Підбірка актуальних новин за 21 квітня

2 роки ago Інформ центр 0

Московський патріархат назвав звернення Ради до Варфоломія перевищенням влади

УПЦ МП вважає, що Президент та Верховна Рада не мала підстав звертатися до Вселенського партіарха Варфоломія з проханням надати автокефалію православній церкві в Україні.

Про це йдеться у  заяві  відділу зовнішніх церковних зв’язків Української Православної Церкви (Московського патріархату) – Укрінформ.

“Українська Православна Церква, яка має канонічний зв’язок зі Вселенським Православ’ям, не зверталася до Патріарха Варфоломія з проханням надати автокефалію Православній Церкві в Україні та не уповноважувала на це ні Президента, ані депутатів Верховної Ради України. У зв’язку з цим згадані ініціативи є перевищенням влади, а також втручанням у церковні справи”, – йдеться в заяві.

В  УПЦ МП  наголосили, що церква, відповідно до статті 35 Конституції України, є відокремленою від держави, а тому питання церковного життя вирішує самостійно.

“Питання надання церковної автокефалії належить до компетенції канонічного права, а не до компетенції державних законів. Автокефалія надається Церкві, а не державі, а тому й ініціювати чи просити про цей статус має Церква, а не держава”, – зазначається в заяві.

У Московському патріархаті вбачають у прагненні домогтися автокефалії православній церкві в Україні питання “не лише релігії, але й геополітики”.

“Переконані, що сфера релігійного життя не повинна ставати предметом політичних маніпуляцій. Не слід змішувати церковні й політичні, а тим більше геополітичні питання”, – вважають в УПЦ МП.

Як переконують автори заяви, Московський патріархат завжди виступав за відновлення церковної єдності.

“Однак запропонований і озвучений владою спосіб досягнення цієї єдності не відповідає канонічному праву церкви та суперечить законодавству України. Адже влада просить надати Томос про автокефалію єдиній церковній структурі, якої ще не існує. Саме тому вважаємо, що слід спочатку подолати розкол, відновити церковну єдність, і лише після того ставити питання про зміну канонічного статусу єдиної православної церкви в Україні”, – йдеться в заяві.

Як повідомлялося, 17 квітня Президент Петро Порошенко оголосив лідерам парламентських фракцій про намір звернутися до Вселенського патріарха Варфоломія з проханням проголосити автономію Української помісної автокефальної церкви.

19 квітня депутати Верховної Ради проголосували за відповідну постанову.

 

Українська діаспора підтримує автокефалію української церкви

Українська діаспора підтримує звернення до Всеселенського патріарха стосовно надання православній церкві в Україні автокефального статусу.

Про це заявив президент Світового конгресу українців Євген Чолій, повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Світовий конгрес українців від імені двадцятимільйонної української діаспори закликає Вселенського Патріарха надати томос про автокефалію Православної Церкви в Україні», – сказав Чолій.

В СКУ нагадали, що президент організації двічі протягом останніх трьох років зустрічався із Вселенським Патріархом Варфоломієм, якому передав Резолюції річних загальних зборів СКУ із закликом надати Томос про автокефалію Української Православної Церкви Київського Патріархату. «У рамках зустрічей Євген Чолій також наголошував на ролі Української Церкви для духовного єднання народу України», – пояснили в українській організації.

Як повідомлялося, Президент Петро Порошенко 17 квітня заявив, що підготував звернення до Вселенського патріарха із проханням видати томос щодо автокефалії православної церкви в Україні.

18 квітня глава держави офіційно прийняв від ієрархів  УПЦ КП  та УАПЦ звернення для передачі Вселенському патріарху Варфоломію про надання українській церкві томосу про автокефалію з підписами усіх архієреїв, які підтримали це рішення.

Верховна Рада 19 квітня ухвалила постанову про підтримку звернення Президента України до Вселенського патріарха Варфоломія щодо створення Єдиної помісної української православної церкви.

 

Новий президент Чорногорії хоче налагоджувати відносини з Росією

Новий президент також висловив надію, що Москва буде поважати вибір чорногорців, які вирішили вступити в НАТО – УНІАН.

Міло Джукановіч, який переміг на виборах президента Чорногорії, які відбулися 15 квітня, має намір працювати над зміцненням відносин між Подгоріцею і Москвою.

За даними чорногірського ЦВК, після підрахунку 100% голосів Джуканович здобув перемогу в першому турі, набравши 53% відсотка голосів. Він заявив, що чорногорсько-російські відносини потрібно зробити більш сучасними і він постарається на посаді президента внести в це свій внесок.

Новий президент також висловив надію, що Москва буде поважати вибір чорногорців, які вирішили вступити в НАТО. За його словами, цей вектор країна обрала давно, і він не має нічого спільного з ворожістю по відношенню до жителів Росії. Міло Джуканович в числі інших політиків потрапив в санційний список Росії в травні 2017 року, через три місяці після того, як спеціальний прокурор Чорногорії заявив про наявність неспростовних доказів причетності військової розвідки Чорногорії до спроби військового перевороту в країні і вбивства політика.

Міло Джуканович фактично керує Чорногорією з 1991 року. Він сім разів був прем’єр-міністром цієї країни, один раз президентом і один раз – міністром оборони. Джуканович був фаворитом президентських виборів, і інтрига полягала лише в тому, чи зможе він здобути перемогу вже у першому турі.

 

У Москві остаточно знищили Бібліотеку української літератури

Де-факто заклад припинив роботу ще рік тому і залишалася лише вивіска – УНІАН.

Частина фондів було відправлено в Бібліотеку іноземної літератури, частину викинули.

У Москві завершили знищення Бібліотеки української літератури. Як передає власний кореспондент УНІАН в РФ, цього тижня з будівлі, де раніше містилася бібліотека, зникла вивіска. Коли саме зняли вивіску, не зрозуміло, але, за словами колишніх співробітників, ще тиждень тому на будинку за адресою Трифоновська, 61 був напис: «Бібліотека української літератури».

Крім того, заблоковано сайт бібліотеки. При спробі зайти на сайт за адресою mosbul.ru з’являється напис: «Вибачте, але наразі сайт закритий на реконструкцію». За даними УНІАН, будівлю бібліотеки передано Департаменту спорту російської столиці, де буде розміщено Центр розвитку туризму Москви.

Разом з тим, як повідомив адвокат Іван Павлов, який представляє інтереси колишнього директора бібліотеки Наталії Шариної, 24 квітня Мосміськсуд о 15.00 продовжить розглядати апеляцію захисту на вирок Шариної, обвинувачуваної у розтраті грошей і розповсюдженні екстремістської літератури. На наступному засіданні очікується виступ державного обвинувача і самої Шариної. Де-факто бібліотека припинила свою роботу ще рік тому і залишалася лише вивіска. Частину фондів закладу було відправлено в Бібліотеку іноземної літератури, частину викинули.

Як повідомив один із співробітників бібліотеки, після репресій проти бібліотеки, засудження Шариної, розшуку слідчими читачів за інтерес до «екстремістської» і «націоналістичної» літератури до читальних залів перестали заходити відвідувачі. Останніх двох бібліотекарів звільнили 1 березня цього року.

Як повідомляв УНІАН, 28 жовтня 2015 року в Бібліотеці української літератури в Москві провели обшук, поліція підкинула націоналістичну літературу. Також обшук провели вдома у Шариної. 5 червня 2017 року Міщанський райсуд Москви засудив Шарину до 4 років ув’язнення умовно. Її звинуватили в розповсюдженні екстремістської літератури, «яка закликає до ненависті і ворожнечі», а також у розтраті бюджетних коштів. Захист Шариної оскаржив вирок. У міжнародній правозахисній організації Amnesty International заявили, що Шарина стала жертвою судового свавілля, а винесений вирок демонструє цілковите презирство російської судової системи до принципу верховенства права.

 

Прах Нестора Махна може повернутися в Україну

Останки Нестора Махна можуть повернутися в Україну.

Про це заявив голова Запорізької ОДА Костянтин Бриль, повідомляє онлайн-видання  061.ua – Укрінформ.

За словами чиновника, повернення останків анархіста в Гуляйполе потрібно зробити історичною подією.

Бриль розповів, що на кладовищі Пер ла Шез в Парижі закінчується термін оренди місця для урни з прахом Махна. Тому зараз обговорюється можливість перепоховання в Гуляйполе, де анархіст народився.

Нестор Махно (1888 — 1934) очолював селянські повстання на півдні України в 1918-1921 роках. Був прихильником анархістських поглядів, ситуативно підтримуючи в громадянській війні різні протиборчі сторони.

У 1921 році після боїв на узбережжі Азовського моря загони Махна витіснили до Миколаєва і фактично знищили більшовики. Махно емігрував, жив у Бухаресті, Варшаві, потім переїхав до  Парижа, де став робітником. Помер там само від туберкульозу.

 

Влияние России на Венгрию растет – МИД Украины

Влияние России на Венгрию растет, и это является угрозой для всей Европы. Об этом в интервью “Радио Свобода” заявил заместитель министра иностранных дел Василий Боднар, передает  УНН.

“Я не хочу обвинять… Но политически я могу допустить, что влияние Москвы на Будапешт, к сожалению, растет. И это является угрозой не только для Киева, но и для Европы, для единства в НАТО и для понимания того, как гибридно действует Россия”, – заявил В.Боднар.

Кроме того, чиновник прокомментировал нынешние отношения между Украиной и Венгрией. По его словам, “проблема Венгрии в попытке использования своего членства в НАТО для удовлетворения своих целей, которые мы не совсем понимаем”.

“С одной стороны, как государство-член НАТО – на территории Украины проживают венгры, которые являются составляющей украинского общества, их безопасность должна была быть ключевым интересом для Венгрии. Поэтому Украина в НАТО была бы более выгодной для Венгрии, чем наоборот. Поэтому я подозреваю, что это не интерес Венгрии, в данном случае Венгрия проталкивает в НАТО, а интерес третьей стороны. И неудивительно об этом говорить, зная определенные факты”, – резюмировал В.Боднар.

Как сообщал  УНН,  по разным данным, в том числе венгерскими, в  Закарпатской области Венгрия выдала более 100 тысяч паспортов.

 

Угорщина видала на Закарпатті понад 100 тисяч паспортів – МЗС

Угорщина видала на Закарпатті більше 100 тисяч своїх паспортів.

Про це заявив заступник міністра закордонних справ України Василь Боднар в інтерв’ю “Радіо Свобода” – Укрінформ.

“На Закарпатті … за різними даними, у тому числі угорськими, угорських паспортів більше від 100 тисяч видано”, – сказав він.

Боднар підкреслив, що ці паспорти видавалися в основному до моменту отримання Україною безвізового режиму, коли привабливість угорського паспорта, за його словами, була “практичною” – можна було безпроблемно перетинати кордон, влаштовуватися на роботу в Угорщині або й далі.

“А тепер порахуймо, що досягла  Угорщина  роздаючи паспорти українським громадянам угорського походження? За різними оцінками, від 30-ти до 40 тисяч працездатних українських громадян угорського походження виїхали в інші держави Європи. Фактично і Угорщина, і Україна їх втратили”, – зауважив дипломат.

Наразі ж, наголосив заступник міністра, з українським паспортом можна вільно поїхати без візи, і, відповідно, “привабливість” угорського паспорта зменшується.

Боднар переконаний, що для етнічних угорців питанням угорських паспортів, можливо, й досі актуальне, але для українців це питання знято, оскільки “це був соціально-економічний вимір і ним користувалися більше як знаряддям перетину кордону, а не як підтвердженням, що належить до угорського громадянства”.

 

Десятки тисяч угорців вийшли на протест проти контролю Орбана над ЗМІ

Десятки тисяч угорців вийшли на протест у Будапешті в суботу, 21 квітня. Вони незадоволені контролем влади над ЗМІ.

На думку демонстрантів, саме це допомогло чинному прем’єрові Віктору Орбанові отримати переконливу перемогу на парламентських виборах у квітні. Державні медіа маніфестанти називають “машиною пропаганди”, передає  DW  з посиланням на агенцію Reuters – Укрінформ.

“Наша мета – позбавити орбанівську партію “Фідес” контролю над суспільними ЗМІ. Але це й завдання для опозиційних партій, позаяк вони також відповідальні за нинішню ситуацію”, – кажуть організатори акції. “Фідес” разом із союзними християнськими демократами зберегла конституційну більшість у парламенті, Орбан втретє поспіль очолив уряд.

Популярний в Угорщині, політик конфліктує з Євросоюзом, зокрема через питання біженців, яких Будапешт відмовляється приймати, пише агентство.

Паралельно в уряду  Орбана  триває конфлікт із американським мільярдером, пропагандистом ліберальних цінностей Джорджем Соросом. Фінансована останнім організація “Фундація відкритого суспільства” (ФВС) базується у Будапешті. Прем’єр вважає, що інвестор прагне заселити Угорщину мігрантами з Африки та Близького Сходу та знищити “угорськість”. Утім, планований владою закон щодо недержавних організацій може позбавити її можливості працювати в Угорщині, тож ФВС думає над переміщенням штаб-квартири до Берліна.

 

“Нафтогаз” підвищив ціну газу

НАК “Нафтогаз України” підвищив ціну на свій природний газ із травня на 5,5%.

Про це повідомляє  “Українська правда” – Укрінформ.

Тепер компанія пропонує ресурс на 400 грн/тис. куб. м дорожче ціни видобувних компаній, які торгують газом на “Українській енергетичній біржі”.

За передоплатою і в обсязі понад 50 тис. куб. м в місяць НАК готовий продавати газ по 9 142,8 грн/тис. куб. м, що на 5,5% (472,8 грн/тис. куб. м) вище поточних квітневих цін.

Для інших категорій споживачів ціна підвищиться на 5,2% (489 грн/тис. куб. м) – до 10 041,6 грн/тис. куб. м (всі ціни з ПДВ).

Нагадаємо, з 1 квітня “Нафтогаз” підвищив ціни на газ для промисловості на 10%.

 

Протести у Вірменії: поліція б’є вікна авто активістів

У центрі Єревану поліція в суботу, 21 квітня, затримала і доправила у дільниці більше 60 осіб, які беруть участь в антиурядових протестах.

Про це повідомляє  DW, кореспондент якого знаходиться в столиці Вірменії – Укрінформ.

“Вже затримано більше 60 осіб, переважно молодих людей, ця цифра зростає”, –  інформує журналіст.

За його словами, поліцейські розбивають вікна автомобілів, що блокують автомобільний рух, силою витягають водіїв і також доправляють у дільниці. На вулицях Єревану дуже багато людей, люди приїжджають з інших регіонів країни, в основному з довколишніх областей. Вони організовують ходи в різних районах міста, автомобілісти підтримують їх сиренами та сигналами.

Незважаючи на зливу, відбулася хода на чолі з Ніколом Пашиняном. Поліція спробувала перекрити дорогу протестувальникам і послалася на блокування дорожнього руху, у відповідь Пашинян заявив про право громадян на мирні демонстрації.

За даними ЗМІ, поліція перешкоджає просуванню у бік Єревана жителів інших областей, які співчувають протестному руху. Поліція пригрозила розігнати усі акції протесту, якщо Пашинян не припинить “в розумні терміни” масові збори.

Раніше лідер протестувальників у Вірменії, глава опозиційної парламентської фракції “Елк” Нікол Пашинян відповів відмовою на пропозицію прем’єр-міністра Сержа Саргсяна почати діалог. В суботу, 21 квітня, він заявив, що його задовольнить лише негайна відставка прем’єра і проведення позачергових парламентських виборів.

Як відомо, протести в Єревані тривають з 13 квітня. Прибічники Пашиняна виступають проти обрання прем’єр-міністром Сержа Саргсяна, який до цього два терміни обіймав пост президента.

18 квітня у столиці  Вірменії  пройшла масова акція протесту, в якій взяли участь близько 15 тисяч осіб. Демонстрації також відбулися в Гюмрі й низці інших міст країни.

Незважаючи на масові протести 19 квітня в Єревані пройшло перше засідання уряду під керівництвом Саргсяна. Того ж дня у будівлі уряду на площі Республіки відбулася чергова акція.

 

Прем’єр Вірменії закликає опозиціонерів до негайного діалогу

Прем’єр-міністр Вірменії Серж Сарґсян закликав опозиційного парламентаря Нікола Пашиняна до негайних переговорів.

Про це йдеться у заяві, оприлюдненій на офіційному сайті прем’єр-міністра, повідомляє Крим.Реалії – Укрінформ.

«Я глибоко стурбований внутрішньополітичними процесами. Щоб уникнути непоправних втрат, закликаю Нікола Пашиняна сісти за стіл політичного діалогу і переговорів. Це має бути зроблено негайно», – наголосив Серж Сарґсян.

Пашинян раніше відмовився від переговорів із Сарґсяном.

«Тепер для діалогу вже надто пізно, але це не означає, що ми не готові до будь-якої дискусії», – сказав Нікол Пашинян тисячам демонстрантів напередодні під час мітингу в центрі Єревана.

У Єревані вже дев’ятий день тривають масові акції протесту проти призначення екс-президента Вірменії Сержа Сарґсяна прем’єр-міністром країни, який, за новою Конституцією, має всю повноту влади.

Напередодні, виступаючи на мітингу на площі Республіки в Єревані, Нікол Пашинян висунув вимоги до влади. Зокрема, він зажадав відставки новопризначеного прем’єр-міністра Сержа Сарґсяна і проведення дострокових парламентських виборів.

Сполучені Штати настійливо закликали владу та протестувальників виявляти стриманість і уникати насильства. Росія теж заявляла, що закони не повинні порушуватися.

Бюро  ОБСЄ  із демократичних інститутів та прав людини закликало вірменську владу захистити та забезпечити право на свободу мирних зібрань в країні.

 

У Єревані в ході протестів затримано вже більше ста осіб

Число затриманих під час протестів в столиці Вірменії Єревані в суботу, 21 квітня, перевищило сотню осіб.

Про це повідомляє News.am з посиланням на  прес-службу поліції – Укрінформ.

“Станом на 17 годину число підданих приводу поліцією громадян досягло 102”, – йдеться в повідомленні.

Зазначається, що хода в різних частинах Єревану триває з ранку. Періодично демонстранти перекривають вулиці. Зараз вони знаходяться на повністю блокованому проспекті Маштоца – центральній артерії Єревану. Хода супроводжується свистом і автомобільними сигналами.

Як відомо, протести в Єревані тривають з 13 квітня. Прибічники лідера акцій громадянської непокори, опозиційного депутата Нікола Пашиняна виступають проти обрання прем’єр-міністром Сержа Саргсяна, який до цього два терміни обіймав пост президента.

18 квітня в столиці Вірменії пройшла масова акція протесту, в якій взяли участь близько 15 тисяч чоловік. Демонстрації також відбулися в Гюмрі й низці інших міст країни.

В суботу, 21 квітня, прем’єр-міністр Вірменії закликав опозицію до переговорів.

 

До мітингувальників у Єревані вийшов президент

У Єревані на площу до мітингувальників вийшов президент Вірменії Армен Саркісян.

Про це повідомляє  “Радіо Свобода” – Укрінформ.

“Мітингувальники зустріли Армена Саркісяна оплесками і криками “Президент, відмовся від Сержа!” – йдеться в повідомленні.

Зазначається, що главу держави супроводжує колишній депутат Національних зборів Вірменії Теван Погосян.

Як повідомляє  Радіо Азатутюн, супроводжуваний охороною Саркісян підійшов до лідера протестного руху Ніколи Пашиняна і почав з ним розмовляти. Протестуючі при цьому скандували «Ми – господарі нашої країни!», «Зроби крок – відмовся від Сержа!» Та інші гасла.

Самої розмови чутно не було, оскільки охорона Саркісяна і сам він заявили, що це робоча зустріч, і попросили прибрати мікрофони. Однак кореспондент радіостанції почув, як Нікол Пашинян знову підняв питання цензу громадянства президента, а також говорив про гарантії незастосування сили проти мітингувальників.

Відзначається, що Саркісян пропонував Пашиняну пройти в готель «Маріотт-Вірменія» і там провести переговори. Однак після розмови, яка тривала кілька хвилин, Армен Саркісян в супроводі охорони пішов в напрямку припаркованого неподалік автомобіля.

За ним слідували учасники мітингу, скандуючи: «Зроби крок – відмовся від Сержа!».

Саркісян також звернувся до журналістів і сказав, що він всіх їх запросить до себе.

На питання про те, чи будуть переговори, президент Вірменії відповів: «Будемо сподіватися».

Раніше в суботу президент Саркісян у зв’язку з ситуацією, що склалася в країні, виступив із заявою, в якій висловив готовність зустрітися з депутатом Національних зборів Вірменії Ніколом Пашиняном “з метою зменшення існуючої в країні напруженості за допомогою діалогу політичних сил”.

Як відомо, протести в Єревані тривають з 13 квітня. Прибічники лідера акцій громадянської непокори Нікола Пашиняна виступають проти обрання прем’єр-міністром Сержа Саргсяна, який до цього два терміни займав пост президента.

18 квітня в столиці Вірменії пройшла масова акція протесту, в якій взяли участь близько 15 тисяч осіб. Демонстрації також відбулися в Гюмрі і ряді інших міст країни.

 

Саргсян готовий поступитися постом прем’єра Вірменії після вирішення проблем

Прем’єр-міністр Вірменії Серж Саргсян заявляє, що готовий залишити пост прем’єра після вирішення проблеми Карабаху.

Про це повідомляє прес-служба уряду Вірменії, передає  112.ua – Укрінформ.

“З мого боку вступ на посаду прем’єр-міністра був обумовлений однією простою обставиною. В нашому регіоні зі складною геополітикою і в період, повний нових викликів, ми зобов’язані забезпечити безпечний розвиток країни і продовжити зусилля, спрямовані на гідне врегулювання проблеми Карабаху”, – зазначив Саргсян, відповідаючи на відкритий лист групи випускників освітнього фонду “Луйс”.

Тільки після вирішення глобальних проблем Саргсян готовій передати крісло прем’єра іншому кандидату.

“На мою думку, зазначені проблеми можна вирішити. Після цього біля керма влади можуть стати інші діячі. У цій великій справі ми будемо спиратися і на потенціал спільноти “Луйс”, – цитує Саргсяна прес-служба уряду.

Нагадаємо, демонстранти відкинули пропозицію Саргсяна сісти за стіл переговорів.

Як відомо, протести в Єревані тривають з 13 квітня. Прибічники лідера акцій громадянської непокори Нікола Пашиняна виступають проти обрання прем’єр-міністром Сержа Саргсяна, який до цього два терміни займав пост президента.

18 квітня в столиці  Вірменії  пройшла масова акція протесту, в якій взяли участь близько 15 тисяч осіб. Демонстрації також відбулися в Гюмрі і ряді інших міст країни.

Щодня повідомляється про десятки затриманих учасників акції в Єревані.

 

Парламент Азербайджану затвердив нового прем’єра

Парламент Азербайджану затвердив кандидатуру Новруза Мамедова на пост прем’єр-міністра.

Про це повідомляє  Trend – Укрінформ.

“Міллі Меджліс (парламент) Азербайджану в суботу на пленарному засіданні затвердив кандидатуру Новруза Мамедова на пост нового прем’єр-міністра”, – зазначається в повідомленні.

Як повідомлялося, в  Азербайджані  11 квітня відбулися президентські вибори. Переміг нинішній глава держави Ільхам Алієв, який, за попередніми даними, отримав близько 86% голосів виборців.

18 квітня Алієв відправив уряд у відставку.

 

Сирійські повстанці залишать іще один район поблизу Дамаска

Сирійські повстанці погодилися залишити три населені пункти в районі Каламун, що на схід від Дамаска, в обмін на гарантії безпеки.

Про це в суботу, 21 квітня, повідомляє  DW  з посиланням на сирійські державні ЗМІ – Укрінформ.

“Згідно з даними сирійського уряду, очікується, що 21 квітня з цього району вивезуть 3,2 тисячі бойовиків та членів їхніх родин”, – йдеться у повідомленні.

Загалом евакуація триватиме три дні. Повстанців і їхні родини мають доправити до провінції Ідліб та міста Джараблус.

Після завершення евакуації три населені пункти району – Ер-Рухайба, Джейруд і Ен-Насирія – перейдуть під контроль урядових сил.

Речник одного з ворожих до президента Башара Асада  угруповань розповів, що повстанці погодилися залишити цей район в обмін на гарантії безпеки після посилення бомбардувань та обстрілів з боку російський військ, що підтримують Асада.

Район Каламун розташований за 40 кілометрів від сирійської столиці. Тим часом повідомляється також про наступ сирійських військ на південні райони передмістя Дамаска, що поки що також контролюються сирійською опозицією.

Представники 15 країн-членів Ради Безпеки ООН обговорять сирійське питання на неформальній робочій зустрічі, яка відбудеться 21 квітня у Швеції. У ній візьме участь і генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш.

 

У російському МЗС заявили, що експерти ОЗХЗ виїхали в Думу

У МЗС РФ заявили, що група експертів з Організації з заборони хімічної зброї (ОЗХЗ) виїхала в сирійське місто Дума, до місця передбачуваної хімічної атаки.

Про це  повідомляється  на сайті відомства – Укрінформ.

“За наявною інформацією, ранком 21 квітня спеціальна місія ОЗХЗ зі встановлення фактів застосування хімічної зброї в Сирії виїхала в м. Дума (Східна Гута), до місця передбачуваного застосування токсичних хімікатів 7 квітня”, – йдеться в повідомленні.

Як відомо, 17 квітня сирійські державні ЗМІ заявили, що експерти ОЗХЗ приїхали в Думу. Проте в самій організації цього не підтверджували. Прес-секретар Державного департаменту США Хізер Науерт того ж дня повідомила, що, на думку Вашингтона, експерти ОЗХЗ ще не увійшли до Думи.

Російські чиновники заявляли, що міжнародні експерти з хімічній зброї повинні приїхати до сирійської Думи 18 квітня, щоб досліджувати місце ймовірної хімічної атаки.

Як повідомляв Укрінформ, в ніч на 14 квітня Великобританія,  США  і Франція завдали високоточних ракетних ударів по об’єктах в Сирії, пов’язаних з хімічною зброєю. Головними цілями коаліції стали науково-дослідний центр в Дамаску, який пов’язують з виробництвом хімічної зброї, а також два склади хімічної зброї в провінції Хомс.

 

Франція звинуватила Росію у фальсифікації заяв про хіматаку в Сирії

Росія поширює суперечливі заяви про хімічну атаку в сирійській Думі, йдеться в заяві МЗС Франції, опублікованій на сайті відомства, інформує  УНН.

Ці заяви суперечать тим фактам, які вдалося зібрати Парижу, стверджують французькі дипломати.

Офіційний Париж заявив, що експерти Організації із заборони хімічної зброї (ОЗХЗ) до сих пір не мають доступу до місця хімічної атаки. Це, на думку МЗС Франції, може свідчити про спробу приховати докази використання хімічної зброї. “Повний, негайний і безперешкодний доступ повинен бути наданий групі ОЗХЗ, на чому ми завжди і наполягали”, — йдеться в заяві.

МЗС Франції відзначив, що протягом усього періоду, в який експерти ОЗХЗ не мають доступу до місця атаки, російська влада поширює “суперечливі” заяви і версії події. “В один прекрасний день говориться, що хімічна атака не відбулася, на наступний день вона списується на дії збройних груп, на наступний день її причиною стають західні маніпуляції. Не турбуйтеся про послідовність заяв або правду, бо мова йде про спробу посіяти сумніви і плутанину”, — йдеться в заяві.

Сама Франція впевнена в причетності до хімічної атаки сили офіційного Дамаска. Це, підкреслює зовнішньополітичне відомство, пов’язане з комплексом зібраних французькими фахівцями доказів. Зокрема, Франція переконалася в достовірності фото- і відеосвідчень атаки і показань свідків. Крім того, факт застосування хімічної зброї зафіксували і численні неурядові гуманітарні організації. В кінці заяви МЗС Франції дав посилання на звіт, підготовлений французькими фахівцями, в якому містяться наявні докази причетності Москви і Дамаска до хіматаки.

Як повідомляв УНН, в районі хімічної атаки неподалік від міста Дума у Сирії  зафіксовано  автомобіль з логотипом Організації Об’єднаних Націй.

 

Радбез ООН зібрався для “мозкового штурму” на шведській фермі

Представники держав у Раді Безпеки ООН 21-22 квітня проведуть неформальну зустріч на віддаленій фермі на півдні Швеції.

Про це повідомляє  DW – Укрінформ.

“Сподіваюся, з’являться кілька нових ідей щодо певних тем, а саме: гуманітарної ситуації та хімічної зброї”, – сказала міністр закордонних справ Швеції Маргот Вальстрьом.

Водночас вона застерегла щодо завищених очікувань від зустрічі.

Як зазначається, на закритому зібранні 15 послів, генсек ООН Антоніу Гуттеріш, а також спецпредставник  ООН  щодо Сирії Стаффан де Містура, який приєднається до них 22 квітня, першочергово спробують подолати глибокі розбіжності щодо припинення війни в Сирії.

Подібний мозковий штурм щороку зазвичай відбувається у передмісті Нью-Йорка, та цього року Радбез уперше виїхав до шведської Сканії. Зустріч організована у колишній резиденції Дага Хаммаршельда, другого генсека ООН, який загинув в авіакатастрофі у 1961 році. Фермерський маєток розташований у природному парку, до послуг гостей серед іншого – камін і сауна.

За інформацією гуманітарних організацій та опозиційних до режиму Башара Асада сил, у ніч проти 7 квітня вертоліт скинув бочкову бомбу з отруйними речовинами на сирійське місто Дума. За їхніми даними, загинули десятки людей, сотні звернулися до лікарень. Більшість постраждалих мирних жителів – жінки й діти.

Росія та Сирія заперечують інформацію про хімічну атаку та називають її “інсценуванням”. Натомість країни Заходу покладають відповідальність за ймовірну атаку на сирійський уряд.

Через це в ніч проти 14 квітня США, Велика Британія та Франція завдали ударів по сирійських військових об’єктах, що нібито пов’язані з розробкою хімічної зброї.

 

ЖКГ й інфраструктура мають бути пріоритетом для місцевої влади – Зубко

Питання житлово-комунального господарства, модернізації та розвитку критичної інфраструктури мають бути пріоритетом для органів місцевого самоврядування.

Про це заявив віце-прем’єр-міністр – міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ Геннадій Зубко під час робочої поїздки у Житомир, повідомляє  Урядовий портал – Укрінформ.

“Сьогодні місцеве самоврядування має достатньо коштів на місцях, і тут саме питання у визначенні пріоритетів. Саме критична інфраструктура у містах є пріоритетом номер один. Це те, що забезпечує життєдіяльність міста – водопостачання, опалення і водовідведення, і без їх повної модернізації говорити про якісну послугу не можливо”, – сказав урядовець.

