Степану Хмарі – 80! Вітаємо ПАТРІОТА, Героя України

4 роки ago Інформ центр 0

12 жовтня святкує свій 80-річний ювілей Герой України, видатний український політик, правозахисник, Голова Всеукраїнського комітету захисту політв’язнів та довголітній політв’язень радянських концтаборів, народний депутат України I, II та IV скликань – Степан Ількович Хмара.

Степан Ількович народився 12 жовтня 1937 року в селі Боб’ятин на Львівщині в селянській сім’ї.  За спеціальністю він – лікар-стоматолог (у 1964 р. закінчив Львівський медичний інститут). Ще з юності Степан Хмара почав брати участь у дисидентському русі: розповсюджував самвидав та іншу заборонену літературу, в 60-і роки вперше в Україні переклав працю російського дисидента та активного борця за права людини Андрія Сахарова «Роздуми про мир, інтелектуальну свободу та прогрес».

Після масових арештів опозиційної української інтелігенції, вслід за ув’язненим В’ячеславом Чорноволом, продовжував видавати підпільно журнал «Український вісник». В цьому журналі були надруковані його праці «Етноцид українців у СРСР» та «Генеральний погром». які перевидавалися багатьма європейськими мовами.

У 1980 р. за політичну діяльність Степана Хмару затримало КДБ. Отримав сім років в’язниці в таборах суворого режиму та п’ять років заслання. Покарання відбував на Уралі. За нескорену позицію відсидів там 306 діб карцеру.

Після повернення в Україну, став одним із керівників Української Гельсінської спілки, а після її перетворення на Українську Республіканську партію (з квітня 1990 р.) — заступником голови партії.

В 1989 році у Львові було створено міський страйковий комітет, куди ввійшли представники понад 50 заводських страйкомів та страйкомів закладів і установ, а також громадських організацій. Степан Хмара став заступником голови страйкому. У травні 1992 року на III з’їзді УРП вийшов з партії через незгоду з її політикою.

Після цього Степан Ількович брав активну участь в інших політичних рухах, зокрема, Української консервативної республіканської партії, ВО «Батьківщина», Українського народного блоку Костенка і Плюща, був активним учасником Помаранчевої революції та Майдану Гідності.

«Я виростав під час війни. В ці бурхливі роки на заході була запекла боротьба Української повстанської армії і окупаційної влади. У нашу хату часто заходили партизани… У нашому селі двічі були бої партизанів з енкаведистами. Тоді всім було зрозуміло, що партизани не вистоять. Одного разу красивий молодий повстанець у нашій хаті сказав моїм батькам: «Ми розуміємо, що всі загинем. Ми зараз цю війну не виграєм. Але ми не можемо не воювати. Ми мусимо. Така наша доля. І на нашому прикладі будуть виховуватись наступні покоління». Це через мої вуха увійшло в мою дитячу свідомість. Дитинство моє було особливе. Я задумався — а як так робити, щоб перемогти? Знав: ми мусимо перемогти, своїми знаннями, розумом», – згадує Степан Ількович у своїх роздумах.

За визначні особисті заслуги у боротьбі за відродження незалежності української державності, відданість ідеалам свободи і демократії у 2006 році Степану Хмарі було присвоєне звання Героя України з врученням ордена Держави.

У 2007 році  С. Хмара був нагороджений Орденом Свободи за громадянську мужність, самовідданість у боротьбі за утвердження ідеалів демократії.

В цьому ж, 2007 році, за безкомпромісність і твердість волі у виборюванні незалежності України та з нагоди 70-річчя від дня народження Степана Хмару нагородили Орденом князя Ярослава Мудрого V ступеню.

Сьогодні Степану Хмарі вже 80, але він продовжує вести активну громадсько-політичну діяльність, приймаючи участь у всіх заходах, спрямованих на захист суверенності нашої країни, зміну системи та покращення життя простих українців.

ПАТРІОТИ щиро вітають Степана Ільковича з ювілеєм та бажають йому залишатись таким же незламним, мужнім та свободним.

«Ваше життя – це приклад для молодого покоління, як не зламатись перед ворогом, не підкорятись свавіллю корупціонерів та бюрократів та завжди залишатись вільним у своїх поглядах ГРОМАДЯНИНОМ своєї ДЕРЖАВИ», – підкреслюють ПАТРІОТИ.

З днем народження, Степане Ільковичу! Щастя Вам, наснаги та довгих років життя!

Прес-служба