Підбірка актуальних новин за 19 листопада

3 роки ago Інформ центр 0

У Соборі Паризької Богоматері відслужили панахиду за жертвами Голодомору

У Соборі Паризької Богоматері e столиці Франції відслужили поминальну службу за жертвами Голодомору та загиблими в АТО українськими військовими.

Служба пройшла під патронатом Паризького архієпископа Андре Вен Труа, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Сьогодні вшановуємо пам’ять жертв Голодомору і вже третій рік під час служби в Соборі Паризької Богоматері згадуємо загиблих в АТО – молимося в пам’ять про них всіх. Ми виходимо з великими труднощами з радянського минулого. Хмара геноциду, голодомору, інших трагічних хвиль прокотилася по українській землі в XX столітті”, – сказав у коментарі Укрінформу єпископ Української греко-католицької церкви, голова єпархії святого Володимира Великого в Парижі для українців візантійського обряду у Франції Борис Гудзяк.

У службі взяли участь Надзвичайний та Повноважний посол України у Франції Олег Шамшур, президент Світового конгресу українців Євген Чолій, представники української громади Франції, керівники об’єднань українців у Франції.

Як повідомляв Укрінформ, вранці 19 листопада у центрі Парижа пройшла акція із вшанування пам’яті жертв Голодомору 1932-1933 років.

 

Конгрес США може визнати Голодомор геноцидом наступного року – посол Чалий

Україна на дипломатичному рівні докладатиме зусиль, щоб Конгрес США вже наступного року ухвалив резолюцію про визнання Голодомору 1932-33 років геноцидом українського народу – Укрінформ.

Як повідомив у  Facebook  посол України в США Валерій Чалий, про це він заявив під час церемонії вшанування пам’яті жертв Голодомору в Соборі Святого Патріка у Нью-Йорку.

“Традиційно наприкінці листопада тисячі небайдужих збираються у Нью-Йорку в Соборі Святого Патріка, щоби вшанувати пам’ять невинно загиблих під час штучно створеного режимом Сталіна у 1932-33 рр. Голодомору. Тепер ми знаємо, що саме українці піднялися проти цього злочину на захист своїх сімей – і були цілеспрямовано знищені”, – підкреслив український дипломат.

Він зауважив, що виступив у Соборі, в тому числі, перед свідками трагедії, які вижили під час штучного голоду, створеного власноруч радянським режимом. Посол, зокрема, висловив твердий намір докласти зусиль, щоб американський Конгрес визнав Голодомор в Україні геноцидом вже ближчим часом.

“Прийшов час офіційно в США визнати  Голодомор  проти українського народу – Геноцидом. Спроба колись уже була. Невдала. Але ми знову підемо в Конгрес США, щоби домогтися правди й справедливості та прийняти наступного року відповідну Резолюцію”, – наголосив глава українського дипломатичного представництва в США.

При цьому він назвав вшанування пам’яті жертв Голодомору в Соборі Святого Патріка “важливим днем на цьому складному шляху”.

Як повідомлялося, на початку листопада у Палаті представників Конгресу США представили проект резолюції до 85-х роковин Голодомору 1932-1933 років в Україні.

На думку авторів проекту, 85-ті роковини Голодомору-геноциду мають слугувати нагадуванням про репресивну радянську політику проти народу України.

 

Відносини Заходу й Росії зараз складніші, ніж у часи Холодної війни – Мацеревич

Відверта агресія Росії проти України робить відносини між РФ та Заходом складнішими, ніж у часи Холодної війни.

Таку думку під час перебування у Канаді висловив міністр оборони Польщі Антоній Мацеревич, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Погоджуюся. Немає сумніву, що чинний стан виходить за межі того, що ми можемо називати “холодною війною”. В Україні відбувається відкрита війна, агресія, яка порушує усі правила цивілізованого світу й ламає встановлений у Європі міжнародний порядок”, – сказав Мацеревич, відповідаючи на запитання, чи не перебуває Росія у стані певної війни із Заходом.

За його словами,  Росія  відверто показує, що “наділила себе правом змінювати кордони європейських держав таким чином”.

 

Клімкін: Розмова з Росією можлива лише з позиції сили

Дії Росії на світовій арені засвідчили, що говорити з нею можливо лише з позиції сили.

Таку думку висловив міністр закордонних справ України Павло Клімкін під час Міжнародного безпекового форуму у Галіфаксі в Канаді, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Треба чітко розуміти: говорити до Росії можна лише із позиції сили, оскільки інакше не вдасться протидіяти усім видам воєн, що РФ веде проти Західного світу, не вдасться боротися із пропагандою і тим, як Росія зламала міжнародне права й довіру”, – сказав Клімкін.

Він наголосив, що вторгнення Росії в Україну повністю зламало систему міжнародних відносин у світі. “До війни, до окупації Криму й Донбасу міжнародна модель засновувалася на довірі, інтересах й міжнародному праві. Нині міжнародне право не діє, довіри немає, залишилися лише інтереси. Тож з кремлівським режимом можна говорити лише з позиції сили, адже іншої мови там не розуміють”, – заявив міністр.

 

Україна закликає світ спільно протидіяти дестабілізації з боку РФ

Міністр закордонних справ України Павло Клімкін закликає світ виступити єдиним фронтом проти дестабілізуючих дій Росії.

Про це він заявив під час Міжнародного безпекового форуму у Галіфаксі в Канаді, повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Росія поширює небезпеку як певний товар на біржі: Грузія, Донбас, Сирія, Північна Корея… Наступного разу буде інший регіон», – сказав Клімкін.

Він закликав світ виступити єдиним фронтом проти такої поведінки Росії. «Без координованої протидії усім цим діям буде неможливо владнати ситуацію на Донбасі та в інших місцях, що нині палають», – наголосив міністр закордонних справ.

 

Україна не змогла б протистояти агресії Кремля без міжнародної підтримки – Клімкін

Україна не змогла б протистояти російській агресії, якби не отримала широкої міжнародної підтримки.

