Підбірка актуальних новин за 21 вересня

2 роки ago Інформ центр 0

Генпрокуратура викликала на допит двох заступників міністра оборони РФ Сергія Шойгу та заступника головнокомандувача ВМФ Росії.

Повістки оприлюднені на сайті відомства – Укрінформ.

Згідно з  повідомленням, заступники міністра оборони РФ  Дмитро Булгаков і Микола Панков, а також колишній командувач Чорноморського флоту РФ, а нині – заступник головнокомандувача ВМФ Росії  Олександр Федотенков  викликаються на допит на 10 годину 26 вересня.

Стосовно них відкриті кримінальні провадження за ч. 3 ст. 110 КК України (Посягання на територіальну цілісність України), ч. 2 ст. 437 КК (Планування, підготовка або розв’язування агресивної війни), ч. 1 ст. 111 КК (Діяння, умисно вчинене на шкоду суверенітетові України), ч. 2 ст. 28 КК (Вчинення злочинів групою осіб за попередньою змовою), ч. 4-5 ст. 27 КК (Співучасть у злочині).

 

Так званий суд в окупованому Криму залишив без задоволення апеляційну скаргу на продовження арешту фігурантам бахчисарайськоъ “справи Хізб ут-Тахрір” Рустему Абільтарову, Зеврі Абсеітову та Ремзі Меметову, які залишаться під вартою до 12 листопада.

Про це у відеповідомленні, опублікованому на  сайті  “Кримської солідарності”, розповів один із координаторів цієї організації і син арештованого Ремзі Меметова Ділявер Меметов – Укрінформ.

“Сьогодні відбувся розгляд апеляційної скарги на рішення суду про продовження до 12 листопада утримання бахчисарайських хлопців, що проходять по справі Хізб ут-Тахрір. Як завжди, і це не стало для нас новиною – клопотання батька і його адвокатів пройшли без задоволення, їх продовжена запобіжний захід залишилася без зміни”, – повідомив Ділявер Меметов.

За його словами, сьогодні “судове засідання, як і всі попередні, проходило в закритому режимі. При цьому дружину Рустема Абильтарова і дружину Зеври Абсеитова в зал суду не пустили, а його з матір’ю пустили лише на оголошення вироку.

“Тобто, ми знову бачимо вибірковість, незрозуміло хто визначає і хто стоїть за тим, щоб все це вирішувати”, – розповів син Меметова.

Як сказав підліток, “незважаючи на всю безпросвітність цієї справи”, друзі та однодумці по всьому Криму підтримують ув’язнених бахчисарайців, “тому дух, як і личить справжнім героям, у них бойовий”.

Так званий Верховний суд Криму 8 вересня продовжив термін  арешту  фігурантам бахчисарайської “справи Хізб ут-Тахрір” до 12 листопада. Про розгляд апеляції на продовження арешту четвертого фігуранта бахчисарайської “справи Хізб ут-Тахрір” Енвера Мамутова поки невідомо.

Як повідомляв Укрінформ, 12 травня 2016 року у Бахчисараї російські силовики провели серію обшуків у будинках мусульман-кримських татар, а також у місцевому кафе “Салачик”. В результаті були затримані і звинувачено в тероризмі четверо бахчисарайців: Зеврі Абсеітов, Ремзі Меметов, Рустем Абільтаров і Енвер Мамутов. Вони були затримані силовиками за підозрою в участі в організації “Хізб ут-Тахрір”. Всього по цій справі в окупованому Криму було затримано 19 осіб. Четверо з них уже засуджені Північно-Кавказьким окружним військовим судом Росії.

 

Сума позову НАК “Нафтогаз Україна” та шести її дочірніх компаній проти РФ до трибуналу при Постійній палаті Третейського Суду в Гаазі з відсотками становить близько $7 мільярдів.

Про це у  Facebook  повідомив комерційний директор НАК Юрій Вітренко – Укрінформ.

“Сума – понад $5 млрд. І це без відсотків. З відсотками на сьогодні сума вже близько $7 млрд. Це консервативна оцінка міжнародних експертів ринкової цінності втрачених активів. Сюди належать і виробничі активи нашої дочірньої компанії “Чорноморнафтогаз”, і газ в підземному сховищах в Криму, і активи інших дочірніх компаній “Нафтогазу”, – написав він.

При цьому Вітренко наголошує, що подання позову зовсім не свідчить про визнання Криму територією Росії.

“Ми жодним чином не визнаємо, що Крим перестав бути частиною держави Україна. Ми тільки констатуємо факт, що в результаті незаконної анексії Криму, його зараз контролює Російська Федерація”, – підсумував він.

