Правоохоронні органи

 

Патріотизм проти корупції.

В Генеральній прокуратурі України сформована  нова структура – Генеральна інспекція. Її прообразом став подібний підрозділ при міністерстві юстиції США, завданням якого є профілактика і забезпечення чеснот працівників правоохоронних органів та боротьба з корупцією в їхніх рядах.         Завданням Генеральної інспекції ГПУ є також  боротьба з корупцією, і є надія, що робота цього органу буде ефективною. Цю надію вселяє той  факт, що  створення  інспекції та наповнення її кадрами курував колишній Федеральний прокурор і помічник Генерального прокурора США, а нині радник Генпрокурора України Богдан Витвицький, американський громадянин і українець за походженням та  духом.

Богдан Витвицький вважає, що американські судді і прокурори  – непідкупні, тому що вони –  патріоти. І тут ми мусимо визнати, що з патріотичністю в нашій державі ще серйозні проблеми, хоча все більше українців уже не мислять себе без цього стану в душі.

Виховати справжніх патріотів – це завдання надпотужне. І тут одними гаслами не обійтись. Створення Генеральної інспекції Генпрокуратури – крок до формування прокурора-патріота, а значить до формування нації патріотів.

З корупцією можна боротися по-різному. Наприклад, у Нідерландах, де один з найнижчих рівнів корупції, ця робота покладена на особливу групу спеціалістів – правників, аналітиків, науковців, експертів, які отримують (збирають) визначений масив даних для аналізу, проводять обчислення відповідних фінансових переміщень, що дозволяє побачити потенційну можливість виникнення корупційної ситуації та встановити за цим напрямом (персоною) стеження та контроль. Мінімальне пока рання – заборона працювати в державних органах з одночасним позбавленням всіх соціальних пільг.

Південна Корея пішла іншим шляхом. Прийнявши «Закон про корупцію» (це єдиний документ у країні), південнокорейська влада дозволила всім повнолітнім громадянам країни проводити власне розслідування за фактом отримання-дачі хабаря. Громадянин, який виявив такий  факт, має право звертатись до Комітету з аудиту та інспекції (це головний антикорупційний орган в державі), а чиновники комітету не мають права відмовити в прийнятті підозри – розслідування запускається негайно.

В Україні з корупцією борються Національне антикорупційне бюро, Спеціалізована антикорупційна прокуратура, Національне агентство з питань запобігання корупції, Державне бюро розслідувань  та безліч інших спеціальних структур в органах виконавчої влади. Не відбирав ці функції ніхто від СБУ та МВС. Ця робота базується на декількох законах, спрямованих проти корупції, президентських актах, документах Кабміну. Але рейтинг боротьби з корупцією від міжнародної організації Transparency International, оприлюднений на початку цього року, відвів Україні 130 місце у світі із 180 країн.

Із корупцією  у правоохоронних органах можна боротися ще одним методом – вихованням свідомого і чесного громадянина, громадянина-патріота.

Це найдовший шлях, але  найефективніший.