Про це заявив міністр закордонних справ України Павло Клімкін під час виступу на Міжнародному безпековому форумі у Галіфаксі в Канаді, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Протистояння російській агресії було б неможливим без солідарності та міжнародної підтримки. Ми почали воювати зі зброєю 20-го століття проти російської армії, озброєної по-сучасному. Між нашими військовими потугами була фундаментальна різниця”, – сказав  Клімкін.

Він наголосив, що протягом останніх трьох з половиною років Україна розбудовує нові Збройні сили. “І йдеться не лише про летальну зброю. Для мене вкрай вагомим є інше – бойовий дух. Коли б я не зустрічався із нашими солдатами й офіцерами, я завжди відчуваю цей бойовий дух”, – зауважив міністр.

Клімкін також закликав міжнародну спільноту надати Україні сучасне оборонне озброєння.

 

Кремль спровокував гуманітарну катастрофу на Донбасі – Клімкін

Через дії Російської Федерації на Донбасі виникли екологічна та гуманітарна катастрофи.

Про це під час Міжнародного безпекового форуму у канадському Галіфаксі заявив міністр закордонних справ України Павло Клімкін, повідомляє кореспондент Укрінформу.

«На  Донбасі  зараз панує майже гуманітарна та екологічна катастрофа, оскільки значна кількість вугільних шахт – затоплені, водо- та електропроводи стають ціллю обстрілів, однак росіяни не реагують, оскільки вони задіяні у контрабанді, “чорних” та “сірих” операціях у регіоні», – сказав Клімкін.

На його переконання, це має спонукати міжнародну спільноту до посилення тиску на РФ. «Нам слід виявляти більше солідарності і чинити на Росію більше політичного тиску більшою кількістю санкцій, однак спільної позиції із цього приводу немає», – зазначив міністр.

За його словами, гібридна війна, що Росія веде проти Західного світу, вимагає «координованої відповіді на протидію цим загрозам».

 

Клімкін спростовує міф щодо «бійців за незалежність Донбасу»

Усі так звані «бійці за незалежність Донбасу» насправді є підконтрольними Росії злочинцями.

Таку думку під час безпекового форуму у Галіфаксі висловив міністр закордонних справ України Павло Клімкін, повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Не існує незалежних бійців за незалежність чи свободу  Донбасу. Це – міф. Насправді ці люди – бандити, зловмисники, напівкриміналітет, повністю підконтрольний російській армії та спецслужбам», – сказав Клімкін.

З огляду на це він закликав світову спільноту задіяти саме проти Росії, а не Донбасу «цілий ряд дій».

 

АТО: бойовики накрили мінометним вогнем Луганське і Троїцьке

Минулої доби в зоні АТО бойовики провели 30 прицільних обстрілів позицій Збройних Сил України по всій лінії зіткнення.

Про це на брифінгу у неділю заявив речник Міноборони з питань АТО Олександр Мотузяник, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Загалом минулої доби по всій лінії зіткнення противник провів 30 прицільних обстрілів позицій Збройних Сил України. У 20 випадках українські військовослужбовці відкривали вогонь у відповідь зі стрілецької зброї, гранатометів та озброєння БМП”, – сказав Мотузяник.

Він додав, що збільшилася кількість  обстрілів  з боку бойовиків на різних ділянках лінії зіткнення.

“Противник і надалі веде прицільний вогонь по укріпленнях Збройних Сил України із озброєння, забороненого Мінськими угодами. Зокрема, бойовики відкривали вогонь із танка, 120-ти та 82-мм мінометів, озброєння БМП”, – зауважив він.

За словами Мотузяника, на Луганському напрямку противник демонстрував найбільшу активність, здійснивши 18 обстрілів в бік позицій Збройних Сил України.

“Обстріли тривали від самого ранку і до пізнього вечора. Застосовуючи 120-ти і 82-мм міномети, гранатомети, стрілецьку зброю та озброєння БМП, бойовики неодноразово відкривали вогонь по захисниках селища Луганське, що на Світлодарській дузі. Також посеред дня бойовики двічі обстріляли українські позиції в районі Троїцького зі 120-мм мінометів”, – сказав Мотузяник.

Крім того, він зауважив, що бойовики застосовували по українських воїнах, які обороняють Новотошківське та Новоолександрівку, мінометні снаряди 82-го калібру, вогневі провокації із стрілецької зброї та гранатометів.

“Під гранатометний вогонь та обстріли із БМП противника потрапили також опорні пункти сил АТО в районі Зайцевого. Наші військові відповідали, використовуючи піхотне озброєння”, – додав Мотузяник.

На Донецькому напрямку бойовики 12 разів порушували режим тиші, переважно  післяобідньої пори.

“Найбільшу кількість ворожих прицільних обстрілів зафіксовано в районі Водяного, де бойовики 4 рази відкривали вогонь із 120-ти та 82-мм мінометів. Упродовж понад півгодини противник обстрілював тут українські позиції із танка, випустивши 5 снарядів, та вів щільний вогонь із гранатометів”, – уточнив Мотузяник.

 

У штабі уточнили, де минулої доби поранили чотирьох бійців АТО

Четверо українських військовослужбовців зазнали поранень внаслідок обстрілів з боку бойовиків за минулу добу.

Про це на брифінгу у неділю поінформував речник Міністерства оборони з питань АТО Олександр Мотузяник, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Внаслідок бойових дій загиблих у лавах Збройних сил України минулої доби немає, однак четверо військовослужбовців зазнали поранень внаслідок обстрілів з боку противника. Зокрема, по одному військовослужбовцю поранено неподалік Водяного, Пісків, Золотого і Новотошківського”, – сказав Мотузяник.

Він додав, що стан здоров’я трьох поранених задовільний, а одного – наразі важкий.

“Зараз їм надають необхідну медичну допомогу”, – сказав Мотузяник

 

Ремонт дамби на хімзаводі в Новгородському триває попри обстріли бойовиків – СЦКК

Тривають аварійно-відновлювальні роботи з ремонту дамби шламонакопичувача 3-ї черги промислових відходів хімічного виробництва фенольного заводу ТОВ “Науково-виробниче об’єднання “ІНКОР і Ко” у Новгородському Донецької області – Укрінформ.