Саме цьому, за словами Юрія Вітренка, РФ і несе відповідальність за втрату групою  Нафтогаз  активів у Криму.

“І сам факт того, що наш позов був прийнятий міжнародним арбітражем до розгляду, свідчить про те, арбітри знайшли достатні підстави розглядати саме відповідальність Російської Федерації, а не віртуальної “влади незалежного Криму”, – підсумував комерційний директор Нафтогазу.

Як повідомлялося, група  Нафтогаз подала до Гаазького суду позов про відшкодування Росією 5 млрд дол збитків, завданих через окупацію Криму.

 

Депутати парламенту Молдови від Ліберальної партії почали збір підписів під законопроектом про початок процедури відсторонення від посади президента Ігоря Додона.

Згідно з парламентським регламентом, для реєстрації законопроекту з подальшим його розглядом на засіданні парламенту необхідні підписи 34 депутатів зі 101-го, повідомляє власний кореспондент Укрінформу в Молдові.

Як зазначив лідер Ліберальної партії Міхай Гімпу, законопроект надіслано всім парламентським фракціям, за винятком фракції Партії соціалістів.

Мотивом для оголошення президенту імпічменту стала, за словами Гімпу, перш за все, відмова глави держави відправляти молдавських військових на міжнародні військові навчання. Лідер лібералів наголосив також, що «президент Ігор Додон продовжує просувати в Молдові інтереси Росії».

Спікер парламенту Молдови Андріан Канду заявив у цьому зв’язку, що оголошення імпічменту президенту – процедура досить складна, і вона не обмежується лише реєстрацією законопроекту в парламенті. Згідно з процедурою, необхідно створити комісію, яка вивчить, чи порушив президент Конституцію і в чому полягають ці порушення, після чого висновки комісії будуть представлені  Конституційному суду  для прийняття відповідного рішення», – зазначив спікер.

Разом з тим глава молдавського парламенту наголосив, що правляча коаліція уважно стежить за діяльністю президента, і в разі наявності підстав для відсторонення президента від посади будуть ініційовані відповідні процедури.

 

На вулиці Парижа та інших міст Франції у четвер, 21 вересня, знову вийшли десятки тисяч людей, невдоволених планами уряду провести реформу трудового законодавства, запропоновану президентом країни Еммануелем Макроном.

Багатотисячні демонстрації відбулися напередодні затвердження реформи, яке заплановане урядом на п’ятницю, 22 вересня, повідомляє  DW.

Профспілка “Всезагальна конфедерація праці” (CGT) оголосила про проведення у четвер близько 200 акцій протесту по всій території Франції. Демонстранти, зокрема, тримали транспаранти із гаслами “Макрон – маріонетка роботодавців”, “Ні реформі ринку праці”, а також закликали уряд відмовитися від реформи у запропонованому вигляді.

Керівник CGT Філіпп Мартінез під час демонстрації у Парижі заявив, що масштаби акцій протесту у четвер за кількістю учасників є співставними з першим днем протестів минулого вівторка, 12 вересня. Тоді, за даними профспілки, у масових акціях взяли участь майже півмільйона французів.

Як повідомлялося, однією з ключових позицій у запропонованій президентом Франції  Еммануелем Макроном  реформі трудового законодавства є зменшення впливу профспілок на ведення переговорів з роботодавцями. Підприємствам будуть запропоновані більш гнучкі умови в переговорах про заробітну плату і умови праці. Також реформа передбачає зменшення виплат при звільненні.

Реформа ринку праці була однією з важливих обіцянок Макрона під час президентських виборів.

 

Порушення Росією міжнародних домовленостей, передусім Будапештського меморандуму, створило умови, коли такі угоди не можуть гарантувати мир і нерозповсюдження ядерної зброї у світі.

На цьому наголосив у четвер на міністерському засіданні РБ ООН глава МЗС України Павло Клімкін, передає власний кореспондент Укрінформу.

“Коли в 1990-х роках Україна добровільно знищила третій за розмірами ядерний арсенал у світі, ми були переконані у верховенстві таких міжнародних принципів, як недоторканість міжнародних кордонів, а також територіальна цілісність і суверенітет”, – зауважив український міністр на обговореннях, присвячених нерозповсюдженню зброї масового знищення.

Водночас, за його словами, зараз Україна все ще високо цінує ці принципи. “Але ми усвідомили, що вони не є сакральними для всіх. Ми були надто наївними”, – зазначив Клімкін.

У цьому зв’язку він підкреслив, що “порушення міжнародного права, у тому числі у сфері нерозповсюдження, є однією з найважливіших загроз для міжнародного миру та безпеки”.

