Захід починає реагувати на інформаційні загрози Кремля

1 рік ago Інформ центр 0

У вирі політичних подій минулого тижня окремо виділимо низку заходів, спрямованих на забезпечення протидії російській інформаційній агресії на європейському та американському континентах. Зокрема, Європарламент розкритикував агресивну російську пропаганду і дезінформацію та наголосив на необхідності більш активних дій в ЄС у протистоянні намаганням Кремля зруйнувати європейські цінності.

Про це йшлося на дебатах у Європарламенті,  котрі пройшли на минулому тижні, щодо впливу російської пропаганди на країни Євросоюзу. «Ми побачили декілька прикладів російських намагань маніпулювати громадською думкою в ЄС та впливати на результати виборів упродовж попередніх декількох років. Навіть беручи до уваги, що Кремль не мав успіху значно дестабілізувати європейські демократичні процеси у 2017 році, ми повинні діяти негайно, щоб посилити стійкість ЄС щодо цих загроз, включаючи вибори до Європарламенту у 2019 році», – заявила представник політичної групи Європейської народної партії Сандра Калнієте. Такої ж думки дотримуються представники від Європейських консерваторів та реформістів. У ході дебатів також відзначалося про те, що «велика битва з дезінформацією, що вже йде, проходить на цифрових платформах. Але це битва, до якої ми ще погано підготовлені. Дезінформаційні і пропагандистські кампанії становлять загрозу для країн-членів. Нині настав час для європейських урядів усвідомити це».

«Відповіддю ЄС на цю гібридну війну не має бути «медійна поліція». Нашою відповіддю має бути ефективна медійна політика ЄС, захист  способу життя», – наголошувалося у виступі депутата-«народника» Естебана Гонсалеса Понса.

Водночас у Сполучених Штатах американські сенатори Марко Рубіо та Кріс Ван Холлен представили двопартійний законопроект з «потужним меседжем» та «серйозними наслідками» для Росії та будь-якої іноземній країни, що намагатиметься втрутитися у виборчі процеси в США.

Проект закону має назву «Захист виборів від загроз через встановлення червоних ліній» (DETER Act). «Ми знаємо, що Росія маніпулювала каналами соцмереж та здійснила хакерські злами комітетів політичних кампаній і місцевих виборчих комісій, щоб підірвати наш демократичний процес у 2016 році. Ми очікуємо зростання такої загрози ближчими роками, тож ми повинні зробити все можливе, щоб запобігти цим нападам», – наголосив у цьому зв’язку республіканець Марко Рубіо. Він підкреслив, що DETER Act застосовуватиме «ключові інструменти національної безпеки» для запобігання будь-яких втручань з боку іноземних держав у вибори в США. Сенатор-демократ Ван Холлен, зі свого боку підкреслив, що захист цілісності виборів – це питання, яке не лежить в інтересах якоїсь однієї партії. «DETER Act надсилає недвозначний меседж Росії та будь-якому іншому іноземному актору, який слідуватиме її прикладу: якщо ви здійсните напад на нас, наслідки будуть суворими», – підкреслив законодавець від Демократичної партії США.

Внесення такого законопроекту говорить про те, що розслідування прокурора Мюллера напевно вже має у своєму розпорядженні  достатньо ґрунтовних доказів російського втручання у президентські вибори 2016 року у США.

Натомість компанія Twitter на минулому тижні слідом за Facebook повідомила про намір сповістити своїх користувачів про те, чи піддавалися вони впливу політичної реклами Кремля під час президентських виборів у США. «Компанія соціальної мережі працює над «ідентифікацією та особистим інформуванням» своїх користувачів, які отримували твіти під час президентських виборів в США в 2016 році, створені пов’язаною з Кремлем інтернет-армією», – цитує агентство заяву директора з питань публічної політики Twitter Карлоса Мондже.

У рамках налагодження цієї роботи, компанія Facebook Inc минулого місяця створила портал, де її користувачі можуть дізнатися, чи відзначали вони цей контент у себе на стрічці та чи ділилися ним з іншими. Оголошення компанії Twitter про подібний крок зустріло розуміння у Сенаті США, де назвали це «правильним рішенням».

Аналіз цієї низки подій показує, що Захід в цілому, та країни єврозони і Сполучених Штатів Америки зокрема, у повній мірі усвідомили небезпеку гібридних агресій Кремля й після певного періоду політичної сліпоти та «заохочення агресора» наразі впевнено починають формувати підвалини нової політики з метою надання гідної відсічі агресору.

С.Балло