Продовольча небезпека

4 роки ago Інформ центр 0

Останнім часом в Україні збільшилася кількість випадків отруєння громадян у закладах громадського харчування, а виявлення неякісної продукції харчування досягла небачених масштабів.

Так, на кінець минулого тижня, за результатами перевірки Головним управлінням Держпродспоживслужби у місті Києві, 30% закладів громадського харчування тимчасово припинили свою роботу для проведення санітарних заходів та усунення недоліків.

“1 липня 2017 р. у зв’язку з реєстрацією в м. Києві випадків захворювання на гострі кишкові інфекції, пов’язані з вживанням харчових продуктів у закладах громадського харчування, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві … провели збір інформації в операторів ринку про діяльність, пов’язану з реалізацією харчових продуктів, за місцем впровадження їх господарської діяльності”, – повідомило Головне управління Держпродспоживслужби в м. Києві.

Держпродспоживслужба пояснила, що основною метою перевірки було дослідити санітарний стан приміщень, чи підтримується воно в чистоті, чи в робочому стані поверхня обладнання, що контактує із харчовими продуктами, чи вона в непошкодженому стані, чи дезінфікується, та з яких матеріалів вона зроблена.

Також перевірялись медичні книжки у персоналу закладу.

Нагадаємо, що 28 червня 16 громадян потрапили в лікарні Києва з підозрою на гостру кишкову інфекцію. Всі постраждалі пов’язують своє захворювання із вживанням ролів у популярному київському ресторані “Суши Ленд Євразія”.

В Держпродспоживслужбі повідомили, що станом на 1 липня кількість людей, постраждалих від захворювання на гостру кишкову інфекцію в закладах громадського харчування, – збільшилась і становить 34 випадки. За даними лабораторних досліджень, можливим етіологічним фактором є збудник сальмонельозу.

Це лише один випадок отруєння, про який заговорили публічно. Але таких фактів набагато більше, і на них, чомусь, не акцентується увага суспільства.

Як відомо, раніше, до реформування українських інституцій, якість продуктів харчування в Україні контролювали різні структури. Зокрема, контроль безпеки харчових продуктів було покладено аж на п’ять органів виконавчої влади: Державну санітарно-епідеміологічну службу України, Державну ветеринарну та фітосанітарну службу України, Державну службу з карантину рослин України, Державну інспекцію України з питань захисту прав споживачів, а також Державну екологічну інспекцію України.

З 1 березня минулого року почала працювати Державна служба з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, яка поєднала у собі функції усіх попередніх структур.

Ще тоді споживачів здивувало таке об’єднання – надто вже багато функцій було передано Держпродспоживслужбі, і як можна було ліквідувати дуже потрібну контролюючу структуру – санепідстанцію. Сьогодні маємо результат такого “реформування”: перевірок мало, і отруєння людей в закладах громадського харчування постійно дається взнаки.

Вже давно українське суспільство турбує й інше питання: якість українських продуктів. Відомо, що дуже багато з них не відповідають нормам ДТСУ, а найбільше фальсифікату виявляють у м’ясній та молочній продукції – продуктах, які найбільше споживають діти та хворі. Так, у молоці, вершковому маслі, твердому сирі та сметані часто знаходять рослинні жири, яких там бути не повинно, в ковбасах і сосисках – сою, барвники і консерванти. Раніше виявлений фальсифікат знищувався та знімався з реалізації. Останнім часом про зняття з реалізації нічого не повідомляється.

Відомо, що сьогодні в наш раціон харчування входить дедалі більше ненатуральних, синтетичних продуктів, а деякі з них навіть небезпечні для здоров’я.

Більше того, виробники не завжди зазначають на етикетках справжню назву підсилювача смаку, а замінюють назву словами: “безпечне для вживання”, “смак, ідентичний натуральному”.

Отже, маємо велику проблему: з боку влади в Україні сьогодні немає жорсткого контролю продуктів споживання та закладів громадського харчування; для отримання надприбутку багато виробників виробляють продукцію з найдешевшої сировини, крім того, постійно з’являються нові виробники, які виставляють на продаж нову продукцію, якість якої не достатньо перевіряється. Чи знає про це влада? Безумовно. Що вона робить для того, щоб усунути ці недоліки? “Реформується”.

Але ж реформи, – це коли покращення відчуває пересічний громадянин. Такого покращення – немає, то ж маємо констатувати: під вивіскою “реформа” йде окозамилювання, якісні продукти більшості українцям не по кишені, від неякісного харчування народ хворіє та навіть вмирає, а про необхідність удосконалення продовольчої безпеки в нашій країні – влада мовчить. Можливо тому, що шальки терезів, коли з однієї сторони на вагах надприбуток купки багатих виробників та власників закладів громадського харчування, а з іншої – здоров’я нації, влада не намагається навіть зрівняти. Але ж продовольча безпека повинна бути одним із пріоритетів державної політики!

Прес-служба