поділилися на виставці «Досягнення об’єднаних територіальних громад», що відбулася у Житомирі в середу, 16 травня.

Захід пройшов з ініціативи Житомирського Центру розвитку місцевого самоврядування, створеного за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону, повідомляє кореспондент Укрінформу.

«У Житомирі сьогодні проходить виставка досягнень об’єднаних територіальних громад. До прикладу, Тетерівська та Семенівська ОТГ показують туристичні маршрути і цікаві об’єкти, які можна там оглянути. Баранівська, Ушомирська, Чоповицька громади представляють економічні проекти, реконструйовані об’єкти та діляться досвідом співпраці з інвесторами. Ми прагнемо показати на реальних прикладах, що децентралізація дає можливість громадам впливати на свій розвиток і позитивно змінюватися», – розповів радник із комунікацій Житомирського ЦРМС Дмитро Клименко.

Житомирська область зберігає позицію лідера із децентралізації по Україні. Нині тут створено 46 ОТГ, а на виставці представлені 9 громад. Тож поки у різних районах області люди разом із місцевою владою вагаються, з ким та коли об’єднуватися, їхні успішні колеги вже показують готові туристичні продукти, вдалі проекти реконструкції та будівництва й знаходять спільну мову з інвесторами.

Органічний простір та освіта як пріоритети

Керівник проекту «Молодіжний кластер органічного бізнесу Баранівської міської ОТГ» Оксана Загорська наголошує, що в процесі роботи над стратегією розвитку громада обрала для себе органічний розвиток: «У Баранівці працює завод органічного молочного виробництва «Органік Мілк», а тепер ОТГ розпочинає реалізацію проекту органічного молодіжного бізнесу. У такий спосіб вдасться створити органічний простір виробництва та способу життя громади. Наша громада стала впізнаваною завдяки розробці брендбуку. Ми поступово змінюємо стереотипи жителів громади, всі разом вчимося і маємо ще багато ідей», – розповідає Оксана Загорська.

Коростишівська міська ОТГ робить ставку на освіту, адже більша половина бюджету громади спрямована саме на цю галузь.

«Нам вдалося створити показовий опорний заклад – Коростишівську гімназію №5, на базі якої проходять різні семінари та конкурси. Нині завдяки проекту Державного фонду регіонального розвитку готуємося до відкриття будинку дитячої творчості, де буде багато гуртків. Наша громада орієнтована на розвиток шкіл, адже 56% видатків бюджету йде на освіту», – поділилася начальник загального відділу Коростишівської міської ради Олена Зелінська.

Туристичні атракції в ОТГ

Семенівська сільська ОТГ у Бердичівському районі прагне розвивати туризм. За словами голови громади Наталії Семенчук, вже є туристичний маршрут з домашніми садибами та закладами харчування. Туристам пропонують трояндову оранжерею, родинний маєток-музей Джозефа Конрада, народний музей, а ще можливість порибалити та подивитися на овець, кіз і корів й посмакувати свіжим молоком.

Значну увагу туризму приділяють і в Тетерівській сільській ОТГ, що в передмісті Житомира. Керівник тамтешнього туристичного гуртка Наталія Сорочинська розповіла про приватні садиби, які пропонують піші прогулянки лісом і катерами по річці. Громада також багата цікавими туристичними об’єктами, серед яких руїни замку Терещенка, скеледром, ліс із дубами-патріархами, Тригірський монастир з чудотворною іконою. Крім того, у селі Дениші нещодавно виявили будівлю церковно-приходської школи, збудованої ХІХ століття.

Крок назустріч інвесторам

Голова Ушомирської сільської ОТГ Коростенського району Людмила Мала, ділячись досягненнями громади, каже: «Жителі нашої громади вважають, що перший рік її існування став для нас знаковим, адже ми маємо багато результатів у всіх сферах. Кожне село відчуло перевагу об’єднання не на словах, а на ділі».

Голова перераховує численні ремонти у закладах освіти та охорони здоров’я і забезпечення їх опаленням, ремонти доріг, три спортивні поля зі штучним покриттям, дитячі майданчики, систему очисних споруд. Тепер громада готується зустрічати інвестора, адже депутати вже дали погодження на будівництво ТЕС у селі Поліському. За словами Людмили Малої, навколо тепло-електростанції працюватимуть теплиці, також буде екологічне підприємство, що сушитиме ягоди.

Левову частку надходжень бюджету Чоповицької селищної ОТГ забезпечує фабрика натуральної косметики «Ельфа». Про це розповів Чоповицький селищний голова Михайло Філоненко: «Найбільший наш інвестор – це фабрика натуральної косметики «Ельфа». Підприємство зараз розширює потужності, що дасть ще 50 додаткових робочих місць».

За його словами, за більше як рік часу існування ОТГ там вдалося багато чого змінити. У населених пунктах ремонтують дороги, освітлюють вулиці, впроваджують систему відеонагляду та найближчим часом відкриють дільничний пункт поліції. Михайло Філоненко акцентує, що на території громади є населені пукти, які освітлені на 100%.

Програма «U-LEAD з Європою» фінансується спільно Європейським Союзом і державами-членами Данією, Естонією, Німеччиною, Польщею та Швецією й підтримує реформу децентралізації та її секторальні напрямки.

 

Триває підготовка до перших сесій новостворених ОТГ Харківщини

На Харківщині триває підготовка до перших сесій новостворених об’єднаних територіальних громад.

Відповідний семінар пройшов для представників чотирьох новостворених ОТГ – Старовірівської, Пісочинської,  Великобурлуцької селищних та Циркунівської сільської місцевих рад та представників Граківської сільської ради, яка приєдналася до вже створеної Чкаловської  громади, в якій пройшли довибори депутатів.

Захід проводив  Харківський Центр розвитку місцевого самоврядування, створений  за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону України

“Тема семінару – підготовка до проведення перших сесій. Всі керівники об’єднаних громад, обрані виборцями під час останніх виборів  29 квітня цього року, вже мають досвід роботи на посадах голів місцевих рад, але проведення першої сесії ради об’єднаної громади має певні особливості”, – наголосила директор Харківського ЦРМС Діана Баринова під час заходу.

Упродовж дня команда у складі Баринової, експерта з питань децентралізації Віктора Нестеренка, експерта з місцевих фінансів Марини Гончаренко та юриста Дмитра Фокасієва висвітлювала необхідні для підготовки питання, починаючи від аналізу порядку проведення першої сесії та регламентів діючих рад – адміністративних центрів ОТГ, принципів формування депутатських комісій, підходів до формування структури ради, штатного розпису, формування виконкому, до питань реорганізації рад, що увійшли до складу новостворених ОТГ.

Йшлося також про особливості виконання бюджетів громад до кінця поточного року та перехід на «єдиний бюджет».

“Харківський Центр розвитку місцевого самоврядування надає повну комплексну підтримку створенню об’єднаних громад в області – від роз’яснювальної роботи з жителями сіл та селищ та фахової участі у проведенні громадських обговорень, допомоги у підготовці відповідних документів щодо об’єднання, до запуску громад та подальшого розвитку їх спроможності», – зазначила  Баринова.

Протягом найближчих двох тижнів  заплановані виїзні консультації фахівців Центру та робота з депутатами новостворених ОТГ з питань підготовки перших сесій.

Програма “U-LEAD з Європою” фінансується спільно Європейським Союзом і державами-членами Данією, Естонією, Німеччиною, Польщею та Швецією й підтримує реформу децентралізації та її секторальні напрямки.

 

Бугринська ОТГ запустила лінію з виготовлення пелет і брикетів

Лінію з виготовлення паливних пелет і брикетів відкрила Бугринська об’єднана територіальна громада (ОТГ) Гощанського району на Рівненщині.

Проект вартістю 3, 2 млн грн переміг в конкурсі інвестиційних програм  Державного фонду регіонального розвитку. Реалізований він за сприяння Рівненського Центру розвитку місцевого самоврядування, створеного за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» і Мінрегіону.

Про це  повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Продукція комплексу, сировиною для якої є відходи деревопереробки, продукти очищення лісових, придорожних масивів та сухі стебла рослин, призначена для заміни газу при виробництві тепла у закладах соціально-культурної сфери сіл ОТГ, а надлишки її будемо реалізовувати на українському ринку. Проект вартістю 3,2 мільйона гривень втілено за принципом  співфінансування – 90 відсотків коштів виділив Державний фонд регіонального розвитку внаслідок перемоги ОТГ у його конкурсі інвестиційних програм, решту внеску зробила  місцева громада», – сказав голова Бугринської об’єднаної територіальної громади Сергій Пилипчук.

За його словами, обладнання  конвеєра, в тому числі автоматизовану систему управління технологічними процесами,  виготовили в Україні. Його продуктивність становить 500-700 кілограмів гранул за годину. Хімічних в’яжучих речовин тут не використовують, оскільки рецептура приготування суміші для пелет і брикету передбачає наявність у масі  високого вмісту хвойних смолянистих речовин, які під пресом стають необхідним в’яжучим матеріалом.

Температурний режим виробництва підтримує піч, де згорають дрова.

Присутній на церемонії запуску міні-заводу, в якій також взяли участь керівники сільських громад поліського краю, голова Рівненської облдержадміністрації Олексій Муляренко підкреслив, що на фоні малої кількості розвиткових проектів бугринський є прикладом далекоглядного партнерства. Йдеться насамперед про створення тут нових робочих місць, а також забезпечення сировинної бази, яка, безумовно, є у 12 населених пунктах територіальної одиниці. Адже відтепер навіть солому постачатимуть сюди як матеріал для теплоенергетичних капсул. До того ж, сусідні громади теж зацікавлені в тому, щоб з вигодою збувати непотрібну масу, яку раніше просто  спалювали. Саме тому здійснюватиметься максимальне заміщення потреби у газі для обігрівання шести навчально-виховних закладів, восьми будинків культури, шести  фельдшерсько-акушерських пунктів та однієї амбулаторії, станції  швидкої допомоги, шести приміщень, де розташовані державні установи.

Цього року ОТГ області за сприяння Рівненського Центру розвитку місцевого самоврядування подали у Державний фонд регіонального розвитку та інші структури близько 100 заявок інноваційних розробок.

Програма “U-LEAD з Європою” фінансується спільно Європейським Союзом і державами-членами Данією, Естонією, Німеччиною, Польщею та Швецією й підтримує реформу децентралізації та її секторальні напрямки.

 

Омелян анонсував проект з мультимодального переміщення транзитної пошти

Кабінет Міністрів України сьогодні, 16 травня, схвалив постанову щодо реалізації пілотного проекту з мультимодального переміщення транзитних поштових відправлень.

Про це міністр інфраструктури України Володимир Омелян повідомив на своїй сторінці у Facebook.

“Робимо реальні кроки, щоб реалізувати транзитний потенціал України! Рік важкої праці і сьогодні на засіданні Кабміну схвалили постанову, ініційовану спільно МІУ та ДФС, про реалізацію пілотного проекту з мультимодального переміщення транзитних поштових відправлень”, – повідомив урядовець.

За його словами, майже всі успішні національні пошти (серед яких, пошти Німеччини та Нідерландів, Гонконгу та Сінгапуру, країн Балтії, Казахстану, Грузії) активно працюють у так званому мультимодальному форматі. У цій моделі великі e-commerce партнери направляють консолідовані вантажі (вантаж, що перевозиться одним транспортним засобом, але складається з декількох партій товарів, призначених різним одержувачам – ред.) в транзитну країну, в якій поштовий оператор його обробляє, сортує та направляє вже індивідуальні поштові відправлення до країн призначення за найвигіднішими та найшвидшими маршрутами.

“Укрпошта, наш національний оператор, вже в 2017 році опрацювала більше 1 млн кг транзитних поштових відправлень – Ігор Смілянський та його команда збільшили цей перспективний бізнес у порівнянні з 2016 роком втричі! Це добрий старт, однак вірю, що в 2018-19 роках Україна має шанс значно наростити ці обсяги та стати активним гравцем і в мультимодальному переміщенні транзитної пошти”, – зазначив Омелян та наголосив, що схвалення постанови стане поштовхом і для розвитку вантажної авіа-інфраструктури країни, яка потребує розширення для реалізації таких проектів розвитку.

“Впевнений, що продовжимо привертати інтерес світових лідерів і до перспективних проектів в Україні”, – сказав міністр.

Омелян пригадав приклад Естонії з населенням у 1,3 млн осіб, в якій національна пошта країни генерує 100 млн євро доходу, з яких 29 млн євро – саме транзитні операції з доставки поштових відправлень до майже 100 країн світу.

Він також додав, що у Малайзії схожий пілотний проект національної пошти у 2017 привабив багатомільйонні інвестиції Alibaba Group, яка запускає там тепер цілу Digital Free Trade Zone.

 

Омелян запропонував передавати стратегічні морські порти у концесію

Морські порти України, які заборонені до приватизації, повинні бути передані у довгострокову концесію. Про це сьогодні сказав міністр інфраструктури України Володимир Омелян, передає УНН з посиланням на прес-службу Мінінфраструктури.

“Що стосується великих державних компаній, у першу чергу, морських портів, які відносяться до стратегічних об’єктів і заборонені до приватизації, то вони повинні бути передані в концесію. Концесія має бути на максимально довгий період часу з чіткими умовами, які задовольняють інтереси держави, бізнесу і, безумовно, сприяють збільшенню робочих місць і розвитку територій присутності”, − наголосив Омелян.

Міністр зауважив, що для цього потрібно не лише ухвалити закон про концесію, а й підготувати для інвесторів низку стратегічних проектів.

“Ми не просто чекаємо на остаточне прийняття закону про концесію, а працюємо на випередження. Разом з офісами SPILNO і Офісом підтримки реформ готуємо для інвесторів низку стратегічних проектів як з попереднім, так і повним техніко-економічним обґрунтуванням. У нас уже 10 таких проектів у різних сферах”, − підкреслив він.

Зокрема, зазначили у прес-службі, на сьогодні Мінінфраструктури за підтримки Європейського банку реконструкції та розвитку і Міжнародної фінансової корпорації впроваджує три пілотні проекти, спрямовані на розвиток морських портів на умовах державно-приватного партнерства. Готується передача в концесію цілісних майнових комплексів державних підприємств “Стивiдорна компанiя “Ольвiя”, “Херсонський морський торговельний порт”, залiзнично-поромного комплексу ДП “Морський торговельний порт “Чорноморськ”. Крім того, розпочато підготовку до надання в концесію майна ДП “Морський торговельний порт “Южний”.

“Ми вже маємо чіткий намір з боку оператора № 1 морських портів у світі компанії Hutchison Ports прийти у порт “Чорноморськ”. Спільно з Фондом держмайна ми докладаємо всіх зусиль, щоб цей тендер був проведений прозоро та якісно”, – підкреслив очільник міністерства.

Як повідомляв УНН, 10 травня уряд схвалив пакет документів для проведення приватизації, зокрема перелік об’єктів великої приватизації на 2018 рік.

 

Украерорух – Порошенку: вгамуйте Омеляна та приберіть корупціонерів

Колектив ДП “Украерорух” звернувся до Президента України Петра Порошенка. Співробітники підприємства, що вже більше півроку переживає кризу управління та не може вийти з корупційного скандалу, закликали Главу держави втрутитися у ситуацію та вжити заходів реагування стосовно свавілля Міністерства інфраструктури України. Про це повідомляє УНН із посиланням на текст звернення.

“У зв’язку з анексією Криму та військовими діями на Сході України, підприємство опинилося у складних умовах роботи, в результаті чого були втрачені сучасні центри керування повітряним рухом, аеродромні диспетчерські вишки та численні об’єкти аеронавігаційної системи.

Окремим кричущим фактом для нас була спроба збройного захоплення 4 червня 2014 року центрального офісу Украерорух з метою “поставити” на чолі підприємства особу без належної освіти, відповідного досвіду роботи, без допуску до державної таємниці.

З кінця 2014 року очільники Мінінфраструктури декілька разів кардинально змінювали Статут підприємства, додававши нові види діяльності, які абсолютно не притаманні провайдеру аеронавігаційного обслуговування, що є порушенням фундаментальних принципів таких міжнародних організацій, як ІСАО та Євроконтроль, членом яких є Україна”, — йдеться у тексті звернення.

Далі працівники переповіли Президенту історію корупційного скандалу за участі чинного керівництва ДП “Украерорух”.

Окремо, у зверненні наголошується й на надто близьких стосунках між Бабейчуком та очільниками Мінінфраструктури.

“Директор Бабейчук Д.Г, практично постійно перебуває у погоджених очільниками Мінінфраструктури закордонних відрядженнях, відпустках та на лікарняних… підприємством “керують” усе ті ж колишні правоохоронці та особи, які 10 січня 2017 року фактично позбавили бюджет Украероруху 405 млн грн через фінансової оборудки з ПАТ “Платинум Банк”, “учасники” низки кримінальних проваджень СБУ, МВС, ГПУ та НАБУ”, — зауважують автори звернення.

