Претендентів на держслужбу хочуть тестувати на знання української мови. Які можуть бути наслідки?

3 роки ago Інформ центр 0

 

Жити в Україні і не володіти українською мовою, особливо людям, які перебувають на державній службі – неприпустимо. Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 р. передбачено, що державний службовець зобов’язаний    обов’язково використовувати державну мову під час виконання своїх посадових обов’язків, не допускати дискримінацію державної мови і протидіяти можливим спробам її дискримінації. Ймовірно виходячи з цього, Кабмін затвердив порядок атестації претендентів на державну службу щодо вільного володіння державною мовою. Про це йдеться в Постанові уряду № 301 від 26 квітня 2017 р.

Але що ми будемо мати в результаті?

В постанові сказано, що організує і проводить атестацію уповноважений вищий навчальний заклад, який створює відповідну комісію. Перелік таких установ публікується на їх офіційних сайтах, а також на веб-сайтах Національного агентства з питань держслужби і МОН. Послуга атестації буде платною, а процес атестації має відбуватись в письмовій або усній формі.

В усній формі – претендент має скласти повідомлення-презентацію на встановлену комісією тему, а також спілкуватись діловою українською мовою за визначеним сценарієм. Письмово претендент має виконати тестове завдання та зробити письмовий переказ тексту з фахових питань.

Повідомляється, що посвідчення можуть отримати на безоплатній основі ті, у кого в атестаті або дипломі вузу з української мови стоїть оцінка «відмінно», або хто має диплом за спеціальностями українська мова і література; українська мова і література та іноземна мова; філологія.

З цього приводу зауважимо, що такий стиль української мови, як ділове мовлення – не викладається в середніх школах, а у вузах на нього відведено лише кілька годин, тобто іспит з ділового мовлення ні в вузах, ні тим більше, в середніх школах, ніхто не складає. То чому від тестування мають бути звільнені ті, хто має оцінку «відмінно» з літературної мови?

 

Як відомо, тексти в офіційно-діловому стилі повинні бути змістовними та точними. Для офіційно-ділового стилю характерні усталені мовні звороти, стандартні початки і закінчення документів, поділ на частини. В ньому закріплено чимало специфічних термінів, традиційних форм. Тому письмовий іспит (тестування) з ділової мови не може бути повним відображенням знань претендентів.

 

Крім того, комерціалізація атестації, особливо, коли її вартість встановлюють самі вузи, може стати джерелом корупції, адже завжди будуть знаходитись «благодійники», які будуть мати оцінку не за знання, а за свою  «благодійність», як своєрідну вдячність комісії, вузу чи якійсь конкретній особі.

 

І, головне: українська мова – не англійська чи якась інша іноземна мова, комерційне тестування з якої було б логічним. А от платити гроші щоб пройти тестування з рідної мови виглядає як приниження українця, що має бажання йти працювати державним службовцем, приниження самої державної служби і, як результат, приниження української мови, яку наші можновладці зводять до рангу іноземної.

 

Прес-служба партії