Про це повідомляє українська сторона Спільного центру з контролю та координації (СЦКК). “Щодня працівники підприємства в присутності патрулів від української сторони СЦКК та Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ, представників військово-цивільного співробітництва, АТО, саперів Державної служби з надзвичайних ситуацій України нарощують обсяги запланованих робіт. Так, з 9 по 17 листопада 2017 року щодня здійснювалося в середньому 23-24 машино-рейсів. Для укріплення дамби відсипалося в середньому 80,5-84 метрів кубічних грунту”, – йдеться у повідомленні.

Українська сторона СЦКК та штаб АТО в найкоротші терміни забезпечили отримання необхідних гарантій безпеки з боку Збройних сил України за заявками під час проведення ремонтно-відновлювальних робіт та наполягли, щоб російська сторона СЦКК забезпечила гарантії і режим “тиші” від незаконних збройних формувань (НЗФ) ОРДО. Додатково узгоджено і отримано гарантії безпеки для виконання робіт з 17 по 24 листопада поточного року.

“На жаль, провокаційні постріли з боку НЗФ ОРДО по позиціях підрозділів ЗСУ, які розташовані неподалік, перешкоджають ритмічній роботі на об’єкті. Так, вчора близько 12.30 були зафіксовані з боку позицій НЗФ ОРДО постріли з СПГ (станковий протитанковий гранатомет – ред.) та стрілецької зброї в районі населеного пункту Новгородське. Незважаючи на провокативні обстріли, ремонтні роботи на дамбі шламонакопичувача не припинялися”, – зазначається у повідомленні.

Українська сторона СЦКК наполягає на тому, щоб російська сторона СЦКК забезпечила планове отримання від керівництва ОРДО відповідних гарантій безпеки для продовження аварійних робіт, а також сприяла режиму “тиші” з боку НЗФ ОРДО під час виконання ремонтно-відновлювальних робіт.

 

АТО: бойовики дві години били з танка і мінометів по позиціях ЗСУ під Троїцьким

Оперативна ситуація у зоні АТО й надалі залишається складною.

Російсько-окупаційні війська і далі активно порушують режим тиші та вели прицільні обстріли позицій ЗСУ зі зброї, забороненої Мінськими домовленостям – були задіяні навіть танки, повідомляє у  Фейсбуці  прес-центр штабу АТО – Укрінформ.

“На Луганському напрямку найгарячіше під Троїцьким. Впродовж майже двох годин ворог вів вогонь по українських оборонцях із озброєння танка, БМП, 120-ти і 82-мм мінометів та гранатометів. Легке піхотне озброєння російські найманці застосували поблизу Зайцевого, Донця, Жовтого і Кримського”, – йдеться у повідомленні.

На Донецькому напрямку противник й надалі зосереджує вогневу активність на Приазов’ї. З мінометів різних типів  обстрілян і оборонці Широкиного та Гнутового, а з гранатометів і стрілецької зброї – захисники Павлополя і Водяного. А у районі Камянки ворог випустив кілька мін калібру 120-мм.

Загалом від опівночі, російсько-окупаційні війська 10 разів порушили перемир’я. У половині випадків сили АТО давали ворогу адекватну відповідь.

 

На Донеччині за тиждень затримали 25 осіб, які воювали за “ДНР”

На блокпостах Донеччини за минулий тиждень затримали 25 осіб, які брали безпосередню участь у незаконних збройних формуваннях «ДНР».

Про це повідомляє  відділ  комунікації поліції Донецької області – Укрінформ.

“За останні 7 днів крізь систему стопконтролю пройшло більше 1,7 тис. вантажівок, понад 23 тисячі легкових  автомобілів  та 42 тисячі цивільних осіб. Кожна одиниця автотранспорту піддавалась ретельному огляду. Громадяни, які викликали підозру, перевірялися за наявними базами Міністерства внутрішніх справ. В результаті превентивних заходів затримано 25 осіб, які брали безпосередню участь в незаконних збройних формуваннях «ДНР» та ще сім, що підтримували з бойовиками тісний зв’язок”, – йдеться у повідомленні поліції.

За тиждень на блокпостах Донеччини припинено більше як 60 правопорушень.

Зокрема, було заблоковано 3 спроби провезти зброю, в тому числі холодну, і 5 спроб провезти наркотичну речовину. Доправлено до територіальних підрозділів поліції 3 розшукуваних зловмисників.

“Виявлено вісім осіб, які перебували на українській території нелегально. Крім того, задокументовано факт надання неправомірної вигоди”, – додають у поліції.

 

На розмінування Донбасу треба 10-15 років – експерти

Експерти вважають, що на розмінування територій в Луганській і Донецькій областях Україні знадобиться мінімум 10-15 років. Крім того, це вимагатиме величезних витрат.

Про це повідомляє  DT.UA – Укрінформ.

“За інформацією Міноборони,  мінами та вибухонебезпечними предметами  сьогодні усіяні близько 7 тисяч квадратних кілометрів підконтрольних Україні територій Донецької та Луганської областей… Не всі ці ділянки заміновані. Але вони потенційно небезпечні”, – йдеться у повідомленні.

За даними експертів, очистити на сьогодні вдалося лише близько 25 га сільгоспугідь, 70 га акваторії, 1152 км автомобільних шляхів, а також 712 км залізниць. З початку АТО групами розмінування Збройних сил України виявлено, знешкоджено (знищено) понад 17 тисяч вибухонебезпечних предметів.

“Якщо собівартість міни коливається в межах від 3 до 30 доларів, то на її знешкодження потрібно витратити 300-1000 доларів. Наприклад, у Хорватії за програмою розмінування на 2009-2019 роки буде використано 550 млн євро, у тому числі коштів міжнародних донорів”, – зазначається у статті.

Україні, на думку експертів, для цього знадобиться не один мільярд доларів, і їй самостійно з цим не впоратися. Про готовність підтримати Україну вже заявили НАТО, ЄС, ОБСЄ, ООН, Женевський міжнародний центр гуманітарного розмінування, а також окремі країни.

 

Страви з тарганами: до Харківського університету Повітряних сил приїхала перевірка

Інформацію про порушення в організації харчування в їдальні Харківського національного університету Повітряних сил імені Івана Кожедуба перевіряє спеціальна комісія.

Про це повідомляється на сторінці університету у  Facebook – Укрінформ.

“В соціальній мережі оприлюднена інформація щодо виявлення представниками військової прокуратури Харківського гарнізону порушень в організації харчування у їдальні університету. Зазначена інформація перевіряється комісією університету та логістики Командування Повітряних сил Збройних сил України”, – йдеться в повідомленні.

Зазначається, що про результати буде повідомлено після завершення перевірки.

Водночас у навчальному закладі заявляють, що наразі не зафіксовано скарг та заяв на адресу командування університету, фірми, яка надає послуги з харчуванню, офіційних повідомлень не отримувалось, відповідних записів у книгах контролю якості їжі немає.

Як повідомлялося, раніше головний військовий прокурор Анатолій Матіос заявив, що військові прокурори Харківського гарнізону виявили тарганів і хробаків у стравах, якими годували курсантів Харківського національного університету Повітряних сил.

 

У Сімферополі окупанти затримали ще одного кримськотатарського активіста

У Сімферополі підконтрольна Росії поліція затримала кримськотатарського активіста об’єднання “Кримська солідарність” Руслана Белялова.

Про це повідомляється на сторінці “Кримської солідарності” у  Facebook – Укрінформ

“Сьогодні у Сімферополі співробітниками поліції було затримано активіста об’єднання “Кримська солідарність” Руслана (Алімдара) Белялова. За інформацією, що надійшла, причина затримання – нібито його автомобіль перебуває в угоні”, – йдеться у повідомленні.

Також нагадується, що минулого тижня, 8 листопада, у будинку Белялова силовики провели обшук, після якого було виявлено пропажу особистих грошей (3000 доларів і 60000 рублів).

В організації “Кримська солідарність” затримання розцінюють як тиск на соціально й політично активних мусульман у  Криму.

“Зокрема, загальновідомо, що Алімдар Белялов – цивільний журналіст, учасник об’єднання “Кримська солідарність”. Він відомий громадськості тим, що займає активну громадську позицію: постійно підтримує кримських татар при обшуках, на судах, робить стрими з місця цих подій, і просто не залишається осторонь від проблем свого народу”, – йдеться у повідомленні.

 

Туреччина перекидає військову техніку в Ідліб

Туреччина перекидає військову техніку на північний захід Сирії для створення спостережних пунктів у зоні деескалації в Ідлібі.

Про це повідомляє в неділю  Анадолу – Укрінформ.

“Черговий конвой з військовою технікою виїхав до Сирії напередодні ввечері. У Генштабі Збройних сил Туреччини повідомили, що перекидання військ в Ідліб буде продовжено”, – йдеться в повідомленні.

Зазначається, що військова техніка стягується з різних районів Туреччини до прикордонної з Сирією провінції Хатай. Підрозділи Збройних сил Туреччини дислокуються на кордоні провінції Ідліб і району Афрін, підконтрольного сирійській курдській партії “Демократичний союз” (PYD), яку в Туреччині вважають пов’язаною з Робітничою партією Курдистану.

Процес розміщення турецького контингенту в зоні деескалації в Ідлібі почався 12 жовтня. Цьому передувала розвідувальна операція, яка тривала з 8 по 11 жовтня.

Місія з контролю над зменшенням напруженості, що складається з сил країн-гарантів (Туреччина, РФ і Іран), була створена відповідно до домовленостей, досягнутих на міжсирійських переговорах в Астані.

Як відомо, війна у Сирії почалася у березні 2011 року, коли мирні демонстрації протесту переросли в збройний конфлікт після того, як військові відкрили вогонь по демонстрантах. За даними ООН, під час конфлікту загинули більш як 400 тисяч осіб, понад 10 мільйонів були змушені залишити свої домівки. 4,8 мільйона осіб знайшли притулок за межами країни.

 

Міжнародний трибунал оголосить вирок екс-командиру боснійських сербів Младичу

Міжнародний трибунал ООН з колишньої Югославії 22 листопада оголосить вирок колишньому командирові боснійських сербів Ратку Младичу. Справа Младича розглядалася п’ять років.

Про це повідомляє у неділю  Радіо Свобода – Укрінформ.

“Суд над Младичем є останнім судовим процесом у трибуналі, який був створений у Гаазі в 1993 році для розслідування злочинів, скоєних під час війни в колишній Югославії початку 1990-х років. Младича звинувачують в 11 випадках геноциду, злочинах проти людяності та воєнних злочинах”, – йдеться у повідомленні.

Сімдесятип’ятирічний Младич звинувачується в скоєнні артилерійських обстрілів цивільних осіб у боснійській столиці Сараєві та організації в липні 1995 року в Сребрениці різанини близько 8 тисяч мусульманських чоловіків і хлопчиків.

Прокурори стверджують, що солдати Младича відтіснили нідерландських миротворців  ООН, перш ніж відокремити для розстрілу чоловіків від літніх людей, жінок і дітей. У 2007 році міжнародний трибунал ухвалив, що масове вбивство було геноцидом, здійсненим силами боснійських сербів. У 1995 році трибунал висунув звинувачення проти Младича, але він продовжував ховатися в Сербії, поки Белград його не заарештував і не передав у травні 2011 року.

Младич заперечує всі звинувачення.

У 2016 році трибунал встановив, що політичний керівник Младича Радован Караджич винен за схожими звинуваченнями і засудив його до 40 років позбавлення волі.

 

Юнкер вважає ситуацію у Каталонії катастрофічною

Президент Європейської комісії Жан-Клод Юнкер назвав катастрофічною ситуацію, яка склалася після референдуму в Каталонії.

Це він розповів у інтерв’ю газет і El Pais – Укрінформ.

“Каталонія – велика, величезна проблема. Ситуація в регіоні породила внутрішній розкол в іспанському та каталонському суспільстві, створивши проблеми всередині сімей, серед друзів… Цього ніколи не повинно було бути”, – наголосив Юнкер.

Як відомо, 27 жовтня Сенат Іспанії  призупинив автономію Каталонії, застосувавши 155 статтю конституції, у регіоні ввели пряме управління. Після цього Мадрид розпустив парламент та уряд Каталонії.

Національна судова колегія Іспанії заарештувала вісьмох членів відстороненого від влади уряду  Каталонії, зокрема й віце-президента Уріола Жункераса. Згодом стало відомо, що суд Іспанії видав європейський ордер на арешт усунутого глави Каталонії.

Пучдемон разом з соратниками здався бельгійській поліції вранці 5 листопада. До Брюсселя він поїхав наприкінці жовтня.

Дострокові регіональні вибори в Каталонії мають відбутися 21 грудня.

 

В Аргентині помер іспанський генпрокурор, що закликав судити каталонських лідерів

Генеральний прокурор Іспанії Хосе Мануель Маза у віці 66 років раптово помер в Аргентині, куди поїхав на конференцію.

Про це повідомляє  Бі-Бі-Сі – Укрінформ.

В суботу його доставили до відділення інтенсивної терапії з інфекцією нирок, і за кілька годин він помер.

У жовтні  Маза закликав засудити каталонських лідерів після референдуму про незалежность Каталонії.

Він заявляв, що спроба каталонських сепаратистів відокремитится від Іспанії є кримінальною справою. Його рішення про переслідування лідерів Каталонії широко підтримав консервативноий уряд Іспанії.

Мазу був призначений генпрокурором Іспанії у листопаді 2016 року.

27 жовтня Сенат Іспанії призупинив автономію Каталонії, застосувавши 155 статтю конституції, у регіоні ввели пряме управління. Після цього Мадрид розпустив парламент та уряд Каталонії.

Національна судова колегія Іспанії заарештувала вісьмох членів відстороненого від влади уряду Каталонії, зокрема й віце-президента Уріола Жункераса. Згодом стало відомо, що суд Іспанії видав європейський ордер на арешт усунутого глави Каталонії.

Пучдемон разом з соратниками здався бельгійській поліції вранці 5 листопада. До Брюсселя він поїхав наприкінці жовтня.

 

Ліберали вийшли з переговорів щодо формування коаліції в Німеччині

Переговори про створення нової урядової коаліції в Німеччині були перервані, оскільки з них вийшла “Вільна демократична партія” (ВДП).

Про це повідомив її голова Крістіан Лінднер, передає  DW – Укрінформ.

“Ми були б змушені відмовитися від наших основних принципів і від усього, до чого ми прагнули довгі роки. Ми не будемо підводити наших виборців, підтримуючи політичний курс, у який ми не віримо”, – йдеться в повідомленні партії в Twitter.

Лінднер пояснив зрив консультацій “відсутністю довіри між партнерами”, яким, за його словами, не вдалося знайти загальну ідею з модернізації країни.

“Краще не керувати країною, ніж керувати неправильно. Сьогодні, після тижнів переговорів, ми маємо перед собою список незлічимих протиріч, відкритих питань та конфліктів”, – підкреслив він, назвавши протиріччя між ВДП, ХДС та ХСС нездоланними.

Нагадаємо, що переговори між Християнсько-демократичним союзом, Християнсько-соціальним союзом, “зеленими” і “Вільної демократичної партією” зі створення коаліції, попередньо названої “Ямайкою”, тривали близько чотирьох тижнів.

Раніше повідомлялося, що в разі провалу переговорів по створенню коаліції у  ФРН  можуть відбутися перевибори.

 

США залишаються єдиним «світовим полісменом» – екс-міністр оборони Ізраїлю

Світовій спільноті слід продемонструвати рішучість, аби не допустити потрапляння ядерних технологій до країн-ізгоїв.

Таку думку під час Міжнародного безпекового форуму у Галіфаксі висловив колишній міністр оборони Ізраїлю Мойше Яалон, повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Позиція світу стосовно КНДР виявилася провальною і ми вже маємо озброєну ядерною зброю Північну Корею. Тепер треба врахувати урок історії: аби не дозволити іншому режиму-вигнанцю, наприклад Ірану, отримати ядерну зброю, нам треба продемонструвати рішучість», – сказав Яалон.

За його словами, саме агресивна позиція США дозволила свого часу позбавити Лівію та Іран ядерних амбіцій.

«Після іракської війни у 2003 році Муаммар Каддафі відмовився від ядерного проекту без жодного пострілу, а Верховний лідер Ірану Алі Хаменеї призупинив подібний проект у свій країні. Вони пішли на це, адже зрозуміли, що можуть стати мішенню третьої фази американського наступу (першою фазою був Афганістан, другою – Ірак). Головним запитання серед керівництва країн-вигнанців у нашому регіоні було: хто може стати наступним», – зауважив екс-міністр.

Водночас, важливими залишаються і методи дипломатичного впливу.

«Політична ізоляція, економічні санкції й наявність реалістичного воєнного плану мають бути задіяні стосовно режиму перед використанням військового методу. Тим не менш, стратегічну перевагу можна отримати й мінімальними діями, особливо від імені США, на Близькому Сході та деінде», – зазначив Яалон.

Він додав, що рішення  США  відмовитися від удару по Сирії після отримання інформації про застосування Дамаском хімічної зброї «послабило позицію США на Близькому Сході».

«Основна думка: ми досі залишаємося світовим полісменом. Єдиним гравцем, здатним підтримувати світовий порядок, є США», – підсумував екс-міністр оборони.

 

На Тернопільщині перепоховали 50 українців – жертв нацистського терору

Останки понад 50 українських патріотів, розстріляних фашистами у листопаді 1942 року біля райцентру Чортків на Тернопільщині, перепоховано на міському кладовищі.

