Саміт Великої сімки: деякі підсумки для України

5 років ago Інформ центр 0

Лідери держав Великої сімки (G7) на саміті, який відбувається 26-27 травня у сицилійському місті Таорміна, прийняли низку рішень, що стосувалися вирішення широкого спектру світових проблем. Зокрема, йшлося про зобовязання учасників саміту боротися проти протекціонізму, проте одночасно з цим вони виступили проти “нечесних торгових практик”.
У заключному комюніке світових лідерів наголошується, що вони готові посилити санкції стосовно Північної Кореї у разі, якщо вона не припинить розвиток своєї ядерної програми. Нинішня політика Пхеньяна, на думку учасників саміту G7, становить “величезну загрозу” для міжнародного миру та стабільності.
Згадали у заключному комюніке світові лідери і таке важливе питання, як міграцію у світі. Зокрема, у заяві лідерів сімки зазначається, що “потоки мігрантів, які належним чином керовані, можуть призвести до економічних та соціальних вигод як для країни походження, так і для країни призначення, а також для самих мігрантів та біженців”.
Слід також зазначити, що напередодні, 26 травня, лідери держав G7 підписали спільну декларацію щодо боротьби проти тероризму та насильницького екстремізму. У документі лідери G7, зокрема, зобовязалися “винести боротьбу проти тероризму на вищий рівень”.
З іншого боку, у комюніке саміту G7 у Таорміні вказується, що світовим лідерам не вдалось дійти згоди у питанні боротьби проти змін клімату на планеті через невизначеність з цього питання лідера США Дональда Трампа.
На вказаному саміті однією з ключових була українська тематика. Так, у заключному документі саміту вказується, що, в разі виникнення такої необхідності, країни-члени сімки готові вдатися до додаткових санкцій стосовно Росії, якщо вона і надалі не виконуватиме свої зобовязання щодо встановлення миру в Україні. “Ми нагадуємо, що тривалість санкцій чітко повязані з повним виконанням Росією її зобовязань згідно з мінськими угодами та повагою до суверенітету України”, – йдеться в комюніке.
У документі додається, що санкції проти Москви можуть бути скасовані, якщо Росія виконає свої зобовязання. “Однак ми також готові вжити подальших обмежувальних заходів, щоб збільшити ціну, яку платить Росія, якщо її дії цього вимагатимуть”, – наголошують лідери держав Великої сімки.
З такої констатації можемо зробити декілька висновків.
По-перше, українська тема продовжує залишатись однією з головних осей сучасного міжнародного політичного життя.
По-друге, країнами Великої сімки в черговий раз продемонстровано бажання діяти спільно за ради того, щоб змусити країну-агресора заплатити непомірно високу ціну за порушення територіальної цілісності нашої держави.
По-третє, аналізуючи певні висловлювання окремих учасників саміту можна говорити про те, що країни-лідери Європейського Союзу (Франція та Німеччина) й надалі готові бути основними перемовниками у «нормандському форматі» з представниками РФ, не поступаючись при цьому лідерством Сполученим Штатам.
Однак, схоже на те, що наразі лідируючу роль у забезпеченні комунікації сторін відіграватиме французький президент Емманюель Макрон, який з одного боку, маючи певні амбіції, зможе заявити про себе як діяча європейського масштабу, а з іншого боку, забезпечуючи безперервність процесу перемовин, підстраховуватиме Ангелу Меркель, яка щільно втягуватиметься у проведення парламентських перегонів і до їх завершення не матиме змоги адекватно приймати участь в урегулюванні ситуації на сході України.
Черговим підтвердження такого розподілу сил є візит В.Путіна до Парижа, що відбувається сьогодні.
С.Балло