Підбірка актуальних новин за 13 квітня

11 місяців ago Інформ центр 0

Формат АТО має змінитися на Операцію Об’єднаних Сил 30 квітня – Президент

Президент Петро Порошенко повідомив, що статус Антитерористичної операції на Сході України на Операцію Об’єднаних Сил буде змінено 30 квітня цього року. Про це Глава держави сказав в інтерв’ю українським телеканалам, повідомляє прес-служба глави держави.

Глава держави зазначив: «Формат має змінитися 30 квітня. Це кардинально змінює організацію управління військовою структурою».

Петро  Порошенко нагадав, що зараз Антитерористична операція знаходиться під керівництвом Служби безпеки України. За його словами, «взаємодія між СБУ і приданими підрозділами ЗСУ, Нацполіції, Нацгвардії є абсолютно іншою ні та, що передбачена в Законі про реінтеграцію Донбасу».

«Керівництво переходить до Збройних Сил України. У ЗСУ з’являються додаткові повноваження щодо реагування на агресію, а частини та підрозділи Національної гвардії, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби, Національної поліції та інші силові органи переходять в підпорядкування Збройним Силам України», – повідомив Президент.

Він подякував Верховній Раді за підтримку його пропозицій щодо стратегії звільнення Донбасу. «Це зробить дії українських військових набагато більш ефективними не лише у відсічі збройній агресії, а й в протидії диверсійним групам», – зазначив Президент.

Глава держави зазначив, що кількість спроб терористичних атак проти України вже перевищило за 400. При цьому терористи готуються в таборах, які розташовані в Ростовській, Білгородській, Курській та інших областях Російської Федерації. Частина з них набирається і вербується на українській окупованій території, частина з них російські громадяни.

«Українська держава має бути об’єднаною, сильною, разом з українським народом для того, щоб протидіяти цим загрозам», – підкреслив Петро Порошенко.

 

Більше сорока країн погодилися взяти участь в складі миротворчої операції на Сході України – Президент

Більше сорока країн згодні взяти участь у миротворчій місії в окремих окупованих районах Донецької і Луганської областей задля встановлення в Україні миру, відновлення суверенітету та повернення її територіальної цілісності, повідомив Президент Петро Порошенко.

«На сьогоднішній день більше чотирьох десятків країн погодилися взяти участь в складі миротворчої операції – починаючи від Канади і моїх переговорів з (Прем’єр-міністром Канади – ред.) Джастіном Трюдо, починаючи від представників країн «Великої сімки» і завершуючи наприклад країнами Європейського Союзу, які не є членами НАТО: Австрія, Швеція, Фінляндія і багато-багато інших», – сказав Глава держави в інтерв’ю українським телеканалам.

Він наголосив, що питання миротворців для України є дуже важливим. Петро Порошенко повідомив, що за останній час думка щодо запровадження в Україні місії під егідою ООН кардинально змінилася. Ще півтора-два роки тому «світ слухати не хотів про миротворців», аргументуючи це великими витратами на забезпечення роботи місії та нібито відсутністю бажання допомогти нашій державі у встановленні миру і поверненні під український суверенітет захоплених росіянами земель.

«На сьогоднішній день уже створюється атмосфера, що миротворці потрібні, без миротворців не можна. І ти не можеш, шановний пан Путін, або не шановний, пояснити світу а чому ж ти проти. Значить це на тобі лежить – відповідальність щодо щоденного поранення та вбивств українських військових і українських цивільних, на тобі особисто лежить відповідальність щодо розгортання війни і агресії проти нашої держави», – підкреслив Президент.

Він наголосив, що Володимир Путін може дуже легко припинити загибель мирних людей, українських військових, які захищають рідну землю. «Ти дуже легко це можеш зробити – це просто не застосування права вето (при прийнятті рішення в Раді безпеки ООН – ред.). Більше від тебе ніхто нічого не потребує», – констатував Глава держави.

Петро Порошенко також акцентував на тому, що мандат миротворців має розповсюджуватися на всі окуповані території. За його словами, дуже дивно звучала російська пропозиція застосовувати миротворців як ескорт для спостерігачів ОБСЄ. «Ескорт – це дещо інше, шановні або не шановні росіяни. А у нас потрібна повноцінна миротворча місія, яка буде мати мандат, повноваження і можливості щодо роззброєння незаконних збройних формувань російського, або місцевого походження під контролем росіян, які в порушення Закону в кількості більше 45-50 тисяч осіб, які забезпечують вашу окупацію», – сказав Президент.

На його думку, миротворці мають допомогли роззброїти, встановити мир і необхідні безпекові умови для початку політичного врегулювання через місцеві вибори, щоб в них мали змогу взяти участь українські політичні партії, компанії, українські ЗМІ, міжнародні спостерігачі, що дозволять провести вільне волевиявлення громадян, в тому числі і з урахуванням голосів тимчасово переміщених осіб, які були вимушені покинути окуповану територію.

«Тому миротворці є надзвичайно важливі. Той, хто проти миротворців – той за війну. І ми не допустимо, щоб українців вбивали», – наголосив Глава держави.

Президент зазначив, що Україна готова негайно винести це питання на голосування Радбезу «як тільки Росія прийме позицію всього світу». «Багато членів Ради безпеки готові підтримати узгоджений проект», – констатував він.

До цього Україна, особисто Президент, звернувся до Генерального секретаря ООН Антоніу Гуттеріша з проханням спрямувати на Схід України спеціальну оціночну місію, яка встановить необхідну чисельність миротворчої місії, терміни її розгортання, попередні умови і вартість. «І почалася практична робота щодо реалізації зазначеного проекту», – сказав Глава держави, зазначивши, що робить все можливе для того, аби ця місія була розгорнута вже цього року.

 

Термін «російська агресія» в міжнародних документах дає можливість призупинити окремі статті «Великого договору» з Росією – Президент

Президент Петро Порошенко наголошує, що юридичні підстави для призупинення окремих статей Договору про дружбу, співробітництво та партнерство між Україною та Росією («Великого договору») стали можливими через визнання російської агресії проти України як в національних, так і міжнародних правових документах.

«Треба бути абсолютно компетентним і професійним. Юридично країна повинна мати підстави, відповідно до 51 статті Статуту ООН, щодо призупинення цих статей і, в першу чергу це стосується якщо країна є об’єктом агресії і зупиняє їх в рамках забезпечення прав на національну оборону», – сказав Президент, зауваживши, що вже з’явилась позиція «окремих критиків, які кажуть: чому цього не робилося раніше?».

Він акцентував увагу на тому, що в 2014 – 2016 роках загальновизнаного терміну «російська агресія» в міжнародних документах не було: «Всі сором’язливо казали: друзі – це конфлікт на Сході України, громадянська війна чи щось інше». При цьому Президент наголосив, що «все воно йшло у форматі російської гібридної війни».

Президент підкреслив, що лише у 2017-2018 роках в українське законодавство і в міжнародні документи, в першу чергу після прийняття Закону про реінтеграцію Донбасу, увійшов офіційний термін «російська агресія».

«У зв’язку з агресією Україна сьогодні має право призупинити і норму щодо стратегічного партнерства, і норму щодо військової співпраці, норму щодо військово-технічно співпраці і багато інших норм, які на сьогоднішній день не є в інтересах України. Але твердо залишаються норми про суверенітет, територіальну цілісність, і незалежність України, про міжнародно визнані кордони, які зафіксовані в цьому договорі», – акцентував увагу Президент. Він підкреслив: «Те, що сьогодні обов’язково працює на нас (в інтересах України – ред.), воно залишиться».

Глава держави повідомив, що найближчим часом запропонує Верховній Раді України цей підхід та висловив переконання, що Парламент підтримає його ініціативу. Так само як і пропозицію до Уряду та Верховної Ради щодо виходу, або припинення перебування України в статутних органах Співдружності Незалежних Держав (СНД) та відкликання українських представників з Мінську.

Президент також підкреслив, що ці ініціативи будуть продовжені.

 

Росія не обійдеться без української газотранспортної системи – Президент

«Росія не обійдеться без української газотранспортної системи, в будь-якому разі. Після 2019 року, в тому числі. Друга позиція – «Північний потік-2» є абсолютно політичним проектом. Туди треба вкласти 15-20 млрд, а в нас система готова», – сказав Президент Петро Порошенко в інтерв’ю українським телеканалам.

За його словами, Україна готова транспортувати не 70, 80, 90 або 94-97 млрд кубічних метрів газу, які були транспортовані в 2017 році, а 150 млрд кубічних метрів.

«Тобто будівництво «Північного потоку-2» – викидання на вітер 20 млрд – є абсолютно економічно беззмістовним. І це я кажу лідерам Європейського Союзу: ви просто робите газ, який ви будете купувати, – дорожчим, а свою економіку – неконкурентоздатною. Ви дієте, в даному випадку, аж ніяк не тільки в інтересах України. Ви дієте в інтересах єдності ЄС і конкурентоздатності ЄС. І я хочу вас запевнити, що мій голос так само як і голос України дуже добре почутий», – зазначив Президент.

Глава держави розповів, що під час переговорів з Канцлером Німеччини Ангелою Меркель було домовлено про низку практичних кроків.

«Результатом переговорів було те, що Німеччина вперше заявила: перший пункт, що «Північний потік-2» є не лише економічним, а політичним проектом. Що ми доводили багато місяців. І друге, що він не може бути реалізований, не враховуючи інтереси України», – наголосив Глава держави.

Президент зауважив, що під час переговорів з великим другом України – Прем’єр-міністром Данії паном Ларсом Лекке Расмуссеном також було задекларовано в якості важливої умови – захист інтересів України. «Послухайте, коли це було, щоб більшість Європейських країн у своїх переговорах по внутрішнім рішенням по енергетичній безпеці ЄС кожний раз наголошували на необхідності врахування інтересів України?», – зазначив він. За його словами, це стало результатом підписання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, здійснених Україною реформ, які визнані ЄС і є фактично фундаментом для розширення напрямків співпраці в так зване «Східне партнерство +».

На уточнююче запитання, як саме інтереси України будуть враховані, Президент зауважив: «Це можуть бути різні варіанти – починаючи від того, що Україні буде гарантовано не зниження обсягу транзиту».

Президент наголосив, що всі газові угоди РФ з усіма країнами ЄС мають застереження про Стокгольмський арбітраж. Глава держави підкреслив: «Сьогодні ми бачимо, що Росія не виконує рішення Стокгольмського арбітражу не лише в частині сплати нам 4,6 млрд доларів як компенсації збитків, які виграла Україна, так і в частині постачання нам газу, де росіяни зобов’язанні були виконувати контракт. І суд це підтвердив».

 

Україна використовує всі можливі міжнародні майданчики для захисту своїх інтересів – Президент про заплановані переговори у Аахені

Президент Петро Порошенко наголосив, що Україна використовує будь-які можливі майданчики для захисту свої національних інтересів.

«Немає ніяких «аахенських трійок», «двійок» або чогось іншого. Є факт, коли Україна буде використовувати будь-які міжнародні формати, починаючи від Генасамблеї ООН, Ради безпеки ООН», – підкреслив Глава держави в інтерв’ю телеканалам, відповідаючи на запитання чи означає майбутня зустріч в Аахені, що Нормандського формату вже не існує.

Президент зауважив, що нещодавно було прийнято рішення ЮНЕСКО зі спостереження за брутальною та варварською поведінкою Росії на території окупованого Криму, є рішення Ради з прав людини ООН і Міжнародного суду ООН. «Всі міжнародні майданчики для захисту національних інтересів України», – додав Глава держави.

«Там (в Аахені – ред.) буде присутня велика кількість міжнародних лідерів і там будуть проведені, в тому числі і консультації стосовно безпекових питань», – розповів Петро Порошенко, зазначивши, що Президента України також запросили на цю зустріч.

 

Глава держави: Санкції є ефективними, коли вони глобальні

Президент Петро Порошенко в інтерв’ю українським телеканалам відзначив важливість координації санкційної політики.

«Якщо російська компанія на сьогоднішній день не працює в Україні, застосування санкцій було би беззмістовним. Для мене головна мета, щоб санкції були глобальними. Тоді, коли санкції глобальні – вони є ефективні. Вони робляться не для піару і не для того, щоб якось нашкодити Росії», – наголосив Глава держави.

«Мова йде про те, щоб створити потужну мотивацію Росії повернутися за стіл переговорів, забрати війська з української території, не застосовувати право вето по миротворцях, припинити агресію проти українського Донбасу та українського Криму. І тут ми маємо зробити – дуже детально розраховану, ювелірну роботу, яка принесе обов’язково свій результат», – додав він.

Глава держави зауважив, що три-чотири роки тому ніхто не вірив в успіх цих позицій, а коли був обраний Президентом США Дональд Трамп лунали прогнози, що Україну начебто розміняють на Сирію. «(Говорили – ред.) Дональд Трамп за спиною України домовиться з Путіним, а Україна залишиться на узбіччі. Де зараз ці критикани, так звані експерти, які безперервно з екранів українського телебачення розповсюджували цю так звану зраду?», – сказав Петро Порошенко.

Він наголосив, що за напрямками, де є пряма відповідальність Президента, досягнуто вагомих результатів – у зовнішній політиці Україна знаходиться дуже високо в порядку денному всього світу, в тому числі партнерів, і в питанні національної безпеки і оборони, де вдалося відновити українську армію, яка демонструє високі показники.

 

Президент наголошує на необхідності реформування ООН та підвищенні ефективності безпекових союзів

Президент Петро Порошенко переконаний, що Організація Об’єднаних Націй потребує якнайшвидшого реформування, а інші безпекові союзи світу мають бути посилені.

«ООН потребує негайного реформування. Позбавити права вето країну-агресора. І друге питання, що нам потрібно підвищити ефективність інших безпекових союзів, в тому числі НАТО. В тому числі і ширше відкрити двері для України в це безпекове об’єднання», – заявив Глава держави в інтерв’ю українським телеканалам.

Петро Порошенко зазначив, що така необхідність викликана зухвалим нехтуванням Росією міжнародним правом та порушенням нею принципів безпеки, яких дотримувалися країни та блокуванням країною-агресором розслідування злочинів проти людства.

Зокрема, Президент нагадав про останні події в Сирії, де відбулося застосування хімічної зброї сірійською армією Башара Асада «за допомогою Російської Федерації, яка координувала, а можливо й брала участь у цьому злочині», що було підтверджено документами, котрі виносилися США і Великою Британією на засідання Ради безпеки ООН.

«Застосування хімічної зброї протирічить всім конвенціям ООН. Є надзвичайно небезпечним і є де-факто застосуванням зброї масового ураження», – наголосив він.

Не менш загрозливим Глава держави назвав той факт, що Росія застосовує хімічну зброю не лише в Сирії. «Вперше за багато років хімічна зброя Російською Федерацією була застосована в Європі», – акцентував він, зазначивши, що йдеться про замах на вбивство колишнього співробітника Головного розвідувального управління РФ пана Скрипаля під час якого було використано отруту, що, за твердженням Великобританії, походить з Росії. «Маємо офіційний висновок міжнародної експертної лабораторії, яка уповноважена давати ці і подібні висновки, де стверджується, що це є той вид отрути, який наголошувала Велика Британія», – констатував Петро Порошенко.

Президент нагадав, що на таку зухвалу поведінку світ і наша країна дали відповідь – вислали російських дипломатів та застосували чергові санкції не лише щодо російських компаній, а й окремих осіб. «Цей знак солідарності України був дуже високо оцінений нашими партнерами. Це є адекватна реакція на ті події, що відбулися», – сказав Глава держави.