Про це повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Ще кілька десятків років тому, за архівними даними ОУН-УПА, стало відомо, що між Чортковом та Ягольницею фашисти розстріляли 52-х в’язнів Чортківської тюрми. Пошукові роботи тривали не один рік. Працювали над архівними матеріалами, опитували старожилів, мешканців навколишніх сіл, імовірних свідків трагедії. І ось, місяць тому, за майже 300 м від траси, у полі нам вдалося знайти останки розстріляних українських патріотів, серед яких був і священик», – розповів кореспонденту агентства керівник розкопок, заступник директора меморіально-пошукового підприємства «Доля» Львівської обласної ради Володимир Харчук.

У неділю жертв трагедії – уродженців Тернопільщини, Львівщини та Івано-Франківщини  перепоховано на міському кладовищі Чорткова.

Заупокійну літургію очолив владика Василій Семенюк, митрополит Тернопільсько-Зборівський та владика Димитрій Григорак, єпарх Бучацький (УГКЦ).

У церемонії взяли участь представники духовенства з Львівщини, Івано-Франківщини, влади, громадськості, місцеві мешканці.

 

Мер міста на Донеччині виявився громадянином Росії – нардеп

Аксьонов ще в 2014 році подав документи на отримання російського громадянства – УНІАН

Мер міста Добропілля Донецької області Андрій Аксьонов виявився громадянином Росії. Про це повідомив на своїй сторінці у Facebook народний депутат від партії “Солідарність” Дмитро Лубинець, показавши відповідні документи.

Як повідомив Лубинець, Аксьонов в 2014 році подав на отримання російського громадянства.

Під час бойових дій влітку того ж року Аксьонов виїхав у аннексированный Крим, попросивши у окупантів надання російського паспорта. Місцем проживання в заявці він вказав місто Севастополь. Також, за деякою інформацією, Аксьонов 5 листопада цього року виїхав в Росію. Нагадаємо, мер Добропілля Аксьонов назвав прапор України “рваною ганчіркою”.

 

У Києві проходить фестиваль «Віртуози фолку»

У Києві в «Українському домі» у неділю проходить перший етно-музичний фестиваль «Віртуози фолку» за участю більш як 200 музикантів, народних майстрів та митців з усієї України.

Уперше разом виступають народні фольклорні колективи, співаки і музиканти, а також – представники сучасних напрямків, які «модернізують» традиційну народну музику, повідомляє  Радіо Свобода – Укрінформ.

«Ми свідомо втілюємо такі творчі експерименти, аби вивести з «зони комфорту», із звичного сприйняття народної музики та традиційного мистецтва і самих митців, і глядачів. Тому фестивальну програму розробляли композитори і музиканти, етнографи і фольклористи», – розповіла ініціаторка «Віртуозів фолку», співачка Олена Кулик.

Увечері в рамках фестивалю відбудеться гала-концерт за участю відомих виконавців народної музики, серед яких Ніна і Тоня Матвієнко, ансамбль «Дніпро», Кирило Стеценко, Роман Гриньків та інші.

Проведення фестивалю підтримали  Міністерство культури  України, департамент культури КМДА, Товариство зв’язків з українцями за кордоном «Україна – світ» та інші організації.

Київ етно мюзік фест “Віртуози фолку”

 

Фестиваль української пісні у Придністров’ї зібрав 200 учасників

Чотирнадцятий Фестиваль української народної пісні і танцю «Пшеничне перевесло» пройшов 18 листопада у місті Григоріополь Придністровського регіону Молдови

Захід був організований Союзом українців Придністров’я імені Олександра Бута, повідомляє власний кореспондент Укрінформу в Молдові .

«Нинішній фестиваль ще раз підкреслює, наскільки важливо українцям зберігати свою культуру, мову і самобутність незалежно від того, де вони проживають, адже традиції наших батьків і дідів повинні продовжити своє життя у майбутніх поколіннях.  Україна  була, Україна є, Україна буде, а наш обов’язок – пам’ятати це завжди і донести це до наших дітей і онуків, адже в кожній українській пісні живе історія народу», – сказав у вітальному слові голова Спілки українців Придністров’я Петро Богуцький.

Учасників фестивалю та гостей привітали дипломати Посольства України у Республіці Молдова Алла Отверченко та Володимир Манжола. Перший секретар посольства Отверченко зазначила у своєму виступі, що традиційність проведення фестивалю української народної пісні, який збирає українців різного віку з усіх міст лівого берега Дністра, говорить про те, що тут бережуть українське слово, українську пісню і українські традиції, з любов’ю ставляться до спадщини українського народу. Дипломат подякувала організаторам заходу за те, що в Придністровському регіоні не тільки дбайливо зберігають українську культуру, а й передають її наступним поколінням.

Також учасників фестивалю привітали гості, які прибули з Києва, – заступник директора Інституту літератури імені Шевченка Національної академії наук України Сергій Гальченко, директор міжнародного благодійного фонду Національної пам’яті України Борис Пономаренко і поет, член Спілки письменників України Володимир Пояте. Вони вручили переможцям українську літературу, грамоти та подарунки.

У фестивалі взяли участь понад 20 творчих колективів та солістів (близько 200 учасників). Гран-прі фестивалю журі одноголосно віддало дуету – Кароліні Хартоломей та Людмилі Співак із села Красне Слободзейського району, які виконали пісню «Ой у вишневому саду». Перше місце серед ансамблів посів народний колектив «Хрустовчанка» (місто Кам`янка), серед хорових колективів перше місце здобув народний хор української пісні «Стожари» (місто Григоріополь). Серед солістів перемогла Ясміна Дашко з міста Тираспіль за виконання пісні «Журавель».

 

До Книги рекордів Гіннеса потрапив пам’ятник з Одещини

Гранітний пам’ятник, встановлений на території етнографічного комплексу “Фрумушика-Нова” у Тарутинському районі Одеської області, офіційно визнали найвищою у світі статуєю вівчаря (не плутати з найвищими пам’ятниками).

Про це повідомляє  сайт  Книги рекордів Гіннеса – Укрінформ.

