Націоналізація Приватбанку. Що далі?

3 роки ago Інформ центр 0

 

Кабмін у неділю, 18 грудня, ухвалив рішення націоналізувати Приватбанк.

Національний банк України ввечері 18 грудня визнав Приватбанк неплатоспроможним.

«Переходить у стовідсоткову власність держави», – йдеться в повідомленні на сайті Кабінету міністрів.

Націоналізація відбувається «за підтримки міжнародних організацій», проте в повідомленні ці структури не перераховані.

Заявляється, що перехідний період починається сьогодні, 19 грудня, і що в Приваті вже почався перерахунок залишків на рахунках клієнтів і коштів.

Міністр фінансів Олександр Данилюк і глава Національного Банку України Валерія Гонтарева заявили, що власники Привату самі попросили про націоналізацію банку.

Власність на все програмне забезпечення перейде державі, в тому числі і на систему Приват24, – запевнила Гонтарева.

За словами Гонтаревої, НБУ, усвідомлюючи всі проблеми Приватбанку і зважаючи на важливість його як системного банку для здоров’я фінансового сектора та економіки країни в цілому, не міг чекати довше і відніс банк до категорії неплатоспроможних.

«Тому регулятор звернувся до уряду з пропозицією передати цей системно важливий банк в державну власність», – зазначила глава регулятора.

Кабмін обіцяє, що новий акціонер гарантує безперебійну роботу банку і збереження коштів на рахунках фізичних і юридичних осіб.

Однак, Президент Асоціації захисту банків Катерина Назимко заявила журналістам, що націоналізація Приватбанку вигідна всім, окрім українських платників податків. На її думку, саме на плечі українців ляже оплата до капіталізації Привату.

«При цьому акціонери банку забезпечили собі додаткові преференції від держави, а сам Кабмін з легкістю перепродасть фінустанову в найближчому майбутньому якимось іноземним інвесторам, яких нав’яжуть йому кредитори», – заявила сьогодні Назимко.

В цивілізованих країнах націоналізація банку не викликає такого страху у вкладників, як в Україні, оскільки там за цивілізованими правилами відбувається перехід із проблемного банку в більш надійний чи державний. В Україні таких цивілізованих правил поки щонемає,  і спрогнозувати, якою буде ситуація, складно.

Враховуючі різні позиції – держави і громадських діячів – це не може не викликати стурбованість, хоча в цілому націоналізація банку виглядає як цілком правильний крок. Але ж на шляху націоналізації крапку ставити зарано. Що далі?..