“Вишеградська четвірка”: акцент на економічній співпраці – нові можливості для України

3 роки ago Інформ центр 0

Початок року для країн-членів Європейського Союзу почався із активізації контактів у зоні  країн “Вишеградської групи”, до якої входять Польща, Чехія, Угорщина і Словаччина. Зокрема, за результатами нещодавнього візиту глави польського уряду Матеуша Моравецького до Будапешта і його зустрічі з угорським колегою Віктором Орбаном було заявлено, що держави, які входять до цього регіонального утворення  цього року зроблять акцент на поглиблення економічної співпраці.

“Прем’єри спробували активізувати регіональні інструменти співпраці, особливо у “Вишеградській групі… Є рішення щодо рішучого спрямування співпраці “Вишеградської групи” у напрямку економіки”, – заявив міністр закордонних справ Польщі Вітольд Ващиковський.

Він зазначив, що хороший рівень політичної співпраці між країнами “Вишеградської групи” потрібно використати для посилення співпраці між ними в економічній сфері.

При цьому зазначено, що обидва прем’єри вирішили не відкладати домовленості “у довгий ящик” й організувати наприкінці січня зустріч на рівні глав урядів “четвірки”, яка присвячуватиметься деталям економічній співпраці між країнами групи.

Йдеться, скоріш за все, як про реалізацію інфраструктурних проектів – розвиток автомобільних та залізничних сполучень між країнами регіону, так і співпрацю у сфері енергетики завдяки розширенню газових сполучень між країнами цього регіонального утворення.

Характер та певна спрямованість такого роду контактів може свідчити про те, що «молодші партнери» у рамках Євросоюзу мають певне невдоволення своїм нинішнім економічним та політичним становищем у рамках єврозони та прагнуть кооперуватися із подібними собі «за геополітичною та геоекономічною вагою» з метою гучніше заявляти про себе на регіональному рівні. Можливо ще рано говорити про якусь сегментацію простору Євросоюзу, але кроки, спрямовані на «нарощування економічних м,язів» можуть згодом призвести до несподіваних наслідків.

Україні, як країні, котра тісно межує з членами цієї організації, напевно слід враховувати такі кроки країн-сусідів та активніше використовувати можливості, що відкриваються для поглиблення регіональної співпраці.

С.Балло