Окремо колектив “Украерорух” наголосив на тому, що через викладені обставини вони вимагають звільнення чинного керівництва, проте їх вимоги вперто ігноруються профільним МІУ та КМУ в цілому.

Ба більше, як стверджується у зверненні, за участі Бабейчука та членів його команди наразі відбувається “розвал управління підприємством”.

“Вважаємо, що деструктивні дії Мінінфраструктури та призначені ним керівники Украероруху дестабілізують підприємство, яке є основою Об’єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху України, таким чином створюючи загрозу забезпеченню безпеки польотів, життю авіапасажирів, національній безпеці у цей скрутний для країни час”, — йдеться у документі.

Тому колектив ДП “Украерорух” попросив Президента України невідкладно втрутитися у ситуацію і забезпечити належне функціонування підприємства.

Також у Порошенка співробітники ДП просять повністю змінити скомпрометоване керівництво “Украероруху”.

Як писав УНН, ЗМІ запідозрили Омеляна в умисному приховуванні результатів фінансового аудиту “Украероруху”

Також нагадаємо, колектив “Украероруху” вже двічі висловлював недовіру Бабейчку та його застпуникам, а також розпочав трудовий спір з Омеляном, що може обернутися протестами співробітників та зупинкою роботи ГП.

 

МОН надрукує підручники для першачків за новою програмою

Цьогоріч для першокласників держава надрукує 4 117 743 примірники підручників загальною вартістю 198 770,2 тисячі гривень.

Макети підручників вже виставлені для ознайомлення, повідомляє у вівторок прес-служба МОН.

“Усі підручники, що друкуватимуться для 1-го класу, написані вже на базі нового Державного стандарту і враховують компетентнісний підхід. Цьогоріч на конкурс з відбору україномовних букварів подалося 19 проектів, з яких 18 пройшли експертну оцінку і вже запропоновані на вибір школам. Два з них – це букварі, матеріали з яких проходили протягом року апробацію в 100 пілотних школах всієї України”, – йдеться у повідомленні.

Крім підручників “Українська мова. Буквар” для першого класу друкуватимуться також підручники з математики, іноземних мов (англійська, німецька, французька, іспанська), інтегрованих курсів “Я досліджую світ” та “Мистецтво”, підручники “Українська мова” для шкіл з навчанням мовами національних громад, а також букварі мовами національних громад.

Повний перелік навчальних предметів та назв підручників, з яких проводитиметься конкурсний відбір проектів підручників для 1 класу закладів освіти, затверджено наказом Міністерства освіти і науки України від 2 квітня № 310 та розміщено на сайті МОН.

З 14 по 23 травня школи мають змогу ознайомитися з оригінал-макетами підручників для 1-го класу, які виставлені на сайті, та сформувати свої заявки відповідно до кількості учнів, додали у міністерстві.

У МОН зазначили, що дані про те, які підручники та в якій кількості заклад освіти хоче обрати для своїх учнів, мають бути подані через електронну Державну інформаційну систему освіти (ІТС “ДІСО”). Задля цього розроблено спеціальний модуль, який має забезпечити прозоре формування результатів конкурсного вибору.

Узагальнена інформація про назви підручників та їхню кількість, яку заклад освіти внесе в систему, за ланцюжком “заклад освіти – район (місто, ОТГ) – область” потрапляє в єдину базу даних. Паралельно заклади освіти також подають і паперові копії даних, які автоматично видруковуються із системи.

Планується, що видавництва, підручники яких набрали більше 40 тисяч заявок, розпочнуть їх друк за держані кошти наприкінці червня – на початку липня. Ті ж підручники, що будуть обрані школами у межах від 20 тисяч до 40 тисяч заявок, можуть бути надруковані на умовах співфінансування (видавництва зможуть дофінансовувати різницю між встановленою державою ціною та собівартістю за власний рахунок).

У серпні має розпочатися розвезення підручників для першого класу по областях. Також у серпні повні електронні версії цих підручників будуть розміщені у вільному доступі на сайті Інституту модернізації змісту освіти та МОН.

У МОН нагадали, що 27 квітня завершився процес визначення школами підручників для 5-х та 10-х класів. Наразі відбувається процес укладання договорів з видавництвами на друк підручників для 5 класу.

 

Алгоритму визначення “зайвого” кандидата до ЦВК досі не знайшли – Парубій

Представники більшості парламентських фракцій виступили за продовження політичних консультацій з кадрових питань, зокрема щодо оновлення складу ЦВК.

Про це заявив Голова Верховної Ради Андрій Парубій після завершення перерви в засіданні Ради, яку він оголошував для обговорення кадрових питань, повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Хочу повідомити, що у мене зараз відбулася нарада з головами і представниками фракцій і груп стосовно кадрових питань. Під час наради більшість представників підтримали позицію, щоб по кадрових питаннях, в тому числі і ЦВК, продовжити політичні консультації у зв’язку з тим, що алгоритмів, як визначити із 14 кандидатів 13, не було знайдено», – сказав Парубій.

Водночас він уточнив, що фракція «Блоку Петра Порошенка» наполягала на тому, щоб це питання було в порядку денному засідання 17 травня, але «більшість, фактично всі інші фракції, виступили за позицію продовжити політичні консультації».

Як повідомляв Укрінформ, Президент Петро Порошенко 23 січня підписав подання на призначення нових членів Центральної виборчої комісії, у списку – 14 кандидатів. Глава держави також підписав лист про звільнення 13 нинішніх членів ЦВК.

5 лютого подання надійшло в парламент.

16 квітня Голова Верховної Ради Андрій Парубій оголосив про завершення спецперевірки кандидатів на посади членів ЦВК. За його словами, усі 14 кандидатів успішно пройшли спецперевірку, але вакансій у ЦВК лише 13, тому одного з претендентів необхідно відсіяти.

 

Подання ГПУ на Дунаєва передали у профільний комітет Ради

Спікер ВР Андрій Парубій передав подання генпрокурора про притягнення до кримінальної відповідальності народного депутата від “Опоблоку” Сергія Дунаєва до регламентного комітету Ради.

Про це Укрінформу повідомили в прес-службі парламенту.

“Учора, 15 травня, до Верховної Ради надійшло подання від генерального прокурора щодо надання згоди парламенту на притягнення до кримінальної відповідальності народного депутата Дунаєва Сергія Володимировича, члена фракції “Опозиційний блок”. Голова Верховної Ради України Андрій Парубій невідкладно передав документи на розгляд Комітету Верховної Ради з питань регламенту”, – зазначили в прес-службі ВР.

Як повідомляв Укрінформ, 15 травня генеральний прокурор Юрій Луценко підписав подання про надання згоди на притягнення до кримінальної відповідальності народного депутата Сергія Дунаєва.

Згідно з текстом подання, Дунаєв подавав завідомо недостовірні відомості у декларації. В діях народного депутата вбачаються підстави для повідомлення про підозру за ст. 366-1 КК України (декларування недостовірної інформації).

 

НФ наполягає на посиленні кримінальної відповідальності за фальсифікацію виборів

Парламентська фракція партії “Народний фронт” наполягає на терміновому посиленні кримінальної відповідальності за фальсифікацію виборів.

Про це заявив голова фракції Максим Бурбак на засіданні парламенту, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Нам треба терміново посилити відповідальність за фальсифікацію виборів, продаж і скупку голосів. Останні вибори в ОТГ показали, що перемагають гречкосії та скупники голосів. Фальсифікатори, щоб дістатися до влади навіть у маленькому селі, не гребують жодними засобами: опонентів залякують ще на старті виборчої кампанії та змушують відмовитись від участі у виборах або ж піти до їхньої політичної сили. Переможців, які всупереч цьому виграли без махінацій, намагаються знищити вже постфактум через суди, а то й фізично. Тому надзвичайно важливо якнайшвидше законодавчо закріпити посилення кримінальної відповідальності за махінації під час виборів”, – сказав Бурбак.

При цьому він нагадав про законопроект, який було розроблено Міністерством внутрішніх справ України спільно з громадянською мережею ОПОРА. Цим законопроектом пропонується внести зміни до Кримінального кодексу та Кодексу про адміністративні правопорушення, які забезпечать невідворотність покарання за злочини проти виборчих прав, і декриміналізують дрібні правопорушення, які не впливають на перебіг виборів. Зокрема, за надання виборцям пропозиції неправомірної вигоди, непрямий підкуп виборців, фальсифікацію виборчої документації пропонується карати позбавленням волі терміном до шести років.

“У парламенті вже лежить урядовий законопроект, розроблений разом із громадськістю за ініціативи міністра внутрішніх справ Арсена Авакова, де передбачені жорсткі покарання і за підкуп голосів, і за продаж голосів, і за махінації з бюлетенями. Треба врешті започаткувати реальні механізми покарання за виборчі порушення і ввести реальну відповідальність тим, хто скуповує і продає голоси”, – додав Бурбак.

 

Чернівці другий день без маршруток: угоди розірвали з усіма перевізниками

Другий день у Чернівцях не курсують маршрутки. Через оголошений страйк міська рада розірвала угоди з усіма перевізниками.

Про це повідомив Укрінформу  мер міста Олексій Каспрук.

“Сьогодні перевізники вимагають 5 гривень без жодних покращень умов перевезення. А де гарантія, що через місяць не захочуть 6, а потім і 7 гривень? Тому ми розірвали угоди з усіма діючими у Чернівцях перевізниками”, – зазначив міський голова.

Крім того, він поінформував, що мерія веде переговори із приватними перевізниками, які б могли довозити людей із віддалених районів, де не курсують тролейбуси. А центр міста, за словами мера, може обійтися без маршруток.

“Місто не піде на умови перевізників без виконання ними головних вимог, поки що чернівчани гарно самоорганізувались, нам слід вирішити питання доїзду із віддалених районів міста та розбудувати мережу комунального громадського транспорту”, – підсумував міський голова Чернівців.

Перевізники ж стоять на своєму. Страйкуватимуть, доки не піднімуть тариф на проїзд.

“У мене зараз настрій такий: розпродавати усе і не мати більше справи ні з міським головою, ні з його заступником”, – сказав у коментарі кореспонденту Укрінформу голова Асоціації перевізників міста Чернівці Микола Альбота.

 

Мер Добропілля замість роботи їздив у Крим

На Донеччині правоохоронці оголосили Добропільському міському голові підозру у підробленні офіційних документів для незаконного відвідування Автономної Республіки Крим.

Про це повідомляє прес-служба прокуратури Донецької області.

“Встановлено, що 47-річний посадовець, використовуючи своє службове становище, підписував табелі обліку робочого часу, які містили неправдиві відомості про відпрацьований особисто ним робочий час. Таким чином, міський голова намагався приховати факти невиконання посадових обов’язків у зв’язку із залишенням свого робочого місця у робочий час без поважних причин для відвідування тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим”, – зазначили у відомстві.

Також у повідомленні йдеться, що чиновник з метою приховання фактів відсутності на робочому місці у травні 2017 року надав до міської ради підроблений офіційний документ – листок непрацездатності.

У подальшому на підставі підроблених офіційних документів посадовцю нараховувались та виплачувались бюджетні кошти.

Таким чином, меру повідомлено про підозру у скоєнні злочинів, передбачених ч. 1 ст. 366 (службове підроблення), ч. 4 ст. 358 (підроблення документів, печаток, штампів та бланків, використання підроблених документів), чч. 2,3 ст. 191 (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем) КК України.

Наразі міському голові вручили клопотання про обрання запобіжного заходу та клопотання про відсторонення від посади.

Досудове розслідування триває.

 

Перше українське радіо запустили у Німеччині

У Берліні відбувся запис першої програми українського радіо “trembeatsFM”.

Про це повідомляє прес-служба української дипустанови у Німеччині.

“Запис радіопрограми першого у Німеччині українського радіо “trembeatsFM” пройшов у Берліні”, – йдеться у повідомленні.

Як зазначили у посольстві, гостями радіоефіру стали посол України Андрій Мельник і популярний німецький політик Карл-Георг Вельманн. Вони обговорювали асоціацію з Україною, імідж у Європі, неймовірний людський потенціал і неповторну українську душу.

Планується, що на українському радіо буде багато якісної, сучасної української музики, нешаблонних ініціатив, цікавих опитувань і незабутніх зустрічей з новими гостями в студії.

Нове радіо буде доступне зовсім скоро на частотах берлінського AlexFM і на веб-сторінці trembeatsFM.

Нагадаємо, 8 квітня у Лондоні запустили перше україномовне онлайн-радіо “Козачок”.

 

Україна готує відповідь на скандальну статтю Der SPIEGEL про російську “сферу впливу”

У Посольстві України в Німеччині прийняли рішення відреагувати на статтю, оприлюдненої 9 травня німецьким виданням Der SPIEGEL, автор якої закликає Німеччину прийняти російську “сферу впливу”, разом з її політикою щодо України. Про це у відповідь на запит повідомили УНН у Посольстві.

“Звісно, цей матеріал ми одразу після появи у друкованому виданні опрацювали, його автори – ціла група кореспондентів Шпігель, у тому числі спецкореспондент у Москві, з деякими маємо добрі робочі контакти і ведемо відповідну роботу. Посол прийняв рішення відреагувати на згадану Вами тезу”, – зазначили в дипустанові.

Крім того, за інформацією Посольства, відповідна реакція Посла наразі готується.

Як повідомляв УНН, популярне німецьке видання Der SPIEGEL у статті 9 травня закликало уряд Німеччини прийняти російську “сферу впливу”, включаючи Україну та Грузію. Автор матеріалу пропонує “зрозуміти точку зору Росії”.

За словами автора, Німеччина не може запропонувати такого офіційного визнання, але “має сенс де-факто враховувати ці інтереси”.

“Доля України показує, що Заходу марно продовжувати наполягати на своїх принципах, коли він не може захистити їх від безпринципної Росії. Берлін потребує реальний політичний підхід, коли справа доходить до Москви”, – сказано в статті.

 

Мін’юст просять розробити механізм стягнення з РФ компенсацій жертвам Голодомору

Учасники Міжнародної конференції “Штучні голоди в Україні ХХ століття”, що проходить у Києві, ініціюють стягнення з Російської Федерації компенсацій жертвам Голодомору та їхнім родинам.

Це є одним із пунктів проекту резолюції конференції, який зачитав голова Всеукраїнської правозахисної організації “Меморіал” ім. Василя Стуса Степан Кубів, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Звернутися з пропозицією до Міністерства юстиції України щодо опрацювання юридичного механізму повернення компенсаційних виплат постраждалим від Голодомору та членам їх сімей за рахунок Російської Федерації як правонаступниці Радянського Союзу”, – зачитав Кубів.

Як прокоментував перший президент незалежної України Леонід Кравчук на брифінгу представникам ЗМІ, навіть якщо українці не отримають від Росії матеріальної компенсації за злочин Голодомору, це стане підставою ширше говорити про цей злочин з боку радянської влади.

“Якщо нам навіть копійки не дадуть, сам факт постановки цього питання є історичним. І ми будемо потім весь час наголошувати відповідно до цього, що нас морили, нас убивали, нас заганяли під землю. А сьогодні вони навіть не хочуть з нами говорити. Я переконаний, що нам завжди потрібно давати оцінку і навколо неї робити ідеологію, навколо неї потрібно робити відповідні дії. Всіх без винятку – родина, наука, влада, засоби масової інформації”, – підкреслив Кравчук.

У конференції взяли участь колишні президенти України Леонід Кравчук та Віктор Ющенко, представники Всеукраїнської правозахисної організації “Меморіал” ім. Василя Стуса та інших громадських організацій, Світового конгресу українців, науковці, представники влади, церкви, науковці.

 

Дослідники підтверджують загибель семи мільйонів від Голодомору – Кубів

Українські і закордонні науковці, які досліджують Голодомор в Україні 1932-33 років, вже підтверджують загибель семи мільйонів українців.

На цьому наголосив перший віце-прем’єр-міністр України, голова Всеукраїнської правозахисної організації “Меморіал” ім. Василя Стуса Степан Кубів під час міжнародної конференції “Штучні голоди в Україні ХХ століття”, що проходить у Київському національному університеті ім. Тараса Шевченка.

