4 березня народився Вербицький Михайло Михайлович

4 роки ago Інформ центр 0

4 березня народився Вербицький Михайло Михайлович –  український композитор, хоровий диригент, священик УГКЦ, автор музики державного гімну «Ще не вмерла Україна».

Народився у 1815 року на Надсянні у родині греко-католицького священика. Коли хлопчикові виповнилося 10 років його батько помер.

Над Михайлом та його молодшим братом Володиславом взяв опікунство далекий родич – перемишльський владика Іван Снігурський, один із видних діячів Української греко-католицької церкви. Спочатку вони разом з братом навчалися в гімназії, а після в ліцеї.

У 1828 році при Перемишльський кафедрі Іван Снігурський заснував хор, а після і музичну школу, в якій і навчився співати Михайло. Уже на Великдень наступного 1829 року цей хор дебютував у святковому богослужінні, де Михайло виступив як соліст. Побачивши такий блискучий результат Іван Снігурський запрошує з Чехії кваліфікованого диригента і композитора – Алоїза Нанко. Саме у Нанко Михайло отримав системну музичну освіту, зокрема із композиції.

Згодом Михайло Вербицький вступає до Львівської духовної семінарії, але заняття музикою не перериваються – Вербицький керує хором семінарії, опановує гру на гітарі. Численні твори, перекладені, або створені ним для гітари, стали популярними у галицькому домашньому музикуванні. До нашого часу збереглося створене ним «Поученіе Хітар» (укр. «Поученіє Хітарі»), яке стало одним із перших подібних посібників в Україні.

У 1837 р. він кинув богослов’я.

У 1840-х Вербицький звертається до релігійної музики – написав повну Літургію для мішаного хору (1847р.), «Ангел вопіяше» та ін. церковні композиції. Написав музичні номери для 20 театральних вистав.

Матеріальні труднощі примусили його втретє вступити до семінарії та у 1850 р. прийняти сан священика. Після того він дістав посаду в с. Завадові, далі — в с. Залужа-Стрілки, а в 1852 р. став священиком невеликого села Млини, Яворівського району, біля Перемишля, де жив до самої смерті.

Гімн «Ще не вмерла України і слава і воля» створений Павлом Чубинським та Михайлом Вербицьким, звучить сьогодні могутньо й гордо – як символ невмирущої сили народу, котрий обрав шлях свободи і незалежності.

Перше виконання твору «Ще не вмерла Україна» як Гімну відбулося 10 березня 1865 року у Перемишлі як завершальний номер концерту, присвяченого Тарасові Шевченку, прозвучало  –  і одразу стало  піснею – гімном, виконання якого відтепер було  обов’язковою частиною усіх  патріотичних зібрань та святкових концертів.

В останні роки життя композитор займався педагогічною діяльністю, писав статті, творив музику.

Помер 7 грудня 1870 року у селі Млинах (тепер на території Підкарпатського воєводства Польщі).

Довідково:

15 січня 1992 року Верховною Радою України було затверджено музичну редакцію Державного Гімну, але тільки 6 березня  2003 року українським парламентом ухвалено Закон «Про Державний Гімн України», згідно з яким національний гімн на музику Михайла Вербицького зі словами першого куплету і приспіву пісні Павла Чубинського «Ще не вмерла Україна» затверджено як Державний Гімн України.