Ціни на електроенергію у 2018 році знову зростуть… Що далі?

1 рік ago Інформ центр 0

Рівень та якість послуг у сфері житлово-комунального господарства (ЖКГ) є показовим індикатором комфорту, якості та безпеки повсякденного життя громадян. Поряд з цим, послуги ЖКГ є невід’ємною складовою споживчого ринку. Від стабільного і ефективного функціонування такого ринку значною мірою залежить соціальна стабільність в країні.

Як одна із складових, що формують якість життя громадян, стан послуг ЖКГ безпосередньо впливає як на рівень соціальної напруженості у суспільстві (чи територіальних громадах), так і на сприйняття громадянами ставлення до них з боку центральної та місцевої влади.

Наразі на всій території України традиційною є досить низька якість надання населенню житлово-комунальних послуг. Поряд з цим, необґрунтованою залишається й тарифна політика на послуги ЖКГ, що ускладнюється домінуванням застарілих методів управління сферою ЖКГ.

Водночас, внаслідок нагромадження критичної маси проблем функціонування сфери житлово-комунального господартва саме на місцевому рівні виникають реальні передумови для кардинальних змін, пов’язаних з реформуванням даної сфери. У свою чергу, це пов’язане із пошуком нових механізмів та інструментів концентрації та акумуляції обмежених ресурсів, із запровадженням заходів демонополізації та створенням розвинутого конкурентного середовища на ринку житлово-комунальних послуг.

Низька платоспроможність значної частини населення, що провокує зростання заборгованості за спожиті послуги, також сприяє недофінансуванню ЖКГ. Недостатнє врахування можливостей щодо платоспроможності соціально вразливих верств населення (які мають вкрай низький рівень матеріального забезпечення), ставить питання щодо ефективності моделі надання субсидій, як з точки зору додаткового навантаження на бюджет, так і з позицій можливого цільового спрямування акумульованих фінансових потоків (за рахунок субсидій) монополістам − надавачам послуг ЖКГ.

Як свідчить існуюча практика господарювання, збереження монополії у сфері ЖКГ, навіть за умов надання гарантованих субсидій на оплату послуг ЖКГ, не гарантує впровадження заходів щодо модернізації цієї сфери. Усупереч обіцяному мораторію на збільшення житлово-комунальних тарифів, ціни на послуги ЖКГ знову йдуть вгору.

Зокрема, це стосується електроенергії, підвищення вартості якої мало зупинитися ще в березні 2017 року.

Однак — сюрприз! — у 2018-му електроенергія подорожчає знову.

Передусім для промислових споживачів ціна з 1 січня зросте на 10-15%. Про це повідомив голова Нацкомісії з регулювання енергетики та комунальних послуг Дмитро Вовк.

«Усі тарифи об’єктивні та обґрунтовані», — заявляє Вовк.

Нагадаємо, що раніше йшлося про те, що ціна на електрику сягне економічно обґрунтованого рівня ще на початку 2017 року.

Як зазначав голова НКРЕКП Дмитро Вовк на своїй ФБ-сторінці, –  «протягом останніх місяців лунали «батьківські» заяви від різних членів уряду про наявність підстав для зниження чи не підвищення тарифів… Але ми отримали прогнозний баланс електроенергії на 2018 рік, затверджений Міненерговугілля — він свідчить про протилежне».

Чому ж ціни знову зростають?

Причина номер один – скорочення у 2018 році виробництва дешевої електроенергії на атомних та гідроелектростанціях, відповідно, очікується зростання частки виробництва дорожчої електроенергії теплових електростанцій (ТЕС) та теплоелектроцентралей (ТЕЦ).

Причина номер два – інфляція та зниження курсу гривні.

Третя причина  —  виставлені на продаж 8 енергетичних компаній, що зумовить зростання вартості електроенергії ще мінімум на 10%.

При цьому, хочеться також зазначити, що збільшення тарифів на електроенергію лише для промисловців аж ніяк не полегшує життя населення, адже дорожча електроенергія автоматично закладається в ціну продукції, яку випускають промислові підприємства. А чи не почнеться підвищення цін на транспорт – трамвай, метро, тролейбус,  не зумовить таке зростання і зміну ціни на воду?

Всі ці питання однозначно турбують кожного українця.

Що робити в цій ситуації?

ПАТРІОТИ неодноразово заявляли про те, що вийти з цієї ситуації можна лише за рахунок підвищення енергоефективності та демонополізації ринку послуг, включаючи тотальну систему субвенцій. Субвенції не мотивують ефективність, а заморожують «утриманство», на якому процвітають корупційні клани.

Громадськість має системно  і публічно вимагати від уряду розкритя механізмів утворення всіх тарифів на житлово-комунальні послуги та специфіку податкових колізій на стратегічний продукт природних монополій вітчизняного та іноземного  походження.  Від так, стане зрозуміло наскільки урядовці є адекватними в оцінці реалій економічного стану держави. За цим слідує план (можливо, як частина загальноекономічної програми зростання економіки)  щодо  приведення до логічної співставленності тарифів і зарплат, енергозберігаючих технологій і місцевих відновлювальних енергопродуктів тощо.

Тимчасовий і одночасно перспективний вихід, як не дивно, лежить у площині відповідальності та прямих прав самоврядного розвитку кожної громади. Наприклад, об’єднання співвласників багатоквартирних будинків  можуть  тепер  добитися  реальної  модернізації  будинків з ефективним енергозбереженням, а демонополізований ринок житлово-комунальних послуг надасть право вибору цих послуг. А це, безумовно, призведе до зменшення витрат на комунальні виплати.

Прес-служба.