Пенсійна реформа: відновлена НЕсправедливість для українських пенсіонерів

2 роки ago Інформ центр 0

Влада заявила про відновлення соціальної справедливості та полегшення з 1 жовтня злиденного існування мільйонів пенсіонерів.

В неділю, 8 жовтня, Президент України Петро Порошенко в присутності Прем’єр-міністра Володимира Гройсмана та Глави Адміністрації Президента України Ігоря Райніна підписав Закон “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій”, який  Верховна Рада прийняла 3 жовтня в другому читанні.

Законопроект про пенсійну реформу передбачає, зокрема, модернізацію пенсій і підвищення мінімального страхового стажу для виходу на пенсію з 15 до 25 років з 1 січня 2018 року.

«Хочу привітати всіх пенсіонерів, бо відновлюється справедливість», – заявив глава держави,  подякувавши Уряду та Парламенту за «спільні зусилля, які дозволили ухвалити цей важливий документ».

Володимир Гройсман похвалився, що 9 з 12 мільйонів українських пенсіонерів з 1 жовтня отримуватимуть на 200–1000 гривень більше.

Як це позначиться на добробуті українських пенсіонерів, яким уже десять років не індексують пенсії,  – говорити зайве, бо поки влада годує українців підвищенням соціальних стандартів, в Україні піднялись ціни на продукти, тепло, послуги зв’язку, бензин, інше.

Говорячи про «покращення», влада не акцентує  увагу на тому, що пенсійний вік для українців збільшився. Так, мінімальний розмір пенсії з 1 жовтня зростає до 1452 грн. На першому етапі мінімалка встановлюється на рівні 25 років стажу, але до 2028-го для виходу на пенсію потрібно буде вже 35 років офіційного стажу.

Нововведення закону в тому, що відсутні роки стажу тепер можна буде купити. Це стосується тих, хто працює «по-чорному». Але за кожні 12 місяців майбутньому пенсіонерові потрібно буде сплатити 16 896 грн. Враховуючи середні зарплати по країні, таку суму на даний момент може сплатити далеко не кожний українець.

Законопроект передбачає і інші зміни, зокрема, по студентам, підприємцям-спрощенцям, матерям, які знаходились в декретних відпустках. В законі є також щорічна автоматична індексація пенсій, починаючи з 2021 року, інші нововведення, які ми аналізувати не будемо.

Зазначимо лише один момент: новий пенсійний закон скасовує призначення спеціальних пенсій для людей, які мали на те право, але тим, хто їх вже отримав, зменшувати розмір пенсії не будуть.

«Правильно йти шляхом того, щоб менші пенсії підтягувати до великих. Саме цим шляхом ми і пішли», – пояснив заступник міністра соціальної політики Миколи Шамбір.

Гідні для життя людини (або великі, як їх назвав Шамбір) пенсії, як відомо, в розвинутих країнах світу. Так, в Європі, зокрема, в Польщі пенсіонери отримують в середньому 460 євро, у Франції близько 1000 євро, в Іспанії мінімальна пенсія – 563, максимальна – 1180.

В Україні з 1 жовтня мінімальна пенсія зростає до 1452 грн. Це приблизно 45 євро.

Тобто, до гідного життя пенсіонерів Україні ще повзти і повзти. І однією з основних проблем жебрацького існування наших пенсіонерів є те, що в країні 10 працюючих утримують близько 12 пенсіонерів, а середня зарплатня тих працюючих (на липень 2017 р.) – 7 360 грн.

Отже, прийняття в Україні пенсійної реформи – це, безумовно, крок вперед. Але без економічного підґрунтя – це два кроки назад.

Зазначимо і те, що Польща з 1 жовтня знизила пенсійний вік для чоловіків з 67 до 65 років, а для жінок – з 67 до 60. При цьому глава польського уряду Беата Шидло зазначила, що зниження пенсійного віку – це виконання обіцянки партії «Право і Справедливість» (PiS), даної перед парламентськими виборами 2015 року, і зауважила, що влада дає полякам право вибору: «Якщо хтось хотітиме працювати довше, то може це зробити. Знижуючи пенсійний вік до 60 років для жінок і 65 для чоловіків, ми повертаємо нашим землякам гідний вибір».

Українська влада і, зокрема, одна із провладних партій, теж обіцяла народу покращення та  «життя по-новому». З сумом можемо констатувати: покращення та «життя по-новому» наступило в нашій країні лише для олігархів. Пенсіонери ж України мусять ще довго жити чи, точніше, виживати «по-старому».

Прес-служба