“Найвища статуя пастуха дорівнює 16,43 м (53 фути 10,8 дюйма) і була встановлена Олександром Паларієвим (Україна) в  Одесі, Україна, 1 грудня 2016 року. Паларієв створив статую “Овечий пастух Фрумушика-Нова”, використовуючи 152 м лабрадориту”, – йдеться в повідомленні.

Це вже десятий рекорд, зареєстрований за 11-й рік існування етнографічного комплексу “Фрумушика-Нова”. Попередні 9 рекордів фіксувалися в Національному реєстрі рекордів України.

Пам’ятник вівчарю у бурці і з палицею був внесений до Національного реєстру рекордів України в квітні цього року. Як уточнила громадська діячка і еколог Ірина Бурлаченко, яка була присутньою на фіксації нового рекорду України, пам’ятник зроблений з граніту. Його висота з постаментом становить 17 метрів 93 сантиметри, а вага – 1080 тонн(http://frumushika.com/novosti/327-pamyatnik-chabanu-vnesli-v-knigu-rekordov-ukrainy.html).

Ідею створення скульптури втілив 44-річний скульптор з Вінницької області Іван Короленко.

Одним з рекордів господарства, очолюваного Олександром Паларієвим, є найбільший в Європі вівчарський комплекс з вирощування овець каракульської породи. Тут тримають майже 6 тисяч овець, молоко яких йде на виробництво бринзи, а вовна – на виготовлення одягу і постільного приладдя.

Окрім вівчарства, в господарстві займаються виноробством. В Одесі на конкурсі винарів-аматорів, що проводиться під патронатом Таїровського інституту виноробства, вина сім’ї Паларієвих кілька разів посідали перші місця.

Будівництво господарства Фрумушика-Нова почалося влітку 2006 року на місці молдавських сіл, виселених навесні 1946 року у зв’язку з створенням військового полігону. Коли через півстоліття полігон закрився, Андрій Паларієв, який народився в одному із знищених згодом сіл, вирішив відродити тут життя.

За 10 років “Фрумушика-Нова” стала центром зеленого туризму з великим вівцекомплексом. На її базі відбувся з’їзд вівчарів Європи, Бессарабський ярмарок і пленер діячів мистецтв з Польщі, Німеччини, Литви і Грузії.

Сьогодні комплекс “Фрумушика-Нова” може нахвалитися етнографічним музеєм просто неба “Бессарабське село Фрумушика-Нова”, де туристи можуть побачити національні подвір’я ХІХ-ХХ століть Бессарабії (молдавське, українське, російське, болгарське, німецьке, гагаузьке, єврейське). На території комплексу є Парк-музей скульптур “Історія Бессарабської землі”, який теж, до речі, отримав номінацію у Книзі рекордів України за “найбільшу кількість скульптур у приватному парку-музеї”.

Тут же побудований меморіальний комплекс “Пагорб пам’яті”, присвячений знедоленим жителям виселених сіл Фрумушика-Нова, Рошія, Гофрумсталь, Кантемир і Зурум.

Для туристів є можливість сходити на полювання і рибалку, скуштувати вина, бринзу і коронну страву – фазана з мамалигою. Для дітей працює міні-зоопарк і ферма поні.

Цілком імовірно, що весною сім’я Паларієвих  у черговий раз здивує своїх відвідувачів якимось  незвичайним об’єктом або нововведенням.  Фантазію і бажання їм не позичати.

 

Найстаріша українська церква Австралії відзначила ювілей

В Австралії урочистою літургією і святковим зібранням відзначили 50-річчя храму святого Михаїла у Квінбіяні.

У заходах взяли участь представники українського посольства в Австралії, генерального консульства України в Сіднеї, високого представництва УГКЦ в Австралії та численної української громади австралійського столичного регіону, повідомляє власний кореспондент Укрінформу.

“Приємно, що стільки українців зібралося на сьогоднішнє свято. Святий Михаїл має особливе місце в українській історії. Церкви з його іменем не раз були фортецями на захисті свободи і незалежності України. Найближчим історичним прикладом є Михайлівський золотоверхий собор, який став основним прихистком героїв Революції гідності”, – наголосив посол України в Австралії Микола Кулініч.

Голова української громади Квінбіяна В’ячеслав Спесивий нагадав про історію створення храму, який своїми руками збудували українські емігранти у 1967 році.

“Мова йде про 40 родин, які приїхали в Австралію після війни. Багато з них не мали власного житла, але жертвували свій час, працю чи заощадження, щоб побудувати церкву, навколо якої гуртуватиметься громада”, – зазначив він.

Своїми спогадами про служіння у храмі св. Михаїла поділилися й багатолітні парохи церкви о. Олег Стефанишин та о. Дмитро Сенів.

Голова Об’єднаної української громади Канберри і Квінбіяну Юліан Романик наголосив, що храм св. Михаїла був основою для зародження організованої громади у столиці Австралії, і довгий час, поки не побудували церкву у Канберрі, був єдиним центром українства у столичному регіоні.

“Знаково, що українська церква в Австралії досі залишається тим місцем, де найчастіше гуртуються українці”, – наголосив він.

Почесною грамотою посольства України в  Австралії  було нагороджено голову парафіяльної ради парафії УГКЦ св. Михаїла у Квінбіяні Ольгу Домітряк, яка разом з чоловіком стояла біля витоків заснування української церкви і громади в Квінбіяні, і досі, незважаючи на поважний вік, є активною учасницею громадського життя.

Привітати українську громаду Квінбіяна та Канберри із храмовим святом приїхали численні гості з інших австралійських міст, в тому числі почесний консул України в Сіднеї Ярослав Дума, голова Єпархіальної пасторальної ради УГКЦ Австралії і Нової Зеландії Юрій Федишин з Мельбурна, директор української кредитної спілки “Дністер” в Австралії Андрій Павук та багато інших.

Жіноцтво Квінбіяна на чолі з Марусею Яцишин підготувало виставку фотографій з історії будівництва та діяльності церкви.

 

До Харкова на безпекову нараду приїхав радник Трампа

До Харкова з робочим візитом прибув радник президента США Дональда Трампа, колишній мер Нью-Йорка Рудольф Джуліані.