 

Україна нині є важливим гравцем на політичній карті світу – Президент

Президент Петро Порошенко переконаний, що Україна нині є країною, яка відіграє важливу роль у світовій політичній спільноті. Про це він заявив під час спілкування з журналістами українських телеканалів.

«Україна сьогодні є абсолютним важливим гравцем на світовій політичній карті», – сказав Глава держави. Він розповів про заходи та свій графік останніх п’яти днів. Зокрема, за останній тиждень Глава Української держави здійснив візит у Туреччину, де провів ефективні переговори з Президентом Реджепом Таїпом Ердоганом та Міністром закордонних справ Мевлютом Чавушоглою. Українська та турецька сторони скоординували дії в безпековому форматі.

Важливим був візит Глави держави до Німеччини та детальні переговори з Федеральним канцлером Ангелою Меркель, Президентом Франком-Вальтером Штанмайєром та новим Міністром закордонних справ ФРН Гайко Маасом. «Багато хто мав помітити надзвичайно потужний посил: Німеччина нарешті почала називати події на Сході нашої держави агресією Російської Федерації проти суверенної і незалежної України. Це є дуже потужна дипломатична перемога», – наголосив Президент.

Крім того, продовж тижня Петро Порошенко провів телефонні розмови з Прем’єром Великої Британії Терезою Мей, зі щойно переобраним Президентом Єгипту Абделем Фаттахом Аль Сісі, переобраним Президентом Азербайджану Ільхамом Алієвим і багатьма іншими.

 

Членство України в НАТО цілком реалістичне – заступник генсека Альянсу

Прагнення України до членства в НАТО є важливою і цілком реалістичною метою, але для цього треба провести серйозні реформи.

Про це заявила заступник генерального секретаря НАТО Роуз Гетемюллер під час виступу на ХІ Київському безпековому форумі, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Не було б дуже ідеалістичним для України мати сподівання стати членом і НАТО, і Європейського Союзу. Мені здається, що це дуже важлива і реалістична мета. Але для цього треба провести серйозні реформи – оборонних структур, структур безпеки”, – сказала Гетемюллер.

Вона додала, що якби у неї попросили дати якусь пораду Україні щодо досягнення мети членства в Альянсі, вона рекомендувала б зосередитися на серйозних реформах.

“Але ваші євроатлантичні надії не є нереалістичними, вони реалістичні”, – повторила заступник генсека НАТО.

 

НАТО сподівається на цивільний контроль над сектором безпеки в Україні – Гетемюллер

У Північноатлантичному Альянсі сподіваються, що у фінальній версії законопроекту про нацбезпеку будуть враховані рекомендації щодо запровадження цивільного контролю над сектором безпеки.

Про це заявила заступник генерального секретаря НАТО Роуз Гетемюллер під час виступу на XI Київському безпековому форумі, організованому Фондом Арсенія Яценюка “Відкрий Україну”, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Хочу відзначити, що в Україні здійснено багато реформ у сфері права та безпеки. Це дуже важливий крок. Ми як НАТО сподіваємося, що всі базові демократичні принципи та ідеали, дуже важливі для України, будуть імплементовані у фінальну версію закону (про нацбезпеку – ред.) – сказала Гетемюллер.

Вона додала, що, окрім ухвалення цього законопроекту, в НАТО сподіваються на покращення умов для ведення бізнесу в Україні і поліпшення роботи у сфері оборони.

Як повідомляв Укрінформ, Представництво ЄС в Україні привітало схвалення Верховною Радою в першому читанні президентського законопроекту “Про національну безпеку” і закликало поліпшити його у відповідності до принципів ЄС та НАТО, зокрема щодо запровадження парламентського контролю і цивільного нагляду за всім сектором безпеки, включаючи СБУ.

Президент України Петро Порошенко 28 лютого вніс до парламенту законопроект №8068 “Про національну безпеку України”.

4 квітня Комітет ВР з питань національної безпеки і оборони схвалив постанову “Про прийняття за основу проекту закону “Про національну безпеку України”. У першому читанні Рада ухвалила його 5 квітня.

Законопроект визначає засади держполітики у сфері національної безпеки та оборони, цивільного контролю за військовою сферою, а також стратегій захисту держави, зокрема, кібербезпеки.

Законопроект пропонує встановити, що міністр оборони і його заступники призначаються з числа цивільних осіб, також передбачено розмежування посад начальника Генштабу та головнокомандувача Збройних сил України.

 

НАТО має вчитися в України протидіяти гібридній війні – Гетемюллер

У Північноатлантичному Альянсі високо оцінюють дії України у протистоянні російській гібридній агресії і хочуть запозичити досвід нашої країни щодо цього.

Про це заявила заступник генерального секретаря НАТО Роуз Гетемюллер під час виступу на ХІ Київському безпековому форумі, організованому Фондом Арсенія Яценюка “Відкрий Україну”, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Сьогодні ми говоримо про те, що є щось на кшталт туману війни, і причина цього – Росія, яка використовує асиметричні методи – дестабілізацію, кібератаки, дезінформацію. Щодня ми стикаємося з цими ризиками і проблемами. Україна знаходиться на кордоні цієї гібридної війни вже чотири роки. Можна сказати, що Україна вже провакцинована дезінформацією, яка йде від Росії. Це дуже важливо. НАТО має багато чого навчитися в України у питанні протидії гібридним ризикам”, – сказала Гетемюллер.

Вона нагадала, що в НАТО була створена платформа протидії кібернападам, щоб підвищити загальну освіченість у цій сфері.

Заступник генсека НАТО також поінформувала, що Альянс останнім часом багато зробив для переорієнтації розвідслужби НАТО на протидію гібридним війнам.

“Дуже важливо, що наразі ці розвідслужби співпрацюють між собою, навчаються одна в одної, і Україна тут може дуже нам допомогти”, – переконана Гетемюллер.

 

Горбулін: Біля Кремля треба ходити в бахілах, як біля ліжка смертельно хворого

Радник Президента України, директор Національного інституту стратегічних досліджень Володимир Горбулін вважає, що президент РФ Володимир Путін програє не лише Заходу, а на всіх геополітичних майданчиках, де веде свою гру.

Про це він сказав під час 11-го Київського Безпекового форуму, повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Немає сумніву в тому, що на більшості майданчиків, на яких сьогодні веде свою геополітичну гру Москва, вона програє», – сказав Горбулін.

Він зауважив, що Кремль може ще довго маніпулювати своїми партнерами і союзниками, однак 2014 рік відкрив очі на Кремль не тільки Україні, а й на пострадянському просторі. У Путіна навряд чи залишились надто довірливі партнери.

Однак, на думку Горбуліна, на даний час у «сателітів Росії немає гідної альтернативи відносинам, які їм пропонує Москва».

За словами Горбуліна, після перемоги Путіна на президентських виборах путінська Росія приречена на протистояння із Заходом і на неминучість програшу Російської Федерації у цьому протистоянні.

Горбулін також зауважив, що Росія приречена на Путіна, зокрема, через симптом страху, 76 відсотків підтримки – це «симптом страху, і справа не в тому, що вибори контрольовані, джерело страху росіян всередині, а не зовні, бо все в РФ тримається на Путіні».

За словами Горбуліна, Росію скував страх втрати стабільності, й росіяни вважають, що Путін – це стабільність. «Дискусія і демократія в Росії неможлива, біля Кремля треба ходити в бахілах, як біля ліжка смертельно хворого», – наголосив Горбулін.

За його словами, наразі Росія закрита від світу, і в арсеналі Кремля «є страх для внутрішнього користування і страх на експорт, і цей нинішній стан цілком влаштовує Путіна. За його словами, це єдина модель виживання для режиму Путіна, бо конфронтація із Заходом дозволяє Кремлю виступати від імені всього російського народу.

Водночас Горбулін зауважив, що і поведінка Заходу інколи допомагає Путіну «зберегти обличчя, ця гра наповнює Кремль ейфорією та відчуттям вседозволеності».

Горбулін переконаний, що в Москві готові до нової холодної війни і «виторговують собі лише комфортні умови для перебування у бункері».

Водночас він зазначив, що останні дії й рішення, які спостерігаються у Вашингтоні та Лондоні, дають підстави сподіватися, що на Заході мають «альтернативний сценарій майбутнього, і що комфортної самоізоляції для Путіна світові столиці не готують», наголосив Горбулін.

 

МВС оприлюднить дані про вплив Росії на інформполе

Міністерство внутрішніх справ має намір незабаром оприлюднити дані, отримані в співпраці з найбільшими компаніями в області інтернет-технологій, партнерами з ЄС і США щодо впливу агресора на інформаційне поле України.

Про це в ході XI Київського безпекового форуму заявив міністр внутрішніх справ Арсен Аваков, повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Зовсім нещодавно була створена робоча група Міністерства внутрішніх справ і було порушено відповідну кримінальну справу. Я думаю, що найближчим часом ми покажемо суспільству, співпрацюючи з киберполіціями усіх наших партнерів, європейських і американських, з Facebook, Twitter, Google, Microsoft, ту мережу міжнародного негативного впливу агресора, який він робить на наше інформаційне поле», – сказав міністр.

За його словами, зараз необхідно зробити все, щоб агресивні засоби нападу на Україну, у тому числі через нові способи медіакомунікацій, були присічені. «Це – задача, і це теж виклик для нашого суспільства», – підкреслив Аваков.

Як повідомлялося, в грудні 2016 року найбільші компанії, працюючі в області інтернет-технологій, – Facebook, Microsoft, Twitter і YouTube – домовилися про співпрацю з метою зупинити поширення терористичних фотографій і відеоматеріалів через свої сайти.

 

Турчинов обговорив із заступником глави Пентагону активізацію співпраці

Секретар Ради національної безпеки і оборони України Олександр Турчинов під час зустрічі із заступником міністра оборони США з питань міжнародної безпеки Робертом Каремом обговорив активізацію військово-технічної співпраці і питання інтенсифікації співробітництва в протидії російській інформаційній і кібернетичній агресії.

Про це інформує прес-служба РНБО.

“Під час зустрічі сторони обговорили питання активізації військово-технічної співпраці, реформування сектору безпеки і оборони України, яке «швидкими темпами відбувається попри агресію РФ», а також інтенсифікації співробітництва в протидії російській інформаційній і кібернетичній агресії”, – йдеться у повідомленні.

Турчинов додав, що на сході України, попри оголошення чергового припинення вогню, «фактично жодного дня не буває без обстрілів наших позицій».

У цьому контексті було обговорено питання про необхідність продовження санкцій проти РФ.

Окрім того, співрозмовники наголосили на негативних наслідках для безпеки України та в цілому Європи російського проекту «Північний потік – 2».

Карем наголосив, що США «цінують успіх, який спостерігається в реформуванні сектору безпеки і оборони України».

«Ми усвідомлюємо, що Україна є форпостом безпеки в Європі, підтримуємо і готові надалі підтримувати вашу державу на її шляху реформування та розвитку», – наголосив заступник міністра оборони США з питань міжнародної безпеки.

 

Кириленко назвав передумову війни на Донбасі та окупації Криму

Ключовим моментом підготовки Путіна до війни проти України стало руйнування української ідентичності в Криму і на Донбасі. Нині ж для України політика національної ідентичності є основною при створенні нової моделі безпеки.

На цьому наголосив під час XI Київського безпекового форуму віце-прем’єр-міністр В’ячеслав Кириленко, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Перед початком російської агресії питання національної ідентичності розглядалося дуже вузько. Як політичне чи лінгвістичне, але  в жодному разі не як важливе питання безпеки. З 2014 року і по сьогодні такі питання, як українська мова, політика національної пам’яті, національної ідентичності, стали основними моментами створення нової моделі людської безпеки в Україні”, – підкреслив віце-прем’єр-міністр.

Він нагадав, що російська війна проти України готувалася довгий час – і на Кримському півострові, і на Донбасі. Це була особлива частина всієї попередньої політики Путіна по відношенню до України.

“Ключовим моменом цієї політики було руйнування української національної ідентичності, особливо на цих територіях. І потужне просування тематики і бачення “руського міра” на цих територіях. Підхід був дуже простий – немає української мови на цих територіях. А це означає, що немає української ідентичності. І це означає, що люди, які живуть на цих територіях, – не українці, а росіяни. І це означає, що їх необхідно захищати російськими військами, і наступні кроки повинні бути –  або  анексія, або самопроголошення так званих народних республік”, – сказав Кириленко.

Він зазначив, що протягом тривалого часу українське керівництво не зосереджувалось на питаннях національної ідентичності. Таких, як українська мова – як ключовий маркер української національної ідентичності, захист і розвиток української мови в цілому, повага до справжньої української історії та до національної пам’яті. Нині ж ці питання на порядку денному і вони є визначальними.

“За останні 3-4 роки  уряд і парламент впровадили три ключові речі. По-перше, це ухвалення парламентом закону про декомунізацію. По-друге, посилення позиції української мови на телебаченні, на радіо та в школах, у системі освіти. І, по-третє, захист українського інформаційного простору. Це і ринок кінематографу, і ринок книжковий, і ринок ЗМІ тощо. І захист цей – від різних проявів російської пропаганди. Це говорить нам про початок засадничих, ключових, хоча й складних, тривалих процесів ментальної деколонізації України”, – сказав Кириленко.

Віце-прем’єр додав, що для України це надзвичайно важливо, оскільки з ХVІІ століття вона була під окупацією Росії. І ключовим для захисту гуманітарного простору України в умовах потужної російської пропаганди є подальша співпраця з європейськими і трансатлантичними партнерами.

“Нещодавні інциденти у Великобританії та інших країнах демонструють ще раз, що незаконна діяльність Росії безмежна, але на неї треба реагувати за допомогою відповідальних і рішучих  дій”, – наголосив він.

 

Макрон закликав Путіна до діалогу заради миру в Сирії

Президент Франції Еммануель Макрон висловився за активізацію переговорів з РФ щодо мирного врегулювання ситуації у Сирії.

Про це він сказав у телефонній розмові з президентом РФ Володимиром Путіним, повідомляє AFP.

“Президент республіки заявив, що хоче, аби діалог між Францією та Росією тривав та інтенсифікуватися, щоб забезпечити мир і стабільність в Сирії”, – пише агентство.

Макрон також сказав російському лідеру, що його пріоритетом у Сирії є “боротьба з тероризмом”, полегшення страждань мирних жителів та “якнайшвидший початок переговорів щодо всеосяжного політичного процесу”.

Напередодні президент Франції заявив, що має докази застосування у Сирії хімічної зброї режимом Башара Асада

 

Існують серйозні докази використання хімзброї у Сирії – Берлін

Уряд Німеччини робитиме все можливе, аби зберегти політичний тиск на Росію через імовірне застосування хімічної зброї у Сирії.

Про це у п’ятницю заявив речник уряду ФРН Штеффен Зайберт, повідомляє Reuters.

“У п’ятницю уряд Німеччини повідомив, що зробить все можливе для збереження політичного тиску на Росію через імовірне застосування хімічної зброї у Сирії”, – йдеться у повідомленні.

За словами Зайберта, існують “серйозні докази”, які вказують на використання такої зброї всупереч міжнародному праву.

Він додав, що Німеччина тісно спілкується зі США й іншими союзниками щодо заходів у відповідь на хіматаку у Сирії.

Як повідомлялося, 7 квітня було заявлено про підозру на здійснення хімічної атаки в сирійському місті Дума у Східній Гуті. У результаті нападу загинули щонайменше 70 людей і ще більше тисячі постраждали.

Президент США Дональд Трамп оголосив про можливість майбутнього ракетного удару по Сирії у відповідь на цю атаку попри погрози з боку Росії збивати ці ракети.

Росія привела у готовність війська протиповітряної оборони та розвідки, а також ударні сили Збройних сил.

12 квітня канцлер Німеччини Ангела Меркель заявила, що Берлін не братиме участі у воєнних діях проти сирійського уряду у відповідь на хімічну атаку в сирійській Думі.

 

За сім років режим Асада щонайменше 50 разів застосував хімічну зброю – Гейлі

Починаючи з 2011 року режим сирійського президента Башара Асада щонайменше 50 разів застосував хімічну зброю.

Про це заявила посол США в ООН Ніккі Гейлі на засіданні Ради Безпеки ООН щодо Сирії, повідомляє Reuters.

“За оцінками Вашингтона, збройні сили сирійського президента Башара Асада застосовували хімічну зброю щонайменше 50 разів протягом семирічного конфлікту”, – йдеться у повідомленні.

При цьому Гейлі наголосила: якщо країни Заходу пробачать Асаду застосування хімічної зброї, то “постраждають усі народи і всі люди”.

“Наш президент ще не ухвалив рішення про можливі дії в Сирії. Але якщо Сполучені Штати і наші союзники вирішать діяти в Сирії, це буде на захист нашого спільного принципу”, – сказала посол США в ООН.

Як повідомлялося, 7 квітня було заявлено про підозру на здійснення хімічної атаки в сирійському місті Дума у Східній Гуті. У результаті нападу загинули щонайменше 70 людей і ще більше тисячі постраждали.

Президент США Дональд Трамп оголосив про можливість ракетного удару по Сирії у відповідь на цю атаку попри погрози з боку Росії збивати ці ракети.

Росія привела у готовність війська протиповітряної оборони та розвідки, а також ударні сили Збройних сил.

12 квітня канцлер Німеччини Ангела Меркель заявила, що Берлін не братиме участі у воєнних діях проти сирійського уряду у відповідь на хімічну атаку в сирійській Думі.

 

Кремль не виконав зобов’язання щодо знищення хімзброї у Сирії – посол США в ООН

Використання у Сирії хімічної зброї доводить невиконання Росією своїх зобов’язань щодо знищення запасів заборонених реагентів у країні.

Про це під час екстреного засідання Ради Безпеки ООН заявила Постійний представник США в ООН Ніккі Гейлі, повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Росія сама погодилася бути гарантом знищення сирійської хімічної зброї. Якби Росія дотрималася своїх зобов’язань, то в Сирії не було б хімічної зброї і нам не довелося б збиратися сьогодні», – сказала Гейлі.

Вона наголосила, що Росія тепер використовує своє право вето в ООН для захисту режиму Башара Асада від відповідальності за воєнні злочини.

«Саме Росія знищила Спільний слідчий механізм, який би дозволив світу забезпечити відповідальність за використання хімічної зброї у Сирії. Саме Росія шість разів використала своє право вето, аби не дозволити засудити використання Асадом хімічної зброї. Саме Росія використала своє право вето 12 разів, аби захистити режим Асада», – зауважила дипломат.

За її словами, ці односторонні дії РФ «призвели до знищення всіх міжнародних стандартів проти використання хімічної зброї».

 

Глава Пентагону закликає зачекати з ударом по Сирії – NYT

Глава Пентагону Джеймс Меттіс вважає, що необхідно зачекати з військовою відповіддю на застосування хімічної зброї в Сирії, оскільки це може спровокувати масштабний конфлікт між Росією, Іраном та Заходом.

Про це він заявив під час закритої зустрічі з радниками президента з безпеки в Білому домі, повідомляє The New York Times з посиланням на джерела.

“Ми намагаємося зупинити вбивства невинних людей. Але якщо подивитися на стратегічному рівні, то як ми зможемо утримати ситуацію від загострення, якщо ви розумієте про що я?” – сказав Меттіс.

За даними видання, Меттіс наполягав на додаткових доказах ролі сирійського президента Башара Асада в організації недавньої хімічної атаки, щоб переконати світову спільноту в необхідності військової операції.

Зазначається, що зустріч завершилася без ухвалення рішення про необхідність військової акції в Сирії.

На тому ж засіданні Меттіс заявив, що збройні сили США не збираються брати безпосередню участь у громадянській війні в Сирії, вони виконують свою місію щодо ліквідації ІДІЛ, але також можуть бути задіяні для реагування на те, чого прощати не можна – застосування хімічної зброї.

 

Сирія обіцяє захищатися у випадку вторгнення Заходу

У випадку будь-яких воєнних дій проти Сирії офіційний Дамаск захищатиме свій суверенітет.

Про це під час засідання Ради Безпеки ООН заявив Постійний представник Сирії Башар Джафарі, повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Якщо США, Великобританія та Франція нападуть на нас, то ми не матимемо іншого виходу, окрім як застосувати статтю 51 Статуту ООН, що дає право на легітимну самооборону», – сказав Джафарі.

Він наголосив, що Сирія «не дозволить нікому порушувати свій суверенітет». «Це не погроза, а попередження», – додав дипломат.

Як повідомлялося, після появи інформації про вірогідне застосування у Сирії хімічної зброї, президент США Дональд Трамп оголосив про підготовку ракетного удару по території Сирії, однак не уточнив її час і точне місце.

 

Трамп наказав завдати ударів по об’єктах, які виробляють хімічну зброю в Сирії

Президент США Дональд Трамп оголосив своє рішення завдати точкових ударів по окремих об’єктах режиму Башара Асада в Сирії у відповідь на застосування ним хімічної зброї.

Про це він заявив у п’ятницю ввечері під час прямої трансляції з Білого дому, передає власний кореспондент Укрінформу.

“Я віддав наказ Збройним силам Сполучених Штатів розпочати точкові удари по цілях, пов’язаних з виробництвом хімічного зброї сирійського диктатора Башар аль-Асада”, – заявив президент США.

Він наголосив, що прийняв рішення здійснити цей крок у відповідь на хімічну атаку Асада проти власних громадян, назвавши це діями “не людини, а монстра”.

Американський лідер також повідомив, що удар проводиться в координації з Францією і Великою Британією.

“Об’єднана американська, британська та французька реакція на ці звірства поєднує всі інструменти нашої національної міці: військові, економічні й дипломатичні”, – заявив президент США.

 

Меттіс: удар по Асаду – це чіткий меседж для тих, хто планує нові хімічні атаки

Міністр оборони США Джеймс Меттіс назвав точкові удари, нанесені по об’єктах, пов’язаних із виробництвом хімічної зброї у Сирії, попередженням, що будь-які хімічні таки матимуть серйозні наслідки.

Про це він заявив у ніч на суботу, коментуючи рішення президента США Дональда Трампа завдати удару по Сирії, передає власний кореспондент Укрінформу.

“Президент, наш верховний головнокомандувач, відповідно до статті II Конституції має право застосовувати військову силу за кордоном для захисту важливих національних інтересів США. Сполучені Штати мають важливий національний інтерес у тому, щоб запобігти погіршенню гуманітарної катастрофи в Сирії, а також, особливо, попередити застосування та розповсюдження хімічної зброї”, – заявив глава Пентагону.

Він зауважив, що у п’ятницю президент Трамп розпорядився провести військову операцію у взаємодії із союзниками США з метою знищення об’єктів, де випробовувалася й виготовлялася хімічна зброя сирійського режиму.

“Сьогодні вночі, Франція, Сполучене Королівство й Сполучені Штати зробили рішучий крок, щоб ударити по сирійській інфраструктурі хімічної зброї”, – підкреслив глава Пентагону.

Він наголосив, що разом три країни “відправили чіткий меседж Ассаду та його помічникам-убивцям”, що за будь-яку наступну хімічну атаку вони нестимуть відповідальність. За його словами, сьогоднішній удар “демонструє міжнародну рішучість” і попередження, що ніхто за будь-яких обставин не може так порушувати міжнародне право.

Меттіс підкреслив, що перед тим, як нанести удар, були докладені зусилля для того, щоб уникнути жертв серед цивільного населення. Він також закликав інші країни засудити режим Асада за хімічну атаку та приєднатися до “твердої рішучості” США запобігти повторному використанню хімічної зброї будь-де у світі.

 

США нанесли удар по Сирії, залучивши кораблі й бомбардувальники – CNN

В операції, під час якої був нанесений масований удар по об’єктах військової хімічної інфраструктури сирійського режиму Башара Асада, були задіяні, зокрема, бойові кораблі та стратегічні бомбардувальники.

Про це повідомив в ніч на суботу центральний американський телеканал CNN.

“У нанесенні удару (по об’єктах в Сирії – ред.) брали участь американські літаки, включаючи бомбардувальник В-1, а також бойові кораблі”, – повідомив телеканал із посиланням на кілька офіційних представників оборонного відомства США.

При цьому уточнюється, що в операції був задіяний щонайменше один есмінець США в Червоному морі.

Як заявив міністр оборони США Джеймс Меттіс, це був “одноразовий удар”, який містить у собі дуже потужний меседж для Асада. Він конкретизував, що ракети були націлені на об’єкти розробки й виробництва хімічної зброї режиму Асада. Серед них – науково-дослідний центр, розташований у районі Дамаска, де розроблявся й тестувався цей вид озброєнь. Другий об’єкт – сховище для зберігання хімічної зброї на захід від Хомса, яке “було основним місцем зосередження сирійських запасів газу “зарін”, а також виробничого обладнання.

Третя ціль розташовувалась поруч зі складом поблизу Хомса і являла собою, як сховище для зберігання хімічної зброї, так і “важливий командний пункт”.

У Пентагоні також підтвердили, що цього разу по цілях було спрямовано близько 120 ракет, що вдвічі більше, ніж під час удару з американських есмінців по авіабазі Шайрат минулого року.

 

США, Велика Британія і Франція завдали авіаудари по трьох цілях у Сирії

США, Велика Британія і Франція завдали авіаудари по трьох цілях, пов’язаних з сирійської програмою створення хімічної зброї. Про це телеканалу Sky News заявив глава комітету начальників штабів Джозеф Данфорд, інформує УНН.

Ціль в районі Дамаска включала науково-дослідний центр, який бере участь в розробці і виробництві хімічної зброї. У Хомсі союзники розбомбили сховище хімзброї.

Третьою метою було сховище хімікатів і командний пункт, сказав Данфорд.

Нові удари найближчим часом не плануються. За словами міністра оборони США Джона Меттіса, удар був удвічі потужніший торішнього, коли у відповідь на хіматаку США розбомбили сирійський військовий аеродром.

Як повідомляв УНН, Трамп віддав наказ нанести удар по Сирії.

 

США не попереджали Росію про нанесення ударів по об’єктах у Сирії – Данфорд

Сполучені Штати, які разом із Францією і Великою Британією нанесли масовані ракетні удари по об’єктах військової хімічної інфраструктури в Сирії, не ставили до відома заздалегідь російське військове керівництво в цій країні.

Про це заявив під час спільної з міністром оборони прес-конференції в ніч на суботу голова Об’єднаного комітету начальників штабів США Джозеф Данфорд, передає власний кореспондент Укрінформу.

“Ми не здійснювали жодної координації з Росією по цих ударах, ми також не попереджали їх (російську сторону – ред.)”, – підкреслив американський генерал.

Він також повідомив, що Пентагон не ділився інформацією з росіянами щодо планування або координації цілей. Водночас, за його словами, були обрані такі об’єкти, на яких не залучені російські цілі.

За словами генерала, під час підготовки й проведення операції використовувався лише раніше встановлений канал для уникнення інцидентів у повітряному просторі. Як уточнив генерал Данфорд, російська сторона була поінформована, як зазвичай, про присутність США та їхніх союзників у повітряному просторі, однак, за його словами, цілі та наміри цих польотів не розкривалися.

 

Британія розбомбила склад хімічної зброї у Сирії

Мішенню британського авіаудару по території Сирії були склади із хімічною зброєю.

Про це йдеться у заяві уряду Великобританії.

«Внесок Об’єднаного королівства до уважно скоординованих спільних дій був зроблений чотирма літаками ВПС Tornado GR4s. Вони запустили крилаті ракети Storm Shadow по військовому об’єкту (колишній ракетній базі), що знаходиться у 15 милях на захід від міста Хомс. За нашими оцінками, там режим зберігав запаси хімічної зброї у порушення зобов’язань Сирії відповідно до Конвенції про заборону хімічної зброї», – заявила в уряді.

При цьому авіаударам вдалося досягти своєї мети. «Детальний аналіз ефективності ударів наразі триває, але попередні дані вказують, що ракети Storm Shadow та уважний вибір цілей призвели до успішної операції», – наголошується у заяві.

У Британії додали, що намагалися максимально знизити ризик забруднення навколишньої території. «Дуже точний науковий аналіз був використаний для визначення найкращих цілей для Storm Shadow, аби максимізувати руйнацію запасів хімікатів та мінімізувати будь-який ризик забруднення навколишньої території. Об’єкт, по якому був завданий вогонь, знаходиться на віддалі від відомих скупчень проживання людей, що ще більше знижує загрозу», – зауважується у тексті.

Як відомо, сьогодні уночі США, Великобританія та Франція завдали ударів по кількох об’єктах на території Сирії, що могли бути залучені до використання хімічної зброї.

 

Трамп назвав брехуном екс-главу ФБР, який порівняв його з “босом мафії”

Президент США Дональд Трамп назвав брехуном колишнього директора ФБР Джеймса Комі після публікації уривків з його книги “Вищий ступінь відданості. Правда, брехня і лідерство” (A Higher Loyalty. Truth, Lies, and Leadership).

Свою реакцію американський лідер висловив у Twitter.

“Джеймс Комі – знаний організатор витоків і брехун. Фактично всі у Вашингтоні вважали, що його потрібно звільнити, так жахливо він працював. А потім його насправді звільнили”, – написав він.

За словами Трампа, Комі влаштував витік таємної інформації, і за це “його треба притягнути до відповідальності в суді”.

Президент також звинуватив Комі у тому, що він збрехав під присягою перед Конгресом.

Він слабкий і брехливий слизький тип, що, як показав час, був жахливим директором ФБР”, – заявив Трамп.

Крім того, він розкритикував роботу Комі у справі колишнього кандидата в президенти Гілларі Клінтон про використання особистої електронної пошти у робочих цілях.

“Для мене було великою честю звільнити Джеймса Комі”, – підсумував глава Білого дому.

Як повідомляють ЗМІ, книга Комі, в якій він порівняв Трампа з “босом мафії”, має надійти у продаж 17 квітня (https://www.theguardian.com/us-news/2018/apr/12/james-comey-book-trump-unethical-untethered-to-truth-a-higher-loyalty).

Трамп звільнив Джеймса Комі з посади директора ФБР у травні 2017 року.

 

 

Глава МінТОТ і посол Швейцарії представили освітній проект з мінної безпеки

У Сєверодонецьку міністр з питань тимчасово окупованих територій Вадим Черниш і посол Швейцарської Конфедерації Гійом Шойрер презентували освітянам Луганщини навчальні макети з мінної безпеки.

Про це повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Тільки спільними зусиллями уряду, обласної влади, освітян, громадськості ми зможемо захистити людей, які мешкають на небезпечних територіях. Особливої уваги потребують, звичайно, діти. Також разом з міжнародними партерами ми зробили пілотний проект для відпрацювання заходів щодо зменшення ризиків небезпек через навчання людей”, – заявив Черниш, відкриваючи презентацію.

Він зауважив, що разом зі Швейцарською Конфедерацією міністерство обере одну територіальну громаду, скоріш за все, на Луганщині, де ці заходи будуть детально відпрацьовуватися.

У свою чергу, посол Шойрер відзначив, що Швейцарія є активною учасницею у роботі з розмінування територій, а відповідні програми фінансуються нею по усьому світу, в тому числі й в Україні.

Заступник голови обласної держадміністрації Юрій Клименко подякував гостям за постійну підтримку у надважливому для Луганщини питанні з розмінування та зосередив увагу на наслідках бойових дій, що тривають вже чотири роки. Так, зруйновано близько семи тисяч об’єктів комунальної, державної, приватної власності та об’єктів інфраструктури.

Загалом міським відділам освіти Луганської та Донецької областей було передано понад 70 навчальних макетів з мінної безпеки.

Як повідомив посол Швейцарської Конфедерації, ці стенди розроблені у співпраці з партнерами, зокрема, Міжнародним комітетом Червоного Хреста та Женевським міжнародним центром з питань гуманітарного розмінування.

Крім того, спеціалісти МінТОТ та Луганського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти провели для освітян презентацію стандарту з навчання ризикам небезпек від мін, розробленого міністерством, лекції з підвищення кваліфікації педагогів відповідно до држстандарту початкової школи та міжнародної практики інформування про мінну небезпеку, надали загальні рекомендації щодо правил поводження з вибухонебезпечними предметами тощо.

 

Волкер: миротворча місія на Донбасі має відрізнятися від усіх інших місій ООН

Ініціатива щодо запровадження миротворчої місії ООН на сході України має засновуватися на особливому підході, а сама місія – не бути схожою на інші миротворчі формати.

Таке переконання висловив у п’ятницю під час брифінгу в Вашингтоні спецпредставник Держдепартаменту США з питань переговорів по Україні Курт Волкер, передає власний кореспондент Укрінформу.

“Я погоджуюся, що багато миротворчих місій дуже дорого коштували, тривали довгий час і призводили радше до замороженого конфлікту, ніж сприяли його розв’язанню. Тож, у цьому питанні є багато занепокоєнь і запитань. Але якщо ми говоримо про ситуацію в східній України – це зовсім інше питання”, – зауважив представник американської адміністрації.

Він підкреслив, що має на увазі не “традиційні місії миротворчих операцій”, які запроваджуються в системі ООН, це мала би бути “добровільна участь” різних країн. “І їхня роль там (на Донбасі – ред.) мала би зводитися до перехідного механізму для того, щоб відійти від поточної ситуації під російським контролем, до ситуації під українським контролем. Отже, це має бути механізм переходу”, – пояснив Волкер.

Він також підкреслив, що Росія має побачити “конструктивний механізм для імплементації Мінських домовленостей”. Як зазначив дипломат, США не збираються ініціювати це без погодження з російською стороною, оскільки РФ залишає за собою можливість накладення права вето в ООН.

 

Данія дозволить Nord Stream 2 під гарантію транзиту газу через Україну

Данія вирішила пов’язати дозвіл на будівництво газопроводу Nord Stream 2 з гарантіями Росії на продовження транзиту газу до Європи через Україну.

Про це повідомляє DW.

“У зв’язку з цим українське питання має вирішальне значення”, – заявив прем’єр-міністр Данії Ларс Люкке Расмуссен у Берліні після зустрічі з канцлером ФРН Ангелою Меркель.

Расмуссен нагадав, що уряд Данії ще не дав згоди на будівництво газопроводу у винятковій економічній зоні країни. Данські закони вимагають, щоб уряд, приймаючи рішення, “враховував геополітичні рамкові умови”. Цей аспект наразі вивчає міністерство закордонних справ Данії.

Зрозуміло, що у випадку з Nord Stream 2 йдеться не лише про комерційний проект, але і про політику, сказав данський прем’єр. Його будівництво стосується не лише Данії, тому, за словами Расмуссена, він радий, що канцлер Меркель 10 квітня зробила недвозначну заяву щодо цієї теми.

У понеділок за підсумками зустрічі з українським президентом Петром Порошенком Меркель, відповідаючи на запитання DW, заявила, що реалізація проекту газопроводу Nord Stream 2  можлива лише за умови, що Україна продовжить грати роль країни-транзитера при постачаннях російського газу до Європи. За її словами, при оцінці проекту необхідно враховувати і “політичні фактори”.

Компанія Nord Stream 2, засновником і єдиним акціонером якої є Газпром, має намір завершити будівництво газопроводу до кінця 2019 року. Він має з’єднати російську Усть-Лугу і німецький Грайфсвальд. Протяжність Nord Stream 2 з пропускною спроможністю 55 мільярдів кубометрів газу на рік повинна становити 1220 кілометрів.

Газопровід проходитиме територією Росії, Фінляндії, Швеції, Данії та Німеччини. Проти проекту активно виступають країни Балтії, Польща та Україна, серйозні питання залишаються і у Єврокомісії.

 

Зараз найбільш складний етап у відносинах США-Росія — Пайфер

Нинішні відносини між США та РФ є найскладнішими з часу завершення “холодної війни”.

Про це заявив в коментарі кореспонденту Укрінформу на полях 11-го Київського Безпекового форуму колишній посол США в Україні, а нині старший науковий співробітник аналітичного центру Brookings Institution (США) Стівен Пайфер.

“Холодна війна — це дещо інше питання. Я маю на увазі, що “холодна війна” – це між НАТО і Варшавським договором. Зараз вже немає Варшавського договору, немає Радянського союзу. Але точно зараз – найбільш складний етап в американсько-російських відносинах після кінця “холодної війни”. Термін же “холодна війна” передає неправильний смисл”, – сказав Пайфер, коментуючи питання, чи правильно називати нинішні відносини між США та РФ терміном “холодна війна”.

Він наголосив, що на сьогодні існує дуже багато проблемних питань та розбіжностей між США та РФ, і для їх вирішення потрібно, щоб Кремль “змінив свою поведінку”.

“Відносини між США та Росією зараз переживають дуже складні часи: існує багато проблемних питань, існують розбіжності щодо України, Росія втручалася в американські вибори, існують розбіжності щодо Сирії. Я сподіваюся, що ми знайдемо можливості подолати ці розбіжності. Але для цього потрібно, щоб Росія змінила свою поведінку”, – заявив екс-посол США.

Пайфер додав, що потрібно також збільшити ціну за порушення правил Росією, щоб вона зупинилася.

Раніше екс-глава ГУР МО України, колишній керівник СЗР України Віктор Гвоздь в коментарі кореспонденту Укрінформу назвав нинішнє загострення у відносинах між США та РФ таким, що досягло рівня справжньої “холодної війни” і нагадує події під час Карибської кризи між СРСР і США у 1962 році.

На переконання Гвоздя, приводом для загострення нинішньої ситуації стала демонстрація Кремлем рішучості його намірів щодо проведення жорсткого конфронтаційного курсу у відношенні західних противників. Зокрема, саме це мало на меті отруєння російськими спецслужбами колишнього офіцера ГРУ ГШ ЗС РФ Сергія Скрипаля 4 березня у британському Солсбері, а також підтримка Росією дій режиму Башара Асада в Сирії із застосування хімічної зброї проти мирного населення Східної Гути 6 квітня.

У відповідь США та провідні країни НАТО і ЄС також перейшли до проведення більш жорсткої політики стосовно РФ та посилили тиск на неї у політичній та економічній сферах. У цьому плані найбільш резонансний характер мали масові вислання російських дипломатів-шпигунів із західних країн у березні, а також введення США персональних санкцій проти низки російських олігархів з оточення президента РФ Путіна.

Водночас США посилили тиск на Росію також і у військовій сфері. Так, у зв’язку з відхиленням Москвою американського проекту резолюції РБ ООН щодо створення нового механізму розслідування хімічних атак в Сирії, США розпочали підготовку до можливості нанесення ударів по військах Асада, незважаючи на його підтримку Росією.

 

Держдеп попереджає співробітників про кібератаки на відомство – Politico

Державний департамент США попередив своїх співробітників про спроби проведення кібератак на комп’ютерну мережу зовнішньополітичного відомства.

Про це повідомляє Politico з посиланням на джерела.

“Персоналу рекомендується бути пильним щодо підозрілої діяльності, пов’язаної з поточними кібератаками, націленими на Держдепартамент”, – йдеться у внутрішньому електронному листі, який надіслали працівникам.

Як зазначається, у березні більше двох тисяч співробітників відомства отримали електронні листи, СМС і текстові повідомлення в соцмережах, в яких містилися посилання на шкідливі програми та на сайти, що вимагали від них введення особистих даних, зокрема пов’язаних з дипломатичною діяльністю.

В Держдепі повідомили, що хакери використовували інформацію про конференції щодо політології, технологій та фондового ринку. Тоді відомство тимчасово відключило свою систему обміну незасекреченими електронними листами “для посилення безпеки”.

За даними видання, хакерам не вдалося отримати будь-яку персональну інформацію співробітників або секретні дані відомства.

Деякі ЗМІ повідомили, що хакери були пов’язані з Москвою.

 

Німецькі депутати з правопопулістської АдН знову зібралися до Криму – ЗМІ

Група депутатів Бундестагу з представників німецької правопопулістської партії “Альтернатива для Німеччини” (АдН) поїде до анексованого Росією Криму для участі в економічному форумі.

Це підтвердив депутат Бундестагу від АдН Маркус Фронмаєр у відповідь на запит видання Welt, повідомляє DW.

“За словами політика, поїздка та участь у Ялтинському міжнародному економічному форумі, який відбудеться 19-21 квітня, буде “приватною”. Які ще політики увійдуть до групи, що відвідає Крим, поки невідомо”, – йдеться у повідомленні.

Запрошення взяти участь у форумі отримав також представник Лівої партії, депутат Бундестагу Александер Ной, але він до Криму не поїде. Це підтвердив сам депутат на запит Welt. Речниця фракції Лівих у німецькому парламенті також заявила, що жоден їхній депутат не поїде до Ялти.

Як зазначається, раніше організатори форуму поширили прес-реліз, у якому прогнозувалася участь у заході великої делегації з Німеччини та Австрії у складі “понад 50 політиків, представників економіки, громадянського суспільства та експертів”.

На початку лютого група з восьми депутатів земельних парламентів, представників АдН, також здійснила поїздку до анексованого Криму, що спричинило обурення як із боку України, так і Німеччини.

 

СБУ заявляє про плани Кремля ввести війська в Україну вже восени

У Росії готуються до нової атаки на Україну під приводом “захисту російськомовного населення” вже цієї осені.

Про це заявив на брифінгу у п’ятницю заступник голови СБУ Віктор Кононенко, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Ми володіємо інформацією про плани російської сторони. Знаємо про існування в оточенні Путіна групи, яка поставила собі за мету створити передумови для введення вже восени цього року в Україну російських військ під приводом захисту російськомовного населення”, – зазначив він.

Заступник голови СБУ зауважив, що, за наявними даними, плануються провокації під час проросійських заходів і хресних ходів. Зокрема, згадана група планує залучити кримінальні структури, спортсменів для побиття учасників подібних акцій.

“Але ми не дамо їм реалізувати ці плани, будемо і надалі викривати підривну діяльність російських спецслужб”, – додав Кононенко.

Також він зазначив, що СБУ продовжує виявляти спроби російських спецслужб і підпорядкованих їм громадян України, які тимчасово переховуються на території РФ від кримінального судочинства, інспірувати штучні національні конфлікти з метою дестабілізації ситуації всередині країни та дискредитації України у світі.

 

Війська РФ на кордоні з Україною готові до масштабної континентальної війни – Турчинов

Секретар РНБО Олександр Турчинов заявляє, що російські війська, які стоять на кордоні з Україною, готові до масштабного застосування для ведення континентальної війни.

Про це він сказав під час виступу на XI Київськову безпековому форумі, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Російські війська, які знаходяться на кордоні з Україною, готові до  застосування – ведення масштабної континентальної війни. І разом проти нашої держави сьогодні можуть бути вже задіяні понад 260 тисяч російських військовослужбовців, 3,5 тисячі танків, 11 тисяч броньованих машин та близько 4 тисяч артилерійських систем, понад 1 тисяча реактивних систем залпового вогню”, – сказав Турчинов.

Він зауважив, що всі ці війська будуть підтримувати 4-а і 6-а армія військово-повітряних сил Російської Федерації.

“Це реалії, з якими живе Україна”, – наголосив Турчинов.

Він зауважив, що ці війська, які знаходяться на Донбасі, виконують лише функцію прикриття для того, щоб розгорнути основні військові сили РФ, які концентруються на українському кордоні. За словами Турчинова, на донецькому оперативному напрямку українським силам протистоїть 8-а армія РФ. 150-та дивізія цієї армії вже впритул розгорнулася біля українського кордону.

“І розгорнулись до ведення бойових дій у будь-яку хвилину”, – зауважив секретар РНБО.

На чорноморсько-азовському оперативному напрямку знаходиться 49-а армія РФ та 58-а у другому ешелоні.

“На півночі над нами нависає армія західного військового округу РФм, – сказав Турчинов.

Він уточнив, що у резерві цієї армії знаходиться Перша танкова армія.

 

Держдума РФ готує закон-відповідь на “недружні дії США і інших держав”

Спікер Державної Думи РФ В’ячеслав Володін і лідери чотирьох фракцій внесли законопроект про дії у відповідь санкції США.

Про це повідомляє Meduza.

“Спікер В’ячеслав Володін і лідери чотирьох парламентських фракцій внесли у Держдуму законопроект про дії у відповідь щодо антиросійської політики США”, – говориться у повідомленні.

Як пояснив спікер, серед іншого проект федерального закону “Про заходи дії (протидії) на недружні дії Сполучених Штатів Америки і (чи) інших іноземних держав” надає уряду Росії повноваження щодо запровадження ряду заходів економічного й політичного характеру.

Зазначається, що Рада Держдуми має намір розглянути законопроект 16 квітня.

 

Окупанти на Донбасі ховають танки біля житлових будинків – ОБСЄ

У Спеціальній моніторинговій місії ОБСЄ цього тижня зауважили сплеск порушень режиму припинення вогню на сході України.

Про це під час брифінгу у п’ятницю сказав перший заступник голови місії Александер Хуг, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Усі ми знаємо, спостерігався суттєвий локальний сплеск насильства у Донецькій області 10 і 11 квітня цього тижня. Утім, минулого тижня кількість порушень режиму припинення вогню зменшилась принаймні на 10%, якщо порівнювати з тижнем, що передував нещодавньому підтвердженню відданості режиму припинення вогню 30 березня. 95% зафіксованих насильства стались у чотирьох районах, тобто ситуація у більшості районів Донбасу була відносно спокійною і мирною”, – зазначив він.

Однак представник ОБСЄ знову зазначив про небажання обох сторін на лінії зіткнення проводити розмінування та організувати повне відведення сил і формувань.

“Збройні формування у Луганську, наприклад, оголосили намір порушити Мінські домовленості, розмістивши велику кількість техніки у центрі міста. Вони вже розпочали підготовку та розмістили озброєння на південно-східній околиці Луганська”, – сказав Хуг.

Він також продемонстрував журналістам фотофіксацію скупчення техніки на непідконтрольній території з порушенням погодженої лінії відведення менш, ніж за 13 км від лінії зіткнення, а також приклади використання території біля житлових будинків для приховування танків.

