У пошуках нового обличчя Євросоюзу

9 місяців ago Інформ центр 0

Нові світові глобальні тенденції, що набирають потужного  впливу на практично усі сторони життя нашої цивілізації, заставляють провідних європейських інтелектуалів та політиків замислитись про подальшу долю Європейського Союзу. Швидкі темпи сучасних перетворень змушують у доволі короткі терміни переводити академічні напрацювання у площину розробки і прийняття політичних рішень. У цій ситуації статус двигуна європейських перетворень намагаються перебрати на себе представники французького політичного класу.

Так, із закликом до побудови повного європейського суверенітету президент Французької Республіки Е. Макрон виступив нещодавно у Європарламенті, вперше після того, як він став президентом.

«Ми повинні побудувати повний європейський суверенітет для захисту наших громадян», – наголосив французький президент, вказуючи що це необхідно зробити також з огляду на «момент напруженості відносин з сусідами, в тому числі Росією».

За його словами, європейська демократія – це нині найкращий шлях для розвитку Європи, і відмова від цього шляху буде найбільшою помилкою.

«Ми повинні вийти за межі національного егоїзму. Я належу до покоління, яке не знало війни, не переживало того, що було пережито попередниками», – сказав Макрон, наголосивши, що не хоче, аби знову доводилося переживато щось подібне.

Він також вказав у промові на доцільність «європейського суверенітету» в галузях охорони здоров,я та виробництва харчових продуктів, у сфері цифрових технологій.

За його словами, ЄС має досягти суверенітету у енергетичній, економічній та екологічній сферах.

Також президент Франції засудив «авторитарний суверенітет» і висловив ініціативу організувати «справжні європейські дебати».

За його словами, для цього у Франції вже ініційовано «громадські консультації» для окреслення очікувань громадян від Європи, відродження актуальності «європейського проекту».

«Я запропонував цього року провести консультації з громадянами, і я почну їх сьогодні, аби дізнатись, що нас об,єднує, і що розділяє, щоб вийти за межі спрощеної альтернативи на рівні «так» чи «ні», – пояснив Макрон.

Для зміцнення і збереження суверенітету,  Макрон  бачить необхідність у «радикальній реформі бюджету ЄС», а також запровадження європейської програми для фінансування громад, які приймають біженців.

Досягти «повного європейського суверенітету» у всіх сферах – від економічної до екологічної, провести громадські консультації з приводу ставлення та очікувань громадян щодо ЄС, реформувати бюджет ЄС, поступово перебудувавши всю Європу – ось головні напрями майбутніх дискусій, запропонованих президентом Франції.

Концептуальний виступ глави французької держави у Європейському парламенті, на думку низки іноземних спостерігачів, говорить про намагання цієї країни взяти на себе інтелектуальне лідерство у процесі розбудови нової Європи.

За оцінками низки вітчизняних та іноземних фахівців, при цьому слід враховувати той факт, що правляча коаліція у Німеччині нещодавно сформована і перебуває на стадії свого становлення і тому поки що тимчасово не може виступати повноцінним партнером Франції у процесі  розробки основних напрямків майбутньої європейської перебудови.

У цих умовах українській політичній еліті, напевно, слід уважно слідкувати за перебігом європейських дискусій стосовно головних шляхів подальшого функціонування Євросоюзу, котрі у багатьох пунктах порядку денного, напевно,  стосуватимуться відносин з Україною.

С.Бало