“Найбільший пам’ятник усім жертвам Голодомору ми ще не створили, бо повного мартирологу жертв Голодомору ще немає. Радянська тоталітарна система зробила все, щоб приховати його. Можливо, нам ніколи і не вдасться з’ясувати точне число всіх загиблих. Але ми не маємо права помилитися на мільйони чи сотні, чи десятки тисяч. Пошуково-дослідницьку роботу сьогодні підтримує держава, повинні бути всіма засобами активізовані дії. Вони дадуть максимально важливі фактичні результати. Їх (загиблих від Голодомору – ред.) буде більше за 7 мільйонів. Це вже підтверджує багато дослідників Голодомору, і українських, і зарубіжних… А якщо говорити про три голоди, то це більше 13 мільйонів. Ці цифри історики, дослідники повинні показати на базі фактів”, – сказав Кубів.

Він нагадав, що Голодомор українського народу як незаперечний факт геноциду сьогодні визнано багатьма державами, церквами, авторитетними організаціями і науковцями, і коло міжнародного визнання має бути максимально розширене.

“Розширення цього визнання по міжнародній лінії потрібне Україні для великого розуміння світом історичної, жертовної боротьби українців за державну незалежність, ролі нашого народу у протистоянні диктатурі і тоталітаризму. Особливої ваги таке визнання набуває тепер, у важкий час неоголошеної війни Росії проти України. Бо ця війна є новітнім геноцидом всього українства, від державності до мови, культури, геноцидом нашої історичної пам’яті, цивілізаційних устремлінь”, – підкреслив голова “Меморіалу”.

Водночас він додав, що світ повинен розуміти, що українці не змагаються за статистикою скорботи з євреями і вірменами, які також зазнали жахливих геноцидних втрат у ХХ столітті. “Ми боремося з радянською цинічною брехнею і пострадянськими російськими маніпуляціями. Ми шукаємо правду і справедливість для себе і для міжнародної спільноти”, – сказав Кубів.

Голова “Меморіалу” підкреслив, що в Україні ставлення до Голодомору – це рубікон розуміння нашого минулого і майбутнього.

“Оцінка Голодомору – це рубікон українства, світоглядницької позиції. Хто переступає цей рубікон, той насправді вмирає для України”, – підкреслив він.

Кубів також зазначив, що уряд, правозахисна організація “Меморіал” дозволяють сьогодні визначити максимальний інформаційний простір, максимальну дискусію і максимальне визнання наукових праць на цю тему.

“Це не є політичний вектор. Це не є політика. Це сьогодні молитва і правда для нас і для майбутніх поколінь”, – сказав він.

Він також уточнив, що в конференції беруть участь багато науковців: зареєстровані 149 учасників, подано 80 наукових статей, у залі присутні понад 200 науковців.

 

Кравчук пропонує саджати тих, хто “танцює” навколо теми Голодомору

Леонід Кравчук вважає, що має бути ухвалений закон, який передбачатиме покарання для тих, хто, всупереч історичним фактам, публічно не визнає Голодомору в Україні.

Про це перший Президент України заявив під час Міжнародної конференції “Штучні голоди в Україні ХХ століття”, що проходить у Київському національному університеті ім. Тараса Шевченка, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Має бути не тільки пам’ять про жертв Голодомору, а пам’ять недопущення трагедії і пам’ять покарання і неприйняття тих, хто сьогодні в Україні ще думає по-іншому. Вони мають бути обов’язково покарані за свої відкриті позиції, які суперечать історичній правді. Люди мають знати, що серця мільйонів тих, які загинули, стукають весь час. Цього не треба забувати”, – підкреслив Кравчук.

Водночас він додав, що підписав би документ, який визначить покарання тим, “хто плюндрує пам’ять про Голодомор”.

За його словами, те, що сьогодні у світі не завжди розуміють Голодомор як геноцид, тому, “що всі ми ще не об’єднані правдивою силою пам’яті, яка породжує ненависть наших ворогів”.

“Та війна, яка іде на Донбасі, і анексія Криму – це продовження нищення народу, його коренів”, – сказав перший Президент України.

Відповідаючи на запитання кореспондента Укрінформу, Кравчук уточнив, що “обов’язково має бути закон, ухвалений Верховною Радою і підписаний Президентом України”.

“Покарання має бути відповідно до закону. На основі закону можуть бути введені відповідні статті, кодекси. Покарані можуть бути морально – як висловлення нашого негативу, протесту. Я навіть пропонував би саджати за грати тих, хто особливо “танцює” навколо цієї теми”, – наголосив Кравчук.

 

Під час Голодомору в Україні померли 3,5 мільйона дітей – історики

Документи, які ще не досліджувалися, дають підставу говорити, що половину загиблих під час Голодомору 1932-33 років становили діти. А це 3,5 мільйона.

На цьому наголосив директор Центру українознавства Київського національного університету Володимир Сергійчук під час Міжнародної конференції “Штучні голоди в Україні ХХ століття” у Київському національному університеті ім. Тараса Шевченка, повідомляє кореспондент Укрінформу.

За його словами, дуже важливий показник – охоплення учнів початковою школою, яка була обов’язковою. Проаналізувавши цей процес, можна визначити, скільки дітей шкільного і дошкільного віку були знищені голодною смертю.

“Відповідно документу, який я знайшов у Черкаському архіві, 17 імен живих дітей записала вчителька, а 12 – вже були у сирій землі. І абсолютна більшість померла саме в 1933 році. В Петриківському районі на Дніпропетровщині майже половина дітей початкової школи не дожила до навчального року 1933-го. І про це є у постановах облвиконкомів – що в різних районах у вересні 33-го прийшло 44% дітей, 48%, 52%, у Козятинському районі найбільше – 66%”, – розповів Сергійчук.

За його словами, на Чернігівщині у 1938 році 99 сільських початкових шкіл не могли набрати перші класи –  а до 33-го року у цих початкових класах навчалося до 50 дітей – і ще 55 семирічок не набрали першокласників.

“Ці цифри страшні. Вони говорять про те, що і у Чернігівській області майже половина дітей початкової школи вимерли. Це дає нам можливість робити розрахунки в цілому по Україні.  Статвідділ Наркомату освіти 1932 року планував, що в 1833-му до початкової школи прийде 4,19 млн дітей. А прийшло на понад 800 менше. Це якщо вірити, що вони прийшли. Бо нарком Затонський, коли побачив взимку 33-го, що вимирають діти, дав команду провести по селах України облік дітей, які не ходять у школу, щоб загнати туди і менших дітей, яким ще не був час іти, і переростків, які з якихось причин не ходили до школи. Все для того, щоб була цифра 3,2 млн”, – сказав професор.

Він наголосив, що документи говорять про те, як підтасовувалася, фальсифікувалася статистика. Тому наш обов’язок сьогодні – дослідити всі документи. Бо вони, на жаль, у багатьох випадках не досліджені. Зокрема документи з Вінницької області чи документи з Київського архіву, які ніхто не аналізує.

“Якщо врахувати, що мінімальна смертність кожної вікової дитячої групи становила близько 200 тисяч, то якщо взяти навіть 15 років навчання, то дітей шкільного і дошкільного віку, які померли, буде десь 3,5 млн. А скільки літніх людей? Тобто те, що сказали німецькі дипломати, що оцінили демографи 30-их років – що це мінімум 7 чи 7,5 млн – відповідає дійсності. Але треба працювати з документами”, – підкреслив Сергійчук.

Водночас голова Асоціації дослідників Голодомору, професор Василь Марочко зазначив, що Голодомор у 1932-33 році накрив всю Україну і всі демографічні і статистичні звіти, а також відомча статистика фіксувала – щонайменше половина серед померлих є діти.

“Це невипадково, тому що це найбільш вразлива категорія, не придатна для виживання в екстремальних умовах. Діти до одного року вимирали фактично всі, тому вони і не з’явилися у 1938-му до школи. Категорія рік і чотири це фактично категорія суцільної смертності”, – сказав історик.

Він додав: щодо загальної кількості жертв, то за архівно-кримінальними справами начальника ЦСУ УСРР Асадкіна, а також за архівно-кримінальною справою найавторитетнішого демографа Арсена Хоменка, ми маємо понад 7 млн.

“Тому що за гіпотетичними прогнозами практикуючих статистиків 30-их років, на 1937 рік мало бути 35,6 млн, а перепис 1937-го зафіксував 27,9 млн – це без частин РСЧА, тобто армії і НКВС. Різниця – в 7,7 млн. Куди вони зникли?”- прозвучало риторичне запитання від Василя Марочка.

 

Супрун: 10% українців вже підписали декларації з лікарями

Кампанія з вибору лікарів триває, і станом на 15 травня 4,3 мільйона людей обрали і підписали декларації з лікарями, що складає 10% від населення країни.

Такі дані навела на своїй сторінці у Facebook виконуюча обов’язки глави МОЗ Уляна Супрун.

“Вдячна місцевій владі в цих областях за те, що разом з медичною спільнотою активно включилися в кампанію”, – написала вона.

Згідно з наведеними даними, на першому місці у підписанні декларацій – Вінницька область. Там майже 20% населення вже обрало собі лікарів.

Харківська область – 16% мешканців. Полтавська область -15%. Чернівецька область – 13%. Житомирська область – 11%.

“Київській, Луганській, Херсонській та Сумській областям саме час активізуватися! Перейдіть за цим лінком та подивіться скільки людей підписали декларації у вашій області – https://goo.gl/LMU3oM Якщо ви серед цих людей – так тримати! Якщо ще ні – наздоганяйте 🙂 Зміни залежать від вас також, починайте їх тут і зараз”, – наголосила Супрун.

 

Деякі телеканали крутять до 70% “медичної” реклами

Від 30 до 50%, а подекуди і до 70% реклами на телеканалах становить реклама саме лікарських засобів.

Про це на прес-конференції в Укрінформі сказав заступник міністра охорони здоров’я Роман Ілик, повідомляє кореспондент агентства.

“Фармацевтична реклама – найбільший сегмент рекламного ринку на телебаченні країни. За даними Національної ради з питань телебачення та радіомовлення, від 30 до 50% реклами загалом на телебаченні – це реклама лікарських засобів та медичних виробів. На окремих, регіональних, телеканалах обсяг такої реклами складає близько 70%. Найбільшою проблемою реклами лікарських засобів є свідоме маніпулювання інформацією і про сам препарат, і про його властивості”, – сказав Ілик.

Він розповів, що МОЗ протягом кількох годин одного дня провів свій моніторинг різних центральних телеканалів, які рекламували 45 лікарських засобів, з яких 2 були не зареєстровані як лікарські засоби, а були біологічно активними добавками, 6 – заборонені до рекламування в Україні.

“Тільки за 4 години вчорашнього моніторингу 12,5%  реклами лікарських засобів була реклама тих ліків, які є заборонені до реклами в Україні”, – наголосив Ілик.

Він зазначив, що така ситуація спонукає громадян до самолікування та пошуку інформації про хвороби в Інтернеті. Так, за даними соціологічних досліджень, які навів Ілик, 69% українських громадян займаються  самолікуванням, не звертаючись до лікаря. Це призводить до розвитку в подальшому ускладнень, особливо у людей з хронічними хворобами, і впливає як на показники інвалідності, так і на скорочення тривалості життя.

“Відсутність фахової своєчасної діагностики і контролю лікування – прямий шлях до тривалості життя, яка є сьогодні в Україні, а це на 10 років менше, ніж в ЄС”, – наголосив заступник міністра.

 

ТОП-10 продажів в аптеках: ліками вважаються лише три

За 2017 рік українці придбали лікарських засобів на 70 млрд грн, 50% з них не мають доведеної ефективності.

Про це на прес-конференції в Укрінформі сказав заступник міністра охорони здоров’я Роман Ілик, повідомляє кореспондент агентства.

За його словами, причиною ситуації є те, що українці піддаються рекламі лікарських засобів і не консультуються з лікарем при виборі препаратів.

“У 2017 рік українці спожили лікарських засобів понад 1,2 млрд упаковок, цей ринок оцінюється приблизно у 70 млрд грн… Найвиразніший показник впливу реклами те, що 50% загалом, якщо оцінювати ринок в 70 млрд грн, становлять ліки, які не мають доведеної клінічної ефективності. З ТОП-10 препаратів, які найбільше купували українці минулого року, лише три препарати належать до категорії лікарських засобів. Усі інші є або симптоматичними, або такими, які не належать до групи основних лікарських засобів, і які не можна вважати життєво необхідними; вони не мають доказової бази ефективності. Тобто, сьогодні українці витрачають мільярди гривень, купуючи в аптеках ліки, які не є основними для їхнього лікування, і при цьому кожен другий пацієнт відмовляється від лікування або відкладає через брак коштів”, – сказав Ілик.

Так, за даними МОЗ, у десятку лікарських засобів, які купували українці в 2017 році, увійшли “Актовегін”, “Нурофен”, “Німесил”, “Натрій Хлорид”, “Но-Шпа”, “Ессенціале”, “Реосорбілакт”, “Цитрамон”, “Спазмалгон”, “Сінупрет”. І лише “Нурофен”, “Німесил” та “Натрій Хлорид” належать до категорії лікарських засобів.

Ілик зазначив, що лише 9% з усіх придбаних лікарських засобів були спожиті в лікарні. У грошовому еквіваленті це становить 12,6% від 70 млрд грн. Усі інші лікарські засоби українці купували самостійно в аптеках, без рецепту та консультації з лікарем. Водночас у країнах ЄС від 40 до 70% ліків споживаються пацієнтами, які перебувають в лікарнях.

 

НСК “Олімпійський” перейшов в управління UEFA

Національний спортивний комплекс “Олімпійський” готовий до проведення фіналу Ліги чемпіонів, тому з 15 травня його передали в управління UEFA.

Вже у п’ятницю, 18 травня, UEFA проведе в “Олімпійському” стрес-тестування усіх систем. Про це сказав міністр молоді та спорту Ігор Жданов у коментарі журналістам після інспектування стадіону, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“18 травня комісія UEFA буде проводити стрес-тестування усіх систем, які вводяться в експлуатацію. Наприкінці цього тижня ми отримаємо свідоцтво про введення в експлуатацію. Я думаю, що ми з честю проведемо фінал Ліги чемпіонів”, – заявив Жданов.

Міністр разом з підрядниками перевірив, чи дійсно ремонтні роботи на головній арені фіналу Ліги чемпіонів, які фінансувалися урядом, завершені, та залишився задоволений.

За його словами, раніше в ході ремонту було виявлено ряд прихованих проблем, які довелося вирішували в оперативному режимі. “Капітальний ремонт гідроізоляції засвідчив такі речі, що там взагалі цієї гідроізоляції немає фізично. Не те щоб вона там погана чи гарна, а її немає. Та ми вирішили це питання”, – запевнив міністр.

Крім того, наголосив Жданов, Україна змушена зараз захищати свою територіальну цілісність від сусіда-агресора, тому коштів на ремонт стадіону зайвих бути не може. “Треба кожні півроку стадіон ремонтувати. Бо там болти можуть відійти або щось інше трапляється. Це ж важка конструкція, яку постійно треба тримати у полі зору. Або можуть бути проблеми з каналізацією. Хтось додумався зробити тут вакуумну каналізацію, а коли було багато матчів, то у туалетах були проблеми. Тоді я відреагував і було наведено лад. Так чого там тільки не було – пляшки, пакети, щось іще. Але ж і певна культура має бути присутня”, – наголосив міністр.

Водночас, за словами Жданова, нині проблем на стадіоні немає. Він відзначив, що у період із 15 травня по 5 червня НСК “Олімпійський” перебуватиме у розпорядженні UEFA, тому відтепер Мінмолоді та спорту не може впливати на цей об’єкт. “Прогулятися територією стадіону звичайним перехожим буде неможливо до 5 червня, як це передбачено відповідним договором стадіону з UEFA, і це практика, яка розповсюджується на всіх фіналах Ліги чемпіонів”, – додав міністр.

Як повідомляв Укрінформ, фінал чоловічої Ліги чемпіонів УЄФА пройде 26 травня в Києві на НСК “Олімпійський”. Вирішальний поєдинок жіночої Ліги чемпіонів пройде у Києві 24 травня на стадіоні “Динамо” імені Валерія Лобановського.

Офіційну фан-зону під назвою “Селище чемпіона” облаштовують на Хрещатику (від ЦУМу до вулиці Городецького). Вона вміщатиме до 20 тисяч осіб щодня. Тут проводитимуться всі заходи від УЄФА. Можна буде зайти навіть до музею Ліги чемпіонів, а 25 травня відбудеться “матч зірок”. Одноденну фан-зону хочуть облаштувати і на Контрактовій площі. Ще дві фан-зони для вболівальників команд, які зійдуться у фінальному поєдинку, розмістять в парку Шевченка і на майданчику перед Палацом “Україна”.

 

У Мінінформі відреагували на заяву представника ОБСЄ щодо затримання Вишинського

Україна вдячна представнику ОБСЄ за реакцію на затримання керівника “РИА Новости-Украина” Кирила Вишинського, але навряд чи може називатися журналістом людина, яка отримала медаль РФ “За визволення Криму”.

Так заступник міністра інформаційної політики Дмитро Золотухін прокоментував кореспонденту Укрінформу заяву представника ОБСЄ із свободи ЗМІ Дезіра, який висловив занепокоєння через обшуки в редакції та в помешканнях співробітників “РИА Новости-Украина”.

“Ми вдячні представнику ОБСЄ з питань свободи медіа за його відданість справі захисту журналістів, що також є одним з пріоритетів роботи Міністерства інформаційної політики, і ретельно вивчаємо кожну його заяву”, – сказав Золотухін.

За його словами, у МІП також вітають стурбованість Дезіра щодо внесення в Державну думу РФ законопроекту, який запроваджує відповідальність за поширення журналістами інформації, що може призвести до накладення міжнародних санкцій на фізичних і юридичних осіб РФ.

“Таким чином, фактично, кожне антикорупційне журналістське розслідування в Росії буде переслідуватися державою. ОБСЄ зробило з цього приводу заяву і засудило російську сторону за такі дії в той момент, коли стало відомо про слідчі дії СБУ щодо “РИА Новости-Україна”, – підкреслив заступник міністра.

Відповідну публікацію, зазначив Золотухін, можна знайти на сайті представника ОБСЄ з питань свободи медіа. “За моєю інформацією, заява ОБСЄ щодо Кирила Вишинського викликала певний подив з боку українських експертів медіа-сфери. Зокрема, у своїй заяві пан Арлем Дезір вказав, що дії СБУ, в тому числі, стосувалися редакції RT (Russia Today) в Україні. Однак в даний момент це підтверджується тільки твітом головреда RT Маргарити Симоньян. А згідно офіційної позиції МІА “Россия Сегодня” – телеканал RT не є частиною інформаційного агентства. Тобто вже є певні неспівпадіння”, – звернув увагу заступник міністра.

Також, наголосив Золотухін, у заяві ОБСЄ підтверджується факт подвійного громадянства Вишинського, що заборонено українським законодавством.

“Ну, і мені насправді важко пояснити, яким чином людина, що отримала медаль Міністерства оборони Російської Федерації за успішну військову операцію по анексії Криму, в порушення усіх міжнародних договорів, дотримання яких є також завданням ОБСЄ, може називатися журналістом”, – сказав заступник міністра інформаційної політики.

Як повідомляв Укрінформ, Служба безпеки України 15 травня провела обшук у київському офісі “РІА Новини-Україна”. За даними прес-секретаря СБУ Олени Гітлянської, співробітники СБУ спільно з прокуратурою АР Крим розкрили діяльність мережі медіаструктур, підконтрольних Російській Федерації. Правоохоронці встановили, що вони використовувалися країною-агресором у рамках гібридної інформаційної війни проти України.

Також в СБУ повідомили про затримання керівника порталу “РИА Новости-Украина” Кирила Вишинського.

У середу його етупають з Києва до Херсона. Прокуратура Автономної Республіки Крим має направити клопотання до суду про обрання запобіжного заходу для Вишинського протягом дня 16 травня.

 

Геращенко хоче почути від ОБСЄ про порушення прав журналістів на Донбасі та в Криму

Перший віце-спікер Верховної Ради, уповноважений Президента з мирного врегулювання ситуації на Донбасі Ірина Геращенко знову просить журналістів надавати інформацію про потрапляння ними під обстріли бойовиків на Донбасі.

Про це Геращенко сказала під час засідання парламенту, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Нещодавно я звернулась до Національної спілки журналістів України та інших організацій з проханням надати інформацію, чи ведеться в нас моніторинг обстрілів, порушень прав тих журналістів, які були на Донбасі. На жаль, такого моніторингу немає. І тому я хочу дуже подякувати колегам-журналістам, які надали мені певні факти того, коли українські журналісти потрапляли під обстріли, були поранені, коли порушувались їхні права, коли їх навіть захоплювали в полон бойовики. Я хочу подякувати журналістам, які вже надіслали цю інформацію, зокрема і каналу “Інтер”, і каналу “112”, і каналу “24”, і “1+1″, і закликати всіх інших колег: будь ласка, згадайте точні дати, надайте цей фактаж – він є дуже важливим для України, він є тим фактажем, який має піти і в міжнародні суди, і до міжнародних організацій”, – сказала Геращенко.

Відповідні факти перший віце-спікер передала до парламентського комітету з питань свободи слова та інформаційної політики.

Водночас вона закликала представників творчих спілок України надати більше інформації ОБСЄ про порушення прав журналістів на передовій і в Криму.

“Учора прозвучала заява ОБСЄ, які, в свою чергу, висловили занепокоєння відносно обшуків, які провела Служба безпеки України в так званому агентстві “РІА Новости”, хоча сьогодні це є просто кубло пропагандизму проти України. Я би хотіла звернутися до наших шановних колег із ОБСЄ, а також до тих творчих спілок, які працюють в Україні з тим, що, можливо, варто давати нашим колегам у Відні більше інформації про ті порушення прав журналістів, які відбуваються на окупованому Донбасі та в Криму. На жаль, ми дуже рідко чуємо заяви про долю журналіста Асєєва, якого вже рік утримують окупанти в тюрмі в Донецьку. Ми чомусь дуже мало чуємо від наших закордонних колег слів підтримки українському журналісту Роману Сущенку, якого безпідставно два роки утримують у російській тюрмі”, – уточнила Геращенко.

Як повідомляв Укрінформ, на початку березня уповноважений Президента з мирного врегулювання ситуації на Донбасі Ірина Геращенко закликала журналістів надати інформацію про потрапляння під обстріли бойовиків на Донбасі.

“Ми з МЗС зробимо все від нас залежне, аби донести ці факти, в тому числі до ОБСЄ та Ради Європи”,  – заявила вона.

 

Вишинський отримав російське громадянство у 2015 році – Слідком РФ

Слідчий комітет РФ повідомив, що головний редактор інформаційного порталу «РИА Новости Украина» Кирило Вишинський, якого в Україні підозрюють у державній зраді, отримав російське громадянство у вересні 2015 року.

Про це йдеться у повідомленні на сайті російського відомства – Укрінформ.

«15 травня 2018 року в Києві посадові особи Генеральної прокуратури України затримали і притягнули до кримінальної відповідальності за державну зраду головного редактора інформаційного порталу «РИА Новости Украина» Кирила Вишинського, який отримав громадянство Російської Федерації у вересні 2015 року», – йдеться у повідомленні.

У Слідкомі також заявили, що «з урахуванням положень чинного законодавства, відповідно до якого іноземні громадяни, які скоїли злочин поза межами Росії, підлягають кримінальній відповідальності за російським законодавством у випадках, передбачених міжнародним договором Російської Федерації, якщо вони не були засуджені в іноземній державі, Головним слідчим управлінням СК Росії порушено кримінальну справу за фактом перешкоджання законній діяльності журналіста і притягнення завідомо невинної особи до кримінальної відповідальності (ст.144 КК РФ, ст.299 КК РФ)».

У Слідкомі додали, що проводяться слідчі дії, спрямовані на встановлення «всіх обставин цих злочинів та осіб, які підлягають притягненню до кримінальної відповідальності за вчинений щодо російського журналіста злочин».

Як повідомляв Укрінформ, 15 травня прокуратура Автономної Республіки Крим спільно зі Службою безпеки України провели обшуки в редакції і прес-центрі медіаресурсу «РИА Новости Украина», а також за адресами проживання осіб, які організовували і забезпечували його діяльність.

Під час розслідування отримано докази того, що інформація, розміщена на інтернет-ресурсі «РИА Новости Украина», містить заклики, спрямовані на шкоду суверенітету, територіальній цілісності і недоторканності України, державній та інформаційній безпеці.

Керівнику порталу «РИА Новости Украина» Кирилу Вишинському оголошено про підозру в держзраді. Його затримано.

Пізніше Вишинського етапували з Києва до Херсона для обрання запобіжного заходу, оскільки в Херсоні знаходиться офіс української прокуратури Автономної республіки Крим, яка веде справу Вишинського.

За даними ЗМІ, Херсонський суд розгляне запобіжний захід Вишинському 17 травня.

 

Прокуратура проситиме для Вишинського два місяці арешту

Прокуратура АР Крим клопотатиме у Херсонському міському суді про обрання керівнику порталу “РИА Новости-Украина” Кирилу Вишинському запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою на два місяці.

Про це повідомила у коментарі Укрінформу прес-секретар відомства Тетяна Тихончик.

“Прокурор клопотатиме про обрання запобіжного заходу тримання під вартою терміном два місяці”, – сказала вона.

Водночас прес-секретар Служби безпеки України Олена Гітлянська поінформувала, що слідчі у справі про держзраду Вишинського викликали на допит 47 осіб.

Як повідомляв Укрінформ, 15 травня прокуратура АР Крим спільно з СБУ в рамках кримінального провадження за фактами розв’язання Російською Федерацією агресивної війни в інформаційній сфері щодо України та державної зради провела обшуки в редакції і прес-центрі “РИА Новости-Украина”, а також за адресами проживання осіб, які організовували та забезпечували його діяльність.

За результатами слідчих дій отримано докази того, що інформація, розміщена на інтернет ресурсі “РИА Новости-Украина”, містить заклики, спрямовані на шкоду суверенітету, територіальній цілісності та недоторканності України, державній та інформаційній безпеці.

Керівнику порталу “РИА Новости-Украина” Вишинському було оголошено про підозру у держзраді та затримано.

16 травня Вишинського етапували з Києва до Херсона, де знаходиться офіс української прокуратури АРК, яка веде його справу.

За даними ЗМІ, судове засідання з обрання Вишинському запобіжного заходу відбудеться 17 травня.

 

Сенцов оголосив голодування

Політв’язень Олег Сенцов оголосив голодування з вимогою звільнити всіх українців, утримуваних в Росії та анексованому Криму.

Про це повідомляє Громадське.

Сенцов повідомив адвокату, що готувався до цього кроку два місяці, відмовляючись від передач та фізично готуючи організм.

Адвокат Дмитро Дінзе попередив підзахисного про всі можливі наслідки, зокрема, незворотні для здоров’я. Однак Сенцов заявив, що готовий померти, якщо вимоги не будуть виконані.

«Я, Сенцов Олег, громадянин України, незаконно засуджений російським судом і утримуваний в колонії м. Лабитнангі, оголосив безстрокове голодування з 14 травня 2018 року. Єдиною умовою його припинення є звільнення всіх українських політв’язнів, які знаходяться на території РФ. Разом та до кінця! Слава Україні», – написав Сенцов у заяві.

Сестра Сенцова Наталія Каплан висловила побоювання, що голодування може не принести результатів:

«Я не можу підтримати Олега в цьому. Мені здається, це нерозумно, і від голодування більше шкоди, ніж користі. Дуже страшно за нього. Олег 4 роки в пекельних умовах, без вітамінів, без сонця, без нормального харчування, під страшним психологічним пресом. Цей його крок змушує нервувати, але я знаю Олега і знаю, що він не відступить. Мені залишається тільки сподіватися, що він витримає і досягне поставленої мети».

Зараз Сенцов сидить в одиночній камері. Адвокат Дінзе не виключає, що Сенцова направлять на примусове психіатричне обстеження і застосують примусове годування.

Як повідомлялося, в Росії і в анексованому Криму утримують 64 українських політв’язня.

Українського режисера Олега Сенцова та активіста Олександра Кольченка затримали в Криму 10 травня 2014 року. Їх звинуватили в підготовці терактів, засудивши Кольченка до 10, а Сенцова – до 20 років позбавлення волі. Разом з ними також затримали Геннадія Афанасьєва та Олексія Чирнія. Афанасьєва у 2016 році звільнили, Чирній залишиться в колонії в Магадані.

Нині Сенцова утримують у колонії «Білий ведмідь» у місті Лабитнангі.

 

Порошенко закликає світ відреагувати на голодування Сенцова

Президент Петро Порошенко закликав міжнародну спільноту продовжити тиск на Росію з вимогою звільнити всіх українських політв’язнів.

Про це він написав на своїй сторінці у Facebook.

“Я закликаю міжнародну спільноту продовжувати тиск на Кремль, аби українські політв’язні якнайшвидше повернулися додому, до своїх родин. Ми продовжуємо боротися та докладаємо усіх зусиль для звільнення усіх незаконно ув’язнених українців, яких тримають на території окупованого Криму, Донбасу та на території РФ”, – зазначив Президент.

Глава держави нагадав, що український політв’язень у Росії Олег Сенцов оголосив безстрокове голодування на знак протесту проти дій Кремля, який утримує українців за надуманими звинуваченнями.

Порошенко додав, що єдиною умовою для припинення голодування Сенцов назвав звільнення всіх українських політв’язнів, які знаходяться на території РФ.

Як повідомлялося, Сенцов 14 травня розпочав голодування з вимогою звільнити всіх українців, утримуваних в Росії та анексованому Криму.

Українського режисера Сенцова та активіста Олександра Кольченка затримали в Криму 10 травня 2014 року. Їх звинуватили в підготовці терактів, засудивши Кольченка до 10, а Сенцова – до 20 років позбавлення волі.

Сенцова утримують у колонії «Білий ведмідь» у місті Лабитнангі.

Нині в Росії і в анексованому Криму утримують 64 українських політв’язня.

 

Порошенко обговорив з Волкером перспективу миротворців ООН для Донбасу

Український президент Петро Порошенко у середу, 16 травня, в Києві обговорив зі спеціальним представником США з питань України Куртом Волкером розгортання миротворчої місії ООН на Донбасі та звільнення заручників, інформує DW.

“Співрозмовники обговорили ситуацію на Донбасі й зауважили важливість розгортання миротворчої місії ООН на його окупованій частині. Петро Порошенко й Курт Волкер підкреслили необхідність негайного звільнення українських заручників”, – йдеться у повідомленні на сайті українського президента.

Також Порошенко і Волкер обговорили співробітництво України й США у сфері безпеки й оборони, зміцнення партнерства України з НАТО і питання енергетичної безпеки з урахуванням ризиків будівництва газопроводу “Північний потік-2”. Крім того, як зазначається, у розмові йшлося про реформи в Україні, зокрема у сфері боротьби з корупцією.

Раніше Волкер висловлював готовність провести зустріч з помічником російського президента Владиславом Сурковим після того, як Росія погодиться на діалог про введення на Донбас миротворчої місії ООН. Він також наголошував на неприйнятності пропозиції Москви щодо розміщення миротворчої місії лише на лінії зіткнення на Донбасі. Як повідомлялося, Петро Порошенко у середині квітня заявив, що в місії ООН на Донбасі готові взяти участь вже понад 40 країн.

 

Грицак навів Волкеру чергові докази причетності військових РФ до злочинів на Донбасі

Голова СБУ Василь Грицак навів спецпредставнику Держдепу США Курту Волкеру та послу США в Україні Марі Йованович чергові докази причетності кадрових військових Росії до злочинів на Донбасі.

Про це йшлося під час їхньої зустрічі в середу, повідомляє прес-центр СБУ.

“Представникам США наведено чергові докази причетності кадрових військовослужбовців РФ до злочинів проти людяності на території України, зокрема до обстрілів Маріуполя та Волновахи, внаслідок яких загинуло 48 українських громадян”, – йдеться у повідомленні.

Також, за словами Грицака, поряд із ескалацією РФ збройного конфлікту на Донбасі російські спецслужби вживають активних заходів із дестабілізації ситуації в середині України.

Голова СБУ окремо звернув увагу іноземних партнерів і на блокування російською стороною обміну заручників, яких РФ використовує для політичного тиску на українську владу. Грицак передав звернення до Волкера від матерів тих українців, хто незаконно утримується на території тимчасово окупованих районів Донецької та Луганської областей.

Зі свого боку іноземні партнери висловили зацікавленість у продовжені діалогу зі Службою безпеки України, а також запевнили в подальшій підтримці України в процесі відновлення територіальної цілісності та протидії російському агресору, поінформували в прес-центрі.

Як повідомляв Укрінформ, 14 травня Волкер розпочав свій сьомий за останні вісім місяців візит до України, в рамках якого вже відвідав Донбас, провів зустріч з Президентом Петром Порошенком, Головою Верховної Ради Андоієм Парубієм, народними депутатами та родинами заручників, політв’язнів і зниклих безвісти.

 

Клімкін говоритиме про українських заручників на засіданні у Раді Європи

Міністр закордонних справ України Павло Клімкін порушить питання захисту і звільнення українських заручників у Росії та на окупованих територіях на засіданні Комітету міністрів Ради Європи, яке відбудеться в Данії 17-18 травня.

Про це повідомив у Facebook постійний представник України у Раді Європи Дмитро Кулеба.

