Зустріч країн-членів НАТО

3 роки ago Інформ центр 0

25 травня поточного року у Брюсселі пройшла зустріч країн-членів Альянсу у формі засідання на рівні глав держав та урядів. Формальним приводом для неї слугувала церемонія передачі новозбудованого комплексу будівель НАТО від Бельгії до Альянсу.

Втім, навіть виходячи із доволі розпливчастих формулювань офіційних представників країн-членів організації, саме російська агресія спонукала Альянс повернутися до політики оборони та стримування та розбудови передової присутності на східному фланзі союзників.

На цьому заході також обговорювалися питання збільшення видатків на оборону країн-учасниць (враховуючи при цьому специфічну позицію президента США Д.Трампа) та суттєве посилення зусиль у боротьбі із світовим тероризмом.

За словами в.о. глави Місії України при НАТО Єгора Божка, українська тема була однією із головних. Він зазначив, що Альянс, окремі його союзники, включаючи США, жодним чином не планують зменшити підтримку України, а навпаки – готові збільшити зусилля для допомоги Києву у зміцненні сектору безпеки та оборони, кібербезпеки та інших важливих сферах.

Цю позицію підтримав генеральний секретар Північноатлантичного альянсу Є.Столтенберг заявивши, що НАТО посилює військову присутність на своїх східних кордонах у відповідь на агресивні дії Росії на сході України та висловився за продовження санкцій Євросоюзу та США проти РФ, незважаючи на те, що це їх виключна компетенція.

Особливістю цього зібрання була присутність на ньому нового президента США Д.Трампа, котрий влаштував союзникам по Альянсу «публічну прочуханку». За оцінками більшості ЗМІ країн-членів НАТО «політичний клас Старого світу повинен з деяким жахом визнати, що цій новій людині у Білому домі очевидно комфортніше почувати себе в Саудівській Аравії, ніж зі старими європейськими союзниками». Перед камерами президент США вщент розніс політику лідерів країн-членів і вимагав  від них вкладати більше грошей для потреб оборонного альянсу.

Очікуваної демонстрації атлантичної солідарності із жертвами путінської агресії, що й мало бути головною метою зустрічі, практично не вийшло через особливу позицію президента США Д. Трампа.

Серед інших тем зустрічі йшлося про загрозу з боку Північної Кореї. Країни-учасники дійшли згоди про те, що необхідно докласти спільних зусиль для посилення політичної та економічної ізоляції північнокорейського режиму.

Крім того, лідери зауважили, що США і Євросоюз повинні активізувати економічну співпрацю з метою захисту американських та європейських галузей промисловості від недобросовісної конкуренції.

С. Балло, експерт