Про це повідомляється на  сайті Харківської міськради – Укрінформ.

Зазначається, що в аеропорту  Харкова  Джуліані та експертів з безпеки компанії Guliani Security & Safety зустрічали Харківський міський голова Геннадій Кернес, перший заступник міського голови Ігор Терехов, директори департаментів міськради.

За даними прес-служби міськради, в понеділок, 20 листопада, Джуліані візьме участь у нараді “Харків – безпека і порядок”, на якій презентує напрацювання щодо поліпшення сфери безпеки в місті Харкові.

 

Туск – про проблеми Польщі: Це стратегія правлячої партії чи план Кремля?

Погіршення відносин Польщі з Україною та ізоляція в ЄС може бути планом Кремля.

Таку думку у  Тwitter  висловив президент Євроради, екс-прем’єр Польщі Дональд Туск – Укрінформ.

“Тривога! Гостра суперечка з Україною, ізоляція в ЄС, проблеми з верховенством права і незалежністю судів, атака на неурядовий сектор і незалежні ЗМІ – стратегія PiS чи план Кремля? Вони занадто схожі, щоб спокійно спати”, – написав Туск.

У відповідь глава польського уряду Беата Шидло написала у Тwitter, що Туск як президент Євроради не зробив нічого доброго для Польщі.

“Сьогодні, використовуючи свою посаду для атаки на польський уряд, він атакує Польщу”, – підкреслила вона.

Як повідомляв Укрінформ, в п’ятницю відбулася зустріч Консультаційного комітету Президентів України і Польщі, під час якої було прийнято рішення відновити ексгумації поляків, які в різні роки загинули в Україні.

У суботу польські прикордонники не впустили до  Польщі  секретаря Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам’яті учасників антитерористичної операції, жертв війни та політичних репресій Святослава Шеремету, який потрапив у так званий “чорний список” глави Міністерства закордонних справ Польщі Вітольда Ващиковського. З цього приводу до МЗС України був викликаний посол Польщі в Україні Ян Пєкло.

 

Глава інституту національної пам’яті: Польща не може обирати Україні героїв

Варшава не може обирати Києву героїв, але й не може мовчати щодо злочинів УПА проти поляків на Волині.

Про це в інтерв’ю виданню wPolityce.pl  заявив голова Інституту національної пам’яті (IPN) Польщі Ярослав Шарек – Укрінформ.

“IPN не може визначати українському народові, яких героїв він повинен собі обрати. Однак інститут не може також мовчати про злочини проти поляків, скоєних на Волині і східній Малопольщі”, – заявив Шарек.

Він підкреслив, що українців і поляків можуть об’єднувати інші герої наприклад, Симон Петлюра чи генерал Марко Безручко, який захищав місто Замосць від більшовиків. Натомість, спільними історичними темами, які можуть об’єднувати, а не ділити Україну і Польщу, є Голодомор в Україні 1930-х років, нелегальна діяльність католицької церкви, діяльність антикомуністичних діячів 1970-х років минулого століття тощо.

Шарек наголосив, що між Польщею та Україною дуже добре розвивається співпраця у сфері обміну архівними документами. За його словами, через декілька тижнів буде опубліковано 1,5 тис. сторінок архівних документів польською та українською мовами, що стосується діяльності комуністичних органів безпеки проти ОУН і УПА на польських землях.

 

У Харкові на четверту річницю Євромайдану зібралося народне віче

Народне віче зібрало сотні харків’ян біля  пам’ятника Тарасу Шевченку з нагоди четвертої річниці харківського Євромайдану.

Як сказав у коментарі кореспондентові Укрінформу один з координаторів Євромайдану, журналіст Володимир Чистилін, напередодні в інтернеті було розміщено запрошення прийти на віче.

“Незважаючи на дощ і похолодання, прийшли до трьохсот осіб, багато з дітьми, під прапорами України і Євросоюзу. Чотири роки тому, 19 листопада 2013 року, за два дні до початку Майдану в Києві, харків’яни провели перший мітинг за євроінтеграцію. Тоді більше ста харків’ян вийшли з плакатами на головну площу міста з вимогою підписати Асоціацію з  ЄС  – перший харківський євромайдан. Це потім активістів битимуть, палитимуть їм машини, містом почнуть ходити озброєні тітушки і “Оплот”. Але ми вистояли. Учасники євромайдану були серед тих, хто звільнив захоплену сепаратистами будівлю Харківської ОДА, хто протистояв так званій “російській весні”, хто відстояв ідеали єдиної і сильної, європейської України”, – наголосив Чистилін.

За його словами, про ці ідеали на віче говорили і активісти, і представники духовенства: “Харківський євромайдан став духовною подією, що об’єднала регіон”.

“На віче 18 земляків отримали нагороди за активну участь у харківському євромайдані. Ми звернемося до влади області з вимогою встановити в Харкові меморіальну дошку на згадку про учасників Революції гідності”, – додав Чистилін.

Як стало відомо, 21 листопада в харківському кінотеатрі ім. Довженка у рамках вшановування четвертої річниці Євромайдану покажуть документальний фільм, заснований на біографії харківського священика, філолога Віктора Маринчака, який активно брав участь у подіях Майдану.

 

“Це підірве ситуацію”: Росія влаштувала істерику через можливі поставки зброї із США до України

Трампу будуть рекомендувати виділити Україні 47 мільйонів доларів на озброєння – УНІАН.

У Росії знову заявили, що якщо США поставлять Києву озброєння, то це “підірве” ситуацію в Україні. Про це заявив “РИА Новости” голова комітету Держдуми з оборони Володимир Шаманов. “Це буде позначатися негативно на всіх сторонах процесу, і політичних, дипломатичних, я вже не кажу про військові”, — сказав депутат.

За його словами, якщо Вашингтон зважиться на такі поставки, “це буде безвідповідальний крок”. Раніше повідомлялося, що в Сенаті США закликали Трампа відповісти на агресію РФ наданням Україні летального озброєння.