Справа не тільки в стипендіях…

4 роки ago Інформ центр 0

Нещодавно у Міністерстві фінансів повідомили, що студентів, котрі отримують стипендії з наступного року стане ще менше. «У 2017 році відсоток стипендіатів зменшено до 40-45 відсотків. У 2018 році ми маємо наміри скоротити пропорцію до 25%, – наголосив заступник міністра фінансів Сергій Марченко. І далі цитую цей «шедевр»: «До 2020 року планується зменшити відсоток студентів, котрі отримують академічні стипендії до 15% від загальної кількості». Разом з тим, заступник міністра пообіцяв, що ті щасливчики, які попадуть до 15% отримуватимуть стипендію вже на рівні прожиткового мінімуму, а в майбутньому, можливо, їх підвищать до рівня мінімальної заробітної плати.

Довідково: з нинішнього року змінився принцип нарахування стипендій. Тепер виплати розділені на академічні  та соціальні. Соціальні отримують пільговики, а академічні – студенти, які показали високі досягнення в навчанні. Отримувати і академічну і соціальну стипендії можуть лише діти-сироти. Інші пільговики мають право вибору – або отримувати академічну, або ж соціальну стипендії.

Мінімальний розмір академічної стипендії складає 1100 грн., підвищеної – 1600 грн.

Стипендії нараховуються за середнім балом, який вираховується для кожного студента окремо за результатами поточної сесії.

Ну що ж, панове, міністерство фінансів як і в колишні часи править балом за принципом «у держави немає грошей». І ці заяви на досить високому посадовому рівні якось слабо корелюються із заявами прем’єр-міністра про пріоритетність реформування вищої школи та надання якісних сервісів у освітній галузі. Окрім того, виходячи з таких заяв, незрозуміло як державні органи і, зокрема, Міністерство освіти і науки боротиметься із негативними тенденціями: постійним відтоком абітурієнтів, студентів та молодих вчених за кордон, де їм створюються набагато кращі умови для навчання і роботи і, відповідно падаючої кількістю із року в рік бажаючих вчитися в українських  вищих навчальних закладах.

Такі дестимулюючі наміри влади призведуть лише до одного – подальшої деградації освітньої галузі та подальшого занепаду наукових шкіл, що ще якимось дивом залишилися в університетах та академіях.

Натомість від нинішньої влади абсолютно не чути конструктивних речей на кшталт пільгового кредитування навчання у вишах, створення спеціальних стипендіальних програм для найбільш обдарованих учнів середніх шкіл з метою отримання ними вищої освіти, широкомасштабного залучення приватних структур у фінансуванні таких програм або створенні власних в обмін на певні пільги в оподаткуванні і т.і.

Якщо ми і надалі будемо виходити виключно лише з логіки міністерства фінансів, на вітчизняних теренах ми ніколи не започаткуємо сучасної системи освіти, котра відповідатиме поточним світовим трендам та створюватиме нові можливості для нарощування людського потенціалу та каналів для його реалізації.

С.Балло