“17-18 травня в Данії відбудеться міністерське засідання Ради Європи. Захист прав і звільнення наших заручників в Росії та на окупованих територіях Криму і Донбасу буде однією з ключових тем під час зустрічей Павла Клімкіна на цьому заході”, – написав Кулеба.

Він висловив переконання, що Рада Європи та інші міжнародні гравці можуть і мають зробити більше.

“Ми не втомимося наполягати на цьому до тих пір, поки усі наші політв’язні не повернуться додому”, – пообіцяв постпред України в Раді Європи.

Кулеба також прокоментував рішення українського політв’язня в Росії Олега Сенцова оголосити голодування, назвавши його “актом не відчаю, а сили”.

Як повідомляв Укрінформ, політв’язень Олег Сенцов 14 травня оголосив голодування з вимогою звільнити всіх українців, утримуваних в Росії та анексованому Криму.

 

Лондон закликає Кремль звільнити українських політв’язнів

Міністр Великої Британії у справах Європи Алан Дункан засудив відкриття Керченського мосту з Росії до анексованого Криму та закликав Кремль звільнити українських політв’язнів.

Про це йдеться у його заяві, оприлюдненій на сайті британського уряду.

“Крим є частиною України, а його анексія Росією є порушенням міжнародного права. Відкриття цього (Керченського – ред.) мосту є ще одним порушенням українського суверенітету і ще одним прикладом російської безрозсудної поведінки. Ми продовжуємо співпрацювати з союзниками, аби протидіяти анексії, зокрема шляхом збереження ефективного пакету санкцій”, – сказав Дункан.

Британський міністр додав, що глибоко стурбований ситуацією щодо прав людини у Криму.

“Велика Британія також залишається глибоко стурбованою ситуацією щодо прав людини у Криму, де ми спостерігаємо за системним переслідуванням національних меншин і тих, хто висловлює свою несхвальну думку щодо незаконної анексії (цієї) території Росією”, – повідомив він.

Дункан вкотре закликав Росію звільнити політв’язнів, які зараз перебувають у Криму й у Росії.

“Ми знову закликаємо Росію звільнити всіх українських політичних ув’язнених, які перебувають у Криму та в Росії, а також забезпечити безперешкодний доступ міжнародним організаціям з нагляду за дотриманням прав людини на півострові”, – зазначив він.

Як повідомляв Укрінформ, у Росії 15 травня офіційно запустили автомобільний рух по мосту через Керченську протоку до окупованого Криму.

Президент України Петро Порошенко назвав незаконне будівництво Керченського мосту черговим свідченням нехтування міжнародним правом з боку Кремля.

Зі свого боку, у Європейській службі зовнішньої діяльності заявили, що будівництво так званого Керченського мосту на Кримському півострові, тимчасово окупованому Росією, є черговим порушенням з боку Росії суверенітету і територіальної цілісності України.

Офіційний Вашингтон також засудив зведення Росією та часткове відкриття мосту через Керченську протоку в Крим, наголосивши, що це не було погоджено з урядом України.

 

ФСБ заявила про арешт затриманого біля Криму українського судна

Проти капітана українського рибальського судна «ЯМК-0041», затриманого російськими прикордонниками в Чорному морі, порушили кримінальну справу про браконьєрство.

Про це повідомляє сайт ФСБ Росії.

“В результаті заходів, які проводяться щодо членів суднової команди затриманого 4 травня ц.р. рибальського судна «ЯМК-0041» встановлено, що українськими моряками напередодні затримання у винятковій економічній зоні РФ були розставлені рибальські сіті для вилову камбали-калкана, вилов якої з середини квітня до середини червня ц.р. в акваторії Чорного моря заборонена всюди на всій території континентального шельфу”, – йдеться в повідомленні.

У ФСБ також заявили, що «відносно капітана судна громадянина України Новицького В.В. за фактом незаконного вилову водних біологічних ресурсів порушено кримінальну справу за ч.3 ст. 256 Кримінального кодексу Російської Федерації (“Незаконне добування (вилов) водних біологічних ресурсів, вчинене особою з використанням свого службового становища”)”. На судно «ЯМК-0041» накладено арешт.

Як повідомлялося, 15 травня постійний представник Президента України в АРК Борис Бабін заявив, що екіпаж затриманого біля анексованого Криму українського рибальського судна «ЯМК-0041» тримають під вартою в Севастополі, на моряків можуть чинити тиск.

4 травня російські прикордонники затримали українське рибальське судно «ЯМК-0041» (порт приписки Очаков) на захід від мису Тарханкут в анексованому Росією Криму.

Держприкордонслужба України повідомила, що затримане судно мало всі необхідні документи на вилов риби на українській території. На борту знаходилися п’ять членів екіпажу.

МЗС України засудив затримання українського судна російськими силовиками, а прокуратура порушила справу.

Раніше українські прикордонники повідомили, що росіяни почали жорстку політику затримання і огляду суден, що йдуть через Керченську протоку. За повідомленням ДПСУ, починаючи з 30 квітня, російські спецслужби зупиняють судна щодня для огляду та ідентифікації екіпажу.

Міжнародні організації визнали окупацію і анексію Криму незаконною і засудили дії Росії. Країни Заходу запровадили ряд економічних санкцій. Верховна Рада України офіційно оголосило датою початку тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією 20 лютого 2014 року.

 

ПАРЄ позбавила Аграмунта права спостерігати за виборами та очолювати комітети

Регламентний комітет ПАРЄ виніс рішення про позбавлення низки прав чотирьох делегатів Асамблеї, імена яких фігурують в антикорупційному розслідуванні, за “серйозні порушення” Кодексу поведінки депутатів ПАРЄ.

Про це Укрінформу повідомили у прес-службі ПАРЄ.

“Після вчорашнього слухання в Парижі за участю трьох із чотирьох зацікавлених делегатів – четвертий вже був присутній на попередньому слуханні – комітет вирішив, що санкції повинні застосовуватися до Педро Аграмунта (Іспанія, група Європейської народної партії) на термін протягом 10 років, до Цезаря Флоріня Преда (Румунія, група Європейської народної партії), Самада Сеїдова (Азербайджан, група Консервативної партії) та Хорді Шукли (Іспанія, Альянс європейських лібералів та демократів) протягом 2 років”, – йдеться у повідомленні прес-служби.

“Усі четверо, залишаючись членами Асамблеї з правом виступати, матимуть заборону протягом цих періодів діяти як доповідачі або спостерігачі за виборами і не можуть бути головами або заступниками голів будь-якого комітету чи підкомітету або висуватися на посаду президента Асамблеї”, – повідомила прес-служба.

Також зазначені особи, не зможуть представляти Асамблею чи її комітети на будь-яких інших заходах, а також будуть позбавлені права направляти питання до Комітету міністрів – виконавчого органу Ради Європи.

Зустріч в Парижі 15 травня, яка проходила за закритими для преси дверима, була другим слуханням Регламентного комітету; перше відбулося у Страсбурзі 25 квітня.

Як повідомлялося, на весняній сесії Парламентська асамблея Ради Європи ухвалила резолюцію щодо корупції в організації.

За резолюцію проголосували 123 депутати, проти – 9, утрималися 10 із 142 депутатів в залі.

У документі йдеться про сімох діючих та колишніх депутатів ПАРЄ, які діяли в інтересах Азербайджану всупереч етичним стандартам Асамблеї та “серйозно порушили Кодекс поведінки членів Парламентської асамблеї”.

 

Газпром записав черговий мільярд кубів газу для ОРДЛО як “постачання в Україну”

Російський Газпром у січні – березні 2018 року доставив на територію ОРДЛО 1,242 млрд кубометрів газу, що на 12% більше, ніж в першому кварталі 2017 року (1,1 млрд кубометрів).

Про це йдеться у звіті російської компанії за І квартал 2018 року.

У звіті дані поставки відображені як постачання газу на територію України.

Український НАК “Нафтогаз України” зі свого боку нагадав, що не має змоги обліковувати газ, поставлений на непідконтрольну українській владі територію.

“Газпром припинив надсилати нам рахунки за постачання газу на непідконтрольні території, але обсяги поставок газу збільшив і відображує їх у своїй звітності. На поставки газу на тимчасово окуповані території Донецької та Луганської областей можна списати будь-які кошти. З російського боку постачання контролює лише сам Газпром, з українського – ніхто”, – прокоментували у НАК.

Крім того, раніше у Нафтогазі неодноразово наголошували, що не будуть оплачувати поставки газу на територію ОРДЛО, оскільки українська компанія їх не замовляла.

 

У відповідь на воєнну доктрину РФ Меркель пропонує створити кібервійська

Канцлер ФРН Ангела Меркель вважає, що ситуація у світі, російські гібридні загрози вимагають підвищення обороноздатності країн, включаючи створення кібервійськ.

Таким чином, вона підтвердила свою позицію про необхідність підвищення оборонних витрат країни, виступаючи в середу на дебатах щодо бюджету в бундестагу, повідомляє кореспондент Укрінформу в Німеччині.

“Йдеться не про озброєння, а просто про спорядження”, – заявила Меркель.

За її словами, важливі також абсолютно нові навички – “кібернавички, тому було б правильним створити кібервійська, оскільки гібридна війна є частиною воєнної доктрини Росії – абсолютно офіційно”.

“Звичайно, ми маємо бути готовими до оборони. Інакше у нас немає шансів”, – сказала Меркель.

Глава уряду наголосила також на необхідності забезпечити достатнє спорядження солдатів, що дасть змогу їм гідно виконувати завдання міжнародних місій, НАТО і національної оборони.

Меркель підкреслила дедалі зростаючу важливість для Німеччини “захисту на рівні країни і Альянсу” і зробила акцент на патрулюванні повітряного простору країн Балтії і зобов’язаннях бундесверу в Румунії і Болгарії.

Як відомо, оборона вже займає у федеральному бюджеті ФРН другий рядок. На поточний рік на ці цілі виділено 38,5 млрд євро, на наступний рік передбачено 41,5 млрд. Втім країна все одно далека від мети НАТО 2% ВВП на оборону, якого обіцяли досягти; зараз показник становить 1,24%. За часів холодної війни на армію в ФРН витрачалося 2,3%.

 

Штати почали розслідування щодо Cambridge Analytica – ЗМІ

Міністерство юстиції США й ФБР розслідують справу щодо британської політичної консалтингової компанії Cambridge Analytica.

Про це повідомляє New York Times із посиланням на людей, обізнаних зі станом справи, інформує CNN.

“Міністерство юстиції США й ФБР ведуть розслідування проти аналітичної компанії Cambridge Analytica, яка мала зв’язок з (передвиборчою – ред.) кампанією Трампа”, – йдеться у повідомленні.

Прокурори у справі вже допитали колишніх співробітників Cambridge Analytica та співробітників банків, які займалися справами компанії.

За інформацією ЗМІ, розслідування перебуває на ранній стадії.

Як повідомлялося, після розслідування американського видання The Washington Post та британського Guardian навколо Facebook спалахнув скандал. ЗМІ дізналися, що британська аналітична компанія Cambridge Analytica зберігала та аналізувала дані приблизно про 50 мільйонів людей, які мають сторінки у Facebook. Завдяки цьому компанія зуміла певною мірою зловживати ними, щоб допомогти політикам здобути перемогу на виборах. Зокрема, йдеться про виборчу кампанію президента США Дональда Трампа та Brexit-кампанію.

Європейський парламент запросив засновника Facebook Марка Цукерберга надати пояснення у зв’язку з цією ситуацією.

Пізніше Цукерберг визнав помилки в роботі соцмережі та попросив вибачення у користувачів

 

Сенат США не дозволив уряду припинити правила “вільного інтернету” в країні

Верхня палата американського Конгресу проголосувала проти рішення Федеральної комісії з питань комунікацій (FCC) США щодо припинення правил “мережевого нейтралітету” в країні.

Це дозволило би провайдерам обмежувати трафік з метою отримання більших прибутків. Саме ж голосування відбулося в середу, передає власний кореспондент Укрінформу.

З числа 100-мандантної верхньої палати Конгресу “за” збереження правил “мережевого нейтралітету” проголосували 52 сенатори, “проти” виступили 47 законодавців.

Як повідомляв Укрінформ, Федеральна комісія з питань комунікацій (FCC) Сполучених Штатів оголосила рішення про скасування правил “мережевого нейтралітету” з 11 червня. Ці норми були введені ще за адміністрації президента Обами в 2015 році.

Вони, зокрема, забороняли постачальникам блокувати або сповільнювати доступ до контенту, а також нараховувати додаткову плату для споживачів за певний вміст.

Правила мали на меті забезпечити безкоштовний і відкритий доступ до Інтернету, надавати споживачам рівний доступ до веб-контенту та заблокувати провайдерам можливість просувати контент, якому вони віддають перевагу.

 

Спецпрокурор Мюллер вивчає можливі зв’язки кампанії Трампа з WikiLeaks

Офіс спецпрокурора Роберта Мюллера викликав на допит консультанта президентської кампанії Трампа, що працював під керівництвом Роджера Стоуна, якому раніше закидали зв’язок із засновником WikiLeaks Джуліаном Асанжем.

Про це повідомило в середу американське інформагентство Reuters.

“Спеціальний прокурор Міністерства юстиції США Роберт Мюллер виписав дві повістки на допит експерта з питань соціальних медіа, який працював на Роджера Стоуна, радника Дональда Трампа під час президентської виборчої кампанії 2016 року”, – зазначає видання.

Як уточнюється, повістки були доставлені наприкінці минулого тижня адвокатам, які представляють Джейсона Саллівана. Саме він працював у Стоуна як експерт для президентської кампанії Трампа, що визнає і сам Салліван. Він не приховує, що очолює фірму Cyphoon.com і “працював на кампанію Трампа на посаді старшого стратега під керівництвом Роджера Стоуна”.

Така увага до персони Саллівана свідчить про те, що Мюллер, який очолює російське розслідування, зосереджується на Роджері Стоуні, пише інформагентство. Крім того, спецпрокурор, очевидно, хоче встановити, чи було відомо кампанії Трампа про викрадення російською розвідкою матеріалів проти Клінтон та передачі їх у WikiLeaks.

За повідомленнями джерел, знайомими з процесом розслідування, Мюллер також встановлює, чи міг хтось із оточення Трампа допомогли Ассанжу чи росіянам в процесі оприлюднення викраденої інформації.

 

Трамп доручив Помпео підготувати план санкцій проти РФ за порушення ДРСМД

Американський лідер Дональд Трамп доручив держсекретареві Майклу Помпео підготувати план введення додаткових санкцій проти Росії через порушення положень Договору про ліквідацію ракет середньої та малої дальності (ДРСМД, набув чинності 1 червня 1988 року). Про це повідомив в середу Білий дім, поширивши відповідне розпорядження голови адміністрації США, передає УНН.

“Відповідно до повноважень, покладених на мене як на президента конституцією і законами США, я доручаю держсекретареві в координації з міністром фінансів, міністром оборони, міністром торгівлі та директором національної розвідки виконати вимоги, викладені в розділі 1 244 (пункт „С“) закону про військовому бюджеті США на 2018 фінансовий рік”, — йдеться в розпорядженні.

Пункт “С” даного розділу зобов’язує президента представити Конгресу “доповідь з планом введення заходів щодо осіб, які відповідальні за невиконання Російською Федерацією положень ДРСМД”, у тому числі “політичних фігур уряду Російської Федерації”.

Як заходи пропонується, зокрема, “блокувати або забороняти всі транзакції”, пов’язані з активами і власністю цих осіб, якщо вони знаходяться на території США, “не дозволяти їм в’їзд у США, не видавати їм в’їзну візу або анулювати вже наявну візу”. “Президент може запропонувати будь-які інші санкції, які вважатиме доречними”, — вказується в розділі 1 244.

Нагадаємо, США вперше звинуватили Росію в порушенні ДРСМД ще в липні 2014 року. Потім Вашингтон неодноразово повторював це твердження. Держдепартамент у березні поточного року заявив, що нові системи озброєння, про створення яких оголосив у четвер президент Росії Володимир Путін у посланні Федеральним зборам, порушують Договір про ліквідацію ракет середньої та малої дальності. Керівник прес-служби Держдепартаменту США Хезер Нойєрт повідомила, що Вашингтон почне робити “заходи економічного і військового характеру”, якщо Росія не повернеться до виконання своїх зобов’язань за Договором.

 

ЗМІ: німецька розвідка отримала формулу “Новачка” в дев’яностих роках

Федеральна розвідувальна служба Німеччини на початку дев’яностих отримала формулу отруйної речовини “Новачок”, яким, як передбачається, були отруєні полковник ГРУ Сергій Скрипаль та його донька Юлія в британському місті Солсбері. Такий висновок після спільного розслідування зробили журналісти німецьких газет Die Zeit і Süddeutsche Zeitung, а також телеканалів WDR і NDR, інформує УНН.

