Дві Кореї вирішили зменшити рівень конфронтації?

2 роки ago Інформ центр 0

У новорічно-різдвяний період поза широким громадським загалом пройшла тема певного пониження градусу міжнародної напруги навколо теми Північної Кореї.

Несподівано для багатьох експертів у сфері міжнародних відносин північнокорейський диктатор Кім Чен Ин у своїй новорічній заяві до народу КНДР несподівано звернувся до Південної Кореї з пропозицією покращити дипломатичні відносини між двома країнами. Він висловив бажання Північної Кореї взяти участь в Олімпіаді-2018. Такий жест був сприйнятий світовою спільнотою як заклик до зменшення напруження на Корейському півострові.

При цьому слід нагадати, що наприкінці року пройшло чергове загострення конфлікту між Північною Кореєю та світовим співтовариством через випробування Пхеньяном балістичної ракети у листопаді 2017 року. Тоді Рада Безпеки ООН ввела проти цієї країни нові міжнародні санкції, які в КНДР сприйняли як економічну блокаду країни.

Південнокорейські посадовці швидко відреагували на пропозицію з Півночі. Уже 3 січня представниками обох сторін було обговорено деталі відновлення тимчасової гарячої лінії між країнами для кращої комунікації. Утім остаточне погодження на зустріч відбулось лише після повідомлення про те, що США погодилися перенести спільні військові навчання з Південною Кореєю, які мали відбуватись напередодні Олімпіади. Переговори відбулись у селищі Пханмунджом, більш відомому як “село миру” через традиції проведення в ньому мирних переговорів.

Після їх завершення 9 січня почали з’являтись повідомлення про те, що Північна Корея братиме участь у зимовій Олімпіаді 2018 року. Згідно з домовленістю, на змагання прибудуть спортсмени, команди підтримки, спостерігачі, демонстраційна команда з тхеквондо, а також високопоставлені північнокорейські представники. Південна Корея, у свою чергу, надасть північним сусідам усі необхідні засоби для комфортного перебування.

Однак найцікавішою частиною зустрічі став саме політичний та військовий контекст перемовин. КНДР та Південна Корея випустили спільну заяву для преси, в якій повідомили про майбутню зустріч, присвячену зменшенню військової напруги на Корейському півострові.

Такий несподіваний розвиток подій привернув увагу світової спільноти до політичних процесів у вказаному регіоні. Зокрема, Сполучені Штати підтримали вирішення конфлікту шляхом переговорів та закликали до подальшої співпраці. Про це свідчать не лише слова, а й згода США перенести військові тренування на півострові.

Втім, значна кількість західних експертів зазначають, що Північна Корея вже не раз перетворювала велику спортивну подію на Далекому Сході у нову хвилю конфліктних ситуацій. Зокрема, КНДР намагалась зірвати проведення літньої Олімпіади в Сеулі в 1988 році. Тоді Північна Корея підірвала південнокорейський літак. Унаслідок катастрофи загинуло 115 осіб.

Тим не менш, офіційна позиція більшості держав світу заохочує та підтримує спроби нормалізації відносин на Корейському півострові.

На думку численних західних спостерігачів, цілком ймовірно, що переговори 9 січня поточного року можуть ознаменувати новий етап діалогу між Південної Кореєю та КНДР, оскільки остання зустріч між ними була проведена ще у грудні 2015 року і завершилася безуспішно. Після цього зв’язок між державами був припинений, а “гаряча лінія” розірвана.

На підтримку цієї версії говорять і коментарі лідерів обох країн за результатами вказаних перемовин. Зокрема, лідер Північної Кореї заявив, що «покращення відносин Півночі та Півдня – це прекрасна можливість об’єднатися всім мешканцям Корейського півострова».

Зі свого боку, президент Південної Кореї Мун Чже Ін висловив бажання зустрітися найближчому майбутньому з північнокорейським керівником. Але при цьому заявив, що така зустріч стане можливою, якщо вона буде «сприяти вирішення ядерної проблеми в регіоні та відновленню міжкорейських відносин».

Ще однією підставою для такого висновку є новина за результатами переговорів 9 січня про відновлення військового зв’язку між державами.

Однак, більшість спостерігачів висловлює думку про те, що участь Північної Кореї в Олімпійських змаганнях зводить загрозу зриву спортивного свята до мінімуму. Малоймовірно, що КНДР продовжить сповідувати мирну риторику після завершення Олімпійських ігор, однак до їх закінчення світ може спати спокійно.

С.Балло