“Відносне затишшя минулого тижня було приречене стати нетривалим. Уночі у вівторок та рано-вранці у середу цього тижня невинні жителі Старомихайлівки першими дізнались, наскільки нетривалим було це затишшя. Встановлені спостерігачами факти, багато з яких стосуються руйнування цивільних об’єктів та поранення цивільних осіб, повірте, читати у звітах не дуже приємно”, – додав Хуг.

Він також наголосив, що відтоді спостерігачі СММ ОБСЄ активно здійснюють моніторинг у Старомихайлівці та інших постраждалих районах.

Як повідомляв Укрінформ, з 30 березня (коли на Донбасі було оголошено “великоднє” перемир’я) по 5 квітня спостерігачі ОБСЄ зафіксували 1721 випадок порушення вогню.

 

На Донбасі знаходиться 478 російських танків та 35 тисяч бойовиків – Аваков

На тимчасово окупованих територіях Луганської й Донецької областей, за даними МВС, зосереджено 35,5 тис. членів воєнізованих формувань з числа кадрових військовослужбовців РФ, найманців і місцевого населення.

Про це у ході XI Київського безпекового форуму сказав міністр внутрішніх справ Арсен Аваков, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“За даними Міністерства внутрішніх справ, на тимчасово неконтрольованій території Луганської й Донецької областей під виглядом воєнізованих формувань, так званих “ДНР” і “ЛНР”.. (знаходяться – ред.) корпуси, приписані до восьмої армії Південного військового округу Збройних сил РФ. Вони складаються з кадрових військовослужбовців ВСРФ, найманців і частини місцевого населення. Склад цих сил на окупованих територіях 35,5 тис. тільки на Донбасі”, – сказав міністр.

За його словами, в арсеналі бойовиків 478 танків, 848 бронемашин, 750 артилерійських систем і мінометів, 208 реактивних систем залпового вогню, 363 протитанкові засоби, 419 засобів протиповітряної оборони.

“І це не сепаратисти, не “повстанці”, і купили цю зброю вони не у військторгу, який захопили при агресії. І кількість бронетанкових сил тут, нехай пробачить мене британський міністр, більше, ніж у Великій Британії”, – підкреслив Аваков.

Раніше секретар Ради національної безпеки й оборони Олександр Турчинов заявив, що російський агресор готує потужний військовий потенціал й Криму й на Донбасі.

 

Доба в АТО: Міноборони назвало втрати серед українських бійців

За минулу добу в зоні проведення АТО внаслідок обстрілів загинув український військовий, ще одного бійця поранено.

Про це розповів у п’ятницю на брифінгу речник Міноборони Дмитро Гуцуляк, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Минулої доби російсько-окупаційні війська продовжували ігнорувати режим повного припинення вогню, здійснивши 66 обстрілів позицій Збройних сил України, внаслідок чого загинув український військовослужбовець 1986 року народження. Висловлюємо щирі співчуття рідним і близьким загиблого. Ще один український військовий отримав поранення”, – сказав Гуцуляк.

За його словами, постраждалого військовослужбовця доправлено до лікувального закладу та надано необхідну медичну допомогу. Його стан оцінюється як важкий.

 

Бойовики завтра можуть почати затоплення радянської “ядерної” шахти — ОБСЄ

Окупаційна адміністрація шахти “Юнком” під Єнакієвим не відмовилася від ідеї затоплення шахти і повідомила про припинення роботи насосів з подальшим затопленням.

Про це у звіті повідомляє СММ ОБСЄ.

«Персонал шахти “Юнком” у Бунге (колишній Юнокомунарівськ, не перебуває під державним контролем, розміщений 43 км на північний схід від Донецька) повідомив, що деякі з шахтних насосів будуть зупинені орієнтовно 14 квітня, і шахта буде поступово затоплена», – вказано у документі.

Також у звіті вказано, що всередині шахти у 1979 році було підірвано ядерний заряд в капсулі.

«Співробітники шахти також повідомили СММ, що незрозуміло, наскільки можливі витоки або підвищення тиску через затоплення шахти можуть загрожувати цілісності капсули», – йдеться в документі СММ ОБСЄ.

Як відомо, Міноборони повідомляло про те, що затоплення окупаційною адміністрацією шахти “Юнком” під Єнакієвим, де в радянські часи проводився ядерний експеримент, є дуже небезпечним та може мати катастрофічні наслідки для регіону

 

РНБО розгляне санкції проти Росії наступного тижня

Наступного тижня відбудеться засідання Ради національної безпеки та оборони, на якому  розглядатиметься питання санкцій щодо РФ.

Про це заявив на Безпековому форумі секретар РНБО Олександр Турчинов.

“За дорученням Президента наступного тижня відбудеться засідання Ради національної безпеки і оборони, де будуть продовжені санкції, які існують сьогодні, проти Росії, і продубльовані санкції, до яких вдалися США й інші, європейські, країни”, – сказав він.

Як повідомлялося, під час візиту до Німеччини 9 квітня Президент Петро Порошенко заявив, що найближчими днями на засідання Ради національної безпеки та оборони України буде винесено проект рішень щодо введення санкцій проти російських олігархів.

За словами глави держави, до санкційного списку потраплять “Дерипаска та інші російські олігархи, які беруть участь, зокрема, у активній роботі в Криму і в постачанні зброї російським збройним силам”.

6 квітня США запровадили санкції проти наближених до Кремля російських бізнесменів і компаній, з якими вони пов’язані. Санкції означають, що компаніям в США заборонено працювати безпосередньо з компаніями зі списку, заборонено володіти їхніми акціями, банкам заборонено видавати їм кредити, а також проводити платежі, а активи олігархів у США можуть бути заарештовані.

Мінфін США пояснив, що американські інвестори повинні продати акції компаній Олега Дерипаски до 7 травня, а до 5 червня мають бути анульовані всі контракти, укладені з компаніями зі списку

 

Протистояння кремлівській пропаганді: Премія Сахарова зібрала експертів у Вільнюсі

У литовській столиці проходить конференція “Як протистояти кремлівській пропаганді”, організована Премією ім. А.Д.Сахарова.

У ній беруть участь журналісти, дослідники, соціальні активісти з України, Литви, Польщі, Росії, Білорусі, повідомляє власний кореспондент Укрінформу.

Конференція розпочалася з лекції російського опозиціонера Леоніда Гозмана “Брехня як національна ідея”.

Гозман має досвід успішного полемічного протистояння кремлівським пропагандистам в ефірах російських “політичних ток-шоу”, внаслідок чого його тепер перестали запрошувати на деякі ефіри, боячись програти йому суперечку навіть у форматі “один проти усіх”.

Після цього виступали один з організаторів і керівників українського проекту “Stop Fake” Руслан Деймиченко, співробітник польського “Centrum Analiz Propagandy i Dezinformacji” Марта Ковальська.

На завершення першого дня незалежний російський журналіст Андрій Калих зробив доповідь “Корупція і пропаганда”.

На другий день конференції виступлять російський музикант Михайло Єжов, він же YouTube блогер “ЕжоFF Band”, творець сатиричних кліпів, що висміюють Кремль та його політику; Дмитро Іванов – один з популярних політичних YouTube блогерів, провідний канал KamikadzeDead; а також колишня політичний в’язень, власкор “Нової газети” по Білорусі Ірина Халип.

Раніше, 11-12 квітня, у Вільнюсі пройшов V Форум вільної Росії.

 

Росіян “відрізали” від Telegram

Федеральна служба РФ з нагляду у сфері зв’язку, інформаційних технологій і масових комунікацій (Роскомнагляд) внесла веб-адреси web.telegram.org і t.me, що використовувалися месенджером Telegram, до реєстру заборонених сайтів.

Про це повідомляє “Медуза”.

При цьому відзначається, що доступ до цих адрес наразі не обмежується.

Як повідомлялося, Таганський суд Москви 13 квітня задовольнив позов Роскомнагляду і ухвалив заблокувати месенджер Telegram на території Росії. При цьому суддя дозволила розпочати блокування негайно.

Блокування Telegram пов’язане з відмовою месенджера передати ФСБ ключі шифрування від листування користувачів. У Telegram заявляли, що зробити це технічно неможливо.

У 2017 році месенджер вже був оштрафований за це на 800 тисяч рублів.

 

Польська опозиція вперше випередила провладну партію

У Польщі об’єднана опозиція у складі ліберальних партій “Громадянська платформа” (РО) та “Сучасна” (N) за рівнем підтримки населення вперше за кілька років випередила правлячу партію “Право і Справедливість” (PiS).

Такі результати опитування, проведеного 9-10 квітня центром Kantar Public для таблоїду Fakt.

Згідно з даними опитування коаліція ліберальних партій PO і N з показником 32% випереджає на 3% PiS Ярослава Качинського, за яку сьогодні проголосували б 29% виборців.

Таким чином, порівняно з кінцем березня рейтинг PiS знизився на 5%, а РО – зріс на 5%.

Крім того, якби вибори проводилися зараз, 5-відсотковий виборчий бар’єр до Сейму Польщі подолали б також рух Kukiz’15 (10%) та Союз демократичної лівиці (SLD) – 7%.

Наступні парламентські вибори відбудуться в Польщі восени 2019 року.

Варто зазначити, що рейтинг PiS падає на тлі скандалу з виплатою екс-главою польського уряду Беатою Шидло собі та міністрам чималих премій за 2017 рік ( в еквіваленті – від 19 тис. до 24 тис. дол.).

Після критики з боку суспільства з цього приводу лідер PiS Ярослав Качинський повідомив про рішення екс-прем’єра та всіх міністрів передати ці кошти на благодійні цілі, що має бути зроблено до середини травня.

 

Росія стежила за Скрипалями з 2013 року і тестувала отруту – британська розвідка

Росія проводила випробування з нанесенням нервово-паралітичних отрут на дверні ручки ще до спроби отруєння Сергія Скрипаля в британському Солсбері.

Як пише “Новое время”, про це повідомляє The Guardian з посиланням на дані британської розвідки, оприлюднені у п’ятницю, 13 квітня.

Крім того, згідно з цією інформацією, російські спецслужби відстежували електронну пошту Скрипаля та його дочки Юлії як мінімум з 2013 року.

Такі дані розвідки містяться в оприлюдненому листі радника британського уряду з питань національної безпеки Марка Седвіла генеральному секретарю НАТО Йенс Столтенбергу. “Подібні документи у Великій Британії вкрай рідко стають надбанням громадськості”, – зазначає The Guardian.

У цьому листі Седвіл, який володіє відомостями про діяльність всіх розвідувальних служб Сполученого Королівства, наводить деякі дані розвідки, які мала на увазі британський прем’єр Тереза Мей у своєму виступі в парламенті. Незабаром після замаху на Скрипаля Мей заявила, що Росія “з великою часткою ймовірності” несе відповідальність за це отруєння.

“У нас є інформація про зацікавленість російської розвідки Скрипалями, починаючи як мінімум з 2013 року, коли облікові записи електронної пошти, що належать Юлії Скрипаль, стали метою кіберспеціалістів ГРУ”, – пише Седвіл.

Він також зазначає, що протягом 2000-х років Росія здійснювала програму, що включала в себе випробування способів доставки хімічних бойових отрут і підготовку представників спецпідрозділів для використання такої зброї.

“Надалі програма включала в себе вивчення методів застосування нервово-паралітичний речовин, включаючи нанесення на ручки дверей, – підкреслює Седвіл. – Протягом останнього десятиліття Росія виробляла й накопичувала невеликі кількості речовин серії Новачок”.

Раніше експерти Організації із заборони хімічної зброї (ОЗХЗ) підтвердили висновки Британії про речовину, якою було отруєно екс-агента Сергія Скрипаля.

Скрипаля та його доньку Юлію отруїли нервово-паралітичним речовиною Новачок в березні 2018 року. Обидва вони вже вийшли з критичного стану та йдуть на поправку. Юлію Скрипаль виписали зі шпиталю, однак її батько все ще знаходиться під наглядом лікарів.

Росія заперечує будь-яку свою причетність до гучного замаху.

 

Розробник “Новічка” пояснив одужання Скрипалів

Використовувати “Новічок” у Солсбері, 4 березня, коли був туман, було великою помилкою.

Провал диверсії з отруєнням Скрипалів (обидві жертви вижили) хімік Віл Мірзаянов, якого називають розробником «Новічка», пояснив «Комерсанту» хімічними властивостями нервово-паралітичної речовини.

За його словами, “Новічок” можна застосовувати, лише коли повітря сухе, і тільки в таких умовах. “Випробовували цю речовину де? У Шиханах на полігоні, де сухе повітря. Ще в Нукусі — там взагалі дощів немає”.

“Я вам скажу, чому Скрипалі не загинули і люди навколо теж не особливо постраждали. Вони поїхали до ресторану, за їх відсутності [як повідомляється] намазали ручку дверей сумішшю А-234 в желе. Справа в тому, що, коли намазали, почалася реакція гідролізу — реакція речовини з водою миттєво починається. І за цей час концентрація речовини встигла впасти, принаймні в кілька разів, – заявив Мирзаянов. – І тому вони отримали дозу, але не летальну, тому що розрахункова концентрація впала. Причому вони ж поверталися, а якби ця пара не приїхала вдень, там би речовини вже було недостатньо для летального результату. Ось моя відповідь тим, хто говорить, що якщо б це був «Новічок», то жертв було би більше, а Скрипалі загинули б”.

“Цю речовину в таких умовах застосовувати тільки міг ідіот, який нічого не знає про хімічні властивості «Новічка», – стверджує Мірзаянов. “Якщо його кинути у воду, через кілька годин там навіть слідів не буде, розумієте? У воді розкладається миттєво. Якщо вода підкислена, то це миттєво, кілька хвилин — і речовини немає. Ми працювали з цим «Новічком» у лабораторіях з дегазатором — у якості дегазатора був 3-процентний розчин соляної кислоти. Тому, при лікуванні Скрипалів, звичайно, треба було, мабуть, просто підняти кислотність — і це допомогло би”.

Як повідомлялося, колишнього співробітника ГРУ Сергія Скрипаля і його дочку Юлію знайшли без свідомості в Солсбері 4 березня. Прем’єр-міністр Британії Тереза Мей заявила, що вони були отруєні нервово-паралітичним речовиною групи “Новічок”, розробленою ще в СРСР.

Близько 30 країн вислали російських дипломатів після заяв про причетність РФ до отруєння в Солсбері.

12 квітня Британія заявила, що ініціює засідання Ради безпеки ООН у зв’язку з доповіддю Організації із забороні хімічної зброї щодо інциденту в Солсбері.

 

ЄС повернув до Москви посла після консультацій “у справі Скрипаля”

Посол Європейського Союзу у Росії Маркус Едерер, відкликаний з країни 23 березня у зв’язку з отруєнням Сергія Скрипаля, повернувся у Москву.

Про це повідомляє прес-служба представництва ЄС у Москві на своїй сторінці у Twitter.

“У відповідь на численні запити ми інформуємо, що глава Представництва ЄС у Росії посол Маркус Едерер повернувся в Росію після завершення консультацій у Брюсселі”, – говориться у повідомленні.

За інформацією “Радіо Свобода” Маркус Едерер приїхав у Москву 12 квітня.

Це перше повернення посла з початку глобального дипломатичного скандалу між Заходом і Росією з взаємним висиланням десятків дипломатів.

Як повідомляв Укрінформ, 4 березня у британському місті Солсбері були отруєні колишній подвійний агент, екс-полковник ГРУ Сергій Скрипаль і його донька Юлія. Прем’єр-міністр Британії Тереза Мей заявила, що відповідальність за отруєння, швидше за все, лежить на Росії. Вона також повідомила, що потерпілі були отруєні нервово-паралітичною речовиною групи “Новічок”, розробленим ще в СРСР.