Як повідомляється з посиланням на неназваних учасників операції, пробу нервово-паралітичної бойової отруйної речовини передав розвідці у рамках секретної операції, до якої було залучено також Бундесвер (збройні сили ФРН), таємний інформант, яким виявився російський вчений, що співпрацював із німецькими спецслужбами, запропонувавши надати зразок “Новачка” в обмін на гарантії безпеки для себе і своєї сім’ї та переїзд до ФРН. Згодом він якийсь час жив у Німеччині під охороною німецьких військових, з’ясували журналісти.

Операція проводилася в першій половині 1990-х років і призвела до запеклих суперечок у рядах тодішнього уряду, пише Zeit. “Ми ні в якому разі не хотіли створювати враження, ніби цікавимося таким хімічною зброєю у власних цілях”, — сказав співрозмовник видання, знайоме з ситуацією.

Невелика кількість речовини вдалося вивезти з Росії. Німеччина в результаті отримала лише формулу речовини, стверджують німецькі журналісти. За розпорядженням тодішнього канцлера Гельмута Коля, ФРС поділилася пробою зі своїми союзниками, у тому числі з американською та британською розвідками. Пізніше була створена робоча група з представників п’яти західних спецслужб і ФРС, метою якої був збір інформації про “Новака”.

У ряді країн Заходу ця речовина навіть вироблялася в невеликих кількостях для проведення випробувань і створення можливої протиотрути, пише газета. Щоб не зіпсувати відносини із Кремлем, уряд Німеччини вирішив не розкривати відомості про отримання проби. Аналіз “Новачка” здійснювався за згодою Відомства федерального канцлера і міноборони ФРН у лабораторії в Швеції. Де зразок речовини знаходиться зараз, невідомо. Шведський уряд не зміг оперативно відповісти на це питання. На запит видання в кабміні ФРН і ФРС відповіли, що повідомляють про справи, що стосуються діяльності спецслужб, виключно компетентним органам Бундестагу (парламенту Німеччини).

Нагадаємо, 4 березня 66-річний екс-полковник ГРУ Сергій Скрипаль, засуджений у Росії за шпигунство на користь Великої Британії, і його 33-річна дочка Юлія піддалися в Солсбері впливу нервово-паралітичної речовини типу “Новак”. Пізніше Лондон виступив з твердженням про те, що ця речовина розроблялося в Росії, і на цій підставі звинуватив Москву в причетності до інциденту.

 

Макрон зустрінеться з Цукербергом в Парижі

Президент Франції Еммануель Макрон зустрінеться з керівниками 50 найбільших компаній, інвесторів та інтелектуалів, у тому числі з засновником компанії Facebook Марком Цукербергом.

Про це повідомили в Єлисейському палаці, де і відбудеться зустріч, передає кореспондент Укрінформу.

«Зустріч відбудеться 23 травня», – йдеться в повідомленні.

Вона буде приурочена до відкриття ярмарку стартапів VivaTech, яка пройде в Парижі з 24 по 26 травня.

Цукерберг поситит Париж в рамках свого європейського турне, яке також передбачає виступ перед депутатами Європарламенту в Брюсселі.

Також на зустрічі в Єлисейському палаці очікується присутність керівників компаній IBM, Microsoft, Samsung, Uber, Intel, а також глав найбільших французьких підприємств транспортного і банківського секторів RATP, BNP, Thalès, а також залізничного монополіста SNCF, який нині проводить страйки, висловлюючи свій протест проти реформ.

Як повідомляв Укрінформ, найбільша у світі соціальна мережа Facebook потрапила в центр скандалу після того, як з’явилася інформація, що британська консалтингова фірма Cambridge Analytica, яка працювала на Дональда Трампа на останніх президентських виборах у США, неправомірно отримала доступ до особистої інформації 87 мільйонів користувачів Facebook.

 

Італія проситиме Європейський центробанк списати €250 мільярдів боргу – ЗМІ

Новий уряд Італії планує попросити Європейський центральний банк списати 250 мільярдів євро італійського боргу.

Про це повідомляє ЕUobserver із посиланням на текст коаліційної угоди, який є в розпорядженні італійських ЗМІ.

“Новий уряд Італії планує попросити Європейський центральний банк списати 250 мільярдів євро італійського боргу”, – йдеться у повідомленні.

У попередньому тексті угоди від 14 травня між партією “Рух 5 зірок” та ультраправою партією “Ліга Півночі” також прописане прохання реструктуризувати внески Італії до бюджету Європейського Союзу та скасувати санкції проти Росії.

Як повідомлялося, у березні в Італії відбулися парламентські вибори. Найбільшу кількість голосів на них здобула партія “Рух 5 зірок”. Водночас найбільшу кількість місць у парламенті отримала консервативна коаліція, до якої входять ультраправа “Ліга Півночі”, партія “Вперед, Італіє” і ліва “Партія свободи та рівності”.

Два раунди консультацій щодо формування уряду між президентом Італії та політичними партіями не привели до виходу із політичного глухого кута у країні.

 

Гватемала услід за США відкрила посольство в Єрусалимі

Гватемала відкрила своє посольство в Єрусалимі – через два дні після того, як США відкрили своє.

Про це повідомляє The Jerusalem Post.

“У середу Гватемала відкрила своє посольство в Єрусалимі, через два дні після того як США зробили те саме”, – йдеться у повідомленні.

Під час відкриття дипмісії в офісному комплексі в західному Єрусалимі були присутні президент Гватемали Джиммі Моралес і прем’єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу.

Як повідомлялося, на початку березня Моралес заявив, що посольство його країни в Ізраїлі перенесуть із Тель-Авіва до Єрусалима через два дні після того, як це зроблять США.

14 травня Сполучені Штати Америки офіційно відкрили своє посольство у місті Єрусалим. У той же день на кордоні Сектора Гази тисячі палестинців вийшли протестувати проти відкриття посольства США в Єрусалимі. Ізраїльська сторона застосувала силу.

Під час протестів, за останніми даними, загинули 60 палестинців, кілька тисяч людей дістали поранення і травми.

Президент США Дональд Трамп на початку цього року оголосив, що США визнають розділений Єрусалим столицею Ізраїлю, скасувавши таким чином десятиліття політики США в цьому відношенні.

Палестинці хочуть, щоб Східний Єрусалим був столицею їхньої майбутньої держави. Ізраїль приєднав Східний Єрусалим і оголосив все місто своєю столицею, цей крок не визнаний міжнародним співтовариством.

Рішення Трампа викликало протести, і 128 держав засудили його при голосуванні Генеральної асамблеї Організації Об’єднаних Націй.

 

Ердоган: ООН вичерпала себе й розвалилася

Бездіяльність ООН стосовно кровопролиття на кордоні Сектора Гази засвідчила кінець цієї міжнародної організації.

Таку думку висловив президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган, повідомляє Reuters.

«Перед лицем цих подій ООН згорнулася. Вона вичерпала себе й розвалилася», – сказав Ердоган.

Він закликав міжнародну спільноту рішуче відреагувати на дії Ізраїля.

«Якщо ізраїльське залякування й надалі наражатиметься на мовчання, то світ швидко скотиться у хаос, в якому пануватиме бандитизм», – зауважив президент Туреччини.

На його переконання, відсутність принципової реакції світу на насильство проти палестинців «відкриє дуже небезпечні двері».

Ердоган також пообіцяв продовжувати різносторонню підтримку Палестини.

«Навіть якщо увесь світ заплющить очі, ми не дозволимо Ізраїлю чинити жорстокості. Ми й надалі підтримуватимемо наших палестинських братів не лише серцями, але й усіма наявними ресурсами», – зазначив він.

Як повідомлялося, 15 травня прем’єр-міністр Ізраїлю Нетаньягу назвав президента Туреччини Ердогана найбільшим прихильником угруповання “Хамас”.

У понеділок, 14 травня, на кордоні Сектора Гази тисячі палестинців вийшли протестувати проти відкриття посольства США в Єрусалимі. Ізраїльська сторона застосувала силу.

Під час протестів загинули десятки палестинців, близько 3 тисяч людей дістали поранення і травми.

 

Ердоган назвав Нетаньягу прем’єром “держави апартеїду”

Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган назвав главу ізраїльського уряду Беньяміна Нетаньягу прем’єр-міністром “держави апартеїду”.

Про це Ердоган заявив у Тwitter.

“Нетаньягу є прем’єр-міністром держави апартеїду, яка більше 60 років окуповує землю беззахисних людей попри резолюції ООН. На його руках кров палестинців, і не може замести сліди злочинів своїми (словесними – ред.) нападами на Туреччину”, – написав він.

Як повідомлялося, 15 травня прем’єр-міністр Ізраїлю Нетаньягу назвав президента Туреччини Ердогана найбільшим прихильником угруповання “Хамас”.

У понеділок, 14 травня, на кордоні Сектора Гази тисячі палестинців вийшли протестувати проти відкриття посольства США в Єрусалимі. Ізраїльська сторона застосувала силу.

Під час протестів загинули 58 палестинців, близько 3 тисяч людей дістали поранення і травми.

 

Туреччина рекомендувала консулу Ізраїлю залишити країну – ЗМІ

Міністерство закордонних справ Туреччини попросило ізраїльського консула у Стамбулі Йозефа Леві Сфарі “на деякий час” залишити країну.

Про це повідомляє Anadolu із посиланням на дипломатичні джерела.

“Міністерство закордонних справ Туреччини попросило ізраїльського консула у Стамбулі Йозефа Леві Сфарі “на деякий час” залишити країну”, – йдеться у повідомленні.

За даними джерел, турецьке відомство попросило Сфарі залиши країну через загибель палестинців на кордоні у Секторі Гази.

Як повідомлялося, на кордоні Сектора Гази 14 травня тисячі палестинців вийшли протестувати проти відкриття посольства США в Єрусалимі. Ізраїльська сторона застосувала силу. Під час протестів, за останніми даними, загинули 60 палестинців, кілька тисяч людей дістали поранення і травми.

Міністерство закордонних справ Туреччини попросило ізраїльського посла Ейтана Нае тимчасово залишити країну, а 15 травня Ізраїль вислав турецького консула в Єрусалимі через кілька годин після того, як був висланий ізраїльський посол у Туреччині.

 

В Ісландії збирають підписи за бойкот Євробачення в Ізраїлі

В Ісландії більше 15 тисяч людей підписали петицію із закликом бойкотувати пісенний конкурс Євробачення-2019 в Ізраїлі.

Про це повідомляє EUobserver.

“В Ісландії за дві доби більше 15 тисяч людей підписали петицію із закликом бойкотувати Євробачення-2019 в Ізраїлі”, – йдеться у повідомленні.

У петиції зазначено, що Ізраїль порушує права палестинців, і тому Ісландія не повинна брати участь в Євробаченні, яке відбудеться наступного року в Ізраїлі.

Нагадаємо, представниця Ізраїлю, співачка Нетта Барзілай стала переможницею цьогорічного конкурсу “Євробачення”. Вона набрала 529 балів за результатами голосування.

Як повідомляв Укрінформ, на кордоні Сектора Гази 14 травня тисячі палестинців вийшли протестувати проти відкриття посольства США в Єрусалимі. Ізраїльська сторона застосувала силу.

Під час протестів, за останніми даними, загинули 60 палестинців, близько 3 тисяч осіб дістали поранення і травми.

 

ОЗХЗ підтвердила використання хлорину в Сирії

Міжнародна Організація із заборони хімічної зброї підтвердила використання хлорину в сирійському місті Саракіб на початку лютого.

Про це йдеться у прес-релізі міжнародної організації.

“Місія пошуку фактів (FFM) Організація із заборони хімічної зброї (ОЗХЗ) підтвердила, в оприлюдненій вчора доповіді, що 4 лютого 2018 року у місті Саракіб, сирійської провінції Ідліб ймовірно був використаний хлорин в якості хімічної зброї”, – йдеться у повідомленні.

Висновки були зроблені, зокрема, завдяки двом бочкам, в яких попередньо знаходився хлорин, а також на численних свідченнях від постраждалих і зроблених проб в районі використання хімзброї.

Зазначається, що мандат Місії пошуку фактів полягає в тому, аби з’ясувати використання ядерної зброї або токсичних хімікатів.  Місія не встановлює відповідальних за скоєння ймовірних  атак.

Як повідомлялося, 6 лютого Експерти ООН з військових злочинів заявили про початок розслідування повідомлень про те, що бомби із забороненим хлором використовувалися проти мирного населення у сирійських містах Саракіб та Дума.

 

У Польщі урізали зарплати мерам і місцевим чиновникам

Уряд Польщі своїм розпорядженням знизив на 20% зарплати керівній ланці органів місцевого самоврядування.

Про це інформує прес-служба Ради міністрів Польщі.

“Згідно з розпорядженням, на 20% буде знижено зарплати войтів, бурмістрів і мерів міст та їхніх заступників”, – йдеться у повідомленні.

Зазначається, що це розпорядження пов’язано з ухваленими змінами до закону про виконання повноважень депутата і сенатора, що передбачає зниження на 20% зарплат парламентаріїв. Як підкреслюється, цей закон, який ухвалено минулого тижня, був відповіддю на “загальні очікування суспільства, пов’язані з виконанням публічних функцій”.

Розпорядження набуває чинності з 19 травня, а нижчу зарплату керівники органів  місцевого самоврядування Польщі отримають вже з 1 липня 2018 року.

Зниження зарплат законодавцям, міністрам та керівникам місцевої адміністрації ініціював кілька тижнів лідер правлячої PiS Ярослав Качинський. Це відбулося на хвилі протестів опозиції проти призначення екс-прем’єром Польщі Беатою Шидло собі та членам уряду значних премій за 2017 рік (в еквіваленті 19-24 тис. дол.). Це набуло широкого резонансу у суспільстві і відбилося на значному падінні рейтингу PiS. Качинський наголошував, що зниження зарплат польських законодавців та керівників місцевого рівня є суспільним очікуванням, аби політики та чиновники жили скромніше.

Лідер PiS також оголосив загальне рішення керівництва партії про те, що високі премії за минулий рік чиновники уряду передадуть на благодійність. В іншому випадку вони повинні брати до уваги політичні наслідки, зокрема те, що можуть не потрапити до партійних списків на наступних парламентських виборах в 2019 році. Визначений термін передачі грошей на благодійність минув 15 травня. Стало відомо, що деякі міністри, аби перевести преміальні на благодійність, змушені були брати кредити чи навіть продавати своє майно.

 

Нафта дешевшає на тлі даних про зростання запасів

Ціни на нафту знижуються у середу після виходу даних Американського інституту нафти (API) про несподіване зростання запасів цієї сировини у США.

Про це свідчать дані біржових торгів на сайті Investing.com.

Вартість липневих ф’ючерсів на північноморську нафтову суміш марки Brent знизилася на 0,31%, до 78,19 долара за барель. Ціна червневих ф’ючерсів на нафту марки WTI зменшилася на 0,28%, до 71,11 долара за барель.

За даними API, за робочий тиждень, що закінчився 11 травня, запаси нафти у США зросли на 4,854 мільйона барелів. При цьому аналітики очікували зниження запасів на 763 тисячі барелів. У попередній тиждень показник знизився на 1,85 мільйона барелів, за даними тієї ж організації.

Тим часом запаси бензину знизилися на 3,4 мільйона барелів (проти очікувань зниження на 1,42 мільйона), дистилятів – на 768 тисяч барелів (очікували зниження запасів на 2,2 мільйона барелів). Запаси нафти на найбільшому у країні терміналі у Кушингу (Cushing) збільшилися на 62 тисячі барелів.

Офіційні дані про запаси нафти у країні, від міністерства енергетики США, будуть опубліковані пізніше у середу. “Ми очікуємо, що дані міненерго дадуть “ведмежий” стимул цінам, враховуючи зростання кількості бурових установок і рівня видобутку у США”, – цитує агентство Рейтер аналітиків сінгапурської брокерської компанії Phillip Futures.

Станом на 09:15 за київським часом ціна на нафту марки Brent встановлена на рівні 78,22 долара за барель. На відкритті Brent торгувалася по 78,03 долара за барель, що на 40 центів нижче за рівень закриття торгів ($78,43).

 

Бойовики вкотре зірвали розведення військ під Станицею

Бойовики у порушення Мінських домовленостей продовжують ігнорувати вимоги режиму тиші на ділянці розведення сил і засобів сторін у районі населеного пункту Станиці Луганської.

Про це з посиланням на українську сторону СЦКК інформує прес-центр операції Об’єднаних сил на своїй сторінці у Facebook.

