Україна в найближчі роки має зробити реальні кроки у вирішенні проблем утилізації е-сміття

3 роки ago Інформ центр 0

В Україні  наразі не існує системи утилізації відпрацьованого електронного та електричного обладнання. Старі холодильники, пральні машини, комп’ютери, телефони, відпрацьовані батарейки тощо викидуються населенням на стихійних звалищах або, у кращому випадку, вивозяться на сміттєві полігони, а відтак, несуть загрозу навколишньому природному середовищу.

Тому слід тільки вітати намагання Міністерства регіонального розвитку та будівництва України за допомогою Євросоюзу почати вирішувати цю проблему, презентувавши нещодавно модель управління такими відходами.

Серед позитивних сторін цієї концепції слід відзначити налагодження статистичного обліку відпрацьованого електронного та електричного обладнання, створення реєстру виробників та імпортерів електрообладнання, які зобов’язані подавати офіційні звіти про те, скільки такого обладнання та батарейок вони виробили, продали та утилізували.

Окрім цього відповідно до запропонованої системи роздрібні торговельні мережі будуть зобов’язані приймати відпрацьовану побутову техніку, батарейки, автомобільні акумулятори безпосередньо у магазинах. Також вони повинні забирати у споживачів стару велику побутову техніку при купівлі та доставці споживачеві нової техніки такого ж типу або зі схожими функціями.

На думку розробників системи утилізації, у містах та райцентрах мають бути створені муніципальні – як стаціонарні, так і мобільні – пункти збору старої побутової техніки, куди споживачі повинні зносити старі праски, міксери, пилососи, лампочки тощо. Звідти їх забиратимуть та утилізовуватимуть компанії, які спеціалізуються на переробці таких відходів.

Водночас, на думку фахівців-екологів, запропонована модель має й суттєві недоліки, а саме – відсутність системи стимулювання українських споживачів здавати е-сміття на утилізацію. На цьому тлі дещо наївними виглядають запевнення розробників концепції про те, що рушієм цього процесу має стати свідоме ставлення громадян до довкілля, яке  формуватиметься проведенням масштабних інформаційних кампаній.

До того ж інформаційний вплив має проводитися за гроші «організацій розширеної відповідальності виробників» (ОРВВ) – фактично громадських утворень, що мають бути створеними продавцями та дистрибуторами, котрі займатимуться збором застарілого обладнання для його подальшої утилізації. Однак, незрозуміло, на яких засадах будуть діяти ці організації, наскільки прозорими і дієвими, особливо у сільській місцевості, будуть механізми збору коштів та ряд інших питань.

Політична Партія «ПАТРІОТ» відзначає значну актуальність цієї проблематики, підтримуватиме кроки у напрямі її вирішення та наполягатиме на розробці і прийнятті державних законів, які б дозволяли реалізувати систему утилізації не лише е-сміття, а й усієї сукупності промислових, будівельних і побутових відходів. Ми – за чисту Україну!

Сергій Кунденко, експерт