Наука і освіта

 

Україністика у світі

Ми, українці, звиклись з думкою, що Україна як держава і всі аспекти, пов’язані з нею, цікаві для Європи і затребувані там.

Нам не спадає на думку, що свою оригінальність ми маємо донести до пересічного європейця, відділивши при цьому у його свідомості українця від представників інших народів колишнього СРСР і, передусім, від росіян.

Інформаційно-роз’яснювальна робота у світі щодо можливостей, потужностей і перспектив країни – це стратегічне завдання  державних інституцій, однак в Україні, на жаль, саме державою цим аспектам приділяється вкрай мало уваги. І наразі вони підтримуються у світі  окремими ентузіастами,громадськими організаціями, науковими закладами та рухами.

Надзвичайно важливе місце у комунікаційному просуванні інформації щодо цивілізаційного розвитку України та пошуку нею свого функціонально-інноваційного місця в глобалізованому світі займають наукові, освітні,  історичні та інші дослідження, які є потужним засобом підтримання глобальної уваги до нашої країни.

Серед таких потужних осередків є, наприклад, Український науковий інститут Гарвардського університету(заснований у 1973 році в США професором Омеляном Прицаком),  де вивчається українська історія, мова й культура, література та економіка, а також політика України.

Не менш відомий і Канадський інститут українських студій при Альбертському університеті, де ведеться науково-дослідна робота з української проблематики.

Майже сто років існує Український вільний університет у Німеччині, де нараховується ще близько двадцяти інших науково-освітніх установ, які досліджують українознавчу тематику. Серед них – кафедра західно- та східно-слов’янської філології Грайфсвальдського університету, відомого ще з ХY сторіччя, де  окрім дослідження української мови проводиться впродовж останніх 20-ти років літня школа-академія «Українікум». Ця школа-академія збирає для наукових диспутів та обміну досвідом вчених-україністів з усього світу та популяризує на всіх своїх заходах українську мову.

Існування осередку української духовності в будь-якій частині світу, а тим паче в серці Європи, має  потужно підтримуватися нашою державою, якщо ми дійсно орієнтуємося на поважне місце соборної майданної України в глобалізованому світі.

 

Українська шкільна освіта потребує докорінних змін

В Україні проводиться досить активна робота з реформування освіти, однак нез’ясованими залишається ще досить багато питань.

Чи буде змінена ідеологія навчання у середній школі і сама система управління шкільною освітою, яка сьогодні своєю безапеляційністю все ще нагадує армійську вертикаль?

Чи стануть освітні управлінські стилістики мультисервісним середовищем, або чи отримає громада замість районних управлінь освіти комбіновані освітні сервісні центри?

Чи з’являться в Україні школи, які опікуються обдарованими дітьми, та чи підтримає держава інклюзивну освіту для дітей з особливими потребами?

Чи залишатиметься шкільний освітній процес насильницьким зі ставленням до  дитини як до вигнанця, а чи він перетвориться на мотиваційний з визнанням особистості дитини?

Чи стане школа, врешті-решт,  осередком світлого дитинства й середовищем вирощування талантів?

Вирішення всіх цих питань потребує великих змін в українській шкільній освіті, які викликані потребами сучасного розвитку суспільства в глобальних парадигмах  і  трендах світового розвитку.

Законодавча база освітньої реформи має виконати роль трампліна для переходу від радянської системи навчання до навчання за європейськими принципами.

Середню школу в часи радянської доби вважали найпростішою складовою освітнього процесу, в той час як вона є фундаментом формування світогляду і  життєвого стилю людини.

Підвищення автономності школи, зростання рівня знань, цифрове управління та сервіси – все це та багато іншого має лягти в основу нової інноваційно-синергетичної школи, яка займе своє ключове місце в життєдіяльності громад і  стане їх рівноцінним партнером, мотиватором та потенціалом.

Саме школа стане ресурсом капіталізації кожного населеного пункту, сприяючи створенню в Україні  середовищ щасливого життя.