27 червня – сумна дата в історії корінних народів Криму

2 роки ago Інформ центр 0

В один день – 27 червня 1944 року – з Криму були депортовані греки, вірмени та болгари.
«НКВС СРСР вважає за доцільне провести виселення з території Криму всіх болгар, греків і вірмен», – зроблено запис в документах.
Про перелік «злочинів» цих людей проти радянської влади – мова навіть не йшла. В документі просто зазначалось: «додатково виселити».
Тож в 1944 році в Сибір, Узбекистан та Казахстан загалом було депортовано 15 040 греків, 12 422 болгар та 9 621 вірменів.
Крім німців, кримських татар, греків, болгар та вірмен були виселені і представники інших народів — в основному це були члени сімей депортованих, які не бажали залишатись в Криму без своїх рідних.
Скільки депортованих загинули дорогою й протягом перших місяців заслання, достеменно невідомо. До 1945 року загальна кількість жертв серед вірмен, болгар і греків досягла 20 відсотків. Вигнанці помирали від голоду, холоду, хвороб, ворожого ставлення до них сталінської держави.
Це була друга хвиля депортації з півострова. А першою, і наймасовішою, була депортація всього кримськотатарського народу, яка стала можливою згідно з підписаною Сталіним Постановою Держкомітету оборони № 5859сс від 11 травня: кримських татар почали депортувати з Криму 18 травня 1944 року.
Офіційною причиною депортації проголошувалась участь народів у допомозі гітлерівському Третьому Рейху.
А перші депортації в Криму за етнічною ознакою розпочалися ще влітку 1941 року із виселення етнічних німців. Усього було «евакуйовано» (в партійних документах тоді ще вживався такий евфемізм) «59 744 осіб німецького населення та осіб, родинно пов’язаних з німцями, інших національностей (росіяни, поляки, татари, одружені з німкенями, і навпаки)».
.
«Сьогодні, за 73 роки по тому, ми можемо констатувати, що порушення прав людей і виселення з рідних земель корінних народів під різними, часто завуальованими, приводами – російською владою продовжується. Злочинно анексувавши Крим, російський авторитарний режим діє не демократичними методами по відношенню до корінних народів, змушуючи людей покидати рідні домівки, щоб не потрапити під репресії країни-агресора», – зазначають ПАТРІОТИ.
Прес-служба партії