За його словами, наразі в Україні ресурси від міжнародних партнерів, серед яких – Світовий банк, ЄБРР, ЄІБ, Швейцарське бюро співробітництва, у поєднанні з місцевим бюджетом є потужним інструментом розвитку міст та модернізації систем життєзабезпечення.

Віце-прем’єр-міністр розповів, що наразі відбуваються капіталовкладення місцевого бюджету Житомира в модернізацію систем життєзабезпечення, але за рахунок фінансової допомоги міжнародних партнерів кошти місцевого самоврядування заощаджуються і повертаються в бюджет, що, у свою чергу, не впливає на підняття тарифів.

“Сьогодні по країні впроваджується близько 40 проектів, які стосуються модернізації теплопостачання, водопостачання, і Житомир є одним з показових, який у співпраці з декількома міжнародними партнерами наразі реконструює мережі водоканалу і теплопостачання”, – підкреслив  Зубко.

Крім того, урядовець  наголосив  на важливості розробки транспортної моделі міст, яка, на його думку, з одного боку має забезпечити безпеку і комфорт для людей, а з іншого – інтегрувати навколишні громади в транспортну інфраструктуру.

За даними прес-служби Мінрегіону, у суботу в рамках робочої поїздки у Житомир Геннадій Зубко взяв участь у церемонії передачі місту 17 пасажирських автобусів МАЗ, закуплених за бюджетні кошти.

 

Науковці винайшли новий спосіб утилізації пластику

Дослідники розробили фермент, який може перетравлювати деякі види пластмас.

Відкриття було зроблено випадково, при вивченні бактерій Ideonella sakaiensis, повідомляє  “Новое время”, посилаючись на Science Alert – Укрінформ.

“Інтуїція і випадковість часто відіграють значну роль в фундаментальних наукових дослідженнях, і наше відкриття тут не є винятком. Це непередбачене відкриття говорить про те, що є можливості для подальшого поліпшення цих ферментів, наближаючи нас до вирішення проблеми утилізації постійно зростаючої гори пластмаси”, – говорить структурний біолог Джон МакГіхан з Університету Портсмута у  Великій Британії.

Бактерії Ideonella sakaiensis були виявлені під час скринінгу зразків грунту, води та мулу, взятих з місця переробки пластикових пляшок у місті Сакаї, Японія. ці бактерії здатні переробити тонку (0,2 міліметра) плівку ПЕТ за шість тижнів при температурі 30° C. Цей показник дуже малий для використання бактерій під час переробки відходів і вчені шукали спосіб його поліпшити.

Команда МакГіхана, в тому числі дослідники Національної лабораторії відновлюваної енергії Міністерства енергетики США (NREL), натрапила на незвичайний фермент, коли досліджували кристалічну структуру PETase – речовини, яке допомагає японському мікробу Ideonella sakaiensis руйнувати пластик.

“Можливість побачити внутрішню роботу цього біологічного каталізатора надала нам креслення для розробки більш швидкого і ефективного ферменту”, – говорить МакГіхан.

Наразі дослідники працюють над поліпшенням ферменту, що дозволить використовувати його для руйнування пластиків за короткий проміжок часу.

Раніше НВ повідомляло, що вчені з Кембриджського університету виявили здатність утилізувати пластик у личинок молі, які зазвичай харчуються воском з бджолиних вуликів. Експерименти британських вчених показали, що ця комаха може руйнувати хімічні зв’язки в пластиці за тим же принципом, як вона перетравлює віск.

 

Працівники Донецької фільтрувальної погодилися вийти на роботу

Працівники Донецької фільтрувальної станції, зупиненої після обстрілів, за результатами перемовин погодилися вийти на роботу.

Про це заявив голова міської військово-цивільної адміністрації Авдіївки Павло Малихін в ефірі телеканалу “112 Україна” – Укрінформ.

“На тій стороні з працівниками ДФС були проведені перемовини, і вони дали згоду на своє висування на ДФС для запуску її в роботу”, – сказав посадовець.

За його словами, якщо працівники дотримають обіцянки і вийдуть на роботу, наприклад, у понеділок, то вже до кінця доби можна буде очікувати на поновлення водопостачання в Авдіївці.

Малихін запевнив, що ситуація в місті з постачанням питної води контрольована. Наразі у заглибленому резервуарі є чотири тисячі кубів води, а Червоний Хрест привіз 18 тонн питної води.

“Сьогодні ми воду роздаємо, потім у нас залишиться вода ще на одну роздачу. Але також відпрацьовані варіанти підвезення питної води за рахунок ДСНС, гуманітарних організацій”, – підкреслив голова міської ВЦА.

Він додав, що у готовність приведено 10 одиниць техніки, які за потреби зможуть розвозити технічну воду, але поки такої необхідності не виникало.

Як повідомляв Укрінформ, 17 квітня автобус із працівниками Донецької фільтрувальної станції потрапив під обстріл. П’ятеро працівників були поранені і госпіталізовані.

За даними МінТОТ, Донецька фільтрувальна станція була зупинена, оскільки люди відмовляються працювати в умовах обстрілу. Залишки води з системи надходять до резервуарів Авдіївки, звідки вода подається населенню.

 

Росія заборонила в’їзд до Криму трьом кримським татарам – юрист

Трьом кримським татарам, які не проживають у Криму на постійній основі, заборонили в’їзд на територію анексованого півострова. Двоє з них громадяни Туреччини, ще один – громадянин України.

Про це  Крим.Реалії  розповіла кримський юрист Ельвіна Семедляєва – Укрінформ.

За її словами, адвокати намагаються з’ясувати обставини заборон і надалі оскаржити їх у судовому порядку.

«До нас звернулися троє кримських татар, яким заборонили в’їзд до Криму, двоє з них – громадяни Туреччини, вони проживають там уже дуже давно. Вони намагалися отримати візи в посольстві Росії, проте їм відмовили без будь-яких пояснень і повідомлень. Ще одна людина – громадянин України. Тут у нього близькі родичі, яких він часто відвідував. При черговій спробі в’їхати до Криму йому вручили повідомлення про заборону на в’їзд до 2048-го року. У його випадку заборона була за запитом ФСБ», – розповіла юрист.

За її словами, адвокат Едем Семедляєв подав низку запитів до різних відомств (у тому числі МЗС Росії й головне управління з питань міграції), щоб з’ясувати, хто саме і з якої причини заборонив двом кримським татарам, громадянам Туреччини, в’їзд до Криму.

Крім того, адвокат має намір оскаржити в суді заборону на в’їзд кримському татарину, який є громадянином України.

За словами Ельвіни Семедляєвої, двоє кримських татар із Туреччини часто допомагали своїм співвітчизникам у Криму.

«Вони тут організовували свята, надавали всіляку допомогу, в тому числі матеріальну, сім’ям кримських татар», – розповіла вона.

На адмінкордоні з Кримом 3 травня 2014 року російські прикордонники не пропустили на півострів Мустафу Джемілєва, посилаючись на рішення ФСБ Росії від 19 квітня 2014 року про заборону в’їзду на територію анексованого півострова строком на п’ять років.

Міжнародні організації визнали окупацію і анексію  Криму  незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу запровадили низку економічних санкцій. Росія заперечує окупацію півострова й називає це «відновленням історичної справедливості». Верховна Рада України офіційно оголосила датою початку тимчасової окупації Криму й Севастополя Росією 20 лютого 2014 року.

 

Росія використовує десятки організацій для розпалювання конфліктів — Черниш

Росія використовує не лише інформаційне поле для розпалювання конфліктів, а й десятки організацій, роботу яких в інших країнах щедро фінансує.

Про це заявив міністр з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України Вадим Черниш, виступаючи з доповіддю на міжнародному семінарі “Співпраця у сфері стратегічних комунікацій у протидії гібридним загрозам” у Вільнюсі (Литва), повідомляє прес-служба  МінТОТ – Укрінформ.

“РФ використовує не лише інформаційне поле для розпалювання реальних конфліктів, а й десятки різних організацій, роботу яких в інших країнах щедро фінансує. Наприклад, “Россотрудничество”, Інститут країн СНД та інші. Над цим працюють офіційні урядові структури Російської Федерації”, – сказав міністр.

Водночас Черниш наголосив, що Росія використовує пропаганду та дезінформацію як потужний засіб впливу, а також задля формування певного ставлення європейської спільноти до конфліктів, у тому числі в Україні. Серед іншого Кремль використовує й українські ЗМІ для досягнення політичних цілей, ослаблення або зміни режиму в державі, зауважив він.

У цьому контексті, за словами міністра, Україні важливо визначити стратегію протидії подібним впливам та своєчасно, за міжнародними стандартами, розробляти зміст повідомлень для поширення у ЗМІ.

Черниш перебував у Вільнюсі разом із віце-прем’єр-міністром з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Іванною Климпуш-Цинцадзе таголовою Постійної делегації у Парламентській асамблеї НАТО Іриною Фріз.

У рамках візиту українська делегація також ознайомилася з роботою Центру енергетичної безпеки  НАТО, мета якого – аналітично-науковий супровід, експертиза, навчання та підтримка зусиль Північно-Атлантичного альянсу та партнерів у сфері енергетичної безпеки. Сторони обговорили можливі напрямки співпраці з Україною та можливість залучення українських галузевих експертів до роботи Центру.

Крім того, було проведено ряд зустрічей на високому рівні, зокрема зі спікером Сеймасу Литовської Республіки Вікторасом Пранцкєтісом, віце-спікером, головою Комітету у європейських справах Гедімінасом Кіркіласом та головою Комітету у закордонних справах Йозасом Бєрнатонісом, а також головою Парламентської асамблеї Україна – НАТО Расою Юкнявічене.

 

У спробі заблокувати Telegram Роскомнагляд почав випадково блокувати Google

Користувачі в мережі повідомили про проблеми з доступом до сайту Google в Росії. Збій підтверджують і дані моніторингових сайтів, зокрема ресурс Downdetector, передає  УНН.

У користувачів в Росії в ніч на 22 квітня з’явилися проблеми з доступом до сайту Google. За їх словами, після опівночі вони не змогли зайти на основну сторінку пошукової системи.

При цьому користувачі відзначають, що не можуть увійти не лише на сайт пошукової системи, але також на пошту Google і пов’язані з ним ресурси.