“З початку доби бойовики збройних формувань РФ двічі обстрілювали ділянку №1 населеного пункту Станиці Луганській, аби 22 травня не відбулось розведення військ. Вони знову здійснили провокаційний обстріл позицій ЗСУ в цьому районі, застосувавши при цьому великокаліберні кулемети, підствольні гранатомети (ГП-25) та стрілецьку зброю. Обстріл військовослужбовців ЗС України бойовики традиційно здійснювали з гори Князь Ігор, що на тимчасово непідконтрольній території Урядові України”, – йдеться у повідомленні.

Про зазначене українська сторона СЦКК поінформувала місію ОБСЄ.

Попередній обстріл позицій Збройних сил України у цьому населеному пункті був задокументований СММ ОБСЄ 14 травня поточного року.

Українська сторона СЦКК наголошує, що бойовики збройних формувань РФ систематично здійснюють провокаційні обстріли району Станиці Луганської, метою яких є зірвати розведення сили і засобів сторін у цьому районі, та продовжувати використовувати зайняті ними позиції для здійснення своїх злочинних намірів.

 

ООС: один український військовий загинув, двоє поранені

У зоні операції Об’єднаних сил минулої доби внаслідок ворожих обстрілів один військовий загинув, двох було поранено.

Про це поінформував на брифінгу речник Міноборони Дмитро Гуцуляк, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Внаслідок обстрілів російсько-окупаційних військ  загинув один наш захисник 1985 року народження. Ще двоє були пораненні. Їх стан здоров’я оцінюється як стабільний”, – сказав Гуцуляк.

За його словами, минулої доби бойовики загалом провели 45 прицільних обстрілів позицій Збройних сил України.  Українські військові з метою збереження життя 25 разів змушені були відкривати вогонь у відповідь із не забороненої Мінськими домовленостями зброї.

З опівночі 16 травня бойовики вже 10 разів обстріляли українські опорні пункти. Станом на ранок втрат серед українських військових немає.

 

Військовослужбовці Об’єднаних сил захопили зброю противника – Генштаб

Підрозділ ЗСУ в районі Мар’їнки здійснив рейд у тил противника і захопив три ворожих міномети.

Про це йдеться у повідомленні Генштабу.

“Один із підрозділів, що обороняється в районі Мар’їнки, здійснив рішучий рейд у тил противника. В ході короткого бою було захоплено три ворожих міномети, з яких ворог постійно вів вогонь по наших позиціях”, – йдеться у повідомленні.

Втрат серед українських військовослужбовців немає. Захоплене озброєння переміщують у район відведення, де буде здійснюватися його подальше вивчення.

Командир підрозділу та його підлеглі, котрі брали участь у рейді, представлені до державних нагород.

 

Українці з Мюнхена передали соту маскувальну сітку в зону ООС

Волонтери українського руху “Чарівна сіточка” з Мюнхена відправили в зону Операції Об’єднаних сил на Сході України соту за рахунком маскувальну сітку.

Про це йдеться на сайті Генерального консульства України в Мюнхені.

“12 травня 2018 за участі генерального консула України в Мюнхені Юрія Ярмілка відбулася урочиста відправка в зону проведення Операції Об’єднаних сил на Сході України ювілейної 100-ї маскувальної сітки, виготовленої мюнхенським товариством “Чарівна сіточка”, – повідомили у прес-службі.

Під час заходу генконсул висловив глибоку вдячність українському колективу за їх працю та високу громадянську позицію, а також відзначив, що Українська держава і українські воїни високо цінують внесок мюнхенських волонтерів у справу збереження єдності та неподільності нашої Батьківщини.

До слова, організація “Чарівна сіточка” була створена в 2014 році та об’єднує переважно жіночий колектив активістів українського волонтерського руху, які взяли собі за мету допомагати українським воїнам саме шляхом надання власноруч виготовлених маскувальних засобів.

Як повідомляв Укрінформ, Президент України Петро Порошенко підписав указ “Про затвердження рішення РНБО “Про широкомасштабну антитерористичну операцію на території Донецької та Луганської областей”, яким вводиться в дію рішення Ради національної безпеки і оборони про зміну формату широкомасштабної антитерористичної операції (АТО), яка була запроваджена у 2014 році.

Глава держави також підписав наказ Верховного Головнокомандувача ЗСУ “Про початок операції Об’єднаних сил із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії Російської Федерації на території Донецької та Луганської областей”.

З 30 квітня відповідно до Указу Президента на території Донецької та Луганської областей розпочато Операцію об’єднаних сил, до складу яких входять й органи Національної поліції України.

 

Біля Дніпра знайшли 36 мішків з речами загиблих в “Іловайському котлі”

Факт виявлення на Дніпропетровщині мішків з особистими речами учасників “Іловайського котла” розслідуватиме спеціальна комісія.

Відповідна інформація оприлюднена на сайті Нацполіції.

“Повідомлення про виявлення волонтерами 36 мішків з особистими речами загиблих в “Іловайському котлі” бійців, надійшло до поліції вчора, 15 травня, близько 14 години. Виїздом на місце слідчо-оперативної групи Новокодацького відділення поліції м. Дніпра встановлено, що під шаром грунту знаходяться речові докази за кримінальною справою, яка була відкрита за ст. 348 Кримінального кодексу України у 2014 році”, – йдеться у повідомленні.

Наразі на місці події працюють слідчі Слідчого управління, які проводять опис вилучених речей.

У Нацполіції повідомили, що знайдені речові докази у 2014 році були передані на зберігання до фермерського господарства у зв’язку з відсутністю приміщення з відповідними санітарними нормами у відділенні поліції.

З яких причин упродовж тривалого терміну за вказаними речовими доказами не було прийнято законного рішення, встановить службова перевірка.

Як повідомлялося, за даними розслідування прокуратури, 29 серпня 2014 року за безпосередньою вказівкою та наказом командування генерального штабу збройних сил РФ російські військовослужбовці впритул розстріляли з важкого озброєння колони українських бійців під Іловайськом.

Загинули 366 українців, 429 воїнів зазнали поранень, 300 – потрапили в полон.

 

Під Одесою будують сучасну військову базу для морської піхоти

До кінця 2018 року планується завершити будівництво сучасної військової бази для морської піхоти ВМС ЗСУ у військовому містечку Дачне-2 на Одещині.

Про це сказав заступник міністра оборони України генерал-майор Олег Шевчук під час інспектування будівництва об’єктів інфраструктури у містечку Дачне-2, повідомляє прес-служба МОУ.

“Кожного місяця ми здійснюємо інспектування цього військового містечка. Загалом, будівельники дотримуються взятих на себе зобов’язань, робота триває відповідно до плану. Хоча на даний момент є два будівельних підприємства, які відстають від графіка виконання робіт. Представники цих компаній сьогодні отримали попередження щодо можливого розірвання укладених договорів. До кінця поточного року ми плануємо завершити будівництво цієї сучасної військової бази для морської піхоти ВМС ЗС України”, – заявив Шевчук.

Він нагадав, що на виконання рішення Президента України у ЗСУ реалізується концепція будівництва сучасних багатофункціональних військових баз для забезпечення потреб особового складу відповідно до стандартів країн-членів НАТО. “Зараз у військовому містечку Дачне-2 триває зведення експериментальної військової бази”, – додав генерал.

Сьогодні на території військового містечка ведеться масштабне капітальне будівництво: зводяться три казарми для особового складу, чотири гуртожитки поліпшеного типу планування для військовослужбовців служби за контрактом, їдальня на 500 місць, яка буде обладнана відповідно до вимог нової системи харчування.

Будівельники будують новий медичний пункт з відповідними кімнатами для задоволення санітарно-гігієнічних потреб військовослужбовців, а також триває зведення сучасного фізкультурно-оздоровчого комплексу. Проектом передбачено, що спортивна база комплексу дозволить проводити змагання з різних видів спорту не тільки в масштабі Військово-Морських сил, але й Збройних сил загалом.

Також ця військова база матиме свій власний відкритий футбольний міні-стадіон з штучним покриттям та системою освітлення, баскетбольний майданчик та бігові доріжки.

Для духовних потреб морських піхотинців тут зведуть церкву.

Усі нові об’єкти інфраструктури будуються за сучасною технологією сендвіч-панелей. Стіни спеціально утеплюють, що дозволятиме навіть взимку підтримувати належний температурний режим. Також під час будівництва застосовуються енергозберігаючі технології, а це можливість суттєвої економії бюджетних коштів на сплату спожитих енергоносіїв у процесі експлуатації.

Паралельно з будівництвом нових будівель та споруд триває і реконструкція котельні, доводять до належного стану будівлю штабу управління. До всіх житлових об’єктів проведено тепло і електромережі, підведено водопостачання і каналізаційні труби для стічних вод.

 

Дуда планує порушити українське питання у Радбезі ООН

Президент Польщі Анджей Дуда 17 травня під час дискусії в Радбезі ООН про необхідність дотримання міжнародного права зосередиться на трьох важливих питаннях, у рамках яких, зокрема, зверне увагу й на ситуацію в Україні.

Про це під час прес-конференції у Варшаві сказав міністр канцелярії президента Польщі Кшиштоф Щерський, повідомляє власний кореспондент Укрінформу.

“Президент Польщі хоче, щоб ця дискусія стосувалася трьох великих питань міжнародних відносин у сучасному світі. По-перше, йдеться про пропагування права і хороших рішень та інституцій, які роблять можливим мирне співіснування країн завдяки праву у міжнародних відносинах”, – заявив Щерський.

Він додав, що прикладами таких потрібних інституцій є міжнародні організації, які виконують посередницькі місії між сторонам конфліктів, чи кримінальні трибунали. За його словами, міжнародне право дозволить, наприклад, зняти напругу на корейському півострові.

“Друге питання – це сфера, де ми маємо справу з порушенням міжнародного права, зі створенням напруги, конфліктів і воєн у світі. У цьому контексті президент зверне увагу на ситуацію в нашому регіоні: Україні, заморожені конфлікти у Грузії, Молдові, Нагорному Карабасі”, – підкреслив Щерський.

Третім питанням, як зазначив Щерський, буде звернення Дуди до міжнародної спільноти, щоб “міжнародне право застосовувати з хорошими намірами, аби воно служило міжнародній справедливості”.

Як підкреслив польський міністр, перед своїм виступом Дуда планує зустрітися з представниками регіону Центрально-Східної Європи, яких Польща зараз представляє в Радбезі ООН, аби обговорити з ними тези свого виступу.

“Це – нова практика, що показує нашу відкритість і роль щодо країн, яких ми представляємо в Радбезі”, – зазначив Щерський.

Польський міністр зазначив, що ця дискусія викликає жвавий інтерес: крім членів Радбезу ООН, участь у ній підтвердили представники понад 60 країн. Важливим він назвав те, що представництво країн Центрально-Східної Європи в дискусії буде дуже високим. Зокрема, у ній візьмуть участь глави МЗС Литви, Латвії та Естонії, а також заступники глав МЗС України та Грузії.

Як повідомлялося, Польща як непостійний член Радбезу ООН в 2018-2019 роках у травні головує в цій інституції.

 

Начальники генштабів НАТО обговорять стратегічні питання безпеки

Військовий комітет НАТО на рівні начальників генеральних штабів країн-членів обговорить стратегічні безпекові ризики.

Засідання розпочалося у середу у новій штаб-квартирі Альянсу, повідомляє власний кореспондент Укрінформу у Брюсселі.

“Перша сесія присвячена ключовим стратегічним питанням, що стоять перед Альянсом”, – заявили в НАТО.

Окрім цього, вищі військові керівники союзників обговорять стратегічні пріоритети НАТО на півдні, зокрема в Іраку.

У засіданні також візьмуть участь представники країн, які працюють з Альянсом за програмою посиленого співробітництва для особливих партнерів. Це, зокрема, Австралія, Фінляндія, Швеція, Грузія та Йорданія.

Також у порядку денному Військового комітету НАТО – співпраця з Євросоюзом, зокрема, у частині так званої військової мобільності.

Окрім цього, начальники генштабів обговорять підготовку до саміту НАТО, який пройде 11-12 липня у Брюсселі.

 

Альянс продовжить тиснути на Росію – генерал НАТО

НАТО позитивно оцінює прогрес реформування сектору безпеки та оборони України в умовах продовження тиску на Росію.

Про це заявив у середу голова Військового комітету НАТО генерал Петер Павел, повідомляє власний кореспондент Укрінформу у Брюсселі.

“Ми продовжимо започатковане партнерство, щоб Україна була успішною у військовій та економічній сферах. Це є найкращою відповіддю на підхід Росії відносно України”, – наголосив чеський генерал.

Він також відзначив, що його оцінки прогресу Збройних сил України на шляху реформ є дуже високими.

“Ми продовжимо тиск на Росію, щоб вона виконувала міжнародні норми”, – наголосив голова Військового комітету НАТО.

 

Набув чинності закон про виплати іноземцям в українській армії

В Україні набув чинності закон, що вдосконалює питання виплати одноразової допомоги у разі загибелі чи інвалідності іноземців або осіб без громадянства, які проходять військову службу у Збройних силах України.

Відповідний закон опубліковано в “Голосі України” 15 травня.

Так, згідно з законом, “на іноземців та осіб без громадянства, які на законних підставах проходять військову службу у Збройних силах України за контрактом, поширюються умови та порядок виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності, передбачені для військовослужбовців – громадян України та членів їх сімей”.

Як повідомляв Укрінформ, Верховна Рада 19 квітня ухвалила відповідні зміни до закону “Про військовий обов’язок і військову службу” з метою підвищення рівня соціального захисту іноземців або осіб без громадянства, які проходять військову службу в ЗСУ.

 

Для родин учасників АТО придбають 327 квартир – Гройсман

Для родин учасників АТО, тимчасово переміщених осіб, які зараз захищають Україну від агресора, найближчим часом буде придбано 327 квартир.

Про це сказав Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман на засіданні уряду, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“На ці цілі міністерство соціальної політики  направляє 300 мільйонів, буде придбано 327 квартир. І це наш обов’язок”,- сказав Гройсман.

Він наголосив, що хотів би зробити для них набагато більше, а це буде можливо лише за умови  стабільного економічного зростання.

Як повідомляв Укрінформ, минулого року набрали чинності зміни до закону “Про запобігання впливу світової фінансової кризи на розвиток будівельної галузі та житлового будівництва”. Ним передбачено державну підтримку у розмірі 50 відсотків вартості будівництва (придбання) доступного житла та/або пільгового іпотечного житлового кредиту для учасників та інвалідів АТО, сімей загиблих.

 

Робочі підгрупи ТКГ проводять засідання у Мінську

Робочі підгрупи Тристоронньої контактної групи з мирного врегулювання ситуації на сході України проводять засідання у Мінську.

Про це повідомило у Twitter Міністерство зовнішніх справ Білорусі.

“У Мінську проходить зустріч робочих підгруп Тристоронньої контактної групи з врегулювання ситуації на сході України”, – йдеться у повідомленні.

Як повідомляв Укрінформ, представник України у Тристоронній контактній групі з урегулювання ситуації на Донбасі Ірина Геращенко поінформувала, що 16 травня в Мінську обговорюватиметься розблокування звільнення заручників, питання зниклих безвісти та відкриття КПВВ “Золоте”.

 

У Мінську знову не досягли прогресу щодо звільнення заручників – Геращенко

Росія знову проігнорувала пропозицію України про обмін 23 засуджених росіян на українських заручників.

Про це повідомила у Facebook перший заступник Голови Верховної Ради, представник України в гуманітарній підгрупі Тристоронньої контактної групи Ірина Геращенко за результатами засідання ТКГ в Мінську.

“Якщо говорити про гуманітарну групу, то відповіді від росіян щодо 23 російських громадян, засуджених за злочини проти Української держави, яких ми готові передати РФ задля звільнення політв’язнів і заручників, й досі немає”, – написала вона.

Геращенко констатувала, що Росію мало хвилюють “забуті нею в донецьких степах” співгромадяни.

“Немає жодного прогресу в питаннях звільнення заручників і пошуку зниклих. Це викликає величезне занепокоєння, особливо на фоні останніх тривожних новин про погіршення стану здоров‘я наших політв‘язнів і заручників, про оголошене Олегом Сенцовим голодування, тривале голодування Володимира Балуха”, – зазначила вона.

На переконання Геращенко, світ має посилити тиск на РФ через відсутність прогресу в питанні звільнення заручників.

Як повідомляв Укрінформ, 4 квітня під час засідання ТКГ українська сторона заявила про готовність передати РФ 23 росіян, яких утримують в українських в’язницях, в обмін на українських політв’язнів, яких утримують у в’язницях РФ.

 

Мінська група проведе наступне засідання 30 травня

Наступне засідання Тристоронньої контактної групи щодо ситуації на сході України відбудеться в Мінську 30 травня.

Про це повідомляє БЕЛТА.

“Наступне засідання Тристоронньої контактної групи по Україні відбудеться в Мінську 30 травня”, – йдеться в повідомленні.

Як повідомляв Укрінформ, спецпредставник ОБСЄ в Тристоронній контактній групі по Донбасу Мартін Сайдік за підсумками чергової зустрічі ТКГ у Мінську заявив, що робоча безпекова група ТКГ проведе відеоконференцію щодо ситуації у районі Донецької фільтрувальної станції наступного тижня.

 

Столтенберг і Макрон перед самітом НАТО говорили про Україну

Президент Франції Еммануель Макрон та Генсек НАТО Єнс Столтенберг перед самітом НАТО обговорили безпекову ситуацію в Європі, зокрема в Україні, ситуацію на Близькому Сході.

Про це повідомляє Єлисейський палац.

«Президент Республіки і пан Столтенберг обговорили останні події щодо боротьби з тероризмом, а також безпекову ситуацію в Європі, особливо звернувши увагу на ситуацію на Близькому Сході та в Україні», – йдеться у заяві без вказання деталей розмови.

На зустрічі також було підведено підсумки підготовчої роботи до наступного саміту НАТО, який відбудеться 11 і 12 липня в Брюсселі.

«Президент Республіки відзначив особливу роль, яку відіграватиме Франція (в НАТО – ред.), нагадав про зусилля, зроблені за останній рік для зміцнення оборонних ресурсів, які до 2025 року будуть збільшені до 2% національного ВВП, для зміцнення трансатлантичних відносин та зміцнення військової довіри до європейців», – йдеться в документі.

Президент Республіки також представив Генсеку НАТО французьке бачення майбутнього НАТО: модернізувати та об’єднати організацію, максимально використати ресурси для забезпечення стабільності та безпеки євроатлантичного регіону, як надійного і ефективного інструменту колективної оборони.

Як відомо, після Франції Генсек НАТО вирушив до США, де сьогодні розпочинається його триденний візит.

 

Українська вистава отримала золоту статуетку на фестивалі Saint Muse

На Всесвітньому театральному фестивалі Saint Muse, який проходить під егідою ЮНЕСКО в столиці Монголії Улан-Баторі, Театр Володимира Завальнюка «Перетворення» отримав приз від журі «За кращу виставу».

Приз отримала моновистава «Краще б я народилася кішкою», повідомила на своїй сторінці у Facebook виконавиця головної ролі у цій виставі Ганна Яремчук.

“Веземо в Україну золоту статуетку”, – написала Яремчук

Вона подякувала українській громаді в Монголії, “яка підтримала нас не тільки фінансово, а й своїми очима і душами на виставі! Я дякую монгольським глядачам, які, не знаючи мови, розуміли мене. Я дякую експертам за таку високу оцінку нашої праці! Я дякую організаторам фестивалю за таке свято!…”

Моновистава “Краще б я народилася кішкою”, поставлена за п’єсою Неди Нежданої “Кицька на спогад про темінь. Прощальний монолог Донбасу”, присвячується героїчним жінкам України. Головна героїня вистави – жінка-переселенка з Донбасу, у якої залишилося лише троє кошенят. Жінка, яка пройшла крізь підвал, знущання, підлість, зраду, втратила майно, дім, але не втратила гідності. Вона продає троє осиротілих кошенят – біле, сіре і чорне – все, що лишилось від її дому, її спокійного світу. Як вижити після катастрофи – полону, втечі, смерті, зради? Весь час на сцені – одна Актриса. Костюм – лікарняна піжама радянського зразка. З усіх декорацій – світло. І – вплив на глядача. Нищівний, наче холодна злива. Переповісти сюжет неможливо. Там – життя. До війни. Під час окупації. Після переселення на мирну територію. З неймовірною нудьгою за втраченим – домом, родиною, друзями. І насамкінець – ти, глядач, чітко усвідомлюєш, що все це потрібно повернути. Обов’язково.

“Ми спеціально зробили виставу такою, щоб її можна було показати будь-де: на фронті, в школі, в палаті шпиталю…”, – говорить режисер-постановник – художній керівник театру “Перетворення” Володимир Завальнюк.

 

У Празі на честь українського дисидента назвуть міст – посол

У Празі на честь українського дисидента Василя Макуха назвуть пішохідний міст через річку Ботіч у районі Вршовіце.

Про це повідомив посол України в Чехії Євген Перебийніс.

Він зазначив, що відповідне рішення схвалила міська рада Праги.

5 листопада 1968 року Макух на Хрещатику в Києві вчинив акт самоспалення, вигукуючи «Геть окупантів!», «Хай живе вільна Україна!», «Геть з окупованої Чехословаччини!». Таким чином він висловив протест проти окупації України та Чехолословаччини.

Василь Макух народився у 1927 році на Львівщині у селянській родині. Юнаком підтримував зв’язок із членами «Просвіти» та ОУН, а під час Другої світової війни воював у лавах УПА, за що був засуджений радянською владою до 10 років каторжних робіт.

 

12-річний українець допомагатиме мерові Вінніпега

Дитячим мером Вінніпега, столиці канадської провінції Манітоба, на один день став 12-річний українець Назар Вижниця. Про це оголосив дорослий мер міста Браян Боуман повідомляє Укрінформ з посиланням на mayorbowman.ca.

Під час свого «мерства» Назар всюди супроводжуватиме старшого колегу і виступить співголовою протягом засідання Комісії із стратегічного планування міста. Прикметно, що першим листом, на який мав відповісти дитячий мер, стала кореспонденція від Конгресу українців Канади. На почесну посаду дитячого мера було отримано більше 200 заявок. Кандидати повинні були запропонувати корисну ідею для розвитку міста та бути у віці від 8 до 12 років.

Свою пропозицію Назар зосередив на підвищенні громадської безпеки в центрі Манітоби переважно шляхом збільшення кількості вуличного освітлення. За словами Боумана, цю ініціативу варто розглядати як розважливий спосіб ознайомлення молодого покоління із держслужбою.

 

Луценко не має наміру брати участь у президентських виборах

Генеральний прокурор України Юрій Луценко заявляє, що не має наміру брати участь у президентських виборах.

“Я, напевно, єдиний не кандидат у президенти з великого кола моїх знайомих. Це продумане рішення. З самого початку моєї роботи тут, незважаючи на різні розмови, я точно не кандидат у президенти”, – сказав він в ексклюзивному інтерв’ю агентству “Інтерфакс-Україна”.

Розповідаючи про майбутні вибори, Ю.Луценко назвав їх “символічними”. “Рівно сто років тому Україна була приблизно у такій самій ситуації…Невелика група людей намагалася тоді побудувати країну. І величезна маса людей, що підігрівається п’ятою колоною Кремля, доморощеними радикалами і корисними ідіотами, просто знищила УНР. Потім і тому – в землю полягли мільйони українців. Цей урок ми маємо пам’ятати, якщо хочемо бути успішною країною”, – вважає він.

За словами генпрокурора, його роль на виборах – “стриматися і не почати давати прямі оцінки популістам”. “Я намагатимуся говорити лише одне – підтримайте тих, хто будує країну, а не тих, хто все критикує і дає нескінченні нездійсненні обіцянки”, – наголосив він.

Чергові президентські вибори в Україні відбудуться в 2019 році.

 

Хакери запустили в мережу небезпечний вірус “Сталін”

У мережі з’явився новий небезпечний вірус, що має назву StalinLocker.

Як повідомляє Bleeping Computer, шкідливий алгоритм, що блокує всі файли на комп’ютері і ставить на екран заглушку з портретом Йосипа Сталіна, виявили дослідники MalwareHunterTeam.

Особливість блокувальника полягає в тому, що він створює механізм свого автозапуску та блокує всі процеси.

Після запуску StalinLocker на екрані з’являється 10-хвилинний зворотний відлік, який вимагає введення коду. Інакше ваші файли буде видалено.

Код є різницею між датою запуску програми і датою 30 грудня 1922 року. Якщо користувач вводить правильний код, блокувальник припиняє роботу і видаляє свої файли.

Якщо ж код ввели після закінчення відліку, то вірус спробує видалити всі файли на кожному диску, знайденому на комп’ютері.

Водночас, у MalwareHunterTeam заявляють, що більшість антивірусів можуть вчасно виявити цю шкідливу програму.

 

Палестина відкликає чотирьох послів з Європи – ЗМІ

Міністерство закордонних справ Палестини вирішило відкликати своїх послів з Угорщини, Чехії, Австрії й Румунії для консультацій.

Про це повідомляє De Telegraaf із посиланням на палестинське інформаційне агентство новин Wafa.

“Міністерство закордонних справ Палестини вирішило відкликати послів із 4 європейських країн для консультацій. За інформацією Wafa, йдеться про Угорщину, Чехію, Австрію й Румунію”, – йдеться у повідомленні.

Відповідне рішення було ухвалене після того, як представники цих країн були присутні на заходах, присвячених відкриттю посольства США в Єрусалимі.

За даними Ізраїлю, всього на відкритті американського посольства були присутні 33 із 86 запрошених представників від різних держав.

Як повідомляв Укрінформ, на кордоні Сектора Гази 14 травня тисячі палестинців вийшли протестувати проти відкриття посольства США в Єрусалимі. Ізраїльська сторона застосувала силу.

Під час протестів, за останніми даними, загинули 60 палестинців, близько 3 тисяч людей дістали поранення і травми.

 

У Сенаті США підтвердили “широкомасштабне” втручання Росії у вибори

Комітет Сенату США з питань розвідки, який веде розслідування щодо втручання РФ у вибори, підтвердив висновки американського розвідувального співтовариства, що РФ доклала “безпрецедентних зусиль” для широкомасштабного втручання.

Про це йдеться в спільній заяві сенаторів Річарда Берра і Марка Уорнера.

“Немає сумнівів у тому, що Росія доклала безпрецедентних зусиль, щоби втрутитися в наші вибори в 2016 році”, – заявив республіканець Берр.

Він зауважив, що одним із головних завдань у розслідуванні його комітету була оцінка роботи розвідувального співтовариства США, яке одразу після виборів вказало на Росію.

“Співробітники Комітету провели 14 місяців, переглянувши джерела, методи та аналітичну роботу, і ми не бачимо жодних підстав суперечити цим висновкам”, – наголосив сенатор Берр. Він зауважив, що вже скоро Комітет оприлюднить свої висновки і рекомендації.

За словами віце-голови Комітету Марка Уорнера, розвідувальні структури США спрацювали дуже добре. “Після ретельного огляду наші співробітники дійшли згоди, що висновки розвідувального співтовариства були докладними й точними. Зусилля Росії були широкомасштабними, технічно складними й ухвалені розпорядженням самого президента Путіна з метою підтримки Дональда Трампа та перешкоджання Гілларі Клінтон”, – підкреслив законодавець.

Він заявив, що розуміння цих методів дозволить “захистити демократію від майбутніх загроз”. У цьому зв’язку в середу Комітет з питань розвідки Сенату США проводить закриті слухання з колишніми керівниками Національної розвідки, ЦРУ та Агентства національної безпеки США.

 

У Росії на складі вибухають боєприпаси, населення евакуюють – ЗМІ

В Удмуртії біля селища Пугачово почали вибухати боєприпаси, що залишилися у військовому арсеналі, цивільне населення евакуюється.

Про це повідомило “Інтерфаксу” джерело.

“Жителів удмуртського селища Пугачово евакуювали через вибухів боєприпасів”, – сказав співрозмовник.

За його словами, площа пожежі стоновить 15 га. Снаряди на складі біля Пугачова почали детонувати через горіння сухої трави. Там же в 2011 році в результаті пожежі вже був великий вибух артилерійського арсеналу.

В той же час глава цього муніципального утворення Едуард Султанов заявив, що евакуація не оголошувалася, люди самі залишають селище. Раніше Султанов заявив, що боєприпаси вибухають за півтора кілометра від житлового селища, тому евакуація жителів не потрібна. Пізніше глава Удмуртії Олександр Бречалов повідомив, що після вибухів у Пугачовому розпочато евакуацію військового містечка. На сайті адміністрації Іжевська повідомляється, що через вибухи боєприпасів перекрита ділянка федеральної траси М7.

У червні 2011 року в 102-му артилерійському арсеналі, розташованому біля селища Пугачово в Удмуртії, сталася пожежа, через яку здетонували снаряди. Більш як 28 тисяч осіб були евакуйовані, близько сотні людей постраждали. Вибухами снарядів було пошкоджено понад 3 тисячі будівель у 32 населених пунктах. Республіканський МОЗ повідомляв про двох померлих від серцевого нападу, але в Міноборони заявили, що пов’язувати смерть цих людей з вибухами некоректно. Причиною пожежі було названо недотримання правил безпеки під час вантажно-розвантажувальних робіт.

У травні 2015 року через горіння трави біля селища Пугачово вибухнули декілька снарядів, що залишилися після пожежі 2011 року. Тоді ніхто не постраждав, евакуація жителів не проводилася.

 

Комітет Європарламенту схвалив угоду про партнерство з Вірменією

Комітет Європарламенту із закордонних справах Європейського парламенту схвалив угоду про всеосяжне і розширене партнерство між Вірменією та ЄС, відкривши можливість для більш глибокого співробітництва в різних сферах. Депутати Європарламенту підтримали угоду 55 голосами “за”, 2 “проти”, ще 7 утрималися. Про це повідомляє УНН з посиланням на Новини Вірменії.

Члени Комітету закликають Вірменію домогтися значного прогресу щодо свободи ЗМІ, незалежності судових органів, боротьби з корупцією і відмиванням коштів, ухилення від сплати податків і олігархічного контролю. Вони нагадують, що відступ від цінностей ЄС, таких як демократія, верховенство закону або права людини, може спровокувати призупинення дії угоди.

Депутати Європарламенту вітають громадян Вірменії в зв’язку з недавнім мирним переходом влади і вітають самовідданість, виявлену правоохоронними органами, хоча деякі необгрунтовані арешти мирних демонстрантів викликають стурбованість.

Вони вітають Нікола Пашиняна з обранням на посаду нового прем’єр-міністра Вірменії і розраховують на розширення співпраці. Депутати Європарламенту висловлюють жаль, що Угода не може включати зняття тарифних бар’єрів через членство Вірменії в Євразійському економічному союзі.

Як повідомляв УНН, масові мітинги і ходи проходили в Вірменії з 16 квітня. Через акції протесту 23 квітня подав у відставку колишній президент країни Серж Саргсян, обраний на пост прем’єр-міністра.

Нагадаємо, 8 травня, після декількох тижнів масових протестів, лідер опозиційного руху “Елк” Нікол Пашинян був обраний прем’єр-міністром Вірменії на спеціальному засіданні парламенту країни.

 

Протести в Вірменії: в Єревані активісти захопили мерію

Група опозиціонерів, незадоволених роботою мера Єревана Тарона Маркаряна, в середу 16 травня провела акцію протесту біля стін мерії, а потім увірвалася в саму будівлю, вимагаючи зустрічі з градоначальником і його відставки. Про це повідомляє УНН з посиланням на Новини Вірменії.

“Градоначальник повинен прийняти своє рішення. Це нормальна політична реальність, коли йде якась політична команда, то вона йде повністю. Однозначно Тарон Маркарян та інші високопосадовці, як представники сторої політичної команди, виходячи з ситуації, в кінці кінців, повинні якомога скоріше піти”, – заявив в будівлі мерії Єревану 16 травня член фракції блоку “Вихід” в Раді старійшин Єревану, з сьогоднішнього дня вже депутат від блоку “Вихід” Ален Симонян.

Що стосується знищення понад 25 дерев на території єреванського скверу біля пам’ятника Мяснікяну, то він підкреслив, що особисто бачив проект благоустрою даного скверу, в якому не було нічого про будь-якоу вирубку дерев. Йшлося лише про благоустрій тротуарів, фонтанів.

За словами Симоняна, прихильники Тарона Маркаряна привели до будівлі муніципалітету директорів шкіл, щоб вони виступили на захист мера. Він підкреслив, що на третьому поверсі мерії, де зібралися демонстранти, точно також з усіх кабінетів виведені всі співробітники, вони стоять в коридорі. Симонян висловив думку про те, що це спроба провокації, але цього не станеться.

Як повідомляв УНН, масові мітинги і ходи проходять в Вірменії з 16 квітня. Через акції протесту 23 квітня подав у відставку колишній президент країни Серж Саргсян, обраний на пост прем’єр-міністра.

Нагадаємо, 8 травня, після декількох тижнів масових протестів, лідер опозиційного руху “Елк” Нікол Пашинян був обраний прем’єр-міністром Вірменії на спеціальному засіданні парламенту країни.