Він наголосив, що використання зброї масового знищення – це лише один із найбільш помітних проявів, що ставить під загрозу всю систему міжнародного права.

Більше трьох років тому Росія здійснила акт військової агресії проти України. Але це також продемонструвало, що “урочиста обіцянка ядерної держави поважати незалежність і суверенітет України” нічого не варта.

“Розповіді Росії про те, що вона не порушила Будапештський меморандум, оскільки ядерна зброя не використовувалася проти моєї країни, є ще однією цинічною маніпуляцією фактами”, – зазначив глава українського МЗС.

У цьому зв’язку він акцентував, що зараз це лише заохочуватиме режими, які прагнуть посилити свій ядерний потенціал та безумовно матиме вплив на глобальну архітектуру нерозповсюдження.

 

Глави МЗС країн G4 – Бразилії, Німеччини, Індії та Японії – на полях 72-й сесії Генеральної асамблеї ООН в Нью-Йорку обговорили реформу Ради безпеки Організації Об’єднаних Націй, заявивши про її невідкладність.

Про це йдеться в спільній заяві міністрів, яка є в розпорядженні Укрінформу.

«Міністри G4 підтвердили необхідність якнайшвидшого проведення реформи Ради, в тому числі розширення (кількості) як постійних, так і непостійних її членів, вдосконалення методів роботи і представництва РБ, а також посилення ролі країн, що розвиваються, і основних вкладників в Організацію Об’єднаних Націй, з тим щоб зробити Раду безпеки більш легітимною, ефективною і представницькою», – йдеться в заяві.

У документі наголошується, що кількість держав-членів ООН зросла з 51 у 1945 році до 193 сьогодні, а нинішній склад Радбезу залишився колишнім. Міністри наголосили, що Рада повинна відображати сьогоднішні реалії, щоб мати можливість вирішувати складні завдання сучасності.

Підписанти знову підтвердили свої зобов’язання щодо нових постійних членів реформованої Ради, а також підтримку кандидатур один одного.

Вони схвально висловилися про ініціативи щодо всеосяжної реформи, які було висловлено на 71-й сесії Генасамблеї, і наголосили, що прийшов час перейти до наступного етапу і почати переговори на основі тексту в ході нинішньої, 72-ї, сесії.

Алоізіо Нуньєс Феррейра, Зігмар Габріель, Сушма Сварадж і Таро Коно вітали зобов’язання Генерального секретаря ООН Антоніо Гутерріша почати реформи, щоб зробити Організацію Об’єднаних Націй «придатною для життя у XXI столітті», і в зв’язку з цим нагадали про те, що елементом загальних зусиль щодо реформування Організації залишається реформа її Ради безпеки.

Керівники зовнішньополітичних відомств неодноразово обмінювалися думками про свою взаємодію та співробітництво з країнами-однодумцями, включаючи наради Групи друзів по реформі Ради безпеки, зазначається в заяві. Вони вважають обнадійливим той факт, що переважна більшість держав-членів підтримують початок переговорів з метою якнайшвидшого проведення реформи Ради Безпеки і що більшість держав-членів підтримують розширення обох категорій своїх членів.

Міністри погодилися з необхідністю виділення допомоги державам-учасницям Спільної позиції африканських країн.

Вони вітали прийняття 30 серпня 2017 року записки голови Ради безпеки (S / 2017/507) в якості конкретного кроку в напрямку вдосконалення методів роботи РБ і з задоволенням зазначили ініціативу  Японії  з перегляду цієї записки.

На закінчення дипломати знову заявили про свою рішучість заохочувати початок переговорів на основі тексту в ході 72-ї сесії Генасамблеї. Вони погодилися з необхідністю прискорювати діалог між «Великою четвіркою» та іншими країнами і групами однодумців, щоб надати додатковий імпульс таким переговорам.

 

ООН слід вжити заходів, які закриють терористичним організаціям доступ до поширення своїх злочинних ідей у мережі Інтернет.

Про це під час свого виступу на Генеральній асамблеї ООН заявив міністр закордонних справ Казахстану Кайрат Абдрахманов, передає кореспондент Укрінформу.

«Оскільки існує велика кількість підходів до контролю Інтернету, ООН слід вжити конкретних кроків для запобігання використанню Мережі для вербування, поширення терористичної ідеології та радикалізації населення, особливо молоді», – сказав Абдрахманов.

Він додав, що його країна уже працює над створенням системи національного «кіберщита».

Абдрахманов також наголосив на важливості перекриття каналів фінансування терористів.