ЄС у відповідь на здійснену Росією хімічну атаку у Солсбері відкликав свого посла в Москві для консультацій.

В той же час Євросоюз не видворив зі складу Постійного представництва РФ при ЄС жодного російського дипломата, як це зробили солідарно з Британією НАТО і близько 30 країн.

 

Гройсман розповів, що не входить в його політичні плани

Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман запевнив, що не планує приєднуватися до жодної політичної сили.

Про це він розповів в ефірі “112 Україна”, передає Укрінформ.

“Я не планую приєднуватися до жодної політичної сили. Я не є членом жодної політичної партії, і в мої плани на сьогодні це не входить”, – сказав Гройсман.

При цьому він зазначив, що не допустить тиску на себе з боку жодної політичної сили.

Як повідомляв Укрінформ, глава уряду вже заявляв про наміри брати участь у наступних парламентських виборах 2019 року. Але тоді Гройсман не уточнив, балотуватиметься він самостійно чи у складі якоїсь політичної сили.

 

Гройсман назвав обсяг інвестицій в Україну, який має забезпечити зростання економіки

Орієнтир обсягу інвестицій, які треба залучити в економіку України, становить 25% ВВП.

Досягнення цієї мети дозволить забезпечити не тільки реактивне зростання економіки, а й суттєво знизити боргове навантаження на бюджет.  Про це в ефірі одного з телеканалів сказав Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман, інформує Урядовий портал.

«Нам потрібно, щоб інвестиції складали 25% від ВВП України. Вони будуть інвестуватися в українські підприємства», – сказав Гройсман.

Він нагадав, що обсяг бюджетних асигнувань на обслуговування держборгу становить 130 млрд грн, а ще 140 млрд грн становить дефіцит бюджету Пенсійного фонду, який через існуючу до останнього часу пенсійну систему компенсується за рахунок держбюджету.

«Я проти того, аби люди відробляли щось додатково. Борги треба віддавати від зростання економіки», – зазначив глава уряду.

 

У Раді з’явився законопроект Гройсмана про покарання за махінації на виборах

У Верховній Раді зареєстровано проект закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності за порушення виборчого законодавства.

Про це повідомляється на сайті парламенту.

Зазначається, що ініціатором законопроекту є Прем’єр-міністр Володимир Гройсман. Станом на 13 квітня законопроект отримано і передано на розгляд керівництву.

Текст проекту закону наразі не опубліковано.

Як повідомлялося, 11 квітня на засіданні уряду міністр внутрішніх справ Арсен Аваков і його заступник Тетяна Ковальчук презентували відповідний законопроект.

У ньому пропонується за надання виборцям неправомірної вигоди, фальсифікацію виборчої документації та непрямий підкуп виборців позбавляти волі терміном до 6 років.

Також правоохоронці отримають можливість здійснювати негласні слідчі дії та збирати належні докази для притягнення до відповідальності недобросовісних учасників у передвиборчій боротьбі.

Проект закону також передбачає запровадження відповідальності за підкуп кандидата і криміналізацію здійснення передвиборної агітації, яка супроводжується наданням виборцям неправомірної вигоди. У законопроекті суттєво розширюється поняття неправомірної вигоди, яка може надаватися виборцям. Зокрема, до неї пропонується віднести спиртні напої та продукти харчування.

У проекті закону також пропонується скасувати кримінальну відповідальність за знищення чи приховування виборцями своїх власних бюлетенів, обмежившись штрафом.

 

Прем’єр обіцяє виділити на дороги 300 мільярдів за п’ять років

За 5 років на дороги буде виділено 300 мільярдів гривень, і всі обласні центри будуть з’єднані хорошими дорогами.

Про це Прем’єр-міністр Володимир Гройсман написав у Twitter.

“Ми будемо зменшувати ямковий ремонт доріг і робити капітальний ремонт. Це пріоритет уряду. За 5 років ми з’єднаємо всі обласні центри дорогами хорошої якості. Будуть робитися не тільки державні, але і місцеві дороги. За 5 років ми виділимо на дороги 300 млрд грн”, – написав Гройсман.

 

НАЗК розподілило півмільярда державних коштів між шістьма партіями

Національне агентство з питань запобігання корупції розподілило кошти з державного бюджету на фінансування політичних партій у ІІ кварталі 2018 року.

Про це повідомляє прес-служба НАЗК.

“Шість парламентських політичних партій отримають кошти з державного бюджету, передбачені на  фінансування  статутної діяльності партій  у IІ кварталі 2018 року”, – йдеться у повідомленні.

Відповідно до рішення Національного агентства у  IІ  кварталі цього року політична партія “Партія “Блок Петра Порошенка “Солідарність” отримає кошти у сумі 32 546 214 грн, політична партія “Народний фронт” – 33 020 075 грн, політична партія “Опозиційний блок” – 14 065 605 грн, політична партія “Радикальна партія Олега Ляшка” – 11 106 858 грн, політична партія “ВО “Батьківщина” – 8 471 724 грн.

Політична партія “Об’єднання “Самопоміч” відповідно до рішення отримає 16 365 568 грн, а також додатково 12 841 756 грн за дотримання передбаченого законодавством гендерного принципу.

“Загальна сума державного фінансування на 2018 рік, розподілена між політичними партіями, становить 513 млн 671 тис. грн”, – додали у НАЗК.

У відомстві нагадали, що право на фінансування у 2018 році отримали партії, які на останніх парламентських виборах у 2014 році отримали не менше п’яти відсотків дійсних голосів виборців (пройшли до Верховної Ради).

“Після наступних парламентських виборів будуть фінансуватися усі партії, які отримали не менше двох відсотків голосів виборців”, – зауважили у Національному агентстві.

Відповідні умови містяться у статті 17-3 Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запобігання і протидії політичній корупції”, а також у прикінцевих та перехідних положеннях цього закону.

 

Нафтогаз активно веде переговори з Газпромом про новий транзитний контракт

НАК “Нафтогаз України” проводить перемовини з Газпромом з питань транзиту не рідше одного разу на місяць.

Про це в ефірі телеканалу “Еспресо” сказав головний комерційний директор НАК “Нафтогаз України” Юрій Вітренко, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“З Газпромом, який є контрагентом транзитного контракту, ми проводимо переговори. Зустрічаємося у середньому раз на місяць, обговорюємо різні питання. Зараз обговорюємо виконання рішення Стокгольмського арбітражу, за яким вони винні нам $2,6 млрд. Також ми ставимо питання щодо транзиту після 2020 року. Ми більш активно ведемо переговори щодо нового транзитного контракту”, – сказав Вітренко.

За його словами, Нафтогаз розглядає варіант прискореної амортизації української ГТС.

“Ми чітко кажемо Газпрому, що якщо не буде транзиту через Україну після 2020 року, то ми вимагатимемо збільшення транзитного тарифу зараз таким чином, щоб економічне знецінення української ГТС внаслідок відсутності транзиту було відшкодоване Нафтогазу зараз”, – зазначив комерційний директор НАК.

Він розповів, що є варіант, відповідно до якого після 2020 року європейські оператори зможуть самостійно бронювати потужності української ГТС та перекачувати газ через Україну, однак для цього точка продажу газу має бути на українсько-російському кордоні.

“Ми ведемо переговори з європейськими партнерами, чим вони можуть допомогти, щоб забезпечити транзит”, – додав Вітренко.

 

Жоден контракт не змусить Газпром дотримуватися слова – Нафтогаз

Жоден контракт не змусить російський “Газпром” сумлінно виконувати його норми стосовно будь-яких європейських партнерів, якщо буде побудовано Nord Stream 2.

Про це під час Київського безпекового форуму сказав уповноважений з роботи з органами державної влади НАК “Нафтогаз України” Вадим Гламаздін, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Є контракти між росіянами та покупцями газу, є контракти на транзит газу, їх багато. За результатами рішення європейського арбітражного суду, яке і для Європи, і для України є дуже важливим, “Газпром” мав з 1 березня 2018 року розпочати постачання газу в Україну. “Газпром” виставив “Нафтогазу” рахунок на передоплату. “Нафтогаз” сплатив цей рахунок. “Газпром” взяв ці гроші. Усе це сталося 26 лютого. А за 10 хвилин до 1 березня “Газпром” раптом сказав: ні, ми не хочемо постачати газ”, – розповів Гламаздін.

Він зазначив, що “Газпром” сподівався спровокувати кризу в Україні, оскільки температура повітря тоді сягнула -17 градусів.

“Газпром” очікував, що ми почнемо відбирати газ із транзитних обсягів, оскільки замінити такі об’єми важко. Треба сказати, що солідарність у Європейському енергетичному товаристві передбачає, що якщо постачальник недопостачає законтрактовані обсяги, то кожен покупець має отримати на певну частку менше. І ми мали право взяти частину від транзитних обсягів. Україна ж вирішила, що не буде зменшувати обсяги постачання у Європу”, – додав Гламаздін.

Представник “Нафтогазу” наголосив, що ця ситуація є добрим показником того, що таке бізнес із Росією.

“Прихильники Nord Stream 2 кажуть, що це просто бізнес. Що у них буде контракт. Але у нас також був контракт, було рішення Стокгольмського арбітражу. Росіяни просто наплювали на це. Є одна річ, яку європейці не розуміють. Поки Росія має за мету Україну, вона все це робить в Україні. Але як тільки вони досягнуть своїх цілей, жодна сила і жодний контракт не змусять Росію не зробити того самого з будь-яким іншим партнером у Європі“, – підкреслив Гламаздін.

 

Україна вже підготувала стратегію з розвитку “зеленої” енергетики – Семерак

Росія очікує розгорнути проект “Північний потік-2” у ті часи, коли весь світ відмовляється від традиційних джерел енергії та переходить на альтернативні джерела.

Про це під час Київського безпекового форуму сказав міністр екології та природних ресурсів Остап Семерак, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Світовий банк з наступного року припиняє підтримувати будь-які проекти, спрямовані на розвиток інфраструктури чи видобуток викопних джерел енергії. Канада на початку 2000-х років порахувала, що дешевше замінити споживання вугілля як енергоресурсу, ніж лікувати від тих хвороб, які люди зазнають від спалювання вугілля. З цього моменту ВВП Канади зріс на 17%”, – розповів Семерак.

Він також зазначив, що країна-експортер сирої нафти номер один Саудівська Аравія до 2030 року відмовиться від цієї діяльності та побудує нову енергетичну стратегію, засновану на відновлюваній енергетиці.

“І ці часи збігаються з планами Кремля запустити на повну “Північний потік-2”, – додав Семерак.

Він також зазначив, що Україна не стоїть осторонь від загальних трендів і вже підготувала стратегію з розвитку низьковуглецевої економіки.

“Це не лише енергонезалежність, але й нова економіка: економіка замкнутого циклу, ефективна і “зелена”. Уже сьогодні ми маємо позитивний результат перетворення зони Чорнобильської катастрофи на парк сонячної енергетики. Хто б міг подумати 30 років тому, що приватні компанії орендуватимуть у держави територію зони відчуження! І сьогодні це вже факт, ми отримуємо кошти у державний бюджет”, – сказав міністр.

 

Нефьодов розповів про “тренд” у закритті держпідприємств

Близько 200 державних підприємств на рік припиняють свою діяльність через корупцію та неефективне управління.

Про це сказав перший заступник голови Мінекономрозвитку Максим Нефьодов на брифінгу у п’ятницю, повідомляє кореспондент Укрінформу.

За словами посадовця, частка державних підприємств щороку скорочується.

«Тренд такий: близько 200 державних підприємств на рік припиняють свою роботу, в першу чергу через корупцію, неефективне управління та недоінвестування», – сказав Нефьодов.

Він поінформував, що згідно з результатами останнього підрахунку у Україні «3444 державні підприємства тільки під Кабінетом міністрів, і це не враховує підприємства Національної академії наук, Державного управління справами та ін.».

 

Місцеві бюджети цьогоріч зростуть до 230 мільярдів – Зубко

За прогнозними розрахунками місцеві бюджети за результатами 2018 року зростуть до 230 млрд грн.

Про це під час селекторної наради з областями щодо впровадження реформи децентралізації та реалізації пріоритетних проектів у 2018 році зазначив віце-прем’єр-міністр – міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ Геннадій Зубко, повідомляє прес-центр Мінрегіонбуд.

«Це не просто кошти, які внаслідок фінансової децентралізації отримують місцеві бюджети, це можливість реалізовувати на місцях проекти, спрямовані на підвищення якості послуг – в освіті, медицині, адміністративних послугах тощо. На цей рік ми визначили 5 пріоритетних проектів. Розробили рекомендації з їх впровадження: створення сучасних ЦНАПів, Нового освітнього простору, Центрів безпеки громадян, сучасних амбулаторій, а також ще один напрям – дитячі сімейні будинки. Завдання головам ОДА та органам місцевого самоврядування – готувати проекти і впроваджувати їх», – зазначив Зубко.

Він також повідомив, що «протягом січня-березня 2018 року до загального фонду місцевих бюджетів надійшло 51,6 млрд грн. Приріст надходжень до відповідного періоду минулого року 10 млрд гривень». При цьому, по 13 областях забезпечено темп приросту надходжень вище середнього по Україні. Найвищі темпи – у Полтавській, Сумській, Волинській областях.

Найбільший приріст забезпечено по податку на доходи фізичних осіб та єдиному податку, зокрема: податок на доходи фізичних осіб – приріст 28,4% або 6,5 млрд  грн. У 16 регіонах з 25-ти темпи зростання вище середніх по Україні; єдиний податок – приріст 29,4% або 1,6 млрд грн. У 12 регіонах з 25 темпи зростання вищі середніх по Україні.

 

Нацполіція та Lifecell разом боротимуться з кіберзлочинами

Національна поліція та мобільний оператор Lifecell співпрацюватимуть у сфері розкриття злочинів, учинених з використанням новітніх технологій.

Про це йшлося під час зустрічі голови Нацполіції України Сергія Князєва з головним виконавчим директором мобільного оператора Lifecell Ісметом Язиджи, інформує Департамент комунікації Національної поліції України.

«Ми розуміємо, що останнім часом природа злочинності та злочинів змінюється. Багато злочинів починають торкатися або виникати у сфері, яка стосується IT та комунікаційних технологій. І це зумовлює необхідність більш глибокої співпраці між правоохоронними органами та мобільними операторами», – сказав Язиджи.

Він зазначив, що керівництво Lifecell готове та підтримує таку співпрацю.

У свою чергу Князєв наголосив, що для поліцейських важливо використовувати всі необхідні законні можливості для попередження та розкриття злочинів, і достатню роль у цьому відіграє співробітництво з операторами мобільного зв’язку. Крім того, напрацювання Нацполіції дозволяють ефективно розкривати злочини, які вчиняються у кіберпросторі.

 

Перевірку Савченко на поліграфі перервали через проблеми зі здоров’ям – сестра

Перевірка народного депутата Надії Савченко на поліграфі була перервана через стан її здоров’я – у політика тахікардія і висока температура.

Про це в коментарі журналістам сказала сестра депутатки Віра Савченко, повідомляє телеканал “112 Україна”.

“Зараз усі взяли паузу, поліграфологи виконали свою роботу. Всі питання – це таємниця слідства. Ми не знаємо, які питання (ставили під час перевірки – ред.)”, – зазначила Віра Савченко.

За її словами, подальша перевірка стала неможливою через нестабільну роботу організму Надії.

