Підбірка актуальних новин за 2 березня

3 роки ago Інформ центр 0

Президент вручив Зірку Героя України брату закатованого кримського татарина

Президент Петро Порошенко вручив Золоту Зірку Героя України братові закатованого 2014 року російськими окупантами кримського татарина Решата Аметова.

Про це повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Решат — людина, яка не уявляла життя без українського Криму, людина, яку не можливо було скорити, і для того, щоб його опір подолати, ці злочинці, ці терористи прийняли рішення його вбити”, – зазначив  Порошенко.

Водночас він підкреслив, що Решат Аметов продовжує жити у пам’яті кримськотатарського та українського народів.

“Він живий, він живий у пам’яті кримськотатарського народу, ставши не просто героєм, а символом боротьби за Крим і надії на те, що ми Крим повернемо. Він став героєм українського народу”, – наголосив Президент.

Як відомо, український громадянин кримськотатарського походження Решат Аметов у березні 2014 року був закатований невідомими поблизу Білогірська у Криму.

Порошенко підписав закон про приватизацію

Президент Петро Порошенко підписав закон про приватизацію.

Про це повідомив прес-секретар глави держави Святослав Цеголко у  Twitter – Укрінформ.

“Президент на Нацраді реформ підписав закон про приватизацію”, – зазначив Цеголко.

Він також підкреслив, що держава-агресор не має права брати у  приватизації  українських підприємств.

Як повідомляв Укрінформ, Верховна Рада 18 січня ухвалила закон “Про приватизацію державного майна”. За відповідне рішення проголосували 266 народних депутатів.

Згідно з документом перелік об’єктів великої приватизації, що підлягають продажу, затверджується Кабінетом міністрів за поданням Фонду державного майна. Переліки об’єктів малої приватизації, що підлягають продажу, затверджуються Фондом держмайна.

Законом також встановлюються вимоги до проведення аукціонів об’єктів малої та великої приватизації. Для продажу об’єкта приватизації на аукціоні державними органами приватизації створюватиметься аукціонна комісія, яка розроблятиме умови продажу.

Укртрансгаз заявляє, що ситуація на вході в українську “трубу” – критична

Ситуація із забезпечення російським ПАТ “Газпром” тиску на вході в українську газотраспортну систему залишається критичною.

Про це йдеться у повідомленні на  сайті ПАТ “Укртрансгаз” – Укрінформ.

“Ситуація із забезпечення Газпромом тиску на вході в ГТС України продовжує залишатись критичною – тиск у магістральних газопроводах на ГВС “Суджа” становить 50,9 кгс/см2 попри контрактні зобов’язання в 60-65 кгс/см2″, – зазначають у компанії.

Наголошується, що ПАТ “Укртрансгаз” як оператор газотранспортної системи України терміново повідомив моніторингову місію Європейської комісії про те, що безвідповідальні дії “Газпрому” в останні дні створюють значні ризики щодо забезпечення безперебійного транспортування газу як для європейських, так і для вітчизняних споживачів.

“Вчора зранку російська сторона не поставила в Україну вже передплачені обсяги газу, які НАК “Нафтогаз України” почав закуповувати у ПАТ “Газпром” на виконання рішення Стокгольмського арбітражу. Такі дії створили відповідну нестачу ресурсу в українській газотранспортній системі, що потребувало від оператора ГТС України екстрено здійснити повне перепланування режиму роботи ГТС з метою забезпечення можливості постачання необхідних додаткових обсягів газу з країн ЄС”, – додають у компанії.

Крім того, “Укртрансгаз” звертає увагу місії на те, що попри значне збільшення транзиту газу територією України за останні 4 доби (з 217 млн м3 до 257 млн м3), “Газпром” не витримує належний рівень тиску в магістральних газопроводах на вхідних точках в українську ГТС.

“Зважаючи на екстремальні погодні умови як в Україні, так і в країнах ЄС, такі безвідповідальні дії “Газпрому” додатково ускладнюють роботу оператора ГТС України та штучно створюють суттєві ризики для безперебійного транзиту таких значних обсягів газу для європейських споживачів”, – зазначають в компанії.

Укртрансгаз очікує від моніторингової місії Європейської комісії відповідної реакції та втручання для забезпечення виконання “Газпромом” умов чинних контрактів та технічних угод.

Як повідомляв Укрінформ, Міненерго ввело до 5-6 березня режим економії газу. Глава Міненерго Ігор Насалик закликав тимчасово скасувати заняття у шкільних, дошкільних і вищих навчальних закладах заради економії газу.

Голова правління НАК “Нафтогаз України” Андрій Коболєв запропонував українцям, які мають котли, на один градус зменшити температуру вдень і на два – вночі, а підприємствам протягом двох вихідних днів не обігрівати приміщення.

Прем’єр-міністр Володимир Гройсман доручив керівництву НАК “Нафтогаз Україна” якнайшвидше врегулювати ситуацію щодо газу.

Російське ПАТ “Газпром” відмовилося постачати газ в Україну у березні. У НАК повідомили, що “Газпром” виставив рахунок у межах контракту, зміненого Стокгольмським трибуналом, а “Нафтогаз” оплатив цей рахунок. У НАК розцінили відмову “Газпрому” від постачання оплаченого газу як порушення договору та невиконання рішення арбітражу і заявили, що планують вимагати від  “Газпрому”  компенсації завданих збитків.

 

МОН рекомендує закладам освіти зачинитися до 7 березня

Міністерство освіти і науки опублікувало звернення до навчальних закладів з рекомендаціями призупинити роботу з 2 до 7 березня включно.

Про це йдеться на  сайті відомства – Укрінформ.

“Беручи до уваги рішення кризового Комітету, Міністерство освіти і науки України рекомендувало всім закладам вищої освіти та всім іншим закладам освіти, що знаходяться в сфері управління місцевих органів самоврядування, призупинити роботу з 2 до 7 березня включно”, – йдеться у повідомленні.

Таке рішення у МОН прийняли після засідання Кризового комітету при Міненерговугілля, за результатами якого було складено протокол та прийнято низку рішень, зокрема тих, що  стосуються призупинення роботи закладів освіти.

“Слід наголосити, що до закладів освіти, яким рекомендовано призупинити роботу, також належать заклади професійно-технічної освіти, про які не згадано у рішенні Кризового комітету”, – зазначили у МОН.

Разом з тим у відомстві додали, що безпосереднє рішення про призупинення роботи закладів вищої освіти приймає сам заклад у межах власної автономії.

У МОН також повідомили, що протягом святкових та вихідних днів буде достатньо часу, щоб забезпечити належні умови для навчання.

Як повідомляв Укрінформ,  Міненерго  ввело до 5-6 березня режим економії газу. Глава Міненерго Ігор Насалик закликав тимчасово скасувати заняття у шкільних, дошкільних і вищих навчальних закладах заради економії газу.

 

У столичних вишах не всі студенти знають про припинення навчання

Не всі студенти вищих навчальних закладів знають про припинення навчання до 6 березня.

Про це повідомляє кореспондент Укрінформу  з посиланням на самих студентів.

“Інститут журналістики (ІЖ) при Київському національному університеті імені Т.Шевченка сьогодні працює, а Інститут міжнародних відносин (ІМВ), корпус з яким ділить ІЖ – ні. Не всім студентам повідомили про те, що навчання не буде”, – розповів один зі студентів.

Як повідомляв Укрінформ, 2 березня під час години запитань до уряду глава Міненерго Ігор Насалик закликав тимчасово скасувати заняття у шкільних, дошкільних і вищих навчальних закладах заради економії газу.

Голова правління НАК «Нафтогаз України» Андрій Коболєв запропонував українцям, які мають котли, на один градус зменшити температуру вдень і на два – вночі, а підприємствам протягом двох вихідних днів не обігрівати приміщення.

Прем’єр-міністр Володимир  Гройсман  доручив керівництву НАК “Нафтогаз Україна”  якнайшвидше врегулювати ситуацію щодо газу.

Раніше повідомлялося, що російське ПАТ “Газпром” відмовилося постачати газ в Україну у березні. У НАК повідомили, що “Газпром” виставив рахунок у межах контракту, зміненого Стокгольмським трибуналом, а “Нафтогаз” оплатив цей рахунок. У НАК розцінили відмову “Газпрому” від постачання оплаченого газу як порушення договору та невиконання рішення арбітражу і заявили, що планують вимагати від “Газпрому” компенсації завданих збитків.

 

Клімкін: Газпром підвищує ставки, як у покері, але незрозуміло, з ким грає

Міністр закордонних справ України Павло Клімкін вважає, що заява “Газпрому” про ініцювання розірвання контрактів з “Нафтогазом” схожа на поведінку гравців у покер.

Про це він написав у  Twitter – Укрінформ.

“Вчора я “Газпром” назвав “наперсточниками”, а сьогодні вони поводяться, як гравці у покер і намагаються підвищувати ставки. Лише незрозуміло, у що і з ким вони грають”, – написав  Клімкін.

Як повідомляв Укрінформ, глава правління ПАТ “Газпром” Олексій Міллер заявив, що після рішення Cтокгольмського арбітражу не на свою користь “Газпром” ініціюватиме розірвання контрактів з НАК “Нафтогаз України” на постачання і транзит газу.

У “Нафтогазі” заявили, що не отримували від російського “Газпрома” жодних документів про розторгнення контрактів на купівлю-продаж і постачання газу.

У лютому “Нафтогаз” здійснив передоплату газу “Газпрому”, чекаючи початку поставок газу з 1 березня. Проте російська компанія повернула кошти в повному обсязі і відмовилася поставляти газ.

 

Економія газу: на Волині скасують робочий день в суботу, а решту – скоротять

На Волині заради економії газу рекомендують відмінити робочий день в суботу, 3 березня, та скоротити робочі дні наступного тижня до 16.00.

Про це йдеться у  зверненні Антикризового енергетичного штабу в області, яке оприлюднене на сайті Волинської ОДА – Укрінформ.

“Головам райдержадміністрацій, міських (міст обласного значення) рад, головам об’єднаних територіальних громад та іншим установам, організаціям рекомендувати перенести робочий день із 3 березня 2018 року на іншу дату. Робочі дні з 5 по 7 березня 2018 року організувати в скороченому режимі з 9 до 16 год.”, – йдеться у зверненні.

Рекомендується також з 2 по 7 березня призупинити навчання у закладах вищої, професійної (професійно-технічної) та середньої освіти, а з 3-го – роботу закладів дошкільної освіти, котельні яких працюють з використанням природного газу або опалюються централізовано від теплокомуненерго.

При цьому роботу закладів охорони здоров’я необхідно забезпечити в штатному режимі.

Як повідомляв Укрінформ, Міненерго ввело до 5-6 березня режим економії газу. Глава Міненерго Ігор Насалик закликав тимчасово скасувати навчання у шкільних, дошкільних та вищих учбових закладах заради економії газу.

Голова правління НАК «Нафтогаз України» Андрій Коболєв запропонував українцям, які мають котли, на один градус зменшити температуру вдень і на два – вночі, а підприємствам впродовж двох вихідних днів не обігрівати приміщення.

Прем’єр-міністр Володимир Гройсман доручив керівництву НАК “Нафтогаз України” якнайшвидше врегулювати ситуацію по газу.

У лютому Нафтогаз передплатив обсяги газу у Газпрому, очікуючи на відновлення поставок у березні. Газпром повернув усю суму та відмовився постачати газ. Через похолодання в Україні виник незначний дефіцит газу.

 

Газові канікули: у Львові тепло прикрутять, але школи і садки не закриватимуть

У Львові вводять ощадливий режим подачі тепла, але призупиняти роботу шкіл та дитсадків не планують.

Про це повідомляє  прес-служба  Львівської міськради – Укрінформ.

“У Львові  подачу тепла до навчальних закладів міста буде переведено в ощадливий режим. При цьому у приміщеннях буде забезпечено температуру необхідну для нормального і комфортного проходження навчального процесу. Призупиняти навчання в школах і садочках Львова не будуть”, – йдеться у повідомленні.

При цьому обіцяють, що у вихідні дні у навчальних закладах буде підтримуватися мінімальна температура, яка дозволяє працювати системі теплопостачання і уникнути замерзання трубопроводів.

У Львівській міській раді також закликали власників індивідуальних газових котлів зменшити споживання газу протягом наступних 4 днів задля економії.

Як повідомляв Укрінформ, Міненерго ввело до 5-6 березня режим економії газу. Глава Міненерго Ігор Насалик закликав тимчасово скасувати заняття у шкільних, дошкільних і вищих навчальних закладах заради економії газу.

Президент Петро Порошенко закликав у Твіттері, долучитися до важливої ініціативи Нафтогазу #Прикрути — і згуртуватися проти чергової провокації Кремля. Для цього достатньо на кілька днів зменшити в оселях температуру на один градус.

 

Газпром заявив, що розриває контракт з “Нафтогазом”

ПАТ “Газпром” після рішення Стокгольмського арбітражу не на свою користь заявив, що  ініціює розірвання контрактів на постачання і транзит газу з НАК “Нафтогаз України”.

Про це заявив голова правління ВАТ “Газпром” Олексій Міллер, повідомляє  “Інтерфакс” – Укрінформ.

“Арбітри аргументували своє рішення різким погіршенням стану української економіки. Ми категорично проти того, щоб за наш рахунок вирішувалися економічні проблеми України. У такій ситуації продовження дії контрактів для “Газпрому” є економічно недоцільним і невигідним”, – сказав Міллер.

За його словами, “Газпром” змушений негайно розпочати процедуру розірвання контрактів з НАК “Нафтогаз України” на постачання і транзит газу в Стокгольмському арбітражі”.

Як повідомлялося раніше, в лютому “Нафтогаз” здійснив передоплату газу “Газпрому”, очікуючи початку поставок газу з 1 березня. Проте російська компанія повернула кошти в повному обсязі і відмовилася поставляти газ.

 

Нафтогаз не отримував від Газпрому документів про розірвання контракту

НАК “Нафтогаз України” не отримував від російського Газпрому жодних документів про розірвання контрактів щодо купівлі-продажу і постачання газу.

Про це журналістам повідомили у прес-службі Нафтогазу.

“Нафтогаз поки що не отримував жодних документів від  Газпрому. На даний момент не коментуємо це питання”, – повідомили в прес-службі – Укрінформ.

Як повідомлялося раніше, у лютому Нафтогаз здійснив передоплату газу Газпрому, очікуючи початку поставок газу з 1 березня. Проте російська компанія повернула кошти у повному обсязі і відмовилася постачати газ.

Глава правління Газпрому Олексій Міллер заявив про намір розірвати контракти з “Нафтогазом”.

 

Газпром заявляє, що не припиняв транзит газу через Україну

У «Газпромі» заявили, що найближчим часом компанія не припинятиме транзит газу через Україну.