«Казахстан виступає за якнайширше впровадження багатосторонніх механізмів та інструментів для боротьби із іноземними терористами і для закриття каналів фінансової підтримки їх дій шляхом незаконної торгівлі наркотиками, природними ресурсами та предметами культури», – зазначив глава МЗС.

 

Facebook вдалося виявити створення фейкових акаунтів з РФ для поширення в соцмережі політреклами під час минулих американських виборів президента.

Про це заявив засновник соціальної мережі Facebook Марк Цукерберг у відеозверненні – Укрінформ.

Він також повідомив про те, що його компанія активно співпрацює з американськими чиновниками і допомагає їм розслідувати можливе втручання російської влади у вибори президента США за допомогою покупки політичної реклами в соцмережі.

«Ми займалися цим питанням протягом багатьох місяців і спочатку не могли знайти докази створення Росією фейковий акаунтів, пов’язаних поширенням в нашій соцмережі реклами», – заявив Цукерберг.

Однак, за його словами, фахівцям Facebook все-таки вдалося розкрити активність РФ в соцмережі, і вся отримана інформація була направлена американському спецпрокурору.

«Ми також повідомили про це Конгрес, і я розпорядився, щоб наші фахівці відправили всю інформацію про цю рекламу також і до комісії Конгресу», – додав засновник Facebook.

При цьому Цукерберг запевнив у тому, що він і його команда продовжать розслідування активності користувачів в соцмережі під час минулих американських виборів президента.

«Ми можемо знайти ще більше доказів, і якщо це трапиться, в будь-якому випадку, ми продовжимо працювати з урядом. Ми розслідуємо втручання інших держав, включаючи угруповання з Росії та інших країн колишнього СРСР, щоб встановити, яким засобам вони користувалися», – додав він.

Підбиваючи підсумки свого звернення Цукерберг пообіцяв, що Facebook зробить все можливе, щоб виявити «обсяг втручання РФ у вибори».

Раніше повідомлялось, що американський спецпрокурор Роберт Мюллер отримав ордер на пошук нових даних щодо продажу рекламних оголошень у Facebook у рамках розслідування про можливе втручання Росії у вибори президента США.

До цього на слуханнях у Комітеті з розвідки колишній секретар Департаменту внутрішньої безпеки США Джей Джонсон заявив, що замовником хакерських атак під час виборів президента у 2016 році був особисто Путін.

Крім того, CNN показав документальний фільм про втручання Путіна у вибори в США.

 

Уряд Австралії прийняв рішення щодо продовження фінансових санкцій проти громадян та компаній, відповідальних за загрозу суверенітету та територіальній цілісності України.

Про це повідомляє власний кореспондент Укрінформу.

«Австралія – країна цінностей. Вона завжди займала принципову позицію щодо підтримки суверенітету та територіальної цілісності України. Рішення уряду Австралії про продовження санкцій проти РФ – це не результат тиску, а продовження системного підходу, розуміння, що російська політика становить загрозу для цілого світу, в тому числі для Австралії», – прокоментував рішення австралійського уряду посол України в Австралії Микола Кулініч.

Згідно з урядовим рішенням, дію фінансових обмежень Австралії проти громадян та підприємств РФ, окупованого Криму та представників ЛНР-ДНР продовжено на наступні 3 роки або до виконання Росією своїх зобов’язань в рамках Мінськ-2.

Системність та принциповість позиції Австралії прослідковується у тому, що санкційний список було не просто перезатверджено, а оновлено та відкориговано у відповідності до санкційних списків інших країн.

Загалом під обмежувальні заходи австралійського уряду сьогодні потрапляють 48 підприємств та 153 особи, тобто у порівнянні з 2014 роком, коли санкції було введено вперше, фінансові обмеження торкнуться додатково 42 осіб та 12 компаній. Трьох осіб, що загинули в період з 2014 по 2017 роки – вилучено із списків.

Австралія схвалила перші санкції проти РФ у червні 2014 року, у вересні того ж року вони були поглиблені. На відміну від ЄС, термін перегляду санкцій в Австралії охоплює три роки.

Перелік обмежувальних заходів австралійського уряду  розмішений на сайті МЗСіТ Австралії.

 

Міністерство Європи та закордонних справ Франції звернулося до прокурора країни з приводу запланованого на 25 вересня відкриття “Представницького центру у Франції Донецької Народної Республіки” в Марселі.

Про це заявив заступник речниці французького відомства на брифінгу 21 вересня, повідомляється на сайті Посольства Франції в Україні – Укрінформ.

“Французька влада офіційно не визнає цього об’єднання, яке не має  дипломатичного статусу  і не може набути пов’язаних із ним привілеїв та імунітетів”, – зазначив представник міністерства.