“Висновок такий, що в такому стані допитувати людину на поліграфі неможливо, це не має сенсу”, – сказала вона.

У свою чергу прес-секретар Савченко Тетяна Проторченко пояснила: “Фахівці в такій галузі ніколи не стикалися саме з людиною при голодуванні. Вони не можуть працювати, як з’ясувалося. Процедура не завершена, вона не може бути завершена, тому що людина в стані голоду”.

Напередодні Савченко доправляли до лікарні для обстеження її стану.

Як відомо, 22 березня Верховна Рада дала згоду на притягнення до кримінальної відповідальності, затримання та арешт народного депутата Надії Савченко.

Їй інкримінують вчинення дій з метою насильницького повалення конституційного ладу та захоплення державної влади, посягання на життя державного чи громадського діяча, готування до терористичного акту, сприяння терористичній організації та незаконне поводження зі зброєю, боєприпасами і вибуховими речовинами.

23 березня Шевченківський райсуд Києва обрав Савченко запобіжний захід у вигляді тримання під вартою до 20 травня без права внесення застави.

Під час засідання депутатка оголосила голодування з 24 березня.

 

Американські пожежники допоможуть Херсонщині боротися з лісовими пожежами

Міжнародна місія пожежної допомоги (IFRM) США допоможе Херсонщині боротися із лісовими пожежами в регіоні.

Про це заявив у п’ятницю у Херсоні під час зустрічі голови облдержадміністрації Андрія Гордєєва з делегацією IFRM США, яка наразі перебуває в регіоні з робочим візитом, співробітник IFRM Рік Марклі, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“У нас у команді є експерти по гасінню пожеж у лісах. Все те, що ми тут (на Херсонщині – ред.) побачили і взнали, ми постараємося донести до них, і спробуємо, принаймні, запропонувати якісь рішення”, – сказав Марклі.

У свою чергу, Гордєєв зазначив на зустрічі, що проблема лісових пожеж наразі вкрай актуальна для Херсонщини.

“У нас є потреба у системі виявлення пожеж. Після того, як у лісників області (через припинення бюджетного фінансування лісогосподарських підприємств – ред.) скоротили працівників, які сиділи на вишках (спостережних вишках у лісах – ред.) і виявляли пожежі, у нас дуже багато пожеж, які ми виявляємо у дуже пізній стадії. Ці ліси важкодоступні, це піски, туди важко дістатися, і коли вже дістаєшся туди, то буває дуже запізно”, – заявив голова ОДА.

За його словами, для виявлення і ліквідації в області лісових пожеж на ранніх стадіях, наразі необхідні камери відеоспостереження та програмне забезпечення, яке б ідентифікувало ці пожежі та повідомляло лісникам та пожежно-рятувальній службі.

Голова ОДА зазначив, що лише у 2017 році на території Херсонщини було 380 лісових пожеж.

Як повідомляв Укрінформ, на Херсонщину прибула делегація Міжнародної місії пожежної допомоги (IFRM) США для ознайомлення із наявним тут станом справ пожежної безпеки та визначення першочергової потреби місцевої рятувальної служби у пожежно-технічному обладнанні.

Херсонщина є одним із найменш заліснених регіонів України. До 2007 року показник заліснення території області становив 4,4%. Після великих пожеж 2007-го та 2012-го років, він зменшився до 3%. На даний час, в результаті висадки нових лісів, показник заліснення вдалося збільшити, і він знову перевищив 4%. Проте у низці районів області лісистість становить менше 1% їх території. Виключна більшість наявних на даний час на Херсонщині лісових масивів, і зокрема, хвойних, є рукотворними, висадженими для закріплення пісків. Під час серпневої 2007 року лісової пожежі на Херсонщині у Цюрупинському (нині – Олешківському) та Голопристанському районах згоріло більше 7000 гектарів лісу. А у серпні 2012 року на Херсонщині на території Корсунського та Великокопанівського лісництв пожежі охопили площі лісу окремими осередками близько 1000 гектарів та 500 гектарів відповідно.

 

Молдова прийме на відпочинок та реабілітацію 150 дітей зі східних областей України

Республіка Молдова надасть 150 місць у літніх таборах для відпочинку та реабілітації дітей зі східних областей України.

Про це поінформували в прес-службі уряду Молдови за підсумками зустрічі в Києві молдавського прем’єр-міністра Павла Філіпа з головою уряду України Володимиром Гройсманом, повідомляє власний кореспондент Укрінформу в РМ.

«Уряд Молдови надасть 150 путівок у літні табори відпочинку для дітей зі східних областей України. Можливо, наша допомога не така істотна, але вона символічна і свідчить про близькі взаємовідносини між нашими державами», – наголосив Філіп.

Крім того, голови урядів двох країн обговорили порядок денний двосторонніх відносин, а також хід реалізації «дорожньої карти» розвитку молдавсько-українських відносин.

Прем’єр Молдови запросив Гройсмана в Кишинів для участі в червневому саміті ГУАМ (Організація за демократію та економічний розвиток).

Як повідомлялося, Павло Філіп взяв участь у Київському безпековому форумі, який проводиться в Україні з 2007 року.

 

Голова ВККС прокоментував “інфошум” навколо Громадської ради доброчесності

Громадська рада доброчесності створюється для сприяння у роботі Вищої кваліфікаційної комісії суддів, а не для заміни функцій ВККС.

Про це заявив голова Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Сергій Козьяков в інтерв’ю Укрінформу.

Зокрема, на прохання пояснити детальніше, чому виник конфлікт із Громадською радою доброчесності, Козьяков сказав: “Це інформаційний шум, який роздмухується з певною метою. Як передбачено ст. 87 закону “Про судоустрій і статус суддів”, Громадська рада доброчесності створюється для сприяння у роботі Вищої кваліфікаційної комісії суддів. Не для заміни наших функцій, не для керівництва комісією, а саме – для сприяння роботі ВККС. Це надзвичайно важливо усвідомити, тому що всі інші відносини знаходяться поза межами закону”.

За словами голови ВККС, з ГРД має відбуватися спільна робота у межах процедур кваліфікаційного оцінювання суддів або кандидатів у судді. “Ці процедури встановлює ВККС і лише ВККС, тому правила подання документів у межах процедури – дискреція комісії. Уявіть собі: ви подаєте документи на якийсь конкурс. Умовами конкурсу зазначено, як мають виглядати ці документи та коли подаватися. У вас же чомусь не виникає питання до органу, що встановив правила? Ви можете бути не задоволені ними, але виконувати зобов`язані. Те саме стосується і до будь-яких інших документів, які надходять до органу, який здійснює відповідні процедури. Особливо це стосується допоміжних органів без самостійного статусу, створених для сприяння діяльності цього органу”, – зазначив він.

За словами Козьякова, регламентом ВККС встановлені вимоги подавати інформацію та висновки завчасно (за 10 днів до початку співбесіди); підписувати документи всіма членами ГРД, які брали участь у їх ухваленні; надавати можливість суддям пояснити виявлені ГРД факти. “Це прості умови з діловодства, які містяться в рекомендаціях і звітах Консультативної ради європейських суддів №17, Ради Європи, Бюро з дипломатичних інститутів і прав людини/ОБСЄ. В цих же висновках містяться і досить жорсткі рекомендації щодо надання судді права на відповідь в разі наявності претензій до нього”, – наголосив посадовець.

Як відомо, наприкінці березня 2018 року ГРД заявила, що припиняє участь у процесі кваліфікаційного оцінювання суддів, оскільки, за їх словами, ВККСУ внесла зміни у свій Регламент, якими обмежила діяльність ГРД. У відповідь у Вищій кваліфікаційній комісії суддів України заявили, що не відмовляються від співпраці з Громадською радою доброчесності, адже їхні висновки для Комісії важливі, а зміни до регламенту внесли для того, щоб удосконалити співпрацю з ГРД на підставі рекомендацій європейський експертів. Також Комісія заявила, що згідно з законом вихід ГРД ніяк не вплине на законність рішень ВККСУ.

Крім того, згідно з висновком Ради Європи “Щодо регламенту Громадської ради доброчесності” від 10 квітня 2017 року сказано, що європейські стандарти не забороняють залучати професіоналів, які можуть зробити корисний внесок в оцінку кандидатів в судді, для участі в цьому процесі, однак ці професіонали здійснюють лише дорадчу функцію.

27 березня Вища кваліфікаційна комісія продовжила проводити співбесіди з суддями без Громадської ради доброчесності, натомість один з членів ГРД звернувся до Верховного суду про визнання протиправними та нечинними положення Регламенту ВККС

 

Розвиток турпослуг є родзинкою успіху для ОТГ на гірських територіях

Об’єднані громади на гірських територіях можуть і повинні використовувати для власного розвитку туризм. Комфортні умови для гостей і природа допоможуть популяризувати громади і наповнювати їхні бюджети.

На цьому наголосила координатор з фінансової децентралізації Центрального офісу реформ Яніна Казюк на семінарі «Ефективний бюджет громади – запорука фінансової спроможності», який відбувся в Івано-Франківському Центрі розвитку місцевого самоврядування, створеному за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону України, повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Дуже важливим для всіх громад в Івано-Франківській області є особливості гірських територій. Вашою родзинкою є розвиток туристичних послуг. Від жителів громади особливо залежить чистота територій та створення комфортних умов для туристів. Тоді й регіон отримає належний розвиток», – зазначила Казюк.

Вона закликала представників прикарпатських об’єднаних громад розробляти нові туристичні маршрути, облаштовувати зони для кемпінгу та відпочинку, створювати нові послуги з урахуванням місцевих традицій, культури та звичаїв. Паралельно, каже Казюк, потрібно популяризувати свою громаду, а для цього необхідно створювати сайти, цікаво та яскраво презентувати свою громаду та її ідеї. Усе це може зацікавити не лише туристів, але й інвесторів.

Статус гірських територій, зауважила Казюк, мають сьогодні об’єднані громади чотирьох областей України і «уряд  приділяє велику увагу, аби розробити заходи для розвитку цих територій, враховуючи карпатську та альпійську стратегії».

«Сьогодні маємо на меті показати позитивні приклади успішних громад, закликати їх до здорової конкуренції. Адже можна жити в своїх умовах, бачити лише свої проблеми і не помічати, як живе сусідня громада і як наповнює власний бюджет. В перспективі ми хочемо навчитися нарощувати власні доходи громад. Мусимо виходити з особливостей нашої території. Розуміємо, в нас ніколи не буде великих заводів та підприємств, але нам ефективно треба використовувати такі компоненти як земля, туризм, історія, традиції, сільське господарство, кооперативний рух», – вважає директор регіонального Івано-Франківського Центру розвитку місцевого самоврядування Руслан Панасюк.

У числі успішних об’єднаних громад на Прикарпатті називають Печеніжинську, яка щойно запровадила нову туристичну послугу – гуцульське весілля. Ідей для наповнення бюджету тут є достатньо, як і для скорочення видатків. Втім, головним секретом успіху у Печеніжинській ОТГ називають відповідальність людей та їх розуміння, що вони є господарями в своїх громадах.

«Основний наш податок, який наповнює дохідну частину, це – ПДФО (податок на доходи фізичних осіб – ред.), податок з заробітної плати. Ми стараємось пояснювати нашим працедавцям, що їхній податок – то є для громади ремонт частинки дороги, прибраний сквер та інше», – говорить Василь Досінчук, начальник відділу фінансів Печеніжинської ОТГ і додає, що великий резерв дохідної частини їх бюджету ховається ще й в сплаті податку на нерухоме майно. Втім, тут покладають надію на фіскальну службу і найперше – на оновлення реєстру майна.

Як повідомлялося, в Івано-Франківській області діють 23 ОТГ, з яких 22 – сільські та селищні об’єднані громади і 1 – міська.

Програма «U-LEAD з Європою» спільно фінансується Європейським Союзом і його країнами-членами Данією, Естонією, Німеччиною, Польщею та Швецією.

 

ОТГ Миколаївщини вчаться реформувати освіту

Головні аспекти проведення реформи освіти в умовах децентралізації, роль у цьому процесі об’єднаних територіальних громад та налагодження їх співпраці з педагогами щодо створення умов реалізації Нової української школи цікавлять сьогодні багатьох керівників та управлінців новостворених громад.

Ці питання 13 квітня стали предметом обговорення під час семінару «Реформа освіти: виклики та перспективи в умовах децентралізації», організованого Миколаївським Центром розвитку місцевого самоврядування, створеним за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону, повідомляє кореспондент Укрінформу

«Сьогодні на Миколаївщині 28 ОТГ, і в 26 з них вже є власні відділи освіти. Але практично всі вони створені недавно, отож більшість з представників громад, які там працюють, не мають управлінського досвіду. Отож, метою сьогоднішнього семінару-практикуму є розгляд проблем, які хвилюють кожного керівника відділу освіти. Ми зібрали їхні питання, щоб надати вичерпну професійну консультацію», – сказала директор департаменту освіти і науки Миколаївської ОДА Олена Удовиченко.

За її словами, наразі ОТГ найбільш цікавлять проблеми створення та функції відділів освіти, налагодження співпраці з батьками та громадськістю, організації нового освітнього простору, харчування дітей. Є багато питань зі сфери управлінської діяльності, реалізації закону «Про освіту», концепції Нової української школи та інші.

«Під час роботи семінару ми організуємо і практичні заняття. Це будуть фокус-групи, які охоплять три напрямки: організацію оздоровлення дітей в ОТГ, оптимізацію мережі навчальних закладів та юридичні питання», – додала Удовиченко.

Вона також звернула увагу на те, що наразі не всі громади можуть мати власні відділи освіти. Це стосується відносно невеликих ОТГ, які мають лише кілька закладів. Тому створюються загальні відділи, які поєднують функції освіти з іншими напрямками – культурою, спортом і таке інше.

Окрема увага на семінарі приділена і налагодженню співпраці органів місцевого самоврядування з педагогічними працівниками щодо створення умов реалізації Нової української школи. Сьогодні Миколаївській області вже виділено на ці цілі освітню субвенцію з держбюджету у розмірі 40 млн грн. З них 10 млн грн буде витрачено на підготовку тренерів, керівників та вчителів. А решта коштів – на меблі, комп’ютеризацію, навчально-методичні посібники тощо. Всі ці кошти будуть розподілені між громадами, відповідно до їх потреб. Проте є одна умова – ОТГ мають взяти участь у співфінансуванні в пропорції 10 на 90. Тобто громада дає 10 відсотків, все інше – за рахунок субвенції.

І поки одні громади ще роздумують, де їм взяти кошти на ці цілі, Шевченківська ОТГ вже працює в цьому напрямку.

«Для учнів першого класу Нової української школи ми вже сьогодні за власні кошти закупили новенькі сучасні меблі, мультимедійні комплекси та два комп’ютерні класи на 15 місць», – розповідає начальник відділу освіти Тетяна Згурська.

Вона також зазначає, що приїхала на цей семінар щоб отримати консультацію з різних проблем. «Я хочу почути відповіді на запитання щодо оптимізації мережі навчальних закладів, алгоритму створення опорних шкіл. Мене також цікавить робота інклюзивного ресурсного центру. Адже наразі ми не плануємо його створювати на базі своєї ОТГ, але хочемо делегувати повноваження. Тому мені потрібна консультація на яких умовах це може бути, чи отримають наші дітки належний доступ, чи не будуть вони обділені увагою і таке інше», – ділиться своїм баченням Згурська.