Про це заявив  РБК  офіційний представник компанії Сергій Купріянов.

«Якщо б це було так, ми б так прямо сказали», — сказав РБК Купріянов, відповідаючи на запитання, чи означає початок процедури розірвання контракту з «Нафтогазом» у Стокгольмському арбітражі негайне припинення транзиту через Україну.

Джерело РБК у трейдерській «дочці»  «Газпрому»  «Газпром експорт» також підтвердив, що транзит через Україну продовжиться, оскільки для розриву контрактів необхідно пройти через юридичний процес.

«Судова процедура потребує часу. Ми не припиняємо прямо зараз прокачування газу через Україну», — сказав співрозмовник РБК.

Як повідомляв Укрінформ, голова правління ВАТ “Газпром” Олексій Міллер заявив, що після рішення Стокгольмського арбітражу не на свою користь Газпром ініціюватиме розірвання контрактів з НАК “Нафтогаз України” на поставку і транзит газу.

У Нафтогазі заявили, що поки не отримували від російського Газпрому ніяких документів про розірвання контрактів на купівлю-продаж і постачання газу.

У лютому Нафтогаз здійснив передоплату газу Газпрому в очікуванні початку поставок газу з 1 березня. Проте російська компанія повернула гроші в повному обсязі і відмовилася постачати газ.

 

“Газпром” вдався до шантажу Європи та України – Гройсман

ПАТ “Газпром” після рішення арбітражної палати Стокгольму про стягнення понад 4 млрд дол. на користь України за кабальними контрактами 2009 року понизив тиск в газотранспортній мережі і, таким чином, вдався до шантажу як України, так і Європи. Про це  у  своєму зверненні сказав Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман, передає  УНН  з посиланням на повідомлення прес-служби КМУ.

“Газпром вдався до шантажу Європи та України, понизивши в системі подачі газу тиск. Це зумовлює технічні труднощі. Але немає нічого такого, з чим би ми не впоралися”, — сказав В.Гройсман.

Він підкреслив, що НАК “Нафтогаз України” як ключовому елементу енергетичної системи України треба завжди пам’ятати, “з ким маємо справу” і робити все, аби не допускати збоїв і знаходити варіанти постачання палива.

Очільник уряду повідомив, що мав розмову з керівництвом НАК і поставив чітке завдання – вирішити питання недопущення проблем і знаходження альтернативних джерел палива для забезпечення енергобезпеки.

“Важливо також, щоб і місцева влада відслідковувала ситуацію щогодини. Все має працювати нормально. Всі служби вже переведені в посилений режим”, — додав Прем’єр-міністр.

Нагадаємо,  Україна направила Європейському Союзу ноту  про застосування механізму раннього попередження кризових ситуацій в енергетиці через відмову Росії виконувати свої договірні зобов’язання, що можуть призвести до виникнення надзвичайної ситуації з постачання газу до України та ЄС.

Президент України Петро Порошенко закликав НАК “Нафтогаз України” та уряд добитися  арешту активів  ПАТ “Газпром”, якщо російська компанія відмовиться виконувати рішення Стокгольмського арбітражу.

 

Єврокомісія підтвердила: Україна чітко виконує транзитні зобов’язання

Україна виконує свої зобов’язання щодо постачання російського газу через свою територію на терени Євросоюзу.

Про це заявила у п’ятницю речник Єврокомісії Анна-Кайза Іткінен, повідомляє власний кореспондент Укрінформу у Брюсселі.

“Виходячи з наявної інформації, на даний момент постачання газу є нормальним і стабільним. Але звичайно ми моніторимо ситуацію”, – заявила представник Єврокомісії.

Вона наголосила, що Єврокомісія отримала від українського уряду повідомлення про ситуацію щодо переривання з боку ВАТ “Газпром” постачання газу через територію України до країн ЄС та можливості виникнення надзвичайних ситуацій у цьому зв’язку.

“Ми серйозно взяли до уваги ці занепокоєння української сторони. І ми готові працювати спільно з українським керівництвом”, – відзначила речник  Єврокомісії.

Іткінен, окрім цього, повідомила, що віце-президент Єврокомісії з питань енергетичного союзу Марош Шефчович готовий стати посередником у проведенні тристоронніх переговорів між ЄС, Україною та Росією щодо постачань російського газу через українську територію до ЄС.

Як повідомляв Укрінформ, російське ПАТ “Газпром” відмовилося постачати газ в Україну у березні. У НАК повідомили, що “Газпром” виставив рахунок у межах контракту, зміненого Стокгольмським трибуналом, а “Нафтогаз” оплатив цей рахунок. У НАК розцінили відмову “Газпрому” від постачання оплаченого газу як порушення договору та невиконання рішення арбітражу і заявили, що планують вимагати від “Газпрому” компенсації завданих збитків.

 

Нафтогаз після демаршу Газпрому підписав контракт із польською PGNiG

НАК “Нафтогаз України” та PGNiG (Польща) підписали контракт щодо поставок газу в обсязі 60 млн кубометрів на добу до кінця березня.

Про це інформує  прес-служба Нафтогазу – Укрінформ.

“Нафтогаз та PGNiG (Польща) підписали контракт щодо поставок газу, після того як учора Газпром вирішив не починати поставки Нафтогазу. Контракт з PGNiG діятиме до кінця березня 2018 року. Загальний обсяг за ним становить 60 млн куб. м. Поставки газу почалися сьогодні о 6 годині ранку через ГРС «Германовіце», яка з’єднує польську ГТС з українською”, – йдеться у повідомленні.

PGNiG поставила в Україну більше 1 млрд куб. м до кінця 2017 року.

«Енергетична солідарність та плідна співпраця з сусідніми країнами — наш обов’язок. Особливо тепер, коли в України виникли труднощі з поставками з Росії, а потреба в природному газі для забезпечення населення теплом збільшилася через значне похолодання», — прокоментував президент правління PGNiG Пьотр Возняк.

Він висловив готовність збільшити обсяг поставок чи продовжити термін дії контракту залежно від попиту на українському ринку.

“PGNiG може забезпечувати стабільне та безпечне постачання газу завдяки диверсифікованому портфелю, який включає як внутрішній видобуток у Польщі, так і імпорт, включно з регулярними поставками СПГ з Катару та США», — додав Возняк.

Як повідомлялося, у лютому Нафтогаз передплатив обсяги газу у Газпрому, очікуючи на відновлення поставок у березні. Газпром повернув усю суму та відмовився постачати газ. Через похолодання в Україні виник незначний дефіцит газу.

 

Дві столичні ТЕЦ частково переводять на мазут

У зв’язку з тимчасовими обмеженнями споживання газу до 6 березня 2018 року, запровадженими по всій Україні за розпорядженням Міністерства енергетики та вугільної промисловості, на столичних ТЕЦ-5 та ТЕЦ-6 буде проведене часткове заміщення природного газу на резервне паливо – мазут.

Про це Укрінформу повідомили в прес-службі ПАТ “Київенерго”, в управлінні якого знаходяться зазначені ТЕЦ.

“Щодоби на двох теплоелектроцентралях  Києва, які забезпечують теплом 65,7% столичних споживачів, планується використовувати близько 2 тис. тонн мазуту. Таким чином, добові витрати газу на ТЕЦ-5 та ТЕЦ-6 зменшаться з 7 млн м кубометрів до 4,3 млн м кубометрів. Економія газу при цьому складе 10,9 млн м кубометрів протягом 4-х діб”, – йдеться в повідомленні.

Режим економії газу та часткового переведення ТЕЦ-5 та ТЕЦ-6 на мазут буде скасовано після рішення Міністерства енергетики та вугільної промисловості.

Також, в “Київенерго” підкреслили, що тимчасові обмеження використання природного газу не вплинуть на температурний режим теплоносія та гарячої води.

«В умовах необхідності економії газу наші фахівці докладають усіх зусиль, аби в повному обсязі забезпечити теплом споживачів у нашій зоні обслуговування», – наголосив генеральний директор ПАТ «Київенерго» Олександр Фоменко.

Як повідомляв Укрінформ, Міненерго ввело до 5-6 березня режим економії газу. Глава Міненерго Ігор Насалик закликав тимчасово скасувати заняття у шкільних, дошкільних і вищих навчальних закладах заради економії газу.

Голова правління НАК «Нафтогаз України» Андрій Коболєв запропонував українцям, які мають котли, на один градус зменшити температуру вдень і на два – вночі, а підприємствам протягом двох вихідних днів не обігрівати приміщення.

Прем’єр-міністр Володимир Гройсман доручив керівництву НАК “Нафтогаз Україна”  якнайшвидше врегулювати ситуацію щодо газу.

Російське ПАТ “Газпром” відмовилося постачати газ в Україну у березні. У НАК повідомили, що “Газпром” виставив рахунок у межах контракту, зміненого Стокгольмським трибуналом, а “Нафтогаз” оплатив цей рахунок. У НАК розцінили відмову “Газпрому” від постачання оплаченого газу як порушення договору та невиконання рішення арбітражу і заявили, що планують вимагати від “Газпрому” компенсації завданих збитків.

 

У Нафтогазі заявляють, що пік газової кризи вже позаду

Комерційний директор “Нафтогазу” Юрій Вітренко заявив, що п’ятниця, 2 березня, була найкритичнішою добою.

Про це він сказав в ефірі  “24 каналу” – Укрінформ.

“Для нас ця доба є критичною, але ми вже бачимо, що ми її проходимо, за рахунок, зокрема, і свідомих українських громадян, які добровільно обмежили споживання, за рахунок того, що вже пішов газ з Європи, за рахунок різних технічних дій, – зазначив представник “Нафтогазу”.

За його словами, газові електроприлади в “Укртрансгазі”, наприклад, було переведено на електрику, також на мазут перейшли підприємства, які генерують тепло.

“Завдяки всім цим заходам зараз ми бачимо, що ситуація вже стабілізується і від завтра ми побачимо вже абсолютно стабільну роботу ГТС”, – запевнив комерційний директор НАК “Нафтогаз України”.

Як повідомляв Укрінформ, глава правління ПАТ “Газпром” Олексій Міллер заявив, що після рішення Cтокгольмського арбітражу не на свою користь Газпром ініціюватиме розірвання контрактів з НАК “Нафтогаз України” на постачання і транзит газу.

У Нафтогазі заявили, що наразі не отримували від російського Газпрому жодних документів про розірвання контрактів на купівлю-продаж і постачання газу.

У лютому Нафтогаз здійснив передоплату газу Газпрому, чекаючи початку поставок газу з 1 березня. Проте російська компанія повернула кошти в повному обсязі і відмовилася постачати газ.

Ввечорі 2 березня у «Газпромі» заявили, що  найближчим часом компанія не припинятиме транзит газу через Україну.

 

Газовий конфлікт: Порошенко пригрозив Газпрому новим позовом у Стокгольм

Газпром не може розірвати контракт в односторонньому порядку, такі заяви можна пояснити лише небажанням виконувати свої зобов’язання.

Про це  заявив  Президент України Петро Порошенко під час наради з питань енергетичної безпеки – Укрінформ.

“Контрактами між Нафтогазом та Газпромом не передбачено право їх розірвання в односторонньому порядку, і подібні заяви Газпрому можуть пояснюватися лише небажанням виконувати свої контрактні зобов’язання. Я впевнений, що якщо це відбудеться, то НАК “Нафтогаз”, безумовно, звернеться в Арбітраж для додаткової компенсації шкоди, вчиненої безвідповідальними діями  Газпрому“, – прокоментував глава держави заяви Газпрому про розірвання контракту з НАК “Нафтогаз”.

“Ми вітаємо заяви наших міжнародних партнерів щодо дій “Газпрому”. Вони добре розуміють, хто несе відповідальність за спробу створити кризу”, – додав Порошенко.

Він також наголосив, що Україна підтвердила статус надійного транзитера, а “Газпром”, на жаль, знову спробував застосувати постачання газу як механізм політичного тиску. “У них нічого не вийде! Впевнений, що контракт з “Газпромом” не буде розірвано, а транзиту нічого не загрожує”, – заявив глава держави.

При цьому Президент запевнив українців, що “енергетична ситуація в країні знаходиться під контролем”.

Крім того, Порошенко, під час термінової наради звернув увагу на некоректну інформацію, що арбітражний трибунал базував свої рішення по транзитному контракту на нібито складній економічній ситуації в Україні.

“Це точно не відповідає дійсності. Трибунал пояснив своє рішення тим, що НАК “Нафтогаз України” вимагає компенсації збитків у зв’язку з невиконанням Газпромом своїх контрактних зобов’язань по 110 млрд кубів, які були розумними і обгрунтованими”, – цитує Президента його  прес-служба.

Глава держави наголосив, що “зараз ці дії РАО “Газпром” підкреслюють ненадійність його як постачальника”. Він також повідомив, що вчора була ініційована зустріч з послами іноземних країн, акредитованими в Україні. Міністерство закордонних справ ретельно і своєчасно поінформувало наших партнерів про заходи, які будуть вжиті.

Як повідомляв Укрінформ, глава правління ПАТ “Газпром” Олексій Міллер заявив, що після рішення Cтокгольмського арбітражу не на свою користь  Газпром ініціюватиме розірвання контрактів з НАК “Нафтогаз України”  на постачання і транзит газу.

У Нафтогазі заявили, що наразі не отримували від російського Газпрому жодних документів про розірвання контрактів на купівлю-продаж і постачання газу.

У лютому Нафтогаз здійснив передоплату газу Газпрому, чекаючи початку поставок газу з 1 березня. Проте російська компанія повернула кошти в повному обсязі і відмовилася постачати газ.

 

Газова криза: Геращенко нагадала ЄС, що перекрити “Північний потік” так само не складно

Перший заступник голови ВР Ірина Геращенко розцінює заяви Газпрому про розрив контрактів з Нафтогазом як блеф та шантаж і сподівається, що в ЄС зрозуміють, що росіяни так же легко зможуть заблокувати й “Північний потік”.

Про це Геращенко написала на своїй сторінці  у Facebook – Укрінформ.

“Вчора Путін розмахував ядерною булавою і брязкав зброєю, лякаючи світ під час свого виступу перед федеральними зборами. Дикунське середньовіччя. Сьогодні Газпром заявляє про розрив контрактів з Нафтогазом. Шантаж, блєф, неадекват. Ми до цього звикли”, – написала вона.

Геращенко також висловила сподівання, що в ЄС та США зрозуміють, що такі заяви російського Газпрому призначені саме “для американського і європейського вуха”.

“Сподіваюся, в ЄС зрозуміють, що так само легко, як наш трубопровід, росіяни можуть заблокувати “Північний поток”, в який європейці планують вбухати мільйони”, – додала перший заступник голови ВР.

