Візит Порошенка до США: деякі міркування

3 роки ago Інформ центр 0

 

19-20 червня відбувся робочий візит Президента України до США. Аналітиками, коментаторами, посадовцями вже написано та сказано достатньо стосовно його необхідності, вагомості результатів та чергової перемоги української дипломатії. Однак при цьому аналіз зроблено на основі певних інформаційних витоків та непрямих фактів.

Мабуть у такій ситуації є сенс говорити про те, що дійсна ціна цього візиту буде виявлятися з часом. Поки що відомо лише про попередні домовленості у оборонній сфері та енергетичній галузі.

Наприклад, один із його підсумків свідчить про те, яким чином окреслено певне коло посадових осіб з американської сторони, котрі відповідатимуть за справи в Україні. Наразі очевидно, що керівником такої команди виступатиме віце-президент, а замикатиме цей ланцюжок (через декілька проміжних ланок) посол Сполучених Штатів в Україні.

Зрозуміло також й те, що ревізії нормандського формату не передбачається з одного боку, а з іншого – не виключається підсилення непрямої ролі США у врегулюванні ситуації на сході України.

Безперечно важливими для світової спільноти та українського політикуму були показово символічні кроки американської сторони напередодні цього візиту, що проявилися по-перше, у тому, що спочатку відбулася зустріч з президентом України, а лише згодом у форматі саміту G20 з президентом Росії, по-друге, прийнято рішення про посилення санкцій проти РФ (причому раніше введені санкції доповнені за секторальним принципом).

Специфічною рисою контактів між двома президентами було й те, що обидва вони перебувають у непростій внутрішньополітичній ситуації. Проти Дональда Трампа ведеться розслідування стосовно причетності його оточення до факту втручання Росії у перебіг президентських виборів, а Петро Порошенко перебуває під тиском української та міжнародної спільноти стосовно ігнорування вимог Майдану, отримання неправомірної вигоди від потурання корупції на різних рівнях, стрімкого власного збагачення та протидії проведенню системних реформ в Україні.

Тому така зустріч для них обох стала хоч якимсь, але певним позитивним сигналом. А які будуть наслідки (ще раз повторимося) від цього візиту побачимо вже найближчим часом.

На жаль, за час правління президента Порошенка ми вже начулися багато обіцянок та переможних реляцій, які жодним чином не справдилися.

С.Балло, експерт