Крутий поворот. Чи готова до нього влада України?

3 роки ago Інформ центр 0

Київ переживає політико-дипломатичний бум — в столиці України висадився десант перших осіб світового політикуму. Навряд-чи це є випадковістю або простим збігом обставин.

Державний секретар Рекс Тілерсон завітав з першим візитом до Києва одразу по завершенню саміту G20 разом з новопризначеним спецпредставником Державного департаменту США по Україні Куртом Волкером. І якщо у Тілерсона цього разу почесна місія запевнити керівництво України в непорушності всіх попередніх домовленостей та беззаперечному виконанні Мінських угод, то Волкер, очевидно, займеться детальним вивченням стану справ із реалізацією цих самих домовленостей (як безпосереднім своїм завданням), діяльності українських очільників щодо реалізації заявлених реформ, боротьби з корупцією, взаємовідносин між владою і суспільством, політичними партіями тощо. Фактично, від позиції нового спецпредставника залежить подальший перебіг ситуації в країні.

Очевидним є те, що напередодні G20 та візитів заявлених осіб в країні значно активізувалась боротьба з корупцією. Щоб довести рішучість влади у цій  боротьбі, в «бій» ввели «резерви» у вигляді подань на зняття недоторканності з низки народних депутатів, в публічному просторі не вщухають резонансні заяви керівників правоохоронних органів. Однак слід мати на увазі, що на відміну від української громадськості, яка вже звикла до гучних заяв і подальшого гальмування таких розслідувань та судових справ, західні чиновники не вірять словам, а бажають мати реальні докази роботи. І тут пан Волкер може стати не лише «адміністратором» щодо перевірки діяльності української влади, але й каталізатором реальних економічних і суспільно-політичних реформ та справжньої боротьби з корупцією. Величезний досвід роботи Волкера в питаннях європейських та євразійських справ, який він набув у Раді національної безпеки США, тривала співпраця з НАТО, перебування в команді сенатора Джона Маккейна (зокрема, управління в Арізоні Міжнародним республіканським інститутом) — все це та багато іншого дають підстави сподіватися на успіх місії нового спецпредставника США по Україні.

Практично одночасно з візитом Тілерсона до Києва завітав Генеральний секретар Альянсу Єнс Столтенберг. Він провів засідання Комісії НАТО-Україна, в якій взяли участь 29 послів країн-членів Альянсу. Відкриття нового офісу представництва НАТО у Києві, звичайно, річ надзвичайно важлива, але пана Столтенберга, передусім, без сумніву, цікавить потужності і бажання перемоги  України у протистоянні з агресором — путінською Росією, і які заходи потрібно додатково вжити Альянсу для зміцнення східних кордонів.

Нарешті, візит Генерального секретаря ООН Антоніу Гуттеріша. Саме агресія Кремля та нищення путінцями міжнародного права призвело до розуміння світовою спільнотою неспроможності подальшого існування без радикальних перемін Організації Об’єднаних Націй. Тому рішення пана Гуттеріша розібратися в першопричині майбутніх змін організації, яку він віднедавна очолює, викликає повагу. Втім, цей візит може мати і інший аспект візиту. А саме — необхідність для України довести справжність тих позицій, які наша держава відстоює на міжнародному рівні.

І в цьому сенсі варта уваги однозначна вимога Заходу щодо викорінення в Україні корупції, яку Єнс Столтенберг назвав у виступі в Верховній Раді раковою пухлиною. І щоб перемогти її, здолати інші виклики, представникам вищої української влади необхідна мужність не менша, ніж на полі бою, підкреслив очільник НАТО.

Тривалий час українські чиновники звертались до міжнародної спільноти в особі ООН, ОБСЄ, ПАРЄ, окремих країн і персон щодо допомоги України в боротьбі з путінським режимом. Мотиви цих звернень відомі — дайте нам летальну зброю, техніку, кошти. Здається, вони вже звикли до цієї ролі. За цими проханнями на другий план відійшла робота щодо реалізації власних можливостей в оборонній сфері, економічній, фінансовій, соціальній тощо. Під тиском МВФ, Світового банку та інших міжнародних гравців відбуваються певні реформи, але наразі світла в кінці тунелю, тобто реальних результатів ще не видно.

Перемогти агресора, провести реформи в економіці, добитися реальної децентралізації, підняти рівень життя, зробити , нарешті, життя щасливим — все це та багато іншого маємо робити ми, українці. Разом — держава та суспільство. Іншого виходу у нас немає.

Це розуміють і на вищому міжнародному рівні. Але чи готова до цих звитяг влада України? Відповіді на ці питання якраз і шукають високопоставлені чиновники світового рівня, які цими днями заповнили Київ.

 

Микола Голомша