Як повідомляв Укрінформ, 28 лютого Стокгольмський арбітраж задовольнив вимоги НАК “Нафтогаз України” щодо компенсації за недопоставлені “Газпромом” обсяги для транзиту і зобов’язав російську компанію виплатити 4,63 млрд дол.

За даними “Нафтогазу”, це рішення означає, що “Газпром” має сплатити Україні близько 2,56 млрд доларів з урахуванням остаточного розрахунку за газ, поставлений в 2014 та 2015 роках.

1 березня “Газпром” заявив, що отримав від українського “Нафтогазу” передоплату за газ на березень 2018 року, проте повернув її та не збирається постачати паливо Україні. Причина – нібито неузгоджена додаткова угода до контракту.

У “Нафтогазі” розцінили відмову “Газпрому” від постачання оплаченого газу як порушення договору та невиконання рішення арбітражу і заявили, що планують вимагати від Газпрому компенсації збитків, понесених в результаті цього порушення.

 

Росія перетворила газ на інструмент тиску і геополітичних загроз – дипломат

Газ перетворився в інструмент тиску і геополітичних загроз з боку Росії.

Про це заявив колишній посол США в Україні, директор Євразійського центру при Атлантичній Раді Джон Хербст в ході дебатів на одній з панелей міжпарламентської конференції «Грузія, Республіка Молдова і Україна: Східне партнерство і сучасні виклики безпеки», яка проходить в Кишиневі, повідомляє власний кореспондент Укрінформу.

«Газ перетворився на інструмент тиску і в елемент геополітичних загроз в стосунках  Росії  з державами регіону. Тільки шляхом диверсифікації енергетичного ринку і проведення єдиної енергетичної політики в країнах ЄС ситуацію можна буде змінити», – заявив Хербст.

Колишній міністр закордонних справ Румунії Тітус Корлецян у зв’язку з цим підкреслив особливу значущість проектів по об’єднанню енергетичних і газотранспортних систем Молдови і Румунії.

Конференція «Грузія, Республіка Молдова і Україна: Східне партнерство і сучасні виклики безпеки» проводиться в Кишиневі за ініціативи голови парламенту Молдови Андріана Канду, голови Верховної Ради України Андрія Парубія, спікера грузинського парламенту Іраклія Кобакідзе і за підтримки Атлантичної Ради.

 

Схеми Онищенка: НАБУ завершило розслідування щодо двох фігурантів справи

Детективи Національного антикорупційного бюро завершили розслідування відносно двох учасників “газової справи”.

Про це інформує  прес-служба відомства – Укрінформ.

“Детективи Національного антикорупційного бюро завершили досудове розслідування у кримінальному провадженні стосовно двох осіб, за версією слідства задіяних у так званій “газовій справі”, – зазначили у відомстві.

У НАБУ зазначили, що понад рік — із серпня 2016 року — обоє підозрюваних перебували в розшуку та переховувалися від слідства. Детективи затримали підозрюваних у вересні та жовтні 2017 року.

Наразі їм та стороні захисту відкритий доступ до матеріалів слідства.

Підозрюваним інкримінується скоєння злочинів, передбачених ч. 1 ст. 255, ч.2 ст.27 ч. 4 ст. 28 ч. 5 ст. 191, ч.2 ст.27 ч. 4 ст. 28 ч. 2 ст. 205, ч. 5 ст. 27 ч. 4 ст. 28 ч. 2 ст. 366, ч.2 ст.27 ч.5 ст.27 ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 209 ККУ  (участь в злочинній організації та вчинюваних нею злочинах, співучасть у легалізації (відмиванні) доходів, одержаних злочинним шляхом; привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем; фіктивне підприємництво; службове підроблення).

Вказані особи займали посади директорів двох товариств — переможців аукціонів із продажу природного газу, де, власне, газ і реалізовувався за заниженими цінами.

Як повідомлялося, НАБУ розпочало досудове розслідування за фактом розкрадання газу, видобутого за договорами про спільну діяльність із ПАТ “Укргазвидобування” у грудні 2015 року.

За версією слідства, в період з січня 2013 року по червень 2016 року члени злочинної організації протиправно заволоділи коштами, отриманими від реалізації природного газу, в розмірі понад 1,6 млрд, внаслідок чого ПАТ “Укргазвидобування” спричинено збитки в сумі більш ніж 740 млн грн.

Загалом слідство встановило причетність до участі у “газовій схемі” 29 осіб. Наразі 7 осіб, у тому числі організатор схеми — народний депутат України  Олександр Онищенко, перебувають у розшуку. 12 обвинувальних актів стосовно 18 осіб скеровано до суду, із них щодо 7 осіб набрав законної сили обвинувальний вирок.

 

Берлін хоче у рамках НАТО розробити адекватну відповідь на погрози Путіна

У Німеччині стурбовані наростаючою військовою риторикою Росії, вчорашніми заявами її лідера, і мають намір розробити у рамках НАТО адекватну відповідь.

Про це сказав представник федерального уряду Штеффен Зайберт у п’ятницю на брифінгу в Берліні, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Це нас турбує. На фоні довготривалої масштабної модернізації російських збройних сил, включаючи ядерну зброю, а також на фоні сумнівів з приводу того, що Росія дотримується міжнародних домовленостей і угод. Нас загалом турбує поведінка Росії у сфері політики безпеки, починаючи з кричущого порушення міжнародного права шляхом анексії Криму”, – заявив Зайберт.

Він нагадав про погрози Москви сусіднім країнам, включаючи військові загрози, про «усвідомлене підривання політичних угод у сфері обмеження озброєнь». За словами Зайберта, навіть банально говорити про те, що гонка озброєнь не відповідає нічиїм інтересам, і водночас, незважаючи на це, вчора прозвучали оголошення про нові системи озброєнь.

Представник Меркель відзначив, що Німеччина і міжнародне співтовариство обурені та стурбовані використанням російських систем озброєння у Сирії. “З урахуванням дійсно тяжкого становища сирійського цивільного населення, немає ніякого приводу пишатися розвитком певних видів зброї або використання певних видів російського озброєння, як це було зроблено вчора під час виступу в Москві”, – відзначив Зайберт.

Політик сказав, що, враховуючи наявні сумніви у дотриманні договорів, Росія зобов’язана була б розвіяти ці сумніви і зробити внесок у край необхідні переговори про контроль над озброєннями, а “вчорашні ж висловлювання мало цьому допомагають”.

Зайберт також підкреслив, що Захід готовий до конструктивного діалогу, у тому числі і на складні теми, де є серйозні розбіжності у думках, таких, зокрема, як Україна та Сирія. За його словами, Німеччина завжди виступала за те, щоб НАТО залишало відкритим канали зв’язку з російською стороною і використовувало їх.

На його думку, нинішню ситуацію варто обговорити у рамках  НАТО, “порадитися, що означають такі заяви для безпеки альянсу і його членів, а відповідь має бути відповідною”.

Позиція ж федерального уряду щодо ядерної зброї, нагадав його офіційний представник, залишається чіткою: він є прибічником мети «Глобал зеро» – повної ліквідації такої. “Ми живемо у світі, де деякі країни продовжують використовувати ядерну зброю як засіб військової конфронтації; і поки це так, поки Німеччина та інші європейські країни знаходяться під загрозою, є необхідність збереження ядерного стримування”, – сказав він.

Вчорашні погрози російського президента стали також темою телефонної розмови канцлера ФРН Ангели Меркель і президента США Дональда Трампа. Вони висловили стурбованість висловлюваннями Путіна про розвиток озброєнь і відзначили їхній негативний вплив на міжнародні зусилля щодо контролю над озброєннями.

Як повідомлялося, 1 березня президент Росії Володимир Путін під час виступу з посланням до Федеральних зборів РФ заявив, що у відповідь на розвиток США системи протиракетної оборони Росія візьме на озброєння нові ядерні ракети. Нова російська ядерна зброя нібито буде невразливою для американських систем протиракетної і протиповітряної оборони.

У 2002 році США вийшли з Договору про обмеження систем протиракетної оборони 1972 року. У 2002 році президентами Росії і США був підписаний Договір про скорочення стратегічних наступальних потенціалів (Договір про СНП), більш відомий на заході як Московський договір.

 

Колектив Мінінформу висловив співчуття з приводу смерті батька Сущенка

Колектив Міністерства інформаційної політики висловив співчуття незаконно затриманому у РФ кореспондентові Укрінформу Романові Сущенку у зв’язку зі смертю його батька.

Про це повідомляє  прес-служба відомства – Укрінформ.

Зокрема, слова підтримки журналісту висловив міністр інформаційної політики Юрій Стець: «Друже, тримайся, ми співпереживаємо та співчуваємо. Так, це боляче, це непоправна втрата, але ти мусиш вистояти, і повернутися до нас, до своєї родини, усієї України. Ми з тобою».

Як повідомлялося,  Володимир Полікарпович Сущенко помер 2 березня на 79-му році життя.

Власного кореспондента Укрінформу у Франції Романа Сущенка, порушуючи міжнародні правила, затримали 30 вересня 2016 року в Москві, куди він прибув з приватною поїздкою.

7 жовтня йому було висунуто звинувачення у “шпигунстві”. У ФСБ Росії заявили, що Сущенко є співробітником Головного управління розвідки Міноборони України. У ГУР МОУ спростували цю заяву.

24 січня 2018 року Московський міський суд продовжив термін утримання під вартою Роману Сущенку на два місяці – до 30 березня 2018 року. На це рішення була подана апеляційна скарга.

Судові засідання у справі Сущенка, найімовірніше, розпочнуться в березні.

 

Звільнені прикордонники повернулися до Києва

Звільнені українські прикордонники, які з жовтня 2017 року незаконно утримувалися спецслужбами РФ, вже прибули до Києва та зустрілися з рідними.

Про це повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Буквально кілька годин тому повернулися до України двоє наших капітанів – Ігор Дзюбак і Богдан Марцонь. З жовтня минулого року вони утримувалися спецслужбами Російської Федерації. Про обставини жовтня зараз говорити не будемо, це потребує додаткового вивчення. Особисту участь у тому, щоб хлопці потрапили до України, проявив Президент України, міністр внутрішніх справ і перший заступник голови Верховної Ради Ірина Геращенко”, – заявив під час церемонії зустрічі помічник голови Держприкордонслужби – речник ДПСУ Олег Слободян.

Прикордонники Богдан Марцонь і Ігор Дзюбак були доставлені до столиці вертольотом з пункту пропуску “Гоптівка” у Харківській області, де й відбувся їх обмін на двох раніше затриманих російських прикордонників. Під час зустрічі вони повідомили, що фізичні тортури до них не застосовувалися, однак чинився психологічний тиск і ставилися до них, як до злочинців.

У  Києві  колишніх заручників зустріли рідні, далі на звільнених хлопців чекає реабілітація та обстеження у відомчому медичному закладі.

Як повідомляв Укрінформ, українських прикордонників – Богдана Марцоня і Ігоря Дзюбака – обміняли на двох російських прикордонників, затриманих у липні 2017 року на адмінкордоні з окупованим Кримом в Херсонській області. За словами голови Держприкордонслужби України Петра Цигикала, “вирішував питання безпосередньо Президент України”. Цигикал підкреслив, що проводилися дуже складні переговори з країною-агресором.

Дзюбак і Марцонь пропали безвісти на кордоні з Росією в Сумській області 3 жовтня. Потім стало відомо, що вони були затримані російськими силовиками і заарештовані судом у Брянській області. Їх взяли під варту на два місяці за звинуваченням у незаконному перетині кордону.

 

Україна пропонує Молдові та Грузії спільну безпекову стратегію

Голова ВР Андрій Парубій закликав Грузію й Молдову розробити спільно з Україною стратегію для протидії інформаційній війні, яку веде Росія, і визначитися з позицією щодо енергетичної безпеки.

Про це він заявив під час виступу на Міжпарламентській безпековій конференції, повідомляє  прес-служба Верховної Ради – Укрінформ.

«Ми повинні створювати інституції і майданчики, які б давали змогу виробляти активну протидію інформаційній війні Путіна проти вільного світу… Украй важливо виробляти спільну позицію і з енергетичної безпеки, тому що не лише Україна, а й європейські країни відчувають на собі енергетичний шантаж і енергетичний вплив, який Путін використовує проти інших держав», – наголосив Голова ВР.

Зокрема, за словами Парубія, проект “Північний потік-2” є «політичним проектом Путіна», спрямованим на дестабілізацію Європи і на те, щоб мати можливість чинити тиск на європейські країни. Тому, на думку спікера, саме спільна позиція щодо зупинки цього проекту допомогла б вирішити питання економічної безпеки.

Наразі Парубій перебуває з робочим візитом у Кишиневі для участі у Міжпарламентській безпековій конференції «Грузія, Молдова та Україна: Східне партнерство та сучасні безпекові виклики». Також планується його зустріч з прем’єр-міністром Республіки Молдова Павлом Філіпом.

Як повідомляв Укрінформ, сьогодні у Кишиневі підписали Декларацію голів парламентів України, Молдови і Грузії

 

Голова парламенту Грузії: Разом з Україною і Молдовою зможемо протистояти загрозам

Голова грузинського парламенту Іраклій Кобакідзе переконаний, що тільки об’єднаними зусиллями можна буде протистояти сучасним викликам і загрозам, забезпечуючи мир і стабільність в регіоні.

Про це він заявив у своєму виступі на першій міжпарламентській конференції «Грузія, Республіка Молдова та Україна: Східне партнерство і сучасні виклики безпеки», яка проходить в Кишиневі, повідомляє власний кореспондент Укрінформу в РМ.

«Тільки разом з нашими партнерами – Молдовою та Україною – ми зможемо протистояти сучасним викликам і загрозам, реалізувати наші національні інтереси, забезпечуючи мир і стабільність в регіоні.  Грузія  розташована в досить специфічному регіоні, де зовнішні загрози дуже серйозні, щоб можна було їм протистояти самотужки. Саме тому нам необхідно зміцнювати відносини з нашими партнерами з ЄС і НАТО», – заявив Кобакідзе.

Глава парламенту Грузії особливо наголосив, що територіальну цілісність держав можна забезпечити лише шляхом консолідації безпеки, в тому числі за підтримки європейських та американських партнерів.

Конференція «Грузія, Республіка Молдова та Україна: Східне партнерство і сучасні виклики безпеки» проводиться в Кишиневі за ініціативи голови парламенту Молдови Андріана Канду, голови Верховної Ради України Андрія Парубія, спікера грузинського парламенту Іраклія Кобакідзе і за підтримки Атлантичної Ради.

Учасники форуму (понад 150 осіб) обговорюють питання економічної, інформаційної та енергетичної безпеки, а також проблеми правової сфери в Україні, Молдові та Грузії.

