Судова система

Чому військових мають судити військові суди?

Військові суди є потрібним елементом у системі воєнної організації держави і саме вони здатні запезпечити невідворотність покарання.

Суди загальної юрисдикції неспроможні ефективно розглядати справи проти військових, оскільки не знають, а часто і не розуміють специфіки військової справи. Більшість із них ніколи не мали справи з армією, а тим паче  практики оцінювання діяльності сучасного безпекового сектору в умовах глобального гібридного терроризму. От і виходить, що ті, хто підриває обороноздатність держави, нерідко уникають покарання.

Крім того, коли військового, особливо з передової, судить мирний цивільний суддя, це  провокує занадто емоційну поведінку військових учасників процессу, бо вони із суддею перебувають у різних світах. Це перешкоджає об’єктивному розгляду справи.

На відміну від цивільного, військовий суддя є військовослужбовцем і, окрім юридичних знань, він досконало знає загальновійськові та бойові статути, вміє застосовувати зброю та бойову техніку. Усе це, як і перебування у відрядженнях та розгляд справ безпосередньо в місцях розташування бойових підрозділів,  є його професійним обов’язком як військового.

Але найголовнішим є те, що військовий суддя – це людина з військового середовища, тому рівень довіри до нього на порядок вищий– і до професіоналізму особи, що  знає і розуміє особливості військової справи, і до моральності як офіцера на тлі загальної суспільної недовіри до судової системи.

Однією з ключових цінностей українських Майданів гідності є довіра.

Відсутність довіри до влади породжує зневіру в майбутньому, а відсутність у військових довіри до судової влади підриває підвалини патріотизму та бойового духу захисників держави.