За даними моніторингових ресурсів, основні проблеми виникли в Москві, Санкт-Петербурзі, Казані, Іжевську і Красноярську.

Офіційних коментарів Роскомнагляду про те, чи блокувало відомство ці IP-адреси, поки не надходило.

Раніше видання The Verge повідомило про те, що Google відключив можливість обходу блокування через свій домен. Йшлося про заборону компанією підставних доменів, які дозволяли маскувати заблоковане доменне ім’я доменом іншого сервісу.

Як повідомляв УНН, журналісти  нещодавно підбили підсумки  першої доби блокування Telegram у Росії.

 

У Китаї планують посилити контроль за Інтернетом

Голова КНР висловився за посилення державного втручання в Інтернет.

Про це глава КНР Сі Цзіньпін заявив 21 квітня на конференції з кібербезпеки у Пекіні, повідомляє  DW  з посиланням на Сіньхуа – Укрінформ

“Ми не можемо допустити, щоб Мережа стала платформою для поширення шкідливої інформації та розпалювання гніву завдяки чуткам”, – заявив Сі.

Він наголосив, що без заходів щодо посилення безпеки в Інтернеті не буде безпеки економічної та соціальної.

Варто зауважити, що Китай і без того серйозно контролює Інтернет. Доступ до ряду закордонних сайтів блокує “Великий китайський фаєрвол”. Веб-сторінки також фільтрують за низкою ключових і “заборонених” слів. Глобальні пошуковики – як-от Google, Bing чи Yahoo – також змушені фільтрувати результати.

Торік Financial Times писала про один із кроків веб-цензури у КНР. Тоді у китайських соцмережах та месенджерах знищували записи зі згадкою Вінні-Пуха. Офіційно кампанія не підтверджувалася, проте припускалося, що причиною цього було використання образу ведмедика для порівняння з Сі.

Тематичний сайт GreatFire додає, що в червні 2014 року китайська “інтернет-поліція” блокувала всі сервіси Google, а також слова “кров”, “35 травня” (натяк на 4 червня 1989 року  – дату подій на площі Тяньаньмень). Утім, веб-користувачі у Китаї вдаються до трюків задля обходу цензури. Приміром, публікуючи світлину з трьома чашками кави з числами 89, 64 і 25 на молочній піні (89 – 1989 рік, 64 – 4 червня, 25 – двадцятип’ятиріччя події) або ж пакета молока із терміном придатності 4.06.14 і написом: “Ще не застаріло. Маємо пам’ятати”.

У 2017 році  Китай  був на 176-му місці в рейтингу свободи преси за версією “Репортерів без кордонів”.

 

The Telegraph: спецслужби Великої Британії не можуть повністю захистити країну від кібератак РФ

Британські спецслужби не можуть повністю захистити Сполучене Королівство від передбачуваних кібератак з боку Росії, тому зосереджують свою увагу на їх запобігання шляхом зміцнення систем. Про це в суботу повідомила газета The Sunday Telegraph з посиланням на главу підрозділу кіберзахисту Центру урядового зв’язку (ЦПЗ) Киаран Мартіна, передає  УНН.

За його словами, пріоритетом ЦПС є забезпечення стійкості систем до кібератаки, таких як енерго- і водопостачання, інтернет, транспорт і охорона здоров’я. “Абсолютний захист не є ні можливим, ні доцільним. Йдеться про більшу відмовостійкості систем, про які ми турбуємося найбільше, тих, припинення роботи яких надасть найбільший вплив на наш спосіб життя”, — сказав Мартін, висловивши впевненість, що масована кібератака проти Великої Британії є питанням часу.

Як повідомляв  УНН, британська поліція  визначила  ключових підозрюваних у “справі Скрипаля”.

 

Київ лідирує за кількістю укладених декларацій з лікарями – МОЗ

В Україні вже підписано понад мільйон декларацій про вибір лікаря, найбільше – у Києві, Харківській, Вінницькій, Донецькій та Дніпропетровській областях.

Про це  повідомляє  Міністерство охорони здоров’я – Укрінформ.

“На третій тиждень кампанії «Лікар для кожної сім’ї» в електронній системі охорони здоров’я зареєстровано 1 191 313 декларацій. За кількістю підписаних декларацій лідирує місто Київ з 157 тисячами декларацій. На другому місці Харківська область (134 889 декларацій), на третьому — Вінницька область (116 683 декларації), на четвертому — Донецька область — понад 116 тисяч декларацій і на п’ятому місці —  Дніпропетровська область  (98 024 декларації)”, – йдеться у повідомленні.

У МОЗ зазначають, що кількість підписаних декларацій залежить не тільки від активності пацієнтів, а й від чисельності населення та кількості закладів, що вже підключені до електронної системи та розпочали підписання декларацій.

“73% пацієнтів, які підписали декларації, обирають сімейних лікарів. Саме сімейних лікарів у системі зареєстровано найбільше — 11 822 спеціалісти. Загалом підписувати декларації можуть уже понад 18 тисяч лікарів”, – поінформували у міністерстві.

Зазначається, що до системи “Електронне здоров’я” станом на 20 квітня підключено 1031 комунальний заклад, який надає первинну медичну допомогу, і щодня долучаються нові.

Водночас у МОЗ підкреслили, що основна проблема в обслуговуванні пацієнтів під час вибору лікаря – відмова у підписанні декларації через місце реєстрації. У цьому зв’язку відомство нагадує: вільний вибір лікаря є основою кампанії “Лікар для кожної сім’ї” та принципу змін у моделі фінансування системи охорони здоров’я «гроші ходять за пацієнтом”.

Як повідомляв Укрінформ, 2 квітня в Україні стартувала загальнонаціональна кампанія з вибору лікаря первинної ланки “Лікар для кожної сім’ї”. Українці отримали можливість вибрати свого лікаря – терапевта, педіатра або сімейного лікаря – незалежно від місця реєстрації. Для цього потрібно прийти до обраного фахівця з документами та укласти з ним декларацію про надання послуг первинної медичної допомоги. Усі дані про пацієнта вносяться до електронної системи охорони здоров’я, на підставі цього лікарі будуть отримувати оплату від держави за надання медичних послуг кожному конкретному громадянину.

 

Прем’єр запровадив новий формат співпраці уряду з регіонами

Прем’єр-міністр Володимир Гройсман започаткував новий формат співпраці з регіонами, який передбачає відкриті дискусії голів обласних державних адміністрацій з членами Кабінету міністрів з найактуальніших питань.

Перша така зустріч відбулась у Будинку уряду за участю профільних міністрів і голів Київської, Вінницької, Харківської та Одеської ОДА, повідомляє  Урядовий портал – Укрінформ.

«Я незадоволений рівнем співпраці з регіонами і пропоную новий формат. Нам треба максимально швидко вирішувати проблеми, які перед нами стоять, – у тому числі в рамках повноважень на місцях”, – сказав Гройсман.

Він, зокрема, наголосив, уряд  ставить собі завданням розвиток економіки, а завдання регіональної влади – примножити ресурси, які були передані на місці, створювати бізнес-клімат, вести серйозну детінізацію, аби люди відчували зростання заробітних плат.

“Ми реалізуємо системні зміни – в освіті, медицині, енергетиці, енергоефективності. Хотіли б, аби на місцях була також скоординована робота”, – зауважив Прем’єр-міністр.

За його словами, нинішня ситуація в економіці є великим викликом й водночас спектром можливостей – в агросфері, у сфері розвитку підприємництва, виходу на нові товарні ринки

Водночас Прем’єр-міністр наголосив, що всі кроки потрібно робити синхронно на державному і регіональному рівнях.

 

Туристам на Тернопільщині допоможе електронна база пам’яток краю

Новий проект «Тернопілля історичне» розпочинають реалізовувати в області.

Про це повідомляє  прес-служба облдержадміністрації – Укрінформ.

«Мета проекту – сформувати електронну базу історичних пам’яток області та встановити інформаційні знаки у цих місцях. Проект реалізується за підтримки обласної державної адміністрації та обласної ради. Як повідомляє керівник проекту Назарій Шафранський, реалізація даної ініціативи дасть поштовх зростанню загальної кількості туристичних та екскурсійних візитів до Тернопільської області, промоції позитивного туристичного іміджу Тернопільщини», – йдеться у повідомленні.

Проект також сприятиме підвищенню обізнаності національної та міжнародної спільноти щодо туристичного та культурного потенціалу Тернопілля, створенню історичного бренду області з єдиною концепцією вивчення та популяризації історії краю.

Передбачається, що електронна база історичних памяток дозволить створити і сучасний історичний веб-портал, каталог усіх історичних об’єктів краю, спонукатиме залученню коштів до реалізації інших розробок історико-культурної спрямованості.

Уже цього року в рамках проекту «Тернопілля історичне» встановлять інформаційні знаки у п’яти районах районах області.

А на 40-ка історичних пам’ятках Шумського району з’являться інформаційні таблички з QR-кодами.

 

Затверджені 6 інвестиційних проектів розвитку вугільної галузі – Насалик

В Україні вже затверджено 6 інвестиційних проектів щодо розвитку вітчизняної вугледобувної галузі.

Про це заявив міністр енергетики та вугільної промисловості Ігор Насалик під час зустрічі з представниками польської компанії «Fasing», повідомляє  прес-служба Міненерговугілля – Укрінформ.

“Ігор Насалик поінформував про плани щодо впровадження інвестиційних проектів з відкриття нових лав. За його словами, на сьогодні затверджено 6 інвестиційних проектів, реалізація яких сприятиме забезпеченню України вугіллям”, – розповіли у прес-службі.

Міністр також зазначив, що наразі здійснюється переведення українських енергоблоків на спалювання вугілля газової групи, оскільки усі запаси антрациту залишилися на тимчасово окупованій території України.

Водночас він запевнив, що проблем із запасами вугілля газової групи немає, шахти мають необхідні виробничі запаси, але потребують модернізації та сучасного гірничо-шахтного обладнання.

“В Україні є всі необхідні умови, щоб проекти з видобутку вугілля були економічно вигідними”, – підкреслив Насалик і додав, що Україна зацікавлена, “щоб добрі відносини з Польською Республікою були активно реалізовані в економічній площині”.

Разом з тим, у Міненерговугіллі проінформували, що представники компанії «Fasing» ознайомили з технічними можливостями щодо участі у розвитку вугільної галузі в Україні та досвідом співпраці з провідними компаніями та банківськими установами.