Глави парламентів Грузії, України і Молдови вже підписали спільну Декларацію, в якій наголошується, що європейська інтеграція залишається єдиним і найефективнішим інструментом забезпечення стабільності в регіоні.

 

Парубій пропонує створити Українсько-Молдавсько-Грузинську військову бригаду

Голова Верховної Ради Андрій Парубій виступив з ініціативою створення тристоронньої військової бригади Україна-Молдова-Грузія.

Таку пропозицію він висловив під час візиту до Кишинева, де взяв участь у Міжпарламентській безпековій конференції «Грузія, Молдова та Україна: Східне партнерство та сучасні безпекові виклики», повідомляє  прес-служба парламенту – Укрінформ.

«Сам формат і сам факт, саме символічне значення наявності такого спільного військового формування є дуже позитивним, і я думаю, що ми цей досвід можем використати і в нашій тристоронній співпраці», – наголосив спікер.

Він запропонував провести у Києві перше засідання Тристоронньої асамблеї Україна-Молдова-Грузія, на якому серед іншого обговорити ідею створення військової бригади.

Як відомо, у 2014 році була створена військова Литовсько-Польсько-Українська бригада імені Великого гетьмана Костянтина Острозького.

 

Парубій: РФ витрачає на дестабілізацію всередині інших країн більше, ніж на військові зусилля

Росія витрачає більше грошей на внутрішню дестабілізацію, ніж на військове втручання, в країнах, проти яких веде агресію. Про це заявив спікер Верховної Ради України Андрій Парубій під час міжпарламентської конференції України, Молдови і Грузії в Кишиневі, в п’ятницю, 2 березня, передає кореспондент УНН.

“Ми знаємо, що гібридні методи, які використовує путінська Росія, мають дуже широкий спектр, ми розуміємо, що іноді вони витрачають більше грошей навіть не на військові зусилля, а на дестабілізацію в наших країнах, для дескредітації європейських сил, для того, щоб повернути наші країни в сферу свого імперського впливу”, – сказав А.Парубій.

“Я поділився з колегами нашим досвідом тристороннього співробітництва, який у нас є з Польщею і Литвою, зокрема розповів про “план Маршалла” для України, який народився на цій платформі, ми проговорили, щоб така ж ідея була створена між Україною, Грузією, Молдовою, особливо, зважаючи на те, що наші країни в Східному партнерстві йдуть практично поряд, виконуючи свої зобов’язання на шляху до європейської інтеграції. Це буде важливим кроком на шляху посилення регіонального співробітництва, яке важливе для кожної країни, для вироблення спільних ідей перед тими викликами, які стоять перед нами: і в питаннях інформаційної безпеки, і в питаннях енергетичної безпеки, і в питаннях військової безпеки”, – додав спікер Верховної Ради.

Нагадаємо, А.Парубій заявив, що Україна може створити ще одну міжнародну військову бригаду з  Молдовою і Грузією.

 

Україна, Молдова та Грузія захищають Евросоюз від агресії РФ – Парубій

Під час Міжпарламентської безпекової конференції у Кишиневі спікери парламентів України, Молдови та Грузії підписали відкритий лист головам парламентів європейських країн щодо оцінки  “Північного потоку- 2” як фактору дестабілізації.

Про це заявив Голова Верховної Ради України Андрій Парубій, повідомляє  офіційний веб-портал Верховної Ради України – Укрінформ.

“Сьогодні було підписано два важливих документи: Спільну заяву голів парламентів Грузії, Республіки Молдова щодо підтвердження своєї відданості європейській інтеграції як єдиному та найбільш ефективному механізму забезпечення безпеки, процвітання та довготермінового стабільного й демократичного розвитку у наших країнах та Відкритий лист головам парламентів європейських країн щодо оцінки “Північного потоку- 2″ як фактору дестабілізації”, – йдеться у повідомленні.

На думку Парубія, необхідно змінити саме позиціонування і підхід та ставлення до наших країн.

“Наші країни сьогодні, потерпаючи від окупації, захищають країни ЄС від агресії, яка йде з Росії. І тому ми повинні спільним голосом говорити про наші проблеми, про наші потреби і про нашу позицію, для того, щоб наша позиція була більш чіткою та врахованою”, – зазначив він.

Також Парубій повідомив, що він запропонував своїм колегам за аналогією тристоронньої Парламентської Асамблеї Україна-Литва-Польща створити тристоронню Парламентську Асамблею Україна – Молдова – Грузія.

 

Парубій: Україна наполягала на терміні “російська агресія” в домовленостях з Молдовою і Грузією

Україна наполягала на формулюванні “російська агресія” при підготовці домовленостей з Молдовою і Грузією. Про це повідомив спікер Верховної Ради України Андрій Парубій, відповідаючи на запитання УНН під час міжпарламентської конференції в Кишиневі, в п’ятницю, 2 березня.

“Ми готували документ близько двох місяців, ключові правки, які давав я і український парламент, стосувалися чіткого визначення, що це саме “російська агресія” і що частина наших територій окупована – і Грузії, і Молдови, і України. Власне, я це і підкреслював, що має бути таке формулювання: а) російська агресія; б) окуповані території”, – сказав А.Парубій.

Спікер Верховної Ради уточнив, що очільники парламентів і Молдови, і Грузії ці правки врахували при підготовці документів.

Нагадаємо, Україна, Молдова і Грузія оголосили про створення Міжпарламентської асамблеї.

 

Мінрегіон готує нові прозорі процедури щодо відхилень від будівельних норм

Мінрегіон спільно з громадськістю та експертами напрацювало дорожню карту завдань із запровадження нових процедур розгляду та погодження відхилень від державних будівельних норм.

Про це  повідомляє  Урядовий портал – Укрінформ.

«Дерегуляція у будівельній галузі та усунення корупційних ризиків – пріоритетні завдання будівельного блоку Мінрегіону. У зоні особливої уваги – сфера державних будівельних норм. Ми вже маємо план з перегляду застарілих та затвердження нових ДБН, цього року – це 16 ДБН, у минулому затвердили 13. Крім того, спільне завдання – зробити процедури розгляду відхилень від ДБН максимально прозорими з максимальною публічністю, усунути існуючі корупційні ризики», – зазначив віце-прем’єр-міністр – міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ  Геннадій Зубко.

У співпраці з міжнародними партнерами та громадським сектором були внесені зміни до складу секцій Науково-технічної ради (які займаються розглядом відхилень від ДБН) та збільшена присутність незалежної експертної громадськості, підвищено публічність процедур.

Крім того, антикорупційні кроки, здійснені Мінрегіоном у зазначеній сфері, були відзначені у публічному звіті Урядово-громадської ініціативи «Разом проти корупції».

Дорожня карта розроблена із залученням Міжнародної міжурядової організації з розвитку права (IDLO), Офісу ефективного регулювання (ВRDO), Урядово-громадської ініціативи «Разом проти корупції», Реанімаційного пакета реформ (РПР), Офісу підтримки та впровадження реформ (RST).

 

Справа 26 лютого: МЗС заявляє, що окупант посилює репресії перед “виборами”

Міністерство закордонних справ України засуджує незаконні дії РФ щодо фігурантів так званої справи 26 лютого Алі Асанова і Мустафи Дегерменджі, яким підконтрольний Кремлю кримський суд сьогодні продовжив запобіжний захід.

Про це повідомила речниця МЗС Мар’яна Беца у  Twitter – Укрінформ.

Беца зробила ретвіт повідомлення про продовження домашнього арешту двом фігурантам цієї справи і написала: “Засуджуємо незаконні дії РФ. Окупант боїться правди. Тому посилюються репресії, арешти, особливо напередодні “виборів”.

Як відомо, 2 березня в окупованому  Криму  підконтрольний Росії суд продовжив домашній арешт двом фігурантам “справи 26 лютого” Дегерменджі і Асанову.

В окупованому Криму у 2015 році розпочався суд над групою кримськотатарських активістів за участь у мітингу на підтримку територіальної цілісності України біля стін будівлі Верховної Ради Криму 26 лютого 2014 року. Згодом «справу 26 лютого» розділили на дві, виділивши в окреме провадження справу щодо одного з лідерів Меджлісу кримськотатарського народу Ахтема Чийгоза. Іншими фігурантами процесу є Алі Асанов, Мустафа Дегерменджі, Ескендер Кантеміров, Талят Юнусов, Ескендер Емірвалієв, Арсен Юнусов і Ескендер Небієв.

25 жовтня 2017 року російська влада звільнила засуджених у Криму заступників голови Меджлісу Ахтема Чийгоза та Ільмі Умерова і передали їх Туреччини. Пізніше Умеров і Чийгоз приїхали до Києва.

 

У топ-20 рейтингу фінансової спроможності ОТГ з’явилися нові громади

За підсумками 2017 року експерти групи фінмоніторингу Центрального офісу реформ при Мінрегіоні склали оцінку фінансової спроможності 366-ти об’єднаних тергромад.

Про це повідомляє портал  “Децентралізація” – Укрінформ.

“У порівнянні з даними рейтингу 366 ОТГ за 9 місяців 2017 року, у підсумковому рейтингу за рік у першій двадцятці лідерів з’явилися нові громади”, – прокоментувала координатор з фінансової децентралізації Центрального офісу реформ при Мінрегіоні Яніна Казюк.

Експерт наголосила, що саме від зусиль органів місцевого самоврядування та прийняття якісних управлінських рішень залежить успішний розвиток громади, ефективна мобілізації власних ресурсів, використання резервів та залучення додаткових ресурсів, раціональне і ефективне використання бюджетних коштів.

У першу трійку рейтингу фінансової спроможності ОТГ увійшли три ОТГ Дніпропетровської області: Слобожанська, Вербківська та Богданівська об’єднані територіальні громади. На четвертому місці розташувалася Шахівська ОТГ Донецької області. Закриває п’ятірку найбільш фінансово спроможних громад Розсошанська ОТГ на Хмельниччині.

Аналіз проведено у розрізі 4-х груп ОТГ за демографічними ознаками: група 1 – чисельність населення понад 15 тис. осіб; група 2 – чисельність від 10 до 15 тис. осіб; група 3 – чисельність від 5 до 10 тис. осіб; група 4 – чисельність до 5 тис. осіб.

Також аналіз будується на 4-х показниках, які найкраще характеризують фінансові аспекти діяльності об’єднаних територіальних громад:

власні доходи на 1-го мешканця (співвідношення обсягу власних доходів до кількості мешканців відповідної ОТГ),

рівень дотаційності бюджетів (співвідношення обсягу базової чи реверсної дотації до загальної суми доходів ОТГ без урахування субвенцій з державного бюджету),

питома вага видатків на утримання апарату управління у власних ресурсах ОТГ (питома вага видатків на утримання апарату управління органів місцевого самоврядування в сумі доходів загального фонду без трансфертів),

капітальні видатки на 1-го мешканця (співвідношення видатків розвитку до кількості мешканців відповідної ОТГ).

За словами Яніни Казюк, громади з більшою кількістю жителів мають більший фінансовий потенціал, ніж ті, у яких чисельність є менше 5-ти або 10-ти тисяч осіб (за винятком окремих невеликих громад, на територіях яких функціонують суб’єкти підприємництва зі значною фіскальною спроможністю). Такі громади мають значно більший потенціал для сталого розвитку.

 

МОН змінює формат ліцензування вишів

З 1 червня Міносвіти планує здійснювати ліцензування освітньої діяльності вишів виключно в електронному вигляді через Єдину державну електронну базу з питань освіти.

Про це йдеться на  сайті МОН – Укрінформ.

“Перехід до електронної форми ліцензування значно полегшить та прискорить його проведення, зменшить затратність та повністю усуне корупційні ризики”, – зазначив директор департаменту атестації кадрів вищої кваліфікації та ліцензування  МОН  Андрій Шевцов.

У межах електронного ліцензування виш самостійно вноситиме відомості про кадрове та матеріально-технічне забезпечення до ЄДЕБО. Кадрову інформацію потрібно буде оновлювати кожного навчального року до 1 березня, а про матеріально-технічне забезпечення – до 31 грудня або протягом трьох місяців після зміни інформації. Загалом заклад освіти має право, у разі потреби, оновлювати інформацію протягом року.

Як зазначається, щоб протестувати систему та забезпечити її ефективну роботу, з 1 березня протягом трьох місяців ліцензування відбуватиметься одночасно як в електронному, так і в паперовому вигляді.

Ліцензійні справи будуть реєструватися в порядку надходження їх до МОН відповідно до електронної черги.

Докладні роз’яснення щодо процедури надаватиме технічний адміністратор ЄДЕБО – ДП “Інфоресурс”. Інструктивні матеріали можна знайти на сайті ДП “Інфоресурс” у розділі “Керівництво користувача ЄДЕБО”.

 

Фінський прем’єр пригрозив розпустити уряд у разі провалу реформ

Прем’єр-міністр Фінляндії Юха Сіпіля заявив, що розпустить уряд у разі провалу реформи охорони здоров’я і місцевого самоврядування.

Про це повідомляє  Euronews – Укрінформ.

«Прем’єр-міністр  Фінляндії  Юха Сіпіла заявив у четвер, що розпустить свій правоцентристський коаліційний уряд, якщо найближчими місяцями він не зможе просунути реформу охорони здоров’я і місцевого самоврядування», – говориться в повідомленні.

Відзначається, що реформи, які, як очікується, скоротять щорічні витрати на 3 млрд євро, є наріжним каменем плану трьохпартійної коаліції з метою збалансування державних фінансів у зв’язку зі швидким старінням населення.

Законодавець Еліна Лепомакі з правлячої партії NCP цього тижня виразила свою незгоду цим планом, висловивши стурбованість з приводу того, чи зможе уряд, який контролює 105 з 200 місць в парламенті, проголосувати у червні.

«Моє припущення полягає у тому, що усі урядові партії будуть дотримуватися загальної угоди», – пояснив Сіпіля, який очолює Центристську партію.

Відповідаючи на питання про можливий план Б, Сіпіля сказав: «Нові вибори. Це величезна реформа, найбільша в цій країні після війни… Для нас це означає – або реалізувати її, або піти», – сказав він.

Законопроект передбачає посилення конкуренції між державними і приватними постачальниками медичних послуг, відкриваючи більше можливостей для приватного сектора. Він також припускає створення 18 нових регіонів охорони здоров’я, які візьмуть на себе послуги понад 300 місцевих органів влади.

Наступні загальні вибори у Фінляндії заплановані на квітень 2019 року.

 

У столиці шахраї “опломбовують” лічильники від імені Київводоканалу

Останнім часом до контакт-центрів Київводоканалу надходять скарги щодо шахрайства із процедури опломбування лічильників та їх передачі на комерційний облік.

Про це попередили в  ПрАТ «АК «Київводоканал» – Укрінформ.

“Київводоканал офіційно заявляє, що не співпрацює із жодними підрядними організаціями для проведення процедури опломбування лічильників, а також запевняє, що жодна інформація про опломбування та передачу таких лічильників на комерційний облік не надходить”, – йдеться у повідомленні.

За інформацією мешканців, до їхніх квартир приходять невідомі та представляються уповноваженими особами Київводоканалу або підрядної організації ТОВ «Мастергаз». Шахраї пропонують за грошову компенсацію опломбувати лічильник та передати його на комерційний облік, вимагаючи від споживачів надати пакет документів для нібито оформлення договору. Після цього опломбовують лічильник пломбами, схожими на пломби Київводоканалу.

“Щоб не стати жертвою  шахраїв, перевіряйте наявність посвідчення працівника Київводоканалу та слідкуйте, щоб у його наряді був вказаний номер вашої квартири”, – наголошують у прес-службі.

 

Депутати створили у Раді чотири міжфракційні об’єднання

У Верховній Раді створено чотири нових міжфракційних депутатських об’єднання – “Аграрна рада”, “Безпека і розвиток”, “Захист дітей війни” та “За Херсонщину”.

Про це сказала заступник Голови ВР Оксана Сироїд під час засідання парламенту у п’ятницю,  повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Відповідно до статті 60 Закону України “Про Регламент Верховної Ради України”, повідомляю про створення у  Верховній Раді  восьмого скликання міжфракційних депутатських об’єднань “Аграрна рада”, “Безпека і розвиток”, “Захист дітей війни” та “За Херсонщину”, – сказала Сироїд.

Співголовами об’єднання “Аграрна рада” обрано народних депутатів Дмитра Лінька, Сергія Лабазюка, Івана Мірошніченка, Вадима Івченка та Сергія Хланя. Об’єднання “Безпека і розвиток” очолили нардепи Андрій Левус, Ганна Гопко, Олександр Данченко, Вадим Денисенко та Оксана Юринець. Головою “Захисту дітей війни” став Сергій Каплін. Головою об’єднання “За Херсонщині” обрано депутата Олександра Співаковського.

 

Депутати виходять з “Відродження” через низький електоральний рейтинг партії – політолог

Вихід двох народних депутатів з групи “Відродження” може пояснюватися низьким електоральним рейтингом партії. Про це в коментарі УННповідомив політолог Олексій Якубін.

“Одна з причин виходу народного депутата – відсутність можливостей потрапити у виборчий список 2019 року. Це штовхає їх шукати іншу гавань і спричиняє своєрідний “броунівський рух” у парламенті. Наприклад, “Відродження” – це не масштабна партія. Її депутати дивляться, чи має вона подальші електоральні перспективи. Якщо має, то нардепи задаються питанням: а які у мене особисто шанси потрапити до списку? Чи зможе мені дана партія надати додаткові плюси у моєму окрузі? Чи вона, навпаки, буде, як гиря, тягти мене назад?” – пояснив політолог.

Депутати лишають ті політсили, у складі яких вони не можуть себе реалізувати, вважає політолог, член Ради “РПР” Віктор Таран. Йдеться, насамперед, про квазіпартійні організації, на кшталт групи “Відродження”.

“На моє переконання, існує кілька причин виходу депутатів зі складу квазіполітичних груп, таких, якими є “Відродження” або “Воля народу”. Перша причина – депутати-мажоритарщики не отримали повноцінної підтримки групи по тим проектам чи ініціативам, які вони хотіли впровадити. Такі нардепи залишають партію від певної недореалізації. По-друге: оскільки зараз зайшла мова про дострокові вибори, починають “нарізатися” округи, то, ймовірно, що депутати ведуть переговори із більш потужними силами, ніж “Відродження”. Уже найближчим часом ми побачимо, яка причина виправдала експертні прогнози”, – сказав він.

Власні джерела УНН у Верховній Раді вважають, що вихід двох нардепів Ничипоренка і Березкіна може бути пов’язаний з конфліктом інтересів в агробізнесі зі співголовою групи Хомутинніком, бенефіціаром агрохолдингу “Кернел”.

 

Резніков про роботи на Поштовій: Пріоритет – безпека людей і збереження знахідок

КМДА не дозволить проведення обіт – ані будівельних, ані археологічних – на Поштовій площі, доки не вирішені питання безпеки людей, що живуть у сусідніх будівлях, і збереження знахідок.

Про це на своїй сторінці  в Facebook  повідомив заступник голови КМДА Олексій Резніков – Укрінформ.

«Вчора провів нараду щодо Поштової. Майже три години тривали словесні баталії. Археологи, будівельники, інвестор, експерти, депутати Київради, активісти – всі були присутні, всі мали змогу висловитися й запропонувати ідеї. Тож, в першу чергу ми розглядаємо питання з боку охорони культурної спадщини, і це є пріоритетом», – зазначив заступник голови КМДА.

За його словами, головне, що наразі треба зробити, – це винайти альтернативне рішення укріплення об’єкту задля зняття ризиків для знахідок і можливості продовження археологічних досліджень.

«Дослідження мають бути продовжені, але й при цьому має бути забезпечена стійкість конструкцій. Було б добре, якби ж ще археологи, будівельники та інвестор досягли компромісу й обрали варіант проведення археологічних досліджень з мінімальними потерпаннями для археологів і для всього проекту, але при цьому з можливістю продовжити дослідження максимально зручним для збереження способом, а також передбачити збереження вже того, що знайдено», – написав Олексій Резніков.

Заступник голови КМДА також висвітлив офіційну позицію столичної адміністрації стосовно даної ситуації.

«Позиція міста дуже проста: ми не дозволимо копати нікому, доки не будуть вирішені два питання: безпека людей, які ходять Поштовою і живуть в сусідніх будівлях, і збереження знахідок», – підкреслив Резніков.

За його словами, за результатами наради її учасники все ж дійшли згоди. По-перше, «Дирекція будівництва шляхово-транспортних споруд» разом із Управлінням охорони культурної спадщини організують зустріч на предмет можливості замовлення дослідження альтернативного варіанту укріплення об’єкту для проведення подальших археологічних досліджень у короткі терміни.

По-друге, Центр археології спільно з представниками Інституту археології допоможе організувати зустріч із Польовим комітетом Інституту археології щодо обговорення можливості зміни процедури археологічних досліджень на Поштовій площі, виходячи із ситуації, що склалася.

Окрім того, присутні на нараді дійшли згоди щодо того, що вирішувати, яким чином і у який спосіб мають експануватися знахідки, повинні експерти музейної справи.

«Деталі будуть вирішені разом із міжнародними експертами. Яким чином і у який спосіб проводитиметься експонування та зберігання знахідок мають вирішувати експерти музейної справи і це буде однією із основних тем міжнародної конференції, яку ми плануємо провести за місяць», – підкреслив заступник голови КМДА Олексій Резніков.

 

Посол Канади вважає, що українці живуть краще, ніж про це свідчить статистика

Посол Канади в Україні Роман Ващук вважає, що реальне економічне становище українців насправді краще від того, про яке свідчить офіційна статистика, оскільки багато громадян України мають тіньові доходи.

Про це він заявив у виступі під час публічної дискусії Центру “Нова  Європа” на тему: “G7 в Україні: підтримка, критика чи критична підтримка?”, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Багато українців живуть у “тіні”, але співчувають собі за офіційною статистикою. Так, з одного боку, слід говорити про проблеми, терпіння, страждання пенсіонерів і населення, яке живе вздовж лінії розмежування у зоні конфлікту на Сході. Але також треба нагадувати тим людям, які переконані, що в Україні живуть тільки на хлібі і воді, що нема де припаркуватися у “Ocean Plaza” у суботу та неділю”, – сказав Ващук.

Він зауважив, що українська реальність є багатоплановою і складною, вона не повністю зрозуміла ані українцям, ані канадцям як зовнішнім партнерам України.

У цьому контексті Ващук зазначив, що одним із завдань послів G7 в Україні є передавати у столиці своїх країн “всю складність і сукупність українського калейдоскопу вражень” та інформувати і про певні кризові негативні аспекти, і про позитивні феномени, які тут є.

Пізніше, спілкуючись із журналістами, Ващук повідомив, що в Україні звикли нарікати на результати реформ. Водночас він звернув увагу на те, що катастрофічні економічні прогнози міжнародної та української преси 2014-2016 років не справдилися.

“Результатом є не тільки те, що досягнуто, але те, що ми встигли оминути як найгірший варіант. Ми говорили три роки тому про цілковитий занепад української економіки, а тепер говоримо про проблеми її не досить активного зростання”, – акцентував посол Канади.

 

Китай образився на США за “неринкову економіку”

КНР занепокоєна новою доповіддю торговельного представництва Сполучених Штатів, в якій США заявляє, що китайська економіка не є ринковою.

Про це заявило Міністерство комерції Китаю, повідомляє газета  China Daily – Укрінформ.

“Запропонована торговельна політика на 2018 рік та річний звіт за 2017, який оприлюднив офіс USTR (торговельного представництва США – ред.) проігнорували великі досягнення Китаю в розвитку ринкової економіки за минулі роки і той факт, що Китай чітко дотримувався своїх обіцянок, даних СОТ (Світова організація торгівлі – ред.)”, – йдеться у заяві.

В Міністерстві комерції  КНР  підкреслюють, що Китай розуміє свої зобов’язання перед СОТ та світовою спільнотою і продовжує чітко їх виконувати.

Відомство зазначило, що має намір посилювати торговельні зв’язки із США, які працюють “на благо обох сторін”.

“Ми сподіваємося, що США та Китай продовжать докладати спільних зусиль для відкриття ринків, розширення співпраці та вирішення основних проблем обох країн на шляху до стабільного та здорового розвитку двосторонніх економічних зв’язків”, – наголошує китайське відомство.

Як відомо, торговельне представництво США 28 лютого 2018 року опублікувало доповідь, в якій зазначається, що США не вважає Китай ринковою економікою і тому “КНР не має права використовувати політичне втручання в ринкові механізми і підривати правила СОТ без наслідків”.

 

Нотаріуси відстежуватимуть кримінальні доходи – меморандум

Держфінмоніторингом та Нотаріальною палатою 1 березня п.р. підписано Меморандум про загальні засади співробітництва у сфері протидії легалізації (відмиванню) кримінальних доходів.

Про це  повідомляється  на сайті Держфінмоніторингу – Укрінформ.

«У контексті запровадження ефективних заходів протидії новим викликам та загрозам у сфері боротьби з відмиванням кримінальних доходів принципово важливою складовою для нас є конструктивна співпраця з нефінансовим сектором. У цьому плані ми розглядаємо співпрацю з нотаріальною спільнотою як одну з пріоритетних», – повідомив голова Держфінмоніторингу Ігор Черкаський.

Так, з метою реалізації положень Меморандуму, Держфінмоніторинг  та Нотаріальна палата  України  домовились про організацію спільної роботи над створенням ефективної системи та розробкою механізму протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення, у тому числі шляхом проведення навчальних та методично – роз’яснювальних заходів.

Також відбуватиметься координація спільних зусиль, спрямованих на вдосконалення законодавчої та нормативної бази з питань фінансового моніторингу з питань нотаріальної діяльності.

 

Каральні тарифи: у Берліні пояснили Трампу, хто радітиме торговій війні США з ЄС

У Берліні сподіваються, що президент США Дональд Трамп перегляне рішення про введення каральних тарифів на імпорт сталі та алюмінію і не допустить торгової війни.

Про це заявив в п’ятницю міністр закордонних справ ФРН Зігмар Габріель, повідомляє кореспондент Укрінформу в Німеччині.

«Я сподіваюся, що президент Трамп переосмислить свою заяву, ми повинні зробити все можливе, щоб уникнути міжнародного торгового конфлікту», – йдеться в заяві німецького міністра, поширеного його прес-службою.

Габріеля дуже турбує заява президента Трампа про те, що США наступного тижня введе імпортні мита на  сталь  та алюміній у розмірі 25% для сталі і 10% для алюмінію для усіх країн, які поставляють цю продукцію в США.

«На відміну від, можливо, інших держав, німецькі і європейські компанії не беруть участь в недобросовісній конкуренції у виробництві сталі і алюмінію, але така глобальна кругосвітня облава США найсильнішим чином вплине саме на наш експорт і робочі місця», – заявив глава німецького МЗС.

За його словами, обгрунтування цього заходу інтересами національної безпеки США (розділ 232) абсолютно незрозуміло, особливо для партнерів в ЄС і НАТО.

«Ця торгова суперечка, що насувається, між США і ЄС не відповідає інтересам Європи і США. Якщо дві сторони сваряться, радіє третя», – підкреслив Габріель.

Дипломат вважає, що ЄС повинен рішуче відреагувати на каральні тарифи США, що загрожують тисячам робочих місць в Європі. У Вашингтоні не повинні сумніватися в цьому, додав він.

 

Всесвітній конгрес кримських татар закликав бойкотувати вибори президента РФ в Криму

Всесвітній конгрес кримських татар закликав співвітчизників, які проживають на анексованій РФ території Кримського півострова, бойкотувати вибори президента, які відбудуться 18 березня 2018 року. Про це йдеться у його зверненні до кримськотатарського народу, оприлюдненому QHA, передає УНН.

“Російський театр абсурду на нашій батьківщині — в Криму, чия історія складається із славних і гідних сторінок, продовжує розігруватися у четвертий рік окупації. Виставу під назвою „вибори президента“, яка традиційно відбувається в Росії, тепер на очах усієї світової громадськості буде показано на кримській сцені 18 березня 2018 року”, — сказано в зверненні.

У Конгресі підкреслюють, що анексія Криму була незаконною та протиправною, а всі так звані “вибори”, які проводять окупанти, як і сама анексія, є незаконними, протиправними і аморальними.

“Кримськотатарський народ, чия історія сповнена прикладів боротьби з несправедливістю і безправ’ям, не беручи участі в цих виборах, дасть гідну відповідь окупантам. Всесвітній конгрес кримських татар закликає бойкотувати вибори президента РФ в Криму!” — наголосили в конгресі.

Як повідомляв УНН, Верховна Рада України закликала міжнародне співтовариство  не визнавати легітимність виборів Президента Росії в разі їх проведення в Автономній Республіці Крим.

 

Трамп продовжив на рік санкції проти Росії

Президент США Дональд Трамп підписав у п’ятницю розпорядження щодо продовження попередніх указів глави Білого дому щодо введення санкцій проти Російської Федерації на наступний річний термін.

Про це йдеться в повідомленні на  сайті Білого дому, передає Укрінформ.

