Міжнародний суд в справі «Україна проти Росії»

3 роки ago Інформ центр 0

19 квітня Міжнародний суд ООН оприлюднив перше проміжне рішення у справі «Україна проти Росії» – наказ про тимчасові заходи

Цей 38-сторінковий документ, а також окремі думки 7-и суддів зараз детально вивчають юристи-міжнародники. Але його вже активно обговорюють в соцмережах, говорячи про програш України. Лунають заяви, що наші правоохоронці, готуючи позов до такого поважного  суду, не надали достатніх доказів, не обґрунтували свою позицію, і вже на початковому етапі суд відмовив Україні у тимчасових заходах проти РФ за подіями на сході нашої держави.

Відомо, що Україна звинувачує Росію в порушенні двох конвенцій ООН: про фінансування тероризму та про расову дискримінацію. Міжнародний суд взяв до розгляду тільки перше питання і затвердив попередні заходи з трьох пунктів:

Росія має утриматись від збереження або накладання нових обмежень на можливості кримськотатарської спільноти зберігати свої представницькі інституції, включаючи Меджліс.

Росія має забезпечити доступність освіти українською мовою.

Обидві сторони (і Україна, і Росія) мають утримуватись від дій, які б погіршували або розширювали предмет спору (тобто порушення прав меншин), або ускладнювали його розв’язання.

Тобто, Україна зможе доводити в Гаазі, що в Криму відбувається дискримінації кримських татар та українців.

По другому питанню – фінансуванню Росією тероризму на сході України – суд відмовив нашим правникам.

«На цьому етапі слухань Україна не надала Судові достатніх доказів (умисності такого постачання саме для терактів)», – йдеться в параграфі 75 (сторінка 28) наказу Суду ООН.

Але такі докази можуть бути надані додатково – згодом, під час розгляду справи по суті.

На суді Росія не заперечувала того, що надає зброю на окуповані території, але стверджує, що вона не надає її для здійснення терактів, а постачання для бойовиків не є порушенням конвенції.

І суд вирішив, що позиція Росії має своє підґрунтя. І якщо Україна не знайде інших доказів або методів доведення своєї правоти, ми програємо справу по цій конвенції.

Але головне уточнення: 19 квітня суд не виносив рішення по суті справи! Для цього обом сторонам потрібно надати до Гааги  ще купу доказів. В оприлюдненому проміжному звіті міжнародного прокурора про дії за попереднім розслідуванням надається такий висновок:

«190. Канцелярія Прокурора продовжить взаємодію з органами влади України, громадянським суспільством та іншими відповідними зацікавленими сторонами, наприклад, Російською Федерацією, з усіх питань, що мають відношення до попереднього розслідування справи «Ситуація в Україні».

191. Канцелярія Прокурора продовжує свій докладний фактичний аналіз передбачуваних злочинів на підставі попередньої оцінки наявності збройних конфліктів в обох регіонах з метою виявлення можливих справ в рамках юрисдикції Суду. З огляду на безстроковий характер прийняття Україною юрисдикції МКС, Канцелярія Прокурора також продовжить реєстрацію звинувачень у злочинах, скоєних в Україні, в тій мірі, в якій вони підпадають під юрисдикцію Суду. На даній стадії аналізу відповідно до правил про попереднє розслідування Канцелярія Прокурора може проводити збір подальших відомостей про відповідні судові розгляди на національному рівні».

Ось і все. Тому оцінювати сьогодні: виграє суд в Гаазі Україна чи програє – не можна. Міжнародний суд ООН прийняв позов «Україна проти Росії» до розгляду, буде його досліджувати, і що важливо вже у попередніх висновках – вони ляжуть в основу кінцевого рішення.

Тому нашим правникам потрібно професійніше працювати, щоб надати суду обґрунтовані, додаткові докази, які б спростували аргументи противника. Потрібні власне юридичні обґрунтування, а не політичні заяви, які, на жаль, ми могли спостерігати 19 квітня.

Людмила Башкірова