 

ЗМІ розповіли, навіщо західні країни досліджували “Новічок”

Нервово-паралітичну речовину “Новічок”, якою отруїли колишнього подвійного агента Сергія Скрипаля та його доньку Юлію, могли вивчати в США, Великій Британії, Нідерландах і ще як мінімум в одній західній країні.

Про це повідомляє  DW  з посиланням на розслідування Der Spiegel – Укрінформ.

“Дослідження “Новічка” могли проводити США, Британія, Нідерланди та ще одна західна країна”, – йдеться в повідомленні.

Водночас видання підкреслює, що дослідження проводилися лише з метою розробити протиотруту.

Ще в 2006 році представник США при Організації по забороні хімічної зброї (ОЗХЗ) запевнив союзників, що його країна не виготовлятиме “Новічок”, а також створювати на його основі зброю, повідомляє видання.

Як відомо, Сергій Скрипаль і його дочка були знайдені непритомними в англійському місті Солсбері 4 березня. Експерти ОЗХЗ встановили, що Скрипалі були отруєні нервово-паралітичною речовиною “Новічок”, яка виготовлялася в СРСР.  Москва  категорично заперечує причетність до отруєння Сергія Скрипаля та його дочки.

 

У поліцію Донецької області добровільно здався екс-бойовик

Колишній учасник незаконних збройних формувань, який чергував на одному з блокпостів, добровільно здався поліції Донецької області. Про це повідомляє ГУНП в Донецькій області, передає  УНН.

Як розповів житель Миколаївки 1981 року народження, він розпочав “службу” в рядах бойовиків у квітні 2014 року.

“Чоловік вирішив “допомогти землякам” у “народженні” фейкової республіки, а тому погодився на чергування на місцевому блокпості. За послуги з ним розраховувалися продуктами харчування, алкоголем та цигарками. Перед звільненням території району від окупації чоловік покинув місце дислокації та виїхав за межу України, переховуючись в РФ, а за півроку повернувся додому”, – йдеться в повідомленні поліції.

Стосовно учасника незаконних збройних формувань відкрито кримінальне провадження за ч. 2 ст. 260 (створення не передбачених законом воєнізованих або збройних формувань) КК України. Після перевірки та встановлення всіх обставин його участі колишній бойовик отримає шанс на звільнення від кримінальної відповідальності згідно з ч. 6 ст. 260 КК України.

Нагадаємо, з 2015 року співробітники карного розшуку Донецької області  викрили  понад 2070 бойовиків.

 

Держдеп США заявив про серйозні порушення прав людини в Україні

В Україні мають місце серйозні порушення прав людини як на підконтрольній Києву території країни, так і в зоні конфлікту на Донбасі, а також в окупованому Росією Криму. Про це йдеться в доповіді про діяльність по захисту прав людини за 2017 рік, підготовленому Бюро з питань демократії, прав людини і праці Держдепартаменту США, з посиланням на DW передає  УНН.

За даними Держдепартаменту, проросійські сили, які контролюють території на сході України, несуть відповідальність за вбивства і політично обумовлені зникнення людей, тортури і незаконні затримання. Крім того, в доповіді вказується на обмеження свободи слова і зібрань, обмеження перетину лінії зіткнення і перешкоджання надання гуманітарної допомоги на Донбасі.

У свою чергу влада в Києві не вжила адекватних заходів для судового переслідування і покарання більшості посадових осіб, звинувачених у скоєнні зловживань, результатом цього стала атмосфера безкарності, вказується в розділі, присвяченому Україні.

Крім того, правозахисники і співробітники ООН відзначили значні недоліки в розслідуваннях порушень прав людини, допущених урядовими силами безпеки. Зокрема, мова йде про звинувачення в застосуванні тортур, зникнення людей, незаконних затриманнях і інших порушеннях, вчинених Службою безпеки України (СБУ). Одночасно автори доповіді вказали, що винні в розстрілі учасників Євромайдану в 2014 році досі не притягнуті до відповідальності.

У документі також підкреслюється, що українська влада не могла належним чином розслідувати передбачувані порушення прав людини, пов’язані з незаконним приєднанням Криму Росією і триваючим конфліктом на Донбасі, через відсутність контролю над цими територіями.

У Криму найбільш значимими проблемами в області прав людини є зникнення людей, пов’язані з їх політичними поглядами, а також тортури, обмеження свободи слова і зібрань, зокрема заборона Меджлісу кримськотатарського народу. Так, Держдепартамент посилається на дані МЗС України про те, що за станом на 1 жовтня 2017 року Криму зникли 28 осіб, 12 з яких пізніше були знайдені мертвими.

Крім того, автори доповіді вказують на суворі умови утримання у в’язницях і відправку ув’язнених в Росію, довільні арешти і затримання, повна відсутність незалежності судових органів та наявність політичних в’язнів. Серед інших проблем звертається увага на обмеження в інтернеті, в тому числі блокування сайтів, насильство по відношенню до журналістів, етнічних українців і кримських татар, системну і широко поширену корупцію.

Як повідомляв УНН, посол Канади в Україні Роман Ващук заявив, що необхідно документувати і публікувати щоквартальні звіти  щодо порушення прав людини в Криму і на Донбасі, а також конкретні історії людей.

 

Державний департамент США закликав Київ створити незалежний суд та підвищити тарифи на газ

Державний департамент США закликав владу України прийняти закон про створення антикорупційного суду і збільшити тарифи на газ, дотримуючись порад Міжнародного валютного фонду (МВФ). Про це повідомляє  УНН  з посиланням на заяву,  опубліковану  американським зовнішньополітичним відомством.

У повідомленні, підписаному прес-секретарем Держдепу Хізер Нойерт, підбивалися підсумки зустрічі виконуючого обов’язки держсекретаря США Джона Саллівана з главою МЗС України Павлом Клімкіним, яка відбулася на полях зустрічі міністрів закордонних справ G7 в Торонто 21 квітня.

“Виконуючий обов’язки секретаря підтвердив тверду підтримку Сполученими Штатами суверенітету і територіальної цілісності України перед обличчям російської агресії. Він закликав Україну подвоїти свої зусилля з проведення реформ і виконання програм МВФ, прийнявши закон про створення дійсно незалежного антикорупційного суду і збільшивши газові тарифи до паритетного рівня по відношенню до імпорту”, — йдеться в заяві Нойерт.

Як повідомляв УНН, Держдеп США  заявив  про серйозні порушення прав людини в Україні.

 

“Група 2 травня” розповіла в Ризі про трагічні події в Одесі в 2014 році

Представники експертно-журналістської “Групи 2 травня” в Ризі розповіли журналістам, представникам української діаспори, латвійським активістам про підсумки їх незалежного розслідування подій в Одесі 2 травня 2014 року.

Як повідомляє кореспондент Укрінформу, в Латвію приїхали три представника “Групи 2 травня” – експерт-хімік Владислав Балінський, підполковник МВС у відставці Владислав Сердюк, незалежний журналіст, блогер Сергій Дібров.

Дібров підкреслив, що одеські події 2 травня, та й усю «руську весну-2014» не можна розглядати у відриві від того, що відбувалося в попередні роки. Активна підготовка до антиукраїнської спецоперації почалася в 2006-2008 рр. Вже тоді готувалася промосковська агентура в містах півдня і сходу України, розроблялся календар проросійських заходів – ходи, мітингів, «руських маршів».

Присутнім було показано відеофільм з інтерв’ю, картами, схемами, свідченнями очевидців і коментарями експертів. Після нього гості відповіли на питання присутніх – Укрінформ.

Вони розповіли, що до 2 травня 2014 року протистояння між одеським Майданом і «Куликовим полем» вже йшло на спад, але в цих умовах радикальні дії проросійського угрупування «Одеська дружина» спровокували багатогодинне озброєне протистояння в центрі міста. Першими загиблими були представники самооборони Майдану. Пожежа в одеському Будинку профспілок на Куликовому полі стала лише фінальним актом драми. Він виник в ході жорсткого протистояння сторін. Вогонь миттєво охопив підручний матеріал, яким «куликовці» забарикадували вхід, і через протяг швидко поширився на усі поверхи будівлі. Неможливість оперативно евакуюватися з приміщення стала причиною стількох жертв.

Тоді ж російська пропаганда докорінно спотворила події, що сталися, і використала їх для розпалювання війни, мобілізації, залучення до агресії в Україні російських добровольців, заявили представники «Групи 2 травня».

Присутнім була роздана книга «Одеса. 2 травня 2014-го. Як це було. Матеріали незалежного журналістського розслідування «Групи 2 травня».

У зустрічі також взяли участь глава Конгресу українців Латвії Микола Павлюк і латвійський активіст Андрій Анценс, тимчасовий повірений України в Латвії Аліса Подоляк.

 

Ердоган пояснив боротьбою з тероризмом продовження надзвичайного стану

Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган пояснив, що надзвичайний стан в країні спрямований на захист бізнесу від тероризму і перешкоджає страйкам робітників.

Про це повідомляє  Reuters – Укрінформ.

“Надзвичайний стан стосується тільки терористів. Зараз він запобігає страйкам робітників, таким як страйк в Бурсі, який ми негайно припинили. Це боротьба з тероризмом”, – сказав Ердоган у суботу під час виступу перед бізнес-лобі DEIK, що представляє приватний сектор Туреччини за кордоном.

Як повідомлялося, цього тижня парламент Туреччини проголосував за продовження на три місяці надзвичайного стану, введеного після невдалого державного перевороту в липні 2016 року.

Зазначається, що режим НС продовжено вже всьоме і це дозволяє Ердогану та його уряду обходити парламент в ухваленні нових законів і дає змогу утискати права та свободи, пише агентство.

Продовження надзвичайного стану вже розкритикували представники правозахисних груп і західні союзники Туреччини.

В умовах надзвичайного стану в  Туреччині  страйки, протести і прояви громадянської непокори можуть бути скасовані з міркувань безпеки.

Раніше цього року турецька влада завадила вийти на страйк робітникам північно-західного міста Бурса, центру автомобільної промисловості і текстильного виробництва.

 

У США тисячі школярів вимагають посилити контроль за зброєю

У США тисячі школярів вийшли на акцію протесту з вимогою до влади посилити законодавство у сфері контролю за зброєю.

Про це повідомляє  CBS – Укрінформ.

“Тисячі студентів у Сполучених Штатах у 19-ту річницю масової розправи у школі Колумбайн (Columbine High School) вийшли з класів на демонстрації, аби вплинути на політиків з метою обмеження застосування зброї”, – йдеться у повідомленні.

Організатори сподівалися на участь у демонстрації учнів більш ніж 2,6 тисячі навчальних закладів. Учасники несли плакати з гаслами “Мені треба думати про уроки, а не про зброю” і “Більше ніякого збройного насильства”.

Як відомо, масове вбивство у середній школі Колумбайн, штат Колорадо, сталося в 1999 році і є одним з наймасовіших убивств у школах США. Тоді двоє учнів убили з вогнепальної зброї 13 людей та поранили ще 21 особу, після чого вчинили самогубство.

Ця трагедія набула широкого резонансу у суспільстві й викликала суперечки про необхідність посилення контролю над вогнепальною зброєю у  США. У центрі суспільної уваги опинились також питання шкільних відносин, цькування, молодіжних субкультур тощо.

 

ООН прогнозує, що населення України до кінця століття скоротиться на 30%

До 2100 року кількість населення України може зменшитись на 36%.

Про це повідомляє  Bloomberg, посилаючись на прогноз ООН – Укрінформ.

Фактори, які впливають на зменшення чисельності населення в Україні та інших країнах Східної Європи, – низькі доходи порівняно з розвинутими країнами ЄС, повільний приріст населення і негативне ставлення до іммігрантів.

Окрім того, велика частка населення емігрує за кордон, серед них найбільше молодих та освічених людей. Таким чином зменшується кількість працюючих дорослих, які можуть фінансувати виплати пенсіонерам. За даними ООН, зараз за кордоном проживає 11% українців, яких країни Східної Європи активно стимулюють до іміграції.

Зазначається, що така тенденція властива багатьом країнам Східної Європи та Балтії. Так, населення  Молдови  до 2100 року може скоротитися на 51%, Латвії – на 41%, Литви – на 34% а Естонії – на 32%, Росії – на 13%.

 

Порошенко затвердив склад делегації для поїздки до Вашингтону

Президент Петро Порошенко затвердив склад делегації для поїздки до Вашингтону (США) на засідання Українсько-американської робочої групи з питань нерозповсюдження та експортного контролю чисельністю 13 осіб.

Відповідний Указ № 104/2018 опублікований на  сайті глави держави – Укрінформ.

“Утворити делегацію України для участі у засіданні Українсько-американської робочої групи з питань нерозповсюдження та експортного контролю (24 – 25 квітня 2018 року, м. Вашингтон, Сполучені Штати Америки)”, – зазначається у документі.

Главою делегації Президент призначив директора департаменту міжнародної безпеки Міністерства закордонних справ Сергія Шутенка.

 

У США ввели в дію корабель USS Portland, розрахований на лазерну зброю

У Сполучених Штатах ввели в дію новий десантний корабель-док USS Portland (LPD-27), на якому незабаром буде встановлено лазерну зброю.

Відеозапис з церемонії, яка відбулася в місті Портленд (штат Орегон) у суботу, 21 квітня, опублікована в  Twitter  Військово-морських сил США – Укрінформ.

Як повідомляє  РБК-Україна, на кораблі встановлять лазерну гармату потужністю 30 кВт, яку планують використовувати проти безпілотників, а також щоб засліплювати спрямованим потоком енергії навігаційні системи та наносити фізичні пошкодження нападникам.

Гармату протягом трьох років, починаючи з 2014 року, тестували на USS Ponce, який ніс службу у Перській затоці.

Нагадаємо, у 2016 році повідомлялося, що військові  США  проводять випробування лазерної зброї, яка може посилити арсенал сухопутних сил країни до 2025 року. Зброя являє собою лазерну гармату на 10 кіловат, розміщену на восьмиколесній броньованій вантажівці, установка здатна виявляти, відстежувати і знищувати як наземні, так і повітряні цілі”.

 

Канада виділила $750 тисяч на освітній проект про Голодомор

Уряд провінції Онтаріо надав трирічний грант у розмірі 750 тисяч доларів на підтримку Національного освітнього туру про Голодомор.

Про це заявив депутат провінційного парламенту Онтаріо Іван Бейкер, повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Якщо наступні покоління розумітимуть уроки  Голодомору, усвідомлюватимуть, як трапляються геноциди, то ми зможемо запобігти повторенню таких трагедій у майбутньому», – сказав Бейкер.

Гроші будуть виділені Канадсько-українській фундації, яка заснувала освітній тур у 2015-ому році. Цей проект включає «пересувний клас» – спеціально облаштований автобус з інтерактивним обладнанням, який подорожує освітніми закладами Канади з метою донесення правди про трагічні події 1932-1933 рр. в Україні. За останні три роки «пересувний клас» відвідали понад 25 000 канадців, включаючи понад 18 000 студентів та викладачів.

 

Парубій повідомив дату створення асамблеї «Україна-Молдова-Грузія»

8-9 червня у Києві пройде форум, на якому відбудеться заснування Міжпарламентської асамблеї «Україна-Молдова-Грузія».

Про це повідомив у  Twitter  Голова Верховної Ради України Андрій Парубій – Укрінформ.

«Провів зустріч з представником Атлантичної ради Джоном Хербстом. Обговорили підготовку форуму 8-9 червня у Києві, де відбудеться заснування Міжпарламентської асамблеї «Україна-Молдова-Грузія», – написав Парубій.

Він також подякував Атлантичній раді за підтримку регіональної співпраці, яку проводить Україна.

Як повідомляв Укрінформ, 6 березня Парубій  повідомив, що очікує на рішення щодо створення міжпарламентської асамблеї України, Молдови  і Грузії до літа. Він також додав, що в рамках першого засідання міжпарламентської асамблеї її учасники зможуть обговорити питання створення спільної військової бригади країн.

 

У Києві відкриють пам’ятник бійцю АТО Мирославу Мислі

У Києві 21 квітня буде відкрито пам’ятник Мирославу Мислі, який загинув у зоні АТО.

Про це  повідомляє  прес-служба КМДА – Укрінформ.

«Монумент встановлено на вул. Смоленській, 17 (ст. м. «Шулявська»)», – йдеться у повідомленні.

Мирослав Мисла – доброволець ОДЧ «Карпатська Січ», офіцер, командир чоти 8-ї роти 3-го механізованого батальйону 93-ї ОМБр ЗСУ. За освітою – викладач історії та суспільно-політичних наук. Член ВО «Свобода» та член проводу ВГО «Сокіл».

2 жовтня 2016 року Мисла загинув під час стрілецького зіткнення з бойовиками поблизу селища Кримське на  Луганщині.

 

У київському госпіталі помер військовий, поранений під Авдіївкою

У військовому госпіталі міста Києва помер військовослужбовець 25-ї окремої повітрянодесантної бригади, старший солдат Геннадій Широкий.

Про це повідомляється на сторінці  Facebook  25-ї окремої повітрянодесантної дніпропетровської бригади – Укрінформ.

“20 квітня 2018 року у військовому шпиталі міста Києва, після тривалого лікування, від отриманих поранень пішов з життя військовослужбовець 25 окремої повітрянодесантної бригади, старший солдат Широкий Геннадій В’ячеславович”, – йдеться на сторінці.

У дописі зазначається, що “справжній патріот, десантник” дістав серйозні поранення під час тривалого ворожого обстрілу, виконуючи бойове завдання на одній з найбезпечніших позицій  Авдіївської  промзони.

 

За чотири роки бойових дій на Донбасі загинули понад 2,5 тисячі цивільних осіб – ООН

У результаті бойових дій на Донбасі за чотири роки загинули понад 2,5 тисячі цивільних людей.

Про це повідомляє Управління ООН з координації гуманітарних питань (UN OSHA) в  Twitter – Укрінформ.

“Понад 2540 цивільних осіб загинули та 9 тисяч отримали поранення внаслідок бойових дій на сході України, які почалися 4 роки тому. Кількість загиблих збільшується майже щодня”, – йдеться у повідомленні.

Як повідомляв Укрінформ, раніше гуманітарний координатор  ООН  в Україні Ніл Волкер заявляв, що криза, викликана конфліктом на Донбасі, торкнулася 4,4 млн людей, 3,4 млн з яких потребують допомоги. Жителі районів, розташованих уздовж лінії зіткнення, регулярно піддаються обстрілам.

За його словами, минулого року Україна отримала лише 35% потрібних коштів для гуманітарної допомоги людям у зоні конфлікту на сході країни, нинішнього – брак коштів продовжує зберігатися.

 

Штаб АТО: бойовики застосовують танки, 120-мм міномети і БМП

За період з опівночі до 9-ї ранку суботи бойовики здійснили 50 пострілів із танків та випустили більше 80 мін по позиціях українських військовослужбовців.

Про це заявив речник Міністерства оборони полковник Дмитро Гуцуляк на брифінгу, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Загалом з опівночі станом на 9:00 сьогодні, 21 квітня, бойовики окупаційних адміністрацій РФ вже здійснили по оборонних позиціях наших захисників близько 50 пострілів з  танків, випустили понад 80 мін з мінометів калібрів 120 та 82 мм”, – сказав Гуцуляк.

За його словами, на Луганському напрямку з 6 год. і протягом майже години незаконні збройні формування випустили 15 мін із мінометів калібрів 120 та 82 мм по захисниках Новоолександрівки.

На Донецькому напрямку з опівночі і до 9-ої ранку суботи уже зафіксовано 9 прицільних обстрілів з боку бойовиків. Як нагадав речник, зранку протягом 40 хвилин під обстріли з танків і мінометів калібру 120 мм одночасно потрапили українські бійці поблизу сіл Піщевик та Павлопіль. По опорних пунктах поблизу села Піщевик з боку окупованого села Верхньошироківське (колишнє Октябр) російські окупанти здійснили 26 пострілів з танка і випустили 15 мін з мінометів калібру 120 мм.

Протягом цих 40 хвилин НЗФ здійснили понад 20 пострілів з танка, випустили 50 мін з мінометів калібру 120 мм та вели обстріл з озброєння БМП по захисниках села Павлопіль.

Речник МОУ додав, що після 7 години ранку зафіксовано обстріл з мінометів калібру 120 мм по оборонцях Водяного.

За даними МОУ, російсько-окупаційні війська неодноразово впродовж ночі вдавалися до вогневих провокацій із гранатометів та стрілецької зброї в районі Невельського, Піщевика, Павлополя, Водяного, Лебединського та Авдіївки.

 

Бойовики обстріляли з танків “перехід” у Гнутовому

У суботу пропуск громадян на КПВВ “Гнутове” призупиняли через обстріли в районі Піщевика та Павлополя з боку бойовиків, які застосували озброєння танка.

Про це 21 квітня повідомили у  прес-центрі штабу АТО – Укрінформ.

“Пропуск громадян на КПВВ “Гнутове” на деякий час було призупинено через обстріл бойовиками позицій сил  АТО  районі Піщевика та Павлополя, що перебувають у безпосередній близькості КПВВ. Цивільне населення, яке перебувало в районі КПВВ, було відведено до безпечних місць”, – зазначили у штабі.

Як зазначається, станом на 8:00 пропускні операції на КПВВ “Гнутове” було відновлено.

Обстріл тривав близько 40 хвилин: “За цей час танки противника здійснили майже 50 пострілів. Також бойовики застосували заборонені міномети калібру 120-мм, випустивши близько 60 мін”, – повідомляє Штаб.

 

Розвідка: окупаційне командування продовжує створення “третьої лінії оборони”

Російське окупаційне командування посилює фортифікаційне обладнання передових позицій та продовжує створення так званої третьої лінії оборони. Про це повідомив на брифінгу речник Міністерства оборони України полковник Дмитро Гуцуляк, передає  УНН.

“За інформацією Головного управління розвідки Міноборони України командування російських окупаційних військ посилює фортифікаційне обладнання передових позицій та продовжує створення так званої третьої лінії оборони”, — сказав Гуцуляк.

При цьому, за його словами, російські окупаційні адміністрації зобов’язали місцеві сільськогосподарські підприємства та фермерські господарства забезпечувати підрозділи російських окупаційних військ, які залучаються до інженерних робіт, будівельним матеріалами, технікою, продовольством, та паливо-мастильним матеріалами.

“Крім того, за вказівкою окупаційних адміністрацій Російської Федерації, під виглядом ініціативи так званих громадських організацій здійснюється збір з населення тимчасово окупованих територій продуктів харчування для продовольчого забезпечення російських окупаційних військ”, — додав Гуцуляк.

Нагадаємо, минулої доби, через КПВВ в зоні АТО  прослідувало 43,2 тисячі осіб  та 5,5 тисячі транспортних засобів.

 

СБУ викрила російського шпигуна на стратегічному підприємстві Міноборони

Співробітники контррозвідки Служби безпеки спільно з Головним слідчим управлінням СБУ викрили працівника одного зі стратегічних підприємств Міністерства оборони на шпигунській діяльності на користь Російської Федерації.

Про це повідомляє  прес-служба СБУ – Укрінформ.

“Правоохоронці встановили, що уродженець РФ, полковник запасу Збройних Сил України у липні 2017 року під час перебування у близьких родичів на території Росії був завербований кадровим співробітником російської воєнної розвідки. За грошову винагороду колишній український військовий здійснював збір даних для передачі російським кураторам інформації з обмеженим доступом у сфері оборони нашої держави”, – ідеться в повідомленні.

За даними СБУ, спецслужби РФ, зокрема, цікавила інформація щодо виконання державних оборонних замовлень та розробок новітніх авіаційних систем виявлення безпілотних літальних апаратів, що використовуються під час проведення антитерористичної операції на cході України.

Крім того, у спецслужбі розповіли, що на виконання завдання представника ГУ ГШ збройних сил РФ агент намагався придбати безпілотний літальний апарат українського виробництва з метою подальшої його передачі країні-агресору для здійснення повітряної розвідки.

Оперативники спецслужби задокументували, що зв’язок з “кураторами” шпигун здійснював під час поїздок на територію РФ та за допомогою листування електронною поштою, а після виконання “завдань” зловмисник планував виїхати до країни-агресора та отримати російське громадянство.

Встановлено, що за сприяння співробітника розвідки РФ громадянин України уже отримав посвідку на проживання в Росії та переоформив військову пенсію для її отримання на російській території.

“Співробітники  СБУ затримали шпигуна у Києві на робочому місці. Під час проведення обшуків за місцями роботи та проживання фігуранта справи правоохоронці вилучили матеріали, що підтверджують його протиправну діяльність”, – підкреслили в СБУ.

Наразі затриманому повідомлено про підозру в скоєнні злочину та обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою. У рамках відкритого кримінального провадження за ч. 1 ст. 111 (державна зрада) тривають слідчі дії. Операція з викриття зловмисника проводилась під процесуальним керівництвом Головної військової прокуратури.

 

В умовах агресії РФ, вступ України до НАТО може затягнутися – екс-посол США

У зв’язку з присутністю російських військових на Донбасі і в Криму, процес вступу України до НАТО може затягнутися на невизначений термін.

Таку думку висловив фахівець з питань України і Росії, колишній посол США в Україні Стівен Пайфер в інтерв’ю журналу  Новое время – Укрінформ.

Він висловив здивування обіцянками Президента України Петра Порошенка швидкого вступу України до НАТО.

“Я трохи здивований, коли Президент Порошенко говорить про членство України в НАТО, як про близьку мету, тому що процес приєднання до НАТО – складний і довгий”, – заявив Пайфер.

За його словами, проблема у тому, що НАТО без особливого ентузіазму ставиться до появи України в альянсі доти, доки російські військові перебувають на Донбасі і в Криму.

“Прийнявши Україну в НАТО в понеділок, вже у вівторок альянс опиниться у ситуації війни з Росією, і це проблема. Навряд чи зараз є готовий варіант рішення”, – підкреслив екс-посол.

Раніше президент України Петро Порошенко повідомив про плани України приєднатися до військово-політичного блоку НАТОпротягом найближчих 10 років.

Як повідомлялося, 17 січня РНБО схвалила проект закону “Про національну безпеку”, який передбачає законодавче закріплення планів України на членство в  НАТО  та Євросоюзі.

У розробці законопроекту брали участь експерти з НАТО, США та ЄС.

 

Міністр оборони Німеччини закликала до жорсткішого курсу щодо РФ

Міністр оборони Німеччини закликала до жорсткішого курсу щодо Росії. Про це вона повідомила в інтерв’ю німецькому виданню Bild, інформує  УНН.

“Президент Путін не цінує слабкості”, — заявила міністр.

На її думку, шляхом санкцій необхідно “наполягати на виконанні Росією даних в Мінську обіцянок” доти, доки не відбудеться пом’якшення ситуації. Поліпшенню відносин з Росією перешкоджає ряд факторів, вважає фон дер Ляйен.

До них вона віднесла, зокрема, анексію Криму, причетність Росії до ситуації на сході України, руйнування сирійського Алеппо в результаті бомбардувань російською авіацією та захист режиму Асада.

“Ключовою проблемою” фон дер Ляйен вважає “образ ворога”, який необхідний Кремлю, але не Заходу. У подібній ситуації важливо зберегти готовність до діалогу з Москвою “з позиції єдності і сили”, вважає міністр.

На її думку, Євросоюзу також необхідно “змінити механізм прийняття рішень”, зокрема, з питань зовнішньої політики. Наразі для прийняття рішення потрібно схвалення всіх 28 членів ЄС. Однак ситуація в світі іноді вимагає швидкої реакції, зазначає міністр, тому треба ставити питання про можливість прийняття Євросоюзом рішень простою більшістю.

Як повідомляв  УНН, Іран  готовий відновити  ядерну програму, якщо США повернуть санкції.

 

Окупаційна влада Криму встановила дорожні вказівники на Керченському мосту

На в’їзді на Керченський міст із боку Керчі з’явилися перші інформаційні покажчики. Про це повідомляє  УНН  з посиланням на “Крим.Реалії”.

Про це повідомляє прес-служба підконтрольного Кремлю Державного комітету дорожнього господарства.

Дорожні стенди інформують водіїв про те, як проїхати до порту “Крим”, Керч, Феодосію і Сімферополь.

Будівельники Керченського мосту приступили до нанесення розмітки на дорожнє полотно 13 квітня.

Як повідомляв УНН, нещодавно у мережі  з’явилося нове відео, де видно стан дороги, що веде до Керченського мосту.

 

У Криму розміщені шість ядерних боєголовок — Джемілєв

В колишньому феодосійському радянському сховищі ядерної зброї розгорнуто масштабне відновлення об’єкта – УНІАН.

Після анексії Криму, на початку 2016-го, цілком можливо, що ядерну зброю Україні повернули окупанти. За інформацією народного депутата України Мустафи Джемілєва, на території півострова розміщені шість ядерних боєголовок.

Про це у своїй статті для DT.UA пише Тетяна Вербицька, прес-секретар Державного науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки. “У першу чергу, це грубе порушення Будапештського меморандуму, оскільки юридично Крим — це територія України. Ми як неядерна держава знову стали ядерною. Я звертався в Міністерство закордонних справ, з багатьма депутатами говорив про те, що нам необхідне сприяння МАГАТЕ. Адже загроза нависла не тільки над Україною, але і над всім Чорноморським басейном”, — прокоментував ситуацію лідер кримськотатарського народу.

Зазначимо, інформація про розміщення ядерних боєголовок в Криму не підтверджується професійними джерелами. Втім, ті ж джерела повідомляють про те, що після окупації Криму в колишньому феодосійському радянському сховищі ядерної зброї, знищеному в 90-ті роки минулого століття, була виставлена охорона, розгорнуто масштабне відновлення об’єкта.

 

ОБСЄ: На шахті “Юнком” забрали вже чотири насоси

Присутні на місці працівники шахти “Юний Комунар” (“Юнком”) у н. п. Бунге висловили своє занепокоєння щодо ризиків, пов’язаних із затопленням шахти. Про це повідомляє УНН з посиланням на звіт Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ, опублікований 20 квітня.

Так, за словами працівників шахти, чотири насоси, які допомагали регулювати рівень води у шахті, забрали приблизно три тижні тому. Також їм наказали до кінця місяця відключити та забрати решту насосів.

“Спостерігачам не вдалося засвідчити, що, як повідомлялося, насоси та інше обладнання з шахти забрали, оскільки їм сказали, що на це потрібен дозвіл від збройних формувань”, – зазначила Місія.

Нагадаємо, раніше ОБСЄ повідомляла, що деякі насоси шахти “Юнком” на Донбасі можуть відключити, і тому  шахта поступово буде затоплена. Затоплення шахти загрожує забрудненням ґрунту та підземних вод.