Стан та перспективи вирощування гречки. Made in Ukraine

2 роки ago Інформ центр 0

В рамках меморандуму про співпрацю член Політичної Ради Політичної Партії «ПАТРІОТ» Мирослав Котвіцький взяв участь у  робочій нараді на тему: «Стан та перспективи вирощування гречки. Made in Ukraine.», яку організувала та провела Міжнародна асоціація гречки у с. Малополовецьке, Фастівського району. У засіданні також взяли участь керівники аграрних та переробних підприємств, селекціонери гречки, науковці і представники влади.

Робоча зустріч мала на меті донести до аграріїв інформацію про необхідність виділення посівних площ для гречки, а також актуалізувати питання і акцентувати увагу влади на проблемах галузі, щоб не допустити продовольчої кризи у 2018 році.

Учасники наради відзначили критичний сучасний стан гречаної галузі, яка протягом останніх років знаходиться у стані стагнації. Гречка – цінна круп’яна культура, завдяки унікальному хімічному складу дана крупа вважається універсальним компонентом оздоровчого харчування, широко використовується в дитячому та лікувально-профілактичному харчуванні.  Зерно гречки використовують на продовольчі цілі, з неї виготовляють крупи та борошно, синтезують лікарські препарати. Відходи від переробки зерна – поживний корм для худоби і птиці. Вона є також однією із основних медоносних, поукісних і найбільш рентабельних культур. У сівозміні гречка добре пригнічує бур’яни, покращує фізичні властивості і родючість ґрунту, фітосанітарний і загальний екологічний стан. Крім того, гречка використовується як страхова культура.

Серед великої кількості харчових продуктів осо­блива увага приділяється зерновим, в тому числі круп’яним культурам. В Україні традиційно частка цієї категорії продуктів складає до 45% загального раціону харчування. Крупи входять до переліку про­дуктів харчування першої необхідності, які доступні практично всім верствам населення.   Тому вирощування, переробка і реалізація круп є основною складовою продовольчої безпеки держави.

Протягом останніх років відмічається тенденція до зменшення посівних площ гречки. Однією з основних причин цього на думку учасників заходу є неналежна кон’юнктура ринку збуту кінцевого продукту та затрати на вирощування культури. Понесені витрати на вирощування 1 га гречки удвічі вищі ніж по інших зернових.

У той час, як профільне міністерство не визначає пріоритети , стратегію та не прогнозує розвиток такої важливої галузі, не опікується стабільним і динамічним її розвитком, відбувається зухвалий і неконтрольований, з використанням зони вільної торгівлі України і Казахстану, імпорт по демпінговим цінам гречки походження з країни-агресора, яка не відповідає вимогам ДСТУ, більше того є шкідливою для споживачів. Така політика призвела до того, що у вітчизняних аграріїв є нереалізованими залишки зерна гречки з минолорічного врожаю, що не сприяє виділенню ними площ для її посіву у поточному році.

Учасники наради також відзначили наступні причини недостатнього виробництва гречки:

– зменшення площ посіву;

– відсутність налагоджених інтегрованих схем між виробниками та переробними підприємствами;

– відсутність належної регуляторної державної політики у сфері контролю якості, ціноутворення на ринку круп, необхідної фінансової підтримки виробників гречки;

– відсутність мотиваційних чинників щодо ведення даної галузі;

– значні логістичні витрати.

Нагадаємо про те, що 29 березня  цього року Політична Партія «ПАТРІОТ» уклала меморандум про співпрацю з  Міжнародною асоціацією гречки. Метою Меморандуму є консолідація зусиль для збереження культури вирощування і споживання та  історичного значення гречки в житті Українського народу, незамінність  її продукції іншими культурами та їх продуктами, піднесення  галузі  до   розвитку на рівні світових стандартів, дотримання оптимальних обсягів  виробництва гречки, як традиційної і однієї з найважливіших продовольчих культур українця.

Першим кроком стало направлення спільного листа Прем’єр-Міністру України Гройсману В.Б. з вимогою вжити невідкладних заходів щодо протидії  знищення вітчизняної  гречаної галузі та дати дієву відсіч російським агресіям на цьому напрямі.

Наводимо повний текст звернення: