130 років тому народився Лесь Курбас

1 рік ago Інформ центр 0

Народився Лесь Курбас (справжнє ім’я та по-батькові Олександр-Зенон Степанович) у Перемишлі в акторській родині. Акторську кар’єру розпочав в аматорському гуртку товариства «Сокіл», а режисерську – у драматичному гуртку, який створив сам при університеті.

На початку 1917 р. створив театральну групу, а невдовзі – «Молодий театр», в якому був актором і режисером. У 1919 р. відбулося об’єднання «Молодого театру» з Українським драматичним театром ім. Т. Шевченка.

У 1920 р. після встановлення в Україні більшовицької влади створив Київський драматичний театр – Київдрамте, який наступного року переїхав до Харкова, як Державний мандрівний зразковий театр. Повернувшись до Києва, у 1922 р. Лесь Курбас створив і став директором та художнім керівником мистецького об’єднання «Березіль» з режисерською лабораторією, яка готувала кадри для всіх революційних театрів УСРР.

У 1926 р. театр «Березіль» переїхав до тодішньої столиці УСРР – Харкова. Тут він познайомився з письменником та драматургом Миколою Кулішем і поставив його п’єси «Народний Малахій» (1928) та «Мина Мазайло» (1929), які невдовзі були розкритиковані радянською владою.

5 жовтня 1933 р.  Л. Курбас був усунутий від керівництва театром «Березіль» за проукраїнську позицію та створення новітніх театральних форм, котрі не сприймались тодішнім українським керівництвом.

26 грудня 1933 р. був заарештований та ув’язнений за надуманими приводами. Улітку 1937 р. особлива трійка Управління НКВС Ленінградської обл. РРФСР засудила одним списком 1825 осіб Соловецької тюрми особливого призначення до смерті, серед них і Леся Курбаса. Вирок було виконано 3 листопада 1937 р. Реабілітований 31 січня 1957 р. за відсутністю складу злочину.

Лесь Курбас європеїзував український національно-етнографічний театр і стиль акторської гри, вивів його на орбіту передових світових мистецьких течій (експресіонізму, конструктивізму), дав зразки оригінального синтез традицій українського національного театру з найновішими драматичними формами.

Внесок Леся Курбаса у створення модерного театру зіставний із роллю корифеїв світової сцени ХХ століття – швейцарського реформатора Адольфа Аппіа, французького Жака Копо, англійського Едварда Ґордона Креґа, російського Всєволода Мєйєрхольда, німецького Ервіна Піскатора, австрійського Макса Райнгардта. Однак в радянських умовах він не зміг повноцінно реалізувати свій творчий потенціал, ставши жертвою сталінських репресій.

Прес-служба партії