За його словами, так званий представницький центр “ДНР” зареєстрований у статусі громадського об’єднання згідно із Законом 1901 року, що не вимагає попереднього дозволу.

Як наголошується, Франція віддана територіальній цілісності України в межах її міжнародно визнаних кордонів та повному відновленню її державного суверенітету.

“Франція не визнає сепаратистських утворень в окремих районах Донецької та Луганської областей, з якими ми не маємо відносин. Зважаючи на те, що мета об’єднання є незаконною, Міністерство Європи та закордонних справ направило відповідну інформацію прокурору Республіки”, – наголосив чиновник.

 

Через незаконну окупацію Росією території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя ситуація на півострові у сферах компетенції ЮНЕСКО продовжує погіршуватися.

Як повідомляє  прес-служба МЗС, про це йшлося під час зустрічі у штаб-квартирі ЮНЕСКО, яка відбулася 20 вересня під головуванням заступника Генерального директора Організації Еріка Фальта – Укрінформ.

“Представник Офісу Верховного Комісара ООН з прав людини Марк Бояніч та заступник керівника французького офісу «Amnesty International» Анн Кастаньос-Сєн навели конкретні факти порушень прав людини та утисків національних меншин, свободи віросповідання, свободи преси та вираження поглядів, безпеки журналістів, доступу до освіти рідною мовою в Криму”, – йдеться у повідомленні.

Як поінформували в МЗС, постійний представник України при  ЮНЕСКО  Олег Шамшур привернув увагу до посилення тенденції до придушення російською окупаційною владою в АРК та м.Севастополі демократії, а також порушення прав українців та кримських татар у сферах освіти, культури, свободи висловлювання.

Фальт підтвердив незмінну підтримку ЮНЕСКО суверенітету та територіальної цілісності України. Він повідомив, що Секретаріат Організації у взаємодії з Україною вийшов на завершальний етап консультацій щодо вироблення параметрів механізму прямого моніторингу ситуації в Криму в сферах компетенції ЮНЕСКО.

У заході взяли участь 120 акредитованих при ЮНЕСКО представників постійних місій країн-членів та інституційних партнерів Організації.

Зустріч відбулася на виконання рішень 194-201-ї сесій Виконавчої ради ЮНЕСКО «Моніторинг ситуації в Автономній Республіці Крим (Україна)». Доповідь Генерального директора ЮНЕСКО з цього питання розглядатиметься під час 202-ї сесії Виконавчої ради ЮНЕСКО (4-18 жовтня 2017 року, м.Париж).

 

Президент Румунії Клаус Йоганніс заявив про скасування офіційного візиту в Україну через ухвалений Верховною Радою закон «Про освіту».

Про це він заявив на прес-конференції в Нью-Йорку перед від’їздом у Бухарест, повідомляє власний кореспондент Укрінформу.

«Я прийняв рішення скасувати візит в Україну після того, як дізнався про ухвалений закон «Про освіту». Також я скасував оголошену на кінець вересня зустрічу з  головою Верховної Ради», – заявив президент Румунії.

Йоганніс підкреслив, що до жовтневого візиту в Україну готувалися дуже ретельно, проте він був «неприємно здивований» тим, що Верховна Рада «без попередніх обговорень з партнерами України», все ж ухвалила закон, який «жорстко обмежує права національних меншин навчатися рідною мовою». Президент також нагадав, що в Україні мешкає близько 400 тисяч румун.

За словами Йоганніса, він передав свою стурбованість Президентові України Петру Порошенку під час його коротких зустрічей в Нью-Йорку, де проходить засідання Генасамблеї ООН.

Напередодні парламент Румунії прийняв декларацію, в якій також висловлено стурбованість ухваленням нового закону «Про освіту».

Як повідомляв Укрінформ, Верховна Рада 5 вересня схвалила закон «Про освіту», який, зокрема, регулює питання використання української мови у сфері освіти. 19 вересня його підписав голова Верховної Ради Андрій Парубій і направив на підпис Президентові.

Закон передбачає перехідний період для дітей, які вступили на навчання до 1 вересня 2018 року і зараз вчаться мовами нацменшин, до 1 вересня 2020 року. З 1 вересня наступного року дошкільну і початкову освіту діти можуть здобувати мовою відповідної національної меншини, при цьому паралельно вивчаючи державну.

З 5 класу діти національних меншин починатимуть вчитися державною мовою, а мову нацменшини вивчатимуть як окрему дисципліну. Якщо мова нацменшини відноситься до мов Європейського Союзу, можливе викладання також нею однієї або декількох дисциплін.

В той же час офіційні органи низки країн, які мають велику діаспору в Україні, висловили протест з приводу ухвалення цього закону.

