ПАТРІОТ Дмитро Горішній разом з однодумцями розробив унікальний тренажер для операторів протитанкового ракетного комплексу (ПТРК)

4 роки ago Інформ центр 0

Член Полтавського міської організації Політичної Партії «ПАТРІОТ» Дмитро Горішній – директор Департаменту науки та виробництва ДП «Укрнаукагеоцентр» НАК «Надра України». У вільний від роботи час він разом з однодумцями розробив тренажер для операторів протитанкових ракетних комплексів (ПТРК), аналогів якому по мобільності, вартості і універсальності, – немає в світі.

Зимою 2014-2015 року Дмитру Горішньому, випускнику ХНУ ім. Каразіна, геологу-нафтовику, судилося нести строкову службу в с. Кримське Луганської області в підрозділі протитанкового резерву 16 ОМПБ. Саме туди направили молодого лейтенанта, який в першу хвилю мобілізації пішов в зону АТО добровольцем. Через деякий час Дмитро вже був заступником командира підрозділу по озброєнню.

Зі слів Дмитра, на передовій він побачив, що в зону АТО були направлені непідготовлені для бойових дій хлопці, яким відразу довелось працювати з протитанковим ракетним комплексом, хоча на практиці їх цьому не навчали.

В ті непрості часи у Дмитра і з’явилась задумка розробити спеціальний тренажер операторів протитанкового ракетного комплексу (ПТРК), який був дуже необхідний українським військовим.

«Можливості навчатися працювати на ПТРК, «набити руку» і довести свої дії до автоматизму у військових ні тоді не було, ні зараз практично немає. Обмаль полігонів, мішеней. Навчальні установи, де є тренажери ПТРК, можна перерахувати на пальцях. Мені довелось займатись підготовкою бійців для роботи зі складним озброєнням, зокрема, з протитанковим керованим ракетним комплексом 9К111 «Фагот». Ніхто не міг цього робити, а бійці були зовсім не підготовлені до ведення бою. До того ж, обладнання, яким повинні були користуватись бійці, було дуже недосконале і тоді я почав задумуватись, як його осучаснити, зробити більш точним», – згадує Дмитро.

Після демобілізації Дмитро та його побратимами заснували громадську організацію «Учасників АТО та волонтерів «ПАТРІОТ». На одному із засідань Дмитро виступив із ініціативою розробити спеціальний тренажер для підготовки операторів та артилеристів.
Перші розрахунки, креслення та макети майбутнього тренажера ПТРК Дмитро розробив сам. Потім близько півтора року шукав інших спеціалістів.

До розробки тренажера вдалося залучити науковців Київського політехнічного інституту (вони розробили та встановили систему датчиків на установку).

Згодом до розробки моделі ПТРК долучилися фахівці із Полтавського технічного університету – випускники і студентська молодь.

Безперечним проривом стало підключення до роботи IT-спеціалістів однієї із полтавської компанії. Вони відгукнулись відразу ж і за 3 місяці зробили унікальне програмне забезпеченні та оптику.

Доречно згадати, що Ізюмський приладобудівний завод Укроборонпрому, до спеціалістів якого Дмитро звернувся за підтримкою, – відмовив ПАТРІОТУ, вказавши, що його задумку неможливо втілити в життя! А полтавським спеціалістам це вдалося.

Наразі тренажер повністю виготовлений і готовий до експлуатації. Завдячуючи цьому приладу можна на реальному озброєнні тренуватися на віртуальних полях бою, уражати танки і інші рухомі об’єкти, не витративши жодного дорогого високоточного снаряду, і ціна тренажера майже в два рази нижча вартості лише однієї ракети. Не маючи такого обладнання під час бойових дій в зоні АТО, військові часто запускали ракети, які не досягали цілі. Це в той час, коли нашим Збройним Силам таких ракет не вистачає.

«З бійцями нашого батальйону ми випробували експериментальні моделі установки, яка вже сьогодні може бути встановлена на широкий спектр озброєння. Почули багато схвальних відгуків від операторів, командування батальйону та навіть командувача ОК «Північ», – наголошує Дмитро.

З квітня Дмитро Горішній, з власної ініціативи, їздить зі своїм мобільним тренажером по військовим частинам, і навчає військових-артилеристів та протитанкістів.

Новий пристрій досить мобільний і за розміром нагадує невелику сумку чи пляшку води (на відміну від громіздких навчальних тренажерів, які на сьогодні існують в Збройних Силах України). Ще одна перевага нового тренажеру – керувати пристроєм можна за допомогою мобільних пристроїв: ноутбуків, планшетів, смартфонів.

Наразі тренажер Горішнього готовий до тиражування і виготовляється в обмеженій кількості (на скільки вистачає власних коштів), тому Дмитро хоче отримати замовлення на їх виготовлення в Міноборони. Але те, що зробили наші винахідники, і що так потрібне українським військовим – знову наштовхнулося на бюрократією. Тепер вже в установах Міністерства Оборони.

«Майстерність під час стрільби наших воїнів – це збережені життя військовим-новобранцям, які часто йдуть на передову слабо підготовленими. Чи несуть відповідальність за ці життя чиновники з Міноборони, які сьогодні ставлять бюрократичні перепони українському винахіднику, людині, яка на волонтерських засадах з власної ініціативи розробила пристрій, який не тільки економить бюджетні кошти, що виділяються на озброєння, але й може наближають нашу країну до перемоги?», – обурені ПАТРІОТИ.

Прес-служба