Боротьба з корупцією є нагальною вимогою суспільства

2 роки ago Інформ центр 0

9 грудня – Міжнародний день боротьби з корупцією.

Про корупцію сьогодні говорять багато. Закон України «Про запобігання корупції» дає чітке визначення цьому явищу. Суть його досить проста – це протиправне використання службових повноважень. Закон відповідає і на основні питання щодо корупційних діянь. Звісно, їх можна доповнювати, але важливо інше: для боротьби з цим ганебних явищем в українських правоохоронних органів є всі законодавчі можливості і інструменти, створені спеціальні органи – НАБУ, САП, НАЗК, але карають за корупційні діяння переважно на рівні місцевих чиновників. Тому що для застосування усіх інструментів не вистачає політичної волі.

Для того, щоб побороти корупцію, потрібно розуміти і причини її виникнення. Вони прості: якщо вище політичне керівництво не займається корупцією, то її немає ані в нижчих органах влади, ані у правоохоронній сфері.

Також потрібно створити інститут кримінології, мета якого – вивчати причини корупції і пропонувати вирішення проблеми, зокрема, вищому політичному керівництву держави та правоохоронним органам. Але на сьогодні цей інститут не працює.

Крім того, корупція, як явище, сьогодні потребує переосмислення. Від простого розуміння цих процесів – зловживання владою або посадовим становищем, розкрадання державного, колективного або приватного майна з використанням посадового становища, неправомірна вигода (хабарництво) тощо (номенклатурно-посадова корупція) – суспільству потрібно дійти до усвідомлення корупції в сучасних вимірах, таких як: інституційна, управлінська, стилістична, функціональна, брендова, партійна… Цей ряд можна продовжувати, але суть в іншому: корупція не є чимось незмінним, вона живе і розвивається одночасно з розвитком держави і самої епохи, набуває нових ознак і вимірів, і потребує відповідного адекватного і до того ж різноформатного скоординованого реагування з боку суспільства.

Важливо і те, що сьогодні увесь світ стикається з поки що неусвідомленим фактом тотальної світової корупції, яка огортає своїм павутинням не лише окремих високопосадових осіб, а цілі управлінські кластери.

Нагадаємо, що Міжнародний день боротьби з корупцією був заснований у зв’язку з тим, що 9 грудня 2003 р. в мексиканському місті Меріда на політичній конференції високого рівня була відкрита для підписання Конвенція ООН проти корупції, прийнята Генеральною асамблеєю 1 листопада 2003 року. 14 грудня 2005 року Конвенція набула чинності, як міжнародний правовий документ, обов’язковий до її виконання сторонами. Документ зобов’язує держави, які підписали його, оголосити карним злочином хабарі, розкрадання бюджетних коштів і відмивання корупційних доходів. Відповідно до одного з положень Конвенції, необхідно повертати кошти до тієї країни, звідки вони надійшли в результаті корупції.

На кінець 2009 Конвенцію підписали близько 140 держав і близько 80 — ратифікували. Україна ратифікувала цю угоду 18 жовтня 2006 року.

Цей документ особливо важливий для країн, де корумпованість усіх структур завдає шкоди національному добробуту. Серед таких країн і Україна.

В Міжнародний День боротьби з корупцією ПАТРІОТИ констатують неефективну роботу правоохоронців у боротьбі з цим явищем, спускання «на гальмах» найбільш резонансних корупційних справ, і нагадують владі, що боротьба з корупцією – є нагальною вимогою суспільства і індикатором того, наскільки українська влада відповідає за слова, сказані її представниками зі сцени Майдану.

Прес-служба