Україна направила статтю 7 закону “Про освіту” на експертизу в Раду Європи.

 

Оболонський райсуд Києва продовжив судовий розгляд по суті справи за обвинуваченням екс-президента Віктора Януковича у державній зраді.

Про це у четвер повідомляє кореспондент Укрінформу.

Справу розглядає колегія суддів на чолі з головуючим суддею Владиславом Дев’ятком і суддями Костянтином Васалатієм і Максимом Титовим.

У залі суду присутні представники сторони обвинувачення, а також новий адвокат Януковича Максим Герасько.

Як повідомлялося, 17 серпня Оболонський районний суд прийняв самовідвід держзахисника Януковича Віталія Мешечека і доручив Регіональному центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Києві невідкладно призначити нового адвоката для забезпечення захисту Януковича у справі про  держзраду.

Пізніше Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Києві призначив новим адвокатом екс-президента у справі про держзраду Максима Гераська.

29 червня Оболонський райсуд ухвалив рішення про початок спеціального судового провадження щодо Януковича.

За даними Генпрокуратури, Януковича підозрюють у скоєнні злочинів, передбачених ч. 1 ст. 111 (державна зрада), ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 110 (пособництво в умисних діях, вчинених з метою зміни меж території та державного кордону України) та ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 437 (пособництво у веденні агресивної війни) Кримінального кодексу України.

 

Оболонський районний суд Києва оголосив перерву у розгляді справи за обвинуваченням екс-президента Віктора Януковича у державній зраді до 27 вересня, 10:00.

Відповідне рішення оприлюднив головуючий суддя Владислав Дев’ятко, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Суд ухвалив оголосити перерву до 27 вересня, 10:00”, – сказав Дев’ятко.

У четвер у судовому засіданні було досліджено частину доказів, зокрема низку відеозаписів з прес-конференцій і виступів  екс-президента Віктора Януковича, починаючи з 2014 року.

Адвокат Януковича Максим Герасько у коментарі журналістам заявив, що наступного судового засідання знову подаватиме клопотання про надання йому додаткового часу на ознайомлення із матеріалами справи.

“Звісно”, – сказав Герасько, відповідаючи на запитання журналіста.

У свою чергу прокурор ГПУ Руслан Кравченко заявив, що, на думку сторони обвинувачення, Герасько мав достатньо часу, щоб ознайомитися з матеріалами справи.

Як повідомляв Укрінформ, раніше в четвер, 21 вересня, суд не задовольнив клопотання Гераська надати йому додатковий час для ознайомлення з матеріалами справи про держзраду Януковича.

Гераська призначили адвокатом Януковича після того, як Оболонський райсуд Києва 17 серпня задовольнив самовідвід держадвоката Віталія Мешечека.

Герасько заявляє, що йому необхідно три місяці для ознайомлення з матеріалами справи про держзраду екс-президента.

Януковича підозрюють у скоєнні злочинів, передбачених ч. 1 ст. 111 (державна зрада), ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 110 (пособництво в умисних діях, вчинених з метою зміни меж території та державного кордону України) та ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 437 (пособництво у веденні агресивної війни) Кримінального кодексу України.

 

У Верховній Раді зареєстровано законопроект про денонсацію міжурядової українсько-російської угоди щодо заснування та діяльності інформаційно-культурних центрів.

Про це повідомила на своїй сторінці у  Facebook  народний депутат від БПП, член Комітету Верховної Ради з питань національної безпеки і оборони Ірина Фріз – Укрінформ.

“Разом з колегами зареєструвала законопроект №0162 “Про денонсацію Угоди між Кабінетом міністрів України і урядом Російської Федерації про заснування та умови діяльності інформаційно-культурних центрів”, – написала вона.

За словами Фріз, при поданні законопроекту була врахована також позиція Служби безпеки України та її оцінка діяльності Російського центру науки та культури і його впливу на національну безпеку України.

Фріз нагадала, що 31 грудня 2015 року президент РФ Володимир Путін ввів у дію “Стратегію національної безпеки Російської Федерації”. В розділі “Культура” цього документа, зокрема у ст. 81, зазначається, що Росія реалізує програми підтримки вивчення російської мови та культури в державах-учасниках СНД для прискорення євразійської інтеграції. “В іншій статті, 82, Стратегії визначено завдання з розвитку загальної гуманітарного та інформаційно-телекомунікаційного середовища на територіях держав – учасників СНД, а також використання культурного потенціалу Росії в інтересах багатостороннього міжнародного співробітництва з метою підвищення ролі Росії в світовому гуманітарному та культурному просторі”, – зауважила нардеп.

Вона висловила сподівання, що зареєстрований у ВР законопроект буде швидко розглянутий у комітетах і ухвалений парламентом. “Маю надію на швидке проходження законопроекту в комітетах та позитивний розгляд у сесійній залі. Законопроект може стати справжнім лакмусовим папірцем на патріотизм та прихильність національним інтересам України”, – підкреслила Фріз.

Як повідомляв Укрінформ, СБУ неодноразово скаржилась Кабміну й РНБО на Російський центр науки та культури в Києві, оскільки з’ясувала, що цей центр, який є українським представництвом організації “Росспівробітництво”, здійснює в Україні фінансування псевдонаукових досліджень, що містять упереджені оцінки історичних та політичних подій, поширені в російських ЗМІ.

У 2014 році СБУ ініціювала перед МЗС України питання щодо денонсації міжурядової угоди з РФ про заснування та умови діяльності інформаційно-культурних центрів від 1998 року, згідно з яким в Україні при посольстві РФ, а також генеральних консульствах Росії в Харкові, Одесі та Львові діють представництва Російського центру міжнародного наукового і культурного співробітництва.

У лютому 2016 року до  Верховної Ради  вже вносився законопроект “Про денонсацію угоди між Кабінетом міністрів України і урядом Російської Федерації про заснування та умови діяльності інформаційно-культурних центрів”. Однак на той час було висловлено застереження, що ухвалення цього законопроекту призведе до закриття російською владою українських культурних центрів у РФ. У результаті законопроект був тимчасово відкликаний.

 

Кубинський боксер Гільєрмо Рігондо повідомив, що помститься на рингу українцю Василю Ломаченко за кожний російський мультфільм, який він примусово дивився в дитинстві.

“Це не його провина. Але 9 грудня Василь Ломаченко відповість мені за кожний російський мультфільм, який я примусово дивився в дитинстві на Кубі”, – написав Рігондо у своєму twitter.

Нагадаємо, що бій Ломаченко (9-1, 7 КО) – Рігондо (17-0, 11 КО) відбудеться 9 грудня на Madison Square Garden в Нью-Йорку (США).

Чемпіон світу 2013-2015 рр. у другій найлегшій вазі за за версією WBO кубинець Рігондо заради бою підніметься до другого напівлегкого дивізіону.

 

Державний комітет телебачення і радіомовлення відмовив ТОВ “Етніктрейд” у видачі дозволу на ввезення з Росії книги Яна Кліма “700 новых устных тем по английскому языку” як  пропагандистської.

Про це повідомляє  прес-служба  комітету – Укрінформ.

“Експерти звернули увагу на тексти, з яких російське видавництво ООО “Хит книга” скомпонувало  посібник  для вивчення англійської мови учнями одинадцятих класів середніх шкіл, ліцеїв та гімназій. Зокрема, один із текстів присвячено Йосифу Сталіну, прославлянню його диктаторських методів: “В очень короткий промежуток времени он сумел сделать из аграрной страны действительно сильную державу. Вероятно, это было бы невозможно без сильного, но жесткого характера, какой был у Сталина, и огромного количества русских людей, отдавших свои жизни на благо страны”. В іншому тексті про історію Росії читаємо: “Первое русское государство включало в себя Киев, Новгород, Владимир”, – ідеться в повідомленні.

Як зазначається, рішення ухвалено відповідно до статті 281 Закону України “Про видавничу справу” та на підставі висновку експертної ради Держкомтелерадіо з питань аналізу та оцінки видавничої продукції щодо віднесення книги до такої, яка не дозволена до розповсюдження на території України.

Загалом починаючи з 18 травня на розгляд Держкомтелерадіо надійшло майже 4 тис. заяв від суб’єктів господарювання щодо видачі дозволів на ввезення видавничої продукції, яка має походження або виготовлена та/або ввозиться з території держави-агресора, тимчасово окупованої території України. Станом на 20 вересня надано 13 відмов на підставі негативного висновку експертної ради Держкомтелерадіо у зв’язку з невідповідністю критеріям оцінки видавничої продукції, що дозволена до розповсюдження на території України.

 

Після завершення 20 вересня активної фази стратегічних навчань ЗС РФ «Запад-2017» Україна спільно з державами-партнерами уважно відстежуватиме виведення російських військ та озброєння до місць їх постійної дислокації.

На цьому наголосив у коментарі секретар Ради національної безпеки і оборони України Олександр Турчинов, повідомляє  прес-служба  РНБО – Укрінформ.

“Після завершення виконання навчально-бойових завдань у рамках стратегічних командно-штабних навчань  «Запад-2017»  з 21 вересня цього року заплановане вибуття до Росії особового складу, військової техніки та озброєння з полігонів, розташованих на території Білорусі. Україна разом із державами-партнерами буде пильно відстежувати виведення російських військ з Білорусі і повернення їх до пунктів постійної дислокації», – підкреслив Турчинов.

Він зазначив, що на останньому етапі навчань було відпрацьовано умовне нанесення масованого ракетно-ядерного удару із залученням сил і засобів усіх компонентів ядерної тріади. Під час останнього дня залучалися шість літаків дальньої авіації Ту-95МС та Ту-22М3, які виконували польоти у повітряному просторі Баренцового, Балтійського та Норвезького морів.

«Ракетні війська стратегічного призначення були представлені бойовим розрахунком зі складу 14-ої ракетної дивізії, який здійснив навчально-бойовий пуск міжконтинентальної балістичної ракети РС-24 «Ярс» з космодрому Плесецьк в Архангельській області по цілях на полігоні «Кура», що на півострові Камчатка. Ракетним підводним крейсером стратегічного призначення «Дмитрий Донской» Північного флоту РФ здійснено електронний пуск міжконтинентальної балістичної ракети морського базування», – повідомив він.

Окрім того, за словами Турчинова, було виконано ракетні стрільби по морських цілях. В акваторії моря Лаптєвих – бойовими розрахунками берегових ракетних комплексів «Рубеж». В акваторії Баренцового моря – корабельним угрупованням Північного флоту на чолі з важким атомним ракетним крейсером «Петр Великий» та бойовими розрахунками берегового ракетного комплексу «Бастион» зі складу 536-ї окремої берегової ракетно-артилерійської бригади.

«Відпрацювання масованого ракетно-авіаційного удару ЗС РФ укотре підтверджує агресивність і наступальний характер зовнішньої і безпекової політики Росії, її готовність до ескалації напруженості із Заходом аж до ведення повномасштабної війни, та демонструє прагнення Росії до домінування в Європі», – наголосив секретар РНБО України.

Водночас він додав, що активні заходи з боку Сил Альянсу і ЗС США з моніторингу російської військової активності свідчать «про повне розуміння західними військовими масштабів російської воєнної загрози».

 

Національна рада з питань телебачення і радіомовлення оштрафувала провайдера за ретрансляцію російського каналу “Феникс+кино” в Авдіївці Донецької області.

Відповідне рішення Нацрада ухвалила на засіданні 21 вересня, повідомляє кореспондент Укрінформу.

Регулятор встановив, що провайдер “ФОП Маркелова Олена Миколаївна” ретранслює телеканал «Феникс+кино», зміст якого не відповідає вимогам законодавства України і Європейської конвенції про транскордонне телебачення.

Тож  Нацрада  постановила стягнути з провайдера штраф у розмірі 25% від розміру ліцензійного збору, тобто 6315 грн.

При цьому Нацрада надала провайдеру місяць на усунення недоліків.

Загалом станом на 30 серпня 2017 року Нацрада обмежила поширення 78 російських телеканалів на території України, серед яких «НТВ», «Россия 1», «Первый канал» і «Феникс+кино».

 

Національна рада з питань телебачення і радіомовлення оголосила конкурс на отримання ліцензій на цифрове мовлення на вільних каналах у 85-ти населених пунктах.

Таке рішення Нацрада ухвалила під час засідання 21 вересня, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Останнім часом все частіше до Нацради надходять запити від місцевих мовників. Є розуміння, що все ж таки 30 березня 2018 року відбудеться відключення аналогового мовлення, тому саме час провести такий конкурс на мовлення у 85-ти населених пунктах. Вільних місць загалом 120, у 35-ти населених пунктах – по два канали, у 50-ти – по одному. Вільні канали присутні і в обласних центрах – у Кропивницькому, Полтаві, Тернополі, Харкові, Черкасах та Чернігові”, – зазначив відповідальний секретар Нацради Олександр Ільяшенко.

Голова Нацради Юрій Артеменко уточнив, що мовлення на всіх каналах здійснюватиметься протягом 24 годин на добу.

Зі свого боку член  Нацради  Сергій Костинський зазначив, що завдяки конкурсу стане більш ефективною система цифрового мовлення на території України, в тому числі й на прикордонні.

“Конкурс на часі, оскільки частина місцевих мовників не мають ліцензій на цифрове мовлення і для них це можливість стати цифровими ліцензіатами Національної ради. Є питання національної безпеки в прикордонних територіях і є населені пункти, де є не повний пакет телеканалів, тобто це й Одеська, й Херсонська область”, – сказав Костинський.