“Дії та політика, на яку була дана відповідь у цих указах, продовжують створювати надзвичайну загрозу національній безпеці та зовнішній політиці Сполучених ШтатівТаким чином, відповідно до розділу 202 (d) Закону про національні надзвичайні ситуації (50 USC 1622 (d)), я продовжую ще на один рік національну надзвичайну ситуацію, оголошену в указі 13660”, – йдеться в документі.

У цьому зв’язку зауважується, що дії  Росії  проти України, в тому числі спроби анексії Криму та агресією на Донбасі надалі підривають демократичні процеси та інститути в Україні, загрожують миру, безпеці, стабільності, суверенітету й територіальній цілісності України та створюють умови для незаконного привласнення активів Української держави.

Процедура продовження санкцій, запроваджених указом президента США, є стандартною. Щороку глава держави приймає рішення про припинення або продовження таких розпоряджень

 

НАТО: погрози Путіна завдати ударів по союзниках є неприйнятними

Заяви президента РФ Володимира Путіна про можливість завдання військових ударів по країнах-членах НАТО є неприйнятними та шкодять відносинам.

Про це заявила речниця НАТО Оана Лунгеску, повідомляє  Reuters.

«Російські заяви із погрозами завдати ударів по союзниках є неприйнятними та контрпродуктивними», – сказала Лунгеску.

Вона наголосила, що Північноатлантичний альянс не прагне нової Холодної війни або гонки озброєнь. «Усі союзники підтримують угоди про контроль озброєнь, що розбудовують довіру та впевненість і підуть на користь усім», – наголосила речниця.

Лугеску звернула окрему увагу на систему протиповітряної оборони НАТО, яка викликає особливе занепокоєння Москви. «Як ми неодноразово чітко заявляли, система ПРО НАТО не розроблена і не направлена проти Росії. Вона захищає від ракетного удару з-за меж євроатлантичної зони», – зауважила вона.

За її словами, щодо Росії  НАТО  дотримується різносторннього підходу: потужне стримування й оборона разом із змістовним діалогом. «Ми рішуче налаштовані досягти результатів в обох підходах», – підсумувала Лугеску.

Як повідомлялося, цього тижня у зверненні до Федеральних зборів Володимир Путін заявив про успішне завершення розробки новітньої зброї та пообіцяв рішуче реагувати на напади на союзників, при цьому не уточнивши, кого саме він вважає своїми союзниками.

 

Путін захотів офіційний запит США щодо втручання 13 росіян у вибори

Президент РФ Володимир Путін, заявив, що США повинні передати Росії через офіційні канали звинувачення росіянам у справі про втручання у вибори.

Про це вын заявив в інтерв’ю телеканалу  NBC – Укрінформ.

“Я повинен подивитися спочатку, що вони зробили, дайте нам ці матеріали, покажіть нам цю інформацію”, – заявив Путін.

Путін стверджує, що в  Росії  не можна кримінально переслідувати нікого, хто не порушив закони Росії, що для цього потрібен офіційний запит в генпрокурору РФ.

“Дайте нам цей документ. Дайте нам офіційний запит”, – заявив Путін.

Раніше спеціальний прокурор США Роберт Мюллер висунув звинувачення проти 13 росіян, які працювали на “фабриці тролів”, і ще 3 організацій у втручанні в вибори президента Сполучених Штатів.

 

Пентагон розпочав реалізацію низки проектів в “інформаційному просторі” України

Управління перспективних дослідницьких програм Пентагону (DARPA) приступило до здійснення ряду проектів співпраці з урядом України, які зачіпають, насамперед, інформаційну сферу. Про це повідомив у четвер в інтерв’ю групі журналістів директор DARPA Стівен Уокер, інформує  УНН.

Стівен Уокер уточнив, що взаємодію було налагоджено за підсумками поїздки до Києва, що відбулася раніше у нього та інших представників DARPA. Українська влада уточнювали раніше, що Уокер, який був на той момент заступником керівника DARPA, наніс візит до Києва в жовтні 2016 року.

“У нас дійсно була дуже добрий візит в Україну. Я їздив туди особисто. Ми говорили з багатьма представниками їх промисловості, розвідки і збройних сил”, — заявив Уокер.

“Так, ми потім продовжили з ними контакт і через Європейське командування ВС США розпочали кілька проектів з Україною, головним чином в інформаційному просторі, не даючи їм озброєння або що-небудь у цьому роді. Але ми вивчаємо, як допомогти їм з інформацією”, – сказав директор DARPA.

Він категорично відмовився надавати будь-які додаткові коментарі з цього приводу і розкривати суть згаданого співробітництва. “Дійсно, нічого не можу повідомити, крім цього”, — додав Уокер.

Нагадаємо, американська адміністрація  прийняла  рішення продати Україні протитанкові ракетні комплекси (ПТРК) Javelin на загальну суму в 47 млн доларів США. Про це оголосило в четвер управління міністерства оборони США з оборонного співробітництва і безпеки (DSCA, Defense Security Cooperation Agency).

 

Меркель і Трамп обговорили заяву Путіна про нове озброєння

Канцлер Німеччини Ангела Меркель і президент США Дональд Трамп стурбовані через слова президента Росії Володимира Путіна щодо нової ядерної зброї, передає УНН з посиланням на “Голос Америки”.

Канцлер Німеччини і президент США обговорили послання російського президента Федеральним зборам по телефону. У повідомленні прес-служби А.Меркель зазначили, що розробки нової зброї ставлять під сумнів міжнародний контроль озброєнь.

Нагадаємо, 1 березня в посланні Федеральним зборам Путін розповів, що Росія скоро прийме на озброєння  новітні ядерні ракети, які зможуть долати американську систему протиракетної оборони. В рамках послання президента були вперше продемонстровані випробування новітнього ракетного комплексу “Сармат”.

Після цього керівник прес-служби Держдепартаменту Хезер Науер прокоментувала, що заяви президента РФ Володимира Путіна про розробку і випробування нових видів озброєнь  викликають стурбованість США.

 

Трамп хоче звільнити Іванку та її чоловіка з адміністрації Білого дому – NYT

Через постійні політичні скандали президент США Дональл Трамп звернувся до глави апарату Білого дому Джонка Келлі, щоб той посприяв звільненню Іванки Трамп і її чоловіка Джареда Кушнера з посад радників у Білому домі.

Про це повідомило впливове американське видання  The New York Times – Укрінформ.

“Деякі помічники (Трампа – ред.) розчаровані, що пан Кушнер і його дружина, дочка президента, Іванка Трамп, залишилися в Білому домі попри те, що президент  Трамп  час від часу каже, що вони взагалі не мали потрапити в Білий дім і повинні піти. Водночас, за словами помічників, Трамп сказав цій парі, що вони мають продовжувати виконувати свої функції, але водночас у приватному порядку попросив пана Келлі (керівника апарату Білого дому – ред.) про допомогу в їхньому звільненні”, – йдеться в публікації.

Як зазначає видання, президент незадоволений останнім розвитком скандалів навколо Кушнера щодо неможливості видачі йому постійного допуску до секретної інформації через перевірки ФБР. Це значно обмежує його вплив у Білому домі, оскільки він не має доступу до більшості справ, що розглядає апарат президента.

Як повідомляв Укрінформ, Іванка Трамп, яка служить радником президента в Білому домі, також є фігурантом перевірки контррозвідувального підрозділу ФБР на предмет міжнародних бізнес-операцій.

 

Україна здійснить експортну поставку одного танку “Оплот” до США

Український завод імені Малишева здійснить експортну поставку в США одного танку “Оплот”, передає  УНН  з посиланням на агентство “Оборонно-промисловий кур’єр”.

“Як повідомив в інтерв’ю інформаційному агентству „Оборонно-промисловий кур’єр“ представник українського збройного бізнесу, поставку буде здійснено через державну компанію — спецекспортера”, — йдеться в повідомленні.

За словами співрозмовника агентства, для українського оборонно-промислового комплексу така поставка є перспективною, оскільки “йдеться про вивчення американською стороною українських технологій і ймовірного військово-технічного співробітництва з Україною”.

У січні завод імені Малишева повідомив, що завершує таїландський танковий контракт, а у 2017 році відвантажив для Таїланду чотири партії танків БМ “Оплот”, три з яких у кількості 17 одиниць вже отримані замовником. Остання партія з шести машин залишила підприємство 27 грудня 2017 року.

“Оплот” – сучасний український основний бойовий танк, розроблений Харківським конструкторським бюро машинобудування. Головний конструктор машини — Борисюк Михайло Дем’янович. Танк є докорінною модернізацією танка Т-84У та найновішим представником серії танків Т-84.

 

Меркель і Трамп закликали Росію припинити бомбардування Сирії

Канцлер ФРН Ангела Меркель і президент США Дональд Трамп обговорили в телефонній розмові, яка відбулася за ініціативою німецької сторони, ситуацію в Сирії і висловлювання російського президента Путіна з приводу смертельної зброї.

Про це повідомив журналістам у Берліні представник канцлера Штеффен Зайберт, передає кореспондент Укрінформу в Німеччині.

«Канцлер і президент закликають Росію припинити свою участь у бомбардуванні Східної Гути і переконати режим Асада припинити свої наступальні операції проти цивільних осіб», – повідомив Зайберт.

Співрозмовники погодилися, що необхідно закликати сирійський режим і його російських та іранських союзників до швидкого і повного виконання резолюції 2401 (2018) Ради Безпеки  ООН, яка вимагає швидкого припинення вогню в Сирії.

Крім того, заявили обидва лідери, сирійський режим потрібно притягнути до відповідальності за подальше погіршення гуманітарної ситуації в східній частині Гути. Це стосується використання хімічної зброї режимом Асада, а також його нападів на цивільних осіб і блокади гуманітарної допомоги.

Крім того, канцлер і президент висловили занепокоєння недавніми висловлюваннями президента Росії Володимира Путіна про розвиток озброєнь і їх негативний вплив на міжнародні зусилля з контролю над озброєннями.

 

Суспільне запустило цілодобове радіо “Казки”

Національна суспільна телерадіокомпанія України запустила 2 березня сайт “:Казки” та радіо-казки, які можна слухати 24 години онлайн.

Про це повідомляється на офіційному сайті  Суспільне мовлення – Укрінформ.

“На платформі “:Казки” наразі у доступі казки, які прочитали актор театру та кіно Євген Малуха, вокаліст гурту “Бумбокс” Андрій Хливнюк, учасник гурту “ДахаБраха” Марко Галаневич та лідерка гурту “Крихітка” Саша Кольцова. Незабаром будуть доступні казки від письменника і поета Сергія Жадана та співачки Христини Соловій”, – ідеться в повідомленні.

На сайті “:Казки” також можна  завантажити  розмальовки до казок. Ілюстрації для проекту виконав Женя Гайдамака.

За інформацією НСТУ, слухати авторські казки українською мовою можна на радіохвилі, яка доступна також  за адресою.  На сайті цілодобово доступний плеєр із більш ніж 200 аудіоказками. Найближчим часом з’явиться й безкоштовний додаток для смартфонів на Android та iOS.

Раніше генеральний продюсер “Українського радіо” Дмитро Хоркін анонсував запуск цілодобового радійного проекту “Казка”, для якого у студії “Українського радіо” актори та працівники Національної суспільної телерадіокомпанії України записують народні та світові казки.

 

Шимків розраховує, що на саміті G7 обговорять еконебезпеку “Північного потоку-2”

Заступник глави АП Дмитро Шимків розраховує, що на наступному саміті Великої сімки буде обговорено екологічну небезпеку «Північного потоку-2» і вироблено спільну позицію стосовно цього.

Про це він заявив у виступі під час публічної дискусії Центру “Нова Європа” на тему: “G7 в Україні: підтримка, критика чи критична підтримка?”, повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Щодо «Nord Stream 2» в середині G7 є багато країн, які підтримують позицію України, навіть всередині ЄС є багато країн, які займають дуже жорстку позицію по відношенню до «Nord Stream 2», ми бачили позицію Данії, Швеції, Польщі. Там є чітке розуміння, в першу чергу, екологічної загрози. Тому мене завжди дивували німецькі «зелені», які нейтрально ставляться до «Nord Stream 2»,- сказав Шимків.

Він зауважив, що будівництво «Nord Stream 2» є важливим економічним питанням Німеччини, але існують також глобальні питання.

У цьому контексті він висловив сподівання, що на наступному саміті G7, присвяченому питанням Світового океану, також візьмуть до уваги те, що Балтійське і Північне море є його частиною.

«Я дуже сподіваюсь, що буде єдина позиція G7 щодо захисту Світового океану від прокладання труб з газом, які можуть знищити екосистему Балтійського і Північного морів»,- акцентував Шимків.

 

Прадід президента Австрії родом із Полтавщини

Президент Австрії Александер ван дер Беллен має родинне коріння в Україні. Зокрема, його прадід народився на Полтавщині.

Документ, що підтверджує приналежність глави Австрії до українського походження, вручив австрійському колезі Президент України Петро Порошенко під час недавнього візиту до Відня, повідомляє “Експрес” – Укрінформ.

“Раніше я знав лише про родинне коріння в Росії та Естонії, а тепер я, видно, також трошки українець”, – сказав президент Австрії.

В українському посольстві в Австрії повідомили, що українського прадіда Александра ван дер Беллена звали Максиміліан Георг Рейман. Народився він 20 березня 1826 року в Полтавській губернії, що тоді була частиною Російської імперії. Його донька з’явилась на світ уже в Пскові. Коли виросла, познайомилася зі своїм майбутнім чоловіком, що був старший на вісім років. Після їхнього одруження й взяла прізвище ван дер Баллен.

Згодом народився батько президента Австрії. Після одруження він переїхав до Естонії, де вивчав право у Тартуському університеті. Коли ж ця балтійська країна опинилась у складі СРСР, сім’я перебралась до Німеччини. Жила в таборі для біженців, а потім переїхала до Відня. Там у 1944 році й з’явився на світ майбутній президент.

Відзначимо, що 74-річний президент Австрії уже дев’ять років очолює партію зелених. Він має диплом магістра економіки Інсбруцького університету та звання професора. Президентом Александр ван дер Беллен став наприкінці 2016 року.

Цікаво, що понад півстоліття Александр ван дер Беллен був у шлюбі. Він — батько двох дітей. Три роки тому президент одружився вдруге. До речі, друзі часто називають його Саша.

Як повідомлялося раніше, Президент Петро Порошенко 8 лютого перебував з офіційним візитом у Відні. Візит здійснювався на запрошення Федерального президента Австрії.

Нагадаємо, американська фотомодель, актриса, співачка та “світська левиця” Періс Хілтон заручилася з актором українського походження  Крісом Зілкою.

 

Янукович поскаржився, що його не допускають до українського суду

Екс-президент України Віктор Янукович поскаржився, що його не допускають до участі в судовому процесі про держзраду.

Про це він заявив у п’ятницю під час прес-конференції у Москві, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Уже більше року в мене немає можливості брати участь у судовому процесі, де розглядається моя справа. Я назбирав багато матеріалів, і всі їх регулярно передаю своїм адвокатам. Але я беру участь у судовому процесі тільки через засоби масової інформації. Іншої можливості в мене немає, всіх прав мене позбавили”, – сказав він.

Янукович також заявив, що найближчим часом має намір звернутися до держав-гарантів з ЄС, які підписали Угоду про врегулювання кризи в Україні 21 лютого 2014 року, і до США і Росії щодо пошуку шляхів припинення війни на Донбасі.

Водночас він так і не відповів на запитання, чи планує повертатися в Україну і коли, зазначивши лише, що для нього головне “зупинити війну на Донбасі і встановити переговори між різними частинами України”, і він зі свого боку “готовий для цього зробити все можливе”.

Прес-конференція Януковича була запланована на 10:00 (за київським часом), однак розпочалася з 35-хвилинним запізненням.

У ній взяли також участь адвокати Януковича Віктор Сердюк та Ігор Федоренко.

Прес-конференцію розпочали з демонстрації фільму-розслідування про події на Майдані в лютому 2014 року, підготовленого начебто італійськими журналістами.

Свою вступну заяву для ЗМІ Янукович зачитав з попередньо підготовленого листка.

Як відомо, Янукович залишився незадоволений рішенням суду, згідно з яким було дозволено проведення заочного досудового розслідування проти нього, і звинуватив українську владу в перешкоджанні допуску його адвокатів до суду.

Попередню прес-конференцію  Янукович  провів у Ростові-на-Дону після допиту у справі Майдану 28 листопада 2016 року.

 

Тимчасовий притулок: адвокат розказав про статус Януковича в Росії

Екс-президент України Віктор Янукович, який наразі проживає в РФ, не має наміру отримувати російське громадянство.

Про це у коментарі журналістам після прес-конференції Януковича в Москві заявив адвокат екс-президента Віталій Сердюк, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Януковичем отримано раніше було свідоцтво про тимчасовий притулок громадянину України. … А щодо отримання російського громадянства – таке питання ніколи не розглядалося Віктором Федоровичем, це питання ніколи ним не обговорювалося, все інше – дрібні інформаційні вкидання”, – сказав Сердюк.

Раніше  Янукович, якого обвинувачують в Україні у державній зраді, заявив, що не зустрічається з президентом РФ Володимиром Путіним, але спілкується з ним у разі необхідності через радників.

29 червня 2017 року Оболонський районний суд Києва ухвалив рішення стосовно проведення спеціального судового провадження щодо Януковича.

За даними Генпрокуратури, Януковича підозрюють у скоєнні злочинів, передбачених ч. 1 ст. 111 (державна зрада), ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 110 (пособництво в умисних діях, вчинених з метою змін меж території та державного кордону України), ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 437 (пособництво у веденні агресивної війни) Кримінального кодексу України.

 

Янукович каже, що за чотири роки зустрічався з Путіним “лічені рази”

Екс-президент України Віктор Янукович, якого обвинувачують у держзраді, заявляє, що не зустрічається з Путіним, але спілкується з ним у разі необхідності через радників.

Про це він сказав у п’ятницю на прес-конференції у Москві, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“З президентом Путіним у мене ситуація непроста. По-перше, немає такої необхідності (зустрічатися – ред.), а по-друге, він дуже зайнята людина. Я не претендую на те, щоб особисто з ним зустрічатися… Питання мають бути на початку підготовлені, і тоді, коли настане час і можливість, і необхідність зустрічатися з Путіним, я  ініціюватиму таку зустріч”, – сказав Янукович.

При цьому він зазначив, що має зв’язок із Путіним через радників. “Ви розумієте, коли йде процес, коли треба радитися, є дуже багато людей, які займаються конкретними питаннями. Є великий апарат. Звичайно, у нас є зв’язок (з Путіним – ред.). Я не кажу, що ми там ногою двері відкриваємо. Ні. Але в нас є зв’язок. Але коли треба проконсультуватися, порадитися, ми радимось”, – підкреслив Янукович.

Він уточнив, що за чотири роки свого перебування в Росії, зустрічався з Путіним лічені рази.

“Я більше контактую з його апаратом”, – сказав  Янукович.

 

Янукович розповів про відносини з Манафортом

Обвинувачений у державній зраді екс-президент Віктор Янукович заявляє, що особисто не оплачував послуги американського консультанта Пола Манафорта і останні 4 роки з ним не бачився і не спілкувався.

Про це він сказав на прес-конференції у п’ятницю в Москві, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Я особисто не підписував із ним (Манафортом – ред.) жодних угод. Я особисто не встановлював ніяких сум оплат за його роботу, і ця тема у мене з ним ніколи не обговорювалася, скільки він має отримувати. У відносинах між нами питань його фінансової винагороди чи оплати взагалі не було”, – заявив  Янукович.

Екс-президент нагадав, що почав співпрацювати Манафортом у другій половині 2005 року, і виборча кампанія до парламенту навесні 2006 року проходила за його участю і за участю Пола Манафорта та його людей. Але працювали вони на той час з апаратом “Партії регіонів”, розповів Янукович. Так само це відбувалося, за його словами, і під час президентських виборів 2010 року. “Весь цей час Пол Манафорт мав справу з апаратом “Партії регіонів”, – наголосив Янукович.

Згодом, зазначив він, Манафорт працював його радником на громадських засадах, але бачився з ним лише за зустрічах, де розглядалися міжнародні питання, а особистих контактів не було. “Я з ним зустрічався завжди – радників у мене було багато – на зустрічах, коли розглядалися міжнародні питання. Пол Манафорт брав у них участь. Як таких особистих контактів у мене з ним не було. Він працював в основному з Адміністрацією президента. Був такий порядок”, – сказав екс-президент.

При цьому він наголосив, що останні 4 роки взагалі не спілкується з Манафортом і нічого про нього не чув, а всю інформацію про нього отримує лише зі ЗМІ.

Як повідомляв Укрінформ, 19 серпня 2016 року народний депутат Сергій Лещенко оприлюднив копії документів “чорної бухгалтерії” Партії регіонів щодо передачі коштів екс-раднику Віктора Януковича Полу Манафорту. Згідно із документами Манафорт отримав понад 12 мільйонів доларів від Партії регіонів з 2007 по 2009 роки. Також повідомлялося, що в США розслідуватимуть можливу участь Манафорта в корупційних схемах в Україні.

30 жовтня 2017 року Полу Манафорту і його бізнес-партнеру Ріку Гейтсу висунули звинувачення за 12 пунктами, у тому числі у відмиванні грошей і таємній змо

 

Янукович: Я ваші гроші не рахую, а ви не рахуйте мої

Екс-президент Віктор Янукович пожалівся, що в Росії йому живеться важко, хоча на життя вистачає.

Про це він сказав на прес-конференції у Москві, відповідаючи на запитання журналістів про те, на які кошти він живе в Росії, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Я вам скажу, мені ніхто не заздрить сьогодні — ви в це вірите чи ні? Щодо того, за які кошти я живу – у мене є сім’я, є мій син, він досить молода здорова людина, я живу з сім’єю… І, як кажуть, – я ваші гроші не рахую, не рахуйте і ви мої. Мені на життя вистачає, хоч і не можу сказати, що я всім задоволений, мені дуже важко”, – сказав Янукович.

Він також запевнив, що  “грошей Януковича”  немає в жодному банку світу.

“Хоча їх шукали усіма можливими способами. Але, як то кажуть,… у темній кімнаті шукати чорну кішку марно, коли її там немає…”, – сказав екс-президент.

Він також повідомив, що інколи зустрічається зі своїми земляками з Донбасу і на 100 відсотків володіє інформацією про події в Україні. “Я інколи зустрічаюся з представниками Донбасу, своїми земляками. Я не втрачаю з ними зв’язок.  І на 100 відсотків володію всією інформацією про те, що там відбувається. І я не зовсім поділяю те, що там відбувається на Донбасі”, – зазначив Янукович.

Відповідаючи на запитання, за чиї кошти була організована нинішня прес-конференція у Москві і хто оплатив його охорону, екс-президент сказав, що на це питання відповідати некоректно, оскільки він “знаходиться в гостях у Росії і з повагою ставиться до їх гостинності”.

Як повідомлялося, 29 червня 2017 року Оболонський районний суд Києва ухвалив рішення стосовно проведення спеціального судового провадження щодо Януковича.

За даними Генпрокуратури, Януковича підозрюють у скоєнні злочинів, передбачених ч. 1 ст. 111 (державна зрада), ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 110 (пособництво в умисних діях, вчинених з метою змін меж території та державного кордону України), ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 437 (пособництво у веденні агресивної війни) Кримінального кодексу України.

Нагадаємо, у Латвії 50 млн євро на рахунках українських чиновників-втікачів Януковича були визнані незаконно набутими і вилучені на користь латвійської держскарбниці. Згодом генпрокурор Латвії під час переговорів з делегацією ГПУ висловив готовність обговорити можливість повернення в Україну або розподілу коштів, конфіскованих з рахунків екс-чиновників часів Януковича.

 

Науковці Міноборони РФ екстрено вигадують “ефективний захист” від Javelin — Тимчук

З кінця 2017 року в “1-у АК ДНР” та “2-у АК ЛНР” проводяться екстрені заходи щодо посилення захисту бронетехники, а в самій РФ працюють над створенням “ефективного захисту” від американських ПТРК Javelin.

Про це написав на своїй сторінці у  Facebook  нардеп Дмитро Тимчук – Укрінформ.

“Відзначимо, що саме розмови про постачання американських  “Джавелінів”  порвали не лише Кремль, а й російських військових на Донбасі на ганчірочки. З кінця минулого року в “1-у АК ДНР” і “2-у АК ЛНР” проводяться екстрені заходи з посилення захисту бронетехніки, у самій Росії співробітники НДІ російського Міноборони у форсованому режимі працюють над створенням “ефективного захисту” від американських ПТРК, який можна було б встановлювати на танки і БМП у польових умовах на Донбасі”, – йдеться у повідомленні.

Нардеп нагадав, що Держдепартамент США схвалив продаж Україні протитанкових ракет і ракетних установок Javelin (37 пускових установок і 210 ракет). “Відзначимо – не за рахунок нашого бюджету, а в рахунок військової допомоги самих США Україні. Тобто, незважаючи на дику критику і протидію безлічі наших “експертів” (у т.ч. тих, хто позиціонує себе “патріотами”), Україна таки отримає сучасні ПТРК останнього, третього покоління. До чого були ці стогони і крики, що “Україні “Джавеліни” не потрібні” – не зрозуміло досі. Для воюючої країни зброї багато не буває, тим більше, коли йдеться про сучасні високотехнологічні зразки озброєнь, та ще й за рахунок сторони, яка допомагає”, – заявив Тимчук.

Про військово-політичне значення цих постачань – “а це, вочевидь, є первинним” – взагалі можна не говорити, настільки воно очевидне, додав він.

Водночас, нардеп вказав на те, що відповідно до держоборонзамовлення, Міноборони України цього року закупить і велику кількість ПТРК українського виробництва: “Так що аргумент ніби “ми не підтримуємо свій ОПК” його автори можуть використати за призначенням».

 

Двоє суддів Конституційного суду склали присягу

Призначені за квотою Президента суддями Конституційного Суду Сергій Головатий і Василь Лемак склали присягу на спеціальному пленарному засіданні 2 березня.

Про це повідомляє Укрінформ.

Сергій Головатий і Василь Лемак зачитали присягу та скріпили її особистими підписами. Після цього голова КСУ Станіслав Шевчук вручив їм суддівські мантії, нагрудні знаки і посвідчення судді Конституційного Суду України.

Участь у події взяли Президент Петро Порошенко, очільник Верховного суду Валентина Данішевська, заступник глави Адміністрації Президента Олексій Філатов, а також представники конкурсної комісії, які відібрали Лемака і Головатого з-поміж інших кандидатів на посади суддів КСУ.

Як повідомлялося, 27 лютого Президент призначив за своєю квотою двох суддів КСУ – Сергія Головатого і Василя Лемака.

Головатий був міністром юстиції в 1995-1997, 2005-2006 роках, народним депутатом ІІ-VI скликань (від фракцій Блоку Юлії Тимошенко, Блоку “Наша Україна” та Партії регіонів).

Лемак є завідувачем кафедри теорії та історії держави і права юридичного факультету Ужгородського національного університету з 2004 року.

 

Ніхто не має вказувати українцям, які події історії маємо шанувати – Клімкін

Спільна історія українців і поляків має бути предметом діалогу істориків, а не політичних маніпуляцій. І кожна нація має право на своїх героїв.

Про це заявив на прес-конференції у Львові міністр закордонних справ України Павло Клімкін, повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Сторінки українсько-польської історії мають бути діалогом істориків. Ми готові розмовляти і розмовляємо з поляками, як з друзями. Свої легенди вони ніколи нам не нав’яжуть. Історію маємо залишити в історії. В українців та поляків ще багато викликів у майбутньому», – сказав  Клімкін.

Він наголосив, що ніхто не повинен вказувати українцям, яких героїв вони мають шанувати.

«Ніхто, я наголошую, ніхто не може вказувати нам, які події нашої історії ми шануємо або засуджуємо. Кожна нація дивиться на свою історію через певні окуляри. Але історія, тим більше спільна наша з поляками, має бути предметом діалогу істориків, а не політичних маніпуляцій», – зазначив Клімкін.

Як повідомлялося, у Львові міністр зовнішніх справ взяв участь у покладанні квітів до меморіалів воїнам УПА та до польських військових поховань на Личаківському кладовищі. А 3 березня Павло Клімкін очолить делегацію із представників від Львівщини, Тернопільщини та Івано-Франківщини на вшануванні пам`яті жертв Павлокоми на території Польщі, де в 1945 році солдати Армії крайової розстріляли 366 українців, в тому числі, жінок і дітей.

 

У Польщі сподіваються на конструктивний діалог з Ізраїлем щодо “історичного” закону

Польща сподівається, що період безпідставних звинувачень та образ у відносинах з Ізраїлем у контексті прийняття в Польщі змін до закону про Інститут національної пам’яті (ІНП) завершився, а розпочався етап відкритої і фахової співпраці.

Про це після зустрічі польсько-ізраїльської робочої групи з розв’язання історичних непорозумінь у Єрусалимі заявив заступник глави МЗС Польщі Бартош Ціхоцький, повідомляє власний кореспондент Укрінформу.

“Ми розпочали з ізраїльською стороною фаховий, юридичний, дослідницький діалог, і я сподіваюся, що ми завершили емоційні, взаємні оскарження, свідками яких ми були впродовж останніх кількох тижнів… Дуже розраховую на те, що цей процес, який учора розпочався, завершить цей етап, а розпочне фахову, добру, щиру і відкриту співпрацю”, – заявив Ціхоцький.

Він підкреслив, що зустріч у Єрусалимі була хорошою нагодою вичерпно відповісти на питання щодо значення окремих термінів і як на практиці можна уявити дію цього закону.

Ціхоцький зауважив, що закон про ІНП набув чинності 1 березня, але його буде “уточнено” у питаннях розуміння окремих положень.

Заступник глави МЗС  Польщі  не виключив, що до польсько-ізраїльського діалогу в історичних питаннях на якомусь етапі можуть долучитися також  інші сторони.

Ціхоцький припустив, що наступна зустріч польсько-ізраїльської групи відбудеться у Варшаві.

Як відомо, наприкінці січня нижня та верхня палати польського парламенту проголосували за зміни до закону про ІНП, а на початку лютого президент Польщі Анджей Дуда підписав документ, одночасно направивши його для оцінки в Конституційний суд країни. Суд повинен буде оцінити, чи закон не суперечить статті Конституції про свободу висловлювань і положенням кримінального характеру, що випливають із цього закону. Сумніви у президента РП викликає, зокрема, й положення, де йдеться про “українських націоналістів”.

В Ізраїлі обурення викликало положення закону, яке передбачає кримінальне переслідування за “публічне і всупереч фактам” звинувачення Польщі і польського народу у злочинах нацистів у роки Другої світової війни. В Ізраїлі це сприйняли як спробу Варшави заборонити критику поляків за злочини проти євреїв у роки війни, про які розповідають свідки та нащадки жертв Голокосту.

 

Доба в АТО: бойовики гатять з мінометів та БМП, загинув військовий

За минулу добу бойовики 8 разів відкривали вогонь по позиціях сил АТО.

Про це повідомляє  прес-центр штабу АТО – Укрінформ.

“Загалом, минулої доби, агресор провів 8 прицільних  обстрілів  позицій Збройних Сил України”, – йдеться у повідомленні.

На Луганському напрямку, агресор вів вогонь зі 120-мм мінометів у районі населеного пункту Троїцьке. Поблизу Станиці Луганської загарбники порушили перемир’я зі стрілецької зброї.

На Донецькому напрямку противник з мінометів калібру 120 та 82-мм, гранатометів різних типів і стрілецької зброї неодноразово обстрілював наші позиції довкола Авдіївки. Також, 82-мм міномети і озброєння БМП ворог застосував неподалік Богданівки.

У штабі повідомили, що унаслідок ворожого вогню загинув один український воїн, ще двоє наших захисників отримали поранення.

 

Тристороння контактна група вимагає припинення вогню на Донбасі – заява

Тристороння контактна група та представники окремих районів Донецької та Луганської областей виступили в п’ятницю із заявою, в якій вимагають припинення вогню.

Заяву опубліковано на  сайті організації – Укрінформ.

«Підтверджуємо свою повну прихильність до всеосяжного, стійкого і необмеженого припинення вогню, починаючи з 5 березня 2018 року з 00:01 години (за київським часом)», – йдеться в заяві.

У ньому підкреслюється важливість видачі та дотримання відповідних розпоряджень про припинення вогню; ефективне використання дисциплінарних заходів у випадках порушень припинення вогню.

«Ніякої стрілянини, включаючи вогонь у відповідь; уникати просування вперед і розвідувальних місій; сувора заборона, зокрема, стрільби по населених пунктах і з них, наявності та використання важкої зброї в населених пунктах і поблизу населених пунктів і вибору в якості цілі цивільної інфраструктури, включаючи школи, дитячі садки, лікарні та громадські приміщення», – йдеться в документі.

Також у ньому міститься підтвердження спільної і твердої прихильності до повної реалізації Мінських угод.

Відзначається, що Тристороння контактна група за участю представників окремих районів Донецької та Луганської областей, виступає з подібною заявою, визнаючи готовність повернутися до розгляду питання припинення вогню від 20 грудня 2017 року і підкресливши важливість забезпечення миру та спокою для населення, яке опинилося в центрі конфлікту в Східній Україні, а також керуючись попередніми угодами та зобов’язаннями сторін.

Глава СММ ОБСЄ  Ертугрул Апакан вже привітав  домовленість Тристоронньої контактної групи.

«Весна – це час для оновлення, і з цією підтримкою можна відновити процес, намічений у Мінських угодах, і дозволити цивільному населенню на Сході України знову жити в мирі», – сказав він.

За його словами, люди на сході України хочуть повернутися до нормального життя, і «прийшов час, коли їм дозволено це робити».

Як повідомлялося, домовленості про початок перемир’я з 00:01 5 березня було досягнуто в Мінську 28 лютого.

 

Посольство в Болгарії відреагувало на антиукраїнські заяви Кирила

Посольство України в Республіці Болгарія обурене антиукраїнськими висловлюванням Патріарха РПЦ Кирила в ефірі програми „Още от деня“ Болгарського національного телебачення 1 березня.

Про це йдеться в коментарі, розміщеному на офіційному  сайті посольства – Укрінформ.

«Твердження Патріарха про „громадянську війну“ на Донбасі розглядаємо як антиукраїнську провокацію», – зазначають в диппредставництві.

Посольство нагадує, що Російська Федерація, здійснивши тимчасову окупацію АР Крим та частини Донецької і Луганської областей, брутально порушила норми і принципи міжнародного права, у т.ч. Статут ООН. Це, зокрема, підтверджується у Резолюції Генеральної асамблеї ООН „Територіальна цілісність України“ A/RES/68/262 від 27 березня 2014 р. Крім того, ухвалені у 2016 і 2017 рр. Генеральною Асамблеєю ООН Резолюції „Ситуація з правами людини в Автономній Республіці Крим та місті Севастополь (Україна)“ справедливо визнають Російську Федерацію державою-окупантом.

Міжнародна  демократична спільнота не має жодних сумнівів, що окупацію частини Донбасу було ініційовано і здійснено виключно РФ, яка активно заохочує та всіляко підтримує незаконні терористичні формування бойовиків – зброєю,  кадровими військовими без розпізнавальних знаків,  воєнною технікою, „гуманітарними конвоями“, які мають негуманітарне призначення і наповнення. Відтак, триваюче кровопролиття на сході України можливо зупинити лише одним шляхом – припиненням агресії РФ та збройної підтримки з боку Кремля терористичних угруповань та окупаційних адміністрацій, йдеться у заяві.

Посольство наголошує, що гарантією повернення миру на окуповані Росією території є виконання Москвою  Мінських домовленостей та повернення РФ до дотримання міжнародного права.

Також підкреслюється: «Посольство України в РБ висловлює жаль у зв’язку з тим, що Болгарське національне телебачення  було використано керівництвом РПЦ як трибуна для оприлюднення відверто антиукраїнських заяв, синхронізованих з офіційною позицією Кремля».

 

Геращенко обурена, що українські ЗМІ транслювали прес-конференцію Януковича

Перший заступник голови ВР Ірина Геращенко розцінює трансляцію в прямому ефірі деякими українськими ЗМІ прес-конференції екс-президента Віктора Януковича як участь у гібридній війні РФ проти України.

Про це вона написала на своїй сторінці  у Facebook – Укрінформ.

“Як громадянка України висловила нерозуміння тим, що деякі українські телеканали траслювали брифінг покидька-втікача, розцінюю це як участь цих телеканалів у гібридній війні РФ проти України – свідому чи несвідому. Коли людина, яка писала листи «Путін, прійді зі зброєю», щось там мимрить про «брат вбиває брата», я вважаю блюзнірством транслювати його. Наступні хто? Брифінги терористів ОРДЛО?” – обурилася перший віце-спікер.

Геращенко зауважила, що це її позиція як громадянки України і телеглядачки.

Вона також зазначила, що не має наміру будь-що коментувати з прес-конференції Януковича, оскільки прагне, аби свій коментар йому якнайшвидше дали український і міжнародний суди. “Я не збираюся коментувати того, хто звернувся до Путіна з листом ввести війська в Україну, хто покликав війну на мою Батьківщину. Я мрію і прагну, щоб дії цієї особи коментував суд – український і міжнародний, у Гаазі”, – наголосила вона.

Як повідомляв Укрінформ, екс-президент Янукович, якого обвинувачують у державній зраді, дав у п’ятницю прес-конференцію у Москві. Її транслював ряд українських телеканалів і інтернет-видань у прямому ефірі.

 

Смерть дитини на Сумщині не пов’язана з болгарською вакциною – МОЗ

Регіональна група оперативного реагування встановила, що смерть немовляти у Сумській області не пов’язана з вакцинацією, тож Держлікслужба має скасувати розпорядження про тимчасову заборону вакцини БЦЖ.

Про це повідомляється на  сайті  Міністерства охорони здоров’я – Укрінформ.

“Сьогодні регіональна група оперативного реагування на несприятливу подію після імунізації надала результати розслідування смерті дитини у Сумській області. Висновки підтверджують, що смерть дитини не пов’язана з щепленням проти туберкульозу”, – йдеться у повідомленні.

У висновку, зокрема, зазначається, що в один день із померлим немовлям у цьому ж закладі охорони здоров’я з того самого флакона було щеплено ще 10 дітей, і у цих випадках у період після введення вакцини скарги відсутні.

“У зв’язку з цим Держлікслужба має відкликати Розпорядження № 1799-1.1.1/4.0/17-18 від 28.02.2018 року  про тимчасову заборону вакцини БЦЖ серії №297”, – наголосили у міністерстві.

У  МОЗ  зазначили, що вакцина БЦЖ серії №297 була поставлена в Україну у вересні 2017 року (термін придатності – кінець лютого 2020 року) і станом на початок лютого 2018 року використано 59 тис. 131 дозу вакцин, у тому числі у Сумській області 6874 дози.

“Вакцина БЦЖ, яку застосовують в Україні, вироблена в Болгарії, вона перевірена та безпечна. Як і всі інші вакцини, що закуповуються для України Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ), вона перекваліфікована Всесвітньою організацією охорони здоров’я”, – наголошують у МОЗ.

Міністерство висловило співчуття родині, яка втратила дитину.

За даними ДЗ «Центр медичної статистики МОЗ України», щороку в Україні стається близько 3000 випадків смерті дітей до року з різних причин (у 2016 р. – 2955, у 2017 р. – 2766).

Як відомо, рішення про тимчасову заборону вакцини було прийняте після того, як з Білопільської центральної лікарні надійшло повідомлення про летальний випадок після застосування вакцини – у пологовому будинку померло немовля через декілька годин після того, як йому вкололи вакцину проти туберкульозу. Хлопчику було лише три дні.

 

МЗС Австрії створює відділ з питань Росії

У Міністерстві закордонних справ Австрії у березні буде створено відділ з питань Росії і призначено спецпредставника по зв’язках з РФ.

Таке рішення прийнято за результатами зустрічі канцлера Австрійської Республіки Себастьяна Курца з президентом РФ Володимиром Путіним, що відбулася в Москві 28 лютого, повідомляє австрійське видання  Kurier – Укрінформ.

«Вже цього місяця у федеральному міністерстві буде створено спеціальний російський відділ і призначено спеціального представника зі зв’язків із  Росією. На цю посаду прийде новий дипломат Марго Клестіль-Льоффлер», – йдеться у повідомленні.

Марго Клестіль-Льоффлер – експерт з російських питань, славистка, посол Австрії в Росії з 2009 по 2014 роки й до того ж колишня перша леді. ЗМІ зазначає, що з призначенням її на цю посаду роль Австрії на європейській арені може зрости, у тому числі й у таких питаннях як санкції проти Росії.

Клестіль-Льоффлер добре розмовляє російською і щільно пов’язана з політичною й економічною елітою країни. Багато років вона є близькою подругою президента РФ Володимира Путіна і прем’єр-міністра Дмитра Медведєва, з якими познайомилася, коли була першою леді Австрії.

 

Директор Інституту серця пояснив, як Крисін опинився у дитячому відділенні

Директор Інституту серця Борис Тодуров заявив, що не знайомий із фігурантом справи про вбивство журналіста В’ячеслава Веремія Юрієм Крисіним.

Про це  керівник медзакладу розповів Укрінформу.

При цьому Тодуров підкреслив, що через лікарську таємницю не має права обговорювати факт госпіталізації будь-кого, називати прізвища і діагнози, але через широкий розголос події змушений зробити публічну заяву.

“Перш за все, я ніколи не був знайомий з пацієнтом і ніколи його раніше не бачив. Наскільки мені відомо, пацієнт не заарештований і не перебуває під арештом чи в розшуку. Він прийшов до поліклініки з українським паспортом, звернувся зі скаргою на болі в серці”, – сказав Тодуров.

Директор Інституту серця наголосив, що медзаклад не має права відмовити в госпіталізації пацієнту, який звернувся з такими скаргами. Тодуров також пояснив, що «пацієнт, облитий зеленкою» опинився в дитячому відділенні, оскільки там були вільні місця, а доросле відділення було переповнене.

Водночас Тодуров стверджує, що під час госпіталізації «пацієнта, облитого зеленкою» він був в операційній.

«Хто цей пацієнт, особисто я не знав, можливо, його знають ті, хто обізнаний, але мені це обличчя незнайоме, я ніколи його раніше не бачив», – сказав директор Центру серця.

За його словами, пацієнт пішов відразу, як розійшлися активісти, що проводили акцію під стінами медзакладу.

Тодуров також заявив, що не має мети переховувати будь-кого від правосуддя. При цьому він додав, що обливання зеленкою – не найкращий спосіб «зведення рахунків».

Як повідомляв Укрінформ, 26 лютого активісти та учасники руху “Небайдужі” прийшли до дитячого відділення Інституту серця в Києві, де, як з’ясувалося, перебуває фігурант справи про вбивство журналіста В’ячеслава Веремія під час Революції гідності Юрій Крисін. Активісти облили його зеленкою.

Шевченківський районний суд Києва 22 грудня 2017 року визнав Крисіна винним у хуліганстві і призначив покарання у вигляді чотирьох років позбавлення волі з випробувальним терміном два роки. У суді Крисін визнав, що під час Революції гідності організовував і збирав людей, які нападали на учасників Євромайдану.

1 березня Апеляційний суд Києва ухвалив рішення про примусову доставку Крисіна на засідання.

Журналіста газети «Вести» В’ячеслава Веремія вбили в Києві вночі 19 лютого 2014 року. Веремій разом із колегою повертався після роботи на Майдані, де виконував редакційне завдання. На розі вулиць Володимирської і Великої Житомирської на таксі, в якому вони їхали, напали невідомі особи з бейсбольними битками і зброєю. Журналіст помер у лікарні швидкої допомоги від вогнепального поранення в живіт.