Про статуси, політиків і державників

3 роки ago Інформ центр 0

Історія України, на жаль, не є книжкою з чіткими розділами, де ми можемо дізнатись про абсолютно всі події вікової давнини.

Історія України зяє великими прірвами непізнаного, незафіксованого, втраченого, вкраденого чи фальсифікованого. Лише сьогодні в Майданній Україні ми починаємо системний пошук українського коріння минулої величі наших пращурів, намагаємось розібратись у хитросплетіннях тодішніх державницьких утворень, міждержавних відносин, встановити тонкощі і нюанси ієрархічного та демократичного (залежно від часу) врядування, відтворити атмосферу громадських відносин.

Нам цікаві будь-які справжні відомості про перебіг подій минувшини, тодішніх правителів і їхніх соратників, рівень життя громадян і їхні проблеми.

Однак не варто вважати, що сьогоднішній динамічний глобальний світ цифрової епохи з його практично необмеженими можливостями щодо накопичення інформації збереже нашу нинішню історію, якщо ми не будемо цим перейматися системно і наполегливо.

Презентація сьогоднішнього видання, як на мене, є якраз свідченням небайдужості до сьогоденної історії, яка стане певною підмогою нащадкам в розумінні контверсійності геостратегічних процесів, які відбуваються в країні зараз.

Однак хотів би звернути увагу присутніх на деякі аспекти щодо історії і персон.

Ми живемо в епоху Майданної України. Ті цінності, які публічно легалізував Майдан та виставив на щит нашої державності, нині потребують захисту, підтримки і продуктивного розвитку. Ми вже не можемо жити минулими сприйняттями дійсності, минулими досягненнями і традиційно-статичними статусами. Оновлена Україна потребує зовсім інших дій.

На жаль, при отриманні незалежності країна отримала разом і всі вади минулої радянської системи. Система галузевого управління економікою, пороки патерналістської ментальності, які комуністичні діячі нав’язували суспільству і українцям, зокрема, приниження і нівелювання ролі особистості в історії — ці та інші хиби та недоліки радянщини ще тривалий час будуть нас переслідувати і псувати життя.

Українська історія рясніє яскравими особистостями, які мали величезний вплив на історичні події і історію державництва нашого народу. Але замовчування славетних сторінок української старовини, знищення пам’яті про велетів духа і волі, які вели непримиренну війну проти ворогів за соборну Україну призвело до провалі в історичній пам’яті українців та громад. Сподіваємось, що зараз ми відновлюємо ці прогалини, змінюємо підходи і піднімаємо планку Гідності та Честі.

В нинішній Україні теж достатньо яскравих особистостей. Але ми маємо сьогодні орієнтуватись на сучасників державницького рівня, тих, хто своєю натхненною працею щоденно вимуровує величну будівлю української державності.

І наостанок. Сьогодні ми свої погляди і увагу маємо спрямовувати на молодь, на їхній потенціал. На тих натхненних, оптимістичних, цілеспрямованих і впевнених у собі і своїх силах юнаків і дівчат, які вже змолоду є державниками оновленої України і готові відстоювати цінності нації в повсякденні і боронити на боях з ворогами. Майбутнє — за ними.

Микола Голомша