Варто зазначити, що на балансі Шевченківської ОТГ нині перебуває 7 шкіл та 7 дитсадків. Громада об’єднує 12 сіл і налічує 12 тисяч населення. Тому відділ освіти тут повноцінно працює ще з липня минулого року. Наразі він налічує 8 працівників, але тут планують розширюватися, бо, як показала практика, така кількість працівників не в змозі якісно забезпечувати покладені на відділ функції.

Що ж до доцільності створення відділу освіти взагалі, то це питання навіть не обговорюється. «Хоч ми працюємо менше року, але вже сьогодні заклади освіти відчули позитив від цього рішення, насамперед, у поліпшенні матеріально-технічного стану. Крім того, ми стали більш мобільні, тісніше співпрацюємо з педагогічним колективом, керівниками шкіл, батьками та учнями. Отож питання наразі вирішуються значно швидше», – зауважила керівник відділу.

Дорошівська ОТГ – одна з тих, хто немає ще свого відділу освіти, але працює над його створенням. Тут порахували, що мати такий у своїй громаді вигідно не лише з точки зору організаційних питань, а й з фінансової.

«У нас невеличка громада – 3 тисячі людей і відділу освіти ще немає. Я приїхав на цей семінар, щоб дізнатися всі деталі його створення. У нас 2 школи, 2 садочки. А ще 2 будинки культури і 2 бібліотеки. Ми хочемо поєднати функції освіти з культурою, молоддю та спортом. Ми вже прорахували, що тієї субвенції, яку передаємо на райвідділ освіти, нам вистачить, щоб утримувати ці заклади самим. Більше того, податки із зарплати працівникам відділу залишатимуться у нашому бюджеті, а це біля 90 тисяч на рік», – поділився своїми планами голова ОТГ Олександр Ігнатов.

Під час семінару також зазначалося, що сьогодні перед ОТГ стоять нові виклики в плані освітньої реформи. Адже саме вони мають створити належні умови для організації навчально-виховного процесу й утримання закладів освіти. Громади повинні бути зацікавлені в тому, щоб в селах залишалася молодь, щоб заклади освіти розвивалися, а, відповідно, і вся громада ставала спроможнішою.

Програма «U-LEAD з Європою» спільно фінансується Європейським Союзом та державами-членами Данією, Естонією, Німеччиною, Польщею та Швецією й підтримує реформу децентралізації та її секторальні напрямки.

 

Дорожній експеримент дав Закарпаттю 100 мільйонів за квартал

За три місяці Закарпатська область отримала від дорожнього експерименту 100 мільйонів гривень, гроші вже розподілені на ремонт доріг.

Про це інформує на своєму сайті голова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль.

“За підсумками І кварталу цього року Закарпатська митниця перевиконала планові надходження на 200 мільйонів гривень. Половина з цієї суми, а саме 100 мільйонів, будуть спрямовані для ремонту автодоріг Закарпаття”, – сказано у повідомленні.

За словами керівника області, гроші вже розподілені таким чином: половину суми отримає турецька автодорожня компанія “Онур Конструкціон Інтернешнл”, яка найближчими днями продовжить капітальний ремонт траси Нижні Ворота – Воловець – Міжгіря, а другу половину отримає компанія ПБС” яка вже почала ремонт траси Мукачево – Рогатин із окружної Хуста й далі піде в бік Мукачева.

“До речі, цього року облдержадміністрація спрямувала вже 200 мільйонів гривень від “дорожнього експерименту” на ремонт доріг державного значення (половина з цієї суми залишилася ще з минулого року). При тому, що ремонт цих доріг має фінансувати не область, а Служба автомобільних доріг України”, – зауважив Москаль.

Як повідомлялося, “дорожній експеримент” (надходження від перевиконання митницею планових показників) став у 2017 році найпотужнішим джерелом фінансування ремонту доріг на Закарпатті.

 

На Банковій сказали, що захистить активістів у разі проблем з е-декларуванням

Рішення Конституційного Суду від 2012 року дозволить захистити від кримінальної відповідальності громадських активістів у разі виникнення будь-яких проблем з е-декларуванням.

Таку думку висловив заступник глави Адміністрації Президента Дмитро Шимків.

“Нехай це неідеальне рішення наразі, але вихід є – рішення Конституційного Суду від 2012 дозволить захистити від кримінальної відповідальності громадських активістів у разі будь-яких випадків щодо е-декларування”, – написав він.

За словами Шимківа, у рішенні КСУ від 20 січня 2012 року визначено, що положення ч. 1, 2 ст. 32 Конституції (про заборону втручання в особисте і сімейне життя людини;  недопущення збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди), ч.2,3 ст. 34 (право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб; здійснення цих прав може бути обмежене законом в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку, для охорони здоров’я населення, захисту репутації або прав інших людей, запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання неупередженості правосуддя) слід розуміти так: інформацією про особисте та сімейне життя особи є будь-які відомості та/або дані про відносини немайнового та майнового характеру, обставини, події, стосунки тощо, пов’язані з особою та членами її сім’ї, за винятком передбаченої законами інформації, що стосується здійснення особою, яка обіймає посаду, пов’язану з виконанням функцій держави або органів місцевого самоврядування, посадових або службових повноважень. Така інформація про особу є конфіденційною, наголосив посадовець.

Відповідно до цього рішення КСУ збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди державою, органами місцевого самоврядування, юридичними або фізичними особами є втручанням в її особисте та сімейне життя. Таке втручання допускається винятково у випадках, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини, зауважив Шимків.

Рішення Конституційного Суду є обов’язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.

Як повідомляв Укрінформ, 3 квітня Верховна Рада відмовилася ухвалити законопроект № 6271 та президентський законопроект № 6674, якими пропонувалося скасувати подання е-декларацій громадськими організаціями.

27 березня 2017 року Президент Петро Порошенко підписав зміни до Закону “Про протидію корупції”, згідно з якими члени антикорупційних громадських організацій зобов’язані подавати електронні декларації. Євросоюз розкритикував поправки до закону про електронне декларування, які передбачають подання декларацій громадськими активістами.

Порошенко згодом попросив депутатів скасувати вимогу про зобов’язання громадських активістів подавати електронні декларації й наполягав на негайному ухваленні Верховною Радою відповідного законопроекту.

На засіданні 4 квітня Комітет Верховної Ради з питань запобігання та протидії корупції підтримав законопроекти щодо скасування е-декларування для громадських активістів.

 

На Сумщині зростає кількість хворих на кір

У Сумській області збільшилася кількість випадків захворювання на кір. Найвищий показник захворюваності – у Конотопському районі.

Про це, коментуючи ситуацію із цією хворобою в регіоні, повідомила головний інфекціоніст управління охорони здоров’я Сумської області Ірина Троїцька.

“У Конотопі й Конотопському районі медики виявили 15 випадків захворювання на кір. Цей показник найвищий у Сумській області. Одиничні випадки захворювання на кір є в Шосткинському, Буринському районі, кілька випадків у Сумах, Кролевці, Краснопіллі. Тобто хвиля пішла. Хочу звернути увагу, що хворіють переважно дорослі, які або не привиті, або щеплення їм проводилися більше 20-25 років тому”, – зазначила лікар.

На даний час, за її словами, у Сумській області на кір захворіло 26 людей. З них п’ятеро – діти.

Лікарні Сумщини мають 15 тисяч доз вакцини, закупленої за кошти держбюджету. Вакцинація дітей проходить безкоштовно. Дорослі повинні придбати для себе вакцину за власний рахунок.

 

Медреформа: Супрун пояснила, як викликати свого лікаря додому

Пацієнт та лікар самі узгоджуватимуть необхідність візиту медика додому.

Про це на брифінгу щодо кампанії з вибору лікаря сказала в.о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Зараз поширюються чутки, що лікарі не приїздитимуть на виклики. Це неправда. Що буде відбуватися: пацієнт телефонує у свою амбулаторію, або до свого лікаря; лікар спілкуватиметься з ним телефоном, і вони вирішуватимуть чи лікар має приїхати до пацієнта чи пацієнт до лікаря. Це неправда, що ми скасовуємо виїзди до пацієнтів, це тепер вирішуватиметься між пацієнтом та лікарем”, – сказала Супрун

За її словами, у разі, якщо пацієнт не уклав декларації з лікарем, він усе одно має право на допомогу, в тому числі при невідкладних станах. Також безкоштовною для всіх залишається екстрена медична допомога.

Заступник міністра охорони здоров’я Павло Ковтонюк уточнив, що перехідний період, під час якого потрібно визначитися з лікарем, триватиме протягом 2018-2019 років, і законодавством передбачено, що пацієнт, не уклавши декларацію, може звертатися на первинну ланку за консультаціями і допомогою.

“Але ми закликаємо не зловживати цими роками, і рано чи пізно, коли ви будете готові визначитися, то визначайтеся, бо мати власного лікаря набагато краще, ніж ходити на разові консультації”, – наголосив заступник міністра.

Далі Супрун зазначила, що підписати декларацію можна в будь-який час. Обрати медичний заклад, який уже має змогу укладати декларації в електронному вигляді, можна або на мапі медичних закладів на сайті eHealth, або звернувшись у той заклад, на якому є позначка “Тут можна обрати свого лікаря”.

 

Оригінальні барабани українця купують музиканти з усього світу

Унікальні музичні інструменти – барабани Guda, які власноруч створює українець Дмитро Губарєв, замовляють з різних куточків світу.

Про це повідомляє “Голос Америки”.

“Інструменти Дмитра замовляють у різні країни, найбільше в Японію. Музикант Данило Тсуоші, записав свій альбом, використовуючи барабани GUDA, і їздить по країні, даючи концерти на них. Він також приймає інструменти партіями для реалізації в Японії. Багато інструментів надходять у музичні крамниці Швейцарії та США. Іноді навіть замовляють на острівні держави, куди обмежена поштова пересилка”, – йдеться у повідомленні.

Барабани Guda мають не зовсім земний вигляд: вони розписані візерунками, в яких поєднано стародавні символи, рослинні елементи та священні геометричні знаки.

За словами майстра, їх замовляють як професійні музиканти, так і аматори, та використовують не лише на сцені, а й для медитації.

Дмитро виготовляє інструменти вже протягом шести років. Майстерню він перевіз із гаража у заводське приміщення. Чоловік постійно експериментує в роботі та вдосконалює технологію виготовлення.

“Я намагаюся постійно отримувати зворотнiй зв’язок від клієнтів-музикантів, прислуховуюсь до їхніх побажань, тому мої плани наполовину залежать від їхніx потреб і побажань”, – сказав він.

Як відомо, Дмитро народився в місті Світловодську на Кіровоградщині. Хлопець завжди цікавився рідною музикою, символікою, культурою та мистецтвом і мріяв створювати свої власні музичні інструменти. Однак, як і більшість талановитих людей, він велику частину свого часу присвячував роботі. Над своєю мрією вдавалося працювати лише ввечері та впродовж вихідних.

Незважаючи на безліч перешкод, художник таки досяг мети і світ нарешті побачив оригінальні барабани, які можна назвати справжнім витвором мистецтва.

Щоб ближче познайомитися з Дмитром та його роботами, потрібно відвідати його сторінки в YouTubeEtsy та Instagram.

 

Розенко сказав, як розподілятимуть кошти на створення патріотичних фільмів

Виділені на створення патріотичних фільмів кошти розподілятиме експертна рада, до складу якої увійдуть знакові особистості в українському мистецтві.

Про це заявив віце-прем’єр-міністр Павло Розенко в інтерв’ю Укрінформу.

«Зараз Міністерство культури розробляє порядок використання коштів. Буде сформована відповідна експертна рада, до неї мають увійти представники абсолютно різних професійних об’єднань: знакові особистості українського кіно, театру, культури, мистецтва, котрі будуть приймати рішення щодо проектів, які мають перемогти в тому чи іншому жанрі. Тобто, обирати проекти буде не Міністерство культури і не чиновники, а сама культурна спільнота», –  зазначив Розенко.

За його словами, процедура розподілу коштів буде відкритою і прозорою.

«Я не допущу жодним чином будь-яких домовленостей або непрозорого проведення відповідних процедур, за це можна бути спокійними», – наголосив віце-прем’єр-міністр.

Розенко висловив сподівання, що що Міністерство культури протягом квітня завершить процес формування ради і відповідних порядків використання коштів та протягом травня-червня вже пройдуть перші конкурси.

«Я думаю, що це буде скоріше червень, і вже влітку настане момент, коли кошти відповідним чином почнуть працювати на розвиток української культури», – сказав Розенко.

Він уточнив, що із загальної суми у 500 мільйонів гривень, призначених на створення патріотичних фільмів, приблизно 160 млн буде виділено на кінопроекти, а близько 200 мільйонів – на телесеріали. Приблизно 80 мільйонів призначено на анімаційну частину. Окремо з цих коштів фінансуватимуться дебютні студентські роботи.

Як повідомляв голова Держкіно Пилип Іллєнко, бюджетною програмою, спрямованою на виробництво патріотичних фільмів, передбачено 500 млн грн. Розпорядником цих коштів є Міністерство культури.

 

У Маріуполі відбудеться міжнародний книжковий фестиваль

У Маріуполі 14 і 15 квітня відбудеться міжнародний книжковий фестиваль «Маріупольська книжкова толока».

Про це кореспондента Укрінформу повідомили в Маріупольській міській раді.

«Міжнародний фестиваль «Маріупольська книжкова толока» пройде в СК «Іллічівець» 14 і 15 квітня з 10.00 до 19.00. У рамках заходу до Маріуполя приїдуть відомі українські письменники, художники, вчені та громадські активісти», – сказали в міськраді.

Й зазначили, що на фестивалі працюватимуть більше 10 локацій з презентаціями, майстер-класами, літературними читаннями, музичними й відеопоказами.

За словами директора фестивалю «Маріупольська книжкова толока» Ігоря Гармаша, такий фестиваль організатори вже провели в Запоріжжі. Цього року він пройде в Маріуполі, тому що це місто є сьогодні центром культури і туризму, безпечне й постійно розвивається.

Програмний директор фестивалю Олена Заставна обіцяє насичену програму.

«Свою участь у фестивалі підтвердили Вертко Іздрик, Дара Корній, Роман Коляда. На фестиваль приїдуть книжкові видавництва. Приїде Український інститут книги, гості зі Львова, Харкова, Запоріжжя та інших великих міст», – підкреслила Заставна.

Міжнародний фестиваль «Маріупольська книжкова толока» став можливим завдяки підтримці Агентства з міжнародного розвитку USAID. Його партнерами є Маріупольська міська рада, Маріупольський державний університет, Маріупольська спілка молоді, Запорізька обласна універсальна наукова бібліотека, мережа бібліотек Маріуполя, ініціативна група «Місто щасливих людей» та ін.

 

Африці загрожує продовольча криза через рослинну еболу

Країнам Африки загрожує продовольча криза через ураження маніоки, поширеної на континенті продовольчої культури, захворюванням, яке називають рослинною Еболою.

Про це повідомляє AFP.

«Нова хвороба, що заражує маніоку, яка отримала назву “ебола для рослин”, може спричинити гостру продовольчу кризу в Африці», – передає агентство прогноз дослідників.

Африка є найбільшим у світі виробником маніоки, що становить 57% світового врожаю, на який розраховують близько 800 мільйонів людей.

Маніока, ще відома як касава, – харчова коренеплідна тропічна рослина, третє за поширеністю джерело вуглеводнів у тропічних країнах і важливий продукт для фермерства.

Останніми роками рослину вражає захворювання «коричневої смуги», яке спричиняє втрату 90-100% заражених культур